Weer een dronken autobestuurder op den weg LUCHTVAART Broeit er weer iets in Spanje? NIEUWS MAANDAG 24 JULI 1939 OE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 R.K. Ver. v. Kraamverzorging voor alle gezindten te Leiden en Omstreken Plaatsing-Bureau le Binnenvestgracht 30, voorheen Boerhaavestr. verleent hulp door gediplomeerde krachten Geopend eiken DINSDAG- en DONDER DAGMIDDAG van 2—4 UUR tot het ver strekken van de gewenschte inlichtingen, aanmelden van contribueerende leden en aanvragen voor kraamhulp - Telef. 23420. Aanvragen (schriftelijk) adres 1ste Bin- oenvestgracht 30. nieur voor het ontwerpen van een haven plan te Chefoe. Terstond verzocht de di rectie ir. Van Lidth de Jeude deze op dracht te willen aanvaarden. Gedurende een verlof van een jaar heeft hij een plan gemaakt, dat direct werd goedgekeurd en ter uitvoering aan de Nederlandsche Maat schappij werd opgedragen. Jhr. Van Lidth de Jeude is toen in dienst dezer maat schappij gebleven en werd in 1919 tot me delid der directie benoemd. Daarna zijn nog vele reizen gevolgd, naar het Verre Oosten, Ned. Indië, Portugal enz. Op politiek gebied bekleedt de heer Van Lidth de Jeude verscheiden functies. Hij heeft zitting gehad in den gemeenteraad van Baarn, in de Provinciale Staten en is lid van de Tweede Kamer. MINISTER MR. J. A. N. PATIJN. Mr. J. A. N. Patijn werd op 9 Februari 1873 te Rotterdam geboren, waar zijn va der mr. J. C. Patijn, de latere burgemees ter van Den Haag en commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland, toen officier van Justitie was. Hij studeerde te Leiden en promoveerde in 1897 op een proefschrift over Zondagswetgeving. Na zijn promotie trad hij in diplomatie- ken dienst en was achtereenvolgens werk zaam in Siam en Parijs, terwijl hij reizen maakte naar Oost-Indië, Japan en Ameri ka. Vervolgens was hij eenigen tijd als chef der afdeeling gemeentebedrijven te 's-Gravenhage in functie en vervolgens als referendaris aan de afd. Arbeid van het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel onder minister Talma. In 1911 werd hij benoemd tot burgemeester van Leeu warden en in 1918 tot burgemeester van Den Haag, een functie, die hij tot 1931 be kleedde. Betrekkelijk onverwacht kwam toen zijn benoeming tot gezant te Rome, een diplomatieken post, dien hij in Augus tus 1936 voor dien van gezant te Brussel verwisselde. Dr. Colijn bood hem in 1937 de portefeuille van Buitenlandsche Zaken aan. MINISTER PROF. DR. B. J. O. SCHRIEKE Prof. Dr. B. J. O. Schrieke is 18 Septem ber 1890 te Zandvoort geboren Hij genoot gymnasiaal ondenyijs te Kam pen, waarna hij in Leiden in de taal en letterkunde van den Oosterschen archipel ging studeeren. In 1916 is hij cum laude gepromoveerd tot doctor in de Oostersche letteren op een proefschrift, getiteld: Het boek van Bovang. In hetzelfde jaar werd hij taaiambtenaar aan het kantoor voor inlandsche zaken te Batavia, in 1920 adjunct-adviseur voor in landsche zaken. Sinds 1917 was hij lid van de directie van het Bataviaasch Genoot schap, hij was toen reeds belast met het toezicht op de ethnografi'sche verzameling van het museum van dit genootschap. In 1924 is dr .Schrieke benoemd tot hoog leeraar voor de volkenkunde en de socio logie aan de in dit jaar opgerichte rechts- hoogeschool. In 1926 vertegenwoordigde hij de regeering op het Panpacific Congress te Tokio. In 1927 benoemde de regeering hem in de commissie van onderzoek naar de onrust onder de bevolking van Sumatra's Westkust. In 1928 volgde zijn benoeming tot directeur van het departement van on derwijs en eeredienst, als hoedanig hij tot 1935 werkzaam is geweest. Na zijn pensionneering in 1936 werd prof. Schrieke op 12 November door den Amsterdamschen gemeenteraad benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de kolo niale volkenkunde als opvolger van wijlen prof. J. C. van Eerde. Sinds 1938 is prof. Schrieke tevens directeur van de afdeeling volkenkunde van het Koloniaal Instituut. Prof. Schrieke, die een broer is van den Leidschen hoogleeraar mr. J. J. Schrieke, is ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Hij is correspond eerend lid van de An tropologische Gesellschaft te Weenen, cor respondent voor de Koninklijke Academie voor Wetenschappen. Veel wetenschappe lijke arbeid is van zijn hand verschenen MINISTER PROF. IR. I. P. DE VOOYS Pro. Ir. T. P. de Vooys, is 3 Februari 1875 te Gouda geboren. Na de hoogere burger school in zijn geboorteplaats te hebben doorloopen studeerde hij aan de Polytechni sche school te Delft. In 1896 verkreeg hij het diploma van werktuigkundig inge nieur. Van 18961899 was hij eerst adjunct inspecteur en daarna inspecteur van den arbeid achtereenvolgens te Breda, Am- hem, Deventer en 's Gravenhage. Van 19091917 was hij gewoon hoog leeraar en van 19181930 buitengewoon hoogleeraar in de Mechanische Technologie aan de Technische Hoogeschool te Delft. Van 19141923 was prof. de Vooys voor zitter van het Koninklijk Steuncomité en van 19171930 directeur der Nederland sche Maatschappij tot Ontginning van Steenkolenvelden, later de N.V. Mijnbouw genaamd. Sihds 1930 is prof. de Vooys directeur van de Algemeene Kunstzijde Unie te Am- hem en sinds 1933 voorzitter van den Eco nomisch en Raad. Van zijn publicaties kunnen genoemd worden: Leerboek der Mechanische Tech nologie, geschreven in samenwerking met Hij maait een gezin van het tietspad, doodt een meisje en verwondt haar moe der levensgevaarlijk Op den Geldropschen weg onder de gemeente Eindhoven, is gisteravond te circa half tien, een ontzettend ver keersongeluk gebeurd. Uit de richting Geldrop reed een personenauto, bestuurd door een markt koopman uit Eindhoven, die het stuur blijkbaar niet meester was. Hij reed zóó hard, dat de wagen bij het kasteel de Burgh den zich daar bevindenden S-bocht niet kon nemen, met het ge volg, dat de auto over het fietspad reed en daar de familie van Eijk, wo nende aan den Bosch dijk te Eindho ven, omver reed. De heer en mevrouw van Eijk reden per fiets. Mevrouw van Eijk had een dochtertje achter op haar rijwiel, ter wijl bij den heer van Eijk, zoowel voor als achter op het rijwiel, een dochtertje gezeten was. Allen werden tegen den grond gesmakt en gedeeltelijk omver gereden. Het zesjarig dochtertje dat achter op moeders fiets zat, werd op slag gedood. Mevrouw van Eijk zelve werd zeer ernstig gewond. Ook de heer van Eijk en diens beide dochtertjes werden gewond. Het lijkje van het zesjarig dochtertje is naar het lijkenhuis bij het politiebureau in Eindhoven overgebracht. Onmiddellijk waren verscheidene geneesheeren aanwe zig alsook geestelijke hulp. De slachtoffers zijn met twee zieken auto's naar het St. Joseph-ziekenhuis over gebracht. De autobestuurder verkeerde in zeer sterke mate onder den invloed van sterken drank. Eerst honderd meter na de plaats van het laatst aangeredene slacht offer kwam de auto tot stilstand, waarbij bleek, dat de automobilist zig-zag over het fietspad en over den weg had gereden. De auto was slechts licht beschadigd. De be stuurder toonde zich vrij onverschillig en riep maar steeds: „Ik kan er niets aan doen". De politie, die onmiddellijk door de met ontzetting vervulde omstanders gewaar schuwd was, arresteerde hem en liet hem per auto naar het hoofdbureau van politie overbrengen, waar hij is ingesloten. Zijn wagen is in beslag genomen. Bij informatie in het ziekenhuis naar den toestand der slachtoffers vernamen wij omstreeks middernacht, dat bij mevr. van Eijk een schedelbasisfractuur is ge constateerd. Haar toestand is zóó ernstig, dat voor haar leven wordt gevreesd. De heer van Eijk en de twee dochtertjes, die bij hem op de fiets zaten, hebben slechts lichte verwondingen gekregen. prof. L. A. van Royen, dat in 1914 ver scheen en in 1928 een vijfden druk be leefde, Socialisatieproblemen in 1920, Tech niek en Maatschappij 1921, Duurte en Duur tebestrij ding 1922, Technisch-ekono- mische grondslagen der steenkolen-indus trie 1926, De Bloei eener Onderneming 1927, Het Sociaal karakter eener Onder neming 1929 en redactioneele bijdragen, tusschen 1905 en 1920, in het tijdschrift „De Beweging". Verder schreef prof. De Vooys verschil lende gedichten: „Van de armen", 1903, „Achter de Taak" 1928 en tijdschriftartike len deels onder het psydoniem van J. Mo lenmaker of G. Burger. Prof. de Vooys is ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw en comman deur in de Orde van Oranje-Nassau. MINISTER MR. J. A. DE VISSER Mr. J. A. de Visser is een zoon van wijlen den oud-minister van Onderwijs, dr. J. Th. de Visser en is eveneens zijn vader dit was, de Chr. Hist, beginselen toegedaan. Hij is te Leusden geboren in 1883, bezocht de gymnasia te Amsterdam en Tiel, studeerde aan de Utrechtsche universiteit in de Rech ten en promoveerde in 1909. Zijn ambte lijke loopbaan begon hij als adjunct-com mies aan het Departement van Koloniën. Vervolgens trad hij in rechterlijke loop baan als ambtenaar van het openbaar mi nisterie te Assen. Na in die functie naai Amsterdam te zijn overgeplaatst, kwam hij te Assen terug, 'hans als substituut officier van "justitie. Van 1920 af was hij gedurende tien jaren substituut officier van justitie te Rotterdam. In 1930 werd hij benoemd tot advocaat- generaal bij het gerechtshof te 's Graven hage. Van 1935 af treedt hij op als procu reur-generaal bij het gerechtshof te Arn hem. Ook in het politieke leven heeft mr. De Visser een rol gespeeld. Gedurende ze ven jaren was hij lid van den Raad van Rotterdam, gedurende acht jaren lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland en kor ten tijd lid van den Haagschen Raad. Ook was hij voorzitter van den Chr. Hist. Ka merkieskring Rotterdam. De heer De Visser is ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw. DE WERELD IN VOGELVLUCHT LONDEN. Op de berichten in de En- gelsche pers aangaande een nieuw Britsch vredesaanbod is al spoedig een ontken ning gevolgd, zoowel van Duitsche als van Engelsche zijde. Toch schijnt er wel iets van waar te zijn geweest. De Londensche kranten pu- bliceeren n.l. met vette letters de erken ning van Hudson, den minister van over- zeeschen handel, dat hij met den Duit- schen economischen onderhandelaar Wohl- tet gesproken heeft over een plan, waar van „slechts een verdraaide lezing is ge publiceerd". Hudson heeft er, naar men schrijft, den nadruk op gelegd, dat hij met Wohltat uitsluitend als particulier en on-officieel heeft gesproken. Hij zou ge zegd hebben, dat Wohltat hem om een on derhoud had verzocht, waarop zij hadden gesproken over den wereldhandel en de mogelijkheden, de moeilijkheden te boven te komen. Zij hadden een plan uitgewerkt, waar van de voornaamste punten waren, dat Hitier zou worden medegedeeld, dat En geland en zijn bondgenooten zich zouden verzetten tegen iedere pc-ging van Duitschland, Europa met geweld te over- beerschen, doch indien Hitier terugkeer de naar den weg van vrede en diploma tieke onderhandeling, zouden Engeland en zijn bondgenooten er voor zorg dragen, dat Duitschland een billijk deel kreeg, met inbegrip van toegang tot de grond stoffen, terwijl Duitschland hulp zou wor den verleend om van den voet van oorlog over te gaan naar ontwikkeling van de vreedzame industrieën, mits Duitschland zou toestemmen in beperking der bewa pening, zoo niet feitelijke ontwapening, en zich uit Tsjecho-Slowakije zou terugtrek ken. Hudson zou ontkend hebben, dat tij- dehs het onderhoud eenig cijfer voor een internationale leening aan Duitschland is genoemd. TOKIO. Vandaag zou tegelijkertijd te Londen en te Tokio een verklaring wor den afgelegd over de overeenkomst, welke Zaterdag te Tokio tusschen Engeland en Japan is bereikt. Zooals men weet, moes ten er eerst voorafgaande besprekingen worden gehouden, voordat het eigenlijke probleem van Tientsin ter tafel zou kun nen komen. Die voorafgaande besprekin gen betroffen den achtergrond van het ge val. Japan verlangde, dat Engeland zijn geheele houding in het Verre Oosten zou wijzigeri. In hoeverre Engeland aan de eischen van Japan heeft toegegeven, zal uit de rede van Chamberlain wel blijken. Tot nu toe beschikken wij slechts over in lichtingen van Japansche zijde en deze wijzen erop, dat Engelands houding in het Verre Oosten inderdaad is omgeslagen. De Chineezen toonen zich zeer bezorgd; tot nu toe hadden zij een flinke steun aan Engeland, dat hiermede handelde in den geest van de Volkenbondsresoluties, waar bij den Volkenbondsleden werd aanbevo len, individueel de Chineezen zooveel mo gelijk te helpen. «Indien het juist blijkt, dat Engeland de Chineezen in den steek laat, volgt hieruit, dat de Britsche regeering besloten heeft, het zwaartepunt van zijn politiek in het Westen te leggen. Vandaar dan ook, dat de asmogendheden niets op hun gemak zijn en zich geenszins verheugen over het succes van hun Japansche bondgenoot. Zij hadden zich zóó verheugd over de moei lijkheden, welke Engeland in het Verre Oosten ondervond en nog zou ondervin den, dat het toegeven van Engeland voor hen een bittere teleurstelling beteekent. Er is echter nog één hoop en dat is, dat de Japanners, door het voorbeeld van Duitschland in Italië geleerd, steeds ver der zullen gaan met hun eischen, net zoo lang totdat zelfs de flegmatike Britten het niet langer kunnen uithouden. MADRID. De afzetting en de vlucht van generaal Queipo de Llano, den radio- generaal, en de arrestatie van generaal Yague duiden erop, dat er weer wat broeit in Spanje. De generaals zijn blijk baar ontevreden over het aandeel dat zij in den buit krijgen. Franco wil hun niet die invloed in het staatsbestuur geven, waarop zij meenen recht te hebben. Is dat soms reden voor een nieuwen burgeroorlog? HET LUCHTVERKEER NAAR PRAAG HERSTELD. De K. L. M. heeft van de zijde der Duit sche autoriteiten bericht ontvangen, dat zij weer boven het voormalige Tsjecho- slowaaksche grondgebied mag vliegen en weer mag landen op Ruzyne, het vlieg veld van Praag. Zooals men weet moest in Maart j.l., na de bezetting van Tsjecho-Slowakije door Duitsche troepen, het luchtverkeer op Praag gestaakt worden. De dienst der K. L. M. op Budapest, de z.g. Blauwe Donau- expres, zal voortaan dus weer landen op de vliegvelden van Praag, Weenen en Buda pest. Generaal Queipo gevlucht. GENERAAL YAGUE GEARRESTEERD Generaal Queipo de Llano, die zooals ge meld in ongenade is gevallen en van zijn functie is ontheven, heeft Zaterdagmiddag Burgos verlaten in de richting van de Fransche grens. In officieele Fransche kringen verklaart men echter, dat hij te Hendaye noch te Roncevau over de grens gekomen is. Voorts verneemt men, dat generaal Yague Donderdagavond te Madrid is gearresteerd. Talrijke officieren en onder-officieren, die reeds met verlof waren gegaan, zijn sedert eenigen tijd teruggeroepen. De regeering heeft dezen maatregel blijkbaar genomen ter voorkoming van onrust. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft een de creet geteekend, waarbij het houden van openbare bijeenkomsten zonder vooraf gaande vergunning verboden wordt. WILDE DE LLANO MILITAIR BEWIND? Het plotselinge ontslag van generaal de Llano is een duidelijke illustratie van de interne crisis, die reeds verscheidene weken broeit. Op 18 Juli, den verjaardag van het uitbreken van den opstand heeft de generaal een rede gehouden, die als een uiting van rebellie beschouwd werd. Vol gens de „A.B.C." te Sevilla zeide hij onder meer: „De militairen moeten de macht in handen hebben en de nieuwe politieke hof kliek moet van het bewind verjaagd wor den. Zij, die gestreden hebben, moeten de macht in handen hebben, en niet zij, die anderen hebben zien strijden". En verder had de generaal gezegd, dat hij het kruis van San Fernando, dat hij niet gekregen heeft, wel verdiend had. Spanje bevond zich thans onder een regime van onrecht vaardigheid. Als Spanje nu brood had, was dat te danken aan de maatregelen voor den verbouw van graan, die hij in Anda- lusie had genomen, terwijl anderen deze belangrijke aangelegenheid volkomen ver waarloosd hadden. Het antwoord op deze rede bleef niet uit. Het staatsblad van 21 Juli publiceerde een decreet, geteekend door Franco, waar-- bij de Llano van zijn militair commando ontheven werd en „ter beschikking van een ander ministerie gesteld." De beslissing werd niet in den ministerraad, maar door Franco alleen genomen. Dit nummer beslaat alt vier bladen. - A VOORNAAMSTE NIEUWS f Buitenland Vandaag verklaring van Chamberlain elver de overeenkomst te Tokio. ,(il blad). W»at broeit er in Spanje? 'Generaal Yague gearresteerd. (2de blad). Krijgt Engeland een nieuwe gezant to Berlijn? (2de blad). Het is een publiek geheim, dat Queipo de Llano aan het hoofd stond van een mi litaire coalitie, die de laatste maanden hevig gekant bleek te zijn tegen de samen stelling der civiele regeering en in het bij zonder tegen Serano Suner. Men weet, dat verscheidene generaals het met de Llano eens waren, doch het is niet bekend of de beweging reeds het karakter van een sa menzwering had aangenomen. BIJEENKOMST VAN SPAANSCHE MONARCHISTEN Van een bijzonderen correspondent ver neemt Havas, dat te Lausanne onlangs een bijeenkomst van gedelegeerden der Spaan- sche monarchisten is gehouden, die zou zijn bijgewoond door ex-koning Alfons. Een der gedelegeerden betoogde, dat het voor alles van belang was een definitieven troonpretendent aan te wijzen, waarna een ander den naam van Xaverius van Bourbon-Parma noemde. De vergadering wees deze endidatuur met groote meerder heid af, evenals die van Prins Carlos van Habsburg, den kleinzoon van den preten dent, die in 1871 den Carlistischen oorlog leidde. Toen verscheidene gedelegeerden pleitten voor 'n candidatuur van don Juan, Prins van Asturië, zou de ex-koning zich daartegen krachtig hebben verzet. Hij verklaarde nooit van zijn rechten op den troon afstand te, zullen doen en zeide, dat de Prins van Asturië de eerste is om te erkennen, dat de eenige koning van Spanje Alfons XIII is. Tegenspraak Het bericht, volgens hetwelk ex-koning Alfons besprekingen met Spaansche mo narchisten zou hebben gehad, wordt door den secretaris van den koning tegenge sproken. De koning, adus verklaarde deze secre taris, verblijft te Lausanne om een dokter te raadplegen en hij houdt zich niet met politiek bezig. Als u tóch iets moet verliézen En u hebt 't voor 't Iciezeh óffert liever dan een uur Dan uw verd'ren levensduur' ST. VINCENTIUSVEREENIGING. Algemeene vergadering. In groote getale togen Zondagmorgen de leden der St. Vincentiusvereeniging te Leiden naar Lisse, om aldaar de jaarlijk- sche algemeene vergadering bij t,e wonen, waarin het Liefdewerk voor Kinderbescher ming eveneens haar jaarverslag zou uit brengen. De dag werd begonnen met een H. Mis, tot intentie van genoemde vereeniging, waaronder alle leden ter H. Tafel nader den. Na afloop daarvan werd de vergade ring door den President van den Bijzonde ren Raad geopend, en wel in het voor een groot gedeelte vernieuwe St. Vincentiushuis aldaar. De talrijke opkomst was wel een bewijs, dat Liefdewerk voor Kinderbescherming in aller belangstelling stond, en werd het door den Secretaris uitgebracht jaarverslag met aandacht gevolgd, waaruit het vol gende is ontleend. Het is de bedoeling van het Bestuur, het Liefdewerk alom bekendheid te geven, en vooral de andere liefdewerken te wijzen op het St. Vincentiushuis, dat èn door de ligging èn door de meer aan de eischen des tijds aangebrachte verbeteringen, voor de kinderen zoo'n aangenaam tehuis geeft. Gedurende het geheele jaar zijn vrijwel alle afdeelingen geheel bezet geweest. De gezondheidstoestand der kinderen was over het algemeen goed. Ook het gedrag der kinderen stemde tot tevredenheid. De lei ding welke in handen is der Eerw. Zusters v. d. H. Carolus Borromeus verdient hier met een woord van waardeering te wor den vermeld. Enkele jongens werden bij het bereiken van den 14-jarigen leeftijd ofwel in ge zin, of in andere gestichten geplaatst. Eenige meisjes verlieten het huis en wer den in een voor hen passende betrekking geplaatst. Verheugend is het te vermelden, dat de bewoners van het huis een bijzondere sym- phatie van de inwoners der omgeving ge nieten. Naast de verzorging in eigen gesticht, heeft men de gezinsverpleging waaraan veel zorgg wordt besteed, opdat de kinde ren die zooveel van eigen huis moeten mis sen althans op andere wijze eenige harte lijkheid en voldoende verzorging ondervin den. Vervolgens is ook nog de verpleging in andere gestichten alwaar vele jongens en meisjes hun opvoeding genieten. Ook deze kinderen worden op geregelde tijden be- zocht en wordt voor hun belangen ge waakt. Het financieel verslag vermeld belang rijke gegevens waarvan ik U slechts noem nl. dat er over 1938 een uitgaafpost ver meld staat van 26.425.34 verdeeld over 36432 verpleegdagen voor 120 kinderen. Met dankbaarheid maakt het verslag melding van de belangrijke steun, die van alle zijden wordt ondervonden, doch vooral uit de omgeving van het gesticht, waar door het mogelijk wordt gemaakt, de steeds drukkende lasten te helpen verlichten. Het Liefdewerk blijft rekenen op aller medewerking en steun, opdat zij in staat blijft het mooie werk, onder Gods onmis bare Zegen voort te zetten, tot heil en ze gen van het verwaarloosde en verlaten kind. Mede zij nog vermeld, dat de strandtent gevallen is op No. 89 en gelukkige winnaar deze wederom heeft afgestaan aan het St. Vincentiushuis. DOOR AUTO AANGEREDEN. Gisteravond te half zes is op de Bree- straat de 56 jarige stucadoor Th. W., toen hij bij de Harmonie even van het trottoir afstapte, aangereden door een personen auto, bestuurrd door E. v. B. uit Den Haag Hij bekwam snijwonden aan het hoofd en een lichte hersenschudding en is door den eersten hulpdienst naar het Acad. zieken huis gebracht. Handelsregister K. v. K. Wijziging: 4129. N.V. Zilverfabrlek „Voorschoten" voorheen J. M. van Kem pen en Zonen, Koninklijke Nederlandsche Fabriek van Gouden en Zilveren Werken, Voorschoten, Leidscheweg 219. Procuratie verleend aan: L. A. Eekhof, Voorburg (B. P.). Zaterdag, 22 Juli slaagde te Amsterdam voor het examen Stenografie „Groote" C. Neuteboom, leerlinge van de Eerw. Zusters van de Voorzienigheid, alhier. Zaterdagavond om half tien is op den Haagweg nabij de Genestetstraat de 21- jarige kellner J. S. V. uit Den Haag met zijn motor geslipt en gevallen. Hij werd niet ernstig aan het hoofd gewond en kreeg een lichte hersenschudding. Hij werd door den E.H.D. naar het Acad. ziekenhuis over gebracht. VOOR VERVOLG STADSNIEUWS ZIE PAG. 11.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2