3jeMAiemnwi ao&t de %egeexmg^'Ue^Mcvdtt^ WOENSDAG 26 JULI 1939 OE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 Duister, en onzeker. De Maasbode schrijft over de regee- ringsverklaring, dat er werkelijk geen nieuwe mannen voor noodig zijn om den volke kond te doen, dat financiën, werk loosheidsbestrijding en defensie wel eenigszins met elkaar samenhangen! Bij de uitwerking van het punt: werkloos heidsbestrijding wordt de verklaring con creter en.... bedenkelijker. Aanstonds wordt gesproken van „ver mijding van aanzienlijke administratie ve uitgaven en van kapitaals-ipvestaties van oneconomischen aard". Dit slaat duidelijk allereerst op de methode- Romme voor de werklooshéidsregistra- tie. Wij meenen intusschen met zeker heid te weten, dat minister Romme ten dezen dr. Colijn reeds tegemoet was ge komen. Dr. Colijn zal toch ook wel niet den ken, dat hij een uitvinding doet met de gedachte van: de geleidelijke inschake ling van de werkloozen in het normale bedrijfsleven? Wie wil anders? Als dit nieuwe kabinet zooals ook minister Romme wil waken tegen „uitwas sen", heeft het natuurlijk een overmaat van gelijk, maar hier komt heel sterk de vraag naar vorert, wat men onder „uit wassen" zal gelieven te verstaan. Minis ter Damme krijgt in ieder geval, door versobering van de taak van zijn depar tement de handen nog meer vrij. Hij moge van deze vrijheid een gunstig ge bruik maken. Merkwaardig zijn de twee bijzondere punten, in de regeeringsverklaring ge noemd. Ten eerste de zorg voor de ouden van dagen. Daarmede komt dr. Colijn handig tegemoet aan een verlan gen, sterk levend zoowel te rechter als te linker zijde van de Kamer. Onzerzijds geen bezwaar, als minister Damme, eveneens bereid is, het ontwerp-kinder- bijslag door de Tweede.Kamer aan vaard, zoo spoedig mogelijk naar het staatsblad te brengen. Wij hopen op dit punt spoedig de stellige uitlating te ver nemen, die wij in deze verklaring, zeer noode missen. De toch al niet al te glorierijk schei dende oud-minister van Onderwijs, die met minister van Buüren, zijn trouw aan dr. Colijn slechts zeer kwalijk be loond zag, krijgt eenvoudig een ezels- trap na door de, overigens verheugen de aankondiging van maatregelen in verband met de leerlingenschaal en kweekelingen met acte. Reeds voordat de defensie-uitgaven plotseling zoo onrustbarend stegen, heeft de arme minister Slotemaker elk pogen in dezen moeten afwijzen met een on verbiddelijk,, voor hem alleronaange naamst: kabinetspolitiek En nauwelijks is er een crisis uitgebroken op het punt van: vermindering van de kosten der werkloosheidbestrijding ter wille van de steeds hoogere defensie kosten, of.... de opvolger van Slotemaker krijgt aan stonds wat deze met geen mogelijkheid op financieelen grond kon loskrijgen. En dat van een kabinet, dat meteen voor Indië zware kruisers of slagsche pen wil gaan bouwen, want daarop zul len de plannen wel uitloopen. Waarlijk, minister Schriecke schijnt te hebben ge weten wat zijn toetreden na de wei gering van De Kat Angelino voor Co lijn waard was. Maar.... arme en toch zoo trouwe Slotemaker! Alles bijeen: wat het kabinet op het hoofdpunt: de werkloosheid wil, blijft duister en onzeker en daarmedede toekomst van het kabinet zelf! Het wonderlijke. In het Kameroverzicht van hedenmor gen schrijft hetzelfde blad: „Het wonderlijke is echter, dat men na lezing van de vrij uitgebreide ver klaring niets wijzer is. Niets wijzer over den oorsprong van de achter ons liggen de crisis, niets wijzer over het wezen lijk verschil van dit kabinet en van het vorige, althans op het stuk van de werk- loosheidspolitiek, waarover de crisis is ontstaan. Want welke verstandige Ne derlander zou het program uit de re- geeringsverklaring niet kunnen onder teekenen? Geen verklaring van de crisis. De Tij d ziet niet in, waarom een lieuw kabinet noodig was en maakt op de regeeringsverklaring volgende kantteeke- lingen: Blijft de werkloosheidspolitiek. De heer Colijn zal de crisis en de nieuwe kabinetsformatie alleen kunnen gron den op het door hem te leveren bewijs, dat het vorige kabinet wij laten nu nog in het midden of het reeds voor of slechts na April 1939 was zich te bui ten is gegaan aan administratieve romp slomp, dat het niet genoeg naar produc tieve objecten gezocht heeft, dat het niet gewaakt heeft tegen uitwassen bij de steunverleening en niet gestreefd heeft naar de inschakeling der werkloozen in het bedrijfsleven. Alleen in een nieuwe werkloosheids- politiek zou het vijfde kabinet-Colijn Die grond moet echter blijkbaar gezocht een grond van bestaan kunnen vinden, worden in de uitwerking van dat „on derling verband", dat dr. Colijn tus- schen de defensie-uitgaven en die voor de werkloosheidspolitiek wil leggen, hetgeen men wel niet anders kan ver staan dan zooals de „Nieuwe Rotterdam- sche Courant", die aan de wieg van het nieuwe kabinet zat, duidelijker heeft uitgesproken^ dat de werkloosheidsbe strijding moet wijken voor de Indische vlootplannen. Deze grondslag van het vijfde kabinet-Colijn zal echter geen waardeering vinden in een parlement, dat aan de werkloozen geen franje maar wel de kleeren aan het lijf wil laten. Onzer inziens geeft de regeeringsver klaring, hedenmiddag door dr. Colijn voorgelezen, noch een verklaring van de crisis, noch een bestaansgrond aan zijn kabinet. Of zij hadden gelijk of ongelijk. De Volkskrant gevoelt er weinig voor de moeilijkheden, die zich kunnen voordoen, te ontwijken. Zou de Kamermeerderheid, door het kabinet gesteld voor een ongewenschte evolutie op het terrein der werkloos heidsbestrijding, doen alsof zij zich daar niets van aantrok, dan zou men terecht kunnen zeggen en men zou niet ver zuimen het te doen dat het conflict in den boezem van het kabinet maar een schijngevecht was geweest, een werk ernstige mannen onwaardig. De Kamermeerderheid kan zich niet neerleggen bij een andere werkloos heidspolitiek, die met haar inzichten in strijd is. En een meerderheid die dit niet kan moet daaruit de voor de hand liggen de consequenties trekken. Wie dit zoo voorstelt uit geen dreige ment, maar zegt eenvoudig waarop het staat. Zeg als ge wilt dat dr. Colijn gelijk had en de katholieke ministers onge lijk. Maar wie de katholieke ministers in het gelijk stelt, hun houding goedkeurt en in hun plaats ook zoo zou hebben gedaan, moet bereid zijn de consequen ties daarvan te aanvaarden. Wie dat niet doet, de strijd ontwij ken wil en zoete broodjes wil gaan bak ken, is, politiek gesproken, geen knip voor z'n neus waard. v. ROSSUM DU CHATTEL DRIESSEN JUWELIERS BREESTRAAT 95 TAFELZILVER Uitgebreide sorteering. Nieuwste modellen. Ontlasting. De liberale Nieuwe Rotterdam- sche Courant bekent reeds a priori een gunstig oordeel te hebben gehad over de regeerings-verklaring. Nu kon, voordat men dit program kende, de verwachting over het te voe ren beleid reeds gunstiger luiden dan het oordeel over de politiek van het vo rige bewind. Immers, het Kabinet is ontlast van het bestanddeel roomsch- katholieke ministers, dat voornamelijk verantwoordelijk was voor de in de laatste twee jaren naarstig ter hand ge nomen uitbreiding van staatsbemoeiing, bescherming van groepsbelangen op kos ten van het algemeen belang, en nog andere broeikaspolitiek, die zich in nieuwe groote avontuurlijke plannen dreigde te storten. Toen de financieele toestand ten gevolge van de snel oploo- pende, noodzakelijke defensie-uitgaven een meer dan ooit zorgwekkend aanzien kreeg, zijn althans op één terrein, dat der werkloosheidsbestrijding, de oogen van de niet r.-k. meerderheid van het Kabinet opengegaan voor het bedenke lijke van dat pappen en warm houden van maatschappelijke kwalen. En elders in de beschouwing van dit blad: Laat men de specifiek kerkelijke pun ten, waarover de meeningen rechts elkaar trouwens niet dekken, buiten be schouwing, dan gelooven wij, dat a.r. en c.h. het op staatkundig gebied eerder eens worden met de vrijzinnigen dan met de radicale strooming, die in de R.-K. Staatspartij nog altijd de richting aangeeft en die in zooveel afwijkt van goed-Nederlandsche tradities van dege lijkheid, vrijheid, prikkeling tot arbeid, zelfverantwoordelijkheid en onderge schiktheid van het bijzondere aan het algemeene belang. Blijkens het nu bekend gemaakte pro gram wenscht het nieuwe Kabinet een ernstige poging te wagen om deze tra dities in volle eer te herstellen. De doodsvijand. Uit het Volk: De meerderheid van ons volk wil een forsche strijd tegen den doodsvijand binnen de grenzen: tegen de werkloos heid. Maar deze meerderheid heeft nog geen kans gekregen, tot opbouwend werk. Dus moet de strijd voor werk en wel vaart met verdubbelde kracht worden voortgezet voor dit oogenblik is dat de strijd tegen het kabinet-Colijn! Een sprookje? De Avondpost (Lib.) geeft de vol gende visie op de Kabinetsvorming: Door alle kolommen der roomsche pers loopt het sprookje, dat men haar „heeft buitengesloten". Onwaarheid. Zij is niet „buitengesloten"; de omstandig heden hebben er ditmaal toe geleid. Maar hoe durft de pers van een partij, die, nota bene, één van haar eerste en beste mannen heeft zien aanwijzen als formateur, die dus, in en door hem, ge legenheid heeft gehad een kabinet te formeeren (onder roomsche leiding dus!), hoe durft zij zeggen, dat haar richting is „buitengesloten"? Het is een onwaarheid van de eerste soort. Een principieele ommekeer niet toelaatbaar geacht. De Christ.-Hist. Nederlander heeft weinig hoopvolle verwachtingen. Het is immers wenschelijk, dat er een nauwe band is tusschen het regeerings- beleid en de politieke idealen en over tuigingen, die onder het volk leven. En nu is het karakter van dit Kabinet een verloochening van deze wenschelijk- heid, verschuift deze althans naar het tweede plan. Nu kunnen er omstandig heden zijn, waarin dit voor een oogen blik noodzakelijk, in ieder geval onver mijdelijk is Wij weten niet in hoeverre dit thans het geval is, al vragen wij ons af of alle pogingen in het werk zijn ge steld om te trachten een Kabinet op parlementaire basis te vormen. Mocht dit laatste inderdaad tot de volstrekte onmogelijkheden hebben be hoord, dan dient men er zich in ieder geval van bewust te zijn, dat zoodra dit maar even mogelijk is, weer hersteld moet worden een toestand, die meer be antwoord aan de norm, dat de band tus schen het regeeringsbeleid en de politie ke idealen en overtuigingen van de ge- regeerden, ook in de samenstelling van het Kabinet tot uitdrukking behoort te komen. En verder: De samenstelling van het vorige Ka binet was gebleken, een waarborg te zijn voor het voeren van een bepaalde economische en sociale politiek, die wij het is onzen lezers voldoende be kend in groote lijnen juist achtten. Omdat die politiek deel. uitmaakte van den arbeid ter voltooiing van den ont-,. wikkelingsgang, waarin wij ons, gedre ven door de veranderde verhoudingen in deze wereld, bevinden. Zou deze arbeid door de politiek van het nieuwe Kabinet worden onderbro ken en de vraag dringt zich steeds weer op waarom, als dit niet het voor nemen is, de crisis dan uitgebarsten is dan zouden wij dat als een noodlotti ge ontwikkeling beschouwen. Men begrijpe ons daarbij goed, wij spreken hier over de groote lijnen en niet over onderdeelen, die óf op de eene wijze óf bij veranderde omstandig heden op andere wijze kunnen wor den verzo-rgd. Maar in beginsel verwachten wij van elk optredend Kabinet een voortzetting van de to dusverre gevolgde economi sche en sociale politiek. Blijkt van deze voortzetting, dan zul len wij het in dit opzicht van heeler harte steunen. Zou, wat wij thans nog niet ten volle kunnen beoordeelen, een principieele ommekeer in het voornemen liggen, dan zal onvermijdelijk en spoedig het oogen blik komen, dat wij in geweten ver plicht zijn „neen" te zeggen. Omdat het landsbelang naar onze diepste overtui ging door zulk een ommekeer in sterke mate zou worden geschaad. Moordenaars en beulen. En tot slot het dagelijksche grapje, maar het is een gevaarlijk grapje, van het vol slagen op hol geslagen Nationale Dagblad: Wat wij gisteren schreven wordt he-- den bewaarheid. De geestverwanten der moordenaars van Prins Willem den Zwijger willen Oranje van den troon stooten en de beulen van Oss aan het hoofd van den Nederlandschen Staat stellen. De extremisten in de R.K.S.P. vinden, dat Goseling niet genoeg gelogen heeft; zij vinden het niet erg, dat de arbeiders kinderen verkracht worden; zij vinden het niet erg, dat jeugdwerkloozen van de vruchten van hun arbeid worden be roofd; zij keuren het goed dat door mid del van oplichting, verduistering en valschheid in geschrifte onbemiddelde Nederlandsche werkers worden bena deeld. Dit uitvaagsel der natie vindt het in orde, dat de Marechaussee, die het geboefte wilde oppakken, werd overge plaatst en in haar eer werd besmeurd door een Goseling, die de laaghartigheid had zijn familie in de Tweede Kamer ten toon te stellen om door het opwek ken van medelijden zijn uitstooting uit de Nederlandsche rechtsgemeenschap te verhinderen. Neen, zij moeten een beteren verte genwoordiger hebben van hun ideeën en daarom eischen zij, dat tenspoedigste minister van Justitie wordt, Baron Speyart van Woerden. BINNENLAND KATH. ONDERWIJZERS VERBOND. Het Yerbondsbestuur van het Kath. On derwijzers Verbond kwam Zaterdag 22 en Zondag 23 Juli in „Noord-Brabant" te Utrecht bijeen. Na eenige mededeelingen komt in be handeling een concept-program voor „On derwijs en de Nieuwe Gemeenschap". Na uitvoerige discussies en aanneming van eenige wijzigingen, wordt het concept aangenomen en zal het aan het Comité voor de Actie Naar de Nieuwe Gemeen schap worden aangeboden. Over het initiatief-voorstel van wet van den heer Van Houten tot wijziging van art. 28 en 191 der L. O.-wet 1920 wordt nagenoeg niet gesproken, daar de verga dering overtuigd is, dat bij het wetsont werp tot wijziging van de L. O.-wet, door de Regeering ingediend, deze beide arti kelen bij amendement door de Kamer aan de orde gesteld kunnen worden. Bij de bespreking van het wetsontwerp der Regeering worden eenige wenschen naar voren gebracht betreffende de be noeming van wachtgelders, de verhou dingsgetallen bij het U.L.O., tijdelijke be noemingen, de kweekelingen met akte, het uitbetalen van „smartegeld" na over lijden en de samenstelling van de Com missie van Beroep, welke aan de Tweede Kamer bekend gemaakt zullen worden. Verder wordt besloten de Kath. pers te verzoeken, strafzaken tegen onderwijzers wegens z.g. mishandeling niet opvallend te publiceeren, daar dergelijke publica ties niet bevorderlijk zijn voor de hand having van de tucht. Actie zal gevoerd worden, dat diensttijd als cursusleider van Commissies van On derwijs en Ontspanning aan jeugdige werkloozen, voor zoover het dagcursussen zijn, Zal meetellen voor diensttijd voor het verkrijgen van periodieke verhoogin gen, terwijl opnieuw aangedrongen zal worden om de diensttijd als kweekeling met akte doorgebracht ook voor diensttijd ter verkrijging van periodieke verhoo gingen zal meetellen. Gewerkt zal wor den voor een betere aansluiting tusschen het L. O. en het M. O. Gedacht wordt hierbij aan een regeling, waarbij voor de "toelating tot het M.O. of V.H.O. het met goed gevolg doorloopen hebben van het zevende leerjaar der lagere school ver plichtend wordt gesteld. Besloten wordt een verzoek tot de re geering te richten om de examens voor onderwijzer voor twee jaar stop te zetten met dien verstande, dat de thans tot de kweekscholen toegelaten leerlingen eerst nog examen kunnen afleggen. Er zal actie gevoerd worden om te ver krijgen, dat de onderwijzer in het bezit van een middelbare akte tot de universi taire studies worde toegelaten voor het vak, waarin htf de middelbare akte be haald heeft, alsook, dat de opleiding tot reserve-officier weer toegankelijk wordt voor onderwijzers. Bij de regeering zal aangedrongen worden op het stellen var wettelijke bescherming voor de titels: on derwijzer, leeraar enz.,' opdat niet ieder, die zelfs niet bevoegd is, zich die titels zal kunnen aanmatigen. De vergadering sprak zich uit voor ver lenging van de vijfjarige termijn der voor- loopige pensionneering op 60-jarigen leef tijd, waarbij echter actie gevoerd zal wor den om te bereiken, dat zal vervallen de vrijstelling van die pensionneering bij minder dan 36 dienstjaren, doch wel ge- wenscht wordt, dat zij, die kinderen zoowel meerderjarige als minderjarige nog tot hun last hebben, vrijgesteld wor den. Ook zal er voor gewerkt worden, dat het Rijk bij de voorloopige pensionnee ring de betaling van het gezinspenlsoen op zich neemt. Aan het Dagelijksch bestuur wordt op dracht gegeven na te gaan of de rechtspo sitie der onderwijzers, aan wie de toegang tot de school is ontzegd zonder schor sing voldoende gewaarborgd is. Ten slotte wordt nog besloten tot het voeren van actie om te verkrijgen, dat de leerplicht van leerlingen, die 14 jaar wor den, eerst zal eindigen bij het einde van de loopende cursus; bij de huidige wet kunnen zij de school verlaten op den dag, dat zij 14 jaar worden. WERKLOOSHEID DAALT AANMERKELIJK Groote verbetering met voorafgaande jaren De directeur van den Rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt de volgende resultaten mede van de verzameling door het Cen traal Bureau voor de statistiek van de voorloopige gegeven over de week 3 t.m. 8 Juli 1939. Op 8 Juli 1939 waren bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling inge schreven 272.386 werkzoekenden (258.581 mannen en 13.805 vrouwen). Hiervan waren 190.532 (187.502 mannen en 9.030 vrouwen) werkloos en waren 59.480 personen door overheidshulp tewerk gesteld bij cultuur-technische en admini stratief daarmede gelijkgestelde werken. Blijkbaar waren er dus 16.364 personen als werkzoekende ingeschreven, die in het vrije bedrijf werkten, doch ander werk zochten. In de week van 3 t.m. 8 Juli waren bij gesubsidieerde vereenigingen met werk- loozenkas aangesloten 587.643 personen, waaronder 76.911 landarbeiders. Van de 510.732 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheids percentage 17.8 (in de vorige verslagweek, 19 t.m. 24 Juni 1939, was dit percentage eveneens 17.8). In de overeenkomstige verslagweek van Juni was het werkloosheidspercentage in de laatste jaren als volgt (in het tijdvak Mei tot en met November worden bij de berekening van de percentages de land arbeiders buiten beschouwing gelaten): 1932 26.2, 1933 24.2, 1934 25.9, 1935 29.3, 1936 30.8, 1937 24.3, 1938 23.2, 1939 17.8. De grafiek geeft het ebloop der werk loosheidspercentages weer van 1930 af. Dui delijk blijkt daaruit de verbetering, welke het eerste halfjaar 1939 in vergelijking tot de 7 voorafgegane jaren kenmerkt. NEDERLAND EN DE GARANTIES Antwoord op vragen van het Eerste Kamerlid Van Vessem Op vragen van het Eerste Kamerlid Van Vessem (N.S.B.) met betrekking tot de 3 Juli door den Regeeringspersdienst ge publiceerde officieele verklaring over de berichten, volgens welke Nederland zou zijn genoemd in de onderhandelingen tus schen afgevaardigden der Engelsche en Fransche regeeringen met de regeering der Sovjet-Unie, heeft de minister van Buitenlandsche Zaken het volgende ge antwoord: In de verklaring, welke S Juli de Regee ringspersdienst heeft gepubliceerd, heeft de regeering ten aanzien van de onder havige aangelegenheid al datgene bekend gemaakt, wat op dit oogenblik zonder schade voor het landsbelang kan worden medegedeeld. In hoeverre de door de regeering ge dane stappen resultaat hebben gehad, kan niet worden medegedeeld. DE AMESTERDAMSCHE RAADHUISBOUW Heden is verschenen de memorie van antwoord van B. en W. van Amsterdam op het verslag der afdeelingen van den gemeenteraad over het jongste voorstel van B. en W. inzake den bouw van een raadhuis. Dit voorstel behelst o.a., B. en W. te machtigen zich met de architechten- combinaties Duintjer-Komter en Berghoef- Vegter in verbinding te stellen om te trachten ontwerpen te verkrijgen waaruit mogelijk een keuze voor het defini tieve ontwerp kan worden gedaan. SANATORIUM „DEKKERSWALD" EN SANATORIUM „HELIOMARE". Het jaarverslag van de Vereeniging R.K. Herstellingsoorden voor Longlijders en Zwakke kinderen bevat wederom zeer uitgebreide gegevens over de onder haar beheer staande Sanatoria „Dekkerswald" te Groesbeek en „Heliomare" te Wijk aan Zee. In een voorwoord herdenkt de voorzit ter der vereeniging, dr. N. P. van Sanje, de in begin 1939 overleden leden van den Raad van Bestuur. Em.-Pastoor L. Stolk en Oud-Notaris B. H. Grijseels. Beiden goede krachten in de vereeniging. Uit het verslag 'van dr. A. J. Henne- man over „Dekkerswald" blijkt; dat de kleine verbouw en de modernisêeringen zeer goed voldoen. Het aantal verpleeg- dagen is wederom gestegen en opgeloo- pen tot 85107 over het jaar 1938. Elke kleine uitbreiding wordt direct weder door patiënten ingenomen. De Geneesheer- Directeur schrijft: „Wederom hadden wij met plaatsgebrek te kampen, niet weinige patiënten trokken hun verzoek tot opna me in, toen zij vernamen, dat de wacht tijd 2eker acht tot tien weken zou du ren". Het verslag bevat weder zeer uit gebreide gegevens over de geneeskundi ge behandeling der patiënten, de patiën tenbeweging, resultaten enz. Dr. M. H. P. P. van Haeff, Geneesheer- Directeur van „Heliomare", deelt in zijn overzicht mede, dat het aantal verpleeg- dagen in „Heliomare" is opgeloopen van 60808 in 1937 tot 70196 in 1938. Ook hier weder gebrek aan plaats. Zeer vele patiënten moeten op opname wach ten. Zeer interessante mededeelingen bevat dit verslag over de geneeskundige behanr deling, de chirurgische ingrepen en de verkregen resultaten. Van de 150 patiën ten, die aan tuberculose in beenderen enz. geleden hadden, vertoonde geen enkele bij ontslag verschijnselen van actieve tu berculose. In het algemeen zijn de ver kregen resultaten zeer gunstig. De Geneesheer-Directeur sluit zijn ver slag als volgt: „Gaarne breng ik hier dank aan alle medewerkers. Zij mogen allen de voldoe ning smaken, dat elk van hen het zijne of hare heeft bijgedragen om aan vele pa tiënten hun gezondheid terug te bezorgen. 481ste STAATSLOTERIJ (Niet officieel) lste klasse, 3de 'Ijst Trekking van Woensdag 26 Juli 1939 Hooge Prijzen 200.— 19755 100.— 13149 Prijzen van 20. 1104 1215 1412 1465 1475 1487 1488 1985 2259 2559 2869 3054 3203 3495 4712 4880 5453 5465 5500 6516 5780 6409 G426 6533 6349 6754 6785 6858 7144 7205 7594 7018 7748 7815 8359 8431 8900 9182 9208 9400 9643 9673 9832 9978 9990 10135 10552 10723 11624 11808 12129 12343 12464 12875 13109 13206 13268 13335 13396 13543 13554 13861 13690 14425 14491 14728 15346 15723 15925 15949 16150 16629 16900 17025 17184 17259 17810 17889 18590 18844 18812 18858 19082 19140 19247 19411 19677 19937 20086 20179 20530 20657 20721 21088 21509 21631 21635 21980 Verbetering: le Klasse, 2e Lijst: 2115 m. z. 2165.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6