ZOEK HET RIJK GODS STADS NIEUWS VRIJDAG 14 JULI 1939 30ste Jaargang No. 9387 3)e Ccid^cHeSoii^cmt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Adv. en Abonn. -tarieven zie pag 2. Giro 103003. Postbus 11. DII nummer beslaat oil vier bladen. De oplossing van de crisis Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" verspreidt wekelijks een „woord", dat een gedachte naar ons uitstrekt, waar uit 'wij nut kunnen trekken, waarin stof ligt voor een enkele-minuten-overweging te midden van het aan de oppervlakte opge jaagde leven. 't Is meestal een „woord", dat wordt ge dragen door de autoriteit van een bekende persoonlijkheid. Misschien zou 't ook aanbeveling verdienen, wekelijks te ci- teeren een of meer teksten uit de Heilige Schrift, waardoor tevens zou worden be reikt, dat de aandacht méér wordt gericht op het Boek van bovenaardsche wijs heid en schoonheid; dat de katholieken méér de Heilige Schrift gaan lezen en overwegen. Het arbeidsterrein, dat het hoogstver- dienstelijk Katholiek Comité van Actie „Voor God" bewerkt, is uitgebreid en.... kan steeds nóg uitgebreider worden. De Katholieken van Nederland moeten het Comité oprecht dankbaar, geest driftig dankbaar zijn voor het ontzag lijk vele, wat het verricht in zoo verschei den vorm en op zoo gevarieerde wijze! Dit willen wij nog 'ns even onder de aan dacht brengen. Misschien voor al onze le zers ten overvloede. Maar dan mogen zij hierin allen zien een openlijk uitspreken van een gevoelen van erkentelijkheid, dat wij allen met elkaar gemeen hebben. Vandaag willen wij heel graag de bij zondere aandacht richten op onderstaand „woord", dat ontleend is aan een redevoe ring van dr. H. Poels en deze. week door het Katholiek Comité van Actie „Voor God" wordt verspreid. Als de mensch de goddelijke wereldorde erkent, wordt de oplossing van de we r e ld- crisis ons „toegeworpen" Maar óók is waar, dat de oplossing van de „crisis" in het eigen leven wordt „toegeworpen" als de mensch erkent de goddelijke wereldorde: Zoek eerst het Rijk Gods en Zijne Gerechtigheid IU Het Katholiek Comité van Actie „Voor God" schrijft ons De hoeksteen van de door Chris tus geopenbaarde wereldorde is het -voord van .den Verlosser: „Zoekt eerst het Rijk Gods en Zijne Gerechtigheid en al het overige zal U worden toege worpen". Zoodra de moderne mensch, die zich autonoom verklaarde, deze goddelijke wereldorde weer er kent, wordt ook de oplossing van deze wereldcrisis ons „toege worpen". Dr. H. Poels. DE KARDINAAL VAN GENUA TEGEN DE UITWASSEN VAN HET STRANDLEVEN De Kardinaal Aartsbisschop van Genua, Mgr. Boetto, heeft openlijk een aanklacht gericht tegen de uitwassen van het strand leven. Niet alleen, aldus de Kardinaal, aan het strand, maar ook in de straten en in open bare gebouwen verschijnt men in onzedige kleeding. Deze uitwassen hebben steeds een ver- derfelijken invloed op de jeugd, constateert de kerkvorst. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN Uit een beschouwing in de M a a s b o d e: „Toen de crisis uitbrak hebben wij aan stonds als onze opinie gegeven: laten de Katholieken en dr. Colijn voorloopig scheiden; samenwerken gaat toch niet; het is voor beide partijen het beste. Als Colijn op het standpunt, bij het uit breken van de crisis ingenomen, zou blij ven staan, dan handhaven wij dit inzicht, ook wat betreft de nu ingetreden phase van de crisis ten volle. Dan is trouwens schei ding het eenig mogelijke; de katholieken kunnen er eenvoudig niet aan denken, hun standpunt, dat daarenboven het stand punt der groote meerderheid is, voor dat van dr. Colijn prijs te geven. Maar ook zelfs, wanneer dr. Colijn toe nadering zou toonen, dan nog zullen de katholieken op hun „qui vive" dienen te zijn en zich de noodige waarborgen moeten verschaffen om tegen herhaling van het geen geschiedde beveiligd te zijn. Maar kunnen dergelijke waarborgen wor den gesteld? Indien ze niet van de stevigste soort zou den zijn, dan zou onze meening blijven:: laat de katholieken terzijde blijven, bereid in objectieve rust de daden van een even tueel nieuw kabinet-Colijn af te wachten". De T ij d schrijft o.m., na op de moge lijkheden van een minderheids- of zaken kabinet te hebben gewezen. „Waarschijnlijker lijkt het echter, dat dr. Colijn een poging zal ondernemen tot re constructie van het demissionnaire kabinet. De pogingen', door staatsraad Kooien on dernomen en al de veelvuldige consulten die in deze veertien dagen hebben plaats gehal, zullen langzamerhand wel duidelijk gemaakt hebben, welke de concrete pro blemen zijn, die de Regeering moet oplos sen, en. hoe een tot hun oplossing bekwame regèering practisch kan worden gevormd. Indien dr. Colijn bereid zou zijn, water, te doen in den wijn van den afscheidsdronk, dien hij veertien dagen geleden instelde, zal een reconstructie van het demissionnaire kabinet waarschijnlijk geen groote moei lijkheden ontmoeten: het zou terugkeeren met. zijn oude drieledige program, waarin de defensietaak ongewijzigd, de sociale taak uitdrukkelijk bevestigd zou zijn, terwijl de financieele taak in breede perspectieven zou moeten worden ontworpen en gepre ciseerd. Dat de anti-revolutionnaire partij tegen dit herstel van 'het oude program be zwaren zou hebben, lijkt ons geenszins noodzakkelijk; de crisis brak uit in het kabinet, niet in het parlement, en het anti- revolutionnaire partij was er dus geen par ten in". Voor het Handels b la dis de stand van zaken aldus: Nu deze opdracht een feit geworden is, blijft theoretisch beschouwd mogelijk: le het aanblijven of reconstructie met een versterking van enkele zwakke stee- en van het demissionaire kabinet. In dat geval zou het mr. Kooien gelukt moe ten zijn, tenminste voor een opvolgend formateur de tegengestelde meeningen, mede in het licht van het gunstige verloop der werkloosheid, tot elkaar te brengen. In Haagsche politieke milieus gaf men ons echter te kennen, dat een dergelijke verzoening dan wel zeer snel tot stand gebracht zou zijn. Bovendien is het dan niet recht duide lijk, waarom de nieuwe opdracht niet dade lijk na de audiëntie, welke H.M. de Ko ningin gisteravond aan mr. Kooien heeft verleend, zou zijn gegeven. Want hoewel dienaangaande geen zekerheid bestaat, overheersching de meening, dat in dat geval geen aanleiding zou hebben bestaan het advies in te winnen van den Eersten Ka mervoorzitter". Ten tweede denkt men aan de mogelijk heid der vorming van een zakenkabinet, aldus het „Hibld.". Wij merken hierbij op, dat ook een za kenkabinet de kwestie der werkloosheids bestrijding niet buiten zijn bemoeiingen zal kunnen of mogen houden! De Standaard (A.R.) ziet zich ook voor allerlei onzekerheden geplaatst. Eén ervan is deze: „Met name is van zeer veel belang, -of als vaststaande mag worden aangenomen, dat een opdracht tot vorming van een Ka binet aan een ander vooraanstaand Roomsch Katholiek wij noemen mr. Verschuur en dr. Deckers niet zou kunnen slagen, hetzij omdat men van die zijde geen for matie onder R. K. leiding wenscht, hetzij omdat men geen samenwerking begeert tusschen R. K. en Soc.-Dem., eventueel ge steund door Vrijz.-Dem. en Chr.Histori- schen. Aangezien op dit oogenblik ook te dezen aanzien alle zekerheid ontbreekt, moeten wij de ontwikkeling der gebeurtenissen af wachten. Wij hopen, dat deze bevredigend zal zijn. Onbevredigend zou zij voor ons zijn, wanneer door dr. Colijn een Kabinet werd gevormd, dat slechts op zeer korten levens duur kan rekenen"-. „ROOMSCHE" DENKBEELDEN. Een sympathiek geluid laat D e Standaard hooren: „Daar zijn in onzen tijd menschen, die overal den invloed van „Roomsche" denk beelden meenen te bespeuren. Zoo kon men enkele maanden geleden herhaaldelijk in de liberale pers lezen, dat de kinderbijslagverzekering een specifiek Roomsch desideratum was. Alsof ook de Protestantsch-Christelijke sociale beweging er niet reeds meer dan een kwart eeuw het pleit voor voerde. Een medewerker van „Het Handelsblad" heeft thans een nog verrassender ont dekking gedaan. De werkloosheidsverzeke ring, de verzekering tegen „normale" werk- loosheid, wordt door hem ook al een speci- fiek-Roomsche wensch geacht! Wij treden nu niet in een beoordeeling van het voox-- ontwerp-R o m m e. Maar geen mensch, die iets weet van de geschiedenis, van de ont wikkeling der werkloosheidsverzekering in de verschillende landen, zal het toch in zijn hoofd kunnen krijgen, om te beweren, dat zelfc verplichte werkloosheidsverzeke ring specifiek Roomsch is. De onkunde leidt hier tot het debiteeren van een dwaas heid. Men zij wat voorzichtig met het plakken van het etiquet „Roomsch". Er is een tijd geweest men denke aan de dagen van Minister T a 1 m a waarin sommigen van bijna alle sociale voorstellen verzekerden, dat zij „socialistisch" waren. De sociaal democraten vonden dat prachtig en maak ten met dergelijke uitspraken niet weinig reclame. Niemand meene thans, dat men de Roomsch-Katholieken schaadt, wanneer men zelfs maatregelen, waarvoor vele jaren door tal van groepen is gepleit, cata logiseert onder de rubriek: Roomsche desiderata." DE WERELD IN VOGELVLUCHT DANTZIG: De toestand rond Dantzig is plotseling en onverwacht rustig geworden. De Poolsche pers toont zich tot onderhan delen bereid en het is nu voor het eerst, dat de „Dantziger Vorposten", het officieel orgaan der nationaal-socialistische partij te Dantzig, commentaar levert op het arti kel van de „Gazeta Poska", waarin gewe zen werd op de mogelijkheid een minder ingewikkeld statuut voor Dantzig in het leven te roepen. Het blad stelt zich op het standpunt, dat Polen de verklaring van Hitler over het „Duitsche karakter van Dantzig" niet begrepen heeft. Dit, zoo zegt het, was niet slechts een rhetorische for mule. Het blad voegt er dan aan toe: „Ze ker zijn onderhandelingen mogelijk, doch zij zouden slechts zin hebben, als van den kant van Polen het voornemen bestaat, dè houding op te geven, welke hierin bestaat, dat men zich vastklampt aan de kunstma tige constructies van Versailles, waarvan in twintig jaren de bouwvalligheid wel is bewezen." Zouden deze kringen werkelijk inzien, dat de standvastige houding van Engeland de Duitsche politiek inzake Dantzig ver ijdelt. Ja of neen, het is toch een veiliger gevoel, dat het Britsche Kabinet besloten heeft in Augustus de luchtmacht en de marine op waren voet van oorlog te bren gen. Zoodoende zullen de herfstmaanden, die, naar men voorziet, moeilijk en gevaar lijk zullen zijn, Engeland niet onvoorbereid vinden. Hef feit, dat de mobilisatie van de home-fleet in de eerste dagen van Augus tus een fait accompli zal zijn, vormt zon der twijfel het beste antwoord aan hen, die onbezonnen een nieuw München aan kondigen of twijfelen aan den wil van En geland, zich tegen nieuwe geiwelddaden in Europa te verzetten. Er bestaan waar schuwingen aan het adres van de verstoor- dei-s van den vrede, die oneindig krachtiger zijn dan de krachtigste redevoeringen. Met andere woorden: de schrik voor Septem ber zit er in Engeland goed in. EEN NIEUWE HOME VOOR DE VOGELTJES IN HET LEIDSCH PLANTSOEN. De jeugdige werkloozen maakten een prachtige volière. Hedenmorgen is de nieuwe in het Plant soen gebouwde volière officieel aan het Gemeente-bestuur overgedragen. Deze volière is vervaardigd in de Cen trale werkplaats voor jeugdige werkloozen en mag zeker een goede aanwinst voor het gemoderniseerde Plantsoen genoemd worden. De voorzitter der Commissie voor ont wikkeling en ontspanning van werkloozen, weth. J. van Stralen sprak bij deze over dracht enkele woorden tot den directeur van Gemeentewerken, die als hoofd van. den dienst van Gemeentewex'ken w.o. ook het Plantsoen ressorteert, namens het Ge meentebestuur aanwezig was. Weth. v. Stralen wees erop, dat de werk- objecten der Centrale Wei'kplaats in den regel zonder officieel vertoon worden over gedragen, doch met deze volière heeft men een uitzondering willen maken, zoodat de Commissie het van belang acht, dat net werke dat- in de C.W. vervaardigd en door de Commissie gestimueerd wordt meer in het licht te plaatsen. Deze volière is naar een ontwerp van Gemeentewerken uitgevoex'd en mag in dit de laatste jaren vernieuwde plantsoen een waardige completeering genoemd worden. Aan allen, die aan de totstandkoming hiervan hebben medegewerkt zegt spr. har. telijk dank, in de eerste plaats aan de leden der C.W., den heer J. Buyser, aan de werkmeesters en de jongens, aan de heeren Barendse en Jonkers van den dienst van Gemeentewerken en plant soenen, terwijl hij de hoop uitspreekt, dat de jongelui hierin mogen zien, dat hier is aangetoond van hoe groot belang een voortdurende vakontwikkeling is. Straks komt er weer een mooie gelegenheid voor het theehuis in den Leidschen Hout en spr. hoopt, dat men aldus op den ingeslagen weg zal voortgaan. Na nog dank gebracht te hebben aan den leider van het schilderwerk, den heer de Wak, droeg spr. de volière aan de gemeente ovex'. De heer A. M. de Blauw, directeur van Gemeentewerken, aanvaardde deze volière gaarne en zegde dank aan de commissie en al degenen, die hun medewerking verleen den. Spr. herinnex'de eraan, dat, toen de Plant soenverbetering gereed was, men er aan dacht ook het oude vogelhok te vernieuwen. Daarin is men op deze wijze prachtig ge slaagd en als vakman wilde spr. getuigen, dat het werk er goed en degelijk uitziet. Bij de bevolking der volière heeft men er zorg voor gedragen zooveel mogelijk alle diersoorten op het gebied van krielkippen, duiven, fazanten, parkieten en andere exotische vogels vertegenwoordigd te doen zijn. (De opdracht hiertoe was verleend aan den heer R. Karei, Steenstraat alhier, die zich op uitstekende wijze van zijn taak gekweten heeft). De dienst van Gemeentewerken, aldus verzekerde de heer de Blauw, zou er voor zorg dragen, dat deze volière aantrekkelijk blijft, maar dan wilde hij een beroep doen op het publiek om te zorgen, dat de jeugd de volière ontziet en eenzelfde beroep doet hij op ouders en onderwijzers, om de VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Er wordt gesproken over de mogelijk heid van onderhandelen inzake Dantzig. (2de blad). Groot Engelsche vlootoefcningen op komst. (2de blad). Een boodschap van Roosevelt aan den Paus? (2de blad). De toestand in het Protectoraat. (2de blad). Franco zou naar Rome en Berlijn gaan. (2de blad). Binnenland Van de kabinetscrisis geen nieuws. Persstemmen. (1ste blad). Het aantal georganiseerde werknemers. (2de blad). Het Centrale Vliegveld Toch bij Leiderdorp? De commissie, inigesteld door de Tweede Kamer der Staten Generaal, om een onder zoek te doen naar de meest geschikte plaats voor een centraal vliegveld is blijkbaar teruggekomen op bet plan-Leiderdorp-Kou dekerk. De ingelanden van den Hondsdij kschen polder hebben namelijk van de Rijkswater staat een aanschrijving gekregen, dat er op hum terreinen metingen en boringen zullen wordien gehouden, waarvoor op .grónd van de wet, hun toestemming wordt verlangd. Deze aanschrijving is gericht tot alle in gelanden, ook tot degenen, die alleen be bouwde perceelen hebben. Blijkbaar wordt het plan Koudekerk- Leiderdorp nog niet van de baan .geschoven, ofschoon de ingelanden van den Achtho- vener-polder onder Leiderdorp een derge lijke aanschrijving vooralsnog niet hebben ontvangen. Het oorspronkelijke plan was, de 'hoofd gebouwen op te richten in de Achthove- ner-polder onder de gemeente Leiderdorp en de uitloop-banen in den Hondsdijk- schen polder onder de gemeente Koude kerk. .Naar vernomen wordt, is met den aanlog van het vliegveld een oppervlakte van 400 a 500 H.A gemoeid; de Hondsdijksche pol der is 397 H.A. groot. Als deze opmetingen en boringen gunstig resultaat opleveren, zou het Centrale Vlieg veld dius komen te liggen langs de Lage Rijndijk, ten Oosten van Leiderdorp, in de bocht, die de Rijn maakt naar Koudekerk. jeugd bij te brengen niet alleen eerbied te hebben voor anderer eigendom, doch haar liefde voor de levende natuur bij te bren gen en de spreuk te gedenken: behandel de dieren met zachtheid, spaar de vogels! We'th. v. Stralen deed daarna een beroep op de Leidsche burgerij de Commissie rn staat te stellen haar werk voor de jeugdige werkloozen voort te zetten door het schen ken van bijdragen. DE WERKLOOSHEID. Bij den Gem. Dienst voor Soc. Zaken stonden gisteren 1767 werkzoekenden in geschreven. Verdeeld over de verschillende vakken zijn de cijfers thans: bouwvakarbeiders 370, fabrieksarbeiders 47, kantoorpersoneel 117, hotel-personeel 37, houtbewerkers 53, kleermakers 49, kappers 3, schoenmakers 14, landarbeiders 37, metaalbewerkers 216, sigarenmakers 12, technici, opzichters 15,. textielarbeiders 133, transportarbeiders 381, typografen 43, voedingsmiddelenarbeiders 128, vrouwen 103. Totaal 1767, benevens 15 ged. werkloozen en 1457 in werkver schaffing. Op 14 Juli 1938 stonden 3733 personen ingeschreven, op 15 Juli 1937 3999. M1LITAR1A. De reserve-kapitein H. Schotbergh is van zijn detacheering bij de treinafdeeling van 2 R.V.A. teruggekeerd bij het 6e Regiment Veld-Artillerie.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1