DE KABINETSCRISIS. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Het Pauselijk Vredesinitiatief KERKNIEUWS Wereldomroep op komst 1 Katholieken, boycot MAANDAG 10 JULI 1939 30ste Jaargang No. 9383 S)e £cki6cfveSoti^cmt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Adv. en Abonn.-tarieven zie pag 2. Giro 103003. Postbus 11. STAATSRAAD KOOLEN KRIJGT OP DRACHT TOT HET VORMEN VAN EEN KABINET. COLIJN NIET GESLAAGD. De regeeringspersdienst meldt: Dr. H. Colijn heeft aan H. M. de Konin gin verzocht van de opdracht tot vorming van een kabinet te mogen worden onthe ven, daar zijn pogingen tot samenstelling daarvan in de richting, welke hij zich had gedacht, niet waren geslaagd. Zaterdagmiddag heeft Hare Majesteit mr. dr. D. A. P. N. Kooien ontvangen en hem opdracht gegeven tot vorming van een kabinet. De heer Kooien heeft verzocht deze op dracht in beraad te mogen houden. Zondagmiddag heeft de nieuwe kabinets formateur te zijnen huize aan de Java- straat ontvangen mr. dr. L. N. Deckers, voorzitter van de katholieke fractie der Tweede Kamer, welk bezoek anderhalf uur in beslag nam. Mr. dr. D. A. P. N. Kooien heeft heden morgen tegen half twaalf wederom bezoek ontvangen van mr. dr. L. N. Deckers. Vanmiddag zal de heer Kooien de open bare zitting voorzitten van den Raad van de Luchtvaart, waarin de ramp van de „Ijsvogel'' wordt behandeld. De Kabinetscrisis In spanning ziet de wereld naar het verloop der internationale gebeurtenis senGods Barmhartigheid schenke aan de naar rust smachtende menschheid den vrede.... En in ons land moeten wij ons interes seeren voor een Kabinetscrisis! 't Is jam mer, heel erg jammer, dat 't moet, maar 't moet nu eenmaal feitelijk. Zooals men weet heeft H. M. de Konin gin Vrijdagavond een conferentie gehou den met enkele in de staatkunde èn enkele in de landsverdediging vooraanstaande personen. Deze vorm van conferentie was onge bruikelijk en bevreemdend. De „Standaard" geeft er de volgende verklaring van: De Koningin wilde, voordat zij zou aanwijzen een anderen kabinetsformateur in de plaats van dr. Colijn, die niet in zijn pogingen geslaagd was, zich vergewissen, of de tegenwoordige internationale verhou dingen een sleepend houden van de kabi netscrisis gedragen. De tegenwoordigheid van de chefs van den Generalen Staf en van den Marinestaf wordt hierdoor ver klaard. De mogelijkheid bestaat, dat de Koningin eenvoudig beveelt, dat het kabinet moet aanblijven. Dat heeft de Koningin echter niet ge daan nog niet gedaan. Zij heeft Zaterdagmiddag aan mr. dr. D. A. P. N. Kooien een opdracht gegeven tot vorming van een kabinet. De heer Kooien heeft deze wel zéér moeilijke en speciaal voor een katholiek nu zéér moeilijke opdracht in beraad gehouden. De jongsten onder ons, die zich voor de politiek interesseeren, zullen Staatsraad Kooien niet zoo goed kennen; de laatste jaren is hij in het openbare politieke leven niet naar voren getreden. Staatsraad mr. dr. D. A. P. N. Kooien, wien H. M. de Koningin opdracht heeft ge- - geven tot vorming van een Kabinet, is op 21 Januari 1871 te Rijswijk geboren. Hij bezocht het gymnasium te Utrecht en stu deerde in de rechten aan de Utrechtsche Universiteit. In 1894 promoveerde hij ook in de staatswetenschappen. Na de advocatuur te Utrecht te hebben uitgeoefend werd hij achtereenvolgens schoolopziener in het arrondissement IJs- selstein, voorzitter van den Bond van R.K. Kiesvereenigingen en lid en onder-voor zitter van den Centralen Raad van Be roep. In 1905 vaardigde het kiesdistrict Grave hem af als lid van de Tweede Kamer. Na mr. Focks benoeming tot Gouverneur-Ge neraal volgde mr. Kooien hem op als voor zitter van de Tweede Kamer. Tot 1925 was hij Kamerpresident. Van Augustus 1925 tot Maart 1926 was hij Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid in het Kabinet- Colijn. Mr. dr. D. A. P. N. Kooien, wien door H. M. de Koningin de vorming eener nieuwe regeering is opgedragen De aanneming van het amendement-Ker sten (het gezantschap bij het Vaticaan) had den val van dit Kabinet tot gevolg. ^In April 1926 deed de heer Kooien zijn intrede in den Raad van State. Behalve vele functies in dienst van het katholieke gemeenschapsleven is de heer Kooien o.a. curator van de Technische Hoogeschool te Delft en voorzitter van den Raad voor de Luchtvaart. Dat het voor den heer Kooien uiterst moeilijk is, de gegeven opdracht te vol voeren, constateert ook de „Maasbode" van Zondagmorgen. „Wij bewonderen, eerlijk gezegd, den moed van mr. Kooien om onder deze omstandigheden een poging tot •kabinetsformatie te wagen. Deze moed is alleen te verklaren, wanneer hij de overtuiging of althans de hoop heeft, een kabinet te kunnen vormen, dat, in den geest der katho lieke Kamerfractie, de werkloosheids bestrijding op het eerste plan wil hou den. Mogelijk voelt hij zich in staat, ook de anti-revolutionairen daartoe te be wegen". ERNSTIG ONGELUK BIJ HET ZEILEN. Vader en kind verdronken. Bij het zeilen op de Wijde Blik onder de gemeente Kortemhoef is Zondagmiddag een ernstig ongeval gebeurd. De heer E. den Hertog uit Vreeland was met twee van zijn kinderen en eenige vrienden gaan zei len. Doordat als gevolg van een windvlaag de giek plotseling overkwam, sloeg het vijf-jarig zoontje van den heer den H. overboord. De vader sprong het kind na om het te redden. Na eenige malen gedo ken te hebben, had hij het kind gegrepen, doch zonk toen plotseling met het knaapje in de diepte. Van de boot af kon men de drenkelingen niet meer bereiken en toen hulp van den wal arriveerde, was het te laat. Tot het invallen van de duisternis werd gedregd, doch men slaagde er niet in de drenkelingen te vinden. Vanmorgen is opnieuw een politieboot uit gevaren om het dreggen vorot te zetten. De heer Den Hertog, die gymnastiekon- derwijzer in de hoofdstad was, laat een vrouw en nog drie kinderen achter. Kruitmagazijn in Spanje ontploft. Dertig dooden. Gistermiddag is in het dorp Pena- randa de Bracamonta nabij Salamanca een kruitmagazijn in de lucht gevlo gen. Naar gemeld wordt, zijn hierbij omstreeks dertig personen om het le ven gekomen en 200 gewond, terwijl er nog 90 vermisten zijn. Een goede rentrein, die zich in het station be vond, werd volkomen vernietigd. Uit Salamanca, Samora, Valladolid en Avila hebben zich brandweren en militairen naar de plaats des onhcils begeven. Tengevolge van het tekort aan water als gevolg van het zeer war me weer stuitte het blusschingswerk evenwel op groote moeilijkheden. Franco heeft onmiddellijk van zijn deelneming doen blijken en 200.000 peseta's voor de getroffen bevolking beschikbaar gesteld. De oorzaak van de ontploffing is nog niet bekend. De gezondheids toestand van den H. Vader Het 'bekende Zwitsersche blad „Bas- Ier Nachrichten", bevat een belangrijk artikel van zijn Romeinsöhen correspon dent, waaraan wij de volgende bijzon derheden over den gezondheidstoestand vam Z. H. den Paus ontleenen, welke wij hoe serieus bedoeld blad ook bekend moige staan, toch geheel voor de ver antwoordelijkheid van de „Basler" hier onder laten volgen. Al degenen die in de laatste dagen in de gelegenheid waren om den Paus te zien, zijn het er over eens, dat Pius XII er slecht uitziet. Het is niet zoozeer de gele kleur de iedereen die het aan de lever heeft een eigenaardige, tint geeft, dan wel de ge laatsuitdrukking die bezorgdheid wekt. De diepe plooien rond de mondhoeken zijn nog dieper geworden: daardoor komt het dat het gezicht van den Paus nog smaller lijkt en een meer karakteristieke uitdrukking heeft. Ongetwijfeld is Paus Pius XII in de laatste weken aanmerkelijk veroudei'd. In Vaticaansehe kringen waar dit niet onop gemerkt is gebleven wil men dit verschijn sel verklaren door te zeggen dat de Paus overwerkt is en te weinig nachtrust heeft. Doch zoo eenvoudig is de verklaring niet. Reeds jarenlang heeft Pius XII zijn nacht rust tot slechts 5 of 6 uren beperkt, syste matisch heeft hij zijn lichaam getraind om de hoogste arbeidscapaciteiten te bereiken. Doch het is niet alleen aan het overmatig vele werk toe te schrijven dat de Paus er thans zoo slechts uitziet. Het is veel meer de weerslag van de ontgoochelingen die Pius XII ondervonden heeft. Het is misschien thans het juiste oogenblik om openlijk te spreken over het zooveel miskende plan van den Paus. Dit plan immers was veel bree der, veel edelmoediger als men durfde vermoeden. Het was buitengewoon grootsch opgezet. Terwijl bij sommigen het vermoeden rees dat de Paus bemid delend zou willen optreden tusschen Duitschland en Polen en misschien ook tusschen Frankrijk en Italië, wilde Pius XII in werkelijkheid vrede schenken aan de geheele wereld. Hij wilde het oorlogsgevaar dat sedert jaren als 'n pestgolf boven de wereld hangt voor goed verdrijven. Dit moest nu eens niet gebeuren door listig uitgekiende compromissen, maar door het werkelijk vernieuwen van den geest. Wel zouden enkele staten be paalde offers moeten brengen, maar de begunstigden zouden daarvoor in ruil op vreedzame wijze met hun geburen weer moeten willen samenwerken, in den geest van wederzijdsch vertrou wen, rechtvaardigheid en liefde. De Paus had een geestelijke vernieuwing op het oog, een saneering van Europa, ja, van de geheele wereld. Dit reusachtige plan was niet ontwor pen door een wereldvreemden idealist die van luchtkasteelen droomde, Pius XII is van jongsaf aan diplomaat geweest, hij kende alle moeilijkheden die men bij het uitvoeren van een grootsch werk ontmoet. Ofsdhoon hij diplomaat is, geloofde hij toch aan de mogelijkheid om zijn plan in prak tijk te kunnen brengen. Tenslotte zegt het blad: Een ding moet men op het Vaticaan toe geven, dat zijn houding tegenover de ver schillende mogendheden neutraal is. De „Osservatore Romano" heeft niet alleen de redevoeringen van de Duitsche staatslieden •gepubliceerd, maar ook steeds de weerklank die deze in het buitenland teweeggebracht hebben. Tenslotte zal de Paus z'n pogingen den vrede te behouden tot in de laatste oogenblikken voortzetten. Het schijnt dat de kansen op succes zoover het Frankrijk en Italië betreft niet zonder perspectief zou den zijn. BENOEMINGEN IN HET BISDOM HAARLEM. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlesm heeft benoemd: tot Pastoor te Muiden den weleerw. heer G. D. van Emmerik; tot pas toor te Soheveningen (O. L. Vrouw van Lourdes) den weleerw. heer R. J. Reijnen; Rector te Leiden (Sint Elisabeth- Gasthuis) den weleerw. heer F. A. Berne- feld, thans kapelaan te Oegstgeest. Kosten; één millioen Naar het „Alg. Hbld." verneemt is thans het rapport van de commissie inzake den Nederlandschen wereld-omroep gereed ge komen. De voorzitter der commissie, prof. Gerbrandy, zal het rapport binnenkort mi nister Van Boeijen aanbieden. Omtrent den inhoud van het rapport vernemen wij voorts, de volgende bijzon derheden. De wereld-omroep, welke zoo spoedig- mogelijk zal beginnen te fungeeren, zal twee soorten uitzendingen omvatten: 1. cultureele en 2. economische. De cultureele uitzendingen zullen door de vier groote omroeporganisaties op haar kosten verzorgd worden; de economische uitzendingen door het departement van Economische Zaken en mede door den Phohi, terwijl de vier Nederlandsche om roeporganisaties voor de omlijsting zullen zorgen. In het raam der economische uit zendingen zullen lezingen in vreemde ta len gehouden en nieuwsberichten in vreemde talen omgeroepen worden. Ten dienste van den wereld-omroep zullen voorloopig géén nieuwe zenders gebouwd worden, doch men zal ge bruik maken van de bestaande moder ne Phohi-zenders te Huizen. De verschillende uitvoeringsmaatrege len, welke een gevolg zullen zijn van het commissie-rapport, zullen nog nader over leg tusschen de omroepvereenigingen en de Regeering noodzakelijk maken, maar principieele moeilijkheden zijn daarbij niet meer te verwachten. Die zijn er wel geweest in den boezem der wereldomroep- commissie, want de omroepen stonden aan vankelijk op het standpunt, dat de verzor ging van den wereld-omroep niet tot hun taak behoorde. Desondanks is ten slotte overeenstemming bereikt inzake de boven vermelde regeling. Dekostenvanden wereld omroep zullen ongeveer één millioenper jaar bedragen. Tegen clandestiene luisteraars. Uit den aard der zaak zijn de tegen woordige inkomsten der omroepvereeni gingen niet voldoende om deze kosten te dekken. Er is evenwel geen sprake van, dat Nederland het huidige omroep-contri- butie-stelsel gaat verlaten en een radio-be lasting zou gaan heffen. De omroep-orga- nisaties hebben zich definitief tegen een radio-belasting uitgesproken en de Regee ring zal haar dan ook niet voorstellen. Maar wel zal er, ten einde de kassen der omroep-organisaties op peil te houden, een einde moeten komen aan het parasiteeren der zgn. Schwarzhörer menschen die uitzendingen ontvangen zonder lid te zijn van een omroepvereeniging op de beta lende luisteraars. Deze kwestie zal nader geregeld moeten worden door de omroep vereenigingen in overleg met de Regee ring. Er zijn hier te lande 500.000 luisteraars bij de omroepen aangesloten en er zijn 350.000 distributie-luisteraars, van welke 350.000 één derde deel lid is van een om- roep-organisatie. Het aantal „Schwarz hörer" wordt in totaal op ongeveer 500.000 getaxeerd. De bedoeling zou nu zijn, allen, die een ontvang-toestel bezitten, in den een of anderen vorm te verplichten een bijdrage aan een der omroepvereenigin gen, dan wel een nader te bepalen bijdrage aan de Nozema te betalen. Óp deze wijze zouden dan de kosten van den wereld omroep gedekt kunnen worden. Ten overvloede teekenen wij hier nog bij aan, dat er natuurlijk geen sprake van is, dat er ook maar één cent van de gel den voor den binnenlandschen- en den wereldomroep voor onbetaalbaar-dure te levisie-uitzendingen gebruikt zal worden. Televisie is immers nog veel te kostbaar en veel te onvolmaakt om aan een alge meenen geregelden dienst te kunnen den ken en vandaar, dat men zich in ons land voorloopig tot experimenten en bestudee ring van de kwestie bepaalt. In elk geval stemt het tot verheugenis, dat de wereld-omroep nu te langen leste een stapje nader tot de verwezenlijking gekomen is! Katholiek Comité van Actie „Voor God" alle zaken waar onbe schaamde badkleeding verkocht wordt Dit nummer bestaal alt vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Tegen Julian Besleiro, oud-voorzitter van den verdedigingsraad te Madrid is de doodstraf geëischt. (2de blad). Incidenten in Dantzig. (2de blad). Vervolging der Katholieken in het Derde Rijk. (2de blad). Engeland treedt op tegen de Iersche terroristen. (2de blad). Vliegtuigongevallen in het buitenland. (lste blad). Kruitmagazijn in Spanje in de lucht ge vlogen. Reeds dertig dooden. (lste blad). Binnenland De kabinetscrisis. Dr. Colijn is niet geslaagd. Mr. dr. Kooien heeft een op dracht ontvangen, (lste blad). Benoemingen in het Bisdom Haarlem. (lste en 2de blad). Te Kortenhoef is een vader met zijn kind bij het zeilen verdronken, (lste blad). Man op onbewaakten overweg te Ros malen overreden en gedood. (3ds blad). De tennisexhibitie op de Noordwijksche Casinobanen. (4e blad). Sport cn Wedstrijden Amerikaansche successen in het Wim- bledon-tournooi. (4de blad). Bij dc Engelschc athletickkampioen- schappen wonnen Brasser en de Bruijn ieder een titel. (4de blad). De motor terreinkampioenschappen te Wassenaar. (4de blad). België wint met 21 den waterpolo-wed- strijd van Nederland, de estafette door Nederland gewonnen. (4de blad). DE WERELD IN VOGELVLUCHT LONDEN—MOSKOU: De beide Wester- sche mogendheden, Engeland en Frankrijk, die zich sins weken inspannen om tot een overeenkomst met Rusland te geraken, be ginnen ongeduldig te worden en er schijnt r.u spoedig werk achter te worden gezet, al wordt er ook openlijk verklaard,dat het nog wel enkele weken duren kan, voor dat een overeenkomst wordt berekt. De diplomatieke redacteur van de „Sun day Times" schrijft naar aanleiding van de onderhandelingen met Rusland, dat „Frankrijk noch Groot-Brittannië den wensch der Sovjet Unie in twijfel trekken tot een overeenkomst te geraken en dat men blijft hopen, dat het mogelijk zal zijn een formule te vinden, welke de gevaren van 'n indirecte agressie dekken. Daarvoor, aldus het blad, zouden wij de garantie der kleine mogendheden van het Westen door Rusland kunnen laten vallen, daar het ge vaar, waartegen men zich wil dekken voor al in het Oosten ligt. LONDEN: Zooals bericht is, zal Cham berlain heden zijn verklaring inzake Dant zig afleggen. Algemeen wordt thans aan genomen, dat Chamberlain in het Lager huis een „verklaring van historische betco- kenis" zooals' somige kringen het noe men zal afleggen. De premier zal waar schijnlijk verklaren, dat iedere verandering in den status van Dantzig, anders dan door een overeenkomst, waarbij de Poolsche re geering partij is, en om het even of zij tot stand gebracht wordt van buiten af door een militaire actie van Duitschland, dan wel van binnenuit door een beweging, welke door Duitschland op touw gezet is of gesteund wordt, beschouwd zal worden als een daad van Duitsche agressie en der halve zal vallen onder dc Britsehe garan tie aan Polen. Indien de meenigen juist zou zijn, dat Hitier nog altijd denkt, dat Engeland zich omwille van Dantzig niet in een oorlog zal storten, zou deze verklaring van buitenge woon nut voor den vrede kunnen zijn.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1