Letteren <>n Kunst Wilt U iets weten? Myra. hef elf|e en de booze kabouter Zwartvoet WOENSDAG 5 JULI 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 NAAR EENHEID DER MANNELIJKE JEUGDBEWEGING. Kruisvaart en J. W. Behoudens goedkeuring van de offi- cieele instanties zullen, naar wij ver nemen, binnen afzienbaren tijd de beide katholieke jeugdvereenigingen, de Jonge Wacht en de Kruisvaart worden samengesmolten tot één na tionale jeugdbeweging die waarschijn lijk den naam zal dragen van Nationale Kruiswacht. Sinds jaren werd de behoefte gevoeld aan een nauwere samenwerking tusschen de Jonge Wacht en de Kruisvaart. Wel is waar bestond er reeds een intense samen werking tussohen beide organisaties, die alle vertegenwoordigd waren in het Centraal Comité van Patronaten, maar er bestonden toch nog verschillen, welke de bevoegde jeugdleiders gaarne zagen weggenomen. Deze verschillen vloeiden in hoofdzaak hieruit voort dat de beide categorieën van jeugdvereenigingen zich zelfstandig hadden ontwikkeld en ze dus eigen groepsindeeling eigen benamingen van groepen en groeps leiders en vooral eigen methodes volgden bij de paedagogie der jongens. In verband hiermede is op 24 December 1938 een commissie ingesteld, aan welke werd opgedragen te onderzoeken of de mo gelijkheid van éénwording der jeugdver eenigingen bestond en zoo ja op welke wijze die eenheid kon worden tot stand ge bracht. Deze commissie bestond uit de zeer- eerw. heeren B. H. de Groot, J. Bots, prof. dr. J. B. Kors O.P. en A. M. Jansen, als mede uit de heeren Jos Veldman, dr. P. Kasteel en drs. W. Snitken Na ampele besprekingen, waarbij men volkomen nauwkeurig de toestanden van de Jonge Wacht en van de Kruisvaart heeft bestudeerd, is de commissie tot de conclu sie giekomen, dat die samensmelting van beide vereenigingen zeer goed mogelijk en in hooge mate wenschelijk is. Zij stelt dan ook voor, dat de bevoeg de leiders alle pogingen in het werk stellen om tot één beweging voor jon gens tot 17 jaar te komen onder één leiding, maar zoo, dat plaatselijke dif ferentiatie in de uitwerking van het program mogelijk blijft. In het rapport, dat de commissie dezer dagen heeft uitgebracht en dat behalve aan de beide directeuren der betrokken jeugd vereenigingen de zeereerw. heeren L. H. van den Berg en J. Mol ook aan verschil lende andere instanties is toegezonden, geeft de commissie een uiteenzetting van hetgeen zij noodig acht om tot eenheid te komen. In de eerste plaats is er een centrale Lei ding noodig, bestaande uit vertegenwoor digers van alle bisdommen: een z.g. natio nale staf. De diocesane organisaties blijven echter bestaan met aan het hoofd een dioces anen directeur en een diocesanen leider. De naam van de nieuwe eenheid zou b.v. kunnen zijn Nationale Kruiswacht, doch in dien een betere of juistere benaming ge vonden wordt zal de commissie daar geen bezwaar tegen hébben. De nationale Kruiswacht zal verant woordelijk zijn voor alle katholieke jon gens tot 17 jaar met uitzondering van de Verkenners, die hun eigen autonome organisatie hebben en behouden. Het St. Francisous Liefdewerk kan een zekere mate van autonomie behouden. Omtrent de methodiek, die bij de opvoe ding der juegd moet worden toegepast, meent de commissie, dat een midden moet worden gevonden tusschen de wijze, waarop de Kruisvaart en de wijze, waarop de Jonge Wacht haar ideaal nastreeft; in de laatste tooh is het instructief element te weinig verzorgd, in de eerste het doe-element. Zooveel mogelijk moet ook worden be vorderd, dat een tusschenleiding van jon gens wordt ingeschakeld. De methode van het leggen van verantwoordelijkheid op de schouders van groepsleiders en ass.-groeps leiders zal tot welslagen van dit systeem zeer veel medewerken. De priesterlijke leiding zal in de toekomst beslist intenser moeten worden toegepast, waarom de commissie het directe contact tusschen priester en jongen warm aanbe veelt. Vanzelfsprekend kan bij een zoo nauwe samensmelting als men zich voorstelt een nauwkeurige beginselverklaring niet ont breken. Eenheid in dit opzicht bestaat na tuurlijk reeds, maar zij zal in ieder geval nader en precies moeten worden omschre ven. In verband met de voorgestelde samen smelting heeft de commissie, zoo vernemen wij tenslotte, er op aangedrongen dat zoo spoedig mogelijk worde overgegaan tot een uniforme vorming van centrale leiders. „Tijd' HET BEZOEK VAN MINISTER FUNK AAN NEDERLAND. Voorbeschouwingen van de Duitsche pers. Over het bezoek dat de Duitsche rijks minister van economische zaken, Funk, deze week aan Nederland brengt, schrijft de „Berliner Boersenzeitung", dat deze reis de uitdrukking is van Duitsch- lands bereidwilligheid, een gezonde we reldeconomie te voeren, welke allen deel nemers recht laat wedervaren. Minister Funk, zoo vervolgt het blad, heeft vaak genoeg uitvoerige verklaringen afgelegd, hoe zeer Duitschlands autonome economische politiek in het geheel geen starre afsluiting behoeft te beteekenen van de rest der wereld, doch hoe Duitsch- land integendeel wenscht en bereid is ook in de toekomst zoo mogelijk nog meer op de wereldmarkt te blijven koopen, op voorwaarde, dat dit handelsverkeer ge schiedt op den grondslag van eerlijke we- derkeerigheid. De Duitsche invoercijfers zijn daarvoor het beste bewijsstuk. Het Duitsche beginsel is niet, het betrekken buitenlaridsche goederen, daar te con- centreeren waar Duitschland in de positie is van een kooper, die onvoorwaardelijk goederen moet koopen, neen, Duitschland streven naar autonomie m den wereldhan del is er op gericht, de grootste vrijheid tusschen vraag en aanbod te verkrijgen. In zeker opzicht geldt dit ook voor de kwestie der z.g. valutapolitiek en daarom het opmerkelijk, dat Funk voor de ver gadering van de bank voor internationale betalingen te Bazel ook van gedachten gaat wisselen met den president der Ne- derlar.dsche circulatiebank. De Deutsche Allgemeine Zeitung" schrijft: „Het is niet de eerste maal, dat minister Funk een nabuurland bezoekt waarmede Duitschland door waardevolle vruchtbare economische betrekkingen ver bonden wordt. Thans gaat het echter niet om het aanbrengen van een nieuwen klant. Het betreft hier integendeel een van Duitschlands beste cliënten, zooals omgekeerd Duitschland een der grootste afnemers is van Nederlandsche producten, het bijzonder op landbouwgebied. Daarom zal het bezoek van minister Funk meer zijn dan een aangelegenheid van diplomatieke hoffelijkheid. Deze reis zal gelegenheid geven, boven de technische bijzonderheden uit, den nadruk te leggen op de nauwe verbondenheid der beide handelsgebieden. Minister Funk in den Haag aangekomen. Ter beantwoording van het bezoek dat minister Steenberghe in Maart j.l. aan zijn Duitschen ambtgenoot in Berlijn heeft ge bracht, is dr. Funk hedenochtend met den nachttrein uit Berlijn te 's-Gravenhage aan gekomen. De Duitsche minister was ver gezeld van mevrouw Funk en van eenige hoofdambtenaren aan zijn departement verbonden. Ook kwam mede de Duitsche gezant in den Haag. graaf von Zech Bur- kersroda, die den Duitschen minister tot Gouda tegemoet was gereisd. Op het twee de perron van het staatsspoorstation wa ren ter begroeting aanwezig gravin von Zech Burkersreda, dr. H. M. Hirschfeld, directeur-generaal van handel en nijver heid, namens den minister van economi sche zaken, jhr. mr, G. C. J. van Reenen, chef van het kabinet van den minister van buitenlandsche zaken namens dien minister en verschillende heeren van het Duitsche gezantschap. Met elf minuten vertraging kwam d( trein even elf uur aan. Nadat dr. Hirsch feld en jhr. van Reenen minister Funk begroet hadden, stelde de Duitsche gezant de heeren van de legatie aan den minister voor. Mevrouw Funk had een ruiker prachtige rozen in de hand. Na de begroeting begaf het gezelschap zich naar den uitgang waar een haag vormd was van leerlingen van de Duit sche scholen te 's-Gravanhage, die den mi nister met de Duitsche groet hartelijk welkom heetten. In auto's begaf het zeischap zich naar Hotel des Indes, waar de Duitsche minister, mevrouw Funk en de ambtenaren van het Duitsche ministe rie van economische zaken hun intrek hebben genomen. In den loop van den ochtend heeft mi nister Funk een bezoek gebracht aan den Nederlandschen minister van economische zaken, mr. M. P. L. Steenberghe en den minister-president dr. H. Colijn. GESCHIEDENIS VAN DE NEDERLAND SCHE LETTERKUNDE DOOR Dr. H. W. E. MOLLER. Bij de Uitgeverij De Toorts te Heemstede zal binnenkort uitkomen de vijfde druk van de Geschiedenis van de Nederlandsche Letterkunde door Dr. H. W. E. Moller. Dit boek, het eenige dat de Nederland sche letterkunde van katholiek standpunt uit zoo uitvoerig en zoo overzichtelijk be handelt, wordt voor deze vyfde druk met zorg geheel bijgewerkt en aangevuld tot op heden, en bovendien hier en daar omge werkt. Op de eerste plaats is het gebracht in de spelling-Marohant, die nu op de scholen gebruikelijk is. Het oordeel over de nog levende schrijvers is volgens de nieuwste gegevens herzien. De begin-hoofdstukken zijn dusdanig omgewerkt en uitgebreid, dat ze een verdiepte kijk geven op de katho lieke litteratuur der Middeleeuwen. Ver der is het hoofdstuk Vondel geheel omge werkt,, waarbij de, schrijver gebruik maakte van zijn studies der laatste jaren voor de groote Vondel-uitgave van de W.B. De treurspelen van Vondel staan nu in het middelpunt van zijn werk, en daarnaar wordt zyn Leven en werk overzichtelijk in- Vraag: Bij de gehouden Gemeente raadsverkiezing zijin No. 1, 2, 3, 4 gekozen, no. 5 had tekort, no. 6 niets en no. 7 had meer stemmen dan no. 5, dus no. 7 is met voorkeurstemmen er in gekomen. Als nu no. 7 zijn candidatuur niet aanneemt, is het dan no. 5, die er voor in de plaats komt? Als nu No. 7 na September een zitting meemaakt en hij bedankt dan, is dan no. 8 zijn opvolger of dan nog no. 5? A n t w o o r d: In beide gevallen no. 5. Vraag: Hoe kan ik uit een rose taf- zijden avondjurk een groene bloemenvlek verwijderen; er zitten ook een paar vet vlekken op? Antwoord: De bloemenvlek kunt u waarschijnlijk wel weg krijgen door voor zichtig te betten met kleurlooze eau de cologne. De vetvlekken kunt u verwijde ren met benzine. Om te voorkomen, dat kringen ontstaan strooit u om de vlek eerst wat magnesiapoeder en maakt het goed niet te nat met benzine. Ook kunt u eerst probeeren of de vlek met strijken onder grauw papier niet is te verwijderen. Vraag: Welke Is de mooiste route van Alphen a. d. Rijn naar Nunspeet? Hoe veel K.M? Antwoord: Alphen a. d. Rijn, Zwam- merdam, Bodegraven, Woerden, Utrecht, de Bildt, Soesterberg, Amersfoort, Nijkerk, Putten, Ermelo, Harderwijk, Hierden, Nun speet. Afstand Vraag: Kunt u een mooie route opge ven van Roelofarendsveen naar Volendam? Liefst niet door Amsterdam. Hoeveel K.M? Antwoord: Roelofarendsveen, Aals meer, Sloten, Halfweg, Zaandam, Oost- zaan, Ilpendam, Volendam. Afstand 37 Kilometer. Vraag: Welke is de kortste weg per fiets van Zoeterwoude naar Nijmegen? Moet men beslist over Utrecht of kan men naar Nijmegen zonder Utrecht te passee- ren? Antwoord: Indien u de kortste route wilt maken, moet u over Utrecht gaan, waarbij de.route als volgt is: Zoeterwoude, Hazerswoude, Alphen, Bodegraven, Woer den, Utrecht, de Bildt, Zeist, Doorn, Rhe- nen, Wageningcn, Zetten Andelst, Slijk Ewijk, Nijmegen. Afstand 130 K.M. Het boek is uitermate geschikt voor het middelbaar en voorbereidend hooger on derwijs, voor kweekscholen, seminaries en juvenaten, omdat het de stof behandelt op een wfjze die de diepere belangstelling van de leerlingen wekt. Deze zullen het gaarne bewaren en dé gedeelten, die in de les mis schien niet geheel behandeld kunnen wor den, uit zichzelf gaan lezen en bestudeeren, en zoo hun inzicht verdiepen, waardoor ook het lesuur vruchtbaarder wordt. Het uiterlijk van de vijfde druk zal hier toe nog meer bijdragen, daar aan de typo grafische verzorging alle aandacht be steed is. Katholiek Cultureel Tijdschrift „Studiën". Het Julinummer van „Studiën" opent imet een artikel van Prof. M. A. Bouwdijk Bastiaanse over de geboortebeperking en hare gevolgen, waarin enkele haast alge meen gangbare misvattingen over dit on derwerp worden rechtgezet. M. van Steen S.J. brengt in een vervolgartikel nadere gegevens omtrent de republiek Venezuela. Welke invloedrijke stroomingen in Enge land bestaan om tot een eenheid van Can terbury met Rome te komen, en welke be letselen zich richten tegen die eenheid 2et J. van de Poel S.J. in een kundig geschre ven bijdrage uiteen. Dr. J. J. A. Bakker geeft zijn opvattingen weer omtrent de sociaal economische ordening in Nederland, zulks in verband met de daartoe strekkende leer en het reeds tot stand gebrachte orde ningswerk. De dood van Augusta de Wit is voor Joh. Heesterbeek S.J. aanleiding tot het schrij ven van een Jn Memoriam, waarbij haar literaire werk met bewondering voor het kunstzinnige daarin overzichtelijk wordt behandeld. Sprekende citaten gaan daarbij, Er is een ongetwijfeld zeer actueel artikel van Dr. J. Beuns S.J. over de „Naar de nieuwe Gemeenschap". Dr. H. Robbers S.J. bespreekt het rap port der R.K. Leerarenvereeniging Sint Bo- naventura, behandelend wat wenschelijk en mogelijk is omtrent dé wijsgeerige vorming van het V.H.M.O. Uit de Rubrieken stippen wij het volgen de aan: In Recollectie schrijft Dr. Jos Creyghton S.J. over de H. Eucharistie als het „geheim des geloofs". In Apologetica wijst Jos Gitsels S.J. op het groote nut van goede voorlichting inzake jeugdlectuur, zulks naar aanleiding van het nieuw ver schijnend daartoe strekkend tijdschrift „Lezen en Wezen", uitgegeven door het R. K. Centraal Bureau voor Opvoeding en Onderwijs te Den Haag. In Lijnen, Vormen en Kleuren toont Dr. Hans Nicolaas S.J. aan de hand van foto's aan, dat er monu mentaliteit te vinden is in de oude wijken van Rome en hij laat ook zien, waarom het Huis van Sint Paulus, dat ter illustreering gereproduceerd wordt, monumentaal is. In Klanken en Rhythme ontwikkelt William G. Gilbert een tlheorie inzake de opera mu ziek, waarin het tot uitdrukking brengen van ideeën in de opera belangrijker wordt geacht dan het verklanken van emotioneele sensaties. Van Maand tot Maand bespreekt de gebeurtenissen in en rondom het Brlt- sche imperium, Duitschland en Spanje, en voorts de behandeling der Ossche kwes tie in de Tweede Kamer. In Dingen van SMAKELIJK SLA. OOK BIJ DE BOTERHAM. De tijd van de „warme hapjes", die in het winterseizoen zoo'n heerlijke aanvul ling vormen van de koffietafel, is voorbij; ons verlangen gaat thans uit naar iets frisch. De huisvrouw, die aan dat verlangen wil voldoen, heeft geen moeilijke taak: verlei delijk malsche kropsla, sappige komkom mers, geurige tomaten zijn thans niet duur, en de bewerking, die ze hebben te ondergaan vóór ze op tafel komen, is uiterst eenvoudig. Wat natuurlijk niet wil zeggen, dat we er heelemaal geen zorg voor behoeven te hebben: het ééne slaatje verschilt van het andere als dag en nacht, en het zijn dan juist van dit kleine kneepjes, waardoor de huisvrouw van de eenvoudigste ingrediën ten een meesterstukje maakt! Voor een slaatje bij de boterham ligt het zwaartepunt in de saus èn in het goed droog zijn van de sla zelf. De saus, ook al bestaat die eenvoudig uit wat olie en azijn, behoort verzorgd te wor den: we schenken niet zoo maar wat olie en wat azijn over de sla, maar we kloppen beide even door elkaar, en wel in de ver houding van per lepel azijn (of citroen sap) twee lepels slaolie. Kloppen we die met een tikje zout en eenige druppels Maggi's Aroma door elkaar, dan ontstaat een gebonden mengsel met een geurigen, frisschen smaak, dat hetzij over goed droog uitgeslagen kropsla, tetzij over in plakjes gesneden tomaten of komkommers de voorwaarde vormt voor een smake lijk zomerhapje bij de boterham. Geldt het de tomaten of de komkom mers, dan zou ik er nog by willen zeggen, dat die op het laatste oogenblik gesneden en met de saus vermengd moeten worden; door langer te staan, geven ze een gedeel te van hun vocht af en daardoor wordt niet alleen de sla te nat, maar ook de smaak van het sausje verliest aan pittig heid door de verdunning. Willen we onze koffietafel verrijken met iets bijzonder fleurigs, dan combineeren we de groene kropsla met de roode tomaat en de witte komkommer op één schotel; trouwens ook een restje gekookte groente (worteltjes, doperwten, slaboonen), cn zelfs eenige koude in plakken gesneden aardappelen kunnen met het daareven be schreven sausje heerlijke slaatjes vormen. Tot slot een paar voorbeelden. Aardappelsla (4 personen) 500 G. (1 pond) koude gekookte aardap pelen, 3 eetlepels slaolie, 1eetlepel azijn of citroensap, 1 theelepel Maggi's Aroma, 1 theelepel fijngeschrapte ui (of een ge snipperd preitje), wat gehakte peterselie. Klop de olie met den azijn (of het ci troensap), de Maggi's Aroma en de ui (of de gesnipperde prei) door elkaar. Meng dit sausje door de in plakjes gesneden aard appelen en bestrooi dan de aardappelsla met de gehakte peterselie. Sla van tomaten en kropsla (4 personen). 1 krop sla, 4 middelmatig groote toma ten, 4 eetlepels slaolie, 2 eetlepels azijn, snuifje zout en peper, 1 theelepel Maggi's Aroma, wat gehakte peterselie of bieslook. Klop de slaolie met den azijn, de Mag gi's Aroma, het zout en de peper tot een gebonden sausje. Gebruik daarvan de helft om door de schoongemaakte, goed droog uitgeslagen sla te mengen, en besprenkel met de rest de in plakken gesneden tomaten. Schik vaksgewijs de beide slaatjes op een scho tel of in een slabak en bestrooi de vakjes tomaat met de peterselie of de bieslook. Garneer, voor een feestelijke gelegen heid, de vakjes groene sla met een in plak jes of partjes verdeeld hardgekookt el. EEN GEMAKKELIJK RECEPT VOOR CROQUETTEN. Croquetten behooren in alle gezinnen tot de geliefde tractaties. Dikwijls ziet de huisvrouw er echter tegen op om ze klaar te maken, omdat dit nogal wat tijd vraagt. Niet alle croquetten zyn echter even bewerkelijk. Hieronder volgt bijvoorbeeld een recept van macaroniecroquetten. die gemakkelijk en zonder kans op misluk ken in korten tijd bereid kunnen wor den. Het is weer eens iets anders dan vleesch- croquetten, maar ze doen er in smakelijk heid niet voor onder! Men neemt voor 10 stuks: 100 gram ma caroni, 200 gram geraspte kaas, 1 ei, wat zout en nootmuskaat. Voor het paneeren: ei en paneermeel; voor het bakken: een pan frituur. Kook de in stukjes gebroken macaroni gaai- in ruim kokend water (ongeveer liter) met zout. Vermeng de gare maca roni als ze is afgekoeld met de ge raspte kaas en het ei. Voeg naar smaak wat zou en nootmuskaat toe. Vorm van het verkregen deeg croquetten. Wentel deze eerst door geklopt ei en daarna door paneermeel; bak ze in de dampend heete frituur goudbruin. BLOEMKOOL MET EEN RAND VAN ROEREIEREN. (4 pers.). 1 groote bloemkool, 4 eieren, 4 eetlepels melk, 2 theelepels Maggi's Aroma, 1/2 L. melk, 2 eetlepels bloem, een stuk boter, zout, wat kaas of ham. Kook de bloemkool gaar in water met een beetje zout. Smelt een stukje boter in een diep pannetje, voeg de bloem toe, roer de kluitjes eruit en doe er telkens een beetje melk bij. Laat het sausje even doorkoken, maak het af met e enbeetje zout. Maak de roereieren goed luchtig. Klop hiervoor de heele eieren met 4 eetlepels melk en de Maggi's Aroma. Smelt in een diep pannetje een stukje boter, voeg de eiermassa toe en blijf steeds kloppen met de eierenklopper tot de massa gestold is. Leg nu midden op een schaal de bloemkool en bedek deze met de bloemkoolsaus, leg er een rand van roereieren omheen, be strooi ze dik met geraspte kaas of stukjes ham en geef er gebakken aardappelen -by. Men kan deze schotel ook koud servee ren, men geeft er dan geen bloemkoolsaus bij, maar inplaats hiervan mayonnaise. dien Dag licht Dr. L. de Jonge S.J. de uit roeping nader toe van den H. Franciscus van Assisië en de H. Catharina van Siëna als de nationale patronen van Italië. Uit de Pers bevat besprekingen van publicaties op het gebied van Geloofsleer, Godsdiens tige Lectuur en Kunst. EEN TWEEDE VERBINDING '-HERTOGENBOSCH—LIMBURG. In verband met de door het doorgaande verkeer 's-HertogenboschEindhoven Limburg dikwijls ondervonden oponthoud in de bebouwde kommen van Vught cn Eindhoven, alsmede enkele smalle wegvak- ken met veel gemengd verkeer, zooals Eind hovenLeende, vestigt de K.N.A.C. de aan dacht op een andere route, welke in plaats van de bovengenoemde kan worden ge bruikt, n.l. de weg langs de Zuid-Willems vaart van 's-Hertogenbosch over Helmond en Nederweert naar Keipon aan den weg EindhovenRoermond. Deze route is slechts enkele kilometers langer dan de weg over Eindhoven, doch kan een aanzienlijke beperking in reistijd geven, in het bijzonder gedurende de tijden, dat in Eindhoven wegens het aanvangen of uitgaan van de fabrieken een druk plaat selijk verkeer kan worden verwacht. De weg langs de Zuid Willemsvaart ver keert in goeden staat. Men zij echter op zfjn hoede voor de verschillende kruispun ten, hoewel deze niet groot In aantal zijn, alsmede voor de wierijders, aangezien geen rijwielpaden aanwezig zijn. Het rij wiel ver keer langs dezen weg is echter beperkt. Zoolang de omleggingen te Vught en Eindhoven en de nieuwe wegvakken Eind hovenLeende en WeertWessem nog niet tot stand zijn gebracht, verdient de route langs de Zuid Willemsvaart naar dc mee ning van de K.N.A.C. voor het doorgaande verkeer van 's-Hertogenbosch naar Limburg de voorkeur boven den officieelen weg van het Rijkswegenplan over Eindhoven. 2i. Vlug gaat de schildwacht de anderen waarschuwen en even daarna ziet het eekhoorntje de mannen vertrekken. Maar ze weten niet welke kant Zwartvoet uit is gegaan met zijn gevangene. Want de schildwacht heeft het hem vergeten te zeggen. En nu loopen daar de redders van Myra te zoeken door 't groote bosch en zien nergens de ont voerders. 22. Intusschen is Zwartvoet met Myra bij het schip ge komen, dat klaar ligt om te vertrekken. Zoodra ze aan boord zijn neemt kabouter Zwartvoet afscheid van de snik kende Myra en verdwijnt met zijn vriend en Puntmuts weer in het bosch. Arme Myra, waar brengen ze je nu naar toe. Naar een land van sneeuw en ijs, waar je misschien I nooit meer vandaan komt.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7