DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BINNENLAND DINSDAG 4 JULI 1939 30ste Jaargang No. 9378 9e Ccidóch^Sou^ant Bureaux Papengracht 32. Telefoon: Redactie 20015, Administratie 20935. Adv. en Abonu.-tarieven zie pag 2. Giro 103003. Postbus 11. „Wil tol opbouw, uitgaan de boven alle verdeeld heid" Moreele en geestelijke herbewapening. In den bekenden oproep van onze Konin gin tot geestelijke en moreele herbewape ning liggen gedachten, waaruit een zoo gewenschte, een zoo dringend-noodzakelij ke levensvernieuwing der maatschappij kan worden geboren. Ongetwijfeld: d i r e c t-practische en concrete toepassingen van moreele en geestelijke herbewapening zijn ons in dien oproep niet gegeven. Maar ook moet worden geconstateerd, dat ons daarin worden voorgehouden nor men voor onze levenshouding, welke, toe gepast in het dagelijksch leven, practische resultaten in den onderlingen omgang zul len brengen. Ongetwijfeld: de inhoud van den oproep tot geestelijke en moreele herbewapening Is geen andere, dan de inhoud van de pre- dicaties der priesters en predikanten van alle Christelijke Kerken; die inhoud is niet nieuw tenzij in den zin, waarin de inhoud van het Evangelie nieuw is: bron van nieuwe kracht voor iederen nieuwen dag. Maar oök moet worden geconstateerd, dat wel nieuw is de gedachte, om g e- zamenlijk te „preeken", gezamenlijk te beleven, wat wij gezamenlijk bezitten. De diep droevige bestaande split sing en versnippering in Christelijke Ker ken heeft ons toch nog gemeenschap pelijk bezit gelaten! En ook de menschen, die niet op Chris telijke overtuiging staan, hebben met de Christenen gemeen het algemeen-mensche- lijke, datin aard Christelijk is. („De mensch is van nature Christelijk"). En nu bestaat de moreele en geestelijke herbewapening o.m. hierin, dat, uitgaand boven alle verdeeldheid, wordt gevormd een gemeenschappelijke wil tot gemeen- schappelijken opbouw; dat ér naar wordt gestreefd: elkander te begrijpen en door elkander begrepen te worden! Als de men schen elkander begrijpen en door elkander begrepen worden, dan groeit er, als van zelf, een gemeenschappelijk streven naar wat zij gemeenschappelijk erkennen als goed voor het eigen leven, voor de samen leving, voogden onderlingen omgang.... Wij waardeeren zeer, en wij achten het een hoogst verdienstelijk maatschappelijk werk, als personen zich inspannen, om die gedachte van moreele en geestelijke her bewapening, om dat streven naar gemeen schappelijk opbouwend, maatschappelijk- vernieuwend en -heilrijk werk, te propa- geeren. En daarom sympathiseeren wij ook har telijk met het initiatief, dat is gencmen door eenige personen te Leiden, en waarvan het resultaat is geweest, dat gis teren in een der bovenzalen van „Amici- tia" een bespreking is gehouden over het streven naar moreele en geestelijke her bewapening een bespreking, waaraan Katholieke priesters zoowel als Protestant- sche dominéés hebben deelgenomen. Er is niet bereikt een resultaat in con- creten vorm er is niet besloten tot het aanwenden van concrete middelen, om te bereiken het doel, dat allen wilden. Wel zijn er meerdere middelen aangege ven, welke door degenen, die de leiding der bijeenkomst op zich hadden genomen, zullen worden overwogen. Al is er dan nog niets concreets be reikt, er ligt al iets nuttigs alléén in het feit van samen-zijn en samen-spreken van personen, die allen oprecht-graag aan een zieke samenleving willen schenken het geneesmiddel: de kennis en de leer van Christus; van personen, die, al lereerst in eigen leven en in eigen hande len, anderen willen voorhouden, wat de Koningin ons allen heeft voorgehouden: een wil tot opbouw, uitgaande boven alle verdeeldheid. Wij hebben herhaaldelijk in ons blad over dien wil „tot opbouw, uitgaande bo ven alle verdeeldheid" geschreven in ver band met de feitelijke partijen-politiek, welke politiek zeer dringend behoefte heeft aan saneering. In de politiek moet, evenals op heel het terrein van het leven, vrijheid zijn, om eerlijke en ernstige overtuiging te beleven en te propageeren, individueel en georga niseerd, en daarmede kan en moet sa mengaan eerbied, daadwerkelijke eerbied voor elkanders eerlyke en ernstige over- DE WERELD IN VOGELVLUCHT DANTZIG: De vastberaden houding'van Engeland en Polen inzake Dantzig schijnt eenige opluchting te hebben gebracht. Ter wijl alles erop wijst, dat Hitier bezig was zijn voorgenomen beslissing in Dantzig te forceeren, wijst Polen elke inmenging on ver biddellijk af en in Londen wordt zóó druk geconfereerd, dat Hitler van de ernst van Engeland's en Frankrijk'e bedoelingen wel zou moeten worden overtuigd. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat hij daarvoor zijn plannen zou opgeven. Uitstel is geen afstel, zal hij denken. Maar de wereldbladen leggen over deze ontwikkeling toch eenig optimisme aan den dag. Zoo schrijft de „Jour": Hoe meer wij de kansen aan onze zijde zetten, des te ver der zal de oorlog wegtrekken. Het „Journal" constateert eenige onze kerheid bij de nazi-leiders en schrijft deze toe aan de vastberadenheid van Polen en zijn Westelijke bondgenooten. Volgens de „Figaro" is het onzinnig om te veronderstellen, dat Polen voor bedrei ging zou zwichten. MOSKOU: De besprekingen in Moskou vlotten nog altijd niet. Wel bericht men thans, dat Molotof's houding minder afwij zend wordt en wijst men op hoopvolle pers pectieven, maar dat is al eens eerder ge beurd. Dat Duitschland zich hierover ver heugt, bewijst wel Mederle, die in de Ber liner Boersenkurier schrijft: dat de resul taten voor Engeland niet bijster bemoedi gend zijn. Hij schrijft: Zelfs hij die bereid was de moreele autoriteit van Engeland, de vriend der kleine naties te zijn, te erkennen, heeft deze autoriteit slechts verleend aan een Engeland, dat nog in het bezit van zijn buitenlandsch-politieke vrijheid is, dat ook tegenover de bondgenooten de leiding in handen houdt, niet echter een Groot-Brit- tannië, dat geen onderscheid meer te ma ken weet tusschen kleine kwesties als Dantzig en groote als de vrede in Europa, doch de laatste beslissing over oorlog en vrede in de hand legt van een volk dat met zijn twintig jaren van nieuw staatsbe- staan geenszins de voorwaarden in zich ver- eenigt om met verantwoordelijkheidsge voel- en ervaring de kwestie op leven en dood te beslissen. De Kabinetsformatie DR. COLIJN BIJ H. M. DE KONINGIN. Dr. H. Colijn is hedenochtend door H. M. de Koningin op den Ruigenhoek ontvangen. BESPREKING MET KAMERFRACTIES. Naar wij vernemen, heeft dr. Colijn de voorzitters van de zes groote kamerfrac ties uit de Tweede Kamer uitgenoodigd voor een bespreking op a.s. Woensdagmid dag a.s. CONFERENTIES VAN DR. COLIJN. In den loop van den dag heeft dr. Colijn gisteren informs tor ische besprekingen ge voerd met ir. J. W. Albarda, voorzitter der sociaal-democratische Tweede Kamer fractie. Een conferentie van den kabinets-forma- teur met den heer Schouten, duurde onge veer een uur. Na afloop van deze confe rentie heeft dr. Colijn zich van het de partement van Algemeene Zaken naar zijn huis aan de Stadhouderslaan begeven, waar hij, des namiddags half zeven, mr. P. J. Oud, burgemeester van Rotterdam, ont ving. De heer Oud gebruikte de maaltijd ten huize van dr. Colijn. Zooals men weet, is mr. Oud minister van Financiën geweest in het breede basis kabinet, dat' onder dr. Colijn's leiding van 1933 tot 1937 aan het bewind is geweest. Al is de heer Oud geen voorzitter van de Vrijzinnig-Democratische Bond en al maakt hij geen deel uit van de Tweede Kamer, hij is in zekere zin nog te beschou wen als de leider van zijn partij. Men be hoeft uit dr. Colijn's bespreking met hem dus nog niet af te leiden, dat de kabinets formateur aan mr. Oud een portefeuille heeft aangeboden, al is dit uiteraard niet on mogelijk. Het is ook zeer wel denkbaar, dat dr. Colijn aan een conferentie met den heer Oud behoefte heeft gevoeld, omdat dr. Co lijn bezig is, de politieke toestand te peilen. Laat in den avond heeft dr. ir. A. H. W. Hacke. directeur-generaal van den arbeid, een bezoek gebracht aan dr. Colijn. Hij heeft een onderhoud gehad met den mi nister-president, dat meer dan een uur duurde. „Vooruit" De gemobiliseerde land arbeiders Oproep van boeren en tuinders Het Koninklijk Ned. Landbouw-Comité de Ned. R.K. Boeren- en Tuindersbond, de Ned. Chr. Boeren- en Tuindersbond en de Nederlandsche Tuindersbond doen een dringend beroep op alle werkgevers in ons Nederlandsche land- en tuinbouwbedrijf om voor zoover dat in hun vermogen ligt in hun bedrijf maatregelen te tref fen, waardoor wordt verkregen, dat hun onder de wapenen geroepen arbeiders, voor zichzelf en hun gezin, zoo weinig mogelijk nadeel zullen ondervinden van het feit, dat zij in het belang van de lands verdediging uit bun werkkring en uit hun gezin zijn geroepen. Met voldoening hebben deze organisaties van verschillende kanten vernomen, dat vele werkgevers zich reeds voorgenomen hebben om hun onder de wapenen geroe pen arbeiders weer direct in dienst terug te nemen, indien de regeering den tijd ge komen acht hen weer naar hun haardste den te kunnen laten terugkeeren. Zij doen een beroep op alle werkgev s in het land- en tuinbouwbedrijf tot soort gelijken maatregel te willen besluiten. Voorts zijn reeds door tal van werk gevers maatregelen getroffen om aan de achtergebleven gezinnen van hun onder de wapenen geroepen arbeiders een toeslag te verleenen op de van rijkswege toegekende kostwinnersvergoeding. De hierbedoelde kostwinnersvergoeding blijft in zeer vele gevallen belangrijk be neden het loon, dat door de betrokken ge zinnen van de onder de wapenen geroe pen arbeiders moet worden gederfd, waar door deze gezinnen, naast het offer van het afwezig zijn van gezinshoofd en kostwin ner, ook nog financieel in een ongunstiger positie zijn gekomen. Zij sporen alle werkgevers daarom aan, om indien eenigszins mogelijk de achtergebleven gezinnen een toeslag op de kostwinnersvergoeding te verstrekken, waardoor de offers, die deze gezinnen in het belang van de. landsverdediging moe ten brengen, althans «enigermate worden verlicht. Deze aansporing wordt gegeven, mede daar bekend is, dat de Minister van De fensie heeft goedgekeurd, dat eventueele toeslagen van werkgeverszijde op de kost winnersvergoeding, niet op de kostwin nersvergoeding in mindering mogen wor den gebracht. Zij vertrouwen, dat alle werkgevers aan onzen oproep gehoor zullen willen geven. Hierdoor toch kan worden verkregen, dat de onder de wapenen geroepen arbeiders groote zekerheid krijgen, dat hun plaats in het bedrijfsleven bij terugkeer uit den militairen dienst niet door anderen is in genomen en dat bovendien de financieele schade voor hun gezin aan den militairen dienst verbonden, zooveel mogelijk wordt vergoed. Het gescheiden zijn van het gezin en van de familie zal de betrokkenen dan licht vallen. Indien op deze wijze werkgever en werknemer hun offer gezamenlijk bren gen voor het gemeenebest, dan houden de centrale landbouworganisaties zich over tuigd, dat hierdoor naast de behartiging van het algemeen belang, ook de goede verhoudingen in het bedrijfsleven in groo te mate zullen worden gebaat en bevor derd. tuiging; elkander begrijpen en door elkan der begrepen worden; wil tot opbouw, uit gaande boven alle verdeeldheid! Wie daarnaar streeft handelt goed, han delt nuttig, ook al kan hij dat streven niet of nog niet in concrete middelen tot uitdrukking brengen, direct-effectief ma ken. Financieele hulp aan boom- en bloemkweekers In verband met de vorstschade in December j.l. De minister van Economische Zaken heeft besloten, aan de bij de Neder landsche sierteeltcentrale aangesloten kweekers van bloemisterij- en boom- kweekerijgewassen, wier bedrijf van de in December 1938 plaats gehad heb bende buitengewoon strenge vorst zoo danig te lijden heeft gehad, dat dien tengevolge de bestaansmogelijkheid van dat bedrijf in zeer ernstig gevaar is gebracht, financieele hulp te ver leenen teneinde hen in hun moeilijk heden tegemoet te komen. Onder leiding van den regeeringscommis- saris voor de groenten-, fruit- en sierteelt wordt bij de uitvoering van deze hulpver leening gebruik gemaakt van de bemidde ling der commissies tot regeling van de vaste lasten in den tuinbouw, bij welke commissies de gegadigden voor dezen bij zonderen steun zich in de afgeloopen we ken hebben kunnen aanmelden. Verwacht mag worden, dat aan hen, die naar het oordeel der regeering voor deze regeling in aanmerking komen, binnen korten tijd het hun toegekende steunbedrag zal kunnen worden uitgekeerd. DE BEDRIJFSCOMMISSIE VOOR DE KLEIN-METAALINDUSTRIE GEÏNSTALLEERD. In tegenwoordigheid van het, bureau van de werkcommissie tot bestrijding der werkloosheid, bestaande uit de heeren ir. R. A. Verwey, voorzitter, M. de Vries, se cretaris en mej. mr. Th. M. H. Hackstroh adj. secretaresse, is gisteren op het depar tement van sociale zaken overgegaan tot instelling van een bedrijfscommissie voor de klein-metaalindustrie. In deze commissie werken samen: de bedrijfsraad voor het loodgieters- en fit- tersbedrijf, de electrobond, de Nederl. R. K. bond van werkgevers in het electriciteits bedrijf St. Antonius, de Nederlandsche Vereeniging van electrotechnische werkge vers, de Bond van smedenpatroons in Ne derland, de Ned. smedenvereeniging, de Ned. R.K. bond van smedenpatroons, de Alg. Ned. metaalbewerkersbond, de Chr. metaalbewerkersbond in Nederland en de Ned. r. k. metaalbewerkersbond. Als voorzitter van de commissie zal de heer G. R. Nap Jzn., vertegenwoordiger van den Nederl. R. K. bond van werkgevers in het electriciteitsbedrijf St. Antonius en de Nederlandsche vereeniging van electro technische werkgevers, optreden, en als secretaris de heer G. van der Houven. vertegenwoordiger van den bedrijfsraad voor het loodgieters- en fittersbedrijf er van den Alg. Ned. metaalbewerkers bond. Namens de werkcommissie zullen als ver tegenwoordigers in de bedrijfscommissie zitting nemen de heeren ir. E. F. E. Bon- gaerts, dr. R. van Glinstra Bleeker en L. de Groot. HARINGCONTROLE. De minister van oeconomische zaken heeft voor het tijdvak 17 Juli tot 4 Augus tus aangewezen als waarnemend hoofd van het 1ste district, tevens hoofd van den dienst der Nederlandsche Haringcontrole, den hoofdcontroleur bij laatstgenoemden dienst T. Westerduin, te 's Gravenhage. BESTUURSVERGADERING CENTRALE LANDBOUWORGANISATIE. Dezer dagen vergaderden de dag. bestu ren der drie centrale landbouworganisa ties, t.w. de Christ. Boeren- en Tuinders bond in Nederland, de Kath. Nederland sche boeren- en Tuindersbond en het Ko ninklijk Nederlandsche Landbouwcomité te 's-Gravenhage en namen de volgende besluiten: In den breede wei'd gediscussieerd over de wenschelijkheid om de thans bestaan de crisismaatregelen door de belangheb benden zelf te doen overnemen. De besprekingen werden gevoerd aan de hand van de door elk der drie centrale landbouworganisaties opgestelde nota. Besloten werd de besprekingen in de eerstvolgende vergadering voort te zetten. Wat de militaire aangelegenheden be treft, werd medegedeeld, dat gezamenlijk met de centrale landarbeidersorganisaties ten Departemente van Defensie een be spreking zal worden aangevraagd, tenein de de bijzondere positie van de landbou wers en hun arbeiders in verband met de genomen militaire maatregelen, in het licht te stellen. Besloten werd aan den Minister van Waterstaat te berichten, dat het program ma van de radio-telefonische uitzendingen door of vanwege het Kon. Ned. Meteoro logisch Instituut gedurende den zomertijd geen aanleiding geeft tot het maken van opmerkingen. Bij het college van regeeringscommissa- rissen zal er op worden aangedrongen om de toewijzing van de suikerbietgarantie aan de verbouwers zóó tijdig toe te zen den, dat' daarmede bij het opstellen van het bouwplan rekening kan worden ge houden. Ten aanzien van de notaristarieven werd medegedeeld, dat de Minister van Justitie afwijzend heeft beschikt op het verzoek van de drie centrale landbouworganisaties om in de commissie voor de notarieele ta rieven een vertegenwoordiger te mogen aanwijzen, doch dat de commissie gaarne kennis zal nemen van eventueele opmer kingen van de zijde van de centrale land bouworganisaties. Besloten werd den Minister van Econo mische Zaken er op te wijzen, dat het ge- wenscht is, bij het nemen van ordenings maatregelen voor den middenstand, er re kening mede te houden, dat aan den dorpsmiddenstand (b.v. dorpsboekhandela ren enz.) andere eischcn worden gesteld dan aan gespecialiseerde zaken in groote- re plaatsen. Aan den Minister van Financiën zal ver zocht worden het daarheen te leiden, dat, bij de vaststelling van normen, te gebrui ken door de inspecteurs der belastingen bij de vaststelling van den aanslag voor land- bouwes, vertegenwoordigers der land bouworganisaties worden ingeschakeld. Tot slot werd besloten aan H. M. de Ko ningin een schrijven te zenden, waarin op de wederinstelling van een afzonderlijk departement van landbouw wordt aange drongen. Dit nummer bestaat uit drie bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De toestand in Dantzig blijft gespannen, Poolsche stappen? (2de blad). Nieuwe Engclsch-Russische besprekingen te Moskou. (2de blad). Maatregelen in het Protectoraat. (2de blad). Roosevelt bezorgd over den toestand in Europa. (2de blad). Binnenland Dr. Colijn is nog bezig met Kabinetsfor matie. (1ste blad). Steun aan boom- en bloemkweekers. (Ie blad). Doodelijk auto-ongeluk in de Haarlem mermeer. (3e en le blad). HET NIEUWE GEBOUW VAN DE PAUSELIJKE 1NTERNUNTIATUUR. Mgr. Giobbe ontvangt leden van het corps diplomatique. Ter gelegenheid van het betrekken van het nieuwe gebouw der Pauselijke In ter nuntiatuur heeft de Pauselijke Internun- tnus, Z.Exc. Mgr P. Giobbe, Zaterdagavond de leden van het corps diplomatique en den Minister van Buitenlandsche Zaken, Z. Exc. mr. J. A. N. Patijn, met hun dames in zijn woning aan de Carnegielaan 5, te 's-Gra venhage, ontvangen. PRINSELIJKE GIFT VOOR DE ZONNESTRAAL-COLLECTE. Prinses Juliana en Prins Bernhard heb ben een gift geschonken voor do Zonne straalcollecte welke Zaterdag a.s. te Den Haag wordt gehouden. Burgemeesters- Bij K.B. is benoemd tot burgemeester der gemeente Dinxperlo: J. II. W. Haverkamp; is benoemd tot burgemeester der ge meente Hemmen: J. G. van Eek. De nieuwe burgemeester van Dinxperlo, de heer J. H. W. Haverkamp, werd 18 Octo ber 1900 te Bergh geboren. Hij is thans commies le klasse ter gemeente-secretarie van Doetinchem. De nieuwe burgemeester van Hemmen, de heer J. G. van Eek, werd 21 April 1904 aldaar geboren. Hij is thans gemeente secretaris van Hemmen. NOG GEEN POOLSCHE NOTA AAN BERLIJN OF DANTZIG WARSCHAU, 4 Juli (A.N.P.) De Poolsche regeering heeft tot dusver nog geen nota aan Berlijn gezonden, noch aan Dantzig, doch het is zeker dat iedere po ging het statuut van Dantzig te schenden, door Polen beschouwd zal worden als een vijandige daad en dat in overeenstemming hiermede zal worden gereageerd. Volgens de Kurjer Polski zal Chodacki inlichtingen inwinnen omtrent de beteeke- nis van de versterkingswerken in de Vrije Stad en er op wijzen, dal zij met alle sta tuten in strijd zijn. DE KONING VAN ENGELAND ZAL AMBASSADEUR TE WARSCHAU ONTVANGEN LONDEN, 4 JuliA.N.P.) De Koning zal vanmiddag om half zes den ambassa deur in Polen, Kennard ontvangen. HET AUTO-ONGELUK IN DE HAARLEMMERMEER. Nader blijkt, dat de auto, welke gister middag in de Haarlemmermeer is veron gelukt, bestuurd werd door den beken den scheepsbouwer den heer H. W. de Voogt uit Haarlem. Zooals gemeld is de echtgenoote van den automobilist kort na aankomst in het ziekenhuis overleden.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1