ELTAX 8S3 I ADMimSTRATIE 20935 REDACTIE 20015 22444 Onze Nieuwe Telefoonnummers! OMGEVING DINSDAG 18 JULI 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 VOORTAAN HAAGSCHE RECHTBANK Dienstmeisje te Wassenaar van haar spaarcentjes „verlost". De 22-jarige electrisch boorder A. A. I., thans ged., had zich aan de dienstbode mej. D. te W a s se n a a r voorgesteld als jhr. Willy Hardenberg en had gezegd met haar te willen trouwen. Op allerlei ma nieren had hij geld van haar losgekregen, totdat alle spaarcentjes van de spaarbank gehaald waren. Alles wai uitgekomen, waarbij tevens gebleken was, dat verdachte reeds gehuwd was en vader van twee kin deren. De officier van Justitie had tegen ver dachte een jaar en drie maanden gevange nisstraf geëischt. Het vonnis werd hedenmorgen een ge vangenisstraf voor den tijd van één jaar. Huisknecht misbruikte den naam van den burgemeester De huisknecht W. J. V .uit Noordwijk had door middel van een valsch, door hem zelf gemaakt getuigschrift, een be trekking gekregen als huisknecht bij den burgemeester van Noordwijk, maar was enkele dagen later alweer ontslagen we gens leugenachtigheid. Niettemin had hij in dien korten tijd kans gezien diverse be stellingen te doen, waarbij hij misbruik maakte van den goeden naam van den burgemeester. Verdachte was, voor hij deze feiten pleegde, pas uit de gevangenis ontslagen, reden voor den officier om thans één jaar en drie maanden gevangenisstraf te eisohen. De uitspraak werd hedenmorgen een ge vangenisstraf voor den tijd van één jaar. Zijn vijftiende vonnis. W. J. M. B., portier te Leiden, had terecht moeten staan wegens diefstal van een rijwiel ten nadeele van zijn patroon. Omdat verdachte reeds veertien maal ver oordeeld is geweest had de officier thans een jaar gevangenisstraf geëischt. Heden morgen werd verdachte veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. Flinke straf voor een verhaaltje. A. A., afkomstig uit Leid en, had door allerlei fantastische verhalen van een hij- wielhandelaar een bedrag van 4.50 los gekregen en bij een anderen winkelier een accordeon van 77.50 in huurkoop ge kocht om dit instrument dadelijk weer te beleenen en het leenbriefje te verkoopen. Wegens oplichting was tegen hem tien maanden gevangenisstraf geëischt. Het vonnis werd heden een gevangenisstraf voor den tijd van vijf maanden met aftrek van voorarrest. AUTOBUS-STRIJD Tegen de naamlooze vennootschap „El- tax", te Leiden, die zich, buiten haar taxi-bedrijf en de exploitatie van een vas te stadsautobusdienst, ook specialiseert in touringcarwerk, werden den laatsten tijd handelingen gepleegd, die, naar de mee ning van de directie van de „Eltax", in strijd waren met het mededingingsrecht. Zij stelde daarover spoedheidshalve een kort geding in voor den President van de Arrondissements-Rechtbank te 's Graven- hage. Bij dagvaarding legde de „Eltax" ten laste, dat aan het publiek, in strijd met de waarheid, werd te kennen gegeven, dat de „Eltax" bij den verhuur van autobus sen voor het maken van schoolreisjes en/of andere doeleinden aan vereenigin- gen en/of personen zich zou bedienen van niet-goedgekeurde bussen, niettegenstaan de het feit, dat zij een behoorlijk wagen park bezit, dat goed geïnstalleerd is voor allerlei reizen. In het hierop gevolgde vonnis heeft de president o.m. overwogen, dat het de dui delijke bedoeling van de (door de „El tax" gewraakte) bewering is het publiek te bewegen om van de autobussen van den gedaagde wel en van die van de „Eltax" géén gebruik te maken; dat middelen, die daartoe worden aangewend, onrechtmatig zijn, indien zij in het verspreiden van onjuiste beweringen en voorstellingen bestaan; dat de verklairngen der getuigen bewijzen, dat de gedaagde bij zijn pogen om autobussen te verhuren aan gegadig den te kennen heeft gegeven, dat eische- res (de „Eltax") zich bedient van niet- goedgekeurde bussen; dat de onjuistheid van die beweringen vaststaat en dat het verspreiden daarvan onrechtmatig is. De President der Rechtbank gelastte aan dengene, die zich in ongunstigen zin over het materieel van de „Eltax" had uit gelaten, zich te onthouden van de bewe ring, dat de „Eltax" zich zou bedienen van niet goedgekeurde autobussen. Z.E.A. veroordeelde hem voorts om aan de „El tax" bij elke overtreding van dit bevel te betalen een dwangsom van 500 en- bo vendien tot betaling van de door „Eltax" gemaakte proceskosten. Het vonnis is uitvoerbaar verklaard op de minuut. Wij vernemen dat intusschen tegen deze uitspraak werd geappelleerd. Koste looze rijwiel plaatjes Kennisgeving voor aanvragen van koste- looze rijwielbelastingmerken voor het per 1 Augustus 1939 aanvangende belastingjaar. Oegstgeest: Zaterdag 22 Juli 1939 des namiddags van 36 uur. Gebouiw Geversstraat no. 5 te Oegstgeest. Warmond: Dinsdag 18 Juli 1939 des namiddags van 6.308.30 uur. Dienstgelei- der der Belastingen. Voorschoten: Dinsdag 18 Juli 1939, Donderdag 20 Juli en Dinsdag 25 Juli des namiddags van 68 uur. Stempellokaal a/d Voorstraat 14 te Voorschoten. Leiderdorp: Woensdag 19 Juli 1939 des namiddags van 79 uur. Stempellokaal voor Leiderdorp en Zoeterwoude-Rijndijk. Zoeterwoude: Dinsdag 18 Juli 1939 des namiddags van 79 uur. Raadhuis te Zoeterwoude. Woubrugge: Woensdag 19 Juli 1939, Dinsdag 25 Juli en Woensdag 26 Juli, des namdiddags van 79 uur. Oude Openbare school. R y nsaterwoude: Dinsdag 18 Juli 1939, des namiddags van 79 uur. Ge meentehuis. R ij n s b u r g: Maandag 17 Juli 1939 en Donderdag 20 Juli, des namiddags 79 uur, Woensdag 19 Juli des voormiddags van 912 uur en voor arbeiders aan het vlieg veld van 110 uur namiddags.. Stempello kaal te Rijmdburg. Katwijk aan den Rijn: Dinsdag 18 Juli 1939, Vrijdag 21 Juli, des namiddags 79 uur voor ingezetenen van Valkenburg en Katwijk aan den Rijn. Noodslaohtplaats in de Voorstraat te Katwijk aan den Rijn. Noordwijkerhout: Dinsdag 18 Juli 1939, Donderdag 20 Juli, des namiddags 69 uur. Gemeentehuis. L i s s e: Maandag 24 Juli 1939 tot en met Donderdag 27 Juli 1939 van 79 uur des namiddags. Gebouw Arbeidsbeurs. Sassenheim: Woensdag 19 Juli 1939, Maandag 24 Juli en Woensdag 26 Juli, des namiddags van 79 uur. Raadhuis. Voorhout: Donderdag 20 Juli 1939, Dinsdag 25 Juli, des namiddags 79 uur. Raadhuis. Nieuwveen: Donderdag 20 Juli 1939 des namiddags van 79 uur en Zaterdag 22 Juli 1939 des namiddags van 24 uur. Dienstgeleider der Belastingen. Zevenhoven: Vrijdag 21 Juli 1939 des namiddags van 79 uur. Gemeente huis. Ter Aar: Vrijdag 21 Juli 1939, Zater dag 22 Juli en Woensdag 26 Juli des namid dags van 7.3010 uur. Dienstgeleider der Belastingen. Nieuwkoop: Donderdag 27 Juli 1939, Zaterdag 29 Juli en Maandag 31 Juli, des namiddags van 79 uur. Dienstgeleider der Belastingen. Hazerswoud e-Do r p: Dinsdag 25 Juli 1939, Donderdag 20 Juli, des namid dags 79 uur. Dienstgeleider der Belastin gen. Hazerswoud e-R ij n d ij k en K o u- d e k e r k: Woensdag 19 Juli 1939, Maan dag 24 Juli en Dinsdag 25 Juli, des namid dags van 79 urm. Dienstgeleider der Be lastingen. Benthuizen: Woensdag 26 Juli 1939, des namiddags van 79 uur. Gemeente huis. Alkemade: Maandag 17 Juli 1939, Dinsdag 18 Juli, Woensdag 19 Juli en Don derdag 20 Juli, des namiddags van 79 uur. Dienstgeleider der Belastingen. Leimuiden: Maandag 17 Juli 1939, Dinsdag 18 Juli en Woensdag 19 Juli, des namiddags van 79 uur. Ambtenaar van de Belastingen te Leimuiden. KATWIJK Uitdiepen van de buitenwatering. Het z.g. verzanden van de Buitenwatering, de uitmonding van de Rijn, is een steeds terug- keerend verschijnsel, waaraan vooral de kleine visch- en garnalenbootjes sinds men- sóhenheuigenis veel last ondervinden. Soms liggen deze voor langen tijd in de Uitwa tering opgesloten. Rijnland heeft hierin voorloopig voorzien door het uitbaggeren van deze uitmonding voor gedurende tien jaren op te dragen aan de firma D. Ver sloot te Bodegraven met welke werk zaamheden men thans is begonnen. Dat zal een groote verbetering zijn, ook voor de baders, die van deze plaats zeer veel ge bruik maken om een bad te nemen. Badgasten. Het aantal ingeschreven badgasten heeft thans de 2300 overschreden. ToCh is het getal van vorig jaar op dezen datum nog niet ingehaald. Wat mooier weer 'bestellen! Bouwgrond. Naar we vernemen gaat de verkoop der gronden, weiland, naast de Sweerts de Landas Wyborgstraat aan een Bouwbureau in Leiden niet door, doch is thans de gemeente in onderhandeling over den aankoop van dit groote complex wei land van de firma Parlevliet en van de Er ven. Fl. Ouwehand naast de Voetbalter reinen. Amusement voor militairen. Het amu sementscomité voor de militairen der Kust wacht organiseert een amusementsavond voor de militairen en eenige genoodigden, vooraanstaanden in de gemeente. Het zal voornamelijk zijn een uitvoering van ko mische sChimmelspelen, te geven door den heer Frans ter Gast te 's-Gravenhage. L1SSE Ons onderwijs. Alle 12 candidaten van de R. K. U.L.O.-sohool alhier behaalden Zaterdag 1.1. het R. K. Mulo-diploma, n.l.: G. v. d. Berg, H. v. d. Berk, S. Beuigels- dijik, J. v. Dijk, A. v. Haaster, Sj. v. Hage, A. Hoekstra, J. Hoes, Th. v. Kampen, C. Verdoorn, M. Witseniburg en C. v. cL Zwet. Een prachtig succes voor deze school, waarmede wij het hoofd en de leeraren van harte gelukwensChen. NOORDWIJKERHOUT GEMEENTERAAD. Vergadering van den Gemeenteraad van Noordwijkerhout, gisteravond te acht uur. Tegenwoordig 11 raadsleden. Afwezig de heeren J. W. van Parera en Th, v. GijLswij'k. Voorzitter: de Burgemeester. De voorzitter opent de vergadering met gebed. De voorzitter merkt op, dat de notulen van nog 3 raadsvergaderingen te lezen zijn en zou deze willen aanhouden tot de ge heime zitting, omdat zij onder het genot van een kop koffie en een sigaar beter te savoureeren zijn, hetgeen bij den Raad algemeene instemming vindt. Aan J. Parlevliet wordt verhuurd een strook grond groot plm. 60 M2 gelegen langs zijn woning aan dien Koninginneweg voor den prijs van 0.25 per maand met één maand opzegging. Aan J. Pijnenburg wordt verhuurd een stukje geestgrond voor 0.25 per jaar met opzegging van één maand. Het onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuw gekozen raadsleden wordt gesteld in handen van een commissie bestaande uit de heeren L. M. v. Noort, C. v. d. Klauw en P. v. d. Sleet. Nadat de commissie met den secretaris zich hebben verwijderd en zijn teruggekeerd, wordt overeenkomstig het advies der commissie tot toelating van alle nieuw benoemde raadsleden besloten. Tot onbezoldigd ambtenaar van den Bur- gerlij'ken Stand wordt benoemd de heer J. P. de Jong. Aan P. Heemskerk, Kerkstraat 19, wordt op zijn verzoek een bijdrage verleend van 12.50 per jaar in de onkosten verbonden aan het bezoeken van de R. K. Ulo-school te Sassenheim door zijn zoontje Johan. Vastgesteld worden de aan verschillende gemeenten verschuldigde vergoedingen, in gevolge art 104 der L.O.-wet. Aangekocht wordt van J. P. v. d. Ploeg een terrein groot 14 M2, dat in gebruik is als openbare straat tegen 2.50 per M2. Dit stukje grond is vroeger ten onrechte door de gemeente aan den toenmaligen eigenaar van het perceel verkocht tegen denzelfden prijs. Vervolgens wordt overgegaan in geheim cmité ter behandeling van de volgende punten van de agenda. Na heropening der openbare vergadering wordt besloten tot aankoop van de Gebrs. Jacob en Ruwaard van Dijik te Voorburg en Arend van Dijk te Leiden van een per ceel grond, groot 580 M2 tegen den prijs van 2.per M2. Tevens wordt besloten tot aankoop van de familie van Dijk te Leiden van een per ceeltje grond gelegen langs de Dorpstraat, groot 74 M2 tegen den prijs van 5.per M2. Waarna de openbare vergadering wordt gesloten. OEGSTGEEST Tegen auto geloopen. Gistermorgen plm. 11 uur is de 60-jarige A. J. K., wonen de te Katwijk, en werkzaam bij de N.Z.H., nabij halte Endegeest, waar hij den rijweg wilde oversteken, tegen een auto geloopen, welke bestuurd werd door den heer R. uit Rotterdam. Door de schok is het slachtoffer gevallen, en bekwam een hevig bloedende hoofdwon de. Nadat eerst hulp was verleende, werd hij per ziekenauto naar het Acad. Zieken huis te Leiden vervoerd, doch kon vandaar mee naar zijn woning terugkeeren. SASSENHEIM Personalia. De jongedames Willy Vo gelaar en Annie van Vliet, leerlingen van de De Visserschool, slaagden voor het Mu lo-diploma A. WASSENAAR Personalia. Voor het examen nuttige handwerken is geslaagd mej. E. M. Nu- man. Onder presidium van Burgemeester van Ryckevorsel, vergaderde Maandagavond de Gemeenteraad. Tegenwoordig waren alle leden, uitgezonderd de heeren Tibboel en van der Vlugt. Nadat de notulen waren vastgesteld ging men over tot het onderzoek der geloofs brieven van de leden van den nieuwen raad, welke in orde werden bevonden. B. en W. stelden hierop den raad voor om de rooilijnen te gaan vaststellen langs Vreeswijs en een gedeelte Grachtweg, n.l. het gedeelte bij de molen van Beelen tot aan de Hyacinthenlaan. Deze ontwerpen zullen ter visie worden gelegd. De overname van een gedeelte Zwanen- dreef van den heer J. W. A. Lefeber kwam thans aan de orde. Volgens het rapport van den gemeente-pzichter kan hiertoe worden overgegaan. De heer Boot vond de ingang van deze straat niet geheel pulst liggen en vroeg of hieraan niets te doen was, voor de over name, omdat anders de gemeente voor de kosten komt, wanneer de entree later ver andert wordt. De voorzitter zegt, dat deze weg goed is en ziet niet in, dat hiertegen bezwaren zul len bestaan. De verwijding is van later zorg. Men zou een rooilijn aldaar kunnen scheppen. De heer Lefeber heeft aan de verplich tingen voldaan. Weth. Warmerdam wees op de geschie denis van deze questie en lichtte een en ander toe. De overname is juist. De heer Kingsma vroeg, of de gemeente niet eerder zal ingrijpen dan wanneer het verkeer zulks eischt. De voorzitter verklaarde, dat het momen teel niet te bezien Is en ook niet ln de naaste toekomst. Overeenkomstig het voor stel van B. en W. werd besloten. Het verleenen van een voorschot aan den heer P. W. Koomen voor de stichting van een plaatsje ingevolge de Landarbeiders- wet kwam thans aan de orde. De heer Knetsch vroeg wanneer land beschikbaar wordt gesteld voor dit doel. De voorzitter antwoordde, dat dit direct aan de orde wordt gesteld. De heer Kingma vroeg of het niet wen- schelijk was om dq bijdrage hooger te stel len en te bepalen op 10 in dit geval. De voorzitter achtte dit in dit geval niet nood zakelijk, omdat er voldoende overwaarde is. De heer Warmerdam voelde wel iets voor de gedachte van den heer Kingma, doch niet voor dezen gegadigde. Hierna werd overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Bouw van landarbeiders plaatsjes. Hierop stelden B. en W. voor om voor de stichting van landarbeiderswetwoningen gronden beschikbaar te stellen tusschen de Gladiolenstraat en Broekweg. Aldaar kun nen dan 10 plaatsjes worden gesticht. De prijs willen B. en W. vaststellen op 2.35 per M2. Hiermede ging de raad accoord. Weth. Warmerdam gaf een toelichting, waarom reeds thns de prijs werd vast gesteld. De aanvragen wachten reeds ge- ruimen tijd op afdoening. Het is evenwel wenschelijk om de straat te voorzien van rioleering volgens het nieuwe rioleerings- stelsel, omdat dit nogalwerk geeft. Naar aanleiding van deze toelichting kwam er een groote discussie over het rioleeringsstelsel welke, discussie geen de finitief resultaat heeft opgeleverd. Het daarop volgend punt der agende, het vrcrleenen van voorschotten aan de Woningbouwvereniging „Volksbelang" voor de stichting van 12 arbeiderswoningen werd na eenige discussie van informatorisch karakter, aangenomen en evenzoo de ver zoeken der besturen van de Woningbouw- vereeniginigen „Volksbelang" en Gezins- belang" resp. om vergunning tot verlenging van de Prinsessestraat en de Nicolaas Da messtraat in verband met de uitvoering van hun bouwplannen. Aan de orde werd gesteld de voorloopige vaststelling der gemeente-rekening 1937. De commissie belast met het nazien der rekening bracht bij monde van den heer Boot verslag uit. De post telefoonkosten hebben zij nagegaan in verband met de be spreking bij de begrooting van dit jaar. De commissie is van oordeel, dat deze kosten niet onredelijk hoog zijn, doch eerder, dat de posten te krap werden geraamd. Open bare Werken was slecht bedeeld. De commissie is verheugd over het batige saldo van 9.043.76 op den gewonen dienst en van 4.623.27 op den kapitaaldienst, maar maant aan om toch de voorzichtig heid te blyven betrachten. Nadat de heer Segers hulde had gebracht an B. en W. en de bestuurders der ge- GEMEENTERAAD VAN L1SSE meente voor dit resultaat werd de reke ning met algemeene stemmen voorloopig vastgesteld. Nieuwe aanstellingen ter secretarie. Bij het comptabiliteitsbesluit lichtte de voorzitter eenige posten toe. De uitge trokken bedragen van 500.en 375. zijn benoodigd voor het aanstellen van een kracht resp. ten kantore van de ge meente-ontvanger en den gemeente opzichter. De werkzaamheden nopen B. en W. zulks te doen, omdat anders achter stand en groot stagnatie zou ontstaan. De gemeente-secretarie is eveneens overbelast en vermoedelijk komt hier door verlichting, omdat een der ambtenaren geheel op de secretarie komt, die anders de gemeente ontvanger nog bijstond. De heer Boot vroeg of dit permanente krachten worden en waarom de sociale oommissie niet is gehoord. De voorzitter antwoordde, dat de krach ten na een proefjaar vast worden aange steld. De Soc. Commissie is niet gehoord omdat dit een nieuwe aanstelling betreft en B. en W. moeten beoordeelen, welke kracht zij zullen aanstellen in verband met de werkzaamheden. De heer Kingma vroeg naar de salaris- grenzen. De voorzitter deelde mede, dat de kracht ten kantore van den gemeente-ontvanger een salaris zal verkrijgen van 1200.tot 1500.en die van den opzichter van 1500.— tot 1800.—. De heer Knetsch vond het salaris van den assistent voor den gemeente-opzichter laag. Omtrent dit punt werd nog eenigen tijd gediscussieerd, waarna het besluit werd vastgesteld overeenkomstig het voorstel van B. en W., n.l. de inkomsten en uit gaven in geiyke bedragen van 5.592. Overgegaan werd vervolgens tot de In gekomen stukken en mededeelingen. Ingekomen is een schrijven van: Gedepu teerde Staten de provincie Zuid-Holland, dat de wedden van de wethouders dezer gemeente overeenkomstig de daarvoor geldende norm zijn geregeld en zij geen aanleiding kunnen vinden om tot ver hooging dezer wedden over te gaan. Lof aan de politie. Een tevredenheidsbetuiging van den Mi nister van Justitie ter zake de wijze van dienstvervulling van de gemeente-politie, welke er toe heeft geleid, dat in den nacht van 18 op 19 Maart j.l. eenige personen konden worden opgespoord en aangehouden die zich schuldig maakten aan het ongeoor loofd gebruiken van een radio-electrische zendinrichting. Voorts deelde de voorzitter mede, dat de plaatsing van een lichtverkeersbord kanaal. straat-Heereweg afstuitte op te hooge kos ten n.l. 1600.en een andere oplossing moeilijk te vinden is, of zal zijn te vinden. De rondvraag deed de heer de Vroomen informeeren naar een plaats voor de mu ziektent en de verplaatsing van het woon wagenkamp. De voorzitter: voor beide ob jecten is nog steeds geen geschikte plaats gevonden. De heer Schrama gaf in overweging om de muziektent te plaatsen nabij de Hya- cinthenstraat en daar een terrein open te houden. Voorts wees spr. op de nauwe in- en uitgang van de Prins Hendrikstraat en op den desolaten toestand van den weg nabij de tramwissels, waarbij de steenen wegzinken en een groot gevaar opleveren voor het her verkeer. Tenslotte verzocht spr. te bewerkstellingen om de beerwagens op luchtbanden te laten ryden ter voor koming van lawaai in den nacht. De voorzitter verklaarde ten aanzien van de nauwe in- en uitgang der Prins Hendrik straat, dat de eigenaren niet medewerkten en dat de overige punten de aandacht van B. en W. hebben. De heer Kingma bracht de schoolgeld heffing ter sprake en vond de grondslag Personeele belasting over vele gezinnen moeilijk. De invordering hierdoor wordt gestagneerd. Zij werkt z.i. onbillijk. De voorzitter zegt een nauwkeurig onderzoek toe. De heer Segers zwaaide, bij den lof de politie toebedacht door den Minister van Justitie, zijn lof toe, en wees op het goede en doeltreffende optreden van dit corps bij vele aangelegenheden, o.a. bij muziekuit voeringen. Hierna vroeg hy naar den stand van het rapport der straatverlichting. De voorzitter hoopte dit binnenkort den Raad te kunnen aanbieden. Hierop volgde sluiting en ging de Raad over in comité- generaal.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7