mm r| RIJNSTREEK Myra. het elffe en de booze kabouter Zwartvoet DONDERDAG 13 JULI 1939 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 ALPHEN AAN DEN RIJN Personalia. Aan de R.K. kweekschool voor onderwij" zeressen te Maardijk slaagde voor het examen nuttige handwerken onze plaatsgenoote mej. J. van Engelen. Gebore.n: Willem Jan z. van P. G. Harts en A. van Voorbergen Aaltje Hen- drika d. van J. Rijswijk en M. van Donk. Petronella Catharina d. van A. v. d. Na gel en C. van Rijsdam. Overleden: Maria Elisabeth Kou- wets 70 j. geh. met A. Kerkvliet Johan nes van der Louw 87 j. wedr. van I. Vonk. Gevestigd: van Deventer: A. K. v. d. Bout van Wassenaar: M. Rietveld van Leiden: C. Koopman. Vertrokken: naar Leiden: M. E. Droog naar-Leiden: T. M. de Koning naar Voorburg: N. Schellingerhout naar Amsterdam: E. Westmaas. BODEGRAVEN Vrouwenbond. Zondag a.s 16 Juli is er na de H. Mis van acht uur, alsmede na de Hoogmis en in den namiddag na half vier in het parochiehuis gelegenheid om de ten toonstelling te bezoeken van al datgene, wat er gedurende dit jaar door de dames voor de missie is gemaakt. Tevens is er ge legenheid om de prijzen van de verloting te bezichtigen. Op de tentoonstelling zijn twee grabbeltonnen aanwezig, waarvan zoowel door oud als door jong gebruik van gemaakt kan worden. Voor de grooteren be staat er gelegenheid tegen vergoeding van een dubbeltje, terwijl de kleineren voor vijf centen zich reeds kunnen vermaken. Op Zondag 16 Juli zal er tevens voor het laatst gelegenheid zijn om zich op te geven voor het uitstapje per autobus op Maandag 24 Juli .Voor 275 zal een reis georgani seerd worden, waarvan men zal genieten. Na de bezichtiging van de fraaie St. Jan te 's Hertogenbosch gaat men aan een geza menlijke koffie en broodtafel, waarna men verder rijdt naar Tilburg en o.m. een be zoek hoopt te brengen aan het Missiehuis van de P. P. van het H. Hart aan den Bre- daschen weg, waar men tevens het Natuur historisch museum zal kunnen bezichtigen. Hierna te plm. half drie gaat men verder langs den Tilburgschen weg naar Breda en wat misschien meer zegt naar de omgeving van de parapluie-stad. Vervol gens via de mooie Moerdijkbrug naar Rot terdam, vanwaar men te circa half elf hoopt terug te keeren in Bodegraven, Gedurende de a.s. groote vacantie zal er evenals andere jaren gelegenheid zijn om de jongens tot zes jaar en de meisjes tot tien jaar onder toezicht te laten spelen bij de eerw. zusters. De kosten bedragen hier voor vijf cent per dag. De laatste Maandag van de vacantie hoopt men weer naar Val keveen te gaan. Voor hen, die dagelijksch de H. Mis hebben bijgewoond, worden geen kosten berekend. Tevens worden de leden er bij deze aan herinnerd, dat men een jaar lid van den Bond moet zijn, wil men voor de hulp van den Vrouwenbond in aanmerking komen. De dames, die oud linnen of katoen (ver band) hebben voor de melaatschen in de missie, worden beleefd verzocht dit aan het bestuur te willen verstrekken, die het dank baar zal aanvaarden. Tenslotte zullen in den loop van dit jaar ten voordeele van arme moeders van de groote gezinnen bonnen worden aangebo den van twee en een halve cent onder den tnaam van: „Bon voor moeder en kind". HOOGMADE Ongenood bezoek. In de nacht van Dinsdag op Woensdag hebben een of meer dere ongenoode gasten de woning van den manufacturieh C. v. S., alhier, met een be zoek vereerd. Door indrukking van een ruit, waarna ontsluiting der spanjoletsluiting mogelijk was, zjjn ze binnen gekomen en zijn op zoek getogen naar geld, dat echter zoodanig was weggeborgen, dat zij daar niet aan konden komen. Blijkbaar vonden ze het echter te gek om na al hun zware werk zonder buit weg te gaan en daarom zijn zij na alles doorzocht te hebben afgetrok ken met eenige goederen uit den winkel en een gouden horloge. Natuurlijk is geen visitekaartje achter gelaten* gebrek aan hun opvoeding en is de dader of zijn de daders zonder sporen achter te laten verdwenen, het aan de politie overlatende hen op te sporen. Door deze is dan ook direct een grondig onderzoek ingesteld. WOUBRUGGE Geboren: Clemens Marinus, d. v. A. S. Wolvers en H. Borst Cornelis Jacobus, z. v. S. J. Zwetsloot en C. J. Borst Adria- nus, z. v. H. Burggraaf en J. Blom Pieter Cornelis, z. v. S. P. v. d*. Ing en A. M. v. d. Hoorn Johannes Antonius Maria, z. v. P. J. L. Witteman en J. M. Jansen. Overleden: Johana v. d. Akker, wed. Verb ij, oud 53 jaren. Klaasje Kroon, wed. P. d, Kwaasteniet, oud 89 jaren. Getrouwd: Petrus Hendrikus Verfla gen, 26 j. en Johaina Gerarda van der Post, 27 jaren. I n g e k o m e n: J. de Vries A 80 van Nieuwer-Amstel S. v. Sinderen en edhtjenoote, Ned. Herv. Pastorie Hoog- made, van Rotterdam Wa. v. Dorp, A. 15, van Rijnsaterwoude L. v. Berkel, B 395a, van Alkemade D. Haneman, B 186, van Reilen Pa. Verkade, B 3, van Lei den p. de Rijk, B 381, van Uithoorn Ja. Singeling, A 184, van Leiden A. J. v. Orsouw, B 396, van Voorschoten J. G. v. d. Ploeg, B 343, van Voorhout G. v. d. Boon, A 174, van den Haag W. L. Spelt B 381 v. Amsterdam B. v. Spengen, B 175 van Alphen aan den Rijn C. P. Walraven, B 125, van ALphen aan den Rijn M. v. d. Ploeg, B 372, van Nieuwkoop G. A. Baak, B 204, van Alkemade. Vertrokken: Ma. Westdijk naar Gouda Aa. A. Bontenbal naar Alphen aan den Rijn H. S. van Rijn naar Leiden Ja. G. v. d. Post naar Leidschendam J. E. Hoogenboom naar Wateringen J. v. d. Star naar Leiderdorp J. A. v. d. Kr oft naar Wassenaar Ja. v. Soest naar Warmond Aa T. v. d. Eng naar Was senaar Ca. Helleman naar Alkemade Ga. Visser naar Hazerswoude M. Schra- ma naar Leimuiden Ma. J. v. d. Akker naar Alkemade Ca. A. Dongelmans naar Alkemade Ca. Remmerswaal naar Alke made A. v. d. Boon naar Ommen Fa M. die Graaf naar Alphen aan den Rijn Ca. J. Hoogeniboom naar Alkemade. ZOETERWOUDE Missienaaikrans. Als een welverdien de ontspanning na vele uren van opofferend werken voor de uitbreiding van het H. Geloof onder de heidenen, hebben de leden van de Missienaaikrans deze week een heerlijken uitgaansdag gehad, zooals dit jaarlijks gedaan wordt tot versterking van de vriendschap. Ditmaal was de reis naar de Gero-Zilver- fabrieken te Zeist en met een groote auto bus vertrokken in den vroegen morgen wel veertig dames voor de vroolijke tocht langs de mooie Rijnstreek naar Utrecht, waar het zitten eenige afwisseling kreeg in het be klimmen van de 112 meter hooge Dom. Op de Gero-fabrieken werden de dames hartelijk en gul ontvangen door den direc tie en werd de bezichtiging van de fabriek aangevangen; een zeer interessante rond gang waarbij de dames volop konden ge- nieten van het zien maken van zooveel mooi tafelzilver en sieraden. Na een vroolijke feestpartij in een der Utrechtsche buiten-café's werd de terug tocht naar Zoeterwoude gemaakt en in een daverende stemming kwam de vroolijke „krans" laat in den avond weder in Zoe terwoude terug. Na zoo'n aanmoedigende en verfrisschende dag zal het werk voor de a.s. tentoonstel ling weer krachtig worden aangevangen. ZEVENHOVEN Personalia. De jongeheer A. v. Veen slaagde dezer dagen te 's-Gravenhage van MULO. Hij genoot zijn opleiding te Alphen aan den Rijn bij den heer v. d. Putte. Ongeval. Een motorrijder had in den» Zevenhovensche polder het ongeluk te slippen, waardoor hij kwam te vallen. Evenals de op de duo zittende dame. Met enkele ontvellingen kwamen beide eraf. PI IE?* HBS J JHB MÊÊÊL- «r JHjlttf 1 m 1 - LEIDEN. WASSENAAR. BODEGRAVEN. ZOETERWOUDE. FATHER G. GUSSENHOVEN FATHER G. VAN LEEUWEN PATER W. VERNOOY WELEERW. HEER J. BOSMAN van de St. Jos. Congregratie van de St. Jos. Congregatie te van de Congregatie der Priesters van de Orde der Kruisheeren. van Mill Hill. Mill Hill. van het H. Hart. (Eerste Plechtige H. Mis op (Eerste Plechtige H. Mis op (Eerste Plechtige H. Mis op (Eerste Plechtige H. Mis op 30 Juli in de Kruisverheffings- 16 Juli in de St. Petrus-kerk). 16 Juli in de St. Willibrordkerk). 23 Juli). kerk). GEMEENTERAAD VAN WOUBRUGGE. De Raad dezer gemeente kwam j.L Woensdag in openbare vergadering bijeen onder voorzitterschap van den burgemees ter, H. B. N. Mumsen. Na opening der ver gadering met gebed werden enkele stukken voor kennisgeving aangenomen. De ge loofsbrieven van de nieuw gekozen leden werden, nadat de heer Anker als rappor teur der commissie, bestaande uit de leden Donker, Zwetsloot en Anker, geadviseerd had tot toelating te besluiten, goedbevon- den terwijl het voorstel der commissie werd aangenomen. Nogmaals het hengel ver bond. De heer Anker meent, dat de notulen der vorige vergadering niet geheel een juiste weergave zijn van hetgeen zich over het hengelverbod heeft afgespeeld. Spr., meent dat het lid Donker zich ver klaard had voor een hengelverbod. De secretaris licht aan de hand der stuk ken en de aanteekeningen der stemmingen toe, dat het lid van Ruiten voorgesteld heeft de zaak van het hengelen direct aan de orde te stellen en geen verbod in het leven te roepen, welk voorstel gesteund is door de leden Donker en Zwetsloot. Het werd met de stem van v. Ruiten aangeno men. Van een stemming, waarbij gebleken was dat de heeren Donker en Anker zich voor een hengelverbod hebben uitgesproken is geen sprake geweest. De voorzitter wil echter in de te maken notulen doen opnemen dat genoemde hee ren zich voor een hengelverbod uitspreken. Verdwijning huize Ter Aar. De voorzitter zegt, dat huize Ter Aar afgebroken zal worden. Het huis is door de provincie ten behoeve van een ingezete ne gekocht in verband met den bouw van een nieuwe brug over de Woud wetering. Tegen dit woonhuis is voor jaren terug een huis gebouwd, dat door de gemeente in eigendom is verkregen waarbij gebruik is gemaakt van den zuidelijken gevel van huize Ter Aar. Nu dit pand wordt afge broken zal een nieuwe muur gebouwd moeten worden, waartoe de eigenaar zich wil verbinden onder voorwaarden dat de gemeente f 100.vergoed waarbij de ge meente een raam verkrijgt in den te bou- men muur. Nader is echter het aanbrengen van een raam ingetrokken. De voorzitter wil zich echter aan de eerste afspraak hou den en stelt namens B. en W. voor op de eerste condities in te gaan, waartoe z.h.st. wordt besloten. B. en W. zullen inmiddels trachten een voor beide partijen redelijke oplossing te vinden. Crisissteun. Van een ingezetene is een verzoek inge komen om garant te willen zijn voor een te ontvangen crediet ingevolge de crisis- bloemkweekerscredietbeschikking. De voorzitter zegt, dat krachtens deze beschikking aan bloemkweekers, die over 35. Daar moet iets op gevonden worden, denkt hij onder het loopen. En vanuit de rotsige gang roept hij zijn vrien den al toe: Zeg makkers, Myra heeft ons bij Rotsvast ver raden, wie weet wat ons boven ons hoofd hangt Ze heeft met hem afgesproken, dat ze met een ander schip weer naar 't Zuiden terug zal gaan. Dat zal niet gebeuren, wat zal Zwartvoet wel zeggen! Nee, we moeten zorgen hier met Myra weg te zeilen, voordat er een schip langs komt. 36. Myra is van nu af aan altijd in de buurt van Rotsvast te vinden. Als hij op de uitkijk staat, speelt zij met schel pen en zeedieren op de rotsen. Ze weet niet, dat Kortsik ook altijd in hun buurt is en precies weet wat ze doet. Te gen de avond zegt Rotsvast: Kom Myra, ik zal je naar een van de mooiste rotskamers brengen, waar een zacht bedje van zeegras voor je klaar staat. En even later ligt Myra heerlijk te droomen. Maar wie kijken daar door het raam naar binnen? erkende veilingen hun producten veilen een crediet kan worden verstrekt ten be hoeve van de exploitatie van het bedrijf, indien elders geen crediet verkregen kan worden. Het crediet beloopt maximaal 4000.00 waarin de gemeente voor 10 garant moet zijn. Vorig jaar is een crediet van 500. 'verleend, zoodat B. en W. geen bezwaar hebben thans wederom gunstig te advisee- ren op f 500.De Raad kan zich hiermede vereenigen. Rechtsprocedure. In 1938 is door een landarbeider een voorschot afgelost ingevolge de landarbei- derswet. Door een abusieve berekening ten kantore van den gemeente-ontvanger is echter een bedrag van 84.83 niet afgelost, terwijl daarentegen de hypotheek, welke als onderpand diende, geheel geroyeerd was. Aanvankelijk wilde de Raad niet tot invordering overgaan, maar Ged. "Staten denken daar anders over en hebben het gemeentebestuur aangezegd voor een spoedige invordering zorg te dragen. Mr. C. J. H. van Buuren, volontair ter gemeente-secretarie, heeft een rechtskundig advies uitgebracht en betoogt dat door het royeeren der hypotheek de schuld intact kan blijven. En waar de schuld niet ge heel is afgelost wil dit zeggen, dat het restant-bedrag nog invorderbaar is. De Raad sluit zich aan bij het voorstel van B. en W. om dit bedrag gerechtelijk in te vorderen waarbij echter in overweging ge geven wordt langs minnelijken weg een overeenstemming te verkrijgen. Opruiming huizen. De leden van den Raad krijgen, volgens hun zeggen, den indruk, dat de inspectie van de volksgezondheid de gemeente „moet hebben". De leden vinden het een twijfel achtige eer steeds bezocht te worden met adviezen betreffende onbewoonbaarver klaring. Ook nu weer ligt er een voorstel tot on bewoonbaarverklaring van 3 woningen te Hoogmade en wel de perceelen B 309, 310 en 311. De opmerkingen van den inspec teur geven dan ook voldoende reden tot ontruiming der panden. De woningen verkeeren in uitermate vervallen staat; de muren zijn gescheurd, verweerd, verzakt, en vochtig, doordat een waterkeerende constructie ontbreekt; dak beschot ontbreekt en de dakbedekking is ondicht; de woningen zijn slechts van el kander gescheiden door houten schotten en op zolder ten deele door bordpapier; de kelder is gevaarlijk; gelegenheid tot afvoer van huishoud water ontbreekt; de con structie van den schoorsteen is zeer brand gevaarlijk, de rook komt door de scheuren in de bedstede en op zolder; er is een pri vaat voor drie gezinnen met 26 personen. Al met al wel iets voor onbewoonbaar heid, meenen B. en W. De heer Zwetsloot is het niet eens met B. en W. Naar zijn meening moet men eerst nieuwe woningen bouwen voordat men tot afbreken overgaat. Spr. zou het op prijs stellen als B. en W. de eigenaren van woningen, die aan deze perceelen niet voldoende zorg besteden, aanschreven dat verbeteringen moeten worden aangebracht aangezien anders tot ontruiming wordt be sloten. De voorzitter zegt, dat het gemeente bestuur in deze richting reeds lang werk zaam is. Dit verlet echter niet dat er ge vallen zijn waarbij het economisch niet verantwoord is verbeteringen aan te bren gen. De inspecteur van volksgezondheid, die de onderhavige woningen zelf heeft onder zocht heeft zijn groote verwondering uit gesproken dat in deze gemeente nog zulke woningen staan. Het voorstel van B. en W. wordt hierna in stemming gebracht en met 4 tegen 3 stemmen aangenomen; tegen stemden de heeren Donker, Van Ruiten en Anker. De termijn van ontruiming wordt gesteld op 6 maanden. Schoolgeld. Verschillende ontheffingen worden ver leend van enkele belastingen. De heer Anker vindt het geven van ontheffingen niet geheel juist. Het verantwoordelijks besef voor de opvoeding der kinderen gaat bij de ouders op deze wijze teloor. In den tiid. dat het bijzonder onderwijs voor reke ning der bijzondere schoolbesturen was, waren de kosten bijna' niet hooger dan te genwoordig. Men schuift te gemakkelijk af op vadertje staat. De heer Donker heeft het idee, dat de schoolgeldheffing aan den hoogen kant is en zou gaarne meer overeenstemming zien tusschen inkomen en schoolgeld, inplaats van personeele belasting en inkomen. Onderwijsvergoedingen, De vergoeding over 1936 wordt, in ver band met de aanschaffing van leermidde len voor de nieuwe openbare school, vast gesteld op 17.63 per leerling. Aan de R.K. School wordt uitgekeerd 3032.36, aan de christelijke school 2688.57; het voorschot heeft resp. bedragen 1389.en 931. De werkelijke uitgaven over 1938 hebben bedragen 7.41 per leerling, terwijl in de begrooting opgenomen was het bedrag van 8.24, aan welk bedrag de gemeente ge bonden is. Nieuwe wegen. De verbetering van het 3e gedeelte van den Achterweg te Woubrugge prijkt reeds enkele jaren op de begrooting. Eindelijk zal er een aanvang mee gemaakt worden. Evenwel gemakkelijk is de taak niet. De geraamde bedragen zijn belangrijk over schreden. Het overnemen van grond ten behoeve van deze verbetering gaat gepaard met moeilijkheden. De eigenaren van dezen grond hebben gras op de kanten dezer weg gedeelten staan en vragen, naast schade vergoeding, behoorlijke terreinafscheiding en aansluiting van de uitwegen op den nieuwen weg. Al met al een uitgave van 1200.Daarbij willen de bedrijven tot verbetering overgaan van het waterlei dingnet en de leiding voor de straatver lichting, waarvoor ook veel te zeggen is, omdat anders over enkele jaren in den grond gegraven moet worden. Voor de wegverbetering wordt nu ge raamd (met inbegrip van grondaankoop, afscheiding en uitwegen) 6505.voor de straatverlichting 1050.en voor de water leiding 1300.hetgeen met een andere kleine uitgave (verlegging kabel) neer komt op een totaaluitgave van pl.m. 9000.Voor een lengte van pl.m. 350 c.M. zeer zeker geen onbelangrijk bedrag. Van. het bedrag is echter pl.m. 2500. productief, terwijl, omdat het een centraal werkverschaffingsobject wordt, 90 der loonen terug ontvangen wordt. Uiteindelijk komt het de gemeente te staan op een uit gave van ongeveer 5000.-. Na eenige discussie vereenigt de raad zich met het voorstel van B. en W. om tot grondaankoop over te gaan en het werk uit te voeren. Gebruik gemaakt wordt van arbeiders uit andere gemeenten. Voor de ten laste der gemeente blijvende kosten zal t.z.t. een geldleening worden ge sloten tot welk doel voorloopig een reke ning-courant-overeenkomst met de N.V. Bank v. Ned. gemeenten wordt aangegaan. Rekening 1938. Deze rekening wordt aangeboden. In de commissie tot het nazien der bescheiden worden door den voorzitter benoemd de leden Donker, Zwetsloot en Anker, die, des gevraagd, verklaarden deze benoeming aan te nemen. Niets meer aan de orde wordt de verga dering gesloten. Het Katholiek Comité van Actie" „Voor God schrijft ons De sociale jv rechtvaardigheid. „De sociale rechtvaardigheid vor dert, dat in overleg en eensgezind heid de salarissen zooveel moge lijk geregeld worden, dat een zoo groot mogelijk aantal arbeiders werk kunnen vinden, en een behoorlijk loon kunnen verdienen, om in hun levensonderhoud te kunnen voorzien". PIUS XI, J in „Quadragesimo Anno".c

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10