DUURRECORD LICHTE VLIEGTUIGEN 9e. Êeicbclie 0ou/fccmt Het duurrecord voor lichte vliegtuigen verbeterd. De gebroeders Moody met hun machine te Springfield (Illinois) even voor den start van hun recordvlucht Ter herdenking van Engelands deelname aan den wereldoorlog vóór 25 jaar was een krans gehecht aan het vaandel der Grenadier Guards, die de wacht voor Buckingham Palace te Londen overnamen Een batterij van de Royal Horse Artillery vuurde in Hyde Park te Londen een saluut af ter eere van den 39sten verjaardag van Koningin Elizabeth van Engeland Nederland op het internationaal volksdansfeest, dat te Stockholm gehouden is en waaraan vele landen deel namen Voor de nationale motorraces van de K.N.M.V. werd Vrijdag op het .circuit van Zandvoort" druk getraind. De deelnemers rijden hun ronden De bemanning van het Peruaansch vliegtuig van den dienst Rome Lima, dat bij Azamour brandend neerstortte. De Amsterdam-Rijnverbinding. Een aanvang is gemaakt met het weggraven van de smalle landtong, de laatste resten van den ouden Jutphaaschen weg, die het Merwedekanaal scheidt van het nieuwe kanaalpand naar Vreeswijk afl feuilleton Toen de scheidsmuur viel! door ISABEL C. CLARKE. 29) Zyn laatste woorden hadden weer een waar gevoel van onrust in haar doen ont waken. Vroeger of later moesten ze met de Towers afrekenen. „En jij bent niet tegen hem?" „Ik ben niet tegen jou. Ik zal jou niet tegenwerken, Viola. Is dat genoeg?" vroeg hij. „Wat houd ik je schandelijk van je werk af, Lambert. Jaag me weg." „Ik vind het gewoon zalig je hier te hebben", zei hij. „Nou, daar ga ik", zei ze opgewekt. „Zijn we geen twee oude gekken? Wat moet ik Prim zeggen?" „O, vertel het haar maar. Geheimen zijn zoo lastig. Maar zeg haar, er niet over te praten." „O, Prim zwijgt als een pot." Toen zij weg was, vond hij het buiten gewoon moeilijk, weer aan het werk te gaan. Zijn hoofd was vol van Cymbe- line en van den grooten stap dien de jon gen genomen had zonder iemand te raad plegen. Nu moest hij zijn gedachten weer concentreeren op den enormen omzet dien de firma het vorig jaar gehad had, in- plaats van zijn huiselijke moeilijkheden te overpeinzen. Vooral de export naar Duitschland was ontzettend toegenomen, daar voelde men de groote activiteit en vakkennis van Schulz in. Maar.... wat moest Düitschland toch uitvoeren met dien monsterachtigen voorraad, als zijn eigen productie al zoo groot was? Weer kwam het gesprek, dat hij in ditzelfde kantoor den vorigen winter met Cymbe- lint had gehad, hem duidelijk voor den geest. Die ondoordachte uitlatingen van Schulz, als hij, zooals de jongen beweer de, te veel gedronken had, gaven Lam bert een onbehagelijk gevoel. Dick Chasemore, een gepensionneerd officier en goed kenner van Europeesche politiek, had meer dan eens in zijn bij zijn dingen gezegd, die hij van een ander idioot en overdreven zou gevonden heb ben. „Schulz zal een hoop voor zijn land kunnen doen als er oorlog komt en ik niets. Ik zal met Mam en Prim in den kel der kruipen." Hij hoorde den jongen die woorden nog zeggen. En hij begreep, dat wat er ook achter mocht zitten, Cym's opstand niet uit kleine persoonlijke motieven voort kwam. Het had niets uit te staan met An gela, maar misschien wel veel met Herr Schulz. En waar ter wereld hadden de Duit- schers die monsterachtige voorraden voor noodig?Hij scheen in de boeken van de firma een aannemelijke oplossing ge vonden te hebben voor de verbazingwek kende muiterij van Cymbeline. HOOFDSTUK XIH. Toen Viola terugliep naar het Oude Huis, was zij niet meer ongerust, hoewel nog niet heeleemaal op haar gemak. Zij was een beetje laat voor de lunch, iets wat haar maar heel zelden overkwam. Primula stond al aan het raam op haar te wachten. Toen zij alleen waren begon Viola ineens: „Je moet het nog aan niemand zeggen, maar Cym is op geweest voor de Acade mie, hij heeft het ons vanmiddag ge schreven. De vorige vacantie hebben we hem gezegd, dat het niet ging. Grootva der zal het zeker niet goed vinden, maar we zullen hem nog niets zeggen. Natuur lijk kan hy gezakt zijn." Primula dacht aan dat lange gesprek dat zij met haar broer gehad had op dien veelbewogen Kerstdag. Maar zij zelfs had nooit kunnen vermoeden, dat hij zoo'n groot waagstuk zou aandurven. „En heeft hij er u nooit een woord van gezegd?" vroeg zij. Het was zoo niets voor hem om niemand iets te zeggen, haar niet, haar moeder niet. Al kende zij zoo goed de richting die zijn verlangens namen, toch was zij verbaasd. Viola's stem had gjeen verwijtende klank. Als hij haar wèl van te voren had ingelicht, zou zij in een moeilijk parket zijn gekomen. Misschien had hy dat ingezien en was daarom zoo ongewoon geheimzinnig ge weest. „Hij komt er vast door. Als hij dat niet van te voren geweten had, zou hij niet opgegaan zyn." Primula sprak met zekerheid en over tuiging. Zij begreep wat zakken zou be- teekenen voor zijn hoogmoedige natuur en dat hy daarom nooit de risico zou loo- pfen. „Daar is hij zelf niet zoo zeker van. Hij was zwak in Fransch. Daarom vraagt hij of hij in de yacantie Fransche les mag ne men." „Hy komt er zeker door", herhaalde Primula, terwijl zij haar moeder met haar verstandige donkere oogen aan keek. „Hij doet het voor Angela Weste, denkt u ook niet?" Met dien prikkel was hij tot wonderen op het gebied van werken in staat, zou hij het onmogelijke ondernemen. Hij had de vlijt en volharding van de Harrimans, met een tikje romantiek en poëzie van zijn moeder overgeërfd. En met een vast omlijnd doel voor oogen was er geen kans van zakken. „Voor Angela Weste?" herhaalde Viola. Zij was erg bang geweest, dat er een dergelijke beweegreden achter stak en als Lambert dat inzag, zou hij heelemaal te genover zijn zoon komen te staan. Hij zou er nooit in toestemmen, dat zijn vrouw en dochter opgeofferd werden voor Ange la Weste. Hij had het meisje nooit gezien, maar wat hij van haar gehoord had, stem de hem niet tot sympathie voor haar. Viola aarzelde even en zei toen: „Zooiets mag je eigenlijk niet zeggen, Prim." „Zy ziet neer op de fabriek, dat heeft zij hem zelf gezegd. Als hij officier is, zal zij niet langer op hem neer behoeven te zien. Hij heeft altijd onder dienst ge wild en het eerekruis willen krijgen, zoo als oom Dick. Maar sinds hij Angela Wes te kent, heb ik wel begrepen, dat hij niets er tusschen wil laten komen, u niet en vader niet en groot vader heelemaal niet. Hij zou ons allemaal omver loopen, als wij hem in den weg stonden." Primula sprak rustig en bedaard, zoo dat haar krasse beweringen in kracht wonnen. „Cym is niet alleen een droomer, hy is van binnen zoo obstinaat als een muil ezel. En de gedachte aan Angela vuurt hem aan. Zij weet zoo precies wat zij wil en ze is zoo veranderlijk. U heeft zelf gezien hoe zy deed dien dansavond. Viola voelde, dat Primula Cymbeline van een anderen kant belichtte. Zij had altijd gedacht, dat zij haar jongen door en door kende. Was het dan waar, dat het eene geslacht altijd vreemd moet staan te genover het andere? Kon zijn zus hem dan beter beoordeelen, stond zij dichter bij hem, drong zij dieper en onbevrees der door in zijn motieven, wrec 'er in haar critiek, juist omdat zij ook jong was? „Werp niet alle schuld op hem, Prim. Wij zijn niet boos, al is hy lijnrecht te gen onze verlangens ingegaan." „Ik ben ook heelemaal niet boos", zei Prim, doodkalm. „Ik doorzie Cym zoo goed, wy zijn altijd samen geweest, ik ken hem haast beter dan mezelf. Soms zie ik hem als deel van mijzelf." Zij fronste haar wenkbrauwen. „En ik weet, dat Angela niet waard is, wat hij haar geven wil en al geeft. Zy is zorgeloos, slordig, ik denk, dat ze iets eerst zou aannemen en dan weggooien al ben ik jonger dan Cym, toch voel ik me op sommige punten ouder.... oud ge noeg om hem te beschermenals hij het me maar wou laten doen." Zij had ook het probleem van den jon gen Cymbeline overdacht en bepeinst, zij had nooit geloofd, dat het hiermede uit was, was niet in slaap gesust door de schijnbare rust. Wordt vervolgd.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 13