De overeenkomst van Tokio Moskou's kansen stijgen BUITENLAND WOENSDAG 26 JULI 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 5 China is teleurgesteld CHINA ZAL ZICH NIET ONDERWERPEN Maarschalk Tsjang Kai Sjek heeft in een gisteren gehouden toespraak over het Britsch-Japansche accoord verklaard, dat Japan gedoemd is te falen, wanneer het hoopt, dat China zich zal onderwerpen door toedoen van mogendheden, welke met Japan compromissen aangaan of wan neer het probeert verraders er toe te bren gen het Chineesche bedrijfsleven in de war te sturen. Hij betoogde, dat er geen sprake kan zijn van eenige parallel tusschen den hui- digen toestand in het Verre Oosten en dien in Europa voor München. Te spreken over een „München voor het Verre Oos ten" achtte hij onjuist.. Wij gelooven niet, dat onze vrienden ons zullen verlaten, wanneer wij stand houden, zeide hij. Wellington Koo protesteert. Wellington Koo, de Chineesche ambas sadeur te Parijs, heeft in een verklaring voor de pers een protest laten hooren te gen het Britsch-Japansche accoord, dat, naar hij zegt, moeilijk vereenigbaar is met de Britsche politiek in het Verre Oosten, en dat in China met bittere verrassing is ontvangen. Hij sprak de vrees uit, dat het accoord niet bevorderlijk zal zijn voor de zaak van den vrede in het algemeen. Een verklaring van Tsjoengking. Het Chineesche ministerie van buiten- landsche zaken te Tsjoengking heeft naar Reuter seint een verklaring over het ac coord te Tokio gepubliceerd. De Chinee sche autoriteiten, zoo heet het daarin, heb ben den inhoud vernomen van de formule, waarmee de Britsche regeering heeft toe gestemd als grondslag voor de conferentie te Tokio. Zij kunnen hun teleurstelling niet verhelen over de houding, welke de Britsche regeering thans ter conferentie van Tokio aanneemt. Het is ten zeerste te betreuren, aldus verklaarde de woordvoerder van het mi nisterie, dat de Britsche regeering het ge past acht de z.g. bijzondere eischen der Japansche strijdkrachtén in China te er kennen en het is ook verwonderlijk, dat de Britsche regeering op zich zou hebben ge nomen het den Britschen autoriteiten en onderdanen "in China duidelijk te maken, dat zij moeten afzien van daden of maat regelen, welke nadeelig zouden zijn voor de Japansche strijdkrachten bij het doel, dat die zich stellen. De Chineesche regeering merkt echter met zekere voldoening op, dat Chamber lain in het Lagerhuis heeft verklaard, dat het voor Groot-Brittannië onmogelijk is zijn politiek op verlangen van een ander mogendheid te wijzigen en dat Chamber lain gisteren de verzekering heeft gegeven, dat de Britsche verklaring geen enkele wijziging brengt in de Britsche politiek in China. De Chineesche regeering vertrouwt oprecht, dat ondanks de misvattingen waartoe de bekendmaking van de formules aanleiding heeft gegeven, de Britsche re geering een standpunt zal innemen, dat in overeenstemming is met haar wettelijke en moreele verplichtingen jegens China bij de behandeling van de z.g. geschillen over Tientsin en door haar optreden de vastbe radenheid van haar politiek ten aanzien van den door de Japansche agressie ge schapen toestand zal bewijzen. Intusschen blijft de toestand in Tientsin onveranderd. Naar Domei meldt hebben de Japansche militaire autoriteiten in Noord- China besloten de mataregelen tegen de Britsche concessie niet te verzachten, alvo rens Engeland de overeenkomst van Tokio in practijk brengt. JAPANSCHE DRUK TE SJAMIEN. Uit Sjamien, de concessie te Kanton, wordt voorts vernomen, dat de Japansche druk op de concessie de laatste dagen merkbaar is toegenomen. De Paarlrivier zal Donderdag gesloten worden ook voor de Britsche, Fransche en Amerikaansche kanonneerbooten, die de buitenlandsche bewoners van Sjamien gewoonlijk van voedsel voorzien. Men heeft talrijken Chi- neeschen firma's te Kanton verboden za ken te doen met buitenlandsche banken en zakenlieden te Sjamien. Bovendien hebben de Japanners het plan alle perso nen, die de concessie betreden of verlaten, voortaan te doen onderzoeken. WASHINGTON ZAL HET BRITSCHE VOORBEELD NIET VOLGEN. In Amerikaansche kringen, die eenig gezag hebben, voorspelt men, dat de regee ring der Vereenigde Staten niet van haar politiek iri het Verre Oosten zal afwijken, ongeacht de houding van Engeland. Amb tenaren van het ministerie van buitenland sche zaken zeiden, dat Washington niet voornemens is een overeenkomst te slui ten, zooals Engeland gedaan heeft, zelfs al zou Japan daarop hopen. In het alge meen betreurt men de gevolgen, die de Britsch-Japansche overeenkomst voor het moreel der Chineezen kan hebben, hoewel men erkent, dat Engeland eenige veront schuldigingen kan aanvoeren, in de eerste plaats zijn zorgen in Europa. Stafbesprekingen te wachten V//ORDERINGEN OOK IN HET POLITIEKE GEDEELTE. De diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" meent te weten, dat de Britsche regeering thans bereid is, aan Moskou te verzoeken stafbesprekingen tus schen de beide landen te openen zonder te wachten tot de bijzonderheden van het ont worpen driezijdige anti-agressiepact zijn uitgewerkt. Waarschijnlijk zullen in een zeer nabije toekomst stafofficieren van alle drie de diensten naar Moskou worden ge zonden. Volgens den diplomatieken medewerker van de „Times" moet de Britsche ambas sadeur te Moskou, Seeds, vandaag nieuwe instructies ontvangen en zal dan de geheele kwestie uit een anderen gezichtshoek wor den bezien. Het voorgestelde pact zou uit twee deelen bestaan, een politiek en een militair, tezamen vormend hetgeen de Rus sen een „organisch politiek-imilitair geheel" noemen. Tot dusver is de nadruk bij de on derhandelingen uitsluitend gelegd op het politieke deel, in welk opzicht op de meeste punten overeenstemming is bereikt. Daar sommige punten echter nog regeling be hoeven, is men op de gedachte gekomen, spoedig met de militaire besprekingen te beginnen, opdat beide deelen terzelfdertijd van kracht worden, hetgeen van den aan vang af de wensch der Sovjets is geweest. Waarschijnlijk voorzien de jongste Brit- sohe instructies, die gisteren verzonden zijn, in dit punt. Als men op dezelfde wijze te werk gaat als bij de besprekingen met Polen en Tur kije, zou een sterke Britsche missie naar Moskou gaan, doch tot dusver is nog geen officieele mededeeling gedaan. Men verwacht, dat Chamberlain binnen kort in het lagerhuis de beslissing zal mede- deelen, dat een miiltaire missie naar Mos kou gezonden wordt. Dit zal ook ten goede komen aan de politieke besprekingen. De verklaring van Chamberlain dienaangaande wordt nog vóór het parlementaire debat over de defensie verwacht. In officieele Britsche kringen zegt men intusschen voorzichtigheidshalve, dat het niet waarschijnlijk is, dat de overeenkomst met Rusland in de eerstvolgende tien dagen gesloten zal worden. Men geeft echter toe, dat voortgang is gemaakt, om de Russische en Britsch-Fransche meeningen tot elkaar te brengen. Het gaat in het bijzonder nog om de opvatting over de indirecte agressie en over de bepalingen der militaire over eenkomst. Minister-president Chamberlain heeft gis terochtend Greenwood, die momenteel Attelee vervangt als leider der labour- oppositie, ontvangen. Men meent- te weten, dat Greenwood in lichtingen vroeg nopens het verloop van de Engelsch-Russische besprekingen. Naar aanleiding van dit onderhoud schijnt men in labourkringen de kansen op een ac coord te Moskou weer veel optimistischer te beoordeelen. De Nationale Bedevaart naar Lourdes vertrok Dinsdag uit Roosendaal. Een der zieken wordt in den trein gebracht DCJ1TSCHLAND DE A.S. BISSCHOPSCONFERENTIE TE FULDA De aanvangsdatum vastgesteld op 21 Augustus Naar het K.N.P. uit goede bron ver neemt, zal dit jaar de Conferentie der Duitsche Bisschoppen aan den voet van het Graf van den H. Bonifatius in Fulda een aanvang nemen op Maandag 21 Augustus. Voor de eerste maal zullen dit jaar ook de Oostenrijksche bisschoppen en de kerk vorsten uit Sudctenland aan deze voor de Katholieke Kerk in het Derde Rijk zoo belangrijke bijeenkomst deelnemen. Naast de 24 Duitsche Bisschoppen zullen der halve daarbij tegenwoordig zijn Kardinaal Dr. Th. Innitzer (Weenen), de Vorst- Aartsbisschop Dr. Sig Waitz van Salzburg, alsmede de bisschoppen Mgr. Dr. Gföllner van Linz, Mgr. Dr. Hefter van Klagenfurt, Mgr. Dr. Pawlikowski van Graz, Mgr. Dr. Memelauer van Sankt Pölten en Mgr. Dr. Weber van Leitmeritz in Sudetenland. Verder zal ook een vertegenwoordiger van den Aartsbisschop van Praag n.l. Vicaris Generaal Mgr. Branitz ter con ferentie aanwezig zijn, daar een gedeelte van Sudetenland tot genoemd Aartsdiocees behoort. Naar het K.N.P. van welingelichte zijde verneemt zou het in de bedoeling liggen om ditmaal in tegenstelling met andere jaren geen gezamenlijk Herderlijk Schrijven van den kansel te doen voor lezen. Wel zal op een der Zondagen na beëindiging der Bisschopsconferentie een gemeenschappelijke verklaring vanaf den kansel in alle Duitsche kerken worden gepubliceerd. GERUCHTEN OMTRENT ZENUW INSTORTING VAN HITLER Hitler was gisteravond te Bayreuth aan wezig bij een feestelijke opvoering van een opera van Wagner. Dit feit is vol doende, aldus wordt uit Berlijn gemeld, om de onjuistheid aan te toonen van in het buitenland in omloop gebrachte ge ruchten, dat Hitier ongesteld zou zijn, daar van niemand die twee zenuwinstor tingen heeft gehad redelijkerwijze kan worden verwacht, dat hij urenlang een opera van Wagner volgt. Bij telefonische navraag in het huis van mevrouw Winifred Wagner waar Hitler vertoeft, werd vernomen, dat Hitiers ge zondheid uitstekend is. Van vandaag tot Vrijdagavond 12 uur zullen, naar wordt medegedeeld, geen vliegtuigen binnen een straal van 2 K.M. van het theater Bayreuth mogen vliegen. ENGELAND WAT DE I.R.A. VAN PLAN WAS Parlementsleden moesten beschoten worden. Zooals reeds gemeld, heeft minister Sa muel Hoare Maandagavond in het Lager huis, bij de behandeling van het wetsont werp tot voorkoming van geweldpleging gesproken over een document, dat de po litie in handen was gevallen, waarin de plannen voor de campagne van de Iersche terroristen worden onthuld. Dit document, dat het „S" plan wordt genoemd, omvat een groot aantal bladzij den, waarop in machine-schrift, de instruc ties van het hoofdkwartier der terroristen aan de geheime agenten der I.R.A. in En geland staan vermeld. Volgens deze instructies moeten genoem de agenten trachten, door het plaatsen op verspreide punten, in verschillende Brit sche steden, van een aantal bommen van klein formaat, verwarring te stichten om daarna ojn. voor het parlementsgebouw langs de Theems een hoeveelheid geligniet tot ontuloffing te brengen. Op de parle mentsleden, die uit het gebouw zouden vluchten, moet uit voor het gebouw opge stelde machingeweren geschoten worden, evenwel zonder bedoeling om te dooden. Voorts worden tal van aanwijzingen ge geven, voor sabotage en vernieling in vlieg- tuigenfabrieken, munitiefabrieken en alle sleutelindustrieën. Krantengebouwen moe ten worden overvallen en de persen ver nield; in radiostations moeten alle instru menten worden kapotgeslagen, enz,. DE VLIEGTOCHT NAAR FRANKRIJK De vliegtuigen der koninklijke lucht strijdkrachten, die hebben deelgenomen aan de vlucht boven Frankrijk, zijn goed en wel in hun bases teruggekeerd. Er wa ren groepen bij, welke zonder tusschen- landig nakar Marseille, een afstand van 1400 mijl, en terug zijn geslogen. Alle toe stellen zijn op een vastgestelden tijd te ruggekeerd. Aan een diner, dat te Londen werd aan geboden ter herdenking van de vlucht over het Kanaal van Bleriot, heeft Kings- ley Wood verklaard, dat nog nooit de sa menwerking tusschen de luchtmacht van Frankrijk en Engeland zóó hecht is weest als thans. Een aantal escadrilles van de Britsche luchtmacht hebben oefen- vluchten gemaakt boven Frankrijk en de Britsche minister van luchtvaart ver klaarde te hopen, dat de Fransche lucht macht nog dikwijls een tegenbezoek zal brengen. De minister is er verder van overtuigd, dat de samenwerking nog kan worden uitgebreid ,u..o. -c,-. schitterend wit, delica. de enige toiletxeep, die het euvel van een „ver moeide huid" voorkomt, biedt U nog een paar dagen een kam op een schitterende prijs. Al wat U te doen heeft is het volgende: Geel In hoogstens 30 woorden Uw opinie over Lux Toilet Zeep voor de verzorging van het ge laat. Frankeer Uw inzending als brief en vermeld duidelijk Uw naam en adres. Adresseer aanLux Toilet Zeep prijsvraag, postbus no. 7, Rotterdam en voeg bij Uw Inzending 3 buitenomslagen van Lux Tollet Zeep. U kan zo vaak Inzenden als U wil, indien U maar bij elke Inzending 3 buiten- omslagen van Lux Tollet Zeep voegt. Op de uitslag is geen beroep mogelijk en correspondentie over de prijsvraag kan niet worden gevoerd. Alle inzendingen worden ons eigendom -. door ons naar goeddunken worden gebruikt. TEGEN VERMOEIDE I GEEN HERVATTING DER HANDELS BESPREKINGEN MET DUITSCH- LAND In het Lagerhuis heeft de minister van Handel, Stanley, verklaard, dat geen amb tenaar van zijn departement of van het de partement van overzeeschen handel of van dat voor exportcredieten een ontmoeting met Wohltat heeft gehad tijdens het be zoek va nden Duitscher. Op de vraag of het, als resultaat van dat bezoek, in de bedoeling lag de DuitschBritsche han delsbesprekingen, die na de gebeurtenis sen van Maart geschorst waren, te hervat ten, antwoordde Stanley, dat de toestand blijft zooals hij na de gebeurtenssen van Maart had medegedeeld, nJ. dat de bespre kingen geschorst waren met het oog op den politieken toestand. SPANJE QUEIPO DE LLANO BIJ JORDANA Wordt de radio-generaal gezant? Generaal Quiepo de Llano is gister ochtend door den ondervoorzitter van den ministerraad, Jordana, ontvangen. Het on derhoud duurde twintig minuten, waarna de Llano terugging naar het hotel, waar hij zijn intrek heeft genomen. Jordana heeft geen communiqué gepubliceerd en weiger de eenige mededeeling te doen. Queipo de Llano heeft in zijn hotel „Ma ria Isabel" in Burgos een onderhoud toe gestaan aan den verslaggever van United Press. „Ik ben naar Burgos gekomen op verzoek van den generalissimus, aldus de ontslagen generaal, om met hem de kwes tie te bespreken, of mij een belangrijke post in het buitenland gegeven zal worden. Het zou een van de interessantste func ties in mijn leven zijn en ik zie er ver langend naar uit. De generalissimus vroeg mij, of ik er wat voor zou voelen, buitenlandsch gezant te worden. Ik antwoordde bevestigend, om dat dit beteekent, dat ik hechtere relaties moet vestigen tusschen Spanje en vreemde mogendheden. De generaal noemde de geruchten, die over hem in het buitenland de ronde doen „fantastisch en een hoop onzin". Hij wacht instructies af van generaal Franco. „Ik geloof, dat het mij, als afgevaardig de van Spanje in het buitenland mogeljk zal zijn, de positie van Spanje op te bou wen door het versterken van de banden met het buitenland". Generaal Queipo de Llano maakte den indruk volkomen tevreden en gelukkig te zijn. „Ik wil de wereld leeren kennen", zeide hij nog. Ik weet, dat Franco en ik nauw samenwerken. Welken post hij ook voor mij heeft, ik ben bereid hem te aanvaar den en er al mijn best voor te doen". Geruchten over conflicten In tegenstelling met den indruk, dien bovenstaand bericht kan vestigen, doen aan de Franscvhe grens nog stezds aller hande oncontroleerbare geruchten de ronde over conflicten in Spanje. Franco en minister Serrano Suner zouden samen werking ter voorbereiding van een schoon maak in de hooge militaire commando's en men verwacht, dat vele hooggeplaatste officieren van hun functie zullen worden ontheven. De officieren zouden in groote meerder heid achter Queipo de Llano staan. Gene raal Jordana zou zich in den laatsten mi nisterraad heftig hebben verzet tegen de maatregelen tegen Queipo. Ook de gemeenteraad van Sevilla en de provinciale besturen van Andalusie heb ben bij Franco tegen het ontslag van Queipo geprotesteerd en kardinaal Segu- ra, de bisschop van Sevilla, zou terzake een brief hebben gericht aan Franco. Uit San Sebastian wordt gemeld, dat generaal Davila, de minister van nationale verdediging pogingen in het werk stelt, om Franco en Queipo te verzoenen. Een gerucht, dat gisteren de ronde deed, over een opstand aan boord van den Spaan- schen mijnenveger „Vulcano" te Tanger wordt intusschen met alle stellgheid te gengesproken. PALESTINA GOLDNER VRIJGELATEN De Amerikaansche geestelijke Goldner, die op 18 Juli door Arabieren gevangen genomen werd, is vrijgelaten. Hij is te Jeruzalem aangekomen. MEXICO EEN OPSTANDIG POLITIECHEF De correspondent van de „New-York Ti mes" te Mexico meldt, dat te Irapuata in de Mexicaanschen Staat Guanajuata een opstandige beweging is uitgebroken. De chef der politie daar heeft zich met een aantal aanhangers in het politiebureau ge barricadeerd en wordt door de regeerings- troepen belegerd. D« ziekentrein van da Nationale Bedevaart, die Dinsdag uit Roosendaal naar Loerde, vertrok, heeft rijn eigen keuken

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5