STADS CEBUTO NIEUWS SPORT AGENDA DONDERDAG 13 JULI 1939 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Lelden 19 cent per week; 2.50 per kw&rtaaL Bij onze agenten ZO cent per wx>«sk; f 2.60 per kwartaal Franco per posit 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll Zondagsblad 9 cent Advertentiën: 30 cent per regel Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? WARMER. De BUI seint: Verwachting: Geldig van hedenavond tot morgen avond ongeveer 19 uur: Aanmerkelijke stijging van temperatuur. Morgen overdag geleidelijk toenemende bewolking. Droog weer. Zwakke tot ma tige wind uit Zuidelijke richtingen. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: zwaarbewolkt, matige Z. W. wind 16 gr. C. Vlissingen: helder, matige Z. W. wind, 14 gr. C. De Bilt: licht bewolkt, zwakke z. z. W. wind, 15 gr. C. Groningen: zwaarbewolkt, matige z. Z. W. wind, 14 gr. C. Maastricht: heiig zwakke Zuidelijke wind 14 gr. C. buitenlandsch weekoverzicht Het depressiesysteem ten Westen van de Britsche Eilanden breidde zich verder over Schotland, Ierland en het Noordelijke deel van de Noordzee uit en veroorzaakte zware regenval. Te Stornoway viel in het afge- loopen etmaal 40 nun., te Aberdeen 20 m.m. regen. De zwakke storing welke, gis teren over het Noorden van ons land lag, trok verder Oostwaarts over Duitschland tot in Polen en bracht in dit heele gebied regenval en plaatselijk onweders. Het ge bied van hoogen luchtdruk over de Golf van Biscaye nam geleidelijk in beteekenis ai. Over het Oostelijke Alpengebied en Midden-Duitschland bleef een afzonder lijk gebied van hoogen luchtdruk over,- on der invloed hiervan klaarde het weer in ons land, België, Noord-Oost Frankrijk, Zwitserland en Zuid-West Duitschland op en veroorzaakte de nachtelijke uitstraling nog lage oóhtendtemperaturen en plaatse lijke nevel en mist. Het is in dit gebied thans fraai rustig weer. De depressie over Finland verplaatste zioh verder Noord waarts. Onder haar invloed blijft het weer over het Oostzeegebied nog biiiig. LUCHTEMPERATUÜR. 21.4 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.r Van Donderdagnamiddag 9.50 uur tot Vrijdagmorgen 4.22 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Vrijdag voorm. 13.25 en nam. 13.50 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zijl": 18 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer": 18 gr. C. Maan op Donderdagavond 17.43 uur. Maan onder Vrijdagmorgen 2 33 uur. TAFELTENNIS TAFELTENNIS-COMMISSIE OPGFRICHT. Gisteravond werd in hotel „Royal" te Haarlem een vergadering gehouden, waar voor op initiatief van de R.K.N.T.T.C. de tafeltennis-vereenigingen in het Bisdom Haarlem waren uitgenoodigd. De heer Frans Olshof bepleitte het leg gen van een onderling verband. De voorzitter van de R. K. Haarlemsche T.T.-bond, de heer L. A. Duyn, gaf het standpunt van dezen bond weer. De ver- eenigingen van alle bonden of kringen zouden direct een diocesanen bond vormen. Hierin zouden zitting krijgen de consul van het commissariaat en uit iedere kring een afgevaardigde en daarnaast het dage- lijksch bestuur. Na ampele besprekingen sprak de verga dering zich uit tegen aansluiting bij de D. H. S. B. Wel werd een voorstel aange nomen, waarbij een Haarl. Tafeltennis- commissie werd opgericht, welke in 1940 met een definitief plan zou komen; zij zal zich dit jaar met alle bevoegde instanties verstaan. De heer W. Schumacher werd gekozen als consul voor Haarlem. De „IJzeren long" van Philips Na langen tijd van intensieven arbeid en minutieuse voorbereiding is Philips er inderdaad in geslaagd, een „ijzeren long" te bouwen, die in vele opzichten tal van voordeelen heeft boven de in Amerika, En geland en Zweden gefabriceerde toestel len. Heden werd dit nieuwe toestel in tegen woordigheid van een groep journalisten, geneesheeren e.a. op een der laboratoria van de fabriek gedemonstreerd. Ir. B. M. Woldringn deelde hierbij mede, dat de Philipsfabrieken eenige maanden ge leden besloten over te gaan tot de fabri cage van een verbeterde uitvoering van een „ijzerenlong", toen de hoofdinspectie voor de volksgezondheid aandrong op aanschaf fing van dergelijke toestellen, door een zoo groot mogelijk aantal ziekenhuizen. Prof. dr. A. K. M. Noyons uit Utrecht werd bereid gevonden van voorlichting te die nen bij de keuze van het te volgen respi ratie-systeem, waarbij deze adviseerde het z.g. „principe van Drinker" te volgen, d.w.z. den patiënt, behalve het hoofd, ge heel in te sluiten in een ruimte, waarin periodiek een onder- en een overdruk wórdt teweeggebracht. In verband met de moei lijke verzorging van den patiënt in de res pirator van Drinker heeft men bij Philips gemeend de practtsche toepassing van dit principe geheel te moeten wijzigen, ten einde voornoemde moeilijkheid te ontgaan. Hierin is men gezien het bereikte resultaat bijzonder geslaagd. De essentleele wijziging bestaat hierin, dat de ruimte met fluctueerenden druk zoo groot gemaakt is, dat hierin niet al leen een of twee kinderen of een volwas sene kunnen worden opgenomen, doch te vens de medicus of de verpleegster door een deur in de geheel metalen cabine kun nen binnentreden, zoodat de patiënt kan worden behandeld, resp. verzorgd, zonder onderbreking van de kunstmatige ademha lingsfunctie. In een afgesloten ruimte onder de ma tras is het pompagregraat voor electrische- en in noodgevallen voor handaandrijving ondergebracht. Door een bijzondere con structie van dit toestel was het mogelijk, ondanks den betrekkelijk grooten inhoud van de cabine, de aandrijving zeer licht te maken. Wanneer de spanning van het elec- trische net mocht afvallen, kan nu door een zuster, zelfs gedurende meerdere uren, het werk van den motor worden overgenomen. In de cabine kan zoowel onder- als over druk, of desgewenscht alleen onderdruk worden geproduceerd. De bedden zijn zoo uitgebalanceerd, dat de patiënt gemakke lijk in een achterover hellenden stand kan worden gebracht, met het hoofd naar bene den gericht (ligging van Trentelenburg). Deze ligging is van veel beteekenis als voorbehoedmiddel tegen het ontstaan van longontsteking tijdens de verpleging. De toepassing. Dr .G. C. E. Burger, directeur van de ge zondheidsdienst van Philips gaf vervolgens een nadere uiteenzetting van de toepassing van het nieuwe toestel. Het meest bekende toepassingsgebied voor de respirator geldt de behandeling van patiënten, die tengevolge van kinderver lamming een stoornis in de functie van de ademhalingsspieren hebben gekregen. Ech ter is dit lang niet de eenige inciratie. In alle gevallen, waarin de ademhalingsfunc tie zoodanig is gestoord, dat kunstmatige ademhaling noodzakelijk is (b.v. vergifti- R.-K. BOND VAN GEZINSHOOFDEN, j Algemeene ledenvergadering. Gisteravond hield de af deeling Leiden van den R.-K. Bond van Gezinshoofden haar algemeene ledenvergadering in het gebouw van de Zita-vereeniging aan dc Pieterskerkkoorsteeg. Na opening op de ge wone wijze sprak de voorzitter, de heer P. Heemskerk, het openingswoord en riep een welkom toe aan hen, die deze vergadering bijwoonden, welk aantal zeer gering was zooals de vorige malen Het speet den voor zitter maar des te dankbaarder is hij den aanwezigen. Den inmiddels gearriveerden geestelijk adviseur, den weleerw. heer F. Bernefeld, riep spr. een hartelijk welkom toe en hij feliciteerde hem met zijn benoe ming tot rector van het St. Elisabethzieken- huis er tevens aan vastknoopend, dat hij hoopte, dat rector Bernefeld ook geest, adv. van den Bond zal blijven. Verder wees de voorzitter op het feit, dat er algemeen in den lande belangstelling voor het groote gezin was en dat deze be langstelling gaandeweg groeiende is. En deze belangstelling wordt op haar beurt weer omgezet in daden en er wordt steeds gepoogd successen te behalen. Spr. wees hierbij op het demissionair kabinet en her innerde aan de wetsontwerpen van mr. Goseling (de huwelijkswetten) en mr. Romme (kindertoeslag). In verband met deze recente voorbeelden vroeg spr. toch allen propagandist te zijn voor den Bond. Na dit pittige woordje werden de notu len onveranderd goedgekeurd, waarna en kele mededeelingen volgden. O.a. dat de gemeenteraad van Leiden destijds in be handeling nam het verzoek van den Bond om lagere tarieven van gas en electrici- teit voor de groote gezinnen. Dit voorstel is niet aangenomen want het had alleen den steun van de R.-K. Raadsleden aan wien de voorzitter dank brengt er den wensch aan toevoegend, dat het misschien in de toekomst anders zal kunnen worden. Uit het jaarverslag van den secretaris, den II is 't le klas llnkl waar de Cebuto gasten hun bedje gespreid vinden, als ze na een genotvolle dag eigens in het buitenland^ arriveeren Geen ver moeiend gezoek naar logies, Cebuto zorgt voor alles, denkt om allesl Ui! de Cebuto Massakeus: 3 dg Valkenburg en den Elfel 19.75 4 dg Belgische Ardennen 33 50 4 dg Luxemburg 32 50 6 dg Parl|s 49.— 4 dg Ri|n 29.50 8 dg Zwitserland Luzern 69 50 12 dg Zwitserland. Meer v. Genève 103.— 13 dg Praag Weenen Budapest „112.— Inlichtingen en Reisgids bij: JAC. HEEMSKERK - TOURINGCARS Agentschap: Sigarenmag. H. Hoestermans, leiden, Steenstr. 24 bij Beestenm. Tel. 1532. ging door lichtgas of narcotica, electrici- teitsongevallen, verdrinking), verdient de respirator verre de voorkeur boven de ge wone methoden van kunstmatige ademha ling. Bovendien kan deze respirator tevens worden ingericht en gebruikt als zuurstof - kamer. De toediening van inademingslucht met een verhoogd zuurstofpereentage (b.v. 50 pet.) is van groote beteekenis, zoowel voor de behandeling van hart-, als van longpatiënten, b.v. bij longontsteking. De thans nog velal gebruikelijke me thode, waarbij zuurstof met een masker, gezet op neus en mond van den patiënt, wordt toegevoerd, is gebleken weinig effi cient te zijn. Bovendien is deze methode vaak zeer storend voor den patiënt. Door nu de patiënt geheel, dus ook met het hoofd, in de afgesloten ruimte van de „ijzeren long" te leggen en hierdoor lucht met een hoog zuurstofgehalte te laten cir- culeeren, is het mogelijk op een zeer doel matige wijze zuurstoftherapie toe te pas sen. Door deze combinatie van mogelijkhe den is de door Philips gebouwde respira tor een toestel geworden met een ruim toepassingsgebied, dat te beschouwen is als een zeer gewenschte uitbreiding van het therapeutisch arsenaal der zikenhuizen. Ir. J. B. Aninga demonstreerde ten slot te het nieuwe toestel, waarbij nadere bij- zonderhelen werden bekeken en bespro ken. Behalve deze respirator vervaardigde Phi lips een kuras, waarbij alleen de romp van den patiënt wordt ingeloten. Deze kuras is meer bestemd voor den nazorg van de patiënten. neer D. H. v. d. Top, stippen wij aan, dat de toestand nog niet opwekkend is, al is hij niet zoo somber meer als het voorafgaande jaar. Men hoopt de financiën echter op het eind van 1939 gesaneerd te hebben. Het le dental liep iets achteruit en kwam van 180 op 174 leden. Dit werd geweten aan het bedanken van verschillende oudere le den, terwijl er zich minder jongeren opga ven als lid. Na nog eenige andere feiten op gesomd te hebben sloot dit jaarverslag met de beste wenschen voor de toekomst. Het financieele verslag van den heer J. Wel ling was iets meer opwekkender dan de vo rige jaren, want de nog resteerende schuld verminderde zienderoogen zonder dat iemand daar natuurlijk ook maar eenige „schade" van heeft gehad. Na het verslag van de kascomissie en benoeming van een nieuwe dito deelde de voorzitter mede, naar aanleiding van het financieel verslag, dat het bestuur gemeend heeft ook dit jaar weer de uitkeering uit. het Moederfonds te bepalen op 7.50 per kind. Het volgende agendapunt was de be stuursverkiezing. Aftredend waren de hee- ren Th. M. W. Bergers, J. M. H. Horikx en J. A. N. Brugman. De beide eerste heeren stelden zich herkiesbaar en werden met algemeene stemmen herkozen, terwijl in- plaats van den heer Brugman benoemd werd de heer A. van Dijk. Causerie van den geestelijk adviseur. Hierna verkreeg de weleerw. heer Ber nefeld het woord om een korte inleiding te geven over de Nieuwe Gemeenschap. Over dit onderwerp is reeds veel geschreven en gesproken, maar toch wil spr. nog enkele korte woorden er over zeggen, temeer daar er een nieuwe actie op touw is gezet, waarin ook de Bond van Gezinshoofden zitting heeft. In alle kringen, ook niet-katholieke krin gen, is men het er over eens, dat het zoo niet langer gaat. Het is dus de bedoeling alle menschen te doordringen van dit plan. Wat willen wij eigenlijk? In de eerste plaats overtuigd zijn van de nuttigheid van dit plan, dat is de grondslag. En dan inzien, dat we de grondlijnen absoluut moe ten inzien en elke gelegenheid aanvatten om er meer van te weten te komen. Het is daarom noodig. dat de encycliek Q. A. aan ons bekend worde opdat wij dit ook aan anderen mede kunnen deelen en ze overtuigen van de redelijkheid ervan. Dit moet niet bij de wet geschieden, want die kan later weer veranderd v/orden. Daarom roept spr. ook de medewerking van den Bond van Groote Gezinnen in. Als het gezin niet gezond is, de heele maat schappij bestaat uit gezinnen; dan gaat het niet zoo gemakkelijk. Daarom spoort spr. zijn toehoorders aan de gelegenheid aan te grijpen om te leeren wat Q. A. is wat de gedachten en opbouw er van zijn; immers de opbouw is gegrondvest op de natuurwet. Nadrukkelijk wees spr. op het nut van de bestudeering er van, opdat ieder voor zich propagandist zij, opdat de Nieuwe Gemeenschap zal groeien en bloeien. Na dat kenrachtige woordje denkte de voorzitter rector Bernefeld voor zijn krach tige woorden, waarna de secretaris mede- deeling deed van een ingekomen schrij ven van een groote bijeenkomst, die be paald is op Zondag 10 September in het Ajaxstadion te Amsterdam om de Nieuwe Gemeenschapsgedachte in een massale bij eenkomst, waarbij alle Katholieke vereeni- gingen verwacht worden, nog meer naar buiten uit te dragen. Bij behandeling van de agendapunten van den Centr. Raad wees de voorzitter er op, dat de Bond een algemeenen naam zal krijgen en dat er een reorganisatie zal komen om den Bond grooter te maken zoo dat men geen centrale raadsvergadering meer heeft waar alle afdeelingen vertegen woordigd zijn, maar alleen de kringbestu- ren, die veel meer bevoegdheden zullen ki*ijgen. De naam van den Bond zal v/or den Nederlandsche Katholieke Bond voor het Gezin. We krijgen dus een nieuwe en meer vol maakte periode, meende de voorzitter, al zullen er nog wel enkele moeilijkheden te overwinnen zijn. De Leidsche afdeeling is voor dit voor stel en meent ook, dat deze reorganisatie haar vruchten af zal werpen. Na verder de voorstellen van de diverse afdeelingen behandeld te hebben, hetgeen nog al eenigen tijd vergde, volgde het slot van deze vergadering de rondvraag. Veel is er gesproken en gedebatteerd, waarbij o a. naar voren kwam het stichten van een speeltuin voor katholieke kinderen. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorzitter met eenige opwekkende woorden deze geanimeerde bijeenkomst op de ge bruikelijke wijze. RECTOR R. REYNEN. Daar de nieuw-benoemde pastoor te Scheven in g-en, rector Reynen, de gelegen heid mist, om afscheid te gaan nemen van zijn vrienden en kennissen, is er a.s. Zon dag van twee uur tot half vier ten zijnen huize gelegenheid tot afscheid nemen. TENTOONSTELLING ST. LIDUINASCHOOL Zondag en Maandag zal er van 25 uur in de St. Liduinaschool aan den Zoeter- woudsche Singel 34 een tentoonstelling worden gehouden van werkstukken van de leerlingen der school. Alle belangstel lenden zijn welkom. R. K. MULO-EXAMEN. Voor het R. K. Mulo-examen, diploma A, zijn te 's-Gravenhage geslaagd van de R. K. Meisjesschool aan de Haarlemmer straat, 2e groep, de leerlingen: Rie v. d. Meel, Lydia Neuteboom, Ineke Noordman, Riek Omtzigt, Nel v. Paridon, Bep Post en Nora Kaak (die vorige week bij de eerste groep niet kon deelnemen wegens ziekte). Alle candidaten zijn geslaagd. Voor het examen nuttige handwerken is geslaagd te Rotterdam (Rijkscommissie) mej. J. M. C. Schouten, alhier. Voor het examen stenografie „Groote" is geslaagd mej. A. v. d. Born, alhier. Onze stadgenoot, de heer P. A. v. Dongen, behaalde hedien het einddiploma der Rijiks- Tuinibouwschool te Boskoop (Indisohe Af deeling). Maria-Congregatie Par. O. L. Vr. Hemel vaart en St. Jozef. A.s. Zondagmorgen wordt er voor Afd. A (ouderen), 'n Recollectie-oefening ge houden, geleid door Pater A. Benschop, Kruisheer. De oefening wordt gehouden in de zaal Maria Gijzensteeg, en begint om kwart voor acht. De deelnemers gaan ge zamenlijk naar de H. Mis en te Commu nie. Deelnemers kunnen zich nog opge ven tot uiterlijk Vrijdagavond, bij den Eerw. Dir. of bij den secretaris, Amalia- straat 28. Handelsregister K. v. K. Wijziging: 7211. N.V. „Stroomlijn" tot Exploitatie van Octrooien, Oegstgeest, Nassaulaan 15. Uittr. Comm.:' J. F. Eriks son, Wassenaar. Nieuwe inschr.: 7347. N.V. Grit- handel en Malerij voorheen C. Meeuwen oord, Noordwijk, de Ruyierstraat 10. (Ned. Staatscrt. 3 Juli 1939, nr. 127/936). Hoofd- dir.: C. Meeuwenoord, Noordwijk a. Zee. Dir.: W. N. Meeuwenoord en N. W. Meeu wenoord, Noordwijk a. Zee. Maatsch. kap.: 10.000, geheel geplaatst en gestort. LEIDEN. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dags tot en met Vrijdag 14 Juli a.s. waargenomen door de apotheken Van Driesum, Mare 110, telef. 20406 en E. B. de Metz, Kamerl. Onneslaan 28, tel. 23553. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek: Wilhelminapark 8, tel. 26274. PRIJSVRAAG VOOR DEN 3 OCTOBER- OPTOCHT: „AAN DE GROOTE RIVIEREN". Eerste prijs toegekend aan den heer P. H. Jung. De heeren B. de Koning, D. Boogert en B. Buurman, door het bestuur der 3 Octo ber-Vereeniging. aangewezen als commissie van beoordeeling op de inzendingen, inge- komen op de door het bestuur uitgeschre ven prijsvraag voor een reclameplaat in verband met den a.s. optocht met het on derwerp, „Aan de groote rivieren", heeft het resultaat harer bevindingen in een rap port samengevat. Hieraan ontleenen wij het volgende: In het algemeen kan worden gezegd, dat deze prijsvraag aan de daaraan gestelde ver wachtingen heeft beantwoord. Zoowel de kwaliteit als de kwantiteit der inzendingen kan als bevredigend worden gekenmerkt. Niet minder dan 29 ontwerpen werden der commissie voorgelegd. Zooals te verwachten was, grepen ver scheidene inzenders boven hun kracht, an deren hielden niet voldoende in het oog, aan welke eischen een affiche behoort te voldoen weer anderen maakten er te veel een „plaat'' van. Waar wij meenen te mogen veronderstel len, dat meerdere prijsvragen op deze zul len kunnen volgen, is het wellicht niet overbodig, er den nadruk op te leggen, dat een affiche in de eerste plaats een blik vanger dient te zijn, met andere woorden, dat met de minst mogelijke middelen het maximum aan uitdrukkingsvermogen moet worden nagestreefd. Dit behoeft armelijk heid volstrekt niet in te sluiten. Integen deel, juisi het resultaat van deze proef neming toont aan, dat men meerdere ma len te veel neeft willen bereiken en daar door te weinig gaf. Daarbij moet zulk een plaat, met name als de hier gevraagde, iets feestelijks hebben en ten slotte moet er een niet t.e verwijderd verband zijn tus- schen de gegeven voorstelling en het on derwerp van den optocht. Voorwaar dus geen gemakkelijke opgave, doch hierdoor des te dankbaarder. Vermoedelijk zullen we niet ver van de waarheid, verwijderd zijn, indien we aanne men, dat verreweg het grootste aantal der deelnemers op dit gebied dilettant is. Des te verheugender is het dan, te mogen con- stateeren, dat deze prijsvraag als eerste ling verre van mislukt is. Na schifting en herschifting was de com missie met algemeene stemmen van oor deel, dat de inzending onder het motto „Triumphator" voor den eersten prijs in aanmerking kwam. Ten opzichte van een ev. toe te kennen tweeden resp. derden prijs bleek weinig verschil in waardeering ten aanzien van de inzendingen onder mot to's „Rood-Wit" en „Exempli Gratia". Ten slotte werd de tweede prijs toegekend aan motto „Rood Wit" en de derde aan motto „Exempli Gratia". Bij opening der naambrieven bleek de eerste prijswinnaar te zijn de heer P. H. Jung, Morsehweg 12, alhier, de tweede prijs werd toegekend aan den heer H. Fakkel, Marnixstraat 59, alhier en de derde prijs aan den heer Joh. J. den Holder, Leven daal 103, alhier. WIE VERKOOPT ER BLOEMPJES? Op Zaterdag 22 Juli zal er een ibloerwpjes- verkoop worden gehouden ten bate van de Margarita van Cortonastichting alhier. Voor den verkoop der bloempjes worden voor dien dag jongens en meisjes gevraagd, die zich voor dit goede doel hiermede gaar ne zullen willen belasten. Zij worden ver zocht zioh zoo spoedig mogelijk te willen opgeven bij Mevr. A. Govaart, Plantsoen 79, Leiden. Aquarium- en Terrariumhouders- vereeniging „Natuurgenot". Bovengenoemde vereen, afd. Leiden van den Ned. Bond van Aquariumvereenigin- gen, hield gisteravond in Huize Feenstra haar maandelijksche clubavond. Na een kort openingswoord, waarin dank gebracht werd aan hen die zoo krachtig de propaganda ter hand namen, hield de voorz., de heer A. B. Donk, een causerie over „Aquariumplanten en hun verzorging in den winter. „Hebben aqua riumplanten wel verzorging noodig?", is de vraag, die velen stellen, aldus spr. Alles wat leeft heeft verzorging noodig, niet in het minst aquariumplanten. Vele aqua riumhouders meenen, dat hun planten toch wel groeien, tct hierin opeens veran dering optreedt. Dat vele aquariumplan ten, die voor 5 jaren in verschillende aquaria te zien waren, thans zeldzaam, zooal niet verdwenen zijn, wijt spr. aan een slechte verzorging. Waar is thans Ra nunculus. Issoëtis. Blyxa enz. te vinden, vraagt spr. Na een uiteenzetting gegeven te hebben over den invloed van 't licht en de algen op den plantengroei, staat spr. stil bij een 14-tal punten, waarop gelet dient te worden om goede resultaten te hebben. Hierop behandelt spr. een 24-tal verschillende medegebrachte plantensoor ten, daarbij tevens vertellend hoe men handelen meet om ze den winter door te brengen en ook in den winter over vol doende planten te beschikken. Een stevig applaus beloonde spr. voor zijn leerzaam betoog. Ten slotte werden eenige porties planten gratis verloot, waarna de voorz. te 1.15 uur de vergade ring sloot.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2