SPORT De Vierdaagsche De Kaag week' ten einde met een laatsten prachtigen zeilmiddag WOENSDAG 26 JULI 1939 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 WIELRENNEN Wals Nederlandsch stayerskampioen 1939. Bosland op de tweede plaats. Ten aanschouwe van circa 10.000 toeschouwers heeft Wals gisteravond in het Olympisch stadion te Amster dam het Nederlandsch kampioenschap achter motoren gewonnen en heeft hij op overtuigende wijze zijn superioriteit bewezen tegenover zijn mede-candida- ien naar de kampioenstrui, van wie Groenewegen erg teleurstelde en Bos land, die Zondag in den voorwedstrijd met vier ronden achterstand tweede werd, aangenaam verraste door ook nu op de tweede plaats te eindigen. Reeds onmiddellijk na den start werd een snel tempo ingezet, waarbij Bosland, die op de eerste plaats begon, voorloopig geen last kreeg van de anderen, van wie Bakker, Slaats en Van der Wulp vlak ach ter hem lagen en Groenewegen, Wals en Snoek de rij sloten. Met 100 km. voor de boeg schenen cle renners voorloopig niet van plan te zijn het elkaar reeds in de eerste 10 km. lastig te maken en toen er 25 ronden waren ge reden, was het verschil tusschen Bosland, die aan den kop ging en Snoek, die op de laatste plaats lag, nog geen halve baan. De eerste strijd ontbrandde na dertig ronden, toen de achterhoede naar voren drong en de repners onophoudelijk van plaats ver wisselden met uitzondering van Bosland, die zich op de eerste plaats wist te hand haven zonder aangevallen te worden. Na 40 ronden nam Wals zijn kans waar. Met een formidabele, lange spurt, zat hij -in zeer korten tijd op de tweede plaats en hoewel Slaats eenige malen probeerde het verloren terrein weer in te halen, gelukte hem dit niet Intusschen bleef de tweede favoriet, Groenewegen, in de achterhoede zwoegen. Zijn achterstand op Wals werd steeds grooter en het was voor de toe schouwers wel erg teleurstellend, dat hij geen moeite deed in te loopen. - Bosland draaide intusschen ronde na ronde en met een regelmatig tempo op de eerste plaats, waarbij hij er na 48 ronden in slaagde de Graaf, die niet op dreef was, een ronde achterstand te geven. Vijf en twintig kilometer werden afgelegd in 20 min. 37.4 sec. Bosland lag toen nog steeds aan den kop, gevolgd door Wals op 40 me ter en Slaats op 100 meter, en daarachter in volgorde van der Wulp, Bakker, Groene wegen, Snoek en de Graaf. De laatste no teerde na 70 Tonden reeds bijna vier ron den achterstand. Met spanning verbeidden de toeschouwers het moment, dat Wals zou trachten Bosland van de eerste plaats te verdringen, welke poging hij echter steeds uitstelde. Doch toen Bosland zelf ging spurten er er met groot enthousiasme i: slaagde Groenewegen de eerste lap te ge ven, werd het Wals te erg en ging hij in de 85ste ronde, na eerstGroenewegen ge passeerd te zijn, Bosland voorbij. Daarmede had Wals de leiding genomen. En reeds aanstonds was te voorzien, dat hij die niet meer zou afstaan. Het hlonde, kleine man netje reed formidabel en onweerstaanbaar en vormde met zijn gangmaker Kaser een prachtig geheel. Vijftig kilometer werden ejfigielegd in 40 min. 24.3 sec. en reeds op dat moment was van strijd geen spi meer. Want van Groenewegen, die steeds verder terugzakte en na 75 ronden voor de tweede maal een lap kreeg, kon niets meer worden verwacht, evenmin als van Slaats, Van der Wulp en Snoek, die korten tijd later ook een ronde achter lagen. De Graaf had reeds in de 63ste ronde den strijd gestaakt. Alleen Bosland en Bakker, de stayers, diie Zondag in den voorwedstrijd uitkwamen, bleken in staat te zijn het tempo, dat Wals aangaf, bij te houden. Doch ook Bakker kreeg in de 136eronde een lap, zoodat Wals alleen nog maar had af te rekenen met Bosland, die voor zijn goede rijden her haalde malen werd toegejuicht. Na een uur waren er ruim 74 km. afge legd. Het interessante van den wedstrijd betrof toen alleen nog maar de vraag of Wals er in zou slagen Bosland een lap te igeven, doch hoe de Tilburger ook zijn best deed, hij slaagde hierin niet. Zpo kwam het einde, dat Wals, die ver reweg superieur was, voor de tweede maal het stayerskampioenschap bezorgde. In het voorprogramma waren o.m. eeni ge sprintwedstrijden voor amateurs opge nomen. Derksen won wederom onbedreigd van Smits en Pronk. De resultaten waren: Kampioenschap van Nederland op de baan over 100 km. achter motoren: 1. Wals (achter Kaser) 1 uur 20 min. 56.6 sec.; 2. Bosland (Ville) op' 450 meter; 3. Bakker (Juibi) op één ronde; 4. Slaats (Ceurre- m-ans) op één ronde; 5. Van der Wulp (Van der Bom)-op twee ronden; 6. Snoek (de Liege) op twee ronden; 7. Groenewe gen (Wiersma) op vier ronden. Sprint wedstrijden: Eerste rit: 1. Derk sen 12.4 sec., 2 Smits. Tweede rit: 1. Derk sen 13 sec., 2. Pronk. Derde rit: 1. Pronk 13 sec., 2. Smits. Vierde rit: 1. Derksen 13 sec., 2. Pronk, 3. Smits. Achtervolging over acht ronden (4 km.): Eerste rit: 1. N. W. U. ploeg (Everts, Men- zen, Van der Heiden, Moeke) 4 min. 53.1 sec. 2. Olympia (Amsterdam). Tweede rit: 1. N. W. U. ploeg 4 min. 56.4 sec.; 2. Excelsior (Amsterdam). Derde rit: 1. Olympia 5 min. 5.1 sec., 2. Excelsior. Klassementwedstrijden over 10 km.: 1. Van Engelen 11 punten, 2. de Best 10 pun ten; 3. Van Gelder 8 punten; 4. Faanhof 8 punten. DE RONDE VAN FRANKRIJK. De veertiende étappe door Gloarec gewonnen. De veertiende étappe, van Monte Carlo naait Digne, over 175 km. is in de sprint gewbnnen door Gloarec voor Passat, Au- reillp, Cosson en Yellamos. De uitslag luidt: 1. Gloarec, Frankrijk, 6 utifT 15 min. 58 sec.; 2. Passat, Frankrijk, 3. Aureille, Frankrijk, 4. Cosson, Frank rijk en Yellamos, Frankrijk, allen zelfden tijd, 9. De Korver 6 uur 22 min. 34 sec.; Albert van Schendel, Toon van Schendel, Hellemons, Lambrichts en Dominicus kwa men in een groote groep binnen op de der tiende plaats en werden allen ex aequo geklasseerd in denzelfden tijd als De Kor ver. De algeimeene rangschikking luidt: 1. Vietto, Frankrijk, 92 uur 27 min. 25 sec.; 2. S. Maes, België, 92 uur 29 min. 14 sec.; 3. Vlaemynck, België, 92 uur 35 min. 27 sec.; 6. Lambrichts 92 uur 39 min. 29 sec.; 14. Albert van Schendel 92 uur 56 min. 43 sec.; 30. Dominicus 93 uur 34 min. 29 sec.; 32. De Korver 93 uur 37 min. 12 sec.; 40. Toon van Schendel 94 uur 0 min. 47 sec.; 49. Hellemons 94 uur 34 min. 44 sec. In het landenklassement kwam geen ver andering. LEIDSCHE COURANT ZILVEREN BAL EN BEKER. Aanvankelijk was de inschrijving open gesteld tot Zaterdag 22 Juli, doch verschil lende vereenigingen hebben blijkbaar daarvan geen notitie genomen, en nog steeds komen er inschrijvingen binnen, zoodat wij zijn besloten de inschrijving te verlengen tot en met Zaterdag 29 Juli. Daarna is er geen gelegenheid meer. Vervolgens deelen wij mede, dat tege lijk bij de inschrijving het inleggeld moet worden voldaan zijnde 1.per elftal. Deze gelden moeten worden opgezonden aan den Secr.-Penningm., Lindenlaan 7, Sassenheim. Gironummer 337454. H. HOOGERVORST, Secretaris. A.S.C.Slagerspatroons. Morgenavond zal er om een Wisselbeker gespeeld worden tusschen de elftallen van A.S.C. en de Slagerspatroons, aanvang 7.30 uur, terrein Pomona. De slagers verschijnen als volgt in het veld: D. Heemskerk; Jac. Visser en Jac. Verhoog; Herm. Rooijakkers, Jac. Dieben, W. Visser; Jac. Ciere, C. Alkemade, J. D. Mulder, Bohemen, Th. v. d. Berg. WANDELSPORT Nijmegen, 24 Juli 1939. Wij loopen de Vierdaagsche mee, Vol levenslust en moed. Na een zomer, en voorjaar van een inten sieve training zijn we dezen morgen naar Nijmegen, het Mekka der Wandelaars, ver trokken. Aan het station te Leiden zagen we reeds verscheidene bekende gezichten, welke getuigden van goeden moed om de vierdaagsche naar behooren te volbrengen. De Leidsche politiemannen werden aan het station uitgeleide gedaan door den Commissaris van Politie, den weledelgestr. heer Meijer, die zijn mannen veel succes toewenschte. Na een voorspoedige reis bereikten wij Nijmegen. Trots de stroomende regen heerschte aldaar aan het station groote bedrijvigheid, treinen voerden van heinde en ver de wandelaars aan. Militaire corp sen en burgervereenigingen begaven zich, voorzien van tamboers en pijpers in de richting van de Prins Hendrik-kazerne. Wij hebben ons niet in de stroomende regen ge waagd en zijn per autobus naar de Prins Hendrik-kazerne gegaan, alwaar wij ons meldden aan de verschillende aanmeldings- bureau's. Wat. de Leidsche politie betreft is deze ondergebracht op zolder 8 van het Hospitaal, staande op het Kazemeterrein, en de overige Leidsche deelnemers, voor zoover mij bekend in groote tenten staan de op het Molenveld. Deze tenten zijn niet, zooals andere ja ren legertenten, deze waren dit jaar niet beschikbaar, doch zeer groote danstenten, welke zijn ingericht als slaaptent en pl.m. 160 personen kunnen herbergen. Keurig lig gen aldaar de stroozakken aaneengerijd en de wolletjes model er bovenop. In de eettenten staan de tafels met hun duizende stuks servies er bovenop gereed om mor genochtend te 4.15 uur het vierdaagsche leger te kunnen laten ontbijten. In de keuken en de houten hulploodsen daarachter staan de batterijen kookketels te wachten op 'het vuur. Er wordt hier heel wat gebrouwen deze vier dagen, doch de kok en zijn helpers kennen het klappen van de zweep al van menig jaar. Wat het parcours betreft het is dit jaar iets veranderd. Vele wegen in de grens streek zijn grondig versperd en al heeft het verkeer op de groote wegen er hoege naamd geen last van om dat daar een ge deelte is vrijgelaten dat in enkele seconden te barricadeeren is, de Vierdaagsche gaat nu eenmaal niet alleen langs groote wegen en zoekt zijn weg meestal langs kleine paden tusschen akkerland en korenvelden en daar is in de versperring geen kiertje opengelaten. Toch moet de Vierdaagsche passeeren en dat gebeurd ook maar langs omwegen nog net begaanbaar voor voet gangers. Op de binnenplaats van de kazerne heerschte dezen middag, als van altijd, een gezellige drukte. De regen had opgehouden en werkelijk af en toe kwam de zon van achter de wolken kijken. Oude bekenden van vorige jaren begroetten elkander, hadden elkaar blijkbaar veel goeds te ver tellen, want overal waren lachende gezich ten. Na aanmelding zocht ieder zijn kwar tier op om eens poolshoogte te nemen en zich voor de komende dagen te installeeren. De voorteekenen zijn, wat het weer be treft, voor deze Vierdaagsche niet er gun stig, maar er moet heel wat gebeuren om de Vierdaagsche gemeente uit het veld te slaan en iedereen is vol goede hoop op een plotselinge omkeer Ook ontmoetten wij weer den oud-Leidenaar, den heer Duin dam, thans Insp. van Pol. te Rotterdam, die eveneens vol goeden moed aan de Vierdaagsche deel zal nemen. Nieuw is eveneens het rijdend Post-, Telefoon- en Telegraafkantoor der P. T. T., welke op het kazerne-terrein is ondergebracht. Te 7.00 uur vertrokken de deelnemers naar de vlaggenparade op de Wedren. Een fleurige stoet, voorafgegaan door de Mari nekapel, onder leiding van den heer Leis- tikow, waarachter stram in de houding de Koloniale Reserve, de verdere militaire detachementen, daarna de buitenlandsche deelnemers en dan de groote verscheiden heid van burger wandel vereenigingen uit den lande. Waarlijk een schitterend gezicht die bonte rij van vereenigingen met hun vaandel. Dan te 7.30 uur de vlaggenparade op de Wedren. Als altijd een imposant schouw spel. De duizenden deelnemers geschaard om het veld terwijl de kapel het betrok ken volkslied speelt, worden de vlaggen der deelnemende landen, dit zijn Engeland, Frankrijk, Duitschland, België, Zwitser land en Denemarken, omhoog geheschen. Daarna, onder het spelen van het Vier daagsche lied, hetwelk door allen wordt medegezongen, de Vierdaagsche vlag en het officieele gedeelte van den dag van aankomst is voorbij. Nu gaan wij, wat de politie betreft, ons traditioneel geworden bezoek brengen aan de familie Gerritse en zullen dan dezen avond vroeg onze stroozak opzoeken om te trachten nog enkele uren te slapen, om dan ijs en weer dienende morgen aan onze eerste marsch te beginnen. De hoofdprijswinnaars gaven elkaar over het algemeen weinig toe Kagchelland en de Jong, matadoren in de Olympiajollenklasse Nauta legt beslag op het zilveren 12 M2 jacht, Deichmann op het zilveren Regenboog jacht De Kaagweek is ten einde en het slot is buiten verwachting nog meegevallen. Na den windstillen ochtend kwam er na 12 uur een aardige bries opzetten, die het luchtruim schoonblies en er kwam een zonnetje, dat de Kagerplassen als het ware ten afscheid in gloed en luister zette. Toen was het weer een Kaagweek op haar best en veel van het zeilersleed in den morgen was weer vergeten. Ten vervolge op onze beschouwingen van gisteren wat betreft de 45 M2. Krui serklasse, kunnen we nog zeggen, dat de strijd hier wel bijzonder zwaar en interes sant is geweest ondanks of misschien juist omdat er slechts vier deelnemers waren. Het puntenverschil tusschen den hoofd prijswinnaar Piet Molenaar en den laatst- geklasseerde bedroeg in totaal slechts vier, wel een bewijs hoe heftig ir gestreden is. De strijd in de Vrijbuiter klasse was wel van een geheel ander karakter. Onder de vjjf deelnemers kwamen er hier drie niet of nagenoeg niet aan te pas. L. Fonteyn en J. Dorsman waren als 't ware de eenigen, die hier zeilden en ook op dezen laatsten dag gingen beiden weer met de prijzen strijken. Fonteyn legde tevens voor een jaar beslag pp den Vrijbuiter-wisselbeker met 59 punten tegen Dorsman 53. In de Drakenklasse won gisteren A. Car- pentier voor de eerste maal den eersten prijs. Hofkes kon aan de windstilte niet ontkomen, zoodat hij zelfs niet in de prij zen kwam. In het algemeen klassement zal Carpentier intusschen geen slecht figuur gemaakt hebben. In de B-afdeeling dezer Idasse was het wederom H. W. v. d. Steen, die op den eersten prijs beslag legde. Op den laatsten dag der Olympiajollen klasse waren het wederom de hervorra- gende figuren, die ook nu weer een rol speelden: Daahi Kagchelland, Lemstra, de Jong, v. d. Stadt, mej. Corry Gooi en mej. Frida Hoekstra. Mej. Gooi vooral deed op dezen laatsten dag van zich spreken, want hoewel zij in de A 2-afdeeling een kwartier later was gestart kwam zij tusschen de prijswinnaars van de eerste groep binnen. Er waren ditmaal voor de Olympiajol lenklasse twee hoofdprijzen uitgeloofd, welke door Daan Kagchelland en J. de Jong met slechts een verschil van 1 punt op elkaar werden gewonnen. Eerstgenoem de had 91 pnt., de laatste 90 punten. De twee laatste wedstrijden van C. Nau ta in de 12 M2. Sahrpieklasse waren niet zoo fraai als op de twee eerste dagen. Het gebrek aan wind speelde hen ook danig parten, maar niettemin legde hij -toch nog beslag op den derden prijs en met ruim puntenverschil Mfon hij daardoor ook den wïsselprijs, het zilveren 12 M2. jacht. Nau ta behaalde n.l. 97 pnt. tegen Jac. F. Stap 84. In de Noord-Ned. 16 M2. klasse waren eveneens twee hoofdprijzen uitgeloofd. Deze vielen beide ten deel aan de Friezen J. Alberda uit Sneek en M. van Dijk uit Hommerts. Wel een bewijs, dat deze Frie zen zich in de Noord-Ned. klasse thuis ge voelen. Alberda behaalde 87 punten en van Djjk 80. In de B-afdeeling was het eveneens een Fries, die het hoogst aantal punten be haalde. S. de Wolf uit Sneek was de eenige "Fries in deze afdeeling, maar met 80 pun ten plaatste hij zich aan den kop der zes tien ingeschrevenen. De laatste strijd in de Regenboogklasse A was voor Klaas Vrolijk. De Fries lag op het Zweiland tweede achter Maas, doch dezen liep hij zonder veel moeite voorbij. Dlichmann bezette langen tijd de tweede plaats, maar eindigde tenslotte als vierde achter Willem v. d. Mey en W. Warring. Niettemin veroverde - Deichmann indien althans een nog hangend protest niet in zijn nadeel uitvalt den wisselprijs dezer klasse, het Zilveren Regenboog jacht, met 90 punten tegen K. Vrolijk 73 punten. In de 12 Voetsjollenklasse eindigden twee deelnemers met 100 punten, n.l. Rini Kagchelland en G. Landsman. Wel een bewijs, dat elke punt hier kostbaar was. Beiden hadden twee wedstrijden gewon nen, terwijl zij eenmaal als tweede waren geëindigd. In den vierden wedstrijd was Kagchelland echter derde geworden, ter wijl Landsman de vijfde plaats had bezet. Dat gaf den dorslag in het voordeel van Kagcheilana, zoodat de Rotterdamsche fa milie twee hoofdprijzen in de wacht sleepte. In de B-afdeeling der 12 Voetsjollen wist J. Vollebregt uit Iiillegersberg met 126 punten op den hoofdprijs beslag te leggen. De laatkte uitslagen zijn: Vrijbuiterklasse: 1. Jan Brass, st. J. Dors man, 2. Graaf de Lumey, st. L. J. Fonteyn. Drakenklasse A: 1. Thedo II, st. A. Car pentier, 2. An ja Katinka, st. J. A. v. Bree- men, 3. Dterna, st. J. C. Tims. Drakenklasse B: 1. Stormvogel, st. H. W. v. d. Steen, 2. Vief, st. G. G. Matthieu. Olympiajollenklasse Al: 1. Glipper, st. D. Kagchelland, 2. Magneet, st. J. R. v. d. Berg, 3. Wardy, st. R. Lemstra, 4. Foef, st. E. G. v. d. Stadt. Olympiajollenklasse A 2: 1. Fram, st. mej. C. van Gooi, 2. Zomerweelde, st. J. H. H. J./de Jong, 3. Dippy, st. P. J. J. Huy- bers, 4. Daisy, st. mej. Frida Hoekstra. Olympiajollenklasse B: 1. Tartane, st. P. J. G. Furnée, 2. Mayhorn, st. C. Bredius, 3. Nar, st. H. Bennink, 4. Schuimbekker, st. v. d. Vaart. 12 M2. Sharpieklasse A: 1. Sirius, st. J. Lokin, 2. Ronny 3, st. H. Overmans, 3. Wieko, st. C. M. H. Nauta, 4. All Weather, st. Jac. F. Stap, 5. Wilgenhoek, st. J. H. Louwerse. 12 M2. Sharpieklasse B: 1. Ideaal, st. J. P. J. Schoten, 2. Kannibaaltje, st. S. Doyer, 3. Hoera II, st. J. Vlaming, 4. Pietemei, st. Ir. A. v. d. Heyden. Noord Ned. 16 M2. klasse A 1: 1. Sobat, st. L. H. Bijl, 2. Zwerver II, st. W. Reyn- ders, 3. Maria, st. M. van Dijk, 4. I'll try, st. J. F. Fenenga, 5. Unrest, st. J. S. de Vries. Noord Ned. 16 M2. klasse A 2: 1. Ibis, st. P. C. v. d. Wilt, 2. Kwaje Hoek II, st. K. L. v. d. Horst, 3. Ahoi, st. F. Oly, 4. Soe- kasari, st. J. Ek, 5. Horzel n, st. J. E. Scharphuis. Noord Ned. 16 M2. klasse B: 1. Roerdomp, st. J. Brunt, 2. Beatrix, st. S. de Wolf, 3. Aeolus, st. A. Hofkamp, 4. de Zjjp, st. K. v. d. Burg. Pampusklasse met bijzeilen: 1. Ruiter, st. R. Reitsma, 2. De Steur, st. mevr. G. C. H. v. d. Steur, 3. IJsselmeer, st. E. Tas. Pampusklasse zonder bijzeilen: 1. Op- passertje, st. H. Stumpe, 2. Pinguin, st. W. Klomp, 3. Witte Raaf. Regenboogklasse A: 1. Dolfijn, st. K. Vrolijk, 2. Phecda, St. G. Deichmann, 3. de Bruiser, st. R. A. v. d. Sluis, 4. De Leede III, st. W. Z. v. d. Mey, 5. Duke, st. J. C. v. d. Velde. Regenboogklasse B: 1. Duck, st. mej. P. Versluys, 2. Titia, st. Tj. Maas. 12 Voetsjollenklasse A: 1. Hella, st. H. Evers, 2. d'Artagnan, st. W. v. d. Valk, 3. Dr. Knock, st. P. Kagchelland, 4. Phoenix, st. J. v. 't Oever, 5. Duikelaartje, st. F. J. Mastenbroek. 12 Voetsjollenklasse B: 1. Repl, st. J. Vollebregt, 2. mej. T. Swart, 3. Henny, st H. Warners, 4. Semar, st. W. Kühne, 5. Snapje, st. A. Kok. De hoofdprijzen zijn als volgt behaald: 45 M2. Kruiserklasse: 1. P. Molenaar 37 pnt., 2. A. G. Sijthoff 35 pnt. Vrijbuiterklasse: 1. L. J. Fonteyn 59 pnt., 2. J. Dorsman 53 pnt. Olympiajollenklasse A: 1. D. Kagchel.- land 91 pnt. en J. H. H. J. de Jong 90 pnt. 12 M2. Sharpieklasse: 1. C. M. H. Nauta 97 pnt., 2. Jac. F. Stap 84 pnt. Noord Ned. 16 M2. klasse A: 1. J. Alberda 87 pnt. en M. van Dijk 80 pnt. Noord Ned. 16 M2. klasse B: 1. S. de Wolf 80 pnt. Regenboogklasse A: 1. G. Deichmann 90 pnt, 2. K. Vrolijk 73 pnt. 12 Voetsjollenklasse A: 1. R. Kagchel land 100 pnt, 2. G. Landsman 100 pnt. 12 Voetsjollenklasse B: 1. J. Vollebregt. DE EERSTE DAG. Regeli en somber weer bij den uittocht. De groote trek is begonnen! Op een tijd dat een ordentelijk mensch de helft onge veer van zijn nachtrust achter den rug pleegt te hebben, om en de bij 4 uur, werd reveille geblazen. Een zenuwachtig heen en weer geloop der nieuwelingen en het rustig klaarmaken der oudgedienden was als altijd erg opvallend. Na een stevig ontbijt en na ons voorzien te hebben van startkaarten begaven wij ons te pl.m. 5 uur op stap. Aan den start troffen wij de gebr. v. d. Linden en den heer Paulides, die weder zijn onafscheide lijke actetasch bij zich had. Zij trokken een poosje met ons op. Erg veelbelovend was het begin niet. Vanaf gisteravond 8 uur had het eigenlijk al geregend en van morgen vlak voor den uittocht daalden ware plasregens neer. Dat minderde wel iets, maar toch was het een afmarsch in regen, zoodat men niet die fleurige stem ming van verscheidenheid in sportcos- tuums zag als andere jaren. Ieder had een regenjas of iets dergelijks aangetrokken en zoo zagen wij een paar Leidsche agen ten die werkelijk geleken op kanunnik ken. Zij hadden n.l. een kort pellerientje om, om hun hals een witte handdoek en op hun hoofd een geel kalotje. Aldus ge kleed stapten zij vol goeden moed door den regen. Naar Groesbeek ging de groote trek en vandaar afbuigend bij het Reichs- wald op den Piasmolen aan. Even voor den Piasmolen passeerden ons eenige le den der L.W.S.V. n.l. de heeren W. C. de Wekker en C. de Ruyter uit Leiderdorp. Blijkbaar was bij de Wekker de wekker op hol, want bij stormde ons voorbij alsof er brand was. Inmiddels was het droog ge worden. Zeldzaam rijk aan natuurschoon is dit parcours. Uit de verte het Duitsche heuvel land met zijn donkere bosschen. Deze wa ren in nevel gehuld, zoodat dit keer het prachtige panorama verloren ging voor den stadsmensch, want dat zijn toch de meeste vierdaagsche loopers. Enkele ma len moesten wij over een boerenerf omdat de weg zoo versperd was, dat er geen muis door kan komen. Op enkele plaatsen wa ren de boomen omgehouwen, zoodat er langs den gewonen weg geen doorkomen aan was. Maar. we zijn gekomen om te loopen en die kleine stukjes kunnen er ook wel bij. Voorbij de Piasmolen ging de weg over het dorpje Middelaar op de Maas aan en volgde bij Cuyk den rechter oever van de Maas in de richting Mook. Even voor Mook treffen wij de heeren Breda en Krijger uit Oegstgeest, die bun eerste rust pikten en in beste stemming waren. Bij Mook werd door ons gerust en daar gezeten zagen wij nog enkele Leid sche deelnemers passeeren. De heer Woes- tenburg liep in zoo'n druk gesprek dat hij onzen groet niet eens hoorde en „woest' doorliep. Verder zagen wij de heeren Joh. v. d. Berg, D. Spoor Sr. en J. Spoor Jr., die gezien hun stappen blijkbaar nog geen last van blaren hadden. Na een rust van een half uur gingen wij weder op stap en een kwaad stuk was ach ter den rug. De tocht b.v. van Groesbeek tot den Plasmolen viel lang niet mee over den vervallen weg met diepe karresporen, glibberig van klei en het traject over den grintweg was al niet veel beter. Bij den Molenhoek, dit is even voorbij het dorpje Heumen gingen zij, die 40 K.M. loopen, rechts af om recht door naar Nij megen te gaan. Doch wij vijftigers en vijf en vijftigers moesten nog een eindje, on geveer van Leiden naar den Haag, omloo- pen. De Molenhoek, knooppunt van ver schillende route's, was als steeds hetpunt, waar zich de grootste drukte concentreer de. Honderden belangstellenden, waaron der eenige Leidsche familie's sloegen hier den grooten trek gade en door een dichte haag van toeschouwers marcheerden de wandelaars verder. Het vochtige weer kwam velen wande laars op blaren te staan en in den Heumel- schen molen kon de geneeskundige dienst dan ook aan het werk. Verder liep de tocht over Overasselt, Diervoort en den zoo be- ruchten Leesdijk op Nijmegen aan en om ongeveer drie uur stapten wij de kazerne binnen. Tegen den middag was het weder beginnen te regenen, zoodat de intocht niet zoo \u-oolijk was als andere jaren. Dit was echter gauw vergeten toen wij even de cantine binnenwipten en daar onder de tonen van een muziekband de deelnemers in de beste stemming aantroffen en elkaar beloofden „al zou het oude wijven rege nen'' morgen weer op stap te zullen gaan. Volgens officieele gegevens wareri er dit jaar 3967 deelnemers ingeschreven onder wie 711 militairen. Van deze ingeschreve nen waren er 165 niet opgekomen en ble ven er Dinsdagmorgen 16 thuis, zoodat er 3786 den langen marsch in den regen on dernamen. Vorig jaar bedroeg het aantal ingeschrevenen 4570, maar waren er on geveer 1000 militairen meer. IJMUIDEN— SOLENT. Voor den zeezeilwedstrijd UmuidenSo lent zullen de volgende acht jachten op 31 Juli te IJmuiden starten: Nordwind" van kapt. lt. Erckmann (Marine Regatta Ver.), „Ettsi IV" van Voltz (Yacht Club von Deutschland)„Zee arend" van C. Bruynzeel" (Kon. Ned. Zeil- en Roei Vereeniging), „Hamburg" van O. R. Holtzappel (Noidd. Regatta Ver.) „Walküre", van Mar. Brt. Ziegler (Marine Regatta Ver.)., „Olivier van Noort" van A. W. Goudriaan (K. R. en Z. V. de Maas), „Roland van Bremen" van von Lottner (S. K. D. Wappen von Bremen), en „Wana- dis" van H. Brüning (V. W. Lesum).

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9