'AMES RUBRIEK Beeld der mode toont: „SWING" Werkhoekje vrouw Met Schaar, Naald en Draad Nog geen jaar geleden stonden wij zeer sceptisch tegenover het probleem der kor te en wijde rokken en thans vieren zij groote triomfen. Den afgeloopen winter vielen de wijde klokkende rokken aan de avondjaponnen reeds op en dit voorjaar begonnen de „swing''-rokken hun zege tocht. Plissé's, plooien, godets, klokken en alles wat er maar toe bij kan dragen een zeer ruime onderwijdte te geven, past men dankbaar toe. Het kan dan ook geen ver wondering wekken, dat zelfs de wit linnen japonnen en de bedrukte katoentjes in koor meedoen. Aangezien wij in de zomer maanden ieder oogenblikje, dat we vrij zijn benutten om naar buiten te gaan, zul len wij de nieuwe rokmodellen, die ons op de wandeling zooveel bewegingsvrijheid geven, met vreugde begroeten. De nieuwe modellen kleeden vlot en jeugdig en voldoen aan practische eischen, we behoeven ons ook niet bang te maken, dat bij het nemen van forsche passen of bij het springen over kleine hindernissen de naden zullen knappen. Neen, de wijde rokken zijn werkelijk gemakkelijk en lee- nen zich bij uitstek voor vacantie-japon- nen. Zelfs de niet-slanke dames kunnen zich de weelde veroorloven aan deze mode rr te doen doch, er is een „maar" aan ver bonden en dat is, dat de plissé's of plooien tot voorbij de heupen opgestikt ÉS moeten worden en een klokkende lijn ook eerst vanaf even boven de knieën begint en de lengte niet te kort genomen mag worden. Wit linnen en wit piqué zullen in de ko mende maanden in het middelpunt der belangstelling staan en ongetwijfeld heeft Mevrouw Mode dit goed gezien, want het werkt veel verkoelender, dan donkere kleuren. Men kan eentonige effecten voor komen door kleurige details, want de mode toont zich in de zonnige maanden veel wufter, dan in herfst en winter, wanneer de stemmige kleuren weer op het pro gramma komen. Juist in de details vindt men allerlei dingen, die een levendige en soms zelfs amusante noot aanbrengen. Schoenen, die zeer „luchtig" werken om dat aan de voorzijde de punt en achter de hiel ontbreekt behooren tot de nieuwste snufjes. De hooge hakken zullen echter niet in ieders smaak vallen en de verstan dige vrouw zal de gulden middenmaat we ten te kiezen. Over het algemeen ziet men veel kleurige schoenen dragen, vooral op het strand waar de bonte schoenen zich aanpassen aan de strandmode. 'De dikike kurk zooi en met aangebouwde hakken zijn eveneens voor het strand 'be doeld en hebben het voordeel, dat het vochtige zeewater niet optrekt in de schoenen. Bij de avondmodie ziet men een zeer aparte stijl toepas sen en een ruime, klokken de rok met volant, die nog veel ruimer is (onderaan rechts) 'behoort tot het nieuwe type avondrokken, waarbij geplisseerde chiffon blouses worden gedragen en een bree- de ceintuur imet lange afhan gende einden. Sommige dezer kleurige avondjaponnen wer ken ietwat zigeunrachtig, terwijl men an dere modellen .ziet o.a. van soepel neteldoek met ingeweven moesje, gemaakt met vier kante halsuitsnijding en korte pofmouw tjes, die zeer kinderlijk aandoen. Zelfs voor zomersche avondjaponnen schrikt men er niet vanaf om veelkleurige weefsels te kiezen en klapr'oozenrood, viooltjes-blauw en turquois gaan al even eendrachtig samen als blauwviolet en bon- bonrose en geel. Organdie, neteldoek met madeira borduursel, piqué, linnen voor al gestreept, cretonne, katoen, ziet hier de weefsels, die men voor dit genre avond- kleeding verwerkt! Een „zigeuner" inslag valt ons trouwens ook op bij huis-, tuin-, strand- en wandel japonnen, die een combinatie te zien geven van bontgekleurde katoentjes met spor tieve, effen blouses, breede sjerpen, kleu rige doeken en alles wat er toe bij kan dragen het kleurige effect te verhoogen. Bontbedrukte weefsels, zooals de drie weer voor de Jonge huisvrouwtjes, die nog niet veel omhanden hebben, zullen hare vrije mid daguren aanvullen door wandelen, lezen óf handwerken, al naar gelang zij zulks wenschen. De huishouding neemt haar nog niet zoo zeer in beslag, want alles is nog'nieuw. Naarmate de jaren verstrij ken en het gezin grooter wordt, stapelen de werkzaamheden zich eveneens op en de kinderen nemen moeders tijd geheel in beslag. Geen enkele ware huismoeder zal zich aan haar plichten onttrekken, zij weet, dat alles wat noodig versteld of nieuw gemaakt moet worden, nu een maal gedaan moet worden en indien het geld voor extra hulp ontbreekt, zal zij dikwijls hard aan moeten pakken. Zonder bitterheid zet zij zich neer om haar werk te verrichten, al zal haar soms wel eens een zucht ontsnappen, omdat er zooveel is, dat week op week terug komt. Denken we maar eens aan de bergen kou sen, die in de stopmand liggen van een huismoeder met een groot gezin. Zoolang mogelijk worden ze bijgehouden, want koopen kost geld. Door echter al dat werk te verlichten zal de huisvrouw over een eigen werk hoekje moeten beschikken, waar een ge makkelijke stoel en een tafel is geplaatst, liefst bij een raam met de belichting van links. In de tafel zal een lade, waarin al bet naai- en stopgerei ondergebracht kan worden zeer doelmatig blijken te zijn, ter wijl een staande schemerlamp, die vol doende licht verspreidt, niet mag ontbre ken. Zonder een weinig levensvreugde is het niet mogelijk den lust tot werken te be houden en daarom zal het geldelijke of fer, dat men zich getroost voor het werk hoekje van de huisvrouw, ruimschoots zijn vruchten dragen, want moeder, de goede huisgeest, verdient zoo'n kleine at tentie dubbel en dwars. gegeven japonnetjes aangeven werken vroolijk en brengen het onbezorgde, dat in de zomermode zoo weldadig aandoet. Een mode, die er in het minst niet op in gesteld is hare volgelingen kostbaar te kleeden, doch die een keur van goedkoope weefsefs biedt, alsmede vele mogelijkhe den om rokken, mantels en blouses te com bineeren op de meest fantasievolle wijze. Zij geeft „elck wat wils" en laat veel aan het persoonlijk initiatief over, dus, wat wilt ge nog meer. KARAKTER IN UW WONING Ieder heeft iets kenmerkends in zijn ka rakter, dat min of meer bewust op zijn omgeving zal inwerken. Bij de huisvrouw uit deze invloed zich vooral in de inrich ting van haar huis. Men kan in groote trekken althans eenigszins een blik slaan op het karakter van de vrouw aan wier leiding de inrichting van het huis is toever trouwd. Jammer genoeg zijn er nog vele vrou wen, die niet genoeg beseffen, welke mo gelijkheden haar geboden worden en zij meenen, dat een gezellige inrichting slechts een kwestie van geld is. Wanneer zij zou den nadenken, dan zouden zij zelf inzien, dat hoe meer de geldswaarde van de meu bels en de smaak van den binnenhuisarchi tect op den voorgrond treden, hoe minder het geheel van haar persoonlijken smaak getuigt. Een eenvoudige, doch met smaak inge richte kamer doet bij het binnentreden on middellijk aangenaam aan. Een goede plaatsing van meubels, een artistieke wandversiering, enkele schemerlampjes en niet te vergeten planten of bloemen kun nen een interieur vormen, dat van persoon lijken smaak getuigt. Ongetwijfeld kan men zijn smaak ont wikkelen door tentoonstelling op het ge bied van woninginrichting te bezoeken; door het lezen van boeken en tijdschriften over binnenhuisarchitectuur. In de groote steden richten vooraanstaande zaken op het gebied van woninginrichting model flats in en van dit alles valt veel te lee- ren, doch steeds moet de persoonlijken smaak datgene weten te combineeren, dat het meest voor een bepaald doel in aan merking komt. Voor de inrichting van een woning is geen schema op te stellen, omdat ieder weer andere eischen stelt en rekening moet houden met de beschikbare midde len. De tijd is voorbij, dat we een zekere gelijkvormigheid wenschen. De persoonlijke verhoudingen zullen be slissend zijn voor de wijze, waarop men zich inricht en niet het minst heeft men ook rekening te houden met de grootte en het aantal kamers, dat men moet meubi- leeren. Het huis moet de bewoners dienen en zal zóó ingericht dienen te worden, dat het aan practische eischen voldoet, zonder dat men die der schooheid voorbij heeft ge zien. De woon-eetkamer, die deze schets te zien geeft beantwoordt aan de gestelde eischen, is eenvoudig en smaakvol en uit gevoerd in eiken met oud-rood gestreep te linnen overtrekken op de stoelen en de bang. De wandlichten ijn van zachtgeel met vergulde lijsten tegen zacht-beige be hang, terwijl het kleed in warme tinten rood en beige is uitgevoerd. INSTRUCTIES voor het zelf maken der kleeding door mevr. M. YSBRANDTS—VERHAAG, leerares. III. Het Patroon Hebben wij de vorige maal uitgerekend hoeveel stof wij noodig hebben, thans gaan wij het patroon eens goed bekijken. Hoewel een patroon eigenlijk voor zich zelf spreekt, kan het zijn nut hebben op verschillende teekens, welke op het pa troon voorkomen, te wijzen. Als men het patroon openvouwt, zal men zien, dat men slechts één helft en wel de linkerhelft, voor het kleedingstuk heeft. Dat wil dus zeggen, dat alle onderdeelen tweemaal moeten worden geknipt, op en kele uitzonderingen na. Bij eenig nadenken ziet men direct, welke deelen slechts één maal moeten worden geknipt. Er komen verschillende teekens op het patroon voor, zooals inknippingen, perfora ties of radeerlijnen. De beteekenis daarvan is verschillend: daarom zal ik er hier eenige opnoemen: 1. Een radeerlijn geeft een nervure of siernaad aan. 2. Op het voorpand wordt meestal een middenvóórlijn aangegeven. Dit wil zeg gen, dat de stofdraad recht moet worden genomen. De stof wordt op deze wijze van zelf goed geknipt. 3. De inknipjes. Deze dienen ertoe, het patroon goed in elkaar te zetten. De in knipjes der patroondeelen komen steeds te genover elkaar waardoor het patroon van zelf goed in elkaar wordt gezet. Tot slot wil ik ditmaal het hier afgedruk te mooie model bespreken. Het is een Huisjapon model 2064. Deze twee jurken kan men maken van één patroon. De verschillende halsafwer king is in het patroon duidelijk aangegeven, evenals die der mouwen. Ik geloof, dat vele lezeressen gaarne deze japon zullen hebben. Voor het rechte mo del raad ik effen linnen of zephir in een zachte kleur aan, hoewel een bloemdessin of klein ruitje ook aardig kleedt. De sluiting is op de rugzijde over de ge- heele lengte. De garneering van het rechte model bestaat uit wit batist, dat echter ver vangen kan worden door wit piqué. De strookjes vervallen dan echter. In het kort: een vlotte en gemakkelijke huisjapon, die een ieder goed zal staan. Men heeft ervoor noodig 4^ M. van 80 cM. breedte. Patronen in de maten 40, 42, 44 en 46. Patronen van deze modellen zijn in de aangegeven maten verkrijgbaar bij Het Practische Modeblad, Postbus 36, Den Haag, giro 203203. De prijs bedraagt per patroon 0.30 plus 0.05 voor porto en omzetbelasting. Bij bestelling het verschul digde bedrag in postzegels insluiten of overmaken per giro of per postwissel. A. u. b. duidelijk nummer van het model en de maat, alsmede volledig adres ver melden. Dames, knipt het hier gepubliceerde artikel van mevrouw M. Ysbrandts Verhaag uit. U hebt dan straks een com plete handleiding voor het zelf maken van uw kleeding.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 16