li cJL yjXtAv 'ÏJ^rvXi/oJ'vll (\jeic m vrüjyw üoecl Ur 1 Ut/WA ÜUbMX Ku. go LUCHTVAART WOENSDAG 26 JULI 1939 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 MOTORSPORT DE NATIONALE WEGRACES TE ZANDVOORT Aan de nationale wegraces der K.N.M. V.. die Zaterdag 5 Augustus op het „cir cuit van Zandvoort" worden georgani seerd, wordt hard, zeer hard gewerkt om circuit, tribunes en afzetting tijdig gereed te krijgen en wie thans een kijkje op de baan komt nemen, ziet, dat de tribunes al bijna geheel gereed zijn en er momen teel met man en macht aan de radiotoren wordt gewerkt, die direct achter de groo- te hoofdtribune een plaats heeft gevon den. Van uit deze radiotoren zal de bekende motoren-enthousiast, de heer P. J. Nor- tier, zijn reportage verrichten. Langs het geheele circuit, zoowel voor de tribunes als voor de staanplaatsen, zullen luidspre kers worden opgesteld en door middel van de kracht-geluidsinstallatie zal de omroe per van minuut tot minuut een verslag van de wedstrijden geven, waardoor een ieder van de juiste stand volkomen op de hoogte blijft. Het circuit zelf is zoo goed als gereed. De bochten zijn alle gewijzigd en afge rond en de laatste hand wordt thans aan de asfalteering gelegd. Binnenkort volgen nog z.g. slipproeven om na te gaan of de baan absoluut slipvrij is en een olieresten van de automobielraces zijn blijven lig gen. In overleg met de Zandvoortsche auto riteiten zijn de trainingstijden eenigszins gewijzigd. Was het oorspronkelijk de be doeling om Vrijdag, 4 Augustus, zoowel 's morgens als 's middags te trainen, thans zijn de trainingstijden definitief vastge steld van 2 tot 6 uur. Naafloop van deze training, die voor het publiek toegankelijk is, moeten de deelnemers hun machines laten keuren in de garage van het Grandhotel, waar de technische commissie der K.N.M.V. onder leiding van den heer W. Breeman van 7 tot 10 uur zitting heeft. Tot slot kunnen we nog mededeelen, dat 200 manschappen va nde motordienst te Haarlem, tijdens de races, voor de af zetting eii beveiliging van het circuit zul len zorgdragen. DE NEDERLANDSCHE DEELNEMERS AAN DE INTERNATIONALE ZESDAAGSCHE De K.N.M.V. deelt ons mede, dat aan de internationale motorzesdaagsche, die van 21 t.m. 26 Augustus a.s. in Duitschland plaats vindt, de volgende Nederlandsche rijders zullen deelnemen: G. A .de Ridder, Haarlem op B.M.W., C. van der Voort, IJmuiden, op Triumph, J. Moejes, Heer Hugowaard, op B.M.W., D. Renooy, Hintham, op Eysink, J. J. Bovee, Amersfoort, op Velocette, J. van Rijn, Arn hem, op Velocette, J. H. Sybrandy, 's Gra- venhage, op Triumph, J. Fijma, Amster dam, op Ariel, B. v. d. Berg, Voorburg, op Triumph, P. van Dinter, Arnhem, op D. K.W., A. van Dinter, Arnhem, op D.K.W., F. Nagtegaal, 's Gravenhage, op D.K.W., en N. N. op B.M.W. Buitei de beide, reeds bekende, landen teams, zal een B.M.W. en D.K.W. team worden gevormd en zullen tevens nog eenige clubteams worden samengesteld. Van de inschrijver onder N. N. is de naam nog niet definitief bekend, waar schijnlijk wordt dit de bekende rijder J. Roest uit Ter Aar. Als manager van de ploeg is benoemd de heer P. J. Nortier uit den Haag. LEIDSCHE DISTRICTS-DAMBOND Om het districtskampioenschap De uitslagen der gespeelde wedstrijden om het kampioenschap van den Leidschen Districts-Dambond luiden als volgt: le klasse: J. Algera—J. v. d. Hulst 1—1; J. G. SnelJ. v. Sondijk 20; Y. de Jong W. Huisman 0—2; W. F. Olivier—I. La- terveer 0—2; W. Huisman—W. F. Olivier 20; J. v. SondijkY. de Jong 02; J. v. d. Hulst—J. G. Snel 1—1; A. ter Haar— J. Algera 11; J. G. SnelA. ter Haar 0 2; Y. de JongJ. v. d. Hulst 02; W. F. OlivierJ. v. Sandijk 20; I. Laterveer W. Huisman 02. De stand na de 3e ronde luidt als volgt: 1 W. Huisman, Leiden 3 36 2 J. v. d. Hulst, W'nar 3 12 4 3 A. ter Haar, Leiden 2 11 3 4 J. G. Snel, K. Zee 3 1113 5 J. Algera, Lisse 2 2 2 6 I. Laterveer, Leiden 2 1 12 7 W. F. Olivier, Leiden 3 1 2 2 8 Y. de Jong, Sassenheim 3 1 2 2 9 S. v. Sandijk, L'dorp 33 2e klasse: J. HuismanW. F. Slieker 2 0; J. de VinkA. de Bezemer 02; W. F. SliekerJ. de Vink 11; W. Heems kerkJ. Huisman 1—1; J. de VinkW. Heemskerk 0—2; A. de, Bezemer—W. F. Slieker 02. De stand is: 1 W. Heemskerk, Leiden 21 1 3 2 J. Huisman,L'dorp 2 11 3 3. W. F. Slieker, W'naar 3 1113 4 A. de Bezemer. Leiden 11 12 5 J. de Vink, Leiden 3 12 1 3e klasse: A. de LangeW. v. d. Reyden 0.2; W. v. d. ReydenB. Bregman 11; B. BregmanA. de Lange 2—0. 1 B. Bregman,W'naar 2 1 1 3 2 W. v. d. Reyden, Leiden 2 11 3 3 A. de Lange, L'dorp 22 PRINS BERNHARD OPENT HORTHY-TOURNOOI. Naar wij vernemen, zal Z. K. H. Prins Bernhard Zaterdagmiddag a.s. te drie uur de officieele openingsplechtigheid verrich ten van het waterpolotournooi om den Horthy-beker te Doetinchem. GJEDSERWARNEMÜNDE MISLUKT. Maandagavond om elf uur zijn vijf Deen- sche zwemsters en twee Deensche zwem mers gestart voor een wedstrijd over de Oostzee naar Warnemünde. Duizend toe schouwers woonden het vertrek bij. Er een Zuid-Oosten wind, terwijl de zee zeer kalm was. Men verwachtte de zeven deelnemers niet voor Dinsdagavond te Warnemünde, doch zoover is het niet ge komen. Alle zeven deelnemers hebben n.l. den strijd gestaakt. Gistermorgen reeds gaven drie zwemsters en de beide zwemmers op. 's Middags om half vier klom ook de favo riete Lilly Bauer uit het water in de volg boot, terwijl Jenny Kammersgaard twee uur later volgde. Er stond een hooge zee en het water was zeer koud. WATERPOLO DE ZOMERCOMPETITIE. De competitie loopt thans ten einde. Nog enkele wedstrijden zijn te spelen, doch deze hebben nauwelijks eenigen invloed meer op den eindstand. Na de overwinning van L.Z.C. op Poelmeer en de nederlaag van de Zijl tegen Haarlem is de stand nu: gesp. gew. gel. verl. v.t. pnt. Haarlem 8 7 1 37—12 15 Poelmeer 8 6 2 20—10 12 L.Z.C. 10 4 3 3 36—20 11 S.Z.C. 9 2 3 4 16—21 7 H.V.G.B. 7 2 1 4 12—21 5 De Zijl 10 1 9 12—39 2 L.Z.C. WINT VAN POELMEER Twee overwinningen met 32 Nu Haarlem I en Poelmeer I reeds zeker zijn van promotie stond er in den wedstrijd L.Z.C. IPoelmeer I feitelijk niets meer op het spel met het gevolg, dat beide ploegen onvolledig te water gingen. Nochtans is het een aardige wedstrijd ge worden waarin L.Z.C. zoodanig domineerde dat de 32 zege er nog slechts een zeer flauwe afspiegeling van is. Direct suisden schoten van Tegelaar en Lut die dezen avond buitengewoon actief was rakelings naast en over het Poelmeerdoel en toen Tegelaar even later de richting iets nauw keuriger vond, zag keeper Ydens zich door het strakke schot geslagen 10. Westen schoot aan de overzijde eens hoog over doch voor de rest kwam het gevaar steeds van de L.Z.C.-voorhoede, die tallooze schoten afvuurde, maar er niet in slaagde den sterk spelenden Ydens weer te pas- seeren. Daarentegen maakte Westen uit een strafworp gelijk, toen Ouwerkerk wegens te zwaar spelen terecht naar den kant werd verwezen en met 11 kwam de rust, nadat Tegelaar nog eens tegen den paal had gekogeld. Weer was L.Z.C. in de tweede helft ge vaarlijker, maar toen Westen bij uitzonde ring eens de positie zocht, vanwaar zijn spel het gevaarlijkst is, ni. de 2 M. lijn,gaf de Poelmeer-speler zijn club onthoudbaar de leiding, 12. Het was of dit L.Z.C. toen nog grootere inspanning inspireerde en Ydens kreeg onafgebroken druk en moeilijk werk. Op alle mogelijke manieren poogde L.Z.C. hem te verschalken, doch tevergeefs, totdat Lut ineens middenveld den bal te pakken kreeg en een zoo hard, laag schot loste dat "de keeper kansloos was 22. Een moment later scheen de L.Z.C.-doelman gepasseerd door een ver schot uit het midden, doch de neutrale grensrechter zette een domper op het ge juich der Oegstgeestenaren door pertinent „neen" te schudden, zoodat de arbiter het punt niet toekende. Vlak voor het einde ondernam L.Z.C. tenslotte nog eens een goed opgezetten aanval, waaruit de bal op den vleugel kwam bij Teegelaar. Listig liet deze na een schijnbeweging den keeper zijn sprong omhoog maken om direct er na met een boogballetje onhoud baar aan L.Z.C. de overwinning te be zorgen 32. Vooraf had L.Z.C. II tegen Poelmeer II gespeeld. De rust kwam met 11 terwijl het slot een 32 zege bracht voor L.Z.C. HAARLEM—DE ZIJL 9—2. Hoewel het hoopvol begon voor de Lei- denaar de eerste aanval leverde reeds een doelpunt op van de Looff eindigde deze wedstrijd tenslotte todh nog in een groote nederlaag. Nog voor de rust wist Haarlem den stand op 31 te brengen. De tweede helft begon met eenige goede Zijl-aanval len, doch het succes kwam aan den Haar- lemsehen kant. Het spel was het aanzien nauwelijks waard en van beide zijden werd vele malen tegen de spelregels gezondigd. Het werd tenslotte 81, voordat de Looff na goed opzweromen den achterstand ver kleinde (82). Kort voor het einde moest de Zijl-doelman het water uit en de straf worp leverde het negende Haarlemsche doelpunt op, zoodat deze laatste competitie wedstrijd eindigde in een 92 nederlaag voor de ZijL. POSTDUIVEN. Leidsche Postduivenclub Uitslag St. Katelyne Waver afstand 121 K.M. De duiven werden om 11.25 gelost en zijn als volgt geklokt: H. Fasel 1, 17, 24; H. Schoo 2, 5, 8, 12, 15, 26, 29, 31; H. Flandrijn 3; F. de Haas 4, 9, 18; J. Laman 6, 25; J. Engelen 7, 23; J. Smits 10, 32; R. Pet 11, 13, 14; P. v. Leeuwen 16, 22, 28; H. Wallaart 19, 20, 27; C. Noest 21; A. Krol 30. De eerste duif kwam om 13 uur 19 min.; gevlogen met een gemid. snelheid van 1070 meter per minuut; de laatste vogel om 14 uur 9 min. Zondag a.s. de bekende T.B.C.-vlucht. Een mooie lijst prijzen maakt deelname aantrekkelijk. Hoe meer duiven des te grooter .onze steun voor onze zieke mede- menschen. In verband met nationaal Dax worden de klokken voor Vilvoorde eveneens Vrij dag a.s. geregeld en niet zooals gewoonlijk op Zaterdag. P.V. „De Zwaluw" (Voorschoten) Wedvlucht met jonge duiven vanaf St. Kath. Wavre (België). Afstand tot het hok van den eersten prijswinnaar 117.300 K.M. In concours 125 duiven die om 11 uur 20 min. in vrijheid werden gesteld met Westenwind. Onderweg hadden de vogels te kampen met regenbuien, waardoor de aankomsten zeer werden vertraagd. De eerste prijswinnaar bereikte het hok om 13 uur 29 min. 33 sec. en had met een gemiddelde snelheid van 905.44 meter per min. gevlogen. De laatste prijswinnaar werd geconstateerd om 14 uur 15 min. 7 sec. De prijzen werden als volgt behaald: G. A. van Adrichem 1, 3, 11, 12, 23; V. Pierlot 2, 6, 16; K. I. Waasdorp 4, 10, 14, 15, 19, 24, 25; J. Verhoeven 5, 8 13; N.N. 7, 22; H. H. J. van Klaveren 9, 20; J. P. van Assem 17, 18; J. Caspers (Stompwijk) 21. „De Snelvlucht" (Bodegraven) Wedvlucht voor oude duiven vanaf Or leans; gelost op een afstand van 504 K.M. te acht uur. De eerste prijswinnaar arri veerde te drie uur, acht en veertig minu ten en achttien seconden, terwijl de laat ste zich te vier uur twintig minuten en zeven en veertig seoonden meldde. De prijzen werden als volgt behaald: Fr. van Staalduinen 1; Chr. Oostveen 2, 9; P. Mij der wij ck 3. 8: W. Deegenhardt 4; J. Zeilstra 5; T. de Jong 6 en A. Vermeij 7. Het koppel werd gewonnen door Chr. Oostveen. Dit is de laataste wedstrijd van de mid- denfondserie. De uitslag luidt: A. Vermeij met 21.3; Chr. Oostveen met 15.1 en W. Deegenhardt met 14 p. De jonge duiven werden gelost om kwart over tien te Duffel op een afstand van 111 K.M. De eerste meldde zich te 12.42.04 uur, terwijl de laatste prijswin naar te 2.02.53 uur in Bodegraven aan kwam. De prijzen werden als volgt behaald: P. Beens 1, 2, 11, 15, 16, 21, 27, 35, 37; P. Mij der wij ck 3, 4, 23, 24, 29, 33, 36; T. de Jong 5, 7, 25, 31, 35; W. Deegenhardt 6. 22, 26; A. Vermeij 8, 12, 17, 19; F. van Staalduinen 9, 20, 32, 42, 43, 44; R. Over- kamp 10, 30; J. Zeilstra 13, 28; G. Uitten- bogaardt 14, 18, 40; Chr. Oostveen 3841; T. Sterk 39. Het koppel werd gewonnen door A. Vermeij. „De Gevleugelde Vrienden" (W'naar) Wedvlucht met oude duiven vanuit tS. Kathelijne Waver (B.) In concours waren 217 vogels, welke om 11.20 in vrijheid ge steld werden. De eerste prijswinnende vo gel bereikte het hok om 1 uur 1 min. 19 sec. en vloog met een snelheid van 1070.3 M. per minuut. De laatste prijswinnende vogel bereikte het hok om 2 uur 8 min. 54 sec. en vloog met een snelheid van 702.75 M. per minuut. De uitslag was als volgt: S. v. d. Ham 1, 32; A. v. Duiker en 2; J. Koppers 3, 28, 29, 39; J. v. Kleef 4, 22, 31, 37; W. C. v. Beekum 5, 27, 34; L. Th. de 6Keleine 6, 9, 42; K. Scheffer 8; P. Bou- mans 7, 18, 33, 41; J. H. M. Brouwer 10, 40; J. H. Groeneveld 11, 15, 16, 19, 43. 44; J. F. v. d. Lely 12, 13, 23, 25; A. Stok 14; H. Lansen 17, 24, 38; J. P. Brederode 20,21, 26, 35, 36; A. Florusse 30. A. v. Duikeren werd winnaar van den D. Th. Rhijs-beker. J. Koppers werd de finitief winnaar van den T.B.C.-bokaal, daar hij hem 3 jaar achtereen won. Deze vlucht was een liefdadigheidsvlucht voor de T.B.C.-bestrijding. koop SUNLIGHT ZEEP h H ZEEP VAN ONBEKENDE HERKOMST GEMENGDE BERICHTEN TWEE JONGETJES ONDER VRACHTWAGEN GEKOMEN Een gedood, een zwaar gewond In de eerste Jan Steenstraat te Amster dam is gisteravond te ruim zeven uur een tragisch ongeluk gebeurd waarbij een jongetje van vier jaar werd gedood en zijn vriendje, een zesjarige knaap, met in wendige kneuzingen moest worden opge nomen. De kinderen speelden in de eerste Jan Steenstraat in de buurt van hun woning. Een vrachtauto stopte in de straat tusschen de eerste van der Helststraat en de Ferdi nand Bolstraat. De Jongens klommen ach ter op de auto, doch de chauffeur, die dit merkte, waarschuwde hen van zijn wagen te gaan. Even later hij dacht, dat zij aan zijn bevel gehoor hadden gegeven zette hij zijn auto achteruit. De jongens vielen door den schok op straat en kwamen onder de achterwielen van het zware voer tuig terecht. De jongste van hen was on middellijk dood. Zijn lijkje werd naar het Binnengasthuis vervoerd. Zijn ernstig ge wond vriendje werd in het Wilhelmina Gasthuis opgenomen. De chauffeur, die zeer onder den indruk van het ongeluk was, is gehoord door de politie, die spoedig ter plaatse was. Hem zou geen schuld treffen. ERNSTIGE AANRIJDING TE ELST. Eerw. Zuster zwaar gewond. Gistermiddag ongeveer half zes is op de rijksweg in de kom der gemeente Eist bij de halte der Geldersche Tramwegen de eerw. Zuster Anthonie, hoofd der R. K. Meisjesschool te Eist, bij een aanrijding zeer ernstig gewond. De moederoverste begaf zich naar de bushalte, juist toen een der bussen pas seerde. Zij zwaaide met haar parapl/uie naar een.der passagiers en concentreerde zoo al haar aandacht' op de bus. Zij liep voor een andere bus langs, die op de stopplaats stond en wilde dwars den weg oversteken, zonder dat zij verder acht gaf op het ver keer. Dientengevolge kwam zij voor een passeerende luxe auto terecht, welke be stuurd werd door den heer J. v. d. Zand uit Beneden Leeuwen bij Druten. Deze trachtte nog door krachtig remmen een aanrijding te voorkomen, doch mocht hierin niet sla gen. Zij werd overreden en bleef deerlijk gewond liggen. Dr. de Boer uit Eist wtas direct aanwezig en verleende de eerste hiulp. Het slachtoffer was er zeer ernstig aan toe en werd ter plaatse door kapelaan Beltman voorzien van de Heilige Sacramenten der Sterven den. Zij is per auto-brancard naar het St. Elizaibethgasthuis te Arnhem overgebracht. Zij heeft behalve inwendige verwondingen een schedellbasisfractuur opgeloopen. Haar toestand is zorgwekkend. DE KRUITONTPLOFFING TE UTRECHT. Omtrent de ontploffing, welke gisteren nabij de Kromhoutkazerne te Utrecht plaats had en waarvan wij gisteravond reeds mel ding maakten, vernemen wij nog: De burger--werklieden ondier toezicht van dien militair waren bezig blikken buskruit op te ruimen, toen plotseling een hevige explosie volgde met het bekende resultaat. Een dertigjarige mian, die gehuwd was, en een achttienjarige jongen werden het slachtoffer van 'hun gevaarlijk beroep. De sergeant-majoor kreeg hevige wondien aan het gelaat, handen en knieën. Groepjes werklieden, die verderop bezig waren, zagen hem zich met brandend uni form van de plaats der ramp verwijderen. Gelukkig bezaten zij genoeg tegenwoordig heid van geest om den ongelukkige in het natte gras te rollen, waardoor de vlam men werden gedoofd en het ergste kon wor den voorkomen. Hij werd naar 'het Mili taire Hospitaal vervoerd. Later in den middag vernamen wij, dat hij het bewustzijn had verloten. Toch hoop ten de artsen, dat hij er het leven af zou brengen. Gezien den toestand van het slachtoffer dat de ramp overleefde, heeft men ,tot dusver geen nauwkeurig inzicht in de oorzaak kunnen krijgen. Het onderzoek, dat in handen is van de militaire autoriteiten, wordt tevens geleid door de justitie en de politie. Althans, de officier van justitie mr. Camiphuis en com missaris Hamoen, de laatste vergezeld door den hoofdinspecteur Van den Brink en eenige rechercheurs, bezochten de plaats waar het ongeluk geschiedde. Deze bevond zich op den kronkeligen weg door het fort. Hoewel dicht in de nabijheid van de be woonde wereld, heeft de explosie geen kijkers in de omgeving gebracht. Hieruit leidt men af dat de knal niet zeer hevig ban zijn LIJK OPGEHAALD Gistermiddag heeft personeel van de politie te Rotterdam het gevischt van den havenarbeider J. Langenzaal, die verledenweek aan de Prins Hendrikkade te water is geraakt en verdronken. Het stoffelijk overschot is naar het bureau aan de Parkkade gebracht. BRAND OP SCHIERMONNIKOOG Danszaal uitgebrand Gisteravond .is de danszaal behoorende tot hotel van der Werff op Schiermonni koog, door brand verwoest. Het vuur ontstond om tien uur, tijdens een filmvoorstelling, in de cabine van de zaal. Het publiek verliet deze van alle kanten, daar het vuur zoo snel om zich heen greep, dat het naar de zaal oversloeg. De operateur zocht toen eveneens een goed heenkomen. Hoewel de danszaal los van andere ge bouwen staat, was het zaak uitbreiding van den brand tot eiken prijs te voor komen. De brandweer bestreed het vuur uit alle macht, bijgestaan door een paar honderd dorpelingen en badgasten, die met emmers water de omliggende percee- len nat hielden. Dank zij dit krachtig en gezamenlijk optreden bleven het hotel en verdere be lendingen gespaard. De uit steen opgetrokken danszaal werd met de inventaris een prooi der vlammen, welke om twaalf uur geheel waren ge- bluscht. Bnitenlandsche Berichten INSTORTING IN EEN BELGISCHE MIJN. Twee dooden. De „Vdngtième Siècle" berichtte gister avond dat zich gisteren een een instorting heeft voorgedaan in de steenkolenmijn „Du Hasard" te Micheroux, in de schacht, wel ke „Beau Jardin" wordt genoemd, waar door vier mijnwerkers werden bedolven. Een deel van de galerij, waar de mannen werkten, stortte op hen neer, zonder dat zij pogingen konden doen om te vluchten. Opgeschrikt door het lawaai van de in storting snelden de arbeiders uit andere galerijen toe en zij begonnen onmiddellijk met het reddingswerk. Tenslotte slaagden zij erin twee der bedolvenen, overdekt met wonden, doch nog levend, te bergen. De beide anderen waren' reeds gestikt. Het parket van Luik en de mijnraad heb ben zich naar de plaats des onheils bege ven om een onderzoek in te stellen naar de oorzaak van de instorting. HITTEGOLF IN DE VEREENIGDE STATEN. In de staten New-York, New Jersey en Pennsylvania woeden honderden heide branden, als gevolg van de droogte, die zoo erg is als sedert generaties niet is voorge komen. De boeren vreezen, dat de droog teperiode tezamen met de vreeselijke hitte, het totale verlies van vele producten ten gevolge zal hebben. De toestand is nog verergerd door het tekort aan water. Dui zenden menschen slapen op het strand en op de daken, teneinde verkoeling te zoe ken. DE POSTVLUCHTEN OP NED. INDIe. De positie der K. L. M. postvliegtuigen op de Indië-lijn was gisteravond als volgt: Op de uitre is bereikten de „Buizerd" Bandoeng, de „Pelikaan" Rangoon en de „Oehoe" Athene. Op de thuisreis landde de „Emoe" te Basra en de „Nandoe" te Medan.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10