2>e £eicbcfie Soti^ant Derksen en Gérardin na hun over winning in de internationale wieler wedstrijden te Vincennes Als afsluiting van een jaar verkeersonderwijs hield de Vereeniging voor Veilig Verkeer Dinsdag op het Stadionplein en omgeving te Amsterdam voor ruim 1500 schoolkinderen een massaal verkeers- examen De groote spoorwegtentoonstelling te Amsterdam is in aanbouw. Een compleet spoorweg-emplacement met perrons, seinpalen, wissels enz. is op het terrein aan het Frederiksplein in de hoofdstad in wording De tentoonstelling .Het Leger" op Houtrust te Den Haag werd Dins dag door Z. K. H. Prins Bernhard bezocht. De vorstelijke gast tijdens den rondgang Het défilé voor Gouwleider Foerster tijdens de groote demonstratie van de leden der S. A. en vrijkorpsen van Danzig voor den terugkeer der Vrije Stad naar het Duitsche Rijk Vol spanning volgt de wereld de gebeurtenissen rond Danzig. Duizenden leden der S.A. en vrijkorpsen der stad demonstreerden op den Tiegenhof voor Gouwleider Foerster. Een overzicht der bijeenkomst Ook in de Amsterdamsche binnenstad wordt de hengelsport druk beoefend. Belangstelling voor de visschers op een der grachten feuilleton Toen de scheidsmuur viel! door ISABEL C. CLARKE. 2) Daniel reisde veel voor de zaak. Ieder jaar ging hij naar Duitschland en Amerika. H:ij was op ende op handelsman, energiek, sraelbesloten, uiterlijk trachtte hij te ge lijken op een Amerikaansch business man, een type, dat hij uit den grond van zijn hart bewonderde. En zijn tact, zijn vlotheid en goed voorkomen brachten hem niet alleen populariteit en achting, maar ook meer tast bare voordeelen. Het is zoo goed te begrijpen, dat er wel reden was voor disharmonie onder de Har- rimans, maar dit werd tot een minimum be perkt door het feit, dat Carnegie, die het meeste van allemaal op Towers kwam, (hij woonde daar), het zoo goed met den ouden heer kon vinden. Lambert, al was hij iederen dag op de fabriek, kwam maar zelden op de Towers, en dan om zijn moeder en zuster te bezoe ken. van wie hij veel hield. Het was jam mer. dat mevrouw Harriman in den laatsten tijd teekenen van kindsohheid begon te ver- toonen en soms haar eigen kleinkinderen niet eens meer herkende. Suze, de jongste dochter, had vroeger eens een ongelukkige liefde gehad en dwaalde door het huis, als een treurende geest, zij was er zich van bewust, dat zij de eenige mislukking was in een anders vol maakt flinke en vooruitstrevende familie. Daar waar het uitgestrekte domein van de Towers ophield, aan den noordkant, was een lage ronde heuvel, kaal en zonder hoo rnen. Het was het hoogste punt van het land goed en op heldere dagen kan men van daar uit een blauwe, of meestal een grijze streep ontdekken, de Noordzee. Aan den voet liep een beek, de Frent, die daar scherp naar het Noorden omhoog en de grens vormde tussohen de Towens en het goed, bekend onder den naam van Valley- lands. Vanaf den heuvel, een vijftig meter lang ongeveer, liep een hooge zware muur, door Jonathan Harriman in een booze bui ge bouwd. Dat was de grens van den rijweg tot aan de Frent. Gedurende drie en twintig jaar hadden de Westes van Valleylands al geen omgang meer met de Harrimans van Pagdon To wers. Want al was mijnheer Harriman nog zoo'n pacifist, toch hield hij vast aan een oude veete tusschen hem en zijn buurman, Sir Roger Weste. Die muur, in al zijn kale leelijkheid, was van de ramen van beide huizen uit zichtbaar, het was zoowel een gedenkteeken als een wraakneming. Drie en twintig jaar geleden was Sir Ro ger Weste een jonge man, die niets om handen had, de neef en erfgenaam van den ouden Sir Hartley Weste van Valleylands. Omdat hij niets om handen had, drentelde hij wel eens door de velden en naar het heuveltje en bij het zilveren beekje ont moette hij Suze Harriman, de jongste van Harriman's nog in leven zijnde dochters. Zij was op twintig jarigen leeftijd aardig en flink en niet afkeerig van een klein liefdes avontuur. Zij stemde er heel gemakkelijk in toe om het zaakje geheim te houden, want zij was bijna even bang voor haar vader als hij voor zijn oom. Roger bezat geen cent, maar hij had heel wat te verwachten, als hij ten minste goede vrienden bleef met zijn oom, Sir Hartley, die nogal kort van stof was. Het was maar twintig minuten van het oude huis van de Weste's, dat vlak bij de hei stond, al was het dan een tien kilo meter van Pagdon verwijderd, naar de Frent. En van de Towers was het even ver. Maar Suze deed er veel korter over, want zij was jong en vlug in die dagen. Geregeld ontmoetten zij elkaar in de schemerige zo meravonden en verloofden zich in stilte. Zij gaven elkaar ringen en kussen. Toen al was het geen pais en vree tusschen Sir Hartley Weste en mijnheer Jonathan Harriman, zij kibbelden heftig over een recht van over pad en wilden elkaar nauwelijks groeten. Roger wist, hoe zijn oom over de Harri mans dacht, hij noemde ze parvenu's en ginig zelfs zoo ver dat hij er op zinspeelde dat zij met hun chemicaliën knoeiden. Suze gehoorzaamde haar verloofde blin delings in zijn eisch van geheimhouding. Wat ze eigenlijk aan Roger vond, is moei lijk te zeggen, hij was noch knap, noch aan trekkelijk. Maar hij vertegenwoordigde een andere wereld dan die welke zij kende en bovendien had hij de glans van zijn toe- komstigen rijkdom en titel. Ongelukkiger wijs zag Sir Hartley hen op een avond, hij eischte uitleg, waar Suze bij was, en ver bood hem, haar nog ooit te ontmoeten. Hij had hen geruimen tijd in eikaars armen ge zien, vóór hij pas bemerkte dat het zijn eigen neef was. Hij ging naar huis en schreef een woedenden brief aan mijnheer Harriman waarbij hij het engagement ver bood. Het antwoord van den heer Harriman was niet alleen even woedend, het was ge woon een scheldbrief. Suze was diep in ongenade. Tot nu toe was zij, na Daniel haar vader's lieveling geweest, nu leerde zij hoe vreeselijk zijn woede kon zijin. Daar enboven moest zij nog tot haar schande ondervinden wat een prul haar fiancé was. Een paar dagen lang geloofde zij, dat 'hij haar trouw zou blijven, ondanks de bedrei gingen van zijn oom. Toen echter kwaim er een brief uit Parijs, een brief waarin hij haar luchthartig, haast cynisch vaarwel zeide. Tusschen de regels door stond er in te lezen dat 'hij het als een opluchting ge voelde dat een ander hem zijn vrijheid had teruggegeven. Hij had niets voor haar ge voeld, al zijn woorden van liefde en ge negenheid zijn voorgewende teederheid waren bedrog geweest. Suze zakte weg in diepe schaamte en vernedering. Zij werd stil en bitter. Zij dwaalde door het huis, een gebroken mensch, die zidh terugtrok en meer een vodrwenp van spot, dan van medelijden werd. Voor haar vader's tong was zij doodsbang. Nu had de brief van Roger zijn woede opnieuw aangewakkerd. Hij deelde in de vernedering, zijn dochter aangedaan, de naam Harriman was door het slyk gehaald. Toen werd de muur gebouwd en alle omgang tusschen de twee huizen hield op. Jaren na den dood van den ouden Sir Hartley stond Valleylands leeg, of werd aan vreemden verhuurd. Roger was in Londen getrouwd en hield er meer van, zijn buitenplaats te verhu ren. Maar een korte poos voordat dit ver haal begint, was hij er teruggekomen met zijn vrouw en kind, een dochtertje van zoo wat zestien jaar. Dat er nog vijandschap was tusschen de beide families bewees de muur en ook, dat er geen bruggetje over de Frent lag. De oude brug was afgebro ken toen de muur werd gebouwd. Suze ging nooit naar dat eind van het park, daar lagen alle gelukkige berinneringen, die zij ooit gekend had. Maar als de wilde oosten wind de eikenboomen had leeggeplunderd, kon ze door haar slaapkamerraam nog even den muur zien staan, kaal en hoog en grim mig, Zij putte geen troost uit die praatjes, dat Sir Roger en Lady Weste geen geluk kig huwelijk hadden. Dat deze geruchten waarschijnlijk waarheid bevatten, bewees wel het feit, dat Sir Roger, na zijn vrouw en dochter op Valleylands geinstalleerd te hebben, zelf vertrok en zich maar zelden en heel kort vertoonde. Suze had Lady Weste nooit gezien. Be halve dat deze Roomsch Katholiek was en zwak van gezondheid wist zij niets van haar. Het was haar een verlichting te weten, dat Roger er bijna nooit was. Haar liefde voor hem was al lang dood, maar de lief de was gebleven. Door het winterschle bosch keek zij naar het heuveltje en den leelijken muur en de schaamte kwam over haar als een stormvloed. Sinds Lambert getrouwd was en het huis uitgegaan, Lambert, die zoo absoluut in beslag genomen werd door zijn lief en fijn vrouwtje, had zij zich geheel verlaten en eenzaam gevoeld. Haar leven op Pag don Towers was grauw en zonder eenige af wisseling. Zij had zich niet over die vroe gere ellendige geschiedenis kunnen heen- zetten. Nog hing die schaduw over haar en maakte haar, zooals reeds gezegd is, tot de eenige mislukking in de anders zoo voor uitstrevende en welvarende familie. (Wordt vervolgd.)

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 12