DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De Kabinetscrisis KERKNIEUWS DONDERDAG 6 JULI 1939 30ste Jaargang No. 9380 S)e Ceicbche 0oti/fca/nt Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Adv. en Abomi.-tarieven zie pag 2. Giro 103003. Postbus 11. Het A. N. P. berichtte vanmorgen: Naar wij vernemen heeft dr. Colijn zich hedenochtend naar de Koningin begeven ten einde aan H.M. mede te deelen, dat hij de hem verleende opdracht tot vorming van een kabinet, welke door hem in beraad was gehouden, niet aanvaardt. Dr .Colijn is te kwart over negen door H.M. de Koningin ontvangen. Gistermiddag had dr. Colijn, zooals ge meld, een conferentie gehad met de voorzit ters der zes grootste fracties in de Tweede Kamer, welke conferentie ongeveer twee uur heeft geduurd. VOORBARIG BERICHT? In den middag meldde het A. N. P.: Van bevoegde zijde wordt ons verzocht mede te deelen, dat bovenstaand bericht omtrent het doel van de komst van dr. Colijn op den Ruigenhoek voorbarig is. Dr. Colijn zou uitsluitend rapport aan de Koningin hebben uitgebracht over den toe stand. H.M. dc Koningin ontvangt den voorzitter der Eerste Kamer. H.M. de Koningin heeft vanmiddag den voorzitter van de Eerste Kamer der Staten Generaal, mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk, op den Ruigenhoek ontvangen. V Wat nu? Zou 't niet mogelijk zijn, dat de gehou den besprekingen dr. Colijn tot het in zicht hebben gebracht, dat hij het tot een breuk in het Kabinet heeft laten komen om een reden, die zulks geenszins wet tigt? De objectieve oorzaak van de Kabinets crisis willen wij nog 'ns even open leg gen, door het volgende over te nemen uit de „Volkskrant": „Met de in die kringen niet geheel onbekende vrijmoedigheid geeft de V r ij h e i d deze voorstelling van hel ontstaan der kabinetscrisis: „Wat te verwachten viel is ge schied: de katholieke leden van het kabinet-Colijn zijn het niet met hun ambtgenooten eens ge worden. Hier botsten solide finan- cieele politiek en vlotte leenings- politiek tegen elkaar op". De katholieke ministers dwarsdrij vers natuurlijk zijn het met hun ambtgenooten niet eens geworden. Zij waren voor uitgeven en leenen; hun ambtgenooten natuurlijk voor soliede financieele politiek. Als men dit vernomen heeft moet men zich nog eens goed realiseeren waar het om ging. Er moest een be paald bedrag op de ontwerp-begroo- ting 1940 worden bezuinigd. De minis ter van Sociale Zaken had daartoe zijn aandeel, en meer, bijgedragen. Maar van hèm verlangden de „ambt genooten" nóg meer. Toen heeft So ciale Zaken en hebben de andere ka tholieke ministers zich schrap gezet, niet uitsluitend om de millioenen, maar vooral omdat de „ambtgenoo ten" ten aanzien van Sociale Zaken (werkloosheidsbestrijding) een ande re weg uit wilden dan was vastgesteld niet alleen, maar dan kort te voren ook door de „ambtgenooten" noodig en noodzakelijk was verklaard. Niet de katholieken dragen de schuld van het gerezen conflict, maar de „ambtgenooten", die van koers wilden veranderen. Wie kan zich verbazen dat over de gebeurtenissen van honderden en dui zenden jaren geleden zulke afwijken de en tegenstrijdige voorstellingen worden aangetroffen, als men ziet, dat de geschiedenis van den dag reeds met allerlei verdichtsels wordt vermengd" Waar de zaken zóó staan en zóó staan ze in werkelijkheid! is 't duidelijk, dat mislukken moet iedere poging, om Ka tholieken te doen deelnemen aan de vor ming van een Kabinet op een ander program inzake de werkloosheidsbestrij ding, dan dat van minister Romme, dan dat van de vier Katholieke ministers In het demissionaire Kabinet. De onverzettelijke wil der Katholieken, om den bewust ingeslagen weg der werkloosheidsbestrijding zoo maar, zonder dat er iets veranderd is! niet te verlaten, zal iedereen ten slot te moeten begrijpen èn kunnen respectee- De vraag is: wat nu?- De opdracht, aan dr. Colijn verstrekt, omvatte alle m o g e 1 ij k h e d e n. Hij had b.v. een Kabinet kunnen vormen zon der Katholieken, 't Is echter duidelijk, dat een parlementair Kabinet, onder leiding van dr. Colijn, heel moeilijk denkbaar is zonder de Katholieken, terwijl voor een z.g. Kabinet op breede basis de medewer king der Katholieken uit den aard der zaak een noodzakelijke voorwaarde is. Of nu een andere formateur zal be proeven een Kabinet samen te steHen zonder de Katholieken? Maar, als men de medewerking van de Katholieken in het Kabinet wil, dan is die medewerking alléén te verkrijgen op laten wij 't kortheidshalve noemen: het program-Romme. En dan zal óf een andere Kabinetsfor mateur b.v. jhr. mr. de Geer een Kabinet moeten samenstellen óf wij opperden deze veronderstelling reeds dr. Colijn moet aan H. M. de Koningin adviseeren het aangeboden ontslag van het Kabinet niet te aanvaarden, en het zit tende Kabinet besluite alsnog, den ingesla gen weg der werkloosheidsbestrijding niet te verlaten! Zou de „tegenspraak", die gevolgd is op het eerste bericht betreffende het bezoek van dr. Colijn aan H. M. de Koningin he denmorgen, deze laatste mogelijkheid open willen laten: Dr. Colijn aan het hoofd van in hoofdzaak, onder sociaal as pect, hetzelfde Kabinet? GEVLUCHTE SPANJAARDEN ZWOMMEN NAAR GIBRALTAR. GIBRALTAR, 6 Juli. (A. N. P.) Zestien Spanjaarden, bijna allen gewezen soldaten van het republikeinsche leger, zijn van ochtend zwemmend te Gibraltar aange komen, na zich aan de Spaansche kust te water te hebben begeven, Daar zij verschei dene uren met de golven hadden moeten worstelen, waren zij volkomen uitgeput. Een hunner stierf direct na aankomst. Zij zouden besloten hebben te vluchten in verband met terechtstellingen, waartoe de nationalisten last hadden gegeven. HET DREIGEND CONFLICT IN HET SMEDENBEDRIJF TE AMSTERDAM. Omtrent een dreigend conflict in het Amsterdamsche smederijbedrijf waarbij ruim veertig werkgevers met in totaal vier honderd arbeiders betroken zijn, vernemen wij, dat de rijksbemiddelaar partijen tegen morgenmiddag op het raadhuis voor een conferentie heeft bijeengeroepen. Dienten gevolge hebben de samenwerkende metaal- bewerkex-sbonden het ultimatum, dat van daag afliep, een week opgeschort. DE WERELD IN VOGELVLUCHT LONDEN: Inzake de onderhandelingen tusschen Londen en Moskou geeft de „Ti mes" gisteren voor de eerste maal van betrouwbare Britsche zijde opheldering. Het blijkt, dat tot twee of drie weken geleden alles vrij goed scheen te gaan. De regeeringen waren het eens over de be ginselen van een defensief drie-mogendhe- denverdrag en hadden erkend, dat het in het gemeenschappelijk belang was, bepaal de staten tegen directe of indirecte agres sie te verdedigen. De moeilijkheden begonnen echter zoo dra de onderhandelaars deze andere sta ten gingen opsommen. De Britten stelden voor België, Polen, Roemenië, Griekenland en Turkije. De Sovjet-regeei-ing ging hier mede accoord, mits Finland, Estland en Letland eraan werden toegevoegd. Enge land antwoordde, dat het in dat geval re kening diende te houden met zijn speciale belangen bij de handhaving der onafhan kelijkheid van Zwitserland en Neder land. Hierop antwoordde de Sovjet-regeering v/eer, dat, als West-Europa duidelijker op den voorgrond werd geplaatst, zij midde- ien diende te beramen voor de waarbor ging van haar on middellij ken bijstand aan het Westen, en zij gaf als haar meening te kennen, dat zij eerst onderhandelingen dien de te openen over militaire accoorden met Polen en Turkije. Terzelfdertijd omschreef zij „directe en indirecte agressie" in zulke vérstrekkende bewoordingen, dat van de zijde van Engeland de vrees gekoesterd wordt, dat zij neerkomen op een mogelijke inmenging in de binnenlandsche politiek van andere staten. De „Times" voegt hier dan nog aan toe: het is duidelijk, dat het tijd wordt om te bedenken in welk een aanzienlijke mate reeds ovei'eenstemming was bereikt en om, uitgaande van deze hechte basis, op nieuw te beginnen. WARSCHAU: Wat Dantzig betreft staan de Polen op het standpunt, dat de Duit- schers ten slotte moeten begrijpen, dat de verantwoordelijkheid voor een voortduren van den tegenwoordigen toestand, met alle onvermijdelijke gevolgen daarvan, bij het Derde Rijk ligt. Indien men dat niet wil begrijpen, zal de vastberaden houding der goedgewapen de staten die den vrede willen, er wel toe noodzaken deze politiek te wijzigen. De door Duitschland begonnen actie welke een moreele uitputting beoogt, duurt nog voort, doch, zegt Polen, wij staan aan een keerpunt van den internationalen toestand. Het vredesfront heeft snel bewapend en het is tot nu toe in het defensief gebleven. Thans is de toestand veranderd. De kwes tie Dantzig werd toetssteen voor de hecht beid van 't vredesfront, welks krachtige hou ding Berlijn tot nadenken moet stemmen Berlijn moet niet vergeten dat iedere be dreiging van Dantzig noodzakelijkerwijs op de Poolsche bajonetten moet stuiten. De laatste berichten melden nu ook, dat het hoogste driemanschap in Polen maat regelen heeft vastgesteld tegen de Duit- sche agressie in Dar.tzig. Welke deze maat regelen zijn, wordt geheim gehouden. Maar voorloopig schijnt deze krachtige houding het eenig juiste antwoord op Hitler's actie te zijn. WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN SLECHT VOORBEELD. Met instemming nemen wij over deze critiek op een maatregel van de Neder- landsche Spoorwegen uit de Nieuwe Leidsche Courant: Van de Nederlandsche Spooiwvegen wordt tegenwoordig veel goeds gezegd en waarlijk niet ten onrechte. Maar thans moeten wij toch een woord van critiek la ten hooren. De directie vraagt jongelieden ter oplei ding voor den stationsdienst. De sollici tanten moeten aan verschillende eischen, wat verstandelijke en lichamelijke ontwik keling betreft, voldoen, doch bovendien „vrijgesteld zijn van militairen dienst plicht of den eersten oefentijd vervuld hebben" en jonger zijn dan 23 jaar. Het is waai-, de eisch van vrij te zijn van dienstplicht wordt niet in alle gestreng heid gesteld. Wie de eerste oefening ach ter den rug heeft, kan in aanmerking ko men. Maar ondanks dat blijft over, dat wie zijn dienstplicht nog vervullen moet, ach tergesteld wordt bij anderen, die daarvan vrijstelling genieten. Dit nu is onbillijk en mag men niet ver wachten bij een semie-publiek lichaam als de Spoorwegen, die met zoo nauwe finan cieele banden aan de Overheid gebonden zijn. Misschien zal men cns tegemoet voeren, dat de bedoeling der advertentie onschul diger is dan ze lijkt. En dat men om prac- tische redenen jongelui, die over een paar maanden moeten opkomen, niet in oplei ding kan nemen voor ze de eerste oefe ning vervuld hebben. We willen de bezwaren geenszins ont kennen; doch hoe men het wendt of keert: hier krijgen de „vrijgestelden" een pré en voorrecht boven de anderen, die hun plicht jegens het vadei-land behooren en willen vervullen. Het is beter, dat men het omge keerde bevordert. In elk geval dienen werk gevers, die hun vaderland lief hebben, niet tegen het ongerief op te zien, dat het aan stellen van dienstplichtigen ongetwijfeld met zich brengt. ZEVEN ARABIEREN IN PALESTINA TER DOOD VEROORDEELD. HAIFA, 6 Juli. (A. N. P.). De krijgsraad heeft zeven Arabieren wegens moord ter dood verooi'deeLd en vijf andere Arabie- ren wegens het dragen van geweren tot levenslange gevangenisstraf. KIND ONDER VRACHTAUTO GERAAKT. Aan de gevolgen overleden. Vanochtend om negen uur is het 3 -jarig dochtertje Hendrika van de familie van As te Beusichem, vlak bij de ouderlijke woning onder een vrachtauto geraakt en gedood. De vrachtwagen had aldaar hooi gelost en bij het afrijden van het erf gebeurde het ongeluk. De chauffeur had niets van de aanrijding bemerkt. Een zusje van de kleine vond het deerlijk verminkte lijkje. Dit nummer bestaat alt vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Polen heeft maatregelen vastgesteld. (2de blad). De incidenten tegen Kardinaal Innitzcr, (2de blad). Halifax naar Moskou. (2de blad). Extra-rechten op invoer van Italiaanscho zijde in Amerika. (2dc blad). Het onderzoek naar dc ramp van da Thetis. (2de blad). Binnenland Nog geen beslissing inzake dc kabinets crisis. (1ste blad). Het bezoek van den Duitsohen minister Funk aan Nederland. (2de blad). Trein ontspoord te Bedum. (4de blad). Tegemoetkoming aan groote gezinnen door tariefverlaging bij de spoorwagen. (2de blad). BURGEMEESTER VAN ZEIST GAAT HEEN. Naar wij vernemen heeft de burgemees ter van Zeist, jhr. dr. M. L. van Holthe tot Echten, aan H. M. de Koningin om ge zondheidsredenen per 1 Augustus a.s. ont slag uit zijn ambt gevraagd. Jhr. van Holthe is sinds 15 Augustus 1934 burgemeester van deze gemeente. Voordien was hij gedurende elf jaar bur gemeester van Rhenen. Deken van Maastricht benoemd tot ccre- kanunnik van het Kathedrale Luiksche Kapittel van St. Lambcrtus. De hoogeerwaarde heer J. J. J. F. Ingen- dael, deken van Maastricht, is door den Bisschop van Luik, mgr. W. Kerckhofs, be noemd tot eere-kanunnile van het Luik sche Kathedrale Kapittel van St. Lamber- De Duitsche Rijksminister van Economische Zaken, dr.'Walter Funk, arriveerde Woensdag te Den Haag, waar hij verwelkomd werd door dr. H. C Hirschfeld (met hoogen hoed) Dr. Funk, de Duitsche minister van Economische Zaken, bracht gedurende zijn verblijf te Den Haag een bezoek aan verschillende departementen. Naast den minister onderscheidt men den Duitschen gezant, graaf Julius von Zech von Burkersroda

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1