DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN CLm&dka zegt fumdehiwcdbutg met Japutt <ip Droevig einde van een uitgaansdagje. DONDERDAG 27 JULI 1939 30ste Jaargang No. 9398 3)e C^id&^Soti/fco/nt Bureaus Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Adv. en Abonn.-tarieven zie pag 2. Giro 103003. Postbus 11. Verrassend gebaar van Washington AMERIKA JAPANS GROOTSTE LEVERANCIER VAN OORLOGS GRONDSTOFFEN. Het Amerikaansche ministerie van bui- tenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat de regeering der Vereenigde Staten beslo ten heeft, het handels- en scheepvaartver drag met Japan van 1911 op te zeggen. Dit besluit, dat groote verrassing heeft gewekt, werd om half tien in den avond aan de pers medegedeeld door een ambte naar van het staatsdepartement, die nader verklaarde, dat het doel is, „de Amerikaan sche belangen beter te ontwikkelen". De opzegging zal over zes maanden van kracht worden, waardoor het congres in staat zal zijn, in de komende zitting de kwestie van een embargo op voor Japan bestemde grondstoffen te bespreken. Het staatsdepartement beschouwde het verdrag namelijk als een hinderpaal voor de toe passing van zulk een embargo, dat het on derwerp vormde van een onlangs door se nator Pittmann ingediende resolutie. In de door Huil aa"n den Japansoben am bassadeur Horinoetsji ter hand gestelden teikst wordt o.m. gezegd: De regeering der Vereenigde Staten is tot de slotsom ge komen, dat het verdrag van. 1911 bepaalde clausules bevat, die een nieuwe bestudeer ring noodig maken. Met het oog hierop en om de Amerikaansche belangen beter te beschermen en te ontwikkelen overeenkom stig de behoeften van de nieuwe ontwikke ling van den toestand, deelt de regeering der Vereenigde Staten aan de Japansche regeering haar besluit mede, het verdrag op te zeggen. Naar aanleiding van dit besluit der Ame rikaansche regeering kan nog gemeld wor den, dat de Vereenigde Staten Japans grootste leveranciers zijn van de voor oor logsoperaties noodige grondstoffen, in hoofd zaak katoen, ijzer, staal en petroleum. Voorstanders van het embargo gelooven, dat de toepassing ervan voor Japan ten gevolge zal hebben, dat 'het in zijn 'bewe gingsvrijheid in Ohina wordt belemmerd en wellicht zelfs genoodzaakt zal worden, zich terug te trekken. De tegenstanders beschouwen het als een stap naar den oorlog en gelooven dat wraakmiaatregelen van Japan gevolgd zul len worden door weerwraakm a afregelen van de Vereenigde Staten en wellicht door een conflict. EEN WAARSCHUWING AAN JAPAN. De eerste indruk van de opzegging van het (handelsverdrag van 1911 is, dat het staatsdepartement een waarschuwing tot Japan heeft willen richten en bij dit land geen twijfel heeft willen laten omtrent het standpunt der Vereenigde Staten. Men wijst te Washington in het bijzonder op het feit, dat, aangezien het verdrag in zijn geheel is opgezegd, het gebaar der Amerikaansdbe regeering vooral een poli tiek karakter draagt. Het zou namelijk vol doende zijn geweest, de clausule der m eest- begunstiging op te zeggen om ie aanne ming mogelijk te maken van de motie van Pittman, waarin een embargo op wapens en op alle industrieele grondstoffen voor Japan geëischt wordt. Men herinnert er in dit verband aan, dat de opzegging door de regeering der Vereenigde Staten van een handelsverdrag uit politieke overwegingen vrijwel zonder precedent is. Ten slotte toont het besluit van hét staatsdepartement, dat, ongeacht de politiek, welke door an dere mogendheden in China wordt gevolgd, de Vereenigde Staten de rechten van de „open deur" handhaven en, door duidelijk de mogelijkheid van retorsiemaatregelen aan te toonen, te kennen willen geven, dat zij zich niet zullen neerleggen bij inciden ten, welke in strijd zijn met de Amerikaan sche belangen, zooals deze week de blok kade van Kanton. Alvorens zioh evenwel vast te leggen op een politiek van sancties door een embargo, laat de Amerikaansche regeering Japan zes maanden den tijd om zijn politiek in Ohina tegenover Amerika te wijzigen. TOKIO, 27 Juli. (A.N.P.) Het onver wachte bericht, dat de Vereenigde Staten het verdrag met Japan van 1911 hebben opgezegd, heeft een koersdaling op de aa::deelenmarkt te Tokio tengevolge ge had. Het plotselinge optreden van Roosevelt heeft een einde gemaakt aan de verkeerde opvattingen omtrent de houding van Ame rika jegens Japan. Een langdurige cam pagne van verkeerde voorstellingen, ge grond op de Amerikaansche verdraagzaam heid in China, had bij de Japanneezen de meening doen postvatten, dat de Vereenig de Staten niet ongunstig tegenover de po litiek hunner regeering stonden. Toen de Amerikaansche nota op het mi nisterie van buitenlandsche zaken werd overhandigd, zou Yosjizawa, het hoofd der Amerikaansche afdeeling van dit departe ment, die de nota in ontvangst nam, ver klaard hebben, dat de Amerikaaansche maatregel te betreuren is, en dat geen be vredigende resultaten kunnen worden ver wacht, zelfs al stellen de Vereenigde Sta ten voor, een nieuw verdrag te sluiten, zoo lang Amerika in zijn tegenwoordige hou ding ten aanzien van Japan volhardt. EEN VLIEGTUIG PER DAG VOOR ENGELAND LONDEN, 27 Juli (A.N.P.) De presi dent van de Lockeheed Aircraft Corpora tion, Robert R. Gross, heeft naar de „Daily Telegraph" uit New York meldt, verklaard dat de levering van de 250 bombardements verkenningsvliegtuigen, die door Engeland zijn besteld, met mathematische regelmaat geschiedt. Reeds zijn ruim 140 toestellen afgeleverd, terwijl de productie ruim één toestel per dag bedraagt. De toestellen worden in kratten verzonden, met afge nomen vleugels en staart, en gaan recht streeks naar Engeland via het Panama kanaal. DE WERELD IN VOGELVLUCHT WASHINGTON: Het meest verrassende nieuws uit het buitenland is vandaag de mededeeling van het Amerikaansche mi nisterie van buitenlandsche zaken, dat de Amerikaansche regeering besloten heeft, het handelsverdrag van 1911 met Japan op te zeggen. Deze opzegging is ongetwijfeld een politieke zet en heeft duidelijk de be doeling Japan te waarschuwen tegen de voortzetting van zijn geweldpolitiek. De vraag is nu maar, of dit besluit van Ameri ka genomen is in overeenstemming met Engeland, dan wel met de bedoeling om de meening kenbaar te maken, dat Amerika bet niet "met de jongste wending in de Britsche politiek eens is. In elk geval kan Engeland ervan profiteeren, daar de kan sen, dat de Japansche eischen zich zullen matigen, toenemen. Amerika is Japan's grootste leverancier van oorlogsbenoodigdheden en wanneer Amerika zich als leverancier terugtrekt, is de kans groot, dat Japan zich in China zal moeten beperken in zijn activiteit. Zal Engeland inmiddels van deze wen ding ten ongunste van Japan gebruik ma ken, om weer terug te krabbelen? De bevelhebber van de Japansche strijd krachten in Tientsin, generaal Homma, heeft tegenover een correspondent van de „Popoio di Roma" verklaard, dat Japan den Engelschen de nakoming van de strikste neutraliteit in China zal weten op te leg gen. Wanneer de Britsche ambassadeur Craigie de opvatting is toegedaan, dat de EngeLsche politiek in het Verre Oosten geen wijziging zal ondergaan, legt Japan de met Engeland aangegane overeenkomst anders uit. In Engeland verbeeldt men zich blijkbaar dat het geleden prestige-verlies weer goedgemaakt kan worden. De Japan neezen deelen deze opvatting niet, vooral daar velen hunner in den strijd tegen China middellijk een strijd tegen Engeland zien. Het doel van Japan is de betrekkingen tus- schen Engeland en Tsjang Kai Sjek tegen te gaan en den vrede in China te verzeke ren, aldus de generaal. MOSKOU: Volgens de berichten nit Mos kou staat het sluiten van het reeds maan denlang hangende accoord Engeland FrankrijkRusland thans voor de deur. De diplomatieke redacteur van de „Finan cial Times" verklaart op grond van gister avond te Londen ontvangen berichten, dat het pact met Sovjet-Rusland terstond zou kunnen worden afgesloten en reeds van daag kan worden onderteekend. Na gemeld te hebben, dat de stafbesprekingen onver wijld zullen beginnen, voegt het financieele orgaan er aan toe, dat de onderteekening van het eigenlijke pact waarschijnlijk ge volgd zal worden door Britsch-Russische economische besprekingen. Het verwacht, dat een Sovjet-delegatie onder leiding van den volkscommissaris van handel over eenigen tijd zal worden uitgenoodigd voor een bezoek aan Londen, teneinde de be sprekingen, die bij het bezoek van Hud son aan Moskou zijn aangevangen, voort te zetten. Roeibootje met Kapelaan en vier misdienaars uit Utrecht nabij de Vink omgeslagen. Twee broertjes verdronken Een vroolijk uitgaansdagje van 'n aantal Utrechtsche misdienaars met hun kapelaan heeft gisteren een tragisch ein de gevonden doordat twee jongens, twee broertjes van het gezelschap bij het spelevaren nabij de Vink door liet omslaan van hun roeibootje zijn ver dronken. Wij werden gisteravond te 7 uur opge schrikt-, toen we eerst de auto van den Leidschen E.H.D. en daarna een wagen van de politie-brandweer in de richting de Vink zich over den Haagweg zagen spoe den. Spoedig vernamen we, dat door het om slaan van een roeibootje twee jongens wa ren verdronken. Omtrent hetgeen zich hier heeft afge speeld vernamen we het volgende: Gistermorgen was kapelaan J. A. Mid delkoop van de parochie van den H. Anto- nius van Padua aan de Kanaalstraat te Utrecht met vijftien misdienaars en den koster der kerk, den heer W. van We gen, een uitstapje gaan maken. Bij hun autotocht waren ze des morgens in de Vink aangeland, en des middags weer verder gaan toeren. Op de terugreis werd na het middagmaal met twee bootjes eeni gen tijd op den Rijii gevaren, na afloop waarvan men naar Utrecht zou terugkee- ren. Een bootje met den koster en een aantal jongens bleef aan den kant, een tweede bootje met kap. Middelkoop en vier jon gens erin ging wat meer in het midden van den Rijn. Deze jongens waren de 11 en 13-jarige broertjes Wim en Jós. Jongerius, wonend aan den Rijksstraatweg te Utrecht, de 12- jarige H. v. d. Oudenrijn uit de Kanaal straat en de 13-jarige Chr. v. Gaal uit de Mendelsohnstraat te Utrecht. Op 'n gegeven oogenblik wilde kap. Mid delkoop, die zelf aan de riemen zat, naar de overzijde van den Rijn varen, doch juist naderde uit de geopende spoorbrug de motorboot „de Tijdstroom". De be stuurder daarvan, de 23-jarige schipper J. v. B., hield al eenigszins van de roeiboot af, omdat hij een aanvaring vreesde. Deze ware echter niet noodig geweest, indien kap. Middelkoop stevig had doorgeroeid, doch, men weet hoe het in dergelijke ge vallen gaat, de inzittenden worden ang stig en doen dingen, welke juist oorzaak zijn van ongelukken en alleen een ge volg zijn van onervarendheid. Zoo geschiedde ook hier. De roeiboot sloeg om. Wat er precies gebeurde en hoe het on geval geschiedde, valt nog steeds niet pre cies te zeggen. Het schijnt intusschen wel zeker te zijn, dat het roeibootje op den golfslag van den voorsteven der motorboot is gaan schommelen en dat de kapelaan het roeibootje heeft willen afduwen. Of de jongens dit ook geprobeerd hebben? Ze ker is het, dat allen zich op een gege ven moment aan één zijde van het bootje bevonden. Het ranke vaartuigje schepte daardoor water en doordat het van ijzer was, zonk het onmiddellijk naar de diepte. Een houten roeiboot had de gevolgen misschien niet zoo vrecse- lijk gemaakt. Het ongeluk eischte twee slachtoffers en te tragischer is het, dat twee broer tjes om het leven kwamen. Kap. Middelkoop en de 13-jarige Chris van Gaal werden door middel van scheeps- haken gered door schipper v. B. en den 29-jarigen knecht F. J., terwijl-de 13-jari- ge Hein van den Oudenrijn zwemmend den wal wist te bereiken. De beide anderen, de broertjes Jonge rius, verdwenen echter met het bootje in de diepte. Alle vier de jongens konden zwemmen, doch slechts één heeft zich zelf weten te redden. Vermoedelijk zijn de twee slachtoffers door het ijzeren schuitje geraakt, waar door ze hun positieven zijn kwijt ge raakt. Reddingspogingen faalden. Onmiddellijk werden van alle kanten pogingen in het werk gesteld om de twee verdwenen jongens te redden, doch deze hulp kwam te laat. Zwemmers begaven zich te water, doch aangezien de Rijn ter plaatse vrij diep is, leverden deze pogingen niets op. Inmiddels waren Eerste Hulpdienst en E.H.B.O.-brigaden, politie en brandweer, zoowel uit Leiden als uit Voorschoten ge waarschuwd en binnen korten tijd werden 'n zestal dreggen uitgegooid om de slacht offers te vinden. Eerst na ongeveer twintig minuten slaagde de bemanning van de motorboot erin het lichaam van den 11-jarigen Wim Jongerius naar boven te halen. Onmiddellijk werden door middel van een zuurstofapparaat pogingen aangewend om de levensgeesten op te wekken. Ruim anderhalf uur is men bezig geweest onder leiding van de doktoren Van der Stoel, de Boer en Kerckhoff uit Voorschoten, doch de pogingen werden tenslotte opge geven. Pater Booms van de Hartebrug-parochie diende het slachtoffer het H. Oliesel toe. Een half uur nadat de reddingspogin gen op den 11-jarigen Wim waren opge geven, werd het lijk van zijn 13-jarig broertje Jos. opgehaald. Hem diende pa ter de Leeuw nog het H. Oliesel toe. Beide lijkjes zijn daarop door de Leid- sche politie naar het politiebureau aan de Zonneveldstraat vervoerd. Kapelaan Middelkoop, die in zeer over spannen toestand verkeerde, is door den Leidschen Eerste Hulpdienst ter observa tie naar het St. Elisabeth Ziekenhuis ver voerd. De twee geredde jongens konden met de overige leden van het gezelschap later naar naar huis terugkeeren, welke terug reis begrijpelijkerwijs zeer droevig werd. Burgemeester Berkhout uit Voorschoten leidde het politie-onderzoek, met den chef der politie, den heer Vermeer, terwijl in specteur de Gast en rechercheur Raven van Leidsche zijde het onderzoek leidden. Later is het onderzoek geheel in handen der Leidsche recherche gekomen. Het gebeurde vond juist over de grens der gemeente Leiden in Voorschoten plaats. De twee jeugdige slachtoffers waren de twee oudste zoontjes van de familie Jon gerius uit Utrecht, die vier jongens en zes meisjes telde. Een oom van de jongens kwam tele fonisch gewaarschuwd naar hier om de noodige schikkingen te treffen. Twee broertjes te Slochteren verdronken. Gisteravond tegen zeven uur liepen twee jongetjes van 2 en 4 jaar, uit het gezin Mossel te Slochteren, in gezelschap van hun grootmoeder te spelen langs het Sloch- terdiep. Zij geraakten op een gegeven oogenblik te water. Het duurde een kwar tier voordat toegeschoten hulp den oud sten knaap op het droge had gebracht. Dr. Kok uit Slochteren kon met kunstmatige ademhaling de levensgeesten niet meer op wekken. Het jongste kind is een uur later levenloos opgehaald. Vermoedelijk daad van een geesteszieke grootmoeder? De „Vooruit" meldt hieromtrent nog: Te ongeveer half vijr kwam de moeder van Mossel, de weduwe Mossel, eveneens te Schildwolde woonachtig, bij haar zoon op bezoek. Zij zeide, dat zij gaarne de kinde ren van haar zoon op chocolade wilde trac- teeren. De tweejarige Sake en de vierjarige Si mon konden dan met haar meegaan om de chocolade in een winkel in de buurt te koopen. De moeder der kinderen de vader was niet thuis had dit liever niet omdat de oude vrouw reeds lang zenuw patiënte was en al meer te kennen had ge geven, dat zij haar kleinkinderen nog eens om het leven zou brengen, omdat zij moest „offeren". De oude vrouw was echter niet van haar voornemen af te brengen om de kinderen mee te nemen en of de moeder het ook niet gaarne wilde, de oude vrouw ging toch met de kinderen op stap. Na eerst een paar reepen chocolade gekocht te heb ben, is zij een fietspad naar den Schild- woldschedijk, een dunbewoonde buurt, op eenige honderden meters ten noorden van Schildwolde, met de kinderen opgewan deld. Van hier is zij naar het Slochtertrek- pad, een zandweg langs het Slochterdiep geloopen. Aan d weg, zoo ongeveer op de helft tusschen den hoofdweg en den Schildwolderdijk is het vreeselijke ongeval gebeurd. Vlak in de buurt woont de landbouwer Doorenbos, wiens vrouw in het land bezig was koeien te melken. Zij had een logeetje bij zich. Deze heeft de grootmoeder met de kinderen zien loopen. Toen zij na het melken al weer eenigen tijd thuis was, hoorde zij in de schuur iemand roepen. Het bleek grootmoeder Mossel te zijn. Deze sprak wartaal, vertelde van haar familie en de kleinkinderen, waarvan echter niets viel te begrijpen. Na veel gevraag vertelde de' grootmoeder, dat zij de kinderen van haar zoon had „overgegeven". Zij had ze in het water gegooid. De echtgenoote van Dooren bos spoedde zich per fiets direct naar het Slochterdiep, een hark meenemende. Het logeetje stuurde zij direct naar dokter Kok te Slochteren. Al spoedig zag zij de twee jarige Sake in het water drijven. Met de hark kon zij dit kind naar haar toehalen, Dll nummer bestaal alt vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Amerika zegt het handelsverdrag met Japan op. (1ste blad). Nieuwe aanslagen der Iersche terroristen te Londen en Liverpool. (2de blad). Overeenstemming op de voornaamste punten ter Britsch-Japansche conferentie te Tokio. (2de blad). Queipo de Llano wordt Spaansch ambas sadeur in Argentinië. (2de blad). Binnenland Twee broertjes te Slochteren door groot moeder verdronken? (3e blad). Leiden Bij de Vink zijn gisteravond twee broer tjes, leden van een gezelschap misdienaars uit Utrecht, met een roeibootje omgesla gen en verdronken. (1ste blad). waarna zij hem onmiddelijk op het droge bracht. Direct is zij toen naar den hoofd weg gegaan om hulp. De arbeiders G. Kei zer en Foolkersma zijn direct in een boot met dreggen begonnen, Niet lang duurde het of ook de vierjarige Simon werd opge haald, op dezelfde plaats waar ook Sake was gevonden. Toen men de grootmoeder later nog eens vroeg, hoe een en ander was gebeurd, antwoordde zij, dat de kinderen, terwijl zij daar even op den wal zaten, in het water waren gegleden. Hoewel dr. Kok nog een half uur kunstmatige ademhaling toepaste, mocht mocht het niet gelukken de levensgeesten op te wekken. De burge meester en de rijkspolitie waren spoedig aanwezig. SCHEEPSRAMP IN HET KANAAL Tien opvarenden van brandend schip vermist. LONDEN, 27 Juli (A.N.P.) Het Fran- sche tankschip Sunik is op ongeveer 30 mijl ten Zuiden van den vuurtoren van Edoystone in botsing gekomen met het Zweedsche s.s. Grangesberg en in brand gevlogen. Men vreest voor het lot van tien opvarenden, die vermist worden. Volgens een bericht van het Britsche s.s. Dartforde, dat zich ter plaatse bevindt, zijn 24 overlevenden opgepikt en is de tankboot geheel uitgebrand, terwijl de Grangesberg, die averij aan het voorschip heeft beko men, langzaam naar Famouth zal opstoo- men, zoodra de mist is opgetrokken. DUITSCH-RUSSISCHE ONDER HANDELINGEN. BERLIJN, 27 Juli. (A. N. P.). Als eerste Buitsche blad maakt de „Danziger Vor- posten" vandaag melding van Duitsch- Russische onderhandelingen, welke op het oogenblik te Berlijn gevoerd worden tusschen Schnurre van de economische af deeling van het Duitsche ministerie van buitenlandsche zaken, en Babarie, den plaatsvervangenden directeur van de han delsvertegenwoordiging der Sovjets te Berlijn. Het Dantzigsche blad verklaart, dat deze onderhandelingen beantwoorden aan den wensch der Sovjet-Unie, haar industrie te versterken en te modemiseeren, terwijl Duitschland belangstelling heeft voor de Russische grondstoffen. De „Dantziger Vorposten" voegt hieraan toe: De economische Duitsch-Russisehe be sprekingen dragen in tegenstelling met wat men gezegd heeft, te minder een po litiek karakter, daar zij sedert lang bekend zijn en Molotov er onlangs op heeft ge zinspeeld. DE BRITSCH-JAPANSCHE BESPREKINGEN TOKIO, 27 Juli (A.N.P.) Volgens de „Asahi" worden de BritschJapansche be sprekingen inzake Tientsin in zeldzame kalmte voortgezet. De beide partijen zijn het volkomen eens over meer dan tien pun ten van het ontworpen programma, d.w.z. over de meeste kwesties, welke betrekking hebben op de practische middelen, welke noodig zijn om de orde en rust te Tientsin te handhaven. Men verwacht, dat de be sprekingen vandaag zullen eindigen.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1