Land- en tuinbouw-jongeren in tweedaagsch congres. BINNENLAND SPORT MAANDAG 10 JULI 1939 DE LEIDSCHE COURAN1 TWEEDE BLAD - PAG. 7 Het gaat met de activiteit van de Land en Tuinbouw jongeren den goeden kant uit, vooral nu de L.T.-organisatie in de K.J. M.V. samenwerking heeft verkregen van de St. Josaphsgezellenvereeniging. Als eerste vrucht naar 'buiten van deze samenwerking is een tweedaagsch congres gehouden in de Wieringermeer, het veel belovende land voor de Katholieke Jonge Boeren en Tuinders ook. Dit congres ge noot de belangstelling van meer dan 150 deelnemers uit het Bisdom, van Zeeland tot het Noorderkwartier. Er waren Zeeu wen, die er een nachtreis per auto-car voor over hadden, er waren Westlanders en Rijnlanders, jongens uit de Venen en Ken- nemerland, uit het Noorderkwartier en Westfriesland. Voorzitter van het congres, dat zijn bijeenkomsten hield in het wijd en zijd vermaarde hotel Smit te Middenmeer, was de heer Jan Geysel uit Ouderkerk, president van den uit de K.J.M.V. en St. Josephs gezellen gevormde L.T.-raad. Van dezen raad waren o.a. aanwezig de zeer- eerw. heeren rector L. Beune, bondsmode- rator, praeses H. J. A. Drost, van de St. Jo- sephsgezellen, dr. W. Deysseibloem, K.J. M.V.-voorzitter, de technische adviseur, de heer C. J. Vergouwen, landibouwleeraar te Voorhout en de heer B. Machielse, tuin- foouwieeraar te Beverwijk. Voorts merkten wij op de heeren prof. A. Cleophas, gees telijk adviseur van den L.T.B., A. J. Ver- kley te Sassenheim, hoofdstuurslid van den L.T.B., pastoor P. Braak, van de Wierin germeer, ir. A. Jacobs, directeur van de R. K. Landbouwschool te Voorhout, B. N. Loerakker, bestuurslid van den R. K. Land- arbeidersbond St. Deus Dedit e.a. Inleiding van den heer M. P. van der Weijden. De eerste inleiding werd gehouden door het Tweede Kamerlid den heer M. P. v. d. Weyden, die bepleitte een economische po litiek, die doelbewust richting geeft aan de ontwikkeling van den Nederlandschen land en tuinbouw. Hij wees er op, dat Nederland ook het probleem van de „levensruimte" Ikent. Nieuwe vestigingemogelijkheden eiisohen echter dat de bodemproductie in tensief opgedreven wordt, daarvoor maat regelen genomen worden en de bodem productie rendabel zij. Als men -land' aan maakt, moet dat ook nuttig gebruikt kun nen worden. De landbouw zal moeten er kennen vergaande consequenties ten aan zien van de structuur van het bedrijf, maar dan gelijkberechtigd met andere groepen in ons volksbestaan. Spr. behandelde uit voerig de moeilijkheden en de voordeelen van de landbouwcrisispolitiek, de toekomst in verband met de ophanden zijnde orde ning en de handelspolitieke mogelijkheden en wensdhen. Als de landbouw redelijk be handeld wordt, ook wat de prijzenregeling aangaat, dan moet de landbouw de verant woordelijkheid van de bedrijfsmaatregelen aanvaarden, daaronder begrepen maatrege len, om de nationale bodemproductie meer in overeenstemming te brengen met de mo gelijkheden van afzet in binnen- en buiten land. Doelbewust moet de economische poli tiek zidh riohten op den landbouw, ter be reiking van nieuw evenwicht in voortbren ging, verdeeling en werkgelegenheid. Daar voor is o.a. bodeminventarisatie noodig. Spr. •wees op de voordeelen van het plan-West- hoff en zeide, dat het volk als geheel ge plaatst moet worden voor de problemen van den land- en tuinbouw. Het is noodig, te pleiten voor vakbekwaamheid en kwali teitsverbetering enz. maar ook de beloo ning moet redelijk in orde zijn. De jongeren hebben de taak, vertrouwen te hebben in hun toekomst, vakbekwame menschen te worden, goede staatsburgers en trouwe or- ganisatiemensohen. Na de inleiding van den heer Van der Weij den was er gedachten wisseling. Naar aanleiding hiervan merkte de heer Van der Weijden nog het volgende op. Spr. had geen pleidooi voor autarkie 'bedoeld. Wij moeten onzen export bevorderen en onze produc tie ordenen. De wijze, waarop onze export bemoeilijkt wordt, brengt consequenties mede. Voor economie op tuinbouwscholen voelde spr. alles. Spr. geeft toe, dat de eco- tnomie van den grond in d)en steun nog te veel op den voorgrond staat. Dat is mog een gevolg van het liberale stelsel en van den invloed van de „haute finance". Men moet ook komen tot een regeling van de rente vaste lasten) anders blijven de steunmaat regelen in een ongunstige richting wenken. Maatregelen tot bescherming van de grond eigendom zijn noodig. Wij voelen er niet voor, dat de boeren melkknechten en var kenshouders worden in dienst vande Unilever, die geld belegt in gronden. Een viertal excursies. Onder practische voorlichting van de ge leiders, door de directie van den Wieringer meer beschikbaar gesteld, volgden nu een viertal excursies. Men verdeelde zich in drie groepen, n.l. akkerbouw, weidebedrij- v en en tuinbouw in den algemeen en zin. Wij hebben in de auto van den L.T.B.- adviseur prof. Cleophas, speciaal den akker bouw 'bezichtigd en op een tocht van ruim vier uur door den polder opnieuw een prachtigen indruk gekregen van het enorme werk dat hier is en wordt tot stand gebracht. 's Avonds werd, met een toelichting van ir. van Steen, de Wieringermeerfilm ver toond, die er nog eens de aandacht op ves tigde, dat als de 220.000 H.A. inpoldering aan het Nederlandsche cultuurland zal zijn toegevoegd, het cultuurland met 10% zal zijn toegenomen. Hij lichtte nog eens toe, waarom de eerste gronden van staatswege werden geëxploiteerd: men wilde de kwaal van vroegere inpolderingen vermij den, waarby vele boeren hun pionierswerk duur, te duur vaak, want met hun heele ondergang, hebben betaald. Dat zal in de Zuiderzeepolders niet gebeuren. De practijk bewijst het al. De aarzeling van de eerste uitgifte is glansrijk overwonnen. In 1941 zoo vernamen we begint de exploitatie van den N.O. polder. Aan de eerste exploitatie van staatswege zullen 6000 arbeiders werk kunnen vinden. In dien polder moge ook de toekomst liggen van menige katholieke jonge boer en tuinder. De tweede dag. In het kerkje van pastoor Braak te Sloot- dorp droeg praeses Drost op den tweeden dag van het congres, de H. Mis op tot in tentie van het congres. En daar het de eer ste Vrijdag der maand was werdd er een algemeene H. Communie gehouden. Het gezin als hecht steunpunt. Na het ontbijt hield rector Beune een in leiding over het onderwerp: Het gezin als hecht steunpunt voor de maatschappij en de persoonlijke verantwoording van den jongen man tot gezinstichting. Rector Beune wees op de drie grondsla gen van de goddelijke levensorde. 1. De mensch is geschapen naar Gods beeld en gelijkenis. 2. Het is niet goed dat de mensch alleen zij. 3. Gaat en vermenig vuldig u. Op de erkenning van deze drie grondsla gen moeten individu en samenleving ge richt zijn. Het beste daartoe is een goed ge zinsleven. Daar het gezin de oudste ge meenschap is mag ook de staat niet boven het gezin staan. Wel moet de staat het ge zin helpen tot ontwikkeling te komen. De beste politiek van den staat is de gezins politiek, al hebben de jongeren niet alles van den staat te verwachten. Maar op de hulp en medewrking mogen zij rekenen. Uitvoerig behandelde spr. dan de per soonlijke verantwoording van den jongen man tot gezinstichting, waarbij hij er voor op wees dat men bij de vorming van een gezin nog altijd te hooge welstandeischen stelt. Ook over deze inleiding werd een inte ressante gedachtenwisseling gevoerd. De taak der jongeren. Na de pauze die hierop volgde sprak de heer C. P. Vergouwen, diocesaan technisch adviseur over de taak vein de jongeren in verband met hun toekomstmogelijkheden, expanise in Nederland en daarbuiten. Allereerst behandelde spr. de Wieringer meer, waarover hij eenige interessante cij fers mededeelde. In 1940 en 1941 kunnen telkens nog 15 zetboeren geplaatst worden. Men is begonnen met 7. Daarvan is 1 ka tholiek. Op het oogenblik zijn er 267 be drijven in huur uitgegeven. Er komen er dit jaar nog 97 bij. in 1940 nog 100, waar bij ook tuindersbedrijven. Alles bijeen is de Wieringermeer verdeeld in 550 bedrijven. Voorts zijn 250 tuinders uit de randgebie den in de gelegenheid gesteld hun bedrijf met 2 H.A. nieuw land uit te breiden. Wat de pachthoogte betreft merkte spr. op: De pachten in het oude land zijn te hoog. Men misgunne de menschen in den Wieringermeer hun boterham niet! (Ap plaus). Van de 267 bedrijven, die verpacht zijn, zijn er 66 in katholieke handen, dat is een vierde deel.. De critiek valt hier terug op het katholiek kamp, want.er waren te weinig katholie ke sollicitanten. Thans wordt deze ach terstand ingehaald. Wat de bevolking betreft hebben de katholieken 23 pet. het plateland gemiddelde is 36 pet. Op het blatteland hebben de katholieken 42 pet. Zie nu het pioniersbloed van de gereformeerden: 8 pet. in Nederland, 10 pet. op het platteland en 25 pet. in de Wieringermeer. De N.O. polder zal in sneller tempo wor den uitgegeven. Op 1 November 1944 ko men de eerste 250 bedrijven los. Laten de katholieken jongeren zich hierbij niet on betuigd laten! De bekende gegevens doen zien, dat het de menschen hier goed gaat. Spr. wees er op dat er voor de Wierin germeer niet in de allereerste plaats diplo ma's geëischt worden. Er worden practi sche eischen gesteld. De opleiding daartoe is de taak van de jeugdbeweging. Voldoet ze daaraan niet dan zal ze herzien moeten worden. Na deze inleiding van den heer Vergou wen werden verscheidene vragen gesteld, die uitvoerig en leerzaam werden beant woord. Het ging daarbij vooral om de vreag of de financieele eischen in het nieuwge- wonnen gebied niet te zwaar zijn, en over het benauwde probleem voor tuinders, dat het areaal niet kan worden uitgebreid, hoe dus aan teeltvergunning te komen. In een Slotconclusie legde rector Beune vast, dat de jongeren dit van deze besprekingen moeten meenemen: trouwe katholieken te zijn, volwaardig, ook als vakmenschen en leden van de aangewezen organisatie, en vervolgens, dat aan den L. T. B. moet wor den gevraagd, de kwestie van de financie ring en van de teeltvergunning ter hand te nemen, na deskundig onderzoek en alles in het werk te stellen hier wat te bereiken in het belang van de binnenlandsche kolo nisatie voor de katholieke land- en tuin bouw-jongeren. Nadat des middags opnieuw een tocht door den polder was gemaakt, met een be zoek aan den afsluitdijk besloten, spraken in de slotbijeenkomst de kolonist, de heer MB. W. L. BARON DE VOS VAN STEENWUK. Mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, voorzitter van de Eerste Kamer der Sta- ten-Generaal, die heden zijn tachtigsten verjaardag viert, was vandaag niet in zijn woning atn het Lange Voorhout aanwezig. DREIGEND CONFLICT IN HET SMEDERIJBEDRIJF TE AMSTERDAM. Donderdag a.s. de beslissing? Omtrent het derigend conflict in het Am- sterdamsche smederijbedrijf, waarbij ruim veertig werkgevers en in totaal vier hon derd arbeiders betrokken zijn, vernemen wij het volgende. Op verzoek van dien rijks- bemiddelaar, mra C. de Vries, is het ulti matum, dat de samenwerkende metaalbe werkersbonden hadden gesteld, en dat Woensdag j.l. afliep, een week opgeschort. Hierna is gisterenmiddag door mr. de Vries ten stadhuize met beide partijen een con ferentie belegd, welke echter geen resul taat heeft gehad in dien zin, dat een op lossing is gevonden. Daarna heeft mr. de Vries aan de beide partijen een voorstel gedaan en hen ver zocht dit voorstel in de respectievelijke ledenvergadering aan de orde te stellen. Besloten is, dat uiterlijk Donderdag a.s. aan den Rijksbemiddelaar die beslissing over dit voorstel van de vergaderingen bekend zal worden gemaakt. Of daardoor Donderdag a.s. een oplossing zal worden verkregen is niet met zekerheid te zeggen. JAARVERGADERING VAN DEN A.N.W.B. „Er moet nog veel gedaan worden" In de Concertzaal te Maastricht hield de A.N.W.B. Zaterdagmiddag zijn jaarvergade ring. De voorzitter, de heer H. P. J. Bloe- mers, opende deze bijeenkomst met woor den van dank aan den burgemeester van Maastricht, jhr. mr. W. Michiels van Kessenich, voor hetgeen deze heeft gedaan om de excursie door Zuid-Limburg met zooveel succes te doen verloopen. Spr. deed eenige grepen uit hetgeen de A.N.W.B. in den laatsten tijd heeft ver richt. De grenskiosken blijken een succes te zijn; aan nieuwe plannen wordt met ijver gewerkt; de internationale wandelweg Den Bosch—Luxemburg, later door de Vogezen en verder door te trekken tot Zwitserland, wordt Woensdag 19 Juli geopend. Spr. juichte de maatregelen van de spoor wegdirectie tot bevordering van het toe risme toe. Nieuwe autowegen en bruggen zijn tot stand gekomen, mede dank zij de bemoeiingen van den A.N.W.B. Nog te weinig ziet de overheid in van hoe groot belang de verbetering van ons wegennet is. Onbegrijpelijk is het, dat voor de 4 millioen wielrijders zoo weinig afzon derlijke rijwielpaden door de Overheid worden aangelegd. De brug in Dordrecht is voor wielrijders volkomen onvoldoende, evenals de toestand op den autoweg langs Vianen en op den weg Arnhem-Nijmegen. Het percentage der verkeersongevallen op wegen zonder rijwielpaden ligt 32 hooger dan op wegen, die daarvan wel zijn voor zien. Het rapport van de commissie-de Vries heeft zonneklaar aangetoond wat de A.N.W.B. reeds lang heeft betoogd, n.l. dat het motorwegverkeer veel meer betaalt dan noodig is voor de instandhouding en verbetering van het wegennet; in ieder geval dient de door den vorigen minister van Financiën aanhangig gemaakte afschaf fing van de personeele belasting voor per sonenauto's tot stand te komen. Spr. juichte de voornemens van de re geering toe om een aantal druk bereden wegen van rijkswege te verlichten. Tegen beschonken autorijders dienen krachtiger maatregelen dan tot nu toe te worden ge nomen. Bij de bespreking van het reeds gepubli ceerde jaarverslag bepleitte de heer van Dissel, oud-directeur van het Staatsbosch- beheer, instandhouding van de Reeuwijk- sche en Sluip wij ksche plassen, waarvan een gedeelte met drooglegging is bedreigd. De voorzitter verzekerde, dat deze zaak de volle aandacht heeft van het bonds- bestuur. Aan 18 bondsleden met een halve eeuw lidmaatschap zal de herinneringsplaquette van den A.N.W.B. worden toegezonden. Voorts ontving de heer C. A. Bode, uit Breda, ter vergadering uit de handen van den voorzitter met hartelijke woorden van gelukwensch, de plaquette wegens 25- jarige vervulling van de taak van consul van den A.N.W.B. Nadat eenige huishoudelijke aangelegen heden (reglementswijziging e.d.) waren afgedaan, hield de heer W. A. M. Wes- terouen van Meeteren, directeur van den A.N.W.B., een causerie over het kampeeren, waarvan hij de vele voordeelen schetste waarvoor de A.N.W.B. de zorg op zich] heeft genomen, terwijl spr. in het bijzonder met de leiding van dezen nieuwen tak van dienst is belast. Des avonds werd in de Redoutezaal een] gemeenschappelijke maaltijd gehouden NEDERLANDSCHE HANDELSBALANS OVER JUNI 1939 (Medegedeeld door het Centraal Bureau voor de statistiek) Voorloopige cijfers Waarde (zonder goud en zilver) in millioen gulden. Juni Jan./Juni Mei 1938 1939 1938 1939 1939 Invoer totaal 119 139 701 725 123 Waarvan uit: Duitschland 25 31 147 154 26 België en Lux. 13 17 78 94 16 Gr. Brittannië 9 11 55 62 11 Frankrijk 5 8 28 42 7 Ned. Indië 8 11 58 47 8 V.S. v. Amerika 11 12 85 72 10 Uitvoer totaal 81 98 499 520 91 Waarvan naar: Duitschland 14 14 80 74 13 België en Lux. 7 7 53 50 8 Gr. Brittannië 20 23 112 119 22 Frankrijk 5 5 29 29 4 Ned. Indië 7 9 54 51 11 V.S. v. Amerika 3 3 14 20 3 H. A. Giesen, een der eersten die in den polder werkzaam was, pastoor Braak, die enkele gedachten uit de besprekingen nog eens onderlijnde en vooral op het belang van het bezit van overtuigde katholieken wese, en eindelijk de heer G. W. Kamp- schor, algemeen voorzitter van den L. T. B., die de noodzaak van samenwerking tus- schen de jongeren en de standorganisatie bepleitte. Met een geestdriftig slotwoord van rector Beune kwam het einde van deze leerzame dagen. 'o invoer, gedekt door uitvoer 68,0 71,0 71,2 71,8 73,4 Voor verdere bijzonderheden wordt ver wezen naar de maandstatistiek van den in-, uit- en doorvoer, van het Centraal Bureau voor de statistiek, die eerstdaags zal ver schijnen. DE HARINGVISSCHERIJ. Nog beneden de verwachting Zoowel om de Noord als om de Zuid blij ven de vangsten der haringschepen zeer matig Weliswaar luidden hedenochtend de berichten iets gunstiger en gingen schoten uit van 25 en 40 kantjes, doch er waren cok veel lage vangsten bij Als vangstplaatsen werden opgegeven 32 mijl Oost ten Noorden van Shields en 57 gr. 29' N.Br. en 0 gr. 20' W.L. Dat%de haringvisscherij gering is blijkt uit den aanvoer van heden te Schevenin- gen en Vlaardingen. Morgen gaat het laaste gedeelte der haringvloot naar zee, zoodat de geheele vloot deze week aan de haringvisscherij zal deelnemen. Het is dan te verwachten dat de aanvoering in de ko mende weken zullen verbeteren. DE TENTOONSTELLING VAN BJBELSCHE KUNST IN HET RIJKS MUSEUM TE AMSTERDAM Officieel geopend door minister Slotemaker de Bruine. Zaterdagmiddag is de tentoonstelling van Bijbelsche kunst in het Rijksmuseum te Amsterdam officieel geopend door den ministe rvan Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine. Onder de aanwezigen bevon den zich de echtgenoote van den commis saris der Koningin in de provincie Noora- Holland, mevrouw baronesse Roëll, gebo ren de Vos van Steenwijk, de burgemees ter van Amsterdam, dr. W. de Vlugt en echtgenoote, de Amstcrdamsche wethou der voor kunstzaken, dr. Ea Boekman, de Poolsche gezant te 's Gravenhage, Z. Exc. Babinsky, en verder o.a. de heeren dr. Gratema en dr. Hannema, resp. directeu ren van het Frans Hals-muselm te Haar lem en van het museum Boymans te Rot terdam. Een der groote voordeelen van deze tentoonstelling is, zeide minister Slotema ker, dat wij zonder haar nooit zouden hebben kunnen genieten van de voortref felijke voordeelen, welke dr. Schmidt De- gener in de catalogus heeft geschreven over de beteekenis van den Bijbel in de Hollandsche schilderkunst. De Bijbel im mers heeft de verbeelding geprikkeld van tal van voortreffelijke kunstenaars. Vroe ger toen de Bijbel sterk onder het volk leefde, illustreerden de .kunstenaars het bijbelverhaal. Het moderne publiek zal stellig van vele uitbeeldingen niet meer weten wat zij voorstellen, en het zal naar den bijbeltekst teruggrijpen die als het ware het schilderij zal moeten illustree- ren. Dit beteekent dat wij geestelijk er» cultureel zijn verarmd, maar dat deze ten toonstelling ons geestelijk en cultureel zal verrijken. Daarvoor dankt de minister de^ initiatiefnemer, dr. Schmidt Degener cn diens assistenten. DR. PHILIPS GEHULDIGD Benoemd tot commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Ter gelegenheid van het neerleggen zij ner functie als president-directeur der N.V. Philips Gloeilampenfabriken, is giste ren in de Philips Schouwburgzaal te Eind hoven dr. A. F. Philips door het personeel op grootsche wijze gehuldigd. Minister Steenberghe hield een rede, welke hij besloot met de mededeeling, dat het H. M. dc Koningin had behaagd, dr. Philips te benoemen tot commandeur in de orde van de Nederlandsche Leeuw. Oificieële Crlsispubllcatles GARANTIEPRIJS GOEDGEKEURDE POOTAARDAPPELEN. De Nederlandsche Groenten- cn Fruit- centrale maakt bekend, dat zij voor goed gekeurde pootaardappelen, geteeld op een tuinbouwteeltvergunning, niet zijnde een teeltvergunning uitsluitend voor plant aardappelen, een minimumprijs wenschte te garandeeren tQt een nader door haar te stellen datum. De verdere voorwaarden om hiervoor in aanmerking te komen zullen te zijner tijd aan de veilingen bekend gemaakt worden, alwaar alsdan tevens dc opgave dient te geschieden. 's-Gravenhage, 8 Juli 1939. PRIJZEN DER BACONVARKENS. Verhooging met drie en vijf cents. De Nederlandsche Veehouderijcenlralc maakt bekend, dat de prijzen voor de met ingang van Maandag 10 Juli 1939 aan haar te leveren varkens, welke bestemd zijn voor baconbereiding tot nader aankondi ging als volgt zijn vastgesteld: Prijs per K.G. geslacht gewicht in centen: van van van van van bov. beneden 50 54 58 75 81 85 Kwaliteit 50 tot tot tot tot tot kg kg 53 57 74 80 85 kg kg kg kg kg naar 66 70 72 70 64 60 IB IIA kwali- 64 68 70 68 62 58 IC IIB UIA teit 62 66 68 66 60 56 IIC IIIB max. 60 64 66 64 58 54 IIIC 56 58 62 64 62 56 52 CC cent 56 60 62 60 54 50 Onder geslacht gewicht wordt verstaan het koude gewicht na slachting (d.i. het warme gewicht verminderd met 2 pet.). De leveringsvoorwaarden, zooals zij het laatst zijn vermeld in de publicatie d.d. 24 April 1937 zijn ongewijzigd gebleven. 's-Gravenhage, 8 Juli 1939. Waarnemend hoofd-commissaris van politic te Amsterdam J. W. Haarman overleden. Gistermorgen om zeven uur is in zijn '^woning te An^terdam, na een ziekte van eenige maanden, op 60-jarigen leeftijd overleden de waarnemend hoofd-comimis- saris van politie, de heer J. W. Haarman. J. W. Haarman werd 23 Mei 1878 te Slochteren geboren. Aanvankelijk was het zijn bedoeling officier te worden en daar om bezocht hij die opleidingsschool te Kam pen. Op 23-jarigen leeftijd zeidie hij echter het leger vaarwel en -koos de opleiding tot inspecteur vain politie. Hij werd op 16 Juli 1901 te Amsterdam aangesteld als onbezol digd surmuimmerair, van uit welke functie ■hij achtereenvolgens verscheidene promo ties heeft gemaakt. Geen vereeniging van de gemeenten Valburg en Hemmen. De gemeente Valburg heeft op 31 Decem ber 1937 aan de Kroon verzooht, deze ge meente te vereenigen met de gemeente Hemm-cn. Bij Kon. Besluit is thans tbepaald, dat dit verzoek niet verder in behandeling zal wor den genomen. Daarbij is overwogen, dat uit ingewon nen ambtsberichten is gebleken, dat de door den raad van Valburg ten gunste der vereeniging aaugevoerde feitelijke grond niet juist moet worden geacht, althans op dit oogenblik niet aanwezig is, terwijl ook uit anderen hoofde niet gebleken is, dat voor inwilliging van het verzoek voldoende ter men aanwezig zijn. POSTDUIVEN Het Oosten (N.B. v. Z.) (Leiden) Wedvlucht mdt oude duiven vanaf Vier- zon op 7 Juli. Afstand der resp.: hokken 574 tot 576 K.M. In concours 51 vogels welke met Z.-Westenwind in vrijheid wer den gesteld 6.50 v/m De uitslag is als volgt: Schreuaer 1. 2, 5, 6, 7; v. Duuren 3, 4; Mar ij t 8; Breed ijk 9, 12; Geel 10, 11, 13. De eerste vogel werd geconstateerd om 1.17.32 uur en maakte een gemiddelde snel heid van 1487.07 meter per minuut. De laatste puntentellende vogel om 1.49.54 uur met 1369.30 meter per minuut. Hedenavond (Maandag) inkorven voor Limoges dit is tevens het laatste slation der lange baan. Wedvlucht met jonge duiven vanaf Roo sendaal op 8 Juli. Afstand der resp.: hok ken 68 tot 72 K.M. In concours 190 vogels welke met Z.Westenwind in vrijheid wer den gesteld om 1.30 uur. De uitslag is als volgt: v. d. Reydenl; Boekkooi 2, 28, 29; v. Gennip 3, 24, 31, 33, 35, 41; Cossce 4, 38; Jonk 5, 11, 13, 17, 22; Singeling 6; Versteeg 7, 8, 9, 23, 30, 34, 40, 44, 47; Schreuder 10, 39; Alting 12, 14, 16, 18, 20, 25, 26. 32, 42, Marjjt 15, 21, 43; Brte- dijk 19, 27; Houthoff 36, 37, 46. De eerste vogel werd geconstateerd om 2.22.32 uur en maakte een gemiddelde snelheid van 1324.50 meter per minuut. De laatste puntentellende vogel om 2.48.46 uur met 867.60 meter per minuut.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7