Dit boeiende verhaal is heden in Boekvorm verschenen! 35 cent KERKNIEUWS "WOENSDAG 12 JULI 1939 CE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 nllllllllllllllllllllltllllllll III I1IIIIII1II III III1MIIIIIIMI1MIII Mill lllll llllllll Mill Mill II III Mill III III III lil Deze spannende vertelling mei 300 Illustraties f uitgevoerd in prachtkleurendruk kost slechts afgehaald aan ons bureau, Papengracht 32 of bl| onze agenten. 42V2 cent franco per post. (na ontvangst van het bedrag) «5 1 Wacht niet met te bestellen, de voorraad Is beperkt (111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111II111111111II111111111111111111111II11111ÏT door het algemeen comité, gevormd uit leden der C.O.V. en W.V., en deelde mede, dat ook dit jaar de feestelijkheden door dit zelfde comité zullen worden georganiseerd. Bericht van verhindering wegens verple ging in het ziekenhuis was ingekomen van den penningmeester, den heer W. v. Loo. Staande de vergadering werd besloten hem een telegram van deelneming te zenden. Na lezing der notulen door den heer B. Knaapen deed de voorzitter mededeeling van een verzoek van het hoofdcomité tot het be&chikbaarstellen eener bijdrage voor de a.s. feesten. Na een uitvoerig dispuut over deze aangelegenheid werd ten slotte op voorstel van den heer Roest besloten aan genoemd comité een garantie te verstrek ken tot een maximum van 150, onder voor waarde dat de leden der W.V. op het feest terrein vrijen toegang hebben. De rekening van dien penningmeester wees op een saldo van 133.36 1/2 en was uit stekend in orde bevonden. Daarna kwam de rondvraag. Doch al vorens deze aan de orde kwam, laakte de voorzitter „de woorden van een bestuurs lid der C.O.V., die de W.V. had betiteld als een „kermisvereeniging", dat een alge- meene afkeuring onder de aanwezigen te weeg bracht. Met dank voor de opkomst volgde sluiting door den voorzitter. Personalia. Bij de te Den Haag ge houden examens slaagden voor het Mulo diploma A de heeren J. van Vliet, A. van Veen, G. van Zaal en J. Marckx, allen op geleid aan de R. K. School voor U.L.O. aan de Paradijslaan alhier. Overgangsexamens Chr. H.B.S. Van klas 1 naar 2 werden bevorderd: P. Baars, Boskoop, Femmigje Booy, E. J. Jongejan, Boskoop, J. Jongeneel, Woubrugge, N. Karsemeijer, Gerarda M. D. van der Kleij, H. Laros, L. A. van der Linden, J. van Loo, Ter Aar, Trijntje M. B. MMaaskant, Bodegraven, B. Oskam, E. van Ruller, L. W. Scherpbier, H. A. J. Smits, P. Speel man, Nieuwveen, Louise Sprey, j. Ste- houwer, M. A. Wessels Boer, I. S. Zonne veld, Wilhelmina J. Bergshoeff, Petronel- la J. Booy, J. C. van Brummen, Clasina W. J. van Haasselen, J. Kalkman, Bode graven, W. J. van Keulen, H. Th. Kooy, Bodegraven, Albertina J. C. Korver, Adria- na van der Leeden, Boskoop, C. Lok, Lei- muiden, Maria H. Muiswinkel, G. Sam- pimon, P. Seinen, J. W. T. Schram, Th. Spreij, Th. E. Visser, Zevenhoven en L. Zoetemeijer. Niet bevorderd werden 4 leerlingen. Van klasse 2 naar 3: A. Baane, C. van Baren, Zevenhoven, Menske E. Bos, W. v. Driel, H. G. W. Eelderink, Boskoop, Hiltje Fokkema, W. Gesman, J. Ham, Leimui- den, P. Harkes, Zoeterwoude, Hendrika A. Herbig, W. Hoekstra, Woubrugge, A. Jon gens, E. Jongens, D. Jongejan, Boskoop, H. de Kwaadstemet, Boskoop, N. de Kwaadsteniet, Margaretha M. v. Leeuwen, A. A. Leeuwenhoek, A. L. Oskam, J. B. van Spengen, Woubrugge, C. W. Spreij, Nieuwveen, Geertruida, M. Stam, Nieuw koop, J. F. Stokhuizen, W. L. Veerman, Bodegraven, Sara Zonneveld. Niet bevor derd 5 leerlingen, 2 leerlingen herexamen. Klasse 3 naar 4: W. J. Boeyenga, Zwam- merdam, P. Boonstoppel, Waddingxveen, J. M. Bösecke, Leiden, C. M. H. Bosch, G. D. Duisterhof, Martina H. J. Gesman, A. Goedhart, L. Honselaar, H. Jongenburger, G. J. de Joode, Bodegraven, Marie Th. L. van Resteren, B. Lemkes, Leentje G. Maas kant, Bodegraven, D. van Mourik, C. Ot- tens, Maria M. de Pijper, P. Smits, C. Spreij, E. W. Sprey, J. Sprey, Tanneke E. Stouthamer, J. P. Veerman, Bodegraven, C. Vogel, Boskoop, D. van Wijk. Niet be vorderd 8 leerlingen, 1 leerling herexamen Van klasse 4 naar 5, afdeeling 4a naar 5a: H. van den Berg, Hazerswoude (dorp), Hendrika P. Ebregt, J. J. Goedhart, L. P. W. Groenveld, Zevenhuizen (Z.H.), Mar garetha E. J. Korver, Nelly A. W. Korver, P. van Muijen, P. N. Ramp, Boskoop, Adri Smit, Bodegraven, P. Stouthamer, P. Ver- hage, Lange Ruige Weide, Annie van Wijk Gouda, 1 leerling herexamen. Afdeeling 4b naar 5b: F. Bergmeijer, Woerden, Neeltje Brunt, Bodegraven, a! Duinker, P. Hagen, Boskoop, Martha, A W. van Haselen, H. M. Kok, L. Kruit, S. P. Kuizenga, Gouda, Suzanne J. E. van Loo, Ter Aar; Neli Mul, Gouda, D. Paul, B. P. de Planque, Leiden, J. Scherpbier; A. Vlaanderen, Koudekerk a. d. Rijn, W. Windhorst, Bodegraven. Niet bevorderd 7 leerlingen, 5 leerlingen herexamen. Waar geen woonplaats vermeld wonen de leerlingen alhier. ALKEMADL Aanbesteding. De uitslag van de ge houden aanbesteding voor den bouw van een veldwachterswoning te Rijpwetering, alsmede het bouwen van een brandspuit- huis aldaar, luidt als volgt: Gebr. C. en L. Meeuwissen 5490.— en 645.— te Sassenheim; Gebr. L. en J. Jan sen te Rijpwetering in massa 5790.—; N.V. het Metselhuis te Warmond 5960.— en 700.— in massa 6610.—; H. J. Stryk Rijpwetering 5990.— en 665.—. De bouw van de veldwachterswoning is niet gegund, terwijl het brandspuitenhuis is opgedragen aan Gebr. C. en L. Meeuwis sen te Sassenheim. Geboren: Hermanus Paulus, z. van A. Th. Straafhof en J. Rotteveel. Overled en: Cornelia Petronella Maria van Ruiten, oud 4 maanden. Jo hannes van Leeuwen, oud 81 jaar echtgen. van M. van der Voort Gerarda Aker boom, oud 74 jaar echtgenoote van W. Hoo- genboom Neeltje van Klink, oud 42 jaar echtgenoote van P. J. Spruijt. BOSKOOP Mij v. Tuinb. en Plantkunde. Aange zien het grootste gedeelte van het Bestuur aanwezig is bij een eindles van den Tuin- bouwcursus opent de heer K. Verboom deze bijeenkomst en stelt voor de verga dering in omgekeerde volgorde te houden, d.w.z. om eerst het aanwezige plantenma- teriaal te bespreken en daarna de huis houdelijke zaken af te doen. Hiertoe wordt besloten en zagen wij het volgende plantenmateriaal ter tafel ver schijnen Spirea Final (rood). Calicarpa Giraldiana, rose, geeft in de herfst mooie blauwe bes jes. De roos Miss Henny Winaet, rood. Mad. Perées Dupont. Etoile de Hollande, mooi rood. Comtesse Chartage en de oude roos Souv. de la Malmaison. Liliuim Browny, een groote kelk, sterk riekend. Cytisus Spathi, Cytisus fragans en Genista tinctoria vol met kleine gele bloemen. Russel Lupinoisis hybride zaailing, ge kleurd als een vlag. Colutea media. Vervolgens een sortiment roode aalbes sen o.a. Baby Casel, donker blad en korte groei, Notarisbes, een doorschijnende zoete bes, maar geeft buiten een onvolkomen tros; Laxton no. 1, de tros groeit kort aan de struik, dus lastig plukken en ten slotte de Duitsche zure, een late bes en flink van stuk. Hierna worden eenige foto's bezichtigd van de vriendschappelijke bijeenkomst welke verleden week te Kampen gehou den is. Zooals gewoonlijk is deze bijeenkomst uitstekend geslaagd en zijn er weer veel oude kennissen uit het geheele land bij el kaar geweest. Ook de rondvaart op de Zuiderzee met een bezoek aan de Zuiderzeewerken en het eiland Urk is zeer interessant geweest. De heer A. Spaargaren geeft inlichtingen omtrent de voorgenomen excursie naar de Koninklijke tuinen te Laeken. De reiskosten per autocar zullen per per soon voor 1 dag 3.— en voor 2 dagen 4.bedragen, terwijl de verdere ver blijfkosten voor eigen rekening komen. Het is bovendien noodzakelijk in het bezit te zijn van een bewijs van Nederland schap. Hierna komen de heeren G. van Noordt, 1ste voorzitter, D. Veerman, 2de voorzitter K. van 't Hoff, secr. en J. Zwartendijk, hoofd van de Tuinbouwcursus ter vergade ring. Een der leden toont nog eenige nieuwere Polyantha o.a.: Donau Prayer, rose. Dag- mar Spath, rose, Helgoland, rood. Erna Grootendorst, rood, alle vier soorten groot- bloemig. Nadat alle materiaal besproken is wordt overgegaan met het voorlezen van de no tulen der vorige vergadering welke on veranderd werden goedgekeurd. Naar aanleiding van het gesprokene over de waterratten, merkte de heer Zwarten dijk op, dat hij gaarne eenige exemplaren zoo versch mogelijk wilde hebben om deze ter onderzoeking op te zenden. Niet van de huisrat maar van de water rat, donkere huid met stompe kop. Bij de ingekomen stukken was een dank zegging van de Vaste Keuringscommissie voor de betoonde belangstelling bij haai 50-jarig jubutum, benevens een program- ma van de Danlia Tentoonstelling welke van 610 September op het landgoed „Wassenaar" te Wassenaar gehouden zal worden. Bij de gehouden rondvraag stelt de heer Zwartendijk voor een samenkomst te hou den ter bespreking van het examen voor 2de knecht. Niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter met een woord van dank aan de medebrengers van het materiaal deze ge animeerde bijeenkomst. BODEGRAVEN GOUDEN KLOOSTERJUBILEUM Vrijdag 14 Juli a.s. hoopt de eerw. zuster Laurentina in de Pelgröm-stichting te Zevenaar den dag te herdenken, waarop zü voor vijftig jaar in het klooster trad. De eerw. zuster in de wereld mej. Jo hanna Veelenturf werd in Bodegraven geboren en trad in de orde van de dochters van Jezus, Maria en Jozef. Personalia. Voor het examen nuttige handwerken is geslaagd mej. G. Kruymer. Voor het notarieel-examen le gedeel te is geslaagd de heer J. G. Steyn. Zwemwedstrijd. Dinsdag had in het zwembad alhier de openingswedstrijd plaats van de Bodegraafsche Zwem. en Poloclub. Voor deze wedstrijden was tame lijk veel publiek aanwezig. Na een kort openingswoord werd een aanvang gemaakt met de afwerking van het programma, bestaande uit springdemonstraties, snel- zwemmen en estafettezwemmen door leden van de Bodegr. Zwem- en Poloclub. Hoe wel aan deze demonstraties etc. geen prij zen verbonden waren, werden de verschil lende punten goed afgewerkt en oogstten veel bijval van het publiek. Als bijzonder nummer op het programma hadden een tweetal polo-wedstrijden plaats. De eerste wedstrijd werd gehouden door B.Z. en P.C. II tegen H.B.S. II (Alphen) welke tot eind resultaat had dat Alphen deze wedstrijd won met 20 van Bodegraven. De tweede polo-wedstrijden B.Z. en P.C. I—Boskoop I had tot eindresultaat 3—0 voor Boskoop. Hiermede was deze wedstrijd geëindigd en wij hopen dat deze wedstrijden in deze zomer nog eens herhaald zullen worden. HAZERSWOUDE (Groenendijk) Voetbalwedstrijd. Op Donderdag avond wordt te half acht op het St. Bernar- dus-terrein een voetbalmatch gespeeld, en wel door de jongens van de Maria-congre- gatie tegen een combinatie van leden van St. Bernard us. Deze wedstrijd belooft een spannende kamp te worden, waarvoor dan ook een groote schare toeschouwers wor den verwacht. HAZERSWOUDE ACTIE DAKPANNENINDUSTRIE. Maandagavond had een zeer druk be zochte personeelvergadering plaats van het personeel van de kleiwarenfabriek „Nieuw Werklust" te Hazerswoude. £an de oproep van de hoofdbesturen van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders en van de Ned. R.-K. Fabrieksarbeiders- (sters)bond „St. Willibrordus" had bijna het geheele personeel gehoor gegeven. De voorzitter dezer vergadering, de heer Drübers van den R.-K. Fabrieksarbeiders- bond, heette het personeel dezer fabriek, dat in zoo'n groot getal was opgekomen, hartelijk welkom dit personeel was, be halve een enkele man, die wettig verhin derd was, bijna geheel aanwezig, waaruit afgeleid kon worden, dat de actie tot re geling der arbeidsvoorwaarden en door voering van een collectieve arbeidsovereen komst de stijgende belangstelling heeft van de arbeidende bevolking in de kleiwaren- industrie in de Rijnstreek en van deze fa briek in het bijzonder. Een dergelijke toenemende belangstelling in deze algemeene actie in de Dakpannen- industrie in dit deel van het land viel ook af te leiden uit de reeds gehouden verga deringen te Alphen aan den Rijn en te Koudekerk en andere plaatsen. De heer van der Wal van de Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders gaf een uitvoerig overzicht van de gevoer de besprekingen en gevoerde correspon dentie met de Vereeniging van Dakpan- nenfabrikanten in Zuid-Holland en Utrecht alsmede een overzicht van de bespreking en correspondentie met de directie van „Nieuw Werklust" te Hazerswoude. Uit een en ander bleek overduidelijk, dat met het bestuur van de Vereeniging van Dakpannenfabrikanten geen positief re sultaat op korte termijn is te verkrijgen. Ofschoon het bestuur dezer fabrikanten- vereeniging elk overleg niet heeft onmoge lijk gemaakt, kan zijn standpunt ten aan zien van de regeling der arbeidsvoor waarden der arbeiders, de afzonderlijke fa brikanten in min of meer ernstige moei lijkheden brengen. Dat standpunt is voor de drie hoofdbestu ren aanleiding geweest zich te wenden tot de fabrikanten elk afzonderlijk. Uit de gevoerde correspondentie bleek de vergadering, dat de directie van Kleiwa renfabriek „Nieuw Werklust" te Hazers woude zich principieel bereid verklaard had een C.A.O. aan te gaan. Hiervan nam het personeel met belangstelling en vol doening kennis. Evenwel kon de practi- sche voorwaarde daaraan verbonden geen genade vinden in de oogen van dit perso neel. Deze personeelsvergadering stelde zich zeer nadrukkelijk op het standpunt, dat van werkgeverszijde, in dit geval van „Nieuw Werklust", getracht moet worden met de arbeidersorganisaties tot overeen stemming te komen. Met teleurstelling werd vernomen, dat de directie als voorwaarde stelde, dat alle klei warenf abrikan ten eveneens de C.A.O. zouden moeten aanvaarden. Waar de fabrikantenvereeniging zulks onmogelijk heeft gemaakt, werden de on derhandelingen geopend met afzonderlijke fabrikanten, o.a. met voornoemde werk geefster. De arbeiders waren dan ook niet bereid de gestelde voorwaarde te aanvaarden. Aan de hoofdbesturen werd de opdracht gegeven zich opnieuw in verbinding te stel len met de directie en de volgende verlan gens te stellens: a. vacantie; b. betaling Chr. feestdagen, c. vergoeding bij verzuim; d. een loonregeling voor jeugdige en volslagen arbeiders. Besloten werd de directie mede te dee- len, dat de organisaties over deze punten bereid zijn het overleg voort te zetten. Mocht evenwel geen gunstig resultaat verkregen worden, dan, zoo werd besloten, de organisaties vrijheid van handelen te ge ven, eventueel met als gevolg dat op een nader door de hoofdbesturen te bepalen dag de arbeid kan worden onderbroken. N1EUWE-WETERING Oranjevereeniging „Eensgezindheid". Deze nog jonge vereeniging, welke het vorige jaar met zooveel enthousiasme is gevormd en bij de verschillende feesten van het Vorstenhuis op uitnemende wijze de vreugde en hulde der geheele burgerij van Nieuwe-Wetering heeft gedemon streerd, geeft ook nu weer blijk van groo te activiteit. Dezer dagen werd ons bij monde van den voorzitter, den heer A. van den Broek, medegedeeld, dat op 6 en 7 September a.s. Oranje-feesten zulen worden gehou den. Hoewel aan deze korte en zakelijke mededeeling door hem nog weinig kon worden toegevoegd, blijkt evenwel de meening te zijn, dat de eerste dag spe ciaal voor de kinderen bestemd is, terwijl op den tweeden dag een optocht met mu ziek door het dorp zal worden gehouden. Hieraan zal veel luister worden bijgezet en het wordt aan ieders initiatief overge laten om met een frisch, origineel idee voor den dag te komen. Door deze vroeg tijdige mededeeling hebben de jongelui een zee van tijd om nu eens, hetzij per soonlijk, hetzij in groepsverband, plannen te beramen. Voorts wenschte de voorzitter er de aandacht op te vestigen, dat nog deze maand de contributie zal worden geïnd. Dat de Nieuwe-Weteringers uitstekend en gezellig kunnen feestvieren, is bekend. Door eensgezinde samenwerking zal dit ook nu weer tot stand worden gebracht. ZWAMMERDAM Personalia. Voor het examen nuttige handwerken is geslaagd mej. A. M. Raster. NOORDEN Brutale daad. Dat er onder de z.g. sportvisschers, die onze gemeente bezoeken om te komen visschen, ook wel eens men- schen zijn, die het niet te nauw nemen, is een dezer dagen weer voldoende gebleken. Een zekere A. de J. wonende alhier, had een aantal visschen gevangen, hoofdzake lijk brasem en had die in een netje ge daan en neergelegd in de Voor wetering, zijnde een water gelegen aan de Noordsche- weg. Een tweetal sportvisschers, in het bezit van een auto, haalden zonder iets te vragen het net met de visch uit het water, alsof het hun eigendom was, deponeerden dit net met de visch in de auto en ver wijderden zich, vermoedelijk in de richting van den Haag. Hieruit blijkt toch voldoende, dat sommigen van hen wel wat te brutaal zijn. Een andere beroepsvisscher had aan zijn erf een boot liggen. In een der afge- loopen nachten, zijn een tweetal sportvis schers op het erf gekomen, hebben de boot zonder te vragen weggehaald en hem later op een geheel andere plaats neergelegd. Het bleek toen dat een der roeiriemen was stuk gemaakt. Van een en ander is aangifte ge daan bij de Politie. Ongenoode gasten. Een tweetal tot nu nog bij name onbekende visschers hadden aan den veehouder P. V. wonende onder Noorden in de buurtschap Achttienhoven gevraagd, of zij gedurende den nacht enkele uren mochten verblijven in een op het erf staande schuur, hetgeen werd toegestaan. Des morgens, toen de veehouder om vijf uur in de schuur kwam, waren zijn logeer gasten al weer verdwenen, maar waren niet met ledige handen vertrokken. Het bleek, dat zij van alles hadden mede genomen, o.m. een zoo goed als nieuwe rijwiellantaarn, verschillende ijzeren tan gen en meer dergelijke gereedschappen. Verder bleek, dat z(j nog hadden medege nomen een groote vette kip. Wellicht heb ben zij thuis hun huisgenooten wijs ge maakt, dat zij in plaats van visch een vette kip aan de hengel hadden gevangen. Terstond is onze veehouder op de kade gaan zien of zijn logeergasten nog te vin den waren, maar zij hadden wijselijk de plaat gepoest. Aangifte bij de Politie volgde, die ter stond een onderzoek heeft ingesteld, maar daar zij hun naamkaartje er niet hebben bijgelegd, is tot nu toe nog niet bekend wie dat zijn geweest. Bewaarschool. De pas opgerichte be waarschool gaat zoo goed, dat de pastoor reeds het schoolgeld heeft kunnen verlagen. NIEUWKOOP le Prijs De gymnastiekvereniging „Oefening Kweekt Kunst" alhier, behaal de op den turnwedstrijd te Gouda met haar aspirant-leden een le prijs voor vrije- en toesteloefeningen. Voor den lei der, den heer Broeke, een mooi succes. BENOEMINGEN BIJ DE P.P. VAN DEN II. GEEST. Dinsdag 11 Juli, op het Liturgisch Feest van de Verspreiding der Apostelen, had in het Groot-Scholastikaat der P.P. v. d. H. Geest op het Kasteel te Gemert de jaar- lijksche uitzending plaats van de Missio narissen der Nederlandsche Provincie. Benoemd werden: Voor het Vicariaat Bagamoyo (Oost- Afrika): Pater G. van der Veer uit Cu- lemborg, Pater W. van den Eeden uit Eindhoven, Pater P. Reumers uit Poster- holt, Pater A. de Laat uit Maarhceze, Broeder Revocatus van der Eist uit Sas senheim, Pater W. Retera uit Eindho ven ontving eveneens zijn definitieve be stemming voor Bagamoyo. Voor de Prefektuur Cubango (Portug. West-Afrika): Pater P. Strous uit Neer, Pater M. van Koolwijk uit Kekerdom, Pater J. Compen uit Budel. Voor het Missiegebied Lounda (Portug. West-Afrika): Pater M. Geurts uit Thorn en Pater J. van den Dungen uit Maas tricht, die reeds werkzaam was in Oosi- Afrika en Portugal. Voor het Diocees Pointe-a-Pitrc (Gua deloupe, Kleine Antillen): Pater J. Dries- sen uit Vlierden, tot nu toe verbonden resp. aan de Missiehuizen te Baarle-Nas- sau-Grens en Gemert. Voor het Vicariaat Yaounde (Kameroun, Fransch West-Afrika): Pater J. van der Zalm uit Den Haag, Pater P. van Hout uit Helmond. Pater J. Liebregts uit Bergeyk (Weebosch), Broeder Maximus Schlag- hecke uit Haarlem, Broeder Dominicus Glaudemans uit Den Bosch. Als leeraar aan het Missiehuis te Weert werden benoemd Pater Chr. van Meyl uit Budel en Pater F. Kahlert uit Weert. Aan het Missiehuis te Gemert werd verbonden Pater A. van de Crommenacker uit Ge mert. Uit Angola repatrieerden de Zeereerw. Paters H. de Bruijn uit Wychen en Ph. van Esch uit Dommelen, der Congregatie van den H. Geest.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7