SPORT Geslaagde record poging van Jo Waalberg WOENSDAG 12 JULI 1939 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 11 GEMENGDE BERICHTEN MAN DOOR AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD. Gistermiddag is de 67-jarige man uit Schiedam bij het oversteken van den Rijks weg tusschen Delft en Overschie door een auto gegrepen en gedood. Het lijk is naar het oude en nieuwe gast huis te Delft overgebracht. AAN DE VERWONDINGEN OVERLEDEN. Woensdagavond jl. is het bejaarde echt paar v. d. WeteringNieuwendijk, wonen de in de Rubensstraat te Rotterdam, toen het de Lusthofstraat wilde oversteken, te lgen een taxi opgeloopen, tengevolge waar van beiden ernstige verwondingen oplie pen en in het ziekenhuis aan den Coolsin- gel moesten worden opgenomen. Thans is de 80-jarige mevrouw K. J. v. d. WeteringNieuwendijk aan de bekomen verwondingen overleden. MEISJE DOOR AUTO AANGEREDEN EN OP SLAG GEDOOD Gistermorgen is te Langerak (Geld.) een ernstig ongeluk gebeurd. Het zesjarig doch tertje van de familie Wijers kwam achter een stilstaande treiler te voorschijn, juist op het oogenblik dat een auto uit de rich ting Doetinchem naderde. Het kind werd gegrepen en op slag gedood. Den bestuur der van de auto treft geen geschuld. Het meisje was bezig autonummers op te schrijven. KNAAPJE OVER BOORD GESLAGEN EN VERDRONKEN. Gistermiddag is het driejarig zoontje van de familie Wiltens, welke met een schip in het Noord-Willemskanaal onder Groningen ligt, overboord geslagen en verdronken. Het lijkje is een uur na het ongeluk opgehaald. HET ZEILONGELUK TE KORTENHOEF. Nadat Maandag den geheelen dag was gedregd op de Wijde Blik zette men gis teren de pogingen voort, om den 38-jari- gen E. Hartog en zijn vijfjarig zoontje Frank te vinden. Zooals men weet sprong de heer Hartog Zondag j.l. zijn zoontje, dat te water was geraakt, na. Gistermid dag omstreeks vier uur is men er in ge slaagd het lijk van den heer Hartog met de zegen boven te brengen. De vijfjarige Frank werd nog niet gevonden. AZIJN-EXTRACT GEDRONKEN, Driejarig kind aan de gevolgen overleden. Het 3-jarig kindje van den arbeider A. K. te Vroomshoop zag naar de „Zwolsche Crt." meldt, in een onbewaakt oogenblik kans een fleschje azijn-extract te be machtigen. De kleine dronk hiervan, met het gevolg, dat er vergiftigingsverschijn selen werden geconstateerd. Hoewel dadelijk door den ontboden ge neesheer middelen in het werk werden gesteld om ernstige gevolgen te voorko men, kon dit echter niet meer baten. De kleine is later overleden. TWINTIGSTE BOSCHBRAND BIJ GROESBEEK. Kwaadwilligheid thans zeker. Op de Mookerheide bij de Mookerschans brak Dinsdagavond omstreeks acht uur opnieuw een felle brand uit in een bosch van jonge dennen, de twintigste in de reeks boschbrandenvan dezen zomer. Nadat landbouwers en voorbijgangers het vuur, dat de Mookerschans ernstig bedreigde, hadden bedwongen, bleef dat ongeveer veertig are bosch was vernield. Thans vermoedt men met nog grooter zekerheid, dat brandstichting de oorzaak is. Bij de plaats van den brand vond men n.l. de stuurstang van een fiets. Hiervan was het eene eind met een stop gesloten, terwijl bet andere eind in brandbaar ma teriaal stak. De politie van Mook verdacht een paar personen, doch na een kort onderzoek werden deze op vrije voeten gesteld. Het onderzoek wordt intusschen voort gezet. BRAND IN EEN BORSTELFABRIEK TE BREDA. Gisteravond omstreeks acht uur is brand uitgebroken in de machinale borstelfabriek van de firma A. v. d. Kolk aan den Sluissingel 1924 te Breda. Om wonenden zagen rook opstijgen uit een achter de fabriek gelegen opslagplaats voor borstels en nog voor zij gelegenheid hadden de brandweer te waarschuwen, sloegen de vlammen uit de houten opslag plaats naar buiten. Daar de fabriek ge heel door woningen is omringd en het vuur dus groot gevaar voor de buurt op leverde, rukte de brandweer met groot materiaal uit. Met vier stralen op de motorspuit werd de brand energiek aangetast, met het ge volg, dat het vuur beperkt kon blijven tot de opslagplaatsen en magazijnen van de fabriek. Deze zijn geheel uitgebrand. Een aanzienlijke voorraad borstels enz. ging verloren. De schade, welke door verzeke ring wordt gedekt, beloopt eenige duizen den guldens. De oorzaak is vermoedelijk, dat vuur gevallen is uit een brandende kachel, waarbij pas geft briceerde borstels werd gedroogd. RAADSELACHTIGE ZIEKTE TE EINDHOVEN. Twee kinderen gestorven. In de gemeente Eindhoven doen zich bij de familie Tatenhove aan de Pieter Poststraat 30, eigenaardige ziektever schijnselen voor, waarbij de genees- heeren voor een raadsel staan. Reeds twee van de vijf kinderen van deze fa milie zijn aan deze ziekte overleden, terwijl de drie anderen in ernstigen toestand verpleegd worden in het Bin nengasthuis. Vorige week Donderdag werd het twee jarige dochtertje Truusje onwel. Het kind was hangerig en werd in bed gelegd. Men vreesde geen ernstige ziekte en oordeelde het daarom ook niet noodig een geneesheer te raadplegen. Zaterdag werd echter ook het vierjarig zoontje Broerie ziek, en dit ventje vertoonde dezelfde ziekteverschijn selen. Dr. Alphen de Veer werd nu ge raadpleegd. Zondagmiddag was de toe stand van het kleine meisje zoo ernstig, dat men geneeskundige hulp dringend noodzakelijk oordeelde. Daar de huisarts van de familie Tatenhoven afwezig was, werd de hulp van dr. Ebeling Koning ook ingeroepen. Des avonds is de kleine meid echter overleden. De doktoren waren het echter wel met elkaar eens, dat het hier een besmettelijke ziekte gold en troffen on middellijk maatregelen om uitbreiding te voorkomen. Ook de drie andere kinderen van het gezin, het twaalfjarige Mientje, de negenjarige Pieter en het zevenjarige Joke werden ziek. Het kind Broerie werd Maan dag naar het Binnengasthuis overgebracht, waar het eveneens is overleden. De drie andere kinderen zijn gisteren in het Bin nengasthuis opgenomen en vereeren in ernstigen toestand. Toen de „Vooruit" in het ziekenhuis in formeerde naar de oorzaak van de de ziekte, moest men het antwoord schuldig blijven. Evenmin was bekend, met welke ziekteverschijnselen men te doen had. Wat de toestand van de drie kinderen betrof, deelde men mede, dat deze nog niet direct levensgevaarlijk was. Verschillende mee ningen hebben in de buurt, waar de fa milie woont, post gevat. De oorspronkelijke gedachte van loodarsenaat-vergiftiging, wat mogelijk kon zijn doordat juist achter de woning, waarin deze familie woont, ver schillende groote aardappelvelden zijn, wordt tegengesproken. Een andere mee ning, dat de kinderen vergiftige bessen ge geten zouden hebben, wordt eveneens als onjuist beschouwd. Het eten, dat de kin deren nuttigen werd even vlug als het ge nuttigd was, weer opgegeven. Verschillen de van deze etensresten zijn onderzocht. De ouders zijn van de ziekte vrij geble ven. POSTBESTELLER PLEEGDE VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. Bekentenis afgelegd. De directeur van het postkantoor te Schagen heeft den besteller H. M. wegens gebleken valschheid in geschrifte bij het innen van kwitanties, geschorst. De man heeft na verhoor door den bri gade-commandant der Rij ksveld wacht een volledige bekentenis afgelegd. ZIJN WONING GEBARRICADEERD TEGEN DE POLITIE. Agenten trekken revolver. Aan het Achter 't Vosje te Weesp is gis termiddag een arrestatie verricht, waarbij zoowel de Weesper als de Huizer politie te pas zijn gekomen en welke het noodza kelijk heeft gemaakt, een huisdeur met behulp van een koevoet open te breken, melde de „Tel.". De ongeveer 26-jaiyge J. V., wonende aan bovenstaand adres, die reeds eenige malen gevangenisstraf heeft ondergaan, werd er van verdacht, een fiets, welke zijn te Huizen wonende neef voor een bedrag van ruim 80.— in huurkoop had gekocht, te gelde gemaakt te hebben. Op de Laar der kermis zou J. V. tegenover derden verklaard hebben, vier dagen „fijn te zijn uitgeweest en kermis te hebben gevierd". Het geld zou afkomstig zijn van een trans actie met een kellner te Laren, die zijn oude fiets zou hebben ingeruild tegen de bovenbedoelde fiets en daarop 14.zou hebben toebetaald. Zoodra dit verhaal ter oore kwam van de Huizer politie, en de burgemeester er mede in kennis werd ge steld, verzocht deze de politie te Weesp, om J. V. in arrest te nemen. Twee Weesper politie-agenten begaven zich naar het Achter 't Vosje, waar zij J. V. vóór zijn woning op straat aantroffen. Een der agenten deelde V. mede, dat hij op het politiebureau moest komen, waar op deze antwoordde: „Je kunt me wel krijgen, maar in brokken". Daarop had V. zich in de kleine woning begeven, waar zijn ouders verblijf houden en had de deur dichtgeworpen. De beide politie agenten hebben zich daarop weer verwij derd. Toen V. niet bereid bleek, aan de uitnoodiging, om op het bureau te ko men, gevolg te geven, en bij een herhaald bezoek van de politie, V. weigerde de deur te openen, besloot de chef van politie te Huizen, de heer Sinken die inmiddels van de situatie te Weesp op de hoogte was gebracht) zich met zijn veldwachter Ma- rinus per auto naar Weesp te begeven, ten einde zelf de arrestatie te bewerkstelli gen. Inmiddels had de politiechef te Weesp, de heer P. Vos, ook de assistentie van den brigadier der rijksveldwacht te lefonisch ingeroepen, doch deze bleek niet in Weesp te zijn. Bijl en boksbeugel. In gezelschap van de Huizer politie is de Weesper pclitie-chef met 2 agenten ten slotte wederom naar het Achter 't Vosje gegaan, maar intusschen had J. V. met behulp van een ijzeren staaf, welke hij vóór de deur had weten te schuiven, den ingang zóó gebarricadeerd, dat een smid te hulp moest komen, om met een koevoet de deur te forceeren. De ongewoon groote politiemacht had een dichten drom van nieuwsgierigen op de been gebracht en J. V. stond dit alles door een bovenraam kalm gade te slaan. Naar burgemeester Detinga nog meedeel de, had de verdachte een bijl te zijner be schikking en was bovendien voorzien van een boksbeugel, om zich, zoo noodig te weer te stellen. Op een- gegeven oogenblik opende J. V. het bovenraam een paar centimeter on wierp een plank naar beneden, kennelijk met de bedoeling, de politiemannen op straat, die met de revolver in de hand ge reed stonden, te treffen. De politiechef uit Weesp ontkwam nog juist aan het gevaar. Ten slotte, toen de deur met veel moeite geopend was, hadden de politiemannen zich, met de revolver in de hand, naar bo ven begeven, waar J. V. in arrest werd genomen. Toen deze op straat kwam en in den auto zou stappen, hief hij nog dreigend den vinger op tegen de Huizer politie en had nog tal van praatjes. Met een onverschillig gebaar bleef de verdach te zijn sigaret rooken, maar de Huizer po litiemannen hadden hun doel bereikt: de verdachte was gearresteerd. Hij is per auto naar Huizen overgebracht en daar in verzekerde bewaring genomen. Heden is hij ter beschikking van den officier van Justitie te Amsterdam gesteld. DE VERDUISTERING TE IJSSELMUIDEN. Ambtenaar en veldwachter geschorst. Omtrent het geval ververduistering van gelden ter gemeente-secretarie van IJssel- muiden vernemen wij, dat een andere ambtenaar ter secretarie en de gemeente veldwachter uit hun betrekking geschorst zijn. Of en in hoeverre zij bij de verduiste ring en de falsificaties betrokken zijn, staat nog niet vast. Dinsdag is de gear resteerde ambtenaar, die in voorloopige hechtenis gesteld is, door den rechter commissaris te Zwolle gehoord. Het on derzoek naar den omvang van de knoeie rijen wordt voortgezet. Van den gearresteerden ambtenaar was het bekend, dat hij zich uitgaven veroor loofde, die moeilijk in overeenstemming waren te brengen met zijn saalris. Vooraf hadden de reserve-zeventallen van beide ploegen elkanders krachten getoetst, maar de score bleef hier blanik evenals trouwens in flen eersten wedstrijd. (0—0). Poelmeer II 4 3 1 72 7 Zijl II 5 1 2 2 7—6 4 L.Z.C. n 4—31 1—2 3 AZ.C. II 3—21 1—6 2 WEDSTRIJDEN POELMEER. Donderdagavond te 8.15 uur speelt Poel meer I thuis tegen H.V.G.B. terwijl Maan dagavond het tweede ook in Poelmeer de A.Z.C.-areserven ontvangt. WATERPOLO DE ZOMERCOMPETITIE. HAARLEM EN POELMEER PROMOVEEREN. De eerste overwinning van de Zijl. Met nog twee wedstrijden in totaal te spe len heeft de Zijl thans de eerste overwin ning weten te behalen. Gisteravond heeft de club nl. vrij onverwacht van de L.Z.C. gewonnen in een wedstrijd, waarin L.Z.C. weliswaar met veel pech te kampen had, doch waarin hun spel tevens zeer teleur stelde. Aangezien Haarlem gisteravond met 20 van H.V.G.B. won, zijn Haarlem en Poel meer voor de overige clubs niet meer te bereiken en promoveeren zij beide naar die eerste klasse. De stand is: gesp. gew. gel. verl. v.t. pnt. Haarlem 7 6 1 2710 13 Poelmeer 7 6 1 187 12 L.Z.C. 8 2 3 3 17—16 7 H.V.G.B. 7 2 14 10—17 5 S.Z.C. 7 13 3 12—15 5 De Zijl 8 1 7 6—26 2 L.Z.C.—DE ZIJL 0—1. Wanneer we het aantal schoten beschou wen, dat de L.Z.C.-voorhoede in dezen wed strijd op het Zijl-doel heeft gelost, dan zou men legio doelpunten hebben kunnen ver wachten. Toch is de score aan de Zijl-zijde blank gebleven. Het wilde dezen avond bij de L.Z.C. allerminst vlotten. Het samenspel liet veel te wenschen over, de spelers zwom men zioh te weinig vrij en wanneer er ge schoten werd, waren zij meestal abominabel slecht gericht, terwijl keeper Kloots een goeden dag had door de overige welgerichte schoten op zijn doel onschadelijk te maken. Lut is de eerste, die den Zijl-keeper op de proef stelt, wanneer hij den bal uit een vrijen worp van Elzinga goed aangegeven krijgt. Maar Kloots stopt het leer en zet zijn aanval aan het werk, die evenwel door de L.Z.C.-verdediging in bedwang wordt ge houden. Achtereenvolgens schieten Lut, Ouwerkerk en v. d. Reyden dan naast en eerst daarna moet de L.Z.C.-keeper Ver- sluys in actie komen voor een goed schot van de Looff, hetgeen hem goed afgaat. Opnieuw krijgt dan Teegelaar een vrije kans, doch Lnplaats van vooruit te schieten 200 Yards in 2 min. 40.3 sec. Jo Waalberg heeft gisteravond in het A.M.V.J. bad te Amsterdam een poging gedaan om het wereldrecord over 200 yards schoolslag, dat op haar naam stond, met 2 min. 41.4 sec., gevestigd op 2 Novem ber 1937 te Amsterdam, te verbeteren. Hoewel de A.D.Z.-zwemster niet bij zonder in conditie was, slaagde zij er in, dit record met niet minder dan 1.1 sec. te verbeteren. Jo Waalberg noteerde over de 200 yards een tijd van 2 min. 40.3 sec. Haar tusschentijden luiden: 50 meter 39 sec., 100 meter 1 min. 24.5 sec., 150 meter 2 min. 10 sec., 175 meter 2 min. 34.6 sec. geeft hij een aohterwaarisch schot, waarbij de bal over het doel gaat. De Zijl-voorhoede komt dan gevaarlijk opzetten en de Looff met Arnoldus liggen vrij. Eerstgenoemde schiet, doch de bal ketst via de zijlat naar Arnoldus, die geen oogenblik aarzelt en zijn club de leiding geeft (01). Bijna werd het even later 02, toen Blansjaar hard inschoot en de bal via de zijlat naar den anderen kant van het doel dreef, waar hij juist voor het doelvlak bleef drijven. Kort voor de rust lost Lut een fraai schot, dooh mede dank zij de bovenlat weet Kloots zjjn doel voor doorboring te vrijwaren. In de tweede helft krijgen we steeds hetzelfde spelbeeld te zien. Een steiik aan vallend L.Z.C. met tal van schoten over of naast het doel en tevens een uitstekend keeper in het Zijl-doel. Wegens te vroeg wegzwemmen moeten dan Elzinga en de Looff het water uit en even later krijgt Blansjaar kramp, terwijl de la Court met hem verdwijnt. Met vijf tegen vijf spelend wordt het spel er niet beter op, maar de L.Z.C. krijgt nog een fraaie kans op den gelijkmaker als de bal uit een hard sohot van Teegelaar bij den vrijliggenden Ouwer kerk komt, die evenwel op 2 M. afstand tegen Kloots schietZoo komt tenslotte onveranderd het einde met de eerste over winning voor de Zijl, waarvoor haar begrij pelijkerwijs een welverdiend applaus ten deel valt. DE ETON RAMBLERS OP TOER DOOR ONS LAND Cricket-spelers van naam in de ploeg De volgende spelers maken deel uit van het team van de Eton Ramblers, hetwelk a.s. week een drietal wedstrijden in ons land zal spelen: G. H. M. Cartwright, aan voerder, H. T. Foley, wicketkeeper, C. II. Gibson, F. G. Mann, K. H. R. Johnhon, A. J. B. Marsham, P. A. Walker, J. W. Strang Steel, C. E. Mott Ratclyffe en J. N. Hogg. De elfde speler moet nog aangewezen wor den, doch op het oogenblik moeten tal van Engelsche jongelieden hun militaire plich ten volbrengen, waardoor aanvoerder Cart wright veel moeite heeft het elftal te com- pleteeren. Hierdoor is het dan ook niet het allersterkste elftal, dat hij op de been kon brengen. Nog 't vorig jaar speelde aanvoerder Cartwright hier in ons land met de M.C.C. tegen H.C.C. en het N.C.B.-elftal, doch hiervoor heeft hy reeds in 1922 met de Incogniti een toer door ons land gemaakt. Hij is een zeer kundig aanvoerder en een nuttig all-rounder. C. H. Gibson, die in 1931 en het jaar daarop voor de Free-Foresters hier te lande speelde is een rechts medium bowler, die een constante goede lengte houdt en niet snel te overmeesteren is. In 1932 was hij captain van het M.C.C.-elftal, dat in Zuid-Amerika getoerd heeft. F. G. Mann, zoon van den oud-Engeland- enMiddlesex aanvoerder, zal men zich nog wel van het vorig jaar herinneren toen hij voor de M..CC. tegen het N.C.B.-elftal een uiterst fraaie honderd bijeensloeg. Hij is een zeer stijlvol batsman, beschikt over tal van strokes en maakte de vorige week nog 59 voor Cambridge tegen Oxford. A. J. B. Marsham, zoon van C. H. B. Marsham, den oud-aanvoerde van Kent, is een zeer goed legbreak-googlie bowler, die, evenals Mann aan den universiteitswed strijd tusschen Oxford en Cambridge van dit seizoen heeft deelgenomen. K. H. R. Johnson deelde in 1932 voor ton tegen Harrow en is een all-rounder, terwijl J. N. Hogg een oud-Etonian, een forcing batsman en een slow medium bowler (rechtsche swingers) is. Het is de eerste toer van de Eton Ramblers naar ons land Op Maandag 17 en Dinsdag 18 dezer spelen zy in Den Haag tegen een Neder- landsch studenten elftal, Woensdag 19 en Donderdag 20 Juli a.s. wordt de strijdt te Lareh tegen de Flamingo's aangebonden, terwyl de Vrijdag benut wordt om de En- gelschen ons land te laten zien. Op Zater dag 22 en Zondag 23 Juli ontmoeten de Eton Ramblers het Nederlandsch elftal aan de Spanjaardslaan te Haarlem. MILITAIRE VIJFKAMP. De schermwedstrijden. De uitslag van den Maandagmiddag ge houden cross-country te Amersfoort luidt als volgt: Officieren: 1. D. W. v. d. Bosch, kapt. 5 R.V.A., Amersfoort. 5 min. 6 sec.; 2. F. Brouwer, 2e lt. 6 R.V.A. Leiden, 5 min. 8 sec.: 3. J. Stam, 2e lt. 6 R.V.A., Leiden, 5 min. 34 sec.; 4. A. J. de Vries, le lt. vlie ger, Zeist, 5 min. 36 sec.; 5. A. Statius Muller, 2e lt. 1 R.V.A., Harderwijk, 5 min. 46 sec.; 6 P. C. Snorn, 2e lt. 6 R.V.A., Lei den, Oegstgeest, 5 min. 49 sec. Onderofficieren: 1. A. Bakker, waehlm. Rijschool, Amersfoort, 5 min. 2 sec.; 2. Chr. G van Baaien, wachtm. 1 It.V.A. Harderwijk, 5 min. 4 sec.; 2. II. L. Sula, wachtm. 2 R.V.A., Den Haag, 5 min. 14 sec.; 4. T. Rasma, wachtm. 8 R.V.A., Ede, 5 min. 32 sec.; 5. P. F. J. Verstraatcn, wachtm., 6 R.V.A., Leiden 5 min. 40 sec. De nationale vijfkamp werd gisteren voortgezet met schermwedstrijden. Zij vonden voor de officieren plaats in "de in- fanteriekazerne aan den Leusderweg, voor de onderofficieren in de kazerne bereden wapens te Amersfoort. De uitslagen luiden: Officieren paardrijden: 1. Luit. D. W. v. d. Bosch met 8 gewonnen partijen; 2. luit. J. P. F. de Bruin; 3. luit. A. Statius Mul ler; 4. luit. F. de Bruin; 5. luit. P. C. Snorn; 6. luit. J. Stam. Officieren handgranaten: 1. luit. ter zee jhr. F. de Kocq met 10 gew. partijen; 2. luit. F. A. van Kregten; 3. luit. J. J. Els- ma; 4. luit. B. F. M. Wütenburg; 5. luit. H. J. v. d. Grijp; 6. luit. B. B. v. d. Hoorn. Onderofficieren paardrijden: 1. Wachtm. F. Pasma, met 5 gew. partijen; 2. wachtm. J. Quik; 3. wachtm. H. C. Sala; 4. wachtm. Chr. G. van Balen; 5. wachtm. P. D. Nieuwenhuis. Onderofficieren handgranaten: 1. Cadet serg. W. A. Pückel, met 8 gew. partijen; 2. sergt. H. P. Ettiger; 3. adj. H. A. J. Snijers; 4. vaandrig H. J. J. Snijer; 4. vaandrig H. J. J. Snijer; 4. serg. maj. instr. J. de Vries. Korpswedstrijden O.O. na 2 dagen: 1. 16e R.I. met 14 punten; 2. Kon. Marechaus- sée met 16 punten; 3. Politietrocpen met 21 punten.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 11