Rusland en Engeland BINNENLAND VRIJDAG 23 JUNI 1939 30ste Jaargang No. 9369 3)e Ccid^cfieSoii^mt Bureaux Papengraeht 32. Adv. en AboniL-tarieven tie pag. I Telefoon: Redactie 15, Administratie 935. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Giro 103003. Postbus 11. Er zijn accoorden, die met veel ge mak tot stand komen, waarover men reeds jubelt alvorens zij ge sloten worden, en er zijn andere overeenkomsten, die aan de onder handelaars veel moeite kosten. In dien de praktijk zoo was, dat een moeilijk verkregen overeenkomst beter zou worden nageleefd, dan een overeenkomst, die plotseling uit de lucht komt vallen, dan is er voor Engeland nog wel hoop bij de Engelsch-Russische onderhandelin gen. Wat er ook van zij, de taak van Strang is verre van gemakkelijk. In hetzelfde oogenblik, dat het Foreign Office van Londen een van zijn meest be kende en handigste diplomaten, namelijk Strang, naar Moskou zond, om de bespre kingen tot een goed einde te voeren, heeft er in Moskou een verwisseling plaats ge had om het Volkscommissariaat van Bui- tenlandsche Zaken, die een min of meer onaangename gevolgtrekking inhoudt. Het is niet gebleven bij het ontslag van Litwi- noff alleen. Men houdt in Sovjet-Rusland wel van veranderen, maar er zijn verande ringen. die moeten worden opgevat als de openlijke demonstratie van een bepaald idee. Wijzigingen in het buitenlandsch bestuur. Officieel werd door Moskou namelijk bevestigd, dat Lozowski benoemd is tot plaatsvervanger van den Volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken. Nu is deze Lo zowski niet de eerste de beste communist, die in het voorjaar van 1939 werd ontdekt en in het jaar 1939 wellicht weer tot de zooveel „gevallen sterren" zal behooren. Lozowski heeft van bolsjewistisch stand punt bekeken, zijn sporen verdiend. Hij is een Jood. Zijn ware naam is Salomon Dridzo. Hij was een van de meest actieve leiders van de Komintern. Hij had een hooge positie als secretaris-generaal van de Profintern, d.w.z. de Internationale der Roode Vakbonden. Hij is de boezemvriend van Dimitroff en van de Volkscommissa ris Molotoff, en hem werden verschillende belangrijke missies in het buitenland (vooral in Spanje en Frankrijk) toever trouwd. Zijn benoeming heeft deze betee- kenis: Sovjet Rusland wil nog eens duide lijk demonstreeren, dat men heelemaal niet wil afzien van de wereldrevolutie. De pogingen om deze wereldrevolutie te be reiken blijven op het eerste plan staan. En het moet voor Strang wel een buitenge woon onaangename gewaarwording zijn te merken, dat men om opportunistische re denen wel wil praten met Engeland, maar dat men toch uiteindelijk werkt aan de ne derlaag van het Britsche Wereldrijk. Onomwonden geven de Sovjets te ken nen, dat zij niet van plan zijn zich neer te leggen bij het bestaan van twee we reldrijken, het Russische en het Engelsche. De strijd met Engeland kan uiteindelijk de strijd om Engeland worden. In buitenlandsche kringen te Moskou is men ervan overtuigd, dat de Russische di plomatieke teugels 'onder Molotoff veel strakker worden aangetrokken, dan ooit onder Litwinoff het geval is geweest. In de eerste jaren van het bolsjewistische rijk vonden de Sovjets het een eer, om met an dere landen te mogen onderhandelen. Nu zijn zij gewend geraakt aan het regeeren en met het oog op de Europeesche heksen ketel hebben zij het in hun macht, om te zeggen: het is voor een ander land een heele eer, om met ons te mogen onderhan delen, want feitelijk is dat onze gewoonte niet! Wij streven immers naar de wereld revolutie! Volgens de Russische leiders heeft Lit winoff te veel „gekropen"; men wil nu wel eens zien hoe andere landen kruipen voor Sovjet-Rusland en hoe zelfs Engeland zich nu verwaardigt een pelgrimstocht te ma ken naar de voeten van den Russischen kolos. Nu is het niet alleen leedvermaak, dat de Sovjets doet besluiten tot een lang gerekte marteling voor de Engelsche di plomatie. Ook op politiek gebied kan men het spreekwoord toepassen: zoo de waard is, vertrouwt hij zijn gasten. En dit gebrek aan vertrouwen is bij de Sovjets wellicht veel meer aanwezig, dan bij de Engelschen. En voor de Engelschen is het een van de grootste moeilijkheden om te bewijzen, dat zij werkelijk te ver trouwen zijn. Want hierbij hebben de Sov jets enkele argumenten, die voor Engelsche ooren inderdaad onaangenaam klinken. Deze argumenten zijn: Oostenrijk, Sudc- tengebied, Tsjecho-Slowakije. Vrienden in vredestijd, zelfs de meest fatsoenlijke, blij ken nog niet altijd vrienden in den oorlog te zijn. Dat heeft Duitschland ook bedacht, toen het kort geleden begon met alle voor zorgsmaatregelen te nemen, om een even- tueele terugkeer van het Italiaansche ver raad van 1914 te verhinderenOnder Duitschen invloed heeft het Italiaansche leger beduidende veranderingen onder gaan, waarover men ten Zuiden van de Alpen het liefste zwijgt. Als Sovjet-Rus land ditzelfde kon doen met Engeland, dan was de reis van Strang naar Moskou zelfs overbodig geweest. Dan was de wereld al verrast met een uitgebreid Britsch-Rus- sisch accoord. Maar Engeland is voorloopig nog niet de Russische Westmark! Moskou wil geen hulp verleenen als het zelf niet geholpen wordt. En het heeft schrik voor een tweede accoord van Mün- chen. Daarom heeft Moskou iedere verwij zing in het Britsche voorstel naar artikel 16 van den Volkenbond met betrekking tot zoogenaamde „beraadslagingen" radicaal verworpen. Het gaat daarbij van het standpunt uit, dat men met praten meer kan verliezen, dan met een oorlog winnen. Moskou wenscht voorts voor eens en voor altijd een einde te maken aan de zooge naamde „niet-inmengings-politiek" en het heeft de politieke hatelijkheid gehad juist bij de aankomst van William Strang te Moskou hem een schrijven ter hand te stellen, waarbij Engeland „bedankt" wordt voor haar niet-inmenging in Spanje, Oos tenrijk, Tsjecho-Slowakije enz. Toenadering van Berlijn? In de laatste dagen is de poging om een accoord te sluiten voor Strang nog moei lijker geworden. Op een van de laatste zit tingen van het Politbureau hebben de meeste leden zich uitgesproken tegen een Engelsch-Russische overeenkomst. Zij willen namelijk de bruggen met Duitsch land niet afbreken, nu Berlijn een econo mische toenadering zoekt met Sovjet-Rus land. Inderdaad zijn er reeds geruchten in omloop, dat een belangrijke Duitsche eco nomische missie reeds in Moskou is gearri veerd. Wat Londen hier tegenover kan plaat sen, zou ook een economische toenadering zijn. Maar alvorens hiertoe besloten is, is de zaak over teveel schijven gegaan. Intus- schen heeft een ander land dan weer een nieuw motto bedacht. Ziedaar juist het voordeel van Berlijn: als Hitier vanmiddag besluit tot economische offers ten gunste van Sovjet-Rusland, dan is de Sovjetregee- ring daar vanavond van op de hoogte. In Engeland is het motto: even tijd voor een interpellatie! DE WERELD 1^ VOGELVLUCHT TIENTSIN. Chamberlain zegt in het Lagerhuis voortdurend, dat de zaak in Tientsin nog niet duidelijk is, omdat de re geering te Tokio nog altijd niet precies ge zegd heeft, wat haar eischen zijn. Het blijkt thans, dat de Japanneezen met opzet tal men, om hun eischen kenbaar te maken, teneinde te kunnen nagaan, of zij veel of weinig kunnen eischen. Dat hangt voor een zeer groot deel af van de houding van Ame rika. De Amerikaansche regeering voelt wel, dat zij iets moet doen, want, wanneer straks de Britten en de Franschen krachte loos gemaakt zijn, komen de Amerikanen aan de beurt. Maar zij kan weer niet te openlijk partij kiezen, want dan komt zij in conflict met de machtige groep van Amerikanen, die geen buitenlandsche ver wikkelingen willen. De Amerikaansche pers erkent, dat wanneer de Japanneezen thans hun stre ven richten op de Britsche en Fransche concessies en de Vereenigde Staten schij nen te willen sparen, dit komt, omdat To kio rekent op de onmogelijkheid, waarin Groot-Brittannië en Frankrijk zich bevin den om hun strijdkrachten ter zee aan Europa te onttrekken. Bijna alle dagbladen erkennen, dat, wanneer de poging tot Pan- Aziatische overheersching door Japan en talrijke bladen wijzen in dit verband er op, dat de Japanneezen duidelijk te ken nen hebben gegeven, dat zij de leer van de „open deur" niet meer zouden eerbiedi gen tot staan gebracht wil worden, een samenwerking van de Vereenige Staten onmisbaar is. Terwijl dc Amerikaansche regeering nog wat voorzichtig is in haar officieele uitla tingen ook al omdat men weinig lust gevoel om voor Engeland en Frankrijk de kastantjes uit het vuur te halen streven de Amerikaasche diplomatieek kringen er toch naar de Japansche illusies ten op zichte van de afwezigheid van Amerikaan sche belangstelling op te heffen. Men schermt met economische represail le-maatregelen en hoopt op die wijze een militaire ingrijpen te kunnen voorkomen. MOSKOU. Terwijl het op die wijze een spelletje van afwachten is tusschen Engeland, Amerika en Japan, wordt het zelfde spel gespeeld tusschen Londen en Moskou. Molotof heeft gisteren officieel de jongste Britsche voorstellen inzake de formuleering van het driezijdige pact ver worpen. De secretaris van den Britschen ambassaleur te Moskou heeft inmiddels per vliegtuig nieuwe tegenvoorstellen van Molotof naar Londen gebracht en deze worden thans bestudeerd. De Russen zijn taaie kooplieden. UIT VATICAANSTAD Op 24 Juni zal dc H. Vader de te Rome studeerende clerici in audiëntie ontvangen De Romeinsche correspondent van de „Tijd" d.d. 22 Juni: Reeds geruimen tijd geleden berichten wij, dat de H. Vader de te Rome studeeren de priesters en toekomstige priesters, zoo wel reguliere als seculiere, in audiëntie zou ontvangen. De Osservatore Romano van hedenavond deelt mede, dat deze audiëntie vastgesteld is op 24 Juni a.s. Zij zal plaats vinden op het plein van St. Damascus. In de openbare audiëntie van Woensdag ontving de H. Vader 300 jonggehuwde paren en een groote menigte andere ge- loovigen, o.a. de leden van het Italiaansch comité voor meisjesbescherming en een aantal mannelijke en vrouwelijke religieu zen, die te Rome 'n medischen en chirurgi- schen cursus voor missionarissen hebben gevolgd. In Zijn toespraak tot de jong gehuwden stelde de H. Vader hun den H. Aloysius met grooten aandrang tot voor beeld bij de opvoeding van hun kinderen. Het werk van het Italiaansche comité voor meisjesbescherming noemde de Paus een der meest edele en heilige kruistochten voor den godsdienst en beschaving. Wat het sanitaire werk in de missies betreft, sprak de H. Vader de hoop uit, dat de missionarissen het groote belang hier van nooit uit het oog zouden verliezen. Dr. COLIJN 70 JAAR. Een viering in intiemen kring. Zooals wij reeds hebben vermeld heeft dr. Colijn na zijn werkzaamheden ten de- partemente gisteren het verdere gedeelte van den dag te zijnen huize doorgebracht. Hoewel de minister bekend gemaakt had, dat hij geen receptie hield, zijn toch vele vrienden en kennissen den jubilaris gister middag komen gelukwenschen. In de hall, de gsngen en alle kamers, prijkte een rijke schat van bloemen, waar onder een bloemstuk van de Koningin op viel. Voortdurend brachten telegrambe stellers pakken telegrafische felicitaties uit alle oorden des lands, de overzeesche ge westen en het buitenland. Velen hadden ook den minister-president met geschenken bedacht. Gisteravond heeft dr. Colijn in hotel „De Witte Brug" te Den Haag, ter eere van zijn zeventigsten verjaardag, een intiem familiediner gegeven. Behalve door dien heer en mevrouw Colijn werd hieraan dqelgenomen door zij'n zoon, dr. H. A. Colijn en de schoondochters van dr. Colijn, benevens verschillende kleinkinderen. In totaal hebben 14 personen aan het diner aangezetenen dat een strikt intiem karak ter droeg. De intieme medewerker en vriend van dr. Colijn, minister Van Dijk, met wien men hem nagenoeg elke dag in Den Haag en Scheveningen, druk pratend, kan zien wandelen, heeft gisteravond een kort woord via de radio tot den jarige gericht. „Thans, in deze enkele oogenblikken, willen we u zelf, uw persoon, alsof we tegenover u stonden, uw hand geklemd in de onze en ons oog in het uwe. We willen het u zeggen, dat er een stroom van hartelijke sympathie naar u uitgaat, om uw werk ja, maar nu aller eerst om uw persoon, die in en door uw werk ons vertrouwd is geworden. U gedenkende, gaan tegelijk met de zelfde gevoelens onze gedachten naar uw echtgenoote, de stille werkster, uit. Wij brengen u met al de uwen onze har telijke gelukwenschen op dezen dag". Aldus besloot minister Van Dijk. MIDDENSTANDSREIS NAAR ROME Ook het hoofdbestuur van den R.K. middenstandsbond in het bisdom Haarlem bereidt thans plannen voor om in 1941 een Romereis te organiseeren. Deze reis zal worden ondernomen ter gelegenheid van het feit, dat het dan resp. 50 en 10 jaar is geleden, dat de Encyclieken „Rcrum No- varupi" en „Quadragesimo Anno" ver schenen. DE GROOTSCHE BLOEMENVEILING VAN ONS LAND De Centrale Aalsmeersche veiling, welke voor byna drie millioen gulden per jaar omzet, heeft haar aanvoer van pot- en perkplanten de laatste jaren zoo zien ver meerderen, dat nieuwbouw thans noodza kelijk is. Zelfs het invoeren van dagelijk- 6che potplantenveilingen heeft de uitbrei ding van het gebouw, een werk van archi tect Staal Sr. te Amsterdam, niet kunnen voorkomen. BURGEMEESTER MULDERS Plotseling te Wychen overleden Donderdagavond is in zijn woning te Wychen op 61-jarigen leeftijd tengevolge van een hartverlamming overleden, de heer M. J. Mulders, burgemeester van deze ge meente. De heer Mulders heeft dit ambt zes jaar bekleed. Daarvoor was hij een aantal jaren burgemeester van Gendt (Overbetuwe). Ook vervulde hij te Zutfen de functie van eersten wethouder. De heer Mulders heeft zich voor Wychen zeer verdienstelijk gemaakt en was hier in hoog aanzien. DE BOTERHEFFING De heffing en steunuitkeering op boter is, behoudens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 22 tot 29 Juni vastgesteld op 60 cent per KG. (onveranderd). BIGGENMERKEN In de week van 5 tot 10 Juni zijn aange bracht 49.314 biggenmerken, tegenover 41.523 in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. Van 1 Januari tot 10 Juni 1939 zijn in totaal gemerkt 966.242 biggen, en in het zelfde tijdvak van 1938 956.734. KLOMPEN NAAR AMERIKA. In den loop van deze week zijn door de gezamenlijke klompenmakers te Enter (O.) proefzendingen klompen naar Toronto (Canada) gezonden, in de hoop aldaar een nieuw afzetgebied voor deze Entersche klompenindustrie te veroveren. HET ONGELUK OP DEN RIJKSWEG ARNHEM—NIJMEGEN Omtrent het ernstig verkeersongeluk, dat zich hedenmorgen tegen half vijf heeft voorgedaan op den Rijksweg Arnhem Nijmegen, onder Eist (men zie Gem. Ber. 4e blad) vernemen wij nog de volgende bijzonderheden: De chauffeur had zich eenige minuten voor het ongeluk vervoegd bij een garage houder te Eist, om daar te tanken. Het viel den garagehouder op, dat dc chauffeur, ze kere W. uit Apeldoorn, die een maand ge leden bij het expeditiebedrijf van der Scheurs aldaar in dienst was gekomen, doch daarvóór in Venlo woonachtig was, er vermoeid uitzag. De garagehouder gaf W. toen den raad, wat voorzichtig te rijden. Eenige minuten later, nabij den spoorweg overgang te Eist, gebeurde daarop te on geluk. De breede transportaulo, welke ge laden was met dakpannen, geraakte van den smallen Rijksweg af en reed naar rechts via het rijwielpad in de naast den weg loopende sloot. Omwonenden, die een hevigen slag hadden gehoord, kwamen onmiddellijk toesnellen. Zij vonden den 28-jarigen chauffeur bekneld achter het stuur. Men wist hem te bevrijden, waar na een inmiddels ontboden geenesheer uit Eist de eerste hulp verleende en het slacht offer naar het Sint Elisabeth Ziekenhuis te Arnhem liet vervoeren, waar de man kort na aankomst overleed. Doordat de lading van den vrachtwagen in de cabine was geschoven, was de ravage zoo groot, dat men aanvankelijk niet be merkte, dat zich nog een tweede persoon in de auto bevond. Toen men de schoon moeder van W., die vanmorgen vroeg door haar schoonzoon uit Venlo, waar zij woon- Dll nummer beslaat alt vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De worsteling om dc macht tusschen Oost en West in China (2e blad). Het Britsche koningspaar is gisteren weer thuis gekomen (2e blad). Dc Russische volkscommissaris van bui tenlandsche zaken Molotof heeft de jong ste Britsche voorstellen afgewezen (2e blad).. Binnenland Een rapport over dc Engelsche bloembol lenteelt. (3de blad). Oordeel van oud-rainistcr Oud over den staatsman Colijn. (2de blad). Dc zaak-Oss in de Tweede Kamer. (1ste blad). DE TOESTAND TE TIENTSIN. Halifax roept Japansche ambassadeur bij zich. LONDEN. 23 Juni. (A. N. P.). Minister president Chamberlain heeft in het Lager huis verklaard, dat maatregelen worden bestudeerd om een einde te maken aan de schaarschte van aan bederf onderhevige levensmiddelen in de concessies te Tient sin, waar op het oogenblik slechts een tiende van den normalen dagelijkschen aanvoer komt. Chamberlain herinnerde aan de berich ten over nieuwe onwaardige behandelin gen, door Britsche onderdanen ondergaan, en deelde mede, dat Halifax den Japanschen ambassadeur verzocht heeft in verband met deze berichten bij hem te komen. ,.Ik twijfel niet", aldus Chamberlain, „of Halifax zal den ambassadeur duidelijk ma ken, wat wij van deze ontoelaatbare belee- digingen denken." De minister zeide vanochtend geen offi cieele mededeclingen over den toestand te Swatau te hebben ontvangen, doch te oor- cicelen naar de berichten in de pers scheen het, dat de Japanneezen een ietwat soepe ler standpunt hadden ingenomen. Op de vraag, of hij de toepassing van onmiddellijke vergeldingsmaatregelen wil de overwegen, antwoordde Chamberlain, dat, naar zijn meening, dit stadium nog met bereikt was. Chinees gcëlcctrocutcerd. TIENTSIN, 23 Juni. A. N. P.). Een Chi nees was vanochtend het eerste slachtoffer van de sedert 20 Juni onder stroom staande prikkeldraadversperringen rondom de Britsche concessie. de, was afgehaald, teneinde zich naar dc woning van W. te Apeldoorn te begeven, vond, waren de levensgeesten bij de vrouw reeds geweken. Het stoffelijk over schot werd naar de algemeene begraaf plaats te Eist overgebracht. Later op den morgen heeft men den ge heel vernielden wagen met een kraanwa gen opgehaald en naar een garage ver sleept. Minister-president dr. H. Colijn on zijn echtgenoote bewonderen de door H. M. de Koningin ter gelegenheid van den zeven'dgsten verjaar dag van den premier gezonden bloemen, welke in den tuin van Paleis 't Loo gekweekt zijn

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1