ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1939 OE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 De Pers over den Kabinetsformateur De Maasbode ziet thans meer teeke- iving in de kabinetscrisis ko-men en ver moedt, dat de heer De Geer, „meer met personen dan met partijen in contact tre den" zal: „Voorop kan staan, dat aan terugkeer van het demissionnaire kabinet niet kan worden gedacht, alleen reeds hierom niet, wijl de indruk zou kunnen worden gewekt van een strijd tusschen Kroon en Kamer, die er zeker niet is. De oveiihieersohenda indruk is, dat de meerderheid van de adviezen aan de Kroon in de richting van een kabinet op zoo breed mogelijke grondslag zijn gegaan. Dit in verband met den nog steeds gespannen internationalen toestand en de op den voor grond staande kwesties van weermacht en werkloosheid, benevens de voor de hand liggende moeilijkheid, met een meerder heids- of minderheidskabinet een andere politieke richting in te slaan dan het vierde kabinet-Colijn tot minister De Wilde's af treden volgde en daarvoor nu, op de helft van de reis, nieuwe ministers bereic. te vin den. Deze overwegingen hebben blijkbaar de voorkeur doen geven aan een kabinet op zoo breed mogelijke grondslag. Het vormen van een zoodanig kabinet achtten de adviseurs blijkbaar ook het best' in handen bij den minister van Staat, j'hr. De Geer, die reeds in 1926, onder zeer moeilijke omstandigheden, een intermezzo kabinet vormde en die, hoezeer voorzich tig financier, toch geen tegenstander bleek van een krachtige bestrijding der werkloos heid, een verlangen, dat trouwens sterk leeft in den kring der jongere christelijk- 'historischen. Jihr. De Geer wordt geacht als midden figuur eerder een kabinet op breede basis te kunnen vormen en het staat vast, dat hij dezer dagen zelf in die richting pei lingen heeft gedaan door contact te zoeken met de demissionnaire ministers Van Boey en en Van Lith de Jeude en de Tweede- Kamerleden mr. Joekes en dr. v. d. Tem pel alsmede met eenige katholieke persoon lijkheden. Hieruit zou men kunnen afleiden, dat jhr. De Geer's peilingen allereerst gericht zijn op de samenstelling van een kabinet op zoo breed mogelijke grondslag. Nu de Koningin aan jhr. De Geer blij kens de bewoordingen van de opdracht een zoo ruim mogelijke vrijheid van handelen heeft verleendi, ligt de conclusie voor de hand, diat deze kans ziet een nationaal ka binet, althans een kabinet op zoo breed mogelijke grondslag samen te stellen. Wij 'kunnen niet anders dan de hoop uit spreken, dat de heer De Geer snel moge slagen in een opzet, die zeker aanbeveling verdient en die 'bij slagen in elk geval in breede kring vertrouwen zou wekken". De T ij d leidt uit de gang van zaken af, dat „de nieuwe formateur de kans van sla gen vrijwel verzekerd acht", terwijl de door hem gevoerde besprekingen „schenen te •wijzen in de richting van een kabinetsfor matie op de basis van een zeer breede sa menwerking". Het katholieke blad besluit zijn korte commentaar als volgt: „Het is in elk geval waarschijnlijk te ach ten, dat de nieuwe kabinetsformatie spoe dig een feit zal zijn. De naam van jhr. De Geer, die tegen de motie-Deckers stemde en de daden van het vijfde kabinet-Colijn wilde afwachten, maar van den anderen kant t.a.v. het optreden van dit kabinet zekere reserves uitsprak en ook zekere ver wachtingen, welke ook als Teserves kon dien worden opgevat, is in deze crisis reeds van meet af aan door velen naar voren ge bracht als die van een mogelijke bemidde lende figuur tusschen de scherpe tegenstel lingen. Of hij met zijn formatiepoging in deze zin heeft gewerkt en is geslaagd, zal hopenlij'k spoedig blijken". De anti-revolutionmaire bladen, hoewel niet meer „verrast" door de opdracht aan den heer De Geer, achten den gang van zaken toch „in menig opzicht onduidelijk" en „onlogisch". De Standaard stelt vragen: „Waarom is aan den leider der oppositie tegen het vijfde kabinet-Colijn, dr. Deckers, niet een opdracht tot kabinetsformatie ge geven? „Waarom is, in het algemeen, een R. K. niet in de gelegenheid' gesteld een kabinet te formeeren? „Waarom is juist jhr. mr. De Geer, die tegen de motie-Deckers heeft gestemd, en die in het Kamerdebat van verleden week ernstig tegen het uitlokken van zulk een votum heeft gewaarschuwd, met die op dracht tot vorming van een kabinet be last? „Op deae en soortgelijke vragen kan geen bevredigend antwoord worden gege ven. Of dit later, n.l. wanneer meer bekend zal worden over het verloop van de kabi netscrisis tot heden, het geval zal kunnen zijn, betwijfelen wij zeer. „Verder moet worden afgewacht, in welke richting de heer De Geer de hem verleende opdracht zal trachten te vervul len, en of hij in de formatie van een kabi net zal kunnen slagen, zonder de beslissing, welke de Kamer verleden week heeft ge nomen, geweld te doen. „Hij heeft zich in de laatste tijd meer dan eenmaal onbewimpeld over het finan cieel beleid uitgelaten en met betrekking tot dat beleid duidelijk voor het standpunt der regeering gekozen. Daarover hebben wij ons verheugd, maar dit feit stelt hem thans voor een uiterst moeilijke, naar het schuwt onoplosbare taak". De a.r. Rotterdammer meent, evenals de „Tijdi", dat de heer De Geer „van slagen zeker schijnt te zijn", maar laat daar op volgen: „De leider der öhristelijkdiistorische Ka merfractie, die zich met de zijnen tegen de motie-Deckers verklaarde en dus de zijde van dr. Colijn koos, zal nu als heel meester optreden. Hoe en op welke wijze? Door gestalte en kleur te geven aan het streven der oppositie? Dat is ondenkbaar. Dus, door een brug te slaan tusschen de twee standpunten, welke tot het conflict leidden! Doch iedereen voelt hoe dan alles wringt. Zeker, onlangs heeft de heer De Geer ver klaard, dat de tegenstelling minder groot is, dan het uiterlijk scheen en de roomsch- katholieke fractie zal in de handen klap pen, dat ze ontkomen is aan de consequen tie, welke haar pers in duidelijke bewoor dingen heeft gesteld en aanvaard. Maar on logisch blijft de oplossing. Het is tot niets dienstig reeds nu in ver dere speculaties te vervallen; doch onze conclusie blijft: deze oplossing is onlogisch en past niet op het Kamervotum, dat de laatste crisis veroorzaakte". De Nieuwe Rotterdam sche Courant begint haar commentaar aldus: „De heer De Geer, die, naar verluidde, tijdens de opdraoht aan mr. Kooien mede werking aan een minderheidskabinet van r.k., v.d. en c.h. had geweigerd, zou thans, hoewel de opdracht tot vorming van „een kabinet" hem alle mogelijkheden laat, naar men aanneemt beproeven een kabinet samen te stellen met personen uit zooveel mogelijk partijen. In hoeverre hij daarin slagen zal, dan wel het tenslotte over een andere boeg zal gooien, valt af te wachten. De roomsch-katho 1 ieken schijnen in elk geval teruggeschrokken te zijn voor de con sequenties van hun houding op 27 Juli tegen het vijfde kabinet-Colijn, dat nauwe lijks opgetreden, al weer werd heenge- stuurd. Een samengaan van de r.k. met de s.d. plus de v.d. secondante moet spannin gen in de R.K. Staatspartij hebben opge roepen die deze partij niet zou kunnen doorstaan, indien de r.k. Tweede-Kamer fractie op haar weg naar een roomsch- rood-rose verbond was voortgegaan. Dit is voor haar wel een jammerlijk slot. De grootste teleurstelling zal echter wel de S.D.A.P. boeken, die de lang en vurig be geerde samenwerking met de R.K. Staats partij reeds tot stand meende te zien komen". Het Algemeen Handelsblad schrijft, dat de Kroon tot de overtuiging moet zijn gekomen „dat jhr. De Geer in de huidige politieke situatie in staat zal zijn velerlei tegenstel lingen te overbruggen. Men kan veilig aan nemen, dat een of meer der zes fractielei ders en zeker de roomeoh-kaholieke dr. Deckers aan de Kroon het advies heb ben uitgebracht om niet de strikte conse quenties te trekken uit het Kamervotum van de voorlaatste Donderdag. Ware dit wel geschied, dan zou stellig de opdracht naar een r.k. staatsman zijn uitgegaan". BINNENLAND DIPLOMATIE. Nieuwe Deensche gezant bij ons Hof. Naar uit Kopenhagen gemeld wordt, zal dr. Knud Aage Monrad-Hansen, thans Deensch gezant te Buenos-Ayres, met in gang van 1 November a.s. optreden als Deensch gezant te 's-Gravenhage. GENERAAL-MAJ. W. F. SILLEVIS. Gaat den dienst verlaten. Generaal-majoor W. F. Sillevis, comman dant van het tweede legercorps te Arnhem, heeft tegen 1 November eervol ontslag uit den militairen dienst gevraagd. DE VLIEGSCHOOL TE SOESTERBERG. Commandantsverwisseling. De kapitein-vlieger G. A. Koppen,, de man van de eerste postvlucht (retour vlucht naar Indië in 1927 met de Postduif) is, daar hij als vlieger is afgekeurd, afge treden als commandant van de vliegschool te Soesterberg. Hij is opgevolgd door den kapitein-vlieger J. L. Zegers. Kapitein Koppen zal intusschen werk zaam blijven bij het derde luchtvaartregi ment te Soesterberg in een functie, welke hem gelegenheid zal geven zijn groote er varing en gaven op vlieggebied ten dienste te stellen van de theoretische opleiding der leerling-vliegers en waarnemers. De nieuwe commandant der vliegschool, kapitein Zegers, behaalde in 1924 zijn klein brevet, in 1925 zijn militair brevet. Hij is tevens waarnemer. HET NATIONAAL FONDS VOOR BIJZONDERE NOODEN. Het bestuur van het Nationa.l Fonds voor Bijzondere Noodisn deelt mede, dat de ont vangsten over de maand Juli j.l. hebben bedragen 8838,17 zijnde f 7000,08 uit pe riodieke bijdragen en 1838,09 uit losse giften. De uitkeeringen over hetzelfde tijdvak bedroegen 12.346,01. De plaatselijke commissies van samen werking brachten ten behoeve van dezelf de gevallen bijeen 31.853,88, zoodat in die maand aan aanvragers, verdeeld over 95 gemeenten, een bedrag van 44.199,89 kon worden uitgekeerd. Het gironummer van het Nationaal Fonds voor Bijzondere Nooden te 's-Gravenhage is: 272727. SANEERING GEMEENTE-FIN ANCIEN. In de vergadering van de Tweede Kamer van 25 Juli j.l. is door de re geering medegedeeld, dat een wetsont werp tot saneering van de gemeente- financiën in voorbereiding is. Naar wij uit goede bron vernemen, zal het des betreffende wetsontwerp binnenkort het departement van binnenlandsche zaken verlaten. Zijn onze inlichtingen juist, dan zouden de pl.m. 400 gemeen ten, welke thans op rijkssteun zijn aan gewezen, bij totstandkoming van het ontwerp, op een 40-tal na, hun finan- cieele zelfstandigheid herkrijgen. INVOERPRIJS VERSCHIL ROGGE EN ROGGEMrEL EN DENATURATIESTEUN ROGGE. Wij. vernemen van bevoegde zijde, dat het invoerprijsverschil op rogge en rogge meel, voor het tijdvak van 6 Augustus tot en met 12 Augustus 1939, behoudens tus- schentijdsche wijziging, is vastgesteld op ƒ4.45 per 100 K.G. De denaturatiesteun voor rogge, gedena tureerd in de week van 30 Juli tot en met 5 Augustus, bedraagt 1.30 per 100 K.G. GESCHENK PERSONEEL AAN DIRECTIE N.S. Zooals bekend is, was de Personeelraad van de N. S. reeds geruimen tijd voorne mens de Directie, bij gelegenheid van het Eeuwfeest, een geschenk van het perso neel aan te bieden. Dit voornemen heeft nu vasten vorm aangenomen. Besloten is een geschenk aan te bieden in den vorm van een gedenkteeken, te plaatsen in de hal van het Centraalstation te Utrecht. Het is door een jury bestaande uit drie perso nen, uit een drietal ontwerpen gekozen en de Personeelraad heeft zich met die keuze vereenigd. Het gekozen ontwerp is van den kunstenaar Charles Eyk. Een ma quette van het gedenkteeken op ware grootte zal tijdens de spoorwegfeesten worden onthuld, terwijl het definitieve beeldhouwwerk op 1 Juni 1940 gereed moet zijn. WIT-GELE KRUIS CIJFERS. Groei aantal leden en afdeelingen over het geheele land. Het maandblad „Katholieke Gezond heidszorg" publiceert in de dezer dagen verschenen aflevering een overzicht van den groei van het aantal Wit-Gele Kruis afdeelingen en leden over het geheele land, waaruit blijkt dat de Wit-Gele Kruis organisatie nog steeds zeer sterk in ont wikkeling is. In 1938 steeg het totaal aan tal afdeelingen van 5Q3 tot 524, terwijl het totale ledenaantal steeg van 256.185 tot 282.670. Bedenkt men dat dit lidmaatschap een gezinslidmaatschap is, dan volgt hier uit, dat bijna 1.5 millioen katholieken van de zorgen van de katholieke Kruisvereeni- gingen profiteeren. Interessant is de be rekening over het percentage katholieken,- dat in de verschillende provincies aange sloten is. Verheugend is het te zien, dat een particuliere organisatie een zoó groot deel van de katholieke bevolking van het belang van een principieele gezondheids zorg wist te overtuigen, dat bijv. in Zee land 73 pet. en in provincies als Brabant, Limburg en Overijssel resp. 53 pet., 50 pet. en 49 pet. is aangesloten. m. F. M. VAN PANTHALEON BARON VAN ECK OVERLEDEN. In 69-jarigen ouderdom is te 's-Graven- hoge overleden ir. F. M. Van Panthaleon baron van Eek, oud-hoofdingenieur der Nederlandsche Spoorwegen. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal Dinsdag a.s. te 2.15 uur op de algemeene begraafplaats te 's-Graven hage geschieden. Lelden Bioscopen. Rex. SNEEUWWITJE EN DE ZEVEN DWERGEN. Walt Disney's teekenfilm „Sneeuwwitje en de zeven dwergen" zal opnieuw door velen met onverdeeld genoegen worden gezien. Zij wordt vertoond, nu vrij van de sfeer der eerste verrassing, dat een kleu- renteekenfilm als dramatische hoofdfilm op een bioscooppramma werd genomen. Maar de film heeft daarom nog niets van haar feëerieke schoonheid en haar soms overstelpende vaart verloren. De prachtige prenten, die elk der beelden afzonderlijk zijn en de pakkende historie van Sneeuw witje, de dwergen, de heks en de konin gin hebben niets van haar aantrekkelijk heid verloren. De tekst wordt in het Hol- landsch gesproken, zooals men weet. In „De avonturen van Bill Peck in het circus" heeft men weer één van de film verhalen, die het groote publiek kan waar- deeren. De film zocht het deze keer in het grappige, in de humor, en men zit gul lachend te genieten van de typische cir cus-gebeurtenissen, waarmede Bill Peck en zijn maat (Tommy Kelly en Edgar Kenne dy) te maken krijgen. Een film met vaart en humor met op den achtergrond nog zoo iets als de circustragiek. In het bij programma draait Rëx het door prins Bernhard gefilmde rolprent je „Prin ses Beatrix loopt", dat nu bij de geboorte van een prinsesje nog" aantrekkelijker is geworden. T rianon. THE STORY OF VERNON ANE IRENE CASTLE. De zeer belangrijke en magnifiek uitge beelde film The Story of Vernon en Irene Castle welke deze week in Trianon speelt is een geschiedenis, welke Fred Astaire en Ginger Rogers bijizonder aan het hart moest gaan, toen zij haar te verfilmen kregen. Hun film werd een collegiaal eerbewijs en zij heeft daarvan die zuiverheid en de be wogenheid. Maar ongetwijfeld, welk een groot danser Fred Astaire ook is en hoe prachtig Ginger Rogers zich tegen den stijl van zijn dans heeft aangevlijd, zij zouden van deze film niet meer dan een vertoom van eigen kiunst en kunde hebben kunnen maken, in dien de leiding van de film hiun dat niet had vergund. Het verhaal wordt met on- opgesmukten eenvoud verteld; de scenario schrijvers kregen gelegenheid om psycholo gische fijn gevoelde tafereelen te schetsen, met lichten humor aangezet, met een lief pathos gekleurd. De regisseur, H. C. Potter, verzuimde geen middel om dit op zichzelf reeds voortreffelijke scenario in d'e verbeel ding -het perspectief te geven, waarin het leven en beweging krijgt. De film begint reeds zoo goed met de sohetsteekening van Vernon Castle's ka rakter. Ook die scène van dat kwasi-onversohillig wachten, dat kwasi-onverschillige gesprek en tegelijk het popelend verlangen, dat Zozie, het hondje, nog eens weer het con tact tot stand zial brengen, is een scherp waargenomen en met lichte ironie weerge geven stukje psychologie. Niet minder fraai is de scène, drie maanden later, waar in Vernon Irene ten huwelijk vraagt. In 'bijzonder mooie montages wordt dan de geschiedenis van hun optreden samen gevat. Aardig is ook de manier, waarop in beeld gebracht is, hoe hun optreden in de Ver een igde Staten een ware dansbesmetting verspreidde. Weer dient de psychologische teekening van de aarzeling, voordat hij zijn vrouw dit aan durft doen, te worden geprezen. Zonder sensatiezucht, zonder sentimenta liteit worden zoowel de oorlogsgevaren als de vrees, waarin Irene leeft, uitgebeeld. Even sober blijft het eind van de film. Hoewel Fred Astaire en Ginger Rogers ook in deze film heel wat dansen en zoo goed als ooit: het is een lust, om detze „ouderwetsche" dansen hersteld te zien waarin Ginger Rogers de historische costu mes van Irene Castle draagt wordt hier meer dan in vroegere dansfilms van hun dramatische talent gevergd. Ginger Rogers heeft het al een paar maal in ernstige films bewezen; dat Fred Astaire ook dit zou kun nen, leed geen twijfel. Hun samenspel klinkt aLs een modern liefdesgedicht. Edina May Oliver krijgt gelegenheid om zich te onderscheiden in die rol van Maggie Sutton. Walter Brennan maakt iets voortreffelijks van de rol van Irene's oppasser. In alle opzichten dus een film, die wel de aandacht verdient. De voorfilm „Kozaikkenbloed" is eveneens een zeer spannende en interessante film met in de .hoofdrol Akim Tamiroff. De onge temde Kozak wordt in deze geschiedenis onverbeterlijk weergeven en het is treffend te zien de groote strijd welke John Jimp- kins heeft te voeren tusschen kinderliefde en soldateneer. Een tragedie is hierin ver werkt, welke iedere bezoeker zal beleven. Een aardig bijfilmpje, een goed verzorgd wereldjournaal en twee uitstekende films, zullen zeker in Trianon deze week volle zalen trekken. Casino DE EENZAME RUITER. De zegeroep van den held uit het verhaal „De eenzame ruiter, werd door 'n stampvol le zaal geestdriftig overgenomen, zoodra de gemaskerde ruiter zich op zijn witte paard vertoonde. Een geheelen avond want behalve het journaal wordt geen bijfilm vertoond heeft deze onbekende held het publiek meegesleurd in spanning en avontuur. Het is een woeste film wilde rennen te paard, revolvergevechten en bokspartijen zijn schering en inslag, waar bij de groote ombekende en zijn kleine schare dapperen ongeloofelijke staaltjes van dapperheid, schietvaardigheid en ruiter - kunst ten toon spreiden. Er zijn bij deze weergalooze prestaties natuurlijk film trucs gebruikt, maar het kan niet anders, of de spelers van deze film beschikken ook werkelijk over een ongewone dosis moed en bedrevenheid. De wonderbaarlijke heldendaden van den gemaskeerden ruiter en zijn kornuiten verwekken onder de toeschouwers de grootste geestdrift. Geen wonder want deze edele, strijdlustige kerels zijn er door- loopend op uit de zwakken te beschermen door de sterken te overrompelen en over de kling te jagen. Het verhaal is aardig in elkaar gezet. De sluwe ziet ten van de bedriegers worden telkens ongedaan ge maakt door de jachtende vrijbuiters, die zich in schranderheid niet laten overtref fen en allerlei kostelijke vondsten doen, die op de vroolijkheid van het puibliek aan stekelijk werken. De vrijbuiters bereiken hun doel, de misdadigers-troep wordt ont maskerd en ten langen laatste rukt de groote onbekende ook zichzelf het mas ker af. Het is een stormachtige film van woeste en wilde tafereelen van dapperheid en moed, van vroolijkheid en hevige span ning. Een film van gezonde lichaams kracht, en mannen-eer, die in deze feest- week wel voor volle zalen zal blijven 1 draaien. Lido. SHIRLEY TEMPLE ALS MISS PENNY De kleine Shirley weet iedereen te pak- pen, waar en in welke rol zij ook op het witte doek verschijnt. Zij is in de film, welke deze week in Lido draait „Penny brengt uitkomst" het dochtertje van een aan lager wal geraakten architect, die thans als electricien in het sousterrain woont van de luxueuze flat, waar hij vroe ger, toen er nog volop te bouwen was, in de duurste appartementen had gewoond. Al zijn geld had hij gestoken in een grootsch bouwplan, dat echter door de te genwerking van een ouden bankier niet tot voltooiing kwam. Zijn dochtertje Shir ley Temple, moet van het pensionaat thuis komen, omdat papa het niet meer kan betalen, en zij wt haar taak als ver zorgster van haar vader serieus op. Maar zij kan niet den heelen dag borden was- schen, sokken stoppen, vloeren veegen en kleedjes kloppen, zij moet ook eens spe len. En daarbij komt zij in aanraking met den neef van Oom Sam. Die Oom Sam is de oude bankier, die het lot van papa in zijn handen heeft, en wat niemand kon bewerken, dat weet het koddige kleine ding te bereiken: zij bezorgde haar vader werk en zichzelf een nieuwe mama. Hoe zij dat klaar speelde? Dat is het geheim van Shirley's charmes, van haar guitig heid, haar oolijke streken; haar warmvoe lend hartje en haar.... menschenkennis. Natuurlijk kan een klein meisje niet zoo'n psychologisch inzicht hebben, maar het is verbazend koddig en snoezig, het dappere kleine ding zóó „groot-menschelijkte zien optredfen. Deze Shirley Temple-film is wederom een prachtig staaltje van het onnavolgbare speeltalent van dit leuke kleine filmsterretje. Vóór de pauze draait een komische sport-film „In de laatste minuut." Het is er één van het genre voetbalfilms, waarin twee Amerikaansche universiteiten een groote en een kleine elkander bekam pen en waarbij natuurlijk de kleine wint. Maar het is niet de slechtste van dit gen re. Wanneer men weet, dat Jack Haley en Patsy Kelly den coach van het voetbalteam en diens vrouw voorstellen, dan ligt het vermoeden voor de hand, dat het komische element sterk op den voorgrond treedt. Dat is ook inderdaad het geval. Vooral Patsy is vol goeden moed, maar zij is nogal door tastend en dat stuurt den boel grondig in de -war. Maar dezelfde doortastendheid be zorgt ook weer de uitkomst en het verhaal eindigt in een wilde overwinningsroes en daverende vreugdezangen. Een echt vacantie-programma; aller minst zwaar op de hand, doch vroolijk en opgewekt. Luxor. DE ONZICHTBARE MAN. Deze week brengt Luxor de reprise van een film, die nu nog altijd niets van haar kwaliteiten heeft verleren. „De on zichtbare man" een met zorg vervaardigde griezelfilm, is een sensatie van den eersten rang, waarin Claude Rains de hoofdrol vervult. Deze karakterspeler levert uitste kend spel en is vooral overtuigend, zoo lang hij onzichtbaar is. In deze film zijn vele trucs gebruikt moeten worden om den onzichtbaren man zijn wandaden te laten Verrichten, die niet met zekerheid ver klaard kunnen worden. Voor degenen die de film indertijd niet hebben gezien, ge ven wij den inhoud in het kort weer: Een jonge scheikundige houdt zich ijverig be zig met het nemen van proeven met een zeer gevaarlijk vergif. Op zekeren dag heb ben zijn proeven een zoodanige uitwer king, dat hjj voor zijn medemenschen on zichtbaar wordt en in dezen toestand ge vaarlijk wordt voor zijn omgeving. Hij blijkt echter niet in staat het tegengif te vinden en dit verschrikkelijke feit doet hem het hoofd geheel verliezen. Aldus wordt hij een gevaarlijke gek, die men- schen doodt en treinen in den afgrond laat storten, alleen om den menschen zijn macht te laten voelen. Ten langen laatste loopt het echter slecht met hem af. De menschen en een geheel leger politie-agen- ten organiseeren zich tegen het gevaar, houden een klopjacht op hem en na vele mislukkingen wordt hij doodgeschoten, wijl zijn voetstappen in de sneeuw hem verraden. Zij, die de film nog niet hebben gezien zullen er ongetwijfeld veel genoegen aan beleven, terwijl degenen die haar reeds za gen van een opnieuw meemaken van de avoturen van den onzichtbare geen spijt zullen hebben. Na de pauze wordt een in kleuren opge nomen film vertoond r.aar Mark Twain's onsterfelijk verhaal „De avonturen van Tom Sawyer". Tom Sawyer, die bij zijn tante Polly woont, is de kwajongen van een klein stad je aan de Missisippi. Tante Polly's hard handigheid kan geen veranderingen in zijn gedrag brengen; hij weet veelal heel han dig aan strafoefeningen te ontkomen en daar obovendien ook nog wat uit te slaan. Tezamen met zijn vriendjes Huckleberry Finn en Joe'Harper beleeft Tom enkele avonturen, waarin hij meestal een hoofdrol speelt; in de nachtelijke tocht naar het dorpskerkhof, waar zij getuigen zijn van 'n moord (om later den waren moordenaar aan te kunnen wijzen), in het Robin Hood- spelletje op het eiland in de rivier, waar bij zij zóó lang wegblijven, dat men hen verloren waant, en ten slotte in het avon tuur in de grot, waarbij hij zich niet alleen ontdoet van zijn vijand, den Indiaan In jun Joe, den door hem „verraden" moor denaar van het kerkhof, doch bovendien zijn vriendinnetje Becky redt en een ver borgen schat ontdekt. Tom Kelly is een vlotte en aardige Tom Sawyer en de oude May Robson een kos telijke tante Polly. Ook de andere acteurs, typeeren hun "olletjes over het algemeen goed, met name ook Donald Meek de gods dienstonderwijzer.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10