OMGEVING DONDERDAG 13 JULI 1939 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 HILLEGOM Aanbesteding. Gisteravond werd door architect W. Kuitens aanbesteed het bou wen van een dubbele woning krachtens de Landarbeiderswet voor de heeren J. Kool en G. Rikens aan den Parallelweg. Er wa ren 11 inschrijvers. C. Veelenturf, Hillegom 6483; J. Kortegies, Haarlem 6320; Gebr. Meeuwissen, Sassen heim 5945; C. J. Janssen, Hillegom 5836; G. Theuis, Haar lem 5785; B. C. Strijk, Leiden 5665; S. Steur, Volendam 5748; Dol, Lisse 5425; N.V. Tilburgs Bouwbedrijf, Noordwijk aan Zee 5290; N.V. Bouw Mij Boschrecht, Hil legom 5180; Smit Zoon. Haarlem 4500. Gunning aangehouden. Bouwen. Door de firma D. Sohaop te Lisse worden twee Burgerwoonhuizen ge bouwd aan Loosterweg II voor rekening van den heer J. v. Kosten alhier. KATWIJK AAN DEN RIJN Personalia. Voor het Mulo-diploma B. is geslaagd de heer J. van den Eijkel alhier. LISSE Gemeenteraad. De raad dezer ge meente is in openbare vergadering bijeen geroepen op Maandag 17 Juli a.s., des na middags om 8 uur, ter behandeling van de navolgende punten: 1. Onderzoek der ge loofsbrieven van de gekozen verklaarde le den van den nieuwen raad. 2. Aanbieding van rooilijnen langs Vreewijk en een ge deelte van den Grachtweg. 3. Overname van een gedeelte Zwanendreef van den heer J .W. A. Lefeber. 4. Voorschot aan den heer P. W. Koomen voor de stchting van een plaatsje ingevolge de Landarbeiders- wet. 5. Voorschot aan de woningbouwver- eeniging „Volksbelang" voor de stichting van 12 arbeiderswoningen. 6. Verzoeken van de besturen van de Woningbouwvereeni- gingen „Volksbelang" en „GezinSbelang", resp. om vergunning tot verlenging van de Prinsessestraat en de Nicolaas Damesstraat in verband met de uitvoering van hun bouwplannen. 7. Voorloopige vaststelling van de gemeenterekening 1937; 8. Compta biliteit. 9. Ingekomen stukken en mededee- lingen, waarna vaststelling kohier honden belasting 1939. NOORDWIJKERHOUT Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Maandag 17 Juli, des avonds te 7 uur. De agenda vermeld: Onderzoek van de geloofsbrieven der wegens periodieke aftre ding inkomeide leden van den gemeente raad. Voorstel van B. en W. tot benoeming van een onbezoldigd ambtenaar van den burgerl. stand. Verzoeken ingevolge art. 13 der L.O. Wet 1920 om steun uit de ge meentekas ter tegemoetkoming in de kos ten, verbonden aan het bezoeken van scho len in andere gemeenten. Vaststelling van aan versohllende gemeenten schuldigde vergoedingen ingevolge art. 104 der L.O.- wet 1920. Voorstel van B .en W. tot aan koop va neen perceel ground, dat in ge bruik is als openbare straat en toebehoort aan J. P. van der Ploeg. Voorstel tot aan koop van een perceel grond, groot 580 M2., voor de nprijs van 2 per M2, voor den bouw va neen bergplaats. 8. Voorstel van B. en W. betreffende den aankoop van een perceel grond voor den bouw van een in stallatie voor zuivering van afvalwater. Re clames tegen belastingen. Verkooping Rechthuis. Gistermiddag had in hotel „Het Rechthuis" ten overstaan va nnotaris Punt de vrijwillige verkooping bij opbod plaats van het hotel „Het Recht huis". Perceel I, zijnde het café-restaurant met woonhuis, schuren, erf, tuin en grond, gr. plm. 17 A., werd ingezet op 6200; perceel II: achtertuin 569 cA. 1700;perceel III: bergplaats a. d. Dorpstraat 66 cA, ingezet op 660; perceel IV: een strook grond met boomen aan de Dorpstraat 77 cA. 380. In totaal 8940. Alles ingezet door den heer van Meurs uit Valkenburg. OEGSTGEEST 75-jarig bestaan bewaarschool aan de Morsch. Met enkele feestelijkheden is gistermiddag het 75-jarig bestaan der Bewaarschool aan de Morsch, hoofd Mevr. Monteba-v. d. Loef herdacht. Verschillende ouders waren aanwezig, terwijl ook Burg. v. Gerrevink en Weth. van Egmond van hun belangstelling blijk geven. Door de kleuters werden leuke spelletjes gedaan, zij werden kostelijk onthaald, hetgeen voor hen de feestvreugde zeer verhoogde. Na mens het Gemeentebestuur bracht burge meester v. Gerrevink de gelukwenschen over. Hij sprak zijn waardeering uit over het vele nuttige en goede werk dat op deze school wordt verricht, en hoopte tenslotte dat de school zal blijven groeien en bloeien. De heer v. Egmond sprak namens de ouders der kinderen enkele zeer waardee- rende woorden, en herinnerde aan den tijd, dat hijzelf de school bezocht. Ongemerkt gaan de gedachten terug, en denken wij, aldus spr., aan de toen zeer beperkte ruim te, dan kunnen wij niet anders constatee- ren, dat de school vooruit is gegaan. Alle richtingen zijn op de school ver tegenwoordigd, en toch draagt zij een Christelijk karakter. Spr. brengt het be stuur hartelijk dank, speciaal de grijze voorzitter de heer Schouten, die sinds 1884 zijn krachten heeft gegeven. Spr. hoopt dat God hem nog eenigen tijd zal sparen. De dankbaarheid der ouders werd ver tolkt in de aanbieding van enkele fraaie geschenken. Tenslotte dankte de heer Schouten voor de betoonde belangstelling, mevr. Monteba voor het aangebodene, terwijl mevrouw Schrama namens de ouders enkele hartelij ke woorden tot Mevr. Monteba richtte. SASSENHEIM De viag op de lakfabriek. Ten teeken dat het hoogste punt bereikt is stond d«ze week de vlag op de toren van het in aan bouw zijnde complex van de firma Sikkers aan den Klinkenberg. Naar wij vernemen zal men volgende maand met dubbele ploegen gaan werken, daar men beslist dit najaar het bedrijf naar hier wensohte over te brengen. Een 40-tal gezinnen komt vanuit Gro ningen naar Holland; laten wij hopen dat 25e allemaal te Sassenheim een woning kunnen vindien. Botsing. Dinsdagmorgen ongeveer 12 uur had ter hoogte van „Hyacintha" een botsing plaats tusschen 2 vrachtwagens Een wagen van de firma Van der Laat, aannemers van de provinciale weg draai de dezen weg op, welke manoeuvre waar schijnlijk niet tijdig gezien werd door een achteropkomende wagen geladen met cokes. Deze laatste schoof geheel onder de voor gaande wagen en werd zeer zwaar bescha digd, zoodat zij niet op eigen kracht kon wegkomen. Geen persoonlijke ongelukken. Personalia. Voor het diploma machine- schrijven slaagde on2e plaatsgenoote mej. M. Logher. VOORSCHOTEN T.b.c.-bestrijding. Op Zaterdag 15 Puli a.s. wordt in deze gemeente een collecte gehouden ten bate van het steunfonds van de vereeniging tot bevordering der belan gen van t.b.c.-patiënten in Nederland. E.H.B.O. In het gymnastieklokaal ach ter het raadhuis hield gisteravond de af- deeling van de Ned. E.H.B.O. een bijeen komst voor de uitreiking van diploma's aan de kortgeleden geslaagde leden. In deze bijeenkomst, die zeer goed bezocht was, heeft dr. Kastein uit Leiden een lezing ge houden over „practische ervaringen bij luchtbeschermingsmaatregelen, genomen in den Spaanschen burgeroorlog". Onder de vele aanwezigen werden opgemerkt Bur gemeester M. F. Berkhout, het hoofd van den plaatselijken luchtbeschermingsdienst C. W. Stans, de docenten der cursussen A. T. Eelkeima, H. J. Keegstra, M. v. d. Stoel en C. J. Kerkhof, de schoolarts P. Ver sniet en de doktoren H. de Boer, oud-voor zitter E-H.B.O. en J. Hiubbeling gem.ige- neesheer te Wassenaar. De voorzitter, de heer L. G. Stolk, sprak een kort woord van welkom en stelde de aanwezigheid van Burgemeester Berkhout op hoogen prijs en dankte hem tevens voor de ondervonden medewerking. De gehou den cursussen werden op initatief van den luchtbeschermingsdienst op touw gezet en zouden geen resultaat hebben gehad, in dien niet alle doktoren hadden meegewerkt. Ook hiervoor zegde spreker alle heeren hartelijke dank en besloot met den wensch, dat het geleerde zoo min mogelijk in prak tijk behoefde te worden gebracht. Alvorens Burgemeester Berkhout aan de gediplomeerde E.H.P.O.-leden het diploma overhandigde zeide hij, dat het voor een burgemeester een eer is, wanneer zoo'n groot aantal personen hulp kan verleenen bij ongevallen, vooral bij luchtbescherming. Spr. onderstreepte de woorden van den voorzitter, inzake de noodzakelijkheid en sloot zich aan bij den dank, aan de dok toren gebracht. Nadat de diploma's waren uitgereikt, hebben mej. Knote, mevrouw La met-Bakker, mej. van Santbrink en de heer Bremer, elk een groep cursisten ver tegenwoordigende, aan hun docent een blij vende herinnering en een stoffelijk blijk van d'ank aangeboden, terwijl de echtge- nooten van de doktoren bloemen ontvin gen als een kleine vergoeding voor de vele uren, dat zij hun echtgenoot-docent in den huiselijken kring hadden moeten missen. Ook den ijverigen secretaris van de afdee- ling, den heer J. G. Bouw, werd namens allen een blijk van waardeering overhan digd. Hierna was Dr. Kastein aan het woord om uit de praktijk het een en ander mee te deelen wat een E.H.B.O.-er kan doen bij gevaar uit de lucht. Juist het achter land wordt in een modernen oorlog ge bruikt om dood en verderf te stichten en aangezien een belangrijk gedeelte van de medische hulp in de stad wordt onttrokken is het zoo noodig, dat de burgerbevolking zich zelf weet te beschermen en daardoor ook meehelpt het verzet te versterken. De moderne oorlogen zijn een aanval op het geheele volk. Schuilkelders zijn financieel en technisch zoo goed als onmogelijk. Daar het voor de hand ligt, dat op het platte- 1 land brisant- en brandbommen gebruikt ziullen worden, raadt spreker aan bij een luchtaanval het woonhuis te verlaten en plat op den grond te gaan liggen. Men kan uit voorzorg zigzaggewijs loopgraven ma ken. Tevens raadt spreker ook aan een bloedtransfusiedienst in het leven te roe pen, een indirecten dienst, zooals in Span je bestond en waarmede men vele slacht offers heeft kunnen helpen. Tenslotte besprak dr. Kastein nog de in richting van een systeem voor hulpverlee ning en het indeelen van een gemeente in sectoren. Na een korte pauze werden ver schillende vragen gesteld, die door den spre ker zeer uitvoerig werden besproken en met teekeningen op een bord werden ver duidelijkt. Aan het einde van den avond heeft de voorzitter Dr. Kastein dank ge zegd voor zijn bijzonder leerzame en in teressante lezing. GEMEENTERAAD VAN OEGSTGEEST Gisteravond kwam de Raad dezer ge meente in openbare vergadering bijeen. Voorzitter Burgemeester A. J. v. Gerrevink, Secretaris R. Reitsma. Aanwezig alle leden. Na de opening werd het nieuwe raadslid, de heer R. van Kampenhout, geïnstalleerd na aflegging van een belofte. De voorzitter wenschte den heer Kam penhout geluk met zijn benoeming en hoopte dat de heer Kampenhout, evenals zijn voorganger, een open oog zal hebben voor de belangen der gemeente. Notulen worden goedgekeurd. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van „Buitenlust" in verband met het raadsbesluit tot het bouwen van 17 gemeentewoningen. Wordt in handen ge geven van B. en W om advies. B. en W. deelen mede, dat inzake de in de vorige raadsvergadering aangehouden grondverkoop thans overeenstemming is bereikt. Zij stellen voor aan J. Brants, cand. notaris te Haarlem, voor een nader te noe men lastgever te verkoopen een perceel bouwterrein aan de Laan van Arenstein, hoek Verl. Hofbrouckerlaan, ter grootte van pl.rrï. 450 M2., tegen den prijs van 8 de M2. Aangenomen. B. en W. stellen voor de met Mevr. KlokgieterLinschoten te Rijswijk Z.-H. gesloten voorloopige overeenkomst d.d. 19 Maart 1935, voor zooveel betreft het nog ii iet overgedragen gedeelte aan de Hof- dijck ter grootte van 323 M2. te ontbinden. De gestorte waarborgsom groot 800.zal aan de gemeente vervallen. Aangenomen. B. en W. deelen mede, dat zij besloten hebben den heer A. J. P. Bakkers gemeen teopzichter, twee extra-periodieke verhoo gingen toe te kennen, één met ingang van 1 Juli 1939 en één met ingang van 1 Juli 1940. Goedgekeurd. B. en W. deelen mede, dat het Rijk voor den aanleg van den nieuwen weg de Vink de Slaagh en de Haagsche Schouwde Slaagh wenscht te beschikken over eenige kleine perceelen ter grootte van 4.80 a., en ter grootte van 4.58 a. Het Rijk wenscht het gedeelte weg, dat als openbare weg behouden blijft, gratis over te nemen, en is bereid voor het water 0.10 per M2. in totaal 93.60 tc betalen. Aangenomen. Onderzoek van de geloofsbrieven der nieuw benoemde raadsleden. In de com missie van onderzoek worden benoemd de heeren Smit, Kattenbusch en Sanders. Na mens de oommissie verklaarde de heer Smit alle stukken in orde te hebben be vonden. Aanbieding van de rekening van het grondbedrijf over 1938. In de commissie van onderzoek worden aangewezen de heer J. den Ouden, Dr. Simon Thoma, Mr. L. Spreij en Kampenhout. Aan de agenda wordt nog toegevoegd een verzoek van de Oranje vereeniging in verband met de te verwachten blijde ge beurtenis in het Prinselijk gezin. Na ampele bespreking wordt besloten B en W. een crediet te verleenen van 250.tot 500.al naar gelang de feestviering. Voorstel van B. en W. tot wijziging der bouw- en woningverordening. B. en W. deelen daaromtrent mede, dat het noodig is gebleken, in de bouw- en woningveror dening der gemeente eenige wijzigingen aan te brengen. In de eerste plaats dient de mogelijkheid te worden opgenomen, om in de gedeelten der gemeente, op het uitbreidingsplan be stemd tot cultuurland met bedrijf, boerde rijen enz. te kunnen bouwen, anders dan aan bestaande wegen. Ten tweede is het zeer gewenscht belangrijke gebouwen, be doeld in art. 9 der bebouwingsvoorschriften te mogen oprichten aan wegen, die niet voldoen aan de eischen, gesteld in artikel 6 der bouw- en woningverordening. Bij de goedkeuring der bouwverordening in 1936 zijn door Ged. Staten voorts eenige opmerkingen gemaakt omtrent de redactie en de strekking van enkele artikelen. Het College achtte de aanvulling van art. 19 noodig. Daarin diende tot uiting te komen, dat het opgenomen verbod niet gold voor de gebouwen enz. bedoeld in art 8 der Woningwet en voor het geheel of gedeel telijk vernieuwen of veranderen van be staande bouwwerken. B. en W. stellen daarom voor de noodig geachte wijziginge.n in genoemde verorde ning aan te brengen. Goedgekeurd. Voorstel tot het vast ellen van een ver ordening op de heffing en invordering besmettelijke ziektegelden. De nieuwe ver- WASSENAAR Geboren: Johanna Wilhelmina d. van W. H. Acksen en M. D. van F.Ik Johanna 7ngelina d. van P. A. Vogels en N; Ver liest Franciscus Johannes z. van M. J. Lagerberg en M. M. Koenig. Ondertrouwd: A. Westerman en H. Siepel C. J. Anker en T. M. Mooten F. H. Visman en A. M. J. Muller J. T. H. Bousie en J. M. v. Leeuwen. Overleden: Hortense Franc. Dupius 79 j. wed. van J. L. Wichers Simon An- tonius de Boer 63 j. Yzaak Poutsma 55 j. echtgen. van W. E. van Meenen Adriaan- tje Bos 8 j. Jacob Olie 41 j. echtgen. van H. B. Middendorp. WARMOND Gevallen. De heer v. d. G. uit Amster dam is uit de mast van zijn schip in het ruim gevallen. Hij moest zich onder dokters behandeling stellen. Deze constateerde in wendige kneuzingen zoodat hij naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. ordening, die in verband met de laatste wijziging van de gemeentewet, thans 200- wel de heffing als de invordering regelt, treedt op 1 Aug. in werking Goedgekeurd. Voorstel van B. en W. over het verzoek tot beschikbaarstelling van het gymnas tieklokaal der O- L. School voor de bijzon dere scholen. Gymnastiek-onderwijs. In de Raadsvergadering van 25 April werd om advies in de handen van B. en W. gesteld, het verzoek van het bestuur der Chr. School om met ingang van 1 Sept het gymnastieklokaal der openbare school beschikbaar te stellen voor het onderwijs in het vak lichamelijke oefening. Tegen inwilliging van dit verzoek bestaat bij B. en W. geen bezwaar. Thans wordt het lo kaal alleen voor de openbare school ge bruikt, zoodat een nieuwe verdeeling der schooluren moet plaats hebben. Het leek B en W. gewenscht daarbij rekening te houden met de mogelijkheid dat het be stuur der R. K. bijz. school ook van dit gymnastieklokaal wenscht gebruik te ma ken. Een bespreking daaromtrent had in beginsel gunstig resultaat B. en W. stellen daarom voor het gym nastieklokaal beschikbaar te stellen voor de school aan de Endegeestersti aatweg en indien daartoe een verzoek wordt inge diend, ook voor de R. K. School, aan de Rhijngeesterstraatweg en B. en W. te machtigen, de uren aan te wijzen, waarop elke school van het lokaal gebruik mag maken. Goedgekeurd. Uitbreiding secretarie-personeel. Voorstel tot uitbreiding van het secreta rie-personeel wegens uitbreiding van den dienst der werkverschaffing en steun ver leening. B. en W. deelen mede, dat de gemeente is toegetreden tot de regeling voor steun- verleening aan kleine tuinbouwers. Daar toe moet geregeld worden gecontroleerd, de ambtenaar van Sociale Zaken, G. H. van de Kooi is het niet mogelijk geweest naast zijn administratief werk tijd vrij te maken voor de controle-werkzaamheden, zoodat deze achterwege werden gelaten. De Minis ter van Sociale Zaken heeft daarop aan merking gemaakt. Door het Rijk kan in de kosten hiervan een bijdrage worden ver leend van 50% op een grondslag van ten hoogste 400 per jaar. B. en W. deelen verder nog mede: le. dat een regeling als de voorgestelde bovendien noodig is, om in de leemte, dat geen voldoende controle op werkloozen en steuntrekkers kan worden uitgeoefend, te voorzien; 2e. dat de kosten voor de gemeente netto 300.bedragen 500.min 50% van 400.—); 3. dat wij overwogen hebben de admi nistratieve werkzaamheden door den heer Van der Kooi te laten verrichten en een ander tot controleur aan te stellen, maar dat de gemeente dan veel duiurder uit komt; 4e. dat wij voornemens zijn tot tijdelijk ambtenaar te benoemen den heer Mr. D. A. Krabbe, wonende Emmalaan 23 alhier, thans volontair ter secretarie; 5e. dat door de voorgesteld regeling door den heer Van der Kooi een meer intensieve bevolkingscontrole kan worden uitge oefend. De heer v. d. Post vraagt inlich tingen over de werkzaamheden. Spr. acht die niet zoo uitgebreid. Spreker stelt voor den heer van der Kooij als zoodanig aan te wijzen en zijn salaris te verhoogen met 200.—. Wethouder v. Egmond zeide, dat de heer van der Kooij dit werk er niet meer bü kan verrichten. Het aantal gesteunde kleine tuinders bedraagt thans 20, die regelmatig moeten worden gecontroleerd. De voorzitter wijst nog op het vele werk van den heer v. d. Kooy als bevolkings controleur. De heer van der Post trekt zijn voorstel in, waarna het voorstel van B. en W, met alg. stemmen wordt aangenomen. Sluitingsuren kapperswinkels. Voorstel van B. en W. op het verzoek van de Oegstgeester kappers om te bepalen, dat bun winkels in plaats van Dinsdag vóór 13 uur na 13 uur gesloten moeen zijn. B. en W. deelen mede dat bij raadsbesluit van 4 Mei 1937 is besloten, dat de kappers zaken des Dinsdags vóór 13 uur gesloten moeten zijn. Daar sindsdien in Leiden is bepaald, dat de kapperszaken des Dinsdags na 13 uur gesloten moeten zijn, hebben de betrokken kappers tot den Raad het verzoek gericht ook hier te bepalen, dat hun zakens Dinsdags in plaats van vóór 13 uur, na 13 uur gesloten moeten zijn daar zij het wen- schielijk achten, diat voor hun bedrijf een zelfde regeling geldt, als te Leiden bestaat. Dit adres is door alle kappers wonende in het gedeelte der gemeente waar de ver ordening van toepassing is, geteekend. B. en W. stellen voor op het verzoek gunstig te beschikken. Goedgekeurd. Een onderwijs-aangelegenheid. Verzoek van P. J. M. Balsieben om toe kenning hoofden-marge als waarnemend hoofd R. K. school met paeadvies van B en W. B. en W. deelen mede, dat P. J. M. Bal sieben, wonende te Leiden, onderwijzer aan de R. K. Parochiale school alhier, zich tot den Raad heeft gewend met het ver zoek de z.g. hoofden-marge van gemeente wege uit te keeren gedurende den tijd, dat het hoofd der school, de heer Paarde- kooper met ziekteverlof afwezig is ge weest. Ter toelichting vermeldt verzoeker, dat dit ook in andere gemeenten o.a. in de gemeente Leiden geschiedt. Naar aanlei ding van dit verzoek, zegt de voorzitter, dat art. 88 der L. O. wet 1920 aan den VAN STADSVERFRAAAIING GESPROKEN. Men schrijft ons uit Den Haag: Op allerlei prentkaarten van de Residen tie steekt de Haagsche toren met zijn typi sche ijzeren spits is deze nu eigenlijk wel zóó leelijk als men graag beweert? fier boven alles uit. Een degelijken indruk maakt hij dan. Maar ga eens naar den voet van dien reus kijken! 't Lijkt daar wel afbraak. Een half dichtgemetseld venster boven een staldeur, waarvan de posten lee lijk afgebrokkeld zijn. De tand des tüds, zult u zeggen. Ja, zoo lijkt het, want de torenvoet is al op meerdere plaatsen met cement bij gepleisterd. Speciaal die posten echter zijn er poosje geleden door een paar werklieden met hamer en beitel bewerkt, denkelijk om te zien, of er onder de kalk ook draaglijke profielen zaten. En nu laat men dat zoo maar blijven. Toen echter dien toren nog achter een minderwaardig straatje lag was dit niet erg Na de doorbraak van de Torenstraat gaat er thans echter het groole verkeer langs met een paar druk bezette tramlijnen en nu is die ontredderde toestand wel erg. En dat voor den toren van de Hofkerk, waarin im mers vorstelijke huwelijken en doopplech- tigheden plegen te geschieden! Vlak bij dien toren heeft de P.T.T. dc overheid dus een nieuw gebouw onder handen, dat den hoek van de Torenstraat zal vullen. Daar is nu geen spoor van cenig streven naar schoonheid aan te bespeuren! Eenvoud is het kenmerk van het ware, zal men zeggen. Maar wanneer die een voud leidt tot het bouwen van een huis- hoogen muur, waarin als eenige versiering ter halverhoogte één rond raampje zjt, dan is d a t ware toch niet erg aanbevelens waardig. 't Zal zoo moeten wegens de bestemming van het gebouw, 't Is mogelijk, maar de overheid, die particulieren met allerlei schoonheidseischen pleegt te achtervolgen, mocht toch wel een beter voorbeeld geven als zij zelf bouwt. En dit nog wel op een voornaam verkeerspunt, waar ook vele vreemdelingen passeeren. OPVOEDING EN WERELD BESCHOUWING IN HET DERDE RIJK Naar de „Osservatore Romano" meldt heeft de Inspecteur van het Onderwijs in München Dr. Bauer onlangs een toespraak gehouden over het onderwerp „Wereld beschouwing en Opvoeding." Deze conferentie was een gevolg van het feit, dat katholieke onderwijzers herhaalde lijk weigeren gehoor te geven aan het ver zoek van het Bureau voor Onderwijs om geen godsdienstonderwijs meer te geven als protest tegen den aartsbisschop. Voor de eerste maal heeft Bauer, die reeds sinds 1935 de strijd tegen de belijdenisschool leidt, openlijk zijn nieuw programma aangekon digd: verwijdering van het christelijk gods dienstonderwijs uit de openbare school en vervanging hiervan door de national-socia- listische wereldbeschouwing. Bauer zeide o.m.: „De Katholieke Kerk beweert, dat het Nationaalsocialisme niet de macht heeft om het Bolsjewisme te bestrijden. De Beiersche Bisschoppen hebben dit in hun Herderlijk Schrijven van 1937 eveneens verklaard. Maar wy zeggen U echter: Al leen Hitier heeft Duitschland gered, en wij zullen in dit opzicht geen mystificaties dul den. Hij zou niet overwonnen hebben, als zijn wereldbeschouwing niet de sterkste en de beste was geweest. Het godsdienstonderwijs moet uit de scholen verdwijnen. Dan komt de eisch: godsdienstig Duitsch onderwijs, in de Duit- sche school, door Duitsche onderwijzers. Wie gebonden is door dogmatisch-confessi- oneele banden, heeft voortaan niets meer bij ons te doen." Raad de bevoegdheid geeft een dergelijke regeling toe te passen, doch dan is de Raad gehouden tot toekenning van een ge lijke belooning aan de onderwijzers ver bonden aan de bijz. scholen, die in het zelfde geval verkeeren. Het verzoek van den heer Balsieben kan dus alleen worden ingewilligd, door het vaststellen van een regeling voor dc on derwijzers aan de openb. scholen. B. en W. meenen \it hiertoe geen aan leiding bestaat. B. en W. huldigen voorts het standpunt ook in de L. O. wet 1920 neergelegd, dat de salarissen van de onder wijzers zooveel mogelijk voor rekening van het Rijk bchooren te komen en verder is B. en W. gebleken, dat van de gemeenten in de omgeving alleen Leiden een regeling als bedoeld in art. 33 der L. O. wet heeft. B. en W. stellen voor het adres voor ken nisgeving aan te nemen. De heer Paardekooper kan zich niet met het voorstel van B. en W. vereenigen. Wanneer zoo'n regeling zou moeten wor den in het leven geroepen, moet dit ge schieden. In ieder geval heeft de heer Bal sieben een jaar zijn werkzaamheden al hoofd gedaan en zulks moet volgens spre ker vergoed worden. De voorzitter moet ten stelligste een dergelijke regeling afraden als behoorende tot Rijksregeling. De heer Kampenhout spreekt zich uit voor toekenning. Mr. Sprey zeide, dat bedoelde heer niet de akte van benoeming heeft ontvangen van de gemeente, doch van 't schoolbe stuur en zich dus tot het schoolbestuur moet wenden. Het voorstel van B. en W. wordt aange- namen. Tegen stemden de heeren Smit, Paardekooper, J. v. d. Post en Kampen hout. Comptabiliteits besluiten werden zonder commentaar genomen en de rondvraag le verde niets op, waarna de Raad ging in comité-generaal.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9