CEBUTO MAANDAG 31 JULI 1939 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 BOSKOOP DE GROOTE ROZENMARSCH. Schitterend geslaagd. Het was Zondagmiddag een ongewone drukte in de Rozenlaan, waar bij gelegen heid van de Groote Rozenmarsch, uitge schreven door de Wandelsportclub S.NA., Sport na Arbeid, onderafdeeling van de St. Josephgezellenvereeniging, tientallen wandelaars uit alle oorden van de omge ving present waren en tevens een publie ke belangstelling welke niet mocht worden onderschat. Niet minder dan 205 deelne mers hadden zich aangemeld om aan deze tippel mee te doen. En er zou flink getip peld worden. Voor de heeren stond er 30 K.M. op het programma met een min. snelheid van 7 K.M. per uur, terwijl de dames het wat kalmer aangelegd hadden en 52 K.M. voor hun rekening hadden ge nomen met een snelheid van 6 K.M. Be halve een groot aantal individueelen wa ren verschillende vereenigingen aanwezig. Klokslag kwart over twaalf had de start plaats en vol spirit gingen weldra de bee- nen over de Boskoopsche moerasbodem. Er werd genoten van zon, water, bloemen en boomen, welke op dezen dag kwistig in en rond Boskoop bleken rondgestrooid. Het weer bleek uitermate geschikt voor een wandeling behoudens enkele kleine inter mezzo's, als b.v. hier en daar een regen buitje. Voor de uitvallers was een auto belangloos ter beschikking gesteld, welke slechts voor twee personen dienst behoef de te doen. Een dankwoord aan den heer P. Kortman is hier dus wel op zijn plaats. Ook de Boskoopsche Vereeniging voor Eerste Hulp bij Ongelukken was aanwezig en kon in een tiental gevallen haar zeer welkome hulp verleenen. Het waren ech ter geen ingrijpende ongelukjes en er werd dapper meegetippeld. Na een om zwerving van ettelijke uren werd de fi nish in de Rozenlaan weer bereikt en in gezellige stemming werd uitgeblazen. Het bestuur van S.NA was echter niet veel rust beschoren en meteen werd be gonnen om de decoraties te gaan vermel den. Met hoerageroep werden de uitslagen bekend gemaakt en we laten hier even de lijst volgen. Adolf Kolping, Rotterdam, le prijs 82 pnt.; Gezellen, Alphen aan den Rijn 73 pnt.; Kolping Vooruit, Gouda 77 pnt., 3e prijs; L.W.S.V., Leiden 73 pnt.; Gezellen Reeuwijk 73 pnt.; Padua, Rotterdam 81 pnt., 2e prijs; W.I.P., Delft (dames) 85 pnt., le prijs; Wilskracht, Alphen aan den Rijn (dames) 79 pnt., 2e prijs; Graal, Gouda (dames) 72 pnt. 3e prijs. Verder nog de Graal Reeuwijk en de Gezellen Boskoop. Deze laatsten werden niet onder vereenigingen gerangschikt, doch indivi dueel. Het was dus wel de moeite waard, dat deze uitslag met een hoeratje werd be groet, doch het mooiste moest nog komen. Met een opwekkend woord van den Vice- Praeses, Kapelaan van Drunen, werd be gonnen om de eere-medailles uit te reiken aan de prijswinnaars en de herinnerings medaille aan de overige deelnemers. Deze waren keurig uitgevoerd in verguld brons met oranje-zwarte linten. Maar de Rozenmarsch zou geen rozen marsch geweest zijn, wanneer niet op het einde aan alle deelnemers een bouquetje rozen zou zijn uitgereikt, welke attentie door allen zeer werd gewaardeerd. Na nog wat gezellige muziek door het ensemble VielvoyeBomink uit Rotterdam ver dween nu de een na den ander om de respectievelijke plaats van herkomst weer op te zoeken en met zich de herinnering mede nemende aan een gezellige, keurig verzorgde, en prachtig geslaagde Rozen- wandeling. Een woord van dank aan de heeren leden van de jury, D. Nieuwesteeg, P. Boekraad en D. v. d. Laan, is niet over bodig, want zij hebben zich van hun moei lijke taak voortreffelijk gekweten. We kunnen S.N.A met dit succes, dat als jeugdig opgerichte vereeniging nu reeds kon worden geboekt van harte feli- citeeren. Moge ook him verdere wandelin gen steeds over rozen gaan. ZEVENHOVEN Vertrokken: Catharina Berkhout naar Nieuwkoop A. C. v. d.Hoost naar Alphen Wijnand Jansen en echtgenoo- te naar Nieuwveen. Gevestigd: J. Koller van Alphen Marinus v. d. Broek van Wilnis. ZOETERWOUDE Onvoorzichtig portier openen. Toen de heer Z. uit Benthuizen Zaterdagmiddag per rijwiel op de Stationsstraat een stil staande auto passeerde, werd op dat mo ment een portier geopend. De gevolgen hiervan waren, dat de wielrijder in de sloot terecht kwam, waarin meer modder dan water staat. Onkenbaar werd hij uit de sloot gehaald en na wat „afgeveegd" te zijn, is hij naar zijn woning gegaan. Van een en ander is bij de politie aangifte ge daan. Oranje-comité. Het Oranje-comité in het Dorp heeft besloten op Woensdag 6 September a.s. een Koninginnefeest te vie ren. Evenals vorige jaren zal een collecte gehouden worden om gelden bijeen te brengen voor de kinderfeesten. Een voor- loopig programma is reeds opgesteld. De heer E. Hulsbos werd aangewezen om met de eventueele standhouders besprekingen te voeren. De heer H. Friebel werd tot voorzitter benoemd. Het comité deelt ons mede, dat alles er op wijst, dat dit feest, evenals andere ja ren zal slagen. EEN PRIESTERFEEST IN DE PAROCHIE VAN DE H. KRUISVERHEFFING. De eerste „Eerste Plechtige H. Mis". Op Zondag 23 Juli werd in het Alberti- num te Nijmegen door Z. H. Exe. Mgr. A F. Diepen de weleerw. Pater Jo. Bosman, van de Orde van de Kruisheeren, tot pries ter gewijd. Deze Neomyst is een zoon van de parochie van de H. Kruisverheffing, de eerste die zijn Eerste Plechtige H. Mis zou opdragen, een schoone reden om een jubel feest te vieren, een priesterfeest zooals Zoeterwoude steeds bereidt in de vreugde bjj de uitverkiezing van een jongen pries ter, die géboren en getogen is in ons eigen dorp. Zaterdagavond zou den neomyst, na een verblijf te 's-Gravenhage, een feestelijke intocht worden bereid. Reeds vroeg werd de arbeid gestaakt en was ieder in de Zon- dagsche kleeren; de zon straalde feestelijk, van elk huis vlagde de driekleur en ook veelal de pauselijke wimpel. Klokslag zeven uur arriveerde de auto aan den Schenkelweg, waarin de neomyst en zijn ouders, vergezeld van den zeereerw. heer Pastoor Klaverweijden, was gezeten, waar pater dr. W. van Hees, prior van het Kruis heerenklooster, den neomyst hartelijk be groette, waarna de jonge priester en zijn ouders met Pastoor Klaverweijden verzocht werden over te stapipen in de landauer, aangespannen (met vurige schimmels, om de feestelijke intocht in Zoeterwoude te beginnen. De Sint Jansfanfare liet hare fanfares schetteren en de vlaggen van de Graal, de Kruisvaart en de St Josephsgezellen wer den in den wind ontplooid tot groote wap perende kruisteekens in vele felle kleuren. Zoo zette de stoet zich in beweging, ter wijl tientallen phototoestellen zich richtten naar het rijtuig, waarin de neomyst was gezeten, om dit moment te vereeuwigen. Langs den geheelen weg was de belang stelling groot. Achter de koets volgden vele auto's, waar in de prior, de voorzitter van de Propa- gamdaclufb, de heeren Kerkmeesters en de familieleden waren gezeten. Voor het Raadhuis. Voor het huis van den Burgemeester reed de koets tot voor het bordes, waar de edel achtbare heer H. J. J. A. Smeets, burge meester van Zoeterwoude, zijn opwachting maakte om een welkomstwoord te spreken bij de wederkomst van den geboren Zoe ter wouder, die hier ook twee jaar zijn studie heeft gemaakt. Spr. verzekerde den neo myst diens studie en voorbereiding steeds met belangstelling gevolgd te hebben en wees op de rechtmatige vreugde bij de uit verkiezing van den eersten jongen priester uit deze parochie, na de zeer vele uit deze gemeente. En vooral is de vreugde groot, nu de eerste Kruisheer uit Zoeterwoude is gekomen. Ook richtte spr. zich tot de ouders, die 'hun offers nu zoo zegenrijk beloond zien en eindigde met de schoonste wenschen voor een vruchtbaren priesterarbeid aan den jon gen Kruisheer, opdat voor hem bewaarheid worde: in dit teeken zult Gij overwinnen. Voor de Kloosterkerk. Voort ging de fleurige stoet en steeds grooter werd de belangstelling. De politie nam maatregelen voor de orde, zoodat alles goed geregeld bleef. Op het kerkplein stonden wel bijna hon derd bruidjes door de zoigen van de eerw. Zusters Franciscanessen als een dubbele haag vanaf de ingangspoort tot het kerk portaal een haag van opgestoken witte bloemefeens, waarlangs de neomyst uit de koets naar het hooggelegen kerkportaal ging om daar plaats te nemen met het geheele convent van het klooster, tusschen zijn ouders. Toen nam Pastoor Klaverweijden het woord om namens de parochianen dien neo myst te begroeten als Priester in eeuwig heid en hem geluk te wenschen. met zijn groot geluk, hem het welkom toe te roepen als de eerste priesterzoon, de eerste Kruis heer van de parochie. Spr. verzocht ten slotte den neomyst aan alle aanwezigen zijn eersten priesterzegen te geven. Het Danklof. Nadat de neomyst zich naar de sacristy had begeven, werd het voor de kerkdeuren een groot gedrang, want ieder wilde zich van een plaats in de kerk verzekeren en zelfs in de paden moesten velen blijven staan. Het kerkgebouw was schoon versierd) met witte lelies en wuivende palmen. In groote letters was in de triumphboog boven het altaar aangebracht: „Gij zijt Priester in Eeuwigheid" en op kleurige schilden prijk ten de wapens van de Kruisheeren, van de gemeente en de teekens van de priester lijke waardigheid, de kelk en de stola. De Schola Cantorum, onder de bekwame leiding van Pater A. Stringa, zong zeer ver dienstelijk de Gregoriaansche gezangen en het „Ave Maria" van César Frank. De neomyst werd bij het oelebreeren van het Lof ter eere van Maria de Patrones van de Kruisheeren-studenten, geassisteerd door Pastoor G. Klaverweijden als diaken en pater J. Sweerts, Kruisheer, Missionaris (Brazilië), als subdiaken. De Eerste Plechtige H. Mis. Ook Zondagmorgen was de kerk reeds lang voor half tien vol, zoodat allen geen plaats in de banken of stoelenrijen, konden krijgen en velen moesten staan in de pa den. Plechtig werd' de neomyst ook nu weder uit het klooster naar het hoogaltaar geleid om een H. Mis aan God op te dragen, waar bij de zeereerw. heer pastoor fungeerde als predbyter-assistens, pater Clemens Kau- ling als diaken en pater IJsbrand Sn abel als sub-diaken. De hoogeerw. deken C. M. Jonckbloedt nam in het priesterkoor plaats. De Schola zong de wisselende Gregoriaan sche gezangen en het Credo werd afwisse lend met de overige clerus gezongen. De Schola zong de tweestemmige Missa Tertia van Hallen. Na het H. Evangelie werd de feestpredi katie door den hoogeerw. zeergel. heer W. van Hees gehouden. De feestpredicatie. In de boeken van het Oude Testament, zoo begon de gewijde redenaar, wordt ons verhaald, dat Aaron op aanwijzing van God door zijn broeder Mozes tot Priester werd gezalfd. Acht dagen na zijn H. Wijding droeg Aaron zijn eerste brandoffer aan God op. Geheel het volk was er bij tegenwoordig en juichte en jubelde, prees en dankte God om de verheffing van Aaron, een zoon van het volk. Zoo zijn ook hier, in deze tempel de ge loovigen samengestroomd om te vieren het eerste Plechtige Offer, dat een zoon van de Parochie aan God opdraagt; gij zijt ge komen om Gods Goedheid te verheerlijken, mede te juichen, mede te danken omdat uit uw midden deze priester werd- verkozen; gezalfd heeft Hem God met de olie der blijdschap en verheven boven andere ge- loovigen. Het offer uit zijn hand, ge weet het, is meer dan 't brandoffer van Aaron, den Hoogepriester. Hier daalt God zelf neer en rust in de handen van Zijn dienaar. Zijn Priesterschap is grooter. Dit priesterschap is niet erfelijk, het is niet beperkt tot één familie, zooals in het Oude Verbond. God zelf doet zijn keuze onder geheel het volk en overal waar zijn liefdeblik blijft rusten, daar kiest hij zijn dienaar die Hem zal vervangen aan 't Altaar, op den preekstoel, in den biechtstoel, overal waar Zijn genade noodig Is. Groot moet de vreugde zijn in uw hart, o jonge Priester, nu gij na zoovele jaren uw doel bereikt hebt en uw roeping be antwoordt Wat een voldoening voor de ouders: hoe veel zorgen zien zij beloond en hun gezin door deze uitverkiezing bekroond. Welk een eer voor die parochie, wanneer de geloovigen door him gebed en christe lijk voorbeeld een nieuwen priester naar het altaar hebben geleid. Welk een geluk ook voor den herder van deze jonge parochie nu reeds na zoo'n kort bestaan een jonge priester te mogen leiden naar het altaar. Maar boven alles is er vandaag vreugde in het Hart van den Algoeden God zelf, die het Rijk zijner liefde door de zalving van zijn afgezant ziet uitgebreid in de zielen van de menschen. Koning Christus heeft met liefde en genade zijn priester toegerust en heeft hem thans geplaatst onder de lei ders van het Volk Gods met de woorden: „zooals de Vader mij gezonden heeft, zoo zend ik U!" Nu gaat de gewijde redenaar het pries terschap beschouwen als een goddelijke zending: Christus heeft tot de apostelen ge zegd: „Niet gij hebt Mij, maar Ik héb u gekozen. Ieder jongmensch komt eens voor de vraag te staan, hoe hij zijn toekomst zal in gaan. Ieder kan zijn eigen keuze doen, des noods die keuze veranderen: dat staat hem vrij. Ieder kan dat, behalve degene die priester wil worden. Een toekomstige pries ter heeft zich af te vragen, niet wat hij zelf het liefste zou willen, maar alleen of God hem vraagt, of God hem uitnoodigt. Er zijn er talloos velen geweest, die 't Priester schap begeerden, maar niet konden berei ken, omdat God hen niet geroepen had. Met welk een heilige ontroering denkt dan niet iedere priester terug aan den dag waarop de Bisschop den H. Geest over hem deed nederdalen. Uitgestrekt ter aarde 'klinkt over hem de smeekende stem van den Kerstvorst „Wij bidden U Heer, deze uitverkorenen te zegenen, te heiligen en te wijden". Hoevele priesters hebben, als kind, nog voor 't tabernakel in de kerk geknield en vol van een zoet verlangen, van die heer lijke jeugddroom hébben ze telkens ge vraagd: „mocht ook ik eens Uw Priester worden". Ouders en dierbaren, die hun kind lieten gaan studeeren, verloren hem geen oogen- blik uit hun gedaéhten en met heilige schroom zagen zij den wijdingsdag steeds naderbij komen'. En ziet, hij die daar neerlag voor den. bisschap, die zich daar aanbood in de zelf- verplettering van een vrijwillig slachtoffer, hy staat op en onder aanroeping van den H. Geest legt de Hoogepriester de handen qp en drukt in zijn ziel het eeuwigdurende merkteeken van het Priesterschap: „Gij zijt Priester in Eeuwigheid". Zoo gaat de gewijde redenaar voort, nu sprekende over de macht van den Gods gezant, de priesterlijke taak, die op aarde uitgeoefend moet worden, maar tot hemel- sdhe dingen moet gerekend worden volgens een H. Joës Chrystostomus, want niet een engel, ook niet een aartsengel, geen enkel geschapen wezen, maar de Goddelijke Ver trooster zelf heeft het Priesterschap inge steld. Met de woorden van. den H. Pastoor van Ars teékent de gewijde spreker de ontzag wekkendheid van dit Sacrament. Na God is een Priester alles! Laat een parochie ge durende twintig jaar zonder priester blijven en men zal er de dieren aanbidden. Heer lijk wordt nu de taak van den priester be schouwt, om met den H. Carolus Borro- mèus te zeggen: Welke groote en verheven zaken heeft de Heer niet in onze handen gelegd! Na steeds gloedvoller de grootheid van het H. Priesterschap voorgesteld' te hebben, zegt de gewijde spreker, dat de priester zijn waardigheid draagt als een schat, die nie mand hen kan ontrooven, de 'kroon die zijn hoofd siert is zijn onvervreemdbaar bezit, niemand of niets kan hem scheiden van de liefde, waardoor Christus hem deelgenoot maakt van Zijn eeuwig Priesterschap. Aan het einde van de heerlijke predicatie richtte de Prior zich tot den jongen pries ter met vaderlijke woorden, met de woor den van Christus zelf, tot besef van de heilige taak, tot aanmoediging in aposto- lischen ijver. De predikant zeide tot hem: Denk er aan, niet voor u zelf zijt gij tot priester gekozen, maar voor anderen. Ar beid zooveel gij kunt, wees priester zooveel gij maar kunt, opdat uw priesterschap u het honderdvoudig loon moge schenken, dat be loofd is aan degenen, die alles verlaten héb ben voor Christus. Zich richtend tot de ouders en familie worden gelutawenscben gesproken en woor den gewijd aan het heerlijk voorrecht, dat straks het jongste zoontje uit het gezin uit de handen van den neomyst zijn eerste H, Communie zal mogen ontvangen. En tot de geloovigen zegt de gewijde spre ker: Mijne geliefden, dankt God voor zijn oneindige goedheid, bidt voor uw priester en toont, dat gij de waarde van het Pries terschap weet op prijs te stellen door uw volgzaamheid en eerbied jegens uw ziel zorgers, dan zal de vreugde van dezen dag een voorsmaak zijn van onze oneindige blijdschap in den Hemel. Het H. Offer wordt daarna voortgezet en aandachtiger dan ooit volgen de pa rochianen de voltrekking van de H. Ge heimen. Onder de uitreiking van de H. Communie, als de jonge priester Ons Heer mag uitreiken aan zijn kleine broertje, de eerste H. Communie aan 't onschuldig kin derhart en vervolgens aan zijn Vader, Moe der en familie, is ieder bewogen en tot tra nen geroerd. Na deze schoone gebeurtenissen besluit de Schola Oantorum met de heerlijke Can tate van Emille Brouwer. De receptie. Voor den aanvang van de receptie kwa men bijna alle leden van De Hanze met hun dames in het klooster te zamen voor een bijzondere hulde. De voorzitter, de heer Joh. Vlasveld, nam 'hierbij het woord om den neomyst en zijn ouders geluk te wenschen en de verzeke ring te geven, dat de leden van de R. K. Middenstandisvereeniging het een hooge eer beschouwen, dat een zoon van een der leden tot de hooge waardigheid van het priesterschap is verheven en dat zij als bewijs van medeleven met het geluk van den jongen priester en zijn familie een ge schenk hebben gegeven n.L een miskelk, die reeds dezen morgen bij het eerste Of fer is gébruikt. Spr. vraagt aan den jongen priester een enkele maal bij het Offer de de „Lichtstad" die U zooveel te zien en te genieten geeft, dat het zonde is. Uw kostelijke tijd te verdoen met het zoeken naar een geschikt hotel. Laat Cebuto alle beslommeringen van U overnemen, dan bent U on bekommerd uiten veel voor- deeliger ookl Uit de Cebuto Massakeus: 81/tag. Fransche Jura en Savoy© 74 50 13 dg. Fransche Rtvlèra 112.— 4 dg. Hannover-Hamburg-Bremen 31.50 6 dg. Rl|n 45.50 Inlichtingen en Reisgids bij: JAC. HEEMSKERK TOURINGCARS Agentschap: Sigarenmag. H. Heestermans, Lelden, Steenstr. 24 bij Beestenm. Tel. 1532. leden van de Hanze te willen gedenken in zijn gebeden voor d'e belangen van hun- geestelijke en tijdelijke zaken. Tot de ouders van den neomyst richt spr. zich met de woorden: Ik kan mij als vader eenigszins indenken welke zorgen u gehadi hebt voor uw kind, dat tot deze roeping opging, maar thans is uw geluk zoo groot, dat alle zorgen vergeten zijn en wij U ge lukkig prijzen met den wensch, dat u nog lang getuige anoogt zijn van een rijk pries terleven van uw zoon. Hierna dankte de neomyst in hartelijke woorden en verzekerde de leden van de Hanze in zijn gebeden te zullen gedenken. De receptie kreeg daarna een zeer druk bezoek en ieder was vol bewondering voor de mooie geschenken, die tentoongesteld waren. Vooral het werk van de missienaaikrans, twee kazuifels, een koorkap en een stola was zeer goed naaldwerk en getuigde van kunstzinnigheid en groote ijver. Ook de geschenken van de zuster van den neomyst haddien veel bewondering. Na de receptie bracht de St. Jansfanfara voor het klooster een serenade, waarbij de weleerw. heer A H. Duyvestijn een speech hield en de waarde van de „'kruisen1" in de muziek vergeleek met de harmonie van het leven, waarbij het kruis de hoog ste waarde heeft. Te vier uur celebreerde de neomyst een plechtig Lof, geassisteerd door Prior van Hees als diaken en Pater Snabel als sub diaken. Onder dit Lof zong de schola zeer schoo ne muziek o.a. het „Ave Verum" van Josquin de Pres, Salve Regina van Henk Andriessen. De neomyst richtte zich onder het Lof in vreugdevolle woorden tot den goeden God en tenslotte tot de parochianen, die dezen dag zoo onvergetelijk maakten, inzonde® tot de Propagandaclub voor de organisatie, de Hanze en de Missienaaikrans voor die mooie geschenken en aan allen die zich vooï dit priesterfeest zoo zeer beijverden en hun belangstelling toonden. Het „Te Deum" was een algemeene jubel des harten voor deze schoone gebeurtenis in Zoeterwoude en bijzonder voor de pa rochie van H. Kruisverheffing. Hierna begaf de neomyst zich naar de ouderlijke woning waar de buren een schoone versiering voor het huis hadden aangebracht. ONTVANGST VAN DEN WELEERW. PATER JO BOSMAN, KRUISHEER, TE ZOETERWOUDE. MET DEN NEOMYST IN HET RIJTUIG, ZIJN OUDERS EN PASTOOR KLAVERWEIJDEN.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10