OMGEVING RIJNSTREEK WOENSDAG 12 JULI 1939 OE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 KATWIJK EEN DRIJVENDE MIJN WAARGENOMEN Schipper G. Spaans van de motorsohok- ker Sch 82, welk schip hedenochtend te Scheveningen binnenkwam, rapporteerde aan het havenkantoor dat hij hedenochtend om 5 uur een drijvende mijn had waar genomen recht voor Katwijk aan Zee, bin nen de drie mij Is grens. L1SSE Hanze. Op een der bovenzalen van „De Witte Zwaan" hield de afdeeling van „De Hanze" gisteravond een tamelijk be zette vergadering, onder leiding van den voorzitter den heer C. W. Barnhoorn. 'Naar aanleiding van de notulen zeide de voorzitter dat het wenschelijk is een vol gend jaar stappen te doen een bedevaart naar Heiloo te organiseeren. Van 't „Lima" comité was een schrijven ingekomen, dat het 'heeft 'besloten, dat de 10% korting op de waardebon met ingang van 15 Juli komt te vervallen. Van het Oranjecomité was bericht inge komen, dat in de plaatse van den heer G. J. Randsdorp in dit comité is benoemd de heer M. v. d. Linden. Tevens verzoekt het co mité, als de feestdag Zaterdags wordt ge houden na de geboorte van den Oranje telg, dien dag of minstens der namiddags te sluiten. Door verschillende leden werden bezwaren naar voren gebracht welke er tegen de sluiting op Zaterdag bestaan. Be sloten wordt de bezwaren aan het Oranje- comité mede te deelen. Vervolgens werd door den afgevaardigde naar den Centralen Raad, den heer Mans handen, verslag uitgebracht van de laatst gehouden vergadering van dien Raad, waar voor de voorzitter hem dank bracht. Hierna is aan de orde bespreking „en quête vervroegde Zaterdagavond-winkel sluiting". De voorzitter zette uiteen, wat de aanleiding is geweest tot deze enquête. De voorzitter legde er den nadruk op, dat we deze kwestie van breed stand<punt moeten bezien. Naar aanleiding van een vragen lijst van de drie middenstandsbonden werd door den secretaris een toelichting gegeven en vervolgens werden de gestelde vragen voorgelezen. De eerste vraag: Is men voor vervroegde sluiting, werd na een breedvoerige toelich ting van den Geestelijk Adviseur in dien geest beantwoord, dat men er in principe vóór is. De volgende vijf vragen werden overgeslagen: men kwam aan vraag 7, be helzende hoe de overgangsmaatregelen zul len zijn. De voorzitter meende, dat het moeilijk is alle vragen naar den letter te beantwoorden en achtte het het beste ons te bepalen bij vraag 1. en dat het bestuur den geest der vergadering toelicht om dan later, als het eenmaal landelijk is ingevoerd, de overgangsmaatregelen vast te stellen. De heer A. J. v. Zeist weer er op, dat dan meer dan ooit wenschelijk zal zijn er dan bij de regeéring op aan te dringen, dat ook automaten hun sluitingsuur zullen krijgen. Na aanneming van een nieuw lid volgde de rondvraag welke niets opleverd. De Geestelijk Adviseur sprak ten slotte een kernachtig slotwoord waarin hij wees, dat niemand en zeker niet de zakenmen- schen, de rechtvaardigheid uit het oog moe ten verliezen. Hierna volgde de Hefboomactie, waarna door den voorzitter de vergadering werd gesloten. Coöp. Veilingvereeniging H.B.G. De Coöp. Veilingvereeniging voor Bloembollen kweekers H.B.G. hield Dinsdagavond in haar gebouw de jaarlijksche algemeene vergadering onder voorzitterschap van den bee P. Warmerdam C.zn. In zijn openingswoord gaf de voorzitter een klein overzicht van het seizoen 1938/39. Op de allereerste plaats herdacht hij het overlijden van den heer C. A. de Bruin, loods chef der veilingen. De wed. de Bruin heeft de kantoorgebouwen en veilingzaal voor haar zorgen genomen. De saamhoorig- heid is steeds goed geweest tussohen het bestuur en de leden. Voor de berging van bollen heeft men 11 bollenschuren moeten huren om ze te kunnen bergen. De vrije inleveringen en de verplichte hebben hier in aandeel gehad. De heer J. Kortekaas, secretaris, las 'hier op de notulen, welke werden goedgekeurd. Het financieel verslag werd hierna uitge bracht door den heer R. W. Doeksen.Aan loonen werd 13.000.meer uitbetaald dan vorig jaar, als gevolg van de buiten gewoon groote aanvoer. Aan huur voor schuren werd betaald S 3300.De gebou wen waren begroot op f 109.007.85. Het voordeelig saldo van het verslagjaar was 11.746.10. Spreker bracht dank aan de directie namens 'het personeel. Thans volgde de vaststelling van het vei lingspercentage, hetgeen werd vastgesteld op het voorloopige cijfer n.l. 6%. De heeren W. L. Onderwater, G. Trom.p en M. van der Poel en de heer A. L. Zon neveld werden benoemd tot leden der com missie belast met het nazien der rekening. De heeren P. Warmerdam, bestuurslid en J. P. Segers, commissaris, werden als zoo danig herkozen. De heer S. Schoneveld bracht dank aan den heer Warmerdam voor zijn aanneming van zijn herbenoeming. Hij is een uitste kende werker voor deze vereeniging. De heer Warmerdam dankte de vergade ring voor het vertrouwen. Het seizoen geeft zijn drukte weer en 'hij riep de medewer king in van allen. Hij feleciteerde den heer Segers met zijn herbenoeming en bracht dank aan de commissarissen voor hun wer ken. De heer Segers dankte voor het ver trouwen. Medegedeeld werd, dat het inleggeld is bepaald op het bedrag van het vorige jaar. De rentevoet is verlaagd van 4 1/2% op 4% per jaar. Voor de veiling zal geen provicie worden berekend door de Coöp. Boeren leenbank. Er zijn 5000 manden aange schaft. Een sorteermachine is aangeschaft. De eerste veiling wordt gehouden op 14 Juli 1939. De heer D. van Egmond hield hierna een lezing over „Vakkundige behandeling der bloembollen, ook in verband met de ver koop over de veiling". Een interessante gedachten wisseling volg de hierop. De voorzitter dankte den heer van Eg- mond voor zijn vakkundige lezing. De heer van der Laan vroeg hoe of de veiling zich moet houden jegens het in- en verkoopbureau. De heer Warmerdam zegt dienaangaande een onderzoek toe. Aan het einde bracht spr. dank aan het personeel der veiling voor hun werklust in het afgeloopen jaar, waar na sluiting volgde. LE1DSCHENDAM Geldleening Raadhuisbouw. Ten ein de voor den bouw van het nieuwe raadhuis te kunnen beschikken over de noodige gelden, hebben B. en W. pogingen in het werk gesteld om te komen tot afsluiting van een geldleening. Een aanvrage werd ingediend bij het Werkfonds om den bouw te financieren uit gelden te verstrekken door dit fonds, doch het is bekend, dat het Werkfonds ten behoeve van raadhuisbouw geen gelden meer verstrekt, en daarom hebben B. en W. zich gewend tot eenige instellingen en makelaars en hebben van een makelaar een aanbieding ontvangen tot verstrekking van een leening van 125.000, welke B. en W. alleszins accep tabel achten. Deze leening heeft een aflos- singsduur van 40 jaren en de rente be draagt 3% aan afsluitingsprovisie is verschuldigd V* Mocht de bouw min der bedragen dan 125.000 dan kan het resteerende bedrag tot een maximum van 15.000 buitengewoon worden afgelost zonder kosten. B. en W. stellen voor te besluiten tot het aangaan van deze leening. STOMPWIJK HARDDRAVERIJ Voor de harddraverij, welke op Woens dag 2 Augustus a.s. in de buurtschap Stomp- wijk zal gehouden worden, zijn de volgende prijzen beschikbaar gesteld: lste prijs 300.—, 2de prijs 100.— 3de prijs 50.en 4de prijs 25. Als starter is benoemd de heer A. Comijs uit Den Haag, terwijl als kamprechters op treden de heeren: J. C. v. d. Bosch en C. J. v. d. Bosch. Des morgens om 10 uur gaan de school kinderen, begeleid door het fanfarecorps „Juliana" naar het feestterrein, alwaar zij door het bestuur der harddraverij-vereeni ging zullen worden onthaald. NOORDWIJK Lathyrus-tentoonstelling. Uitgaande van de afd. Noordwijk van de Kon. Ned. Mij. v. Tuinbouw en Plantenkunde zal Vrijdagavond a.s. te 8 uur een Lathyrus tentoonstelling worden gehouden. Er be staat gelegenheid op deze expositie ook vrije inzendingen op te stellen, terwijl er ook gelegenheid bestaat dat niet-leden op deze bijeenkomst worden geintroduceerd. SASSENHEIM Gemeenteraad. Agendt van de ver gadering van den Gemeenteraad op Don derdagavond half 8: 1. Notulen. 2. Inge komen stukken en mededeelingen. 3. On derzoek geloofsbrieven. 4. Aanvrage straataanleg door C. J. Kiebert. 5. Onbe- woonbaarverklariiv» perceel Hoofdstraat 237. 6. Begrooting 1939. 7. Beheersveror- dening bedrijven. 8. Verordening ex. art. 122 der Gemeentewet in verband met in ning lig- en kadegeld. 9. Reclames hon denbelasting. 10. Besluit in verband met verkoop grond aan de Beukenlaan. WARMOND Geboren: Gerard, z. van J. Wielinga i W. Klinker Berdina Catharina Elisa beth, d. van E. C. Hulsebosch en A. Waas dorp Antonius Maria, z. van A. G. van Noort en C. Verhaar Johannes Corne- lis, z. van C. Heemskerk en A. C. van der Tol. Gehuwd: G. J. Willemsen jm. 40 j. en A. Hoeven 36 j. O'verleden: Helena Overpelt, echt- genoote van L. v. d. Berg. VOORSCHOTEN Autotocht ouden van dagen. Het co mité verzoekt ons het volgende, betreffen de den tocht van ouden van dagen op Donderdagmiddag a.s., te willen vermel den. Voor den 2en lustrumtocht is een route gekozen, welke iets grooter is als gewoonlijk. In verband hiermede wordt een half uur eerder vertrokken, n.l. om half één. De deelnemers moeten er der halve op rekenen, dat zij om ongeveer kwart over twaalf zullen worden afge haald. De opstelling van den stoet vindt plaats op de Voorstraat, waarna via de Papelaan wordt gereden naar den Deijl. Ook de thuiskomst is iets later; ver wacht wordt om tusschen half negen en negen uur weer te Voorschoten te arri- veeren via Haagsche Schouw, Rijndijk, de Vink, Leidscheweg. VOORSCHOTEN PASTOOR MEYER GAAT RUSTEN. Z.H.Exc. de Bisschop van Haarlem 1/ecft bij besluit van 11 Juli 1.1. aan den Pastoor der St. Laurentius-parochie, den zeereerw. heer P. Meyer, eervol ontslag verleend uit de geestelijke be diening, met ingang van Vrijdag 1 September. De zeereerw. heer P. Meyer werd gebo ren te Rotterdam 31 Juli 1870. Zijn eer w. werd, na volbrachte studiën in de beide se minaria Hageveld en Warmond, door Mon seigneur Bottemanne, destijds Bisschop van Haarlem, priester gewijd op 15 Augus tus 1894 in de kathedraal te Haarlem. Zijn priesterlijke loopbaan ving hij aan als ka pelaan te Nes a. d. Amstel, daarna werd hij benoemd tot kapelaan te Velsen en ver volgens te Amsterdam, waarna zijneerw. benoemd werd tot pastoor te Zevenhoven. Na het overlijden van den zeereerw. heer J. S. van Buchem op 1 Maart 1921, werd pastoor Meyer benoemd tot pastoor te Voorschoten in de parochie van den H. Lau- rentius. Tijdens zijn pastoraat toonde pas toor Meyer zich een groot voorstander van het katholiek vereenigingsleven, zoo wel op sociaal als op kerkelijk gebied. Het R.-K. Vereenigingsgebouw werd al spoe dig vergroot. De St. Josephsgezellenver- ceniging werd gereorganiseerd; opgericht de R.-K. Vrouwenbond. Ook de Vrouwe lijke Jeugdbeweging had zijn volle sym pathie. Opgericht werd de Graal en eenige jaren geleden een nieuw Graalhuis ge bouwd. De R.-K. Jongensschool werd ver groot met eenige lokalen. Verschillende woningen werden gebouwd nabij de paro chiekerk. Ook het R.-K. kerkhof werd aan merkelijk vergroot en verfraaid, zoodat voor de overledene parochianen een waar diger rustplaats werd verkregen. Ook de pa ïochiekerk heeft tijdens zijn pastoraat veel verandering en verbetering ondergaan. Een nieuwe preekstoel is er gekomen. Een zeer mooi nieuwe orgel is gebouwd, geheel mo dern ingericht. De kerk is voorzien van nieuwe ramen, een rubber vloerbedekking is aangebracht, een centrale verwarming en een electrische verlichting aangelegd, de oren is voorzien van een nieuwe klok en n 1934, bij de viering van pastoors veertig jarig priesterjubileum is het priesterkoor geheel gemoderniseerd en een nieuw li turgisch altaar en een nieuwe communie bank geplaatst. Gesticht werd tijdens zijn loopbaan als pastoor een afdeeling van de Derde Orde van St. Francicsus, een Jon gens- en een Meisjescongregatie, waaraan zijneerw. alle zorg besteedde. In het jaar 1933 werd met zijne medewerking een hulp kerk gesticht aan den Rijndijk alhier, die bediend wordt door de paters Montforta- nen aan de Haagsche Schouw alhier, ten dienste der aldaar wonende parochianen. Den 15den Augustus 1934 herdacht pas toor Meyer zijn veertigjarig priesterfeest onder zeer groote belangstelling der paro? chianen en andersdenkenden in onze ge meente. Dit feest is op zeer luisterrijke wijze gevierd. Ondanks zijn wankelende ge zondheid heeft de pastoor tijdens zijn pas toraat alhier zeer veel gearbeid tot zegen der parochie en de parochianen. De pastoor zal zijn intrek nemen in Hui ze „Ter Wetering" te Leiden, welk huis on der leiding komt te staan van de Zusters Franciscanessen van Breda. Wij voegen onzen oprechten wensch gaarne bij de ongetwijfeld hartelijke bede van al zijn parochianen: dat aan dezen sympathieken priester vele jaren van een gezegende, wei-verdiende rust mogen wor den geschonken! WASSENAAR Tuinbouwverecniging. In café van der Zalm hield bovengenoemde vereeniging een goed bezochte ledenvergadering. Na opening door den voorzitter, waarbij deze allen hartelijk had welkom geheeten, werd het woord gegeven aan den secretaris, die in he tkort verslag uitbracht van de ge houden gecombineerde excursie naar de Leidsohe Hortus, die 'buitengewoon goed is verloopen en de excursie naar de kweeke- rijen van de firma Hoogewerff-Kroon, waar de cacteeen, vetplanten en bekervarens werden bezichtigd en bij de firma Odijck, die hoofdzakelijk zioh toelegt op het kwee ken van orchideeën. Besloten werd aan de afd. Wassenaar van de Mij voor Tuinlb. en Plantkunde voor de door haar te organiseeren groote Nationale bloemententoonstelling in September a.s. een zilveren medaille beschibaar te stellen. Verder werd besloten op een uitnoodiging ALPHEN AAN DEN RIJN Metaal bcwerkersbond „Sint Eloy". De R. K. Metaalbewerkersbond „Sint Eloy" hield gisteravond in de zaal van de St. Jo- sephsgezellen haar goedbezochte 22ste jaar- vregadering, die o.m. werd bijgewoond door den geestelijk adviseur Kapelaan C. M. Klaver en den afgevaardigde van 't bonds- ibastuiur den heer J. v. Albbevee en onder presidium stond van den voorzitter, den heer Bern. Romlbouts. Toen de voorzitter tot allen een vrien delijk welkomstwoord had gericht, deelde deze mede het overlijden van de echtge- noote van den penningmeester, den heer A. Kerkvliet. Aan allen is het wijd en zijd en overbekend, dus niet alleen aan de Me taalbewerkers, maar aan het geheele ge organiseerde parochieel© samenleving, dat in het vele, wat de heer Kerkvliet voor de organisatie heeft verricht en nog doet, zijn eohtgenoote een groot aandeel heeft gehad. Zooals de heer Romibouts schetste, leefde ook zij geheel en al met haar man mee in de organisaties op en geen enkel offer viel haar te zwaar, als het gold de vereenigingen en organisaties. Voor de metaalbewerkers alleen al zijn er ruim 22 jaren lang regelmatig te haren huize en soms veelvuldig en druk elkaar opvolgen de bestuursvergaderingen en andere bij eenkomsten gehouden, waarbij zij steeds de hulpvaardige gastvrouw was. Voor haar zieleru£werd gebeden en besloten werd een H. Mis te laten opdragen. Na voorlezing van de notulen door den waarn. secretaris, den heer C. v. d. Tol, welke met dank werden goedgekeurd, deel de de voorzitter mede, dat er wederom een aantal nieuwe leden waren toegetreden tot de afdeeling. Uit het keurig verzorgd jaarverslag ime- moreeren wij de toename onet een 9-tal leden. Moest er in het jaarverslag over het vereenigingsjaar 1938 een droeve klank ten gehoore worden gebracht omtrent de nog te groote werkloosheid in de metaalin dustrie, thans werd met vreugde melding gemaakt, dat op het moment van de jaar wisseling alle leden van „Sint Eloy" elk in zijn vak, employ 'hebben kunnen vinden. Dit toch was jarenlang niet het geval. Het financieel jaaroverzicht van den heer A. Kerkvliet, die in geldzaken ondanks zijn gezegeniden ouderdom, steeds nog het toon beeld is van correctheid en accuratesse, sloot met een batig saldo van plm. 67.16. De Bondscontroleur, de heer Roelofs, bracht hem dan ook tereoht dank voor het accu raat beheer en wensch te de afdeeling tevens geluk met het bezit van dezen prompten penningmeester. De vergadering stemde met deze schriftelijke mededeeling door een hartelijk applaus in. Nadat de aanwezige leden waren voor zien van sigaren en door het bestuur in de gelegenheid waren gesteld hun dorst te les- schen, werd het woord gegeven aan den hoofdbestuurder, den heer J. v. Abbevee, die, volgens gedane belofte op de voor gaande vergadering op 16 Mei 1939, ver slag zou geven van de stand van zaken der nog steeds niet naar wensch geslaagde loon- actie. Zooals bekend waren er nog een aantal klachten bij het hoofdbestuur doorgegeven omtrent niet volkomen nakomen van be paalde regelingen, die met de firma D. en Joh. Boot alhier waren getroffen, naar aan leiding en als gevolg van de onlangs ge voerde nieuwe loonactie en 'tot verbetering van de arbeidsvoorwaarden. Speciaal be troffen die klachten het niet uitbetalen van familiedagen,, waaromtrent, zooals in een nadien gehouden conferentie tusschen hoofdbestuur en de directie der firma is komien vast te staan, een verschil van mee ning is gerezen over het principe, welke diagen als zoodanig moeten worden aan gemerkt voor uitbetaling. Omtrent andere klachten werd door de directie opgemerkt, dat ze alle naast de waarheid waren en zij toonde zich in een nieuwe daarop gevolgde conferentie zeer gegriefd, dat de bond op- w met klachten komt, terwijl h.i. de van dezelfde afdeeling om ook aan die tentoonstelling als vereeniging in collectief verband deel te nemen, geen gebruik te maken aangezien de tijd van voorbereiding nu allen veel te kort lij'kt. Het blijkt nu niet meer mogelijk de een of andere cul tuur voor dit doel nu nog aan te vangen. Ook werd besloten aan het bestuur van bovengenoemde vereeniging een schrijven te richten met het verzoek bij hun vermel ding Wassenaar, geen „en Omstreken" meer te willen gebruiken. Eerstens werkt dit zeer verwarrend voor beide vereenigingen, ter wijl de afdeeling van de Kon. Maatschappij ook in werkelijkheid heet afd. Wassenaar, zonder meer. Nadat een nieuw lid was voorgedragen werden tot juryleden aangezocht de heeren de Roóij, Laarman en Schipper. Door den heer Verlind werd als meege bracht materiaal besproken het bolgewas Anomatheca Cruenta, een lieftallig klein- blijvend gewasje, dat veel meer in de tui nen moest voorkomen en uitstekend ge schikt is om aangeplant te worden in bor ders en in rotstuinen. De uitslag van de jury na de pauze was: Voor de in de pauze opgestoken bloemen manden: le prijs P. Kelderman met 28 pun ten; 2de C. van Vulpen en 3de C. van Tol. Voor de prijsvraag afgesneden vaste plan ten kreeg de heer Noort een lste prijs met 29 punten. Voor 5 variëteiten afgesneden Lathyrus behaalde de heer J. Hermsen met 25 punten een 2iden prijs. Voor de prijs vraag kamerplanten behaalden de heeren Nieuwkerk le pr., J. van Egmond 2de en C. van der Salm 3de prijs. Door den heer Verlind waren 2 soorten abrikozen voor het puntenstelsel ingezon den die ieder met 8 punten werden be kroond. Hierna volgde sluiting. arbeiders zelf tevreden waren. Dit toch was, volgens den heer Abbevee niet juist. Immers de bond had' van de afdeeling zelf die klachten gekregen, die ze qp 'haar beurt toch ook weer niet uit de lucht had gegre pen. Zij werden nogmaals bevestigd, waar op van de zijde der directie werd toegezegd, dat er daarop schriftelijk geantwoord zou worden. Omtrent de klachten over niet uit betalen van familiedagen werd van haar zijde opgemerkt, dat die gevallen betrof fen personen die daarvoor niet in aanmer king kwamen, doordat ze niet vielen onder de termen van: „eerste graad" of dat de genen, die het huwelijk aangingen, niet zelf •bij de firma werkzaam waren. Deze opvatting over deze zijde van de aangegane overeenkomst omtrent uitbe talen van familiedagen, kan niet worden aanvaard, aldus de heer Abbevee, immers onder eerste graad worden gerekend vader, moer, kinderen, broers en zusters. Het spreekt dan ook vanzelf, dat al deze per sonen niet altijd werkzaam kunnen zijn bij' een onderneming als de onderhavige. Maar wanneer de vader b.v. daar in dienst is, terwijl zijn zoon of dochter een huwelijk wil aangaan, is de firma z.i. wel degelijk verplicht zich in dit .geval te houden aan de overeenkomst en den verzuimdag uit te betalen. Volgens spr. hebben dan ook alle personen in de gesignaleerde viertal ge vallen recht op volledige uitkeering, inge volge de destij'ds door de directie aange gane overeenkomst. Er is thans opnieuw op een hernieuwde conferentie aangedron gen, die, naar verwacht wordt, mogelijk reeds Woensdag 12 Juli plaats vindt, waar bij het hoofdbestuur alle hoop heeft, dat de directie zich in deze 'hun standpunt intus- schen gewijzigd zal hebben. Volgens spr. zijn ook de andere zusterorganisaties niet best te sproken over een dergelijke wijze van naleving van de aangegane overeen komsten. Als dit zoo doorgaat, dat de bond zelfs toezicht moet houden op de toepas sing van overeenkomsten, welk standpunt •blijft er dan nog voor den bond over? Als antwoord gaf spr. hierop: „Een conflict, waarvoor de arbeiders zich gedwongen zien geplaatst". Spr. wijst er tenslotte nogmaals met alle ernst op, dat als de grootste meerderheid van de arbeiders in de metaalindustrie zich niet op een ander standpunt stelt (bekend is dat de Christelijke arbeiders een eenigs- zins afwachtende houding hebben aange nomen) er geen succes geboekt zal kunnen worden. Wij katholieken, aldus spr., zijn als georganiseerden in de minderheid, en staan dus machteloos in elke actie als ze gaat in een gemengd beddrijf, waar de grootste meerderheid 'n andere richting is toegedaan. Ook zullen zij van de feiten moe ten worden doordrongen, die buiten de or ganisaties staan. Er werken bij de firma Boot ongeveer 200 man, waarvan er mis schien naar schatting slechts 50% georga niseerd is! Ook zij moeten tot de organi satie worden gebracht, welke taak op U, die hier aanwezig zijt, zeide spreker, in haar volle omvang rust. De invloed van het aan tal, is reeds een winnen op zich zelf. Wel is het waar, dat die bedrijven een slechten tijd. hebben 'meegemaakt, maar daarin hebben ook de arbeiders hun deel bijgedragen! En waar er nu afspraken zijn gemaakt in de goede richting, mag en moet men er toch wel op kunnen rekenen, dat die ook worden nagekomen. Dat is recht en billijk! Daar voor zal de bond steeds voor U, leden, op de bres staan. Vervolgens gewaagde spr., van een voor stel om een klein pensioentje te geven aan allen die den 65-jarigen leeftijd hebben bereikt en reeds 25 jaren lang onafgebro ken lid zij,n van den bond. Spr. stelde de bezwaren in het licht en zeide, dat er een commissie aan de hand van de statistieken zal nagaan en berekenen, of uitvoering fi nancieel mogelijk kan zijn. Vanaf 22 Juli zal de bond voortaan niet 30 cent per lid, maar slechts 25 ct, per lid moeten storten bij de regeering voor de werkloozenkas. De verlaging zal misschien iets in die richting kunnen bijdragen, ter wijl die stap van de regeering tevens ge tuigt, van de steeds afnemende werkloos heid! Na dankwoord van den voorzitter voor deze causerie en uiteenzetting wordt aan de orde gesteld de 'bestuursverkiezing, we gens periodiek aftreden van de heeren B. Romibouts, voorzitter, A. Kerkvliet, pen ningmeester en Matth. van Gils, commis saris, waarbij allen 'bij acclamatie werden herkozen, alsook de heer Romibouts tot voorzitter. heer Rombouts bracht hierna nog een verslag uit van een verga dering te Utrecht, terwijl de geeste lijk adviseur, Kapelaan C. M. Klaver, de bijeenkomst aanvulde met een korte cau serie over de „Nieuwe Gemeenschapsge- daohte". Spr. gaf een verklaring van het eigenlijke doel van die actie en hoe de ver woesting van het liberalisme langs gelei delijken weg weer moet worden hersteld. In de komende wintermaanden zullen voor dit doel enkele avonden worden georgani seerd, waarop ter zake deskundige personen het woord zullen voeren. Ter verlichting van de vele werkzaam heden van den penningmeester heeft het bestuur tot tweeden penningmeester aan gewezen den heer H. van Egmond, Emma- laan 29, bij wien vanaf heden men zich kan vervoegen, voor stempelen en andere hier mede in vehband staande werkzaamheden. Hierna sluiting. Wilhelmina-vereeniging. Gisteravond werd in de benedenzaal van Hotel „De Ver gulde Wagen" door de Wilhelminavereeni- ging een algemeene ledenvergadering ge houden, welke vrij goed was bezocht. Even half negen werd de bijeenkomst met een jwelkomstwoord door den voorzitter, den heer Lam geopend. Deze drukte zijn vol doening uit over de werkzaamheden bij de feestelijkheden van het vorig jaar, verricht

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6