ERNSTIG AUTO-ONGELUK TE WESTWOUD Personenauto met vijf inzittenden tegen een boom gereden De Kabinets-crisis Schipper van zeil jacht sloeg over hoord en ver dronken Twee kinderen ge dood op onbe waakten overweg. MAANDAG 17 JULI 1939 30ste Jaargang No. 9389 3)e Ccid<^h^Soii^mvt Bureaux Papengracht 32. Adv. en Abonn.-tarieven zie pag 2> Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. Dit nummer bestaat alt vier bladen. Uit de berichten over de pogingen, die dr Colijn doet, om tot de vorming van een kabinet te komen, is wel zeer duidelijk, dat hij bezig is, katholieken te vinden, die de plaats willen innemen van zittende ka tholieke ministers. Zoo heeft de kabinetsformateur Zater dag te zijnen departemente een onderhoud gehad met het R.K. Eerste Kamerlid prof. dr. J. A. J. Barge, hoogleeraar te Leiden een ook in niet-katholieke kringen om zijn kunde en karakter zeer gerespecteerde persoonlijkheid. Er gaan geruchten, dat dr. Colijn poogt, de katholieke ministers Steenberghe en Welter in het nieuw te vormen ministerie te behouden, en andere katholieken te vinden in de plaats van de ministers Rom- me en Gosèling. Wij doen echter mede- deeling van deze geruchten, er geen groote waarden aan toekennend, dan die, welke geruchten rondom de kabinetscrisis hebben. Vast staat, dat de katholieke politici una niem van overtuiging zijn, dat de sociale politiek van minister Romme inzake de werkloosheidsbestrijding die tot voor zéér korten tijd de politiek was van het g e- h e e 1 e kabinet in groote lijnen gevolgd móet blijven worden. Deze overtuiging staat onwrikbaar vast bij de katholieke po litici en op deze overtuiging is gegrond een katholiek eenheidsfront. Ook heeft dr. Colijn Zaterdag ontvangen mr. H. H. A. Sluis, oud-procureur-generaal aan het gerechtshof te Leeuwarden, die eerst kort geleden wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd zijn functie neer legde. Mr. Sluis heeft zich nooit op politiek terrein bewogen; hij is den liberalen begin selen toegedaan. Verder heeft de kabinetsformateur weder om besprekingen gevoerd met den voorzit ter van de Tweede Kamer oud-minister mr. v. Schaik en met den oud-minister jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeugde. Er zijn, ongetwijfeld, dezer dagen ook be zoekers bij dr. Colijn geweest, die aan de aandacht van speurende en spiedende jour nalisten zijn ontsnapt! Het A.N.P. is met deze berichten erg spaarzaam; van de con ferentie met prof. dr. Barge b.v. heeft het niets vermeld. In wei-ingelichte kringen verluidt, dat dr. Colijn er zelf heel stellig van overtuigd is, deze week met de formatie van een ka binet gereed te komen. Gistermiddag te ongeveer half twee Is voor de haven van Nijkerk een zeil- jacrt uit Amsterdam, bemand met vijf personen, door een onweersbui over vallen. De schipper, de ongeveer 55-jar. heer Nijdam uit Amsterdam, wilde het zeil neerlaten. Hierbij sloeg hij plotse ling, vermoedelijk tengevolg van een rukwind overboord, en verdronk. Onmiddellijk werden door de opvarenden pogingen gedaan, den drenkeling te redden, hetgeen evenwel niet mocht gelukken. Men is toen met een reddingsbootje, dat bü het jacht behoort, naar den wal gegaan en bij den sluiswachter Kedde heeft men den bur gemeester van Nijkerk, den heer Z. Bruins Slot, telefonisch van een ander in kennis gesteld, waarop deze, vergezeld van den ge neesheer dr. Bosch, den inspecteur van po litie en den sluiskachter Kedde, met een sleepboot van de gemeente en de sleepboot „Zuiderzee" naar de plaats van het ongeluk is gevaren, waar men twee uur tevergeefs heeft gedregd. Alleen de Zuidwester van het slachoffer werd gevonden. Het jacht is de haven van Nijkerk binnengesleept en heeft daar ligplaats genomen. De opvaren den zijn per auto naar Amsterdam vertrok ken. BRANDBOM IN ENGELSCH STATION ONTPLOFT LONDEN, 17 Juli (A.N.P.)Vanmor gen is 'n brandbom tot ontploffing gebracht in het station van Wolverhampton. De sta tionslokalen zijn gedeeltelijk vernield. Er vielen geen gewonden. Men meent, dat het hier weer een aanslag van het Iersche re- publikeinsche leger betreft. Mgr. H. J. M. TASKIN PRESIDENT VAN HET THEOLOGICUM TE WARMOND HEEFT ONTSTjAG GEVRAAGD. De Praeses van het Theologicum te War mond Mgr. H. J. M. Taskin heeft ontslag gevraagd wegens ver gevorderden leeftijd. Mgr. Taskin is 74 jaar; en toch komt dit bericht geheel onverwacht. In dit onverwachte ligt het meest spre kende bewijs, dat Mgr. Taskin zich t ij d i g uit zijn drukken werkkring heeft willen terugtrekken, ook hierin een voorbeeld ge vend. Mgr. Taskin heeft niet minder dan 45 jaren van de 51 jaren van zijn priester lijk leven gegeven aan de opleiding van de toekomstige geestelijkheid in het Bisdom Haarlem. Eerst als leeraar en subregent op het klein-seminarie Hageveld, daarna als president en tevens professor aan het theologicum te Warmond. Bij verschillende jubilea zijn de groote verdiensten van dezen zoo hoog-vereerden priester en geestelijken leider in den bree- de geschetst en op verscheidene wijze er kend. Typeerend de persoonlijkheid van den Praeses onder déze aanduiding kent iedereen Mgr. Taskin en verklarend zijn t ij d i g bedanken voor de vervulling van zijn verantwoordelijk ambt, is vfat de Bis schop Mgr. Huibers sprak verleden jaar bij de schitterende en hartelijke viering van het gouden priesterfeest van den hoog- èerw. heer Taksin: Vanaf het oogenblik, dat gij als prae ses hier gekomen zijt, zijt ge het ge weest, en gij zijt het nog die met uw heele wezen, met al uw kracht en energie, op priesterlijke wijze uzelf hebt geofferd voor uw leerlingen, voor uw Bis schop, voor het Bisdom, voor Gods Kerk, en bovenalles om uw Goddelijken Mees ter te dienen. Als trouwe wachter in Gods Huis waart gij altoos waakzaam, al toos paraat. Nooit zijt gij voor een moei lijkheid opzij gegaan. Waakzaam waart gij, dat niets onheiligs, niets onwaar digs of minderwaardigs den drempel van het Heiligdom zou overschrijden. Waak zaam streng en onverbiddelijk, maar altoos rechtvaardig en redelijk dat de tucht werd gehandhaafd en nimmer ver slapte, opdat de toekomstige priesters zouden worden gevormd tot vaste, ste vige karakters. Een strijder voor God, ijverig bezig om de toekomstige priesters degelijk te onderleggen in de kennis van de moraal en tegelijk hen door practische beoefening èn van de moraal èn van de ascese te doen uitmunten, zoowel in godsvrucht als in wetenschap. Gij hebt gewaakt over uzelf, dat gij niet blind voor de veranderingen der tij den en nieuwe behoeften zoudt blijven staan op het oude standpunt. Gij hebt niet gevraagd wat gij zelf zoudt willen, wat overeen kwam met uw gezindheid, doch wat noodig was. Bij het klimmen der jaren wist gij met altoos jeugdige frischheid u aan te passen, met de jeugd mee te leven in alles. Mgr. Taskin kent alléén doen of niet doen aldus dus Bisschop de tusschenweg van half of gedeeltelijk doen is voor hem onbegaanbaar! Met het vertrek van Mgr. Taskin van het Theologicum wordt een stuk historie van het Haarlemsche Diocees afgesloten. Men kan zioh „Warmond" moeilijk voor stellen zonder de persoonlijkheid van Prae ses Taskin, welke een geheel eigen karak ter heeft en van zoo'n grooten invloed is op de omgeving. Zijn invloed blijft echter voortleven in de talrijke priesters, door hem gevormd en opgeleid; blijft echter voortleven in de hooge en voorname functies, welke de Proost van het Kathedraal Kapittel in het Bisdom blijft uitoefenen. 't Ligt in het voornemen van Mgr. Tas kin zich te vestigen in Huize „Sint Bavo" te Heemstede. Een doode, twee levensge vaarlijk, en twee minder ernstig gewonden In den afgeloopen nacht is op het Zwaageindeboekert, onder de gemeen te Westwoud, een zeer ernstig auto ongeluk gebeurd, waarbij één doode te betreuren is. Twee jongens werden le vensgevaarlijk gewond en twee minder ernstig. Omstreeks één uur reed een personen auto met vijf jongens tusschen de twintig en dertig jaar, die naar een dansavond te Westwoud waren geweest en tot besluit nog een stukje hadden omgereden naar Zwaagdijk, op het Zwaageinderboekert. Op deze plaats maakt de weg een kleinen bocht. De wagen, die bestuurd werd door A. Schouten uit Blokker, reed hier met een groote vaart tegen een boom. De bot sing was zóó hevig, dat de wagen door den zwaren slag een geheele omwenteling maakte. Opgeschrikt door angstig geschreeuw en gekerm vond een voorbijganger de slacht- PE WERELD IN VOGELVLUCHT LONDEN. De ontwikkeling van de internationale situatie gaat thans verder in het tempo van een zeer vertraagde film. De berichten behelzen weinig nieuws, dat andere gezichtspunten zou kunnen openen. In Tokio zijn de besprekingen tusschen de Engelschen en de Japanners naar lanlei- ding van de blokkade van Tientsin einde lijk ingeleid en Zaterdag heeft de Engel- sche regeering doen mededeelen, dat zij bereid is tot een bespreking, niet alleen van de plaatselijke kwesties, maar ook van de groote algemeene problemen in het Verre Oosten, welke den achtergrond der dingen vormen. In een persgesprek heeft de commandant van het Japansche garnizoen te Tientsin reeds verklaard: „De Britsch-Japansche onderhandelin gen zullen terstond worden afgebroken, in dien Engeland erop aandringt, de agenda te beperken tot de regeling van de plaat selijke kwesties. Engeland staat thans op een kruispunt en indien het aarzelt zijn vijandige houding te laten varen, zal het beschouwd worden als gereed om toe te treden tot de frontlinie van de anti-Japan- schen tegenstand in samenwerking met het regiem van Tsjang kai Sjek, in welk geval wij zullen concludeeren, dat Engeland be- offers, van wie de meesten er zeer ernstig aan toe waren. In allerijl werden de plaat selijke autoriteiten gewaarschuwd en werd geestelijke- en geneeskundige hulp inge roepen. De burgemeester uit Westwoud, de heer Haverkamp, was spoedig ter plaatse, evenals de geneesheeren Barnhorn en Bos, terwijl de gemeente- en rijkspolitie even eens hulp boden. Zeer kort daarna was ook pater Fortuin O. F. M. aanwezig om den slachtoffers het heilig Oliesel toe te dienen. Toen de gewonden uit het autowrak wa ren bevrijd, bleek dat P. Jong uit de Ban- gert reeds was overleden. De jongens J. Spek uit Hoogkarspel en N. Laan uit West woud waren zeer ernstig gewond en had den een schedelbasisfractuur. Ook de twee andere inzittenden, de chauffeur A. Schout uit Blokker en N. Buisman uit Hoogkarspel waren min of meer ernstig gewond. Met twee ziekenauto's werden het stoffe lijk overschot en de gewonden naar het St. Jans-ziekenhuis te Hoorn vervoerd. Vanochtend was de toestand van Spek en Laan zeer zorgwekkend. Zij zijn voorzien van de laatste Heilige Sacramenten. De toe stand van Schouten is bevredigend, even als die van Buisman. De verkeersinspectie was vanochtend vroeg ter plaatse om de situatie op te ne men. De wagen, een huurauto, werd volkomen vernield. sloten heeft af te zien van zijn belangen in China. Het is mogelijk, dat alle belangrijke steden en havens in China onder jurisdictie van de voorgenomen centrale regeering ge plaatst zullen worden en in zulke omstan digheden moet Engeland zijn vijandige houding prijsgéven, indien het een gun stige behandeling wenscht. Japan is gereed met alle mogelijkheden rekening te hou den, indien de besprekingen in Tokio mis lukken". Ook hier is Engeland dus weer gedwon gen te onderhandelen met het pistool op de borst en het schikt er zich blijkbaar ge laten in. Wellicht denkt Chamberlain: „Komt tijd, komt raad". Overigens wekt deze lankmoedige hou ding meer en meer verzet. Verschillende Engelschen zijn van meening, dat als Brit- tannië direct flink van zich af gebeten had, het nooit zoover zou zijn gekomen. Met name de Engelschen in China, die de ver nedering aan den lijve ondervinden, zijn die meening toegedaan, maar ook in het moederland zelf komt er een oppositie te gen de vredespolitiek van Chamberlain. Men zegt, dat de uiterlijke verandering in de Engelsche politiek niet gedragen wordt door een veranderd innerlijk inzicht, Chamberlain eruit, Churchill erin, luidt de leuze. Chamberlains populariteit, die verleden jaar September tot een duizelingwekkende hoogte was gestegen, schijnt thans weer snel dalende te zijn. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Engelands houding in het Verre Oosten. (2de blad). De hermilitariseering van Dantzig. (2de blad). Oppositie tegen Chamberlain in Engeland. (2de blad). Zal Italië het Britsch-Italiaansche ver drag opzeggen? (2de blad). Binnenland Z. D. H. Mgr. Taskin, president van het Theologicum te Warmond, heeft als zoo danig ontslag gevraagd. (1ste blad). Ernstig auto-ongeluk te Westwoud eischte één doode, twee zwaar- en twee lichtgewonden (1ste blad). Twee kinderen op onbewaakten over weg te St. Pancras bij het spelen gedood (lste blad). Schipper van pleizierjacht te Nijkerk overboord geslagen en verdronken (lst< blad). Sport en Wedstrijden Nieuwe records op athletiek gebied (3de blad). Nationale tennis- en roeikampioen- schappen (3de blad). De zeilwedstrijden van de Braassemer- meer (3de blad). Zwemkampioenschappcn van den kring Den Haag (3de blad). ZIJ vonden spelend den dood Met den trein, welke Zaterdagmiddag om streeks kwart voor vijf uit Alkmaar in de richting Den Helder vertrok, is onder St. Pancras een versdhrikkelijk ongeluk ge beurd. Bij den onbewaakten overweg bij het zgn. achterpaadje waren de 9-jarige zoon van dr. Destree en de 6-jarige zoon van den chauffeur Kersten, bei den uit St. Pancras, aan het spelen met de autoped. Zij werden door den trein op den overweg gegrepen en deerlijk verminkt Het zoontje van dr. Destree was onmiddellijk dood, de zoon van Kersten gaf na eenige oogenblikken den geest. De lijkjes zijn naar de ouderlijke wonin gen overgebracht. De trein had: een kwartier oponthoud. Bü de onthulling van het monument voor Dorus Rijkers op het Helden der Zeeplein te Den Helder liet H. M. de Koningin zich vertegenwoordigen door Haar ordonnans- officier, luit. A. J. F. M. Egter van Wissekerke, die een krans legde aan den voet van het gedenkteeken.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1