Tegen zonnebrand Purol LUCHTVAART Myra, het elfje en de booze kabouter Zwart voet ZATERDAG 24 JUNI 1939 OE LEIDSCHE COURANT GEMENGDE BERICHTEN SLACHTOFFERS VAN HET WATER. Urker geneesheer bij het zwemmen verdronken. Gistermiddag omstreeks half vijf is dok ter B. de Jong, geneesheer op het eiland Urk, bij het zwemmen in zee verdronken. Het ongeluk gebeurde, toen de heer de Jong bij het strand van de z.g. staart van Urk met eenige kennissen aan het. zwem men was. Plotseling verdween dokter de Jong in de diepte. Waarschijnlijk is hij in een kolk geraakt, op de plaats waar ook twee jaar geleden een kind verdronken is. "De andere zwemmers stelden dadelijk po gingen in het werk om den drenkeling te redden, doch zij slaagden daarin niet. Ds. Zijlstra, predikant op Urk. die tot het ge zelschap behoorde, snelde onmiddellijk naar het dorp om hulp te halen, waarna enkele mannen er met een vlet op uit trokken. Dokter de Jong was pas sedert enkele maanden op hei eiland als ziekenfondsarts gevestigd. Daarvoor was hij in Groningen werkzaam. Hij was ruim dertig jaar oud en laat een vrouw en een kind achter. Het lijk van dokter de Jong werd gis teravond om half acht nabij de plaats van het ongeluk opgehaald. Goed zwemmer verdronken tc Oude Pekela. Gistermiddag ging de vijftig-jarige heer A. Hulzebos, opzichter van de steenfabriek van de firma Strating te Oude Pekela, zwemmen in een wijk te Groot-Stukken, gemeente Onstwedde. Toen hij om acht uur nog niet thuis was werd de familie ongerust en stelde zij een onderzoek in. Men vond toen zijn kleeren en fiets op den wal liggen. De politie begon te dreggen en haalde korten tijd daarna het lijk op. Ver moed wordt, dat de heer H., die een goed zwemmer was, in het water onwel is ge worden. AUTO-ONGELUK TE HAARLEMMER MEER Twee zwaar gewonden Een vrachtauto bestuurd door G. P. J. C. uit Haarlem, kwam gisteren uit de richting Schiphol en naderde het hoek punt SpaarnwouderwegIJweg te Haar lemmermeer. Voor hem kwam van -rechts een auto uit de IJweg bestuurd door A. v. d. W. uit Velsen. Volgens verklaringen van den bestuurder van de vrachtauto reed de luxe-auto met zulk een snelheid, dat een aanrijding niet was te voorkomen. Op het kruispunt aan den IJweg werd de vracht auto .aan de rechtzijde nabij het portier door de luxe-auto gegrepen, opgenomen en eenige meters verder ondersteboven in de langs den Spaarnwouderweg loopende tocht geslingerd. De personenauto bleef vrijwel op de plaats staan, maar was erg beschadigd. De bestuurder van de vracht auto werd uit de cabine geworpen en kwam in de tocht terecht. Hij'bemerkte, dat de 14-jarige J. W., eveneens wonende te Haarlem, die meegereden was, met een der beenen tusschen de brokstukken van de auto in de cabine was bekneld geraakt en dat het kokende water uit den radiator hem over het lichaam liep. Met behulp van toesnellende omwonenden heeft men hem bevrijd. Hij klaagde over hevige pijnen, daar hij ernstige brandwonden had opge- loopen op rug en beenen. In ernstigen toe stand werd hij per ziekenauto naar het ziekenhuis Joannes de Deo te Haarlem overgebracht. De bestuurder C. had ern stige wonden aan handen, beenen en aan het hoofd bekomen en moest eveneens naar het ziekenhuis worden vervoerd. „Vad." DOODELIJK ONGEVAL BIJ LADEN VAN HOOI De 34-jarige arbeider D. H., afkomstig uit Westzaan en werkzaam bij de vee houder S. te Vrouwenverdriet (gemeente Assendelft), is toen hij behulpzaam was bij het laden van hooi op een vrachtauto, van de hooge lading afgevallen. Men vond hem levenloos op den grond liggen. De in allerijl ontboden geneesheer kon slechts den dood constateeren. BASCULE VAN EEN BRUG NAAR BENEDEN GESTORT. Meisje ernstig gewond. Gistermiddag is, tijdens werkzaamheden aan een oude basculebrug te Monniken dam, tengevolge van het breken van een ijzeren oog, de bascule op het bugdek te- echt gekomen. Op dat moment passeerde juist het elfjarig dochtertje van de fami lie Kramer uit Monnikendam. Een der bei de voeten van het meisje geraakte tusschen het brugdek en de bascule bekneld, waar door het geheel verbrijzeld werd. In ernsti gen toestand is het meisje naar het zieken huis vervoerd. BABY IN IIET KUSSEN GESTIKT. Na een korte afwezigheid vond de echl- genoote van B. te Zutphen bij haar terug komst in haar woning haar baby van vier maanden dood in de wieg liggen. Het kind schijnt door dc warmte aan het woelen te zijn gegaan met het gevolg, dat het in het kussen gestikt is. „Tel." AAN VERWONDINGEN OVERLEDEN Donderdagavond is tc Huisberg in Zuid- Limburg de motorrijder G. a Campo uit die plaats in botsing gekomen met een auto uit Valkenburg. De man werd zeer zwaar ge wond en naar het ziekenhuis te Heerlen vervoerd, waar hij gisteren is overleden. DE VEERTIENDE BRAND BIJ GROESBEEK. Opnieuw heeft gisteren brand gewoed in de bosschen van Groesbeek, nu op de Mookerheide onder de gemeente Mook. Het vuur greep snel om zich heen en ver woestte verscheidene hectaren bosch. Deze brand kwam zeer ongelegen in verband met de viering van het zilveren ambtsfeest van den burgemeester van Mook. Toen er alarm werd geblazen wer den de feestelijkheden onderbroken en snelden soldaten en burgers naar het ter rein van den brand, om de uitspanning de Mookerschans te beschermen. Hierin slaag de men, doch 4 H.A. jong dennebosch en heide gingen verloren. BRAND IN HOUTEN VILLA TE NAARDEN Gistermorgen werd de brandweer van Naarden gewaarschuwd, dat brand was uitgebroken op de eerste verdieping van een houten villa te Naarden, bewoond door de familie Bos. Een der in de nabijheid wonende brand weerlieden heeft nog getracht met een tuinslang het vuur te blusschen, doch de vlammen sloegen reeds dadelijk fel naar buiten, meldt de „Msb.". Daar ook de naastgelegen villa van hout is opgetrokken destijds waren hier de verboden kringen en was dit voorschrift moest uitbrei ding worden voorkomen tot eiken prijs en pakte de Naardensche brandweer het vuur krachtig aan met drie slangen op de motorspuit. Hoewel natuurlijk niet voorkomen kon worden dat de bovenkamers uitbranden was de brandweer het vuur spoedig meester. De inboedel van de bewoners van het bovenhuis die eenige dagen geleden ge trouwd zijn en zich eerst Maandag in het perceel gevestigd hadden, ging verloren. De naastgelegen villa kregen veel water schade. De bewoners hiervan zouden juist vandaag op vacantie gaan en de koffers stonden reeds gepakt Het echtpaar Bos was niet verzekerd, de buren wel. „VERTROUWENSLIEDEN" BESTALEN EMIGRANTEN. Vele families gedupeerd. Met voortvarendheid werkt "de politie van het bureau Pieter Aertszstraat te Am sterdam aan het onderzoek naar verschil lende groote diefstallen, waarvan een aan tal emigranten uit Duitschland de dupe zijn geworden. Zoo heeft zij o.m. een aan gifte gekregen va» een diefstal van tien duizend Mark ten nadeele van een Jood- sche familie, meldt de „Tel.". Toen de familie nog in Duitschland woonde en naar Nederland wilde uitwij ken, stelde zij pogingen in het werk, gedeelte van haar kapitaal van tienduizend Mark over de grens te krijgen. Zij kwam in contact met een smokkelorganisatie, zooals er zoowel in Nederland als in Duitschland vele te vinden zijn, en kwam daarmede overeen, dat de smokkelaars, wanneer het geld over de grens was ge bracht, de helft van het geld zouden krij gen. Toen de Duitschers in Nederland wa ren, wachtten zij tevergeefs op het geld. De familie emigreerde naar Amerika, doch ook daar hoorde zij niets meer van de „vertrouwenslieden". Men kan thans wel aannemen,- dat de smokkelaars zich het geld hebben toege- eigend. De familie heeft aangifte gedaan van dezen diefstal, doch het spreekt wel haast vanzelf, dat van het geld nimmer meer iets terechtkomt. De familie beging immers de fout de Duitsche wetten te overtreden. Een andere Joodsche familie, die thans nog in Amsterdam-Zuid woont, heeft aan gifte gedaan, dat zij op dezelfde wijze cir ca vijfduizend gulden heeft verloren. Toen deze menschen het land verlieten, waren ook zij in relatie gekomen met een smok kelcombinatie, wier leden zoowel in Duitschland als in de Nederlandsche grensstreek wonen. Deze familie ver trouwde het kapitaal eveneens toe aan de smokkelaars, die op hun beurt een garage houder uit de grensstreek wisten over te halen, het geld naar Nederland te bren gen. Ook deze menschen wachtten tever geefs op him geld. De politie is er in geslaagd, twee leden van het complot op te sporen. Een van hen, de garagehouder, bekende, het geld in een pakketje in zijn auto te hebben ge had. Kort voordat hij de grens zou over schrijden, zou hij het geld hebben wegge gooid, omdat hij zoo beweert de man althans bevreesd was, dat men hem achtervolgde. Het is natuurlijk niet aan te nemen, dat de man het geld uit zijn wagen heeft ge gooid. Indien hij inderdaad werd achter volgd, zou hij zeker voor het bereiken van de grens zijn gearresteerd. Voor de politie is het een onbegonnen werk, het tegendeel te bewijzen en aan te toonen, dat de man het geld in veiligheid heeft gesteld. Eenigcn tijd geleden heeft de politie nog een dergelijk geval in onderzoek gekre gen. Het betrof hier het smokkelen van eenig goud en een portefeuille met geld. De smokkelaar, dien men ten slotte wist op te sporen, beweerde, dat hem het geld cn de portefeuille zouden zijn ontstolen. Ongetwijfeld zullen er tientallen Jood sche vluchtelingen zijn, die een belangrijk deel van hun kapitaal op deze wijze zijn kwijtgeraakt, doch die geen aangifte dur ven te doen uit vrees voor een vervolging, maar ook. omdat zij wel begrijpen, dat er weinig verhaal op de smokkelaars is. EXPLOITANT VAN ARENA GEARRESTEERD Op verzoek en met medewerking van de Rotterdamsche politie is eenige dagen geleden te Antwerpen gearresteerd de 31- jarige voorlaatste exploitant van „Arena" aan de Kruiskade te Rotterdam, toen dit nog varieté-theater was. Het was reeds geruimen tijd bekend, dat de man in verband met deze exploitatie verschillende Rotterdammers heeft opge licht voor ettelijke duizenden guldens. Ook voor andere doeleinden hij zou o.a. voor een Engelsche steenkolenfirma in Neder land arbeiden wist hij geld te verkrij gen. Ook een auteursbureau heeft hij op gelicht. Reeds korten tijd na dc sluiting van „Arena" was de man naar België ge vlucht en langen tijd hebben twee Rotter damsche inspecteurs in samenwerking met de Belgische politie den voortvluchtige gezocht. Inmiddels is komen vast te staan, dat, zoover het Arena betreft, een bedrag m 60.000.a 70.000.is verdwenen. Na een politie-onderzoek bleek, dat de exploitatie zeer slordig en onverantwoor delijk was geweest. Geruimen tijd moes ten artisten en leveranciers soms op hun gel dwachcten, dat hun tenslotte in het ge heel niet meer werd uitbetaald, zoodat het eind van het liedje was, dat de exploitant failliet werd verklaard. Thans is hij dan gearresteerd en aan het verzoek an de Belgische autoriteiten, den man uit te leveren, zal gevolg worden gegeven. GOUDEN TIENTJES VOOR RIJKS DAALDERS VERKOCHT. Gistermiddag wekte op het Damrak te Amsterdam een man, die met een reclame bord liep, groote sensatie. Op dat bord stond namelijk te lezen: „Ik verkoop gou den tientjes voor 2.50". De man werkte met dit fenomenale aan bod als een rattenvanger van Hameln. Ve len liepen achter hem aan en van die ve len waagden het eenigen zelfs op de trans actie, die door een sprookjesprins of door een aartsbedrieger moest worden gelan ceerd, in te gaan. En zoo waar.zij kre gen voor hun rijksdaalder een gouden tien tje. De meesten echter vertrouwden het zaakje niet en het minst de politie, die den man naar het bureau Warmoesstraat geleidde om dezen vreemden koopman eens even te ontmaskeren. In dezen tijd een bedrieger beter te vertrouwen dan :n weldoener der menschheid. Op het bureau ontpopte hij zich als een medewerker van een bekend weekblad, die iri den komkommertijd, welke blijkens dit bericht zoo langzamerhand schijnt aan te breken, op jacht was naar kopij voor een artikel in zijn bla'd, waarin de reacties van het publiek bij een dergelijk aanbod moes ten worden verwerkt. Zijn eerste ervaring was een proces-ver baal wegens venten zonder vergunning. MAGAZIJNBEDIENDE PLEEGDE ERGERLIJKE CHANTAGE. Een geval van ergerlijke chantage heeft zich te Rotterdam voorgedaan. Het is een zaak, die in 1930 begonnen is en eerst in handen van de politie gekomen is. Een oud-ingezetene van Rotterdam is hier de dupe van geworden. Men heeft hem van 1930 af een bedrag van rond 5000 weten afhandig te maken. Deze oud-ingezetene knoopte in 1930 een verhouding aan met een vrouw, die ge trouwd was met den 37-jarigen magazijn bediende J. W. L. Toen deze man de han delingen van zijn echtgenoote ontdekte, is hij aanstonds aan den gang gegaan om chantage te plegen. Hij wist, dat de man, met wien zijn vrouw relaties onderhield, bij een groote firma een goede betrekking had en daaruit heeft hij op velerlei schande lijke manieren geld geslagen. In den loop der jaren heeft hij een bedrag van 5000 in handen gekregen. Ten slotte heeft de man, van wiens omstandigheden misbruik gemaakt was, aangifte gedaan. De politie heeft L. daarop aangehouden en ingesloten. Hij zal ter beschikking worden gesteld van den Officier van Justitie. Nader is gebleken, dat L. nog meer op zijn kerfstok heeft. Hij heeft zich n.l. we derrechtelijk gedurende eenigen tijd geld van Maatschappelijk Hulpbetoon toege- eigend. Hij tfok steun, waarop hij geen recht had. Het Vliegende Oog in den oorlog Troepenbewegingen verraden door de televisie (Van onzen V.P.B.-correspondent). Parijs, Juni 1939. Een nieuwe toepassing van de te levisie schijnt voorbestemd te zijn, om een algeheele wijziging te brengen in de wijze van oorlog voeren. Door middel van een tele visiezender in een vliegtuig boven de vijandelijke linies zal het mo gelijk zijn, op een scherm in het hoofdkwartier van den generalen staf een film te vertoonen van al- alles, wat er op hetzelfde oogen- blik in het vijandelijke kamp voor valt. Men zou geneigd zijn, deze nieuwe vinding toe te juichen, in de hoop dat zij er toe zal bijdra gen omden oorlog onmogelijk te maken. Zal het mogelijk blijken de televisie, welke om zoo te zeggen nog in de kinder schoenen staat, reeds ten nutte te maken voor de luchtvaart? Het schijnt reeds een voldongen feit te zijn, dat beelden, opge nomen op een hoogte van 2000 meter door een vliegtuig, zich voortbewegend met een snelheid van 500 K.M. per uur, kunnen worden overgebracht op een scherm, op gesteld op 100 K.M. afstand. De oplossing van dit vraagstuk stuitte op buitengewone moeilijkheden: de belichting van de over te brengen beeldén (zij, die wel eens een kijkje hebben kunnen nemen in een tele visie-studio, hebben een onuitwischbaren indruk behouden van den vloed van ver blindend licht, waardoor de getelevision- neerde personen worden overstroomd), de draagwijdte van den zender en, last not least, de omvang en het gewicht van de zen laatste. Al deze hinderpalen zijn thans overwon nen. Het gewicht van den zender heeft men weten terug fe brengen tot ongeveer 100 K.G., de actieradius is aanmerkelijk vergroot en men kan volstaan met gewoon daglicht om de gewenschte beelden over te brengen. In Italië heeft men reeds een aantal vliegtuigen van dergelijke televisie zenders voorzien. In Duitschland volgt men de gewone methode: men werkt er in stilte en laat niets los over de resultaten. Kenmerkend is intusschen, dat de televi sie daar ressorteert onder Goerings minis ter van luchtvaart. Zooveel is echter wel uitgelekt, dat men met eenige zekerheid mag onderstellen, dat het door de Italianen gebezigde mate rieel uit Duitschland afkomstig is, zoodat men daarnaar de in dit laatste land be reikte resultaten kan afmeten. De generale staf krijgt het gemakkelijk. Frankrijk heeft zich op dit gebied na tuurlijk ook niet onbetuigd gelaten. Sinds enkele maanden heeft een groote Fransche instelling zich met kracht aan de studie van dit vraagstuk gewijd en een verrassend systeem uitgewerkt. Men is thans druk bezig aan het uitvoeren van praktische proefnemingen. Om voor de hand liggende redenen wordt de grootst mogelijke geheimhouding betracht ten aanzien van de met dit nieuwe procédé bereikte resultaten, doch alles schijnt er op te wijzen, dat Frankrijk op dit gebied zeer zeker niet ten achter staat bij het buiten- land. Het is te voorzien ,dat deze nieuwe uit vinding, welke thans in het stadium der praktische uitvoerbaarheid verkeert, en waarvan het gebruik weldra algemeen zal zijn, een algeheelen ommekeer te weeg zal brengen in de werkwijze van den ge neralen staf. Om een voorbeeld te noe men: het geschutvuur werd tot dusverre geregeld volgens de aanwijzingen van een vliegtuig met radiozender aan boord, met behulp waarvan de batterijen haar stuk ken met meer juistheid konden richten. Thans echter zullen de artilleristen, dank zij de televisie, op hun scherm kunnen waarnemen, waar de afgevuurde projec tielen neerkomen en aan de hand daarvan onmiddellijk de noodige maatregelen kun nen treffen. Hoewel men op krijgskundig gebied oor spronkelijk uitsluitend van televisie ge bruik wilde maken met het oog op een meer doelmatige aanwending van de artil lerie, heeft zich nadien een veel ruimer gezichtsveld geopend. Zoo zal het televisie vliegtuig nauwkeurig de bewegingen we ten te volgen van op marsch zijnde co lonnes van het vijandelijke leger, de stel lingen van den tegenstander kunnen vastleggen en troepenverplaatsingen aan geven. Oorlog a Ia minute op het witte doek. Het gevolg van een en ander zal zijn, dat de stafofficieren op hetzelfde oogen- blik, waarop in de vijandelijke stellingen het minste of geringste voorvalt, van het feit getuige zullen zijn alscf zij er bij stonden. Zij zullen op het scherm vóór zich van minuut tot minuut niet alleen de bewegingen van den vijand, doch ook die van hun eigen troepen kunnen gadeslaan. Bij een offensief zullen aldus de stellin gen der infanterie, welke altijd zoo moei lijk te bepalen zijn, onmiddellijk op het witte doek te voorschijn worden geroepen door den onwraakbaren getuige hoog in de lucht. Dcor dit alles zal echter de post van waarnemers niet vervallen. Alleen zal de rol van den officier, die deze functie vervult, zich voortaan bepalen- tot die van „explicateur", daar hij door middel van de radiofoon aannemende dat de vijand er niet in slaagt, zijn mededeelin- gen onverstaanbaar te maken van uit zijn verheven waarnemingspost de noodi ge mondelinge verklaringen kan geven bij de film, welke zich in het hoofdkwartier afrolt. .Zullen wij in de toekomst, naast de kaartenkamers, waarin de posities worden vastgelegd en de verdere plannen uitge werkt, het hoofdkwartier van generalen staf zien verrijken met een tiental minia tuur-bioscoopzaaltjes? Dit is volstrekt niet onmogelijk! De officier op zijn met schuim bedekt ros, die de rol van estafette ver vulde, heeft zich zien verdringen door den waarnemer in het vliegtuig! De televisie uit een vliegtuig beteekent weder een nieuwe schrede op den weg van den voor uitgang, waarvan de gevolgen op dit oogenblik nog niet te overzien zijn. HEDEN OPENING VAN NOORD- ATLANTISCHEN LUCHTDIENST Heden vertrekt de „Yankee Clipper" van de Pan-American Airways op zijn eersten vlucht naar Engeland over het Noordelijke deel van den Atlantischen Oceaan. Men verwacht, dat de tocht naar South ampton 24 uur zal duren. Aan boord bevinden zich 20 passagiers, waaronder Stephen Early, de secretaris van president Roosevelt, verscheidene re- geeringsambtenaren en vertegenwoordif°*- van het Congres. DE POSTVLUCHTEN OP NED.-INDIë De positie der K.L.M. postvliegtuigen op de Indië-lijn was gisteravond als volgt: Op de uitreis vloog de „Gier", die Donderdag wegens slecht weer niet verder dan Karachi kwam, tot Calcutta, de „Zil verreiger" bereikte Basra. Op de thuisreis landden de „Rei ger" te Basra en de „Wielewaal" te Ran goon. 3. Ziezoo, ik ga eens verder het bosch in, misschien kom ik hem wel tegen, die booze Zwartvoet. Vlak bij de bosch- rand hoort ze kindergehuil. Ik ga eens kijken, wie daar zoo'n verdriet heeft, denkt Myra. En zie, daar ligt een klein meisje op den grond. Au. au, roept ze huilend. Stil maar, ik zal je heipen, zegt 't broertje. Nee. nee, kom mee naar mijn huisje, dan zal ik je verbinden, hooren ze in eens naas* zich. 4. Wie ben je, vraagt het meisje. Ik ben 't elfje Myra en ik zal je knie verbinden, kom maar mee naar mijn huisje! Ga hier maar even zitten, dan ga ik verband halen, zegt Myra vriendelijk. Ket lijkt wel een elfje uit mijn sprook jesboek, Jan, zegt 't zusje, terwijl ze door Myra verbonden wordt. Ziezoo, het is klaar, zit 't prettig? vraagt Myra. Ja, dank je wel, nu kunnen wij weer gaan spelen, roepen ze -blij.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 14