5PORT 5P6L Het Horthy-beker-tournooi en de nat. zwemkampioenschappen te Doetinchem MAANDAG 31 JULI 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 6lA/OB35EL Geen succes voor het Nederl, zevental MERKENSTEIN KAMPIOEN OP DE 100 M. Zeterdagmiddag is het wereldwatertour- nooi om den Horthybeker in het bad Groe- nendaal te Doetinchem aangevangen. Prins Bernhard kwam tegen drie uur aan en werd het bad binnengeleid door den voor zitter van den Nederlandschen Zwembond, den heer J. de Vries en den burgemees ter van Doetinchem, den heer W. P. J. Duval Slothouwer, onder het spelen van het Wilhelmus. Vervolgens stelden de deelnemers aan het tournooi zich op tegenover de eeretri bune, waarna de verschillende volkslie deren gespeeld werden. De voorzitter van de L. E. N., de heer E. G. Drigny (Frank rijk) sprak de beste wenschen uit voor het tournooi en de heer De Vries bracht een woord van dank aan Prins Bernhard voor zijn bereidwilligheid om het beschermheer schap van het tournooi te willen aanvaar den en aanwezig te willen zijn bij het tour nooi. Hierna verklaarde de Prins rpet en kele woorden het tournooi voor geopend. Onmiddellijk ving de wedstrijd Honga rije-Nederland aan. Na afloop van dezen wedstrijd vertrok Prins Bernhard, luide toegejuicht door het aanwezige publiek. De eerste dag van het tournooi heeft twee verrassingen opgeleverd. Ons nationaal team verloor van den bekerhouder, Hon garije. De jeugdige Nederlandsche ploeg was door goede techniek en grootere snel heid het meest in den aanval, doch een te kort aan schotvaardigheid stond een beter resultaat, dan nu werd behaald, in den weg. Nederland leed met 14 de nederlaag. De Nederlanders bleken het Hongaarsche spel, dat vooral in de eerste helft zeer ruw was, niet voldoende te kunnen weerstaan. Een verrassing was ook het uitstekende spel der Italiaansche ploeg, een nieuweling in de reeks der beste zeventallen van Europa, welke mogen kampen om den fraaien wisselbeker van den Hongaar- schen regent. De Italiaansche spelers lie ten frisch spel zien, waarbij handig ge bruik werd gemaakt van de snelheid van den links-voor Ognio en de buitengewone handigheid van den midvoor Ghira. De Italianen verdienden het 44 gelijke spel tegen Duitschland volkomen; zelfs had>- den zij gewonnen, indien een doelpunt niet was afgefloten, omdat een fractie van een seconde eerder het rustsignaal had geklon ken. De wedstrijd BelgiëFrankrijk eindigde 22 gelijk, waarbij Frankrijk iets meer kreeg dan het toekwam. HongarijeNederland 41 (20). Maier bereikte voor Nederland het eerst den bal en plaatste naar den Hamer, die een schot loste, doch de Hongaarsche doel- vedediger kon den zeer gemakkelijken bal rustig uit zijn doel houden. Nederland was aanvankelijk in het offensief, totdat Hon garije door een twijfelachtige beslissing van den Franschen scheidsrechter Thierry de leiding kon nemen. Van Overhaagen werd ernstig gehinderd en hij probeerde langs zijn tegenstander te zwemmen en de scheids rechter beschouwde dit als een fout van onzen 'landgenoot. Hongarije kreèg een vrijen worp te nemen. Midvoor Németh, die zich vrij voor doel maakte, wist het eerste doelpunt te scoren. Ook volgden pe rioden, waarin de Nederlanders geenszins de mindere waren van de Hongaren. Zij waren sneller, maar schoten niet hard en zuiver genoeg. Van Aelst had pech door tegen den baal te gooien, terwijl van Root- selaar tot tweemaal toe te lang wachtte met schieten om nog eenig succes te be halen. Onverwachts vergrootten de Honga ren de score toen Nederland even aarzelde bij het overnemen, kwam de midvoor vrij en passeerde Paerl. Het was jammer, dat de wedstrijd ontaardde in een vrij ruwe partij, waarbij Hongarije physiek in het voordeel was. In het tweede gedeelte van den wedstrijd kwamen enkele kansen voor de Nederlanders, maar Rootselaar reageer de wederom te langzaam. Zijn schot werd door doelman Mezei, die buitengewoon op dreef was, gehouden. Intusschen was een Hongaar uit het water gestuurd wegens het te vroeg wegzwemmen. Uit een vlotte combinatie van van Overhaagen en van Aelst, wist de laatste een schot onbereik baar in den hoek te plaatsen. Opnieuw werden enkele spelers aan den kant gezet. Van Aelst doelpuntte nog eens, doch we gens afzetten werd dit doelpunt geannu leerd. Ook Stam moest het water verla ten wegens een fout jegens Németh, die de kans gebruikte en den stand op 31 bracht. Ook het vierde en laatste doelpunt werd door Nemeth gemaakt. Het was een on- noodige nederlaag voor de Nederlandsche ploeg. Na de korte pauze werd een aanvang ge maakt met de series van de nationale kam pioenschappen. De eenige verrassingen wa ren, dat mej. Been zich niet in het num mer 200 meter schoolslag wist te plaat sen in de finale. In het nummer 400 M. borstcrawl behoorde de kampioen van het vorig jaar, Molenaar, niet tot de zes snel- sten, doch voordat Smitshuyzen zich voor den eindstrijd terugtrok, omdat hij ook reeds in de finale van de 200 meter school slag moet uitkomen, is Molenaar alsnog in de finale. Alle overige prominente zwem mers en zwemsters wisten zich te plaat- De volgende zwemsters en plaatsen zich in de finales 100 meter borst crawl: 1. Van Merkestein, Dolfijn, 1 min. 2.5 sec.; 2. en 3. Sipkema, DJK, en Scheffer DJK, beiden 1 min. 2.8 sec.; 4. Hoving, RZ C, 1 min. 4.6 sec.; 5. Maier, 1 min. 5.2 sec.; 6 Gëerling, 1 min. 5 3 sec. 100 meter borstcrawl dames: 1. Rie van Veen, RDZ, 1 min. 10.2 sec.; 2. Trude Mal corps, BZZ, 1 min. 10.3 sec.; 3. Beppie van Schaik, IJ, 1 min. 10.4 sec.; 4. Alie Stijl, ZIAN, 1 min. 11.3 sec.; 5. Greetje Siewert- sen, ADZ, 1 min. 11.8 sec.; 6. Beppie Groe nendijk, RDZ, 1 min. 12.4 sec. 100 meter rugslag heeren: 1. Van Schou wen, DJK, 1 min. 15.2 sec.; 2. Scheffer, DJ K, 1 min. 16 sec.; 3. Metman, IJ, 1 min. 16.8 sec.; 4. Van Dalen, IJ, 1 min. 17.4 sec.; 5. Terpstra, GZ. en P.C., 1 min. 18 sec.; 6. In der Maur, UZC, 1 min. 19.2 sec. 100 meter rugslag dames: 1. Irene van Feggelen, IJ, - min. 16.6 sec.; 2. Cor Kint, Rotterdam, 1 min. 17.6 sec.; 3. Dini Kerk meester, Rotterdam, 1 min. 18.9 sec.; 4. Nida Senff, A.D.Z., 1 min. 20 sec.; 5. H. Willems, IJ, 1 min. 23.3 sec.; 6. Trude Mal corps, BZZ, 1 min. 27.7 sec. 10 meter schoolslag heeren: 1. Seton, ZIAN, 2 min. 57.6 sec. 2. Smitshuyzen, AZ 1870, 3 min.; 3. Korpershoek, RZC, 3 min. 2.9 sec.; 4. Rietveld, DZV, 3 min. 5.2 sec.; 5. Heetveld, UZC, 3 min. 5.3 sec.; 6. Ger- kens, N., 3 min. 5.4 sec. 200 meter schoolslag dames: 1. Jopie Waalberg, ADZ., 3 min. 1 sec.; 2. A. E. Bij land, HZC, 3 min. 9.4 sec.; 3. Doortje Hee selaars, ODZ, 3 min. 9.8 sec.; 4. Greetje Siewertsen, ADZ, 3 min. 10 sec.; 5. J. Klij- noot, Rotterdam, 3 min. 14.8 sec.; 6. C. Kos ter, VZV, 3 min. 15.9 sec. 400 M. borstcrawl heeren: 1. Dolf van der Kuil, SCZ. 5 min. 18.4 sec.; 2. Van Mer kestein, Dolfijn, 5 min. 22 sec.; 3. Ramack, RZC 5 min. 23.5 sec.; 4. Ruimschotel, H.Z. en P. C., 5 min. 23.7. sec.; 5. Sipkema, DJK, 5 min. 27 sec.; 6. Molenaar, IJ, 5 min. 29 sec., uitgevallen; Smitshuyzen, A.Z. 1870, 5 min. 1.4 sec. DE WEDSTRIJDEN VAN ZONDAG. Zondagmiddag werden in het bad „Groe- nendaal" de wedstrijden om de Horthy-bo- kaal voortgezet met de wedstrijden tus schen de ploegen van Holland en België, Hongarije en Italië en Duitschland en Frankrijk. 1 /SlbAKtlN j BelgiëNederland 5—3. De wedstrijd tusschen België en Neder land, welke het eerste gespeeld werd, is op verdiende wijze door de Belgen met 53 gewonnen. Ook in deze match bleek dat België vooral in tactisch opzicht een betere ploeg had, zoodat het voordeel, dat Hol land het wat snelheid betreft, genivelleerd werd. Bovendien sprongen onze landge- nooten op onzekere wijze met hun kansen om, waardoor de langdurige periode van overwicht, welke zij hadden, geen resultaat opleverde. Nederland nam door middel van een houdbaar backhandsehot van Van Aelst de leiding, doch zeer kort daarop kon Coppieters met een sthafworp de partijen weer op gelijken voet brengen. Hoewel onze landgenooten weer spoedig in den aanval kwamen, wisten zij geen suc ces te behalen, integendeel door Coppie ters, die zeer productief was, nam België de leiding. Inmiddels was de Duitsche scheidsrechter, Hofmann, door de groote hardhandigheid der spelers genoodzaakt onze landgenooten Stam en den Hamer, en de Belgen Coppieters en Rigaumont voor eenigen tijd uit het water te sturen. Voor de rust kwamen er geen veranderingen meer in den stand. Kort na hét begift-.van de tweede helft beging Overhaagen de onvoorzichtigheid den Belg Issele vrij te laten, waardoor deze in staat gesteld werd van vrij grooten af stand het derde doelpunt voor zijn ploeg te scoren. Het woord was daarna weer aan Nederland, daar van Aelst op onverwach te wijze den achterstand kon verkleinen, maar België liet zich de overwinning niet ontgaan en Coppieters bracht den stand op 42. Tegen het einde nam de spanning toe. Stam wist op prachtige wijze een der de Nederlandsch doelpunt te scoren en reeds hoopte men öp een gelijk spel, toen Coppieters het leder in het Nederlandsche net wist te plaatsen en daarmede den strijd besliste. Evenals bij het vierde doelpunt ging de Nederlandsche doelverdediger H. Paerl, bij dit doelpunt niet geheel vrijuit. HongarijeItalië 43. De strijd tusschen Hongarije en Italië, welke hierna volgde, stond op een hoog peil. Aan beide zijden werd met veel enthousiasme gespeeld, waardoor de strijd zeer spannend en fraai is geweest. De Duitsche scheidsrechter F. Dahmen hield de touwtjes strak en wist daarmede te voorkomen, dat het enthousiasme ontaard de. De Hongaren hebben de overwinning uit het vuur weten te slepen, maar het was een dubbeltje op zijn kant. Reeds bij het begin bleken de partijen volkomen tegen elkaar op te wegen en het duurde dan ook geruimen tijd voordat Német in staat was Hongarije de leiding te bezorgen. De snelle Italiaansche midvoor Ghira zorgde er ech ter voor, dat de rust met gelijken stand in ging. Kort na de pauze wist dezelfde spe ler zijn land zelfs een voorsprong te ge ven. Respectievelijk Kisléghy, Német en Brandi zorgde er daarna voor om den stand op 42 ten voordeele van Hongarije te brengen. De Italianen kwamen hierna ge ducht opzetten en toen Ghira het derde Italiaansche doelpunt scoorde, leek alles nog mogelijk. Hongarije wist evenwel stand te houden en met 43 den wedstrijd te DuitschlandFrankrijk 5—2. Duitschland bleek te sterk voor Frank rijk. De Franschen hebben echter uitste kend partij gegeven en van een eenzijdigen wedstrijd kan dan ook niet worden gespro ken. Frankrijk nam zelfs van de hand van Van de Casteele de leiding. Voor de rust aanbrak hadden de Duitsohers Strauss en Schneider den stand echter reeds op 21 in het voordeel van Duitschland gebracht. In de tweede helft waren de Duitschers in tactisch opzicht absoluut de meerderen en regelmatig konden Strauss en Schneider den stand opvoeren tot 51. Vlak voor het eindsignaal scoorde Bermin het twee de Fransche doelpunt, zoodat de eindstand 5—2 luidt. DE FINALES VAN DE NATIONALE ZWEMKAMPIOENSCHAPPEN. Na een korte pauze vingen vervolgens de finales voor de nationale zwemkam pioenschappen aan. De tribunes waren goed bezet, al was het nog lang niet vol. Het eerste nummer, de finale 100 meter borstcrawl heeren, leverde een verras sende zege op voor van Merkenstein (Dol fijn), die in de tweede 50 meter zoo ge ducht kwam opzetten, dat noch Hoving (R. Z. C.) de kampioen van het vorige jaar, die echter wegens zijn studie niet in staat was geweest veel te trainen, noch Schef fer (DJK), hem konden houden. Het ver schil tusschen den winnaar en Scheffer be droeg slechts 3/10 sec. Van Merkenstein noteerde een tijd van 1 min. 2.6 sec. De tijd van Hoving, derde aangekomene, be droeg 1 min. 3.4 sec. Rie van Veen (R. D. Z.), wist de finale 100 M. borstcrawl dames na een prachtige start onbedreigd te winnen. Zeer span nend was de strijd om de tweede plaats tusschen Alie Stijl (ZIAN) en B. Groenen dijk (R. D. Zwaarbij zich op het laat ste moment Trude Malcorps (BZZ) voeg de. Groenendijk wist in 1 min. 10.8 sec. de tweede plaats te bezetten, Alie Stijl werd derde in 1 min. 11 sec. De tijd van Rie van Veen bedroeg 1 min. 9 sec. De finale 100 meter rugslag heeren heeft een zeer spannenden strijd tusschen van Schouwen (D.J.K.) en Metman (Het de titelhouder van het vorige jaar, te zien gegeven. Metman wist tot vlak voor de fi nish de leiding te behouden, doch moest in den eindspurt in van Schouwen zijn meerdere erkennen. Hun resp. tijden be droegen 1 min. 11.6 sec. en 1 min. 11.8 sec. Scheffer (DJK) bezette in den tijd'van 1 min. 13.4 sec. de derde plaats. Bij de dames werd algemeen een span nenden strijd tusschen Irene van Fegge: len (Het IJ) en Cor Kint (Rotterdam) ver wacht. Het bleek echter dat Irene van Feg gelen, die door een onwilligen voet niet voldoende had kunnen trainen, niet in vorm was, waardoor Cor Kint onbedreigd won in den tijd van 1 min. 14.5 sec. Irene van Feggelen was nog bijna genoodzaakt de tweede plaats af te staan aan mej. Kerkmeester (Rotterdam), doch zij wist zich te handhaven. De tijden bedroegen resp. 1 min. 17.2 sec. en 1 min. 18.8 sec. Smithuyzen (A. Z. '70) continueerde in het nummer 200 M. schoolslag heeren zijn nationaal kampioenschap door zijn betere techniek, welke hem in staat stelde te winnen van den comingman Seton (ZIAN) Hun tijden waren resp. 2 min. 50.2 sec. en 2 min. 56.9 sec. Korpershoek (RZC) be zette in den tijd van 3 min. 2.8 sec. de der de plaats. Dit was de veertiende maal in successie, dat deze zwemmer aan de na tionale zwemkampioenschap deelnam. Jopie Waalberg (ADZ) had in hetzelfde nummer voor dames geen concurrentie van beteekenis. Haar tijd bedroeg 3 min. 0.8 sec. Tweede en derde aangekomenen wa ren A. Bijland (H.Z.C.) en G. Siewertsen (ADZ) in 3 min. 9.2 sec. en 3 min. 9.6 sec. Doortje Heeselaars (O.D.Z.) was op dok tersadvies niet gestart in dit nummer. Het nummer schoonspringen dames werd gewonnen door J. van Engelen (H DZ) met 79.01 pnt., voor mej. G. de Hooge (R, D. Z.) met 72.68 pnt. en mr. R. Drenth (ZIAN) met 72.40 pnt. Bij de heeren wist W. Schatens (A. Z. '70) ondanks zijn aanvankelijken achter stand beslag te leggen op den titel kam pioen schoonspringen. In totaal behaalde hij 121.33 pnt. H. Lotgering (Het IJ) legde beslag op de tweede plaats, terwijl J. H. de Haas (Z.W.I.P.) de derde prijs kreeg toegewezen. De finale 400 M. borstcrawl heeren is ge wonnen door D. van der Kuil (SZC) in den tijd van 5 min. 15 sec. voor van Merken stein (Dolfijn) in 5 min. 19 sec. en Ruim schotel (HZ en PC) in 5 min. 21.4 6ec. Ruimschotel zette vlak voor de finish een prachtigen eindspurt in, doch was daar mede veel te laat, zoodat hij geen bedrei ging meer kon zijn. In het nummer 400 M. borstcrawl voor dames werd Alie Stijl derde in den tijd van 5 min. 53.6 sec. achter Rie van Veen (RDZ) in 5 min. 42.4 sec. en A. E. van Schaik (Het IJ) in 5 min. 51.4 sec. De mr, van Kappen-wisselbeker, dit jaar voor het eerst uitgeloofd voor de vereeni- ging welke de meeste punten behaalde, is gewonnen door R. D. Z. met 20 punten. De in memoriam Joop Stotijn-wiselbeker, be schikbaar gesteld voor het nummer schoon springen heeren werd voor de derde maal in successie door W. Schaens, die dezen be ker thans in zijn bezit kreeg. De prijzen werden uitgereikt door den heer J. de Vries, voorzitter van den Ko ninklijken Nederlandschen Zwembond. Z. IC H. Prins Bernhard heeft Zaterdag te Doetinchem het waterpolo-tournooi om de zoeker wordt begroet door den president der Europeesche Zwemliga, Horthy-Cup geopend. den heer E. G. Drigny OM DEN HOLLAND-BEKER. Het aantal inschrijvingen voor de wed strijden van de K.N.Z. en R.V. welke van 58 Augustus op de Zuiderzee en het bui ten IJ worden gehouden, is dit jaar weer zeer groot en wel in het bijzonder in de drakëri- en starklassen. Bij de draken zul len twee Duitschers uitkomen, terwijl on der de deelnemers in de starklasse zich twee Duitschers en twee Amerikanen be vinden. De mogelijkheid bestaat dat er nog twèeAmerikaansche deelnemers bijkomen. De Nederlandsche marine laat zich in deze klasse wederom vertegenwoordigen. In de olympiajollenklasse is ook een zeer sterke bezetting. Het ligt in de bedoeling om de booten evenals het vorige jaar, wanneer het weer zulks toelaat voor deze kleine klasse, welke op het buiten IJ star ten, ook een baan op de Zuiderzee te la ten varen, benoordoosten den Noorder Vuurtoren. De inschrijvingen luiden: Voorgiftklasse B en C: 7 deelnemers. Internationale starklasse: 13 deelnemers, o.w. 2 Duitschers en 2 Amerikanen. Drakenklasse: 19 deelnemers, o.w. 2 Duitschers. Regenboogklasse: 6 deelnemers. Pampusklasse met bijzeilen: 4 deelne mers! Pampusklasse zonder bijzeilen: 2 deel nemers. Noordnederl. 16 vierk. meter klasse a: 7 deelnemers. Noordnederl. 16 vierk. meter klasse b: 2 deelnemers. Internationale 12 vierk. meter klasse a: 12'deelnemers, o.w. een Duitschèr. Internationale 12 vierk. meter klasse b: 19 deelnemers. Internationale olympiajollen klasse a: 19 deelnemers, o.w. 3 Duitschers. Internationale olympiajollenklasse b: 6 deelnemers. B.M.-klasse: 5 deelnemers. Internationale 12- voetsjollen-klasse a: 3 deelnemers. Internationale 12 voets jollenklasse b: 2 deélnemers.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5