DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Dr. Colijn opnieuw formateur R.K. WERKLIEDENVERBOND BINNENLAND DONDERDAG 13 JULI 1939 30ste Jaargang No. 9386 3)e Ceidócli^öoma/itt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Adv. en Abonn.-tarieven zie pag 2. Giro 103003. Postbus 11. VGRAVENHAGE, 13 Juli. De regeeringspersdienst meldt: Mr. dr. D. A. P. N. Kooien heeft aan H. M. de Koningin verzocht van de op- Iracht tot vorming van een Kabinet te mogen worden ontheven. Hedenmorgen heeft Hare Majesteit dr. Colijn ontvangen en hem andermaal op dracht gegeven tot vorming van een Kabinet. Dr. Colijn heeft verzocht deze nieu we opdracht in beraad te mogen houden. Dc Kabinetscrisis Dr. Colijn opnieuw formateur. Wat beteekent dit? Het kan beteekenen, dat dr. Kooien ge slaagd is in het wegnemen van obstakels, die de vorming van een kabinet door dr. Colijn in den weg stonden; dat dr. Koo ien de zittende katholieke ministers en dr. Colijn tot elkaar heeft gebracht, en dat hij hiermede, zijn taak als geëindigd be schouwt. Dr. Colijn zou dan, als deze ver onderstelling juist is, met het huidige, de- missionnaire kabinet min of meer gere construeerd opnieuw van wal kunnen steken. Het kan ook beteekenen, dat dr. Koo ien in zijn pogingen niet is geslaagd, en De voorzitter van de Eerste Kamer, mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, heeft zich gisteravond naar de Koningin op den Ruigenhoek begeven. Het bezoek van Baron de Vos van Steen- wijk duurde van kwart over acht tot kwart voor 11. dat dr. Colijn nu een opdracht krijgt, om over het bestaande geschil heen een nieuw kabinet te vormen, met of desnoods zon der katholieken. Dat kan óók de betee- kenis van deze nieuwe opdracht zijn. Vast staat wel, naar 't schijnt, dat dr. Colijn nu de opdracht zal ten uitvoer brengen. Als dit niet vaststond, zou, ons inziens, Hare Majesteit deze hem niet ten tweede male hebben verstrekt. Stichting van een rust-vacantieoord De poUtie en het verkeer Een der meest verantwoordelijke functies van de politie is de regeling van en het toe zicht op het verkeer. Wij bedoelen hiermede niet: het maar luk-raak opmaken van bekeuringen, waar men geringe overtredingen van kleinere verkeers-voorschriften constateert. Dat kan de eerste de beste onontwikkel de jongen, die vandaag politie-agent wordt, morgen ook doen. Wij bedoelen het voorkomen van onge lukken door aanwijzingen, en het onder richten van het publiek door raadgevin gen en min of meer strenge waar schouwingen. Een waarschuwing zit ook vast aan een prcces-verbaal, aan een bekeuring. Maar men kan ook een waarschuwing geven, zonder daarvoor den vorm van proces verbaal te kiezen, ook al had men laatste rechtens kunnen doen. Een politie corps, dat zijn taak met verstand en be leid uitvoert, is spaarzaam met het opma ken van proces-verbaal bij kleinere, fei telijk gevaarlooze en onbewust begane verkeers-overtredingen. Streng zal diezelfde politie echtef optre den tegen ernstige, klaarblijkelijk met brutale roekeloosheid of onverschilligheid begane verkeers-overtredingen. Talrijk zijn in een stad als Leiden de be keuringen van verkeers-overtredingen van onschuldigen en vrijwel onschuldigen aard. Maar auto's rennen door onze stad ook door de drukste verkeerspunten met een veel te snelle vaart, terwijl de politie er geen acht op slaat, er niets tegen doet. De sombere K. N. A. C.-lijst, op deze pa gina, vermeldt 65 dooden en 500 zwaar ge wonden in één maand tengevolge van het verkeer. Er is op den weg, in de straten in de steden een opvoedend toezicht noo- dig. Een opvoedend toezicht geen toezicht, dat zich beperkt tot het plomp en grof opmaken van proces-verbaal, zon der meer. Aan dat opvoedend toezicht ont breekt veel, héél veel. WEER EEN RECORD. In Mei 65 dooden en 500 ernstig gewonden. Het snelverkeer eischte in Mei van dit jaar, blijkens de voorloopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Sta tistiek, 65 dooden en 500 ernstige ge wonden, tegen 49 dooden en 387 ge wonden in Mei 1938. Zestien dooden en 113 ernstig gewonden meer dit jaar. Mei van dit jaar bracht een record aan dooden en gewonden! In de eerste vijf maanden van dit jaar vielen 253 dooden en 1914 ernstig gewonden. Twee dooden en 245 ernstig gewon den meer dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. DE WERELD IN VOGELVLUCHT ROME: Men trekt uit het aftreden van Grandi als ambassadeur te Londen de con clusie, dat Italië tegenover de West-Euro- peesche mogendheden een halsstarriger houding gaat aannemen. Uit Londen wordt aan dit blad gemeld, dat Italië thans aan -het hof van St. James zal worden vertegen woordigd door- een diplomaat, die het vol ledige vertrouwen van Ciano geniet, en dat men twee namen noemt: Magistratie, zwa ger van Ciano en Attolico, thans ambassa deur te Berlijn en een dergenen, die het stalen pact tot stand hebben gebracht. Verontrustender nog zijn de berichten ten aanzien van de uitwijzing der 250.000 Tirolers. Men zou rond den Brenner voorbereidin gen treffen voor belangrijke troepenbewe gingen, die in het grootste geheim moeten geschieden. Op het oogenblik zijn rond Innsbruck en Graz in Oostenrijk Duitsche troepen gelegerd, die uitgerust zijn voor de koloniën. Deze troepen zouden zich ge- reer maken om over den Brenner te trek ken teneinde zich over Triest naar Libye te begeven. De „Epoque" meent, dat Duitschland en Italië van het gebied van Bolzano een be langrijk militair centrum willen maken en dat zij troepen willen verplaatsen zonder door buitenlandsche waarnemers gehinderd te worden. De „Ordre" acht het niet uit gesloten, dat Berlijn en Rome Joegoslavië aansprakelijk zouden stellen voor een eyen- tueele omzwenking van Bulgarije en uit in verband hiermede vrees voor de onafhan kelijkheid van Joegoslavië BERLIJN: De Duitsche Pers is uitermate boos geworden over de groote eskadervlucht van het Britsche luchtwapen boven Frank rijk en doet zijn best te bewijzen, dat het Engelsche luchteskader in het niet ver zinkt bij hetDuitsche en voor het laat ste, zoo het ernst wordt, een gemakkelijke prooi zal zijn. Waaruit moge worden ge concludeerd, dat Duitschland Engeland's bedoelingen begrepen heeft en dat is in ieder geval geruststellend. GROOTE BRAND IN BERKEL ENSCHOT (N. B.) DRIE HUIZEN IN ASCH GELEGD Ji Gisteravond zijn drie woningen te Berkel Enschot door nog niet bekende oorzaak in de asch gelegd. Niets kon worden gered. De in boedels waren niet verzekerd. Omstreeks zeven uur sloegen de vlam men uit het rieten dak van de woning van B. Ambacht, gelegen aan der, weg naar de Berkelsteeofabrieken. In een oogwenk stond het geheele huis in lichter laaie. De brandklokken werden geluid en van alle kanten kwamen de menschen toegeschoten Het anders zoo rustige dorpje geraakte in rep en roer. In de omgeving van de brandende woning was men met de motorspuit bezig een aard appelveld te bespuiten met loodarsenaal, ter bestrijding' van den koloradokever. Deze spuit werd onmiddellijk naar den brand gedirigeerd. Inmiddels was ook de brand weer ter plaatse en met alle beschikbare middelen werd het vuur bestrijden. De In de gisteren voortgezette Verbonds vergadering kwaim in bespreking het rap port van de commissie, welke het vraag stuk der vacantie- en herstellings- of rust oorden voor de katholieke arbeidersbewe ging had bestudeerd. Overeenkomstig het advies van de commissie stelde het Ver- bondsbestuur voor: a. In beginsel te besluiten tot het in het leven roepen van een stichting tot oprich ting en exploitatie van vacantie- en rust oorden der katholieke arbeidersbeweging, alsmede tot oprichting van een rustoord- vereeniging der katholieke arbeidersbewe ging; b. indien de Vakbondsvergadering be slist de noodige gelden beschikbaar te stel len, te besluiten tot oprichting van een va cantie- tevens rustoord op het terrein Dra kenburg nabij Baarn-Hilversum en de daarvoor benoodigde grond af te staan; c.het Verbondisbestuur opdracht te geven de plannen voor het op te richten vacantie- en rustoord, het spaarsysteem, alsmede voor de genoemde stichting en vereeniging door een commissie te doen uitwerken en con cept-oprichtingsactie voor de stichting en cept-oprichtingsacte voor de stichting en vereeniging aan de Verbondsvergadering ter goedkeuring voor te leggen. Uit de naar aanleiding van dit voor stel gevoerde discussies bleek, dat de wenschelijkheid van het bezit van een rustoord voor de geheele katho lieke arbeidersbeweging algemeen werd onderschreven. De behoefte van een v a c a n t i e-o ord achtten som mige vertegenwoordigers aanvankelijk meer of minder problematisch. Daaren boven betwijfelde men van enkele zij den, of een vacantie-oord zonder al te groote financieele offers wel zou zijn te exploiteeren, zelfs vreesde men, dat in de door de commissie voorgestelde combinatie rust- en vacantie-oord (een oord. hetwelk in de zomermaanden voor vacantiegangers wordt gereserveerd, in de overige maanden van het jaar als rustoord in gebruik is) het vacantie- oord de exploitatie-uitkomsten van het geheel nadeelig zou beïnvloeden. Van bestuurszijde werd er nog eens de aandacht op gevestigd, dat in een volgen de algemeene vergadering uitgewerkte plannen aan de orde zullen komen, zoodat de bondsbesturen het geheel dan opnieuw kunnen overzien. Het thans aanhangige voorstel betreft niet meer dan een beginsel besluit. Hierna werd het bestuursvoorstel met algemeene stemmen aangenomen. Slechts een der bondsbesturen verzocht aan- teekening tegen te zijn. In den namiddag werd de vakibondsver- gadering van de bij het verbond aangeslo ten vakbonden gehouden. Nadat de voor deze vergadering bestemde gedeelten van de jaarverslagen waren vastgesteld, werd met groote meerderheid van stemmen be sloten voor de totstandbrenging van een vacantie-tevens rustoord uit het reserve fonds beschikbar te stellen een bedrag van 200.000.onder conditie, dat minstens gedurende vijf jaren daarvan geen rente zal worden gevorderd. Met algemeene stemmen besloot de ver gadering, dat, ingaande 1940, voorloopig voor den tijd van drie jaren, de aangeslo ten vakbonden 2 oent per lid en per jaar zullen afdragen ten behoeve van het ver bond „De jonge werkman", teneinde voor dit verbond de aanstelling van een jeugdige kracht als secretaris financieel te verge makkelijken. WIJZIGING VAN DE SPELLING. Voor middelbare, gymnasiale en onderwijzersexamens. DE BUIGINGS N WEER TERUG. Heden zijn uitgegeven de staatsbladen nos. 365 tot en met 368, zijnde de koninklij ke besluiten van 8 Juni 1839, betreffende de schrijfwijze van de Nederlandsche taal bij het eindexamen der gymnasia, het examen, vermeld in artikel 12 der liooger-onder- wijswet, de eindexamens van de openbare en aangewezen bijzondere hoogere burger scholen B en de examens ter verkrijging van de akte van bekwaamheid als onder wijzer en aLs hoofdonderwijzer. Hierin is bepaald dat de besluiten van 28 Augustus 1934 (Staatsbladen nos. 484 tot en met 487), zooals deze zijn gewijzigd bij K. B. van 18 Juli 1936 (Staatsblad 369) met ingang van 1 September 1939 als volgt gelezen moeten worden: „Bij het schriftelijk werk volgt de ad- spirant de schrijfwijze volgens de Vries en te Winkel, evenwel met inachtneming van het onderstaande: 1. de e wordt in open lettergrepen niet verdubbeld. De ee blijft echter aan het einde van een woord, alsmede in afleidingen en samen stellingen van woorden op ee. Als samen stellingen van woorden op ee worden ook beschouwd samenstellingen, waarvan het eerste lid, op een ee-klank uitgaande, niet of niet meer als afzonderlijk woord voor komt; 2. De o wordt in open lettergrepen niet verdubbeld. De oo blijft echter voor ch in de woor den: goochelen, goochem, loochenen, als mede in hun afleidingen en samenstellin gen; 3. sch wordt alleen daar geschreven, waar de ch gesproken wordt. De ch blijft echter in het achtervoegsel isch. 4. De verbuigingsuitgangen e en en van het lidwoord een, van geen en van de bij- vlammen hadden zich intusschen reeds me degedeeld aan de naast gelegen woningen van A. van de Boer en J. Hoogeboom, en het mocht niet gelukken, de als fakkels brandende perceelen te redden. Even zag het er naar uit, dat ook een vierde huis, bewoond door C. Suos aan het vuur ten offer zou vallen; men haalde daarom al het huisraad naar buiten. Nadat men twee uren lang alle krachten had ingespannen, was het vuur gebluscht; de woning van de families Suos was ge spaard gebleven, doch de drie eerstge noemde huizen waren totaal verwoest. De inboedels waren niet verzekerd. Het is reeds de tweede maal in korten tijd, dat de familie van de Boer haar bezittingen in vlammen op ziet gaan. voeglijk gebruikte bezittelijke voornaam woorden mijn, uw, zijn, hun, haar, mogen worden weggelaten, behalve in staande uitdrukkingen als hare hoogheid, te zijnen huize, en in bijzondere taal en bijzondere stijl. 5a. de schrijfwijze der namen van pu bliekrechtelijke lichamen blijft onveran derd, zoolang niet langs wettelijken weg tot verandering is besloten. De regels 1 tot 3 worden derhalve op deze namen niet toegepast. b. Op aardrijkskundige namen, die geen aanduiding zijn van een publiekrechtelijk lichaam, mogen de regels 1 tot 3 worden toegepast. Dit geldt ook evenwel met overeenkomstige toepassing van het onder c bepaalde voor de bijvoeglijke naam woorden, al of niet van een aardrijkskun digen naam afgeleid, die als afzonderlijk woord deel uitmaken van zoodanige aard rijkskundige namen; c In woorden, die van aardrijkskundige namen zijn afgeleid, en geen deel uitma ken van de aardrijkskundigen naam, volgt het achtervoegsel de regels 1 tot 3. Het grondwoord of het gedeelte daarvan, dat in de afleiding voorkomt, behoudt den vorm, dien het volgens het onder a en b bepaalde heeft, evenwel met dien verstande, dat de regels 1 tot 3 worden toegepast op den klinker van de lettergreep, die onmiddellijk aan het achtervoegsel voorafgaat. In afleiding van aardrijkskundige namen, die volgens het onder a en b bepaalde sch aan het einde behouden, blijft (s) sch be- w aard; d. namen van landen, zeeën, rivieren, ste den enz. in het buitenland, waarvoor men in Nederland een eigen benaming heeft, alsmede hun afleidingen, volgen de regels 1 tot 3." Met ingang van den nieuwen cursus zal op de scholen de spelling-Slotemaker de Bruïne dus worden onderwezen, die bijna geheel overeenkomt met de spelling-Mar- chant, doch de n in eere herstelt. Op de scholen zal men dan weer schrijven: dat het in d e n winter in d e n regel kouder is dan in d e n zomer. DE KONINGIN ONTVANGT EVANGELINE BOOTH. De Koningin heft gistermiddag te vijf uur ten paleize Noordeinde in Den Haag Generale Evangeline Booth ontvangen in verband met haar aftreden als comman dante van het Leger des Heils. PRINS BERNHARD NAAR LIMBURG. Naar de „Nieuwe Koerier" verneemt, zal Z. K. H. Prins Bernhard op Donderdag 20 Juli een bezoek aan Limburg brengen. Z. K. H. zal te Roermond en omgeving eenige landbouwinstellingen bezoeken en daarna verder reizen naar Maastricht. Dit nummer bestaat alt vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Zaterdag a.s. beginnen besprekingen tus- sclien Londen en Tokio. (2de blad), Ciano door Franco ontvangen. (2de bl.). Roosevelt en de neutraliteitswet. (2de blad). Een complot in Chili tegen dc regcering. (2de blad). 300 Politici in Slowakije gearresteerd. (2de blad). Binnenland De Kabinetscrisis. Dr. Colijn weer een opdracht. (1ste blad). Stand der werkloosheid. (1ste blad). Het spelling-gegoochcl. (1ste blad). Statistiek van verkeersongelukken. (1ste blad). WERKLOOSHEID BLIJFT DALEN. Blijkens de cijfers van het Centraal Bureau voor dc Statistiek blijft het werkloosheidspercentage van de bij gesubsidieerde vereenigingen met werkloozenkas aangesloten personen, zonder de landarbeiders, dalen. In de week van 19 tot en met 24 Juni was dit cijfer nog slechts 17.8 tegen 23.1 in de overeenkomstige week van 1938. PRINSES JULIANA BEZOEKT DE KONINGIN EMMA NAALDVAKSCHOOL TE BAARN. H. K. K. Prinses Juliana, die zich steeds bijzonder voor de Koningin Emma Naald vakschool interesseert, heeft vanmiddag ingezelschap van haar hofdame jonkvrou- we de Brauw, een bezoek aan deze instel ling gebracht. De Prinses heeft hier het werk der leerlingen in oogenschouw ge nomen en persoonlijk de diploma's aan de leerlingen uitgereikt, die met goed gevolg het eindexamen van deze school hebben HOOGLEERAARSBENOEMINGEN. Aan de universiteit van Amsterdam. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad van Amsterdam is "be noemd tot gewoon hoogleeraar in de keel-, neus- en oorheelkunde aan de gemeente universiteit aldaar prof. dr. A. P. H. A. de Klein, thans buitengewoon hoogleeraar. Tot buitengewoon hoogleeraar in de wijs begeerte van den godsdienst en de zede- kunde werd benoemd dr. N. Westerdorp Boenma, lector aan het doopsgezind semi narie te Amsterdam. CHRISTELIJK MIDDENSTANDSCONGRES. In het gisteren te Utrecht gehouden con gres van den Christelijken Middenstands bond heeft prof. mr. P. Lieftinck, hooglee raar aande Handelshoogeschool te Rotter dam, gesproken over „Actueele Midden- standsvragen", waarbij hij uitvoerig be handelde de verhouding van het grootbe drijf tot het kleinbedrijf in den detailhan del. Bij de beantwoording van de vragen, wel ke naar aanleiding van zijn referaat ge steld waren, heeft prof. Lieftinck als zijn meening te kennen gegeven, da't noodig zou zijn, dat van overheidswege een maatre gel getroffen wordt om de vestiging in kleine gemeenten van warenhuizen bij voorbeeld in gemeenten beneden honderd duizend inwoners te verbieden, en om uitbreiding van bestaande warenhuizen te gen te gaan door bijvoorbeeld te verbieden uitbreiding van het aantal artikelen, dat er verkocht wordt. Voorts dient uitoefe ning van ambachten in warenhuizen te worden verboden. Spr, gaf deze conclu sie onder vooibehoud. Hij moet eerst nog verdere studie maken van het onderwerp. Hij gaf als zijn meening te kennen, dat de maatregelen tegen verdere uitbreiding van het grootwinkelbedrijf tijdelijk zullen moeten zijn. Blijvend zullen moeten zijn maatregelen tegen unfaire en deloyale con- currentiemethoden. Met algemeen stemmen werd een motie aangenomen, waarin waardeering wordt uitgesproken voor de maatregelen, welke de regeering de laatste jaren ten bate van den middenstand heeft getroffen.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1