STADS RECHTZAKEN MARKTBERICHTEN WOENSDAG 21 JUNI 1939 DE LE1DSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 MAATSCHAPPIJ DER NEDERLANDSCHE LETTERKUNDE. Het onderwijs in de Noordelijke Nederland voor de Reformatie. In een bijeenkomst van de commissie voor geschied- en oudheidkunde van de maatschappij 'heeft gisteravond, aan den vooravond der jaarvergadering van de Mij. van Ned. Letterkunde prof. dr. R. Post uit Nijmegen gesproken over het onder wijs in de Noordelijke Nederlanden vóór de reformatie. Hij was van meening. dat de massa van de Nederlandsche studeerende jeugd niet op de kapittel- of kloosterscholen onderwijs genoten had, doch op de parochiescholen, die dezelfde waren als de latere groote of stadsscholen. De studie-inrichtingen der kloosters waren althans sinds de dertiende eeuw slechts voor een zeer beperkt gezel schap bestemd gelijk die van de kapittels hoofdzakelijk voor de jeugdige zangers en misdienaars, die geen gelegenheid hadden de parochiescholen te bezoeken; bedoeld waren, als die van Deventer en Tiel, trok- ook de scholen moet rekenen van de pa rochies, die bij een kapittel geïncorporeerd waren, als die van Deventre en Tiel, trok ken veelal honderden leerlingen tot zich. Ofschoon de bronnen schaarsch zijn, bewij zen zij toch, dat deze parochiale instellin gen zeer verspreid waren en dat zij zoo al niet in elke parochie dan toch in alle plaat sen van eenige beteekenis werden gevon den. Spreker hield deze parochieschool niet voor clericaal in dien zin, dat de pastoor de leerkrachten benoemde en dat de do centen uitsluitend tot den geestelijken stand behoorden of moesten behooren. Toen deze scholen dan ook op het eind der middel eeuwen in alle steden overgingen in han den van de stedelijke magistraat, veran derden zij op dit punt niet van karakter, zij bleven ook toen nog zeer nauw aan de parochiekerk verbonden. Komende tot de inrichting.van deze scho len toonde hij aan, dat in de steden ook toen reeds lagere en hoogere scholen in zoo verre konden onderscheiden worden, dat de leerlingen, die voor de eerste maal de poor ten van de stadsschool binnen traden, reeds te voren lezen en schrijven hadden ge leerd. De lagere scholen bestemd voor kin deren van 6 en 7 jaren èn vaak geleid door vrouwen, konden vrij worden opge richt en in de steden werden gewoonlijk verscheidene aangetroffen. De parochieschool, 'die ook groote-, stads-, latijnsche- of particuliere school werd ge noemd, was het eigenlijke onderwijsinsti tuut, die gaarne alle leerlingen tot zich trok, door de regeering werd begunstigd en voor alle jongens, die iets meer dan het alphabet wilden leeren, was bestemd. Haar leerpro- gram was in alle steden ongeveer gelijk. Vóór het humanisme beperkte zij zich tot het onderricht in latijn, logica en wat kerk zang, waaraan dan in den tijd van het hu manisme het Grieksch en rheorica toege voegd werden. Boven dit algemeen program uit gingen slechts de scholen van Zwolle en Deventer in de 15e en de Hieronymus- school van Utrecht in de 15e eeuw, hetgeen toe te schrijven is aan het bezit van twee kopklassen (de prima en secunda), die el ders ontbraken. In andere steden was n.l. de tertia de hoogste klas. Aan de hand van de algemeen gebruike lijke schoolboeken schetste spreker den aard en de hoeveelheid van Ie gedoceerde stof. De methode van het onderwijs werd gezien in verband met de ongunstige ver houding van het aantal docenten tot dat der leerlingen. Gewoonlijk werkten er naast den rector slechts drie a vijf leeraren in scholen met rond vijfhonderd leerlingen. Klassen van honderd jongens waren nor maal. In dergelijke omstandigheden kon de leeraar slechts wat leiding geven en was de leerling op zelfstudie aangewezen, waar bij hij dan geholpen werd door zijn oude ren of meer onderwezen makker. Het was een methode van voorzeggen, repeteeren, memoriseer en, en overhooren, waartoe trouwerïs ook de duurte van boeken en dc schaarste van het schrijfmateriaal dwon gen. Ofschoon deze scholen voor alle jongens bestemd waren, was het proogram meer geschikt voor de toekomstige geestelijken dan voor aspirant-kooplieden. Vandaar de sterke behoefte aan practisehe scholen, waar meer'rekenkunde en vreemde talen werden geleerd. Welnu op het einde der 15e eeuw kwamen in grootere steden scholen op, die handels- of Fransche scholen zouden kunnen worden genoemde, en de Fransche taal en boek houden op haar studieprogram hadden De jaarvergadering. De jaarvergadering der Maatschappij werd heden in ,,'t Schuttershof" gehouden. Rede van den voorzitter, prof. dr. J. de Vries. De voorzitter, prof. dr. J. de Vries, open de de vergadering met een toespraak, Avaarin hij enkele der voornaamste gebeur tenissen van het afgeloopen jaar in herin nering bracht. De verplaatsing van den zetel dér maat schappij naar het Snouck Hurgronje-huis beteekent een belangrijke verbetering in de huisvesting. Een gevolg daarvan was nu ook, dat voor de jaarvergadering een an dere en passende lokaliteit gezocht werd. Hij verwelkomde vervolgens een groep Vlaamsche leden, die voor de jaarvergade ring overgekomen waren en hoopte dit te mogen beschouwen als een bewijs van groeiend^ belangstelling in het zuiden. De leden, die gedurende het afgeloopen jaar waren heengegaan, werden herdacht en een bijzonder woord werd gewijd aan Alie van Wij heSmeding, prof. van Blom en Victor de Meyere. Bij de bespreking van de taak der maat schappij als verdedigster der nationale cultuur werd de brochure in herinnering gebracht, die in het najaar over het onder wijs in het Nederlandsch op gymnasia en hoogere burgerscholen uitgegeven werd; illusies over een spoedige verbetering in de huidige beschamende regeling behoeft men daarom nog niet te koesteren. Met vreugde werd vastgesteld, dat de „Bibliotheek der Nederlandsche letteren" door pers en publiek met geestdrift ont vangen is. De herdenking van het feit, dat de „Ca mera Obscura" honderd jaar geleden ver schenen is, deed het bestuur besluiten een tentoonstelling in te richten van drukken, vertalingen, kritieken e.d. van dit merk waardige boek, waardoor men tevens een beeld krijgt van den rijkdom van de bi bliotheek van de maatschappij. Jaarverslagen. Na de openingsrede werden de onder scheidene jaarverslagen behandeld en goedgekeurd. De maatschappij telt aan het eind van dit haar oude jaar 640 leden en 51 buiten gewone leden. De bibliothecaris maakt in zijn verslag melding van het verloren raken van een zeldzaam boekje reeds vele jaren gele den geschied doch kan daar tegenover stellen, dat dit verlies grootendeels ver goed is door de waardevolle aanwinst van een zeer zeldzame verzameling „straat- en volksliedjes" uit het einde der 17de en het begin der 18de eeuw, de z.g. liedjesdrukken van Klein Jan, een bekend venter van zulke liedjes te Amsterdam in dien tijd. Na vermelding van vele geschenken van boeken en curiosa, ontvangen van leden en niet-leden en na dank voor den steun van vele Nederlandsche uitgevers ontvangen, besluit het verslag met den wensch, dat spoedig voorzien moge worden in het nij pende gebrek aan plaatsruimte in de uni versiteitsbibliotheek, waar de bibliotheek der maatschappij gastvrijheid geniet. Folkloristisch archief. In het verslag der commissie voor het folkloristisch archief wordt met groot leed wezen melding gemaakt van het overlijden vanmr. D. van Blom, die sedert de oprich ting in 1929 deel uitmaakte van de com- In het archief worden thans bewaard de zeer uitgebreide aanteekeningen van wij len dr. A. Borgeld, betreffende in de we reldliteratuur en in sagen, en sprookjes voorkomende personen en onderwerpen, vrucht van een veeljarige lectuur. Van belang zijn voorts de op velerlei on derwerpen betrekking hebbende fiches van wijlen dr. G. J. Boekenoogen, vnl. op het gebied van taalkunde, namenkunde, folk lore, kinderspelen, het lied enz. Door aankoop werden verworven verza melingen van afschriften van sprookjesva rianten, vermenigvuldigd door Lunds Uni- versiteits Folkminnesarkiv, waarvan dit jaar de derde zending ontvangen werd. Toegekende prijzen. Vervolgens werd medegedeeld, dat de commissie voor taal- en letterkunde aan het bestuur heeft voorgedragen ter bekroning met den prijs voor mees terschap dr. Wobbe de Vries te Gro ningen. De commissie voor schoone letteren heeft, na loting tusschen den voorge- dragene en de dichteres Clara Eggink, die een gelijk aantal stemmen ver wierf, voorgedragen voor den C. W. van der Hoogt-prijs voor poëzie den dichter Eduard Hoornik, voor zijn episch gedicht „Mattheus". Voor den dr. Wijnaendts Franckenprijs voor het beste werk op het gebied van biographie en cultuurgeschiedenis werd voorgedragen M. D. Ozinga voor de biografie „Daniël Marot, de schepper van den Hollandschen Lodewijk 14- stijl". Nieuwe leden. Hierna werden tot lid der maatschappij benoemd: S. Moulijn, mr. J. J. van Geuns, dr. F. C. Bursch, dr. J. A.' Goris, dr. E. Rombouts, dr. F. M. G. de Feyfer, dr. R. van Roosbroek, J. Kikkert, dr. B. C. de Sa- vomin Lohman, G. Knop, dr. C. Loris Lei- poldt, mr. R. van Royen. dr. D. Loenen, A. den Hertog, mevrouw M. de GelderJan sen, A. van Cauwelaert, mej. dr. E. J. M, Conradie. dr. Frans Daels, H. van der Bijll, mr. dr. J. J. Boasson, dr. F. C. L. Bosman; dr. C. F. A. van Dam, dr. L. M. van Dis, mr. J. Huyts, Jochem van Bruggen, dr. Rud. Mengelberg, mr. W. van Iterson, mr. H. F. W. Jeltes, J. M. Meulenhof, W. Voor beytel Cannenburg, H. G. van Grol, mr. H. C. Hazewinkel, O. L. Helfrich, dr. W. Pée, dr. G. van Wijdeveld, dr. D. J. H. ter Horst, dr. W. van Eeghem, dr. Joh. W. Schotman, E. Hoornik en mevr. Clara Eg gink. Na het gemeenschappelijk koffiedrinken heeft mr. J. Linthorst Homan een voor dracht gehouden, getiteld: „Eenige be schouwingen over de waarde van het pro vinciaal besef in de drie noordelijke Pro vinciën". HAAGSCH GERECHTSHOF. De valsche munters. Tot negen en vier jaar gevange- nisstraf veroordeeld. De procureur-generaal bij het Haagsch Gerechtshof heeft tegen J. B. en P. A. de V. resp. negen en vier jaar gevangenisstraf geëischt, zijnde bevestiging van het von nis van de Haagsche Rechtbank wegens het resp. uitgeven van valsche rijksdaalders te L e i d e n tot 't aanwezig hebebn van ma terialen tot het vervaardigen van valsche munten. Het Hof uitspraak doende veroordeelde J. B. tot een gevangenisstraf van negen jaar en P. A. de V. tot een gevangenisstraf voor den tijd van vier jaar. De klap met de stoel. Mej. G. te Leiden had tijdens een be zoek bij haar dochter op de Voldersgracht te Leiden oneenigheid gekregen met diver se familieleden, welke oneenigheid haar bekroning had gevonden in een stoel, die op het hoofd van een schoonzoon aan dig gelen was geslagen. Door den Politierechter was mej. G. voor deze stoelzwaai tot een week gevangenis straf veroordeeld, van welk vonnis de juf frouw in hooger beroep gekomen was bij het Hof, alwaar de procureur-generaal be vestiging van deze straf had gevraagd. Ee uitspraak werd hedenmorgen even eens een gevangenisstraf van een week. Spii'itusdrinkers-oneenlgheid. A. G. D. uit L e i d e n, woonde aldaar tij delijk in een logement, terwijl hij aan de kost kwam door het venten met negotie. Erg spaarzaam was hij niet, want zijn meeste verdiensten gingen weg aan fles- schen spiritus. Toen hij op'een dag weer zooveel van dit vocht „genoten" had, dat hij niet meer op zijn beenen kon blijven staan, was hij zijn bed ingedoken om zijn roes uit te slapen. Nadat hij weer eenigs- bij zijn positieven gekomen was, had hij een minder aangename ontdekking ge daan, want zijn kist met negotie was spoor loos verdwenen. Zonder een nader onder zoek in te stellen had hij zijn mede-loge ment-bewoners beschuldigd van deze dief stal, hetgeen deze niet accepteerden. Er was toen een hoogloopende ruzie ontstaan, welse ontaardde in een vechtpartij. D. had toen een stuk hout genomen en dit met een harde klap laten nederdalen op het hoofd van zijn collega, waardoor er een fontein tje bloed te voorschijn was gekomen. Wegens de ernst van het feit en de klap was deze zaak voor de volle kamer der Haagsche Rechtbank behandeld en dit col lege haa verdachte wegens poging tot dood slag veroordeeld tot vijf maanden gevan genisstraf, en daarna ter beschikkingstel ling van de regeering. Verdachte was in hooger beroep geko men, niet voor de gevangenisstraf maar voor de bijkomende straf die hij funest vond. De procureur-generaal vond het vonriis van de Rechtbank juist gewezen, ook de bijkomende straf, want verdachte is al eens ter beschikking van de regecring gesteld wegens een doodslag te Dordrecht, maar toen had hij weten te ontvluchten. Het Hof zal Maandag vonnis wijzen. Een ontkennende verdachte. Een 22-jarige koopman P. H. H. te L e i- d e n was door de Haagsche rechtbank tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens een rijwieldiefstal. Verdachte had pertinent ontkend deze diefstal bedreven te hebben en was prompt in hooger beroep gekomen bij het Haagsche Hof, waar bij het getuigenverhoor het volgende naar vo ren kwam. Verdachte had in den Haag een fiets ver kocht aan zekeren Borst en deze had ge dacht dat alles goed was. Tot zijn groote verwondering was er, toen hij deftig op de gekochte fiets rondpeddelde, plotseling iemand op hem toegesprongen, die gezegd had „Hé, dat is mijn fiets". Maar onze peddelaar voelde niets voor het afgeven van zijn fiets en had de po litie in het geval gemengd. Deze had de zaak uitgeknobbeld en het spoor was ge gaan naar den Leidschen koopman, die ge arresteerd was. Ook thans ontkende verdachte weer per tinent en of de heer Borst nu al vertelde, dat hij de fiets van verdachte gekocht had, deze maakte er zich af met te zeggen: „och hij kan wel zooveel zeggen". De procureur-generaal achtte evenals dc rechtbank het ten laste gelegde bewezen en vroeg dan ook bevestiging van het von nis zes maanden gevangenisstraf. De verdediger van verdachte, mr. Zwa- rensteijn, pleitte vrijspraak waarna de uit spraak bepaald werd op a.s. Maandag. In hooger beroep veel zwaardere straf geëischt. J. C. van H. te Leidschendam was door de Haagsche rechtbank veroordeeld tot een geldboete van 30 subs. 30 dagen; omdat hij met zijn auto een wielrijder om ver had gereden. Verdachte vertelde in hooger beroep gekomen te zijn omdat vol gens hem den wielrijder plotseling over gestoken was. Maar de aangeredene ver telde, dat de autobestuurder hem aan de] verkeerde zijde gepasseerd was. De procureur-generaal was van meening, dat verdachte grove schuld heeft aan deze aanrijding, die vrij ernstig is geweest, want de wielrijder moest zes weken verpleegd worden. Spr. vroeg dan ook vernietiging van het vonnis van de rechtbank en opnieuw recht doende veroordeelde spr. verdachte tot een geldboete van 75 subs. 75 dagen hechte nis. Uitspraak Maandag a.s. ONREGELMATIGHEDEN BIJ POST KANTOOR TE BERKEL EN RODENRIJS Een jaar gevangenisstraf tegen arbelds- contractant geëischt. Toen de 31-jarige P. van L., arbeids- contractant bij het P.T.T.-kantoor te Bcr- kel en Rodenrijs op een dag ontdekte, dat er een kes-tekort van 1000 was, heeft hij zeer onverstandig gedaan. In plaats van zijn superieuren van dit tekort op de hoog te te stellen, heeft hij door allerlei knoeie rijen getracht, de kas weer in orde te brengen, hetgeen natuurlijk op den duur ontdekt werd. De Haagsche rechtbank veroordeelde hem voor deze feiten tot een jaar gevangenisstraf. Oorspronkelijk was hij ook vervolgd wegens verduistering van de /1000.doch daarvan werd hij vrij gesproken, omdat niet bleek, dat hij zich dit bedrag heeft toegeëigend. Heden stond hij in hooger beroep voor het Haagsche gerechtshof terecht en de advocaat-generaal, mr. L. B. J. Vemeulen, eischte bevestiging van de door de recht bank opgelegde straf. De verdediger, mr. Bennewitbepleitte een voorwaardelijke veroardecling. Ver dachte heeft onverstandig, niet misdadig gehandeld. Hij heeft van zijn handelingen geen cent voordeel gehad. De zoekgeraak te 1000.heeft hij bovendien voor het grootste gedeelte afbetaald. Pleiter drong daarom op uiterste cle mentie aan. Uitspraak 26 Juni. Haagsche Politierechter Het seringenboompje. Waarom menschen al niet terecht moe ten staan bewees de zaak tegen P. uit Leiden. Deze heeft jarenlang met zijn buurman in volle vrede geleefd, maar plotseling was er oorlog gékomen. De oorzaak van alle ellende was geweest.... een klein seringenboompje, hetwelk groei de in buurmans tuin. Vast stond wel, dat het seringenboompje het troetelkind van de buurman was en zijn eerste blik gold 's morgens bij het opstaan dan ook zijn „zorgenkind". Op een morgen had hij van uit zijn slaapkamerraam weer een blik naar buiten geworpen, njaar hoe hij ook keek, hy zag geen seringenboompje. Hij had zijn oogen eens uitgewreven, maar ook dit had niet geholpen, want* het boompje was weg en bleef weg. Een h ij naar be neden en daar kwam hij tot de ontdek king, dat van het eens zoo trotsche serin genboompje alleen nog een stukje stam omhoog stak als een soort protest wegens de ondergane behandeling. Er kwam maar één persoon in aanmerking voor deze snoode daad en dat was de buurman, die vertelde last van het boompje gehad te hebben, omdat zijn aardappeltjes niet be hoorlijk wilden groeien, omdat het boompfe de armen uitstrekte over zijn aardappelakkertje. Dit had nog geen on overkomelijk bezwaar geweest en over dit punt hadden besprekingen gevoerd kun nen worden, maar de eigenaar van het aardappelakkertje was kwaad geworden, omdat eenige jongens seringen hadden „gejat" en om dit misdrijf te volvoeren over zijn akkertje waren geloopen, waar door de aardappelen-oogst dreigde te mis lukken. De eigenaar van het boompje was zeer verontwaardigd geweest en, alle vroegere vriendschap vergetende, was er een ruzie ontstaan, die haar einde vond :>or de Haagsche Politierechter. De Officier kon zich indenken, dat de eigenaar van het seringen-boompje boos geworden was, want wie zou dat niet en spr. nam het den man van het aardappel- akkertje hoogst kwalijk. De eisch voor deze vernieling van andermans goed werd dan ook een geld boete van 15 subs. 30 dagen. Nadat de verdachte een beroep op cle mentie gedaan had vanwege zijn slechte geldelijke omstandigheden en gewezen had op de schade van het platgeloopen aardappelakkertje werd het vonnis geldboete van 10 subs. 20 dagen. bouwing van een huis met de daaraan ver bonden eischen had hij obsoluut niets te zeggen; hetgeen gezegd is daarover, kwam van de R.-K. A.-R. beginsel en bijzonder school meen den wij, dat samenging! Eveneens A.-R.- beginsel en bescherming van het groote gezin! Wij willen niet verder uitweiden. De kiezers iullen wel weten, dat juist de R. K. fractie aller belangen weet te behartigen en daarom stemmen alle kie zers en kiezeressen: L. C. de Koning, No. 1 van lijst 1. Nogmaals hartelijk dan'k voor de plaat sing, Mijnheer de Redacteur. Eenige weldenkede kie z e r s. INGEZONDEN STUKKEN Leidschendam, 20 Juni '39. Mijnheer de Redacteur, Noodgedwongen nemen wij de vrijheid om door middel van uw blad te wijzen op eenige onjuistheden, welke den lezers wor den kond gedaan door een strooibiljet, on derteekend door de A -K. Kiesver. te Leid schendam. Vermoedelijk vindt onze R.K. Kiesvereeniging. welke toch zeer actief is, het beneden zich, om er een antwoord op te geven. Mogen wij den heer K. Vink, No. 2 van de lijst, er eens even op wijzen, dat de min derheden hoogstens 23 pet. der bevol king uitmaken en de A.-R. blij mogen zijn als zij er 10 pet. bijeen kunnen krijgen. Dat de R.-K. beide wethouderszetels be zetten is heel logisch, want de heer Vink wil toch niet optreden voor S. D. A. P. en Liberaal? In zijn strooibiljet gaat hij te gen deze partijen te keer. Dc ver houding mei de Christ.-Hist. is die zoo rooskleurig? Waarom staat hij dan No. 2. De verdeeling der openbare betrekkingen in Leidschendam moge een voorbeeld zijn voor heel Holland, wat de heer Vink zeer wel weet. Twee hoofdambtenaren, direc teur gem. licht- cn gasbedrijf en mindere ambtenaren zijn niet R.-K. De winkelsluiting is een rijkswet. Hoe kan V. die „bevorderen"? Over de ver AMSTERDAM, 21 Juni. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 269 vette kalveren: 5664, 4854 en 4046 cent per kg. levend gewicht; 123 nuchtere kal veren 710, 22 schapen 1315 per stuk, 202 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90110 kg.: 5859 cent, zware 5758 cent, vette 56—57 cent per kg. slachtge wicht. Aangevoerd 3 wagons geslachte run deren uit Denemarken. Overzicht: Vette kalveren, ruime aanvoer, zeer stugge han del, prfjzen lager, vooral aan het eind der markt. Nuchtere kalveren: ruime aanvoer, vlugge handel, prijzen onveranderd. Var kens: ruime aanvoer, doch weinig handel weinig vleeschvarkens, prijzen onver anderd. BOSKOOP, 21 Juni. Bloemenveiling. Rozen per bos van 10 stuks: Pechtold 30 41 cent, Duitburg 2240 cent, Hadley 037 cent, Claudius Pernet 2030 cent, Briarclif 15—26 cent, Butterfly 13—26 cent, Wilh. Kordes 1220 cent. Mme Jules Bou- ché 26 cent, Rosalandia 1521 cent, Florex 3556 cent. Vierlanden 2047 cent. Edith Helen 1628 cent. Aug. Noack 12—18 cent, Else Poulscn 2035 cent, Gloria Mundi 15 34 cent, Ellen Poulsen 1220 cent, Paul Grampel 40—57 cent, Rosa Mundi 30—65 cent, Mevr. van Straaten van Nes 1530 cent, Ingar Ohlson 2036 cent, Queen Ma ry 15—23 cent. Jasmijn 1420 cent, Cam panula 615 cent. Violieren 30 cent, Beu kenblad 14 cent, Acerblad 10 cent, Aspara gus 36 cent, Pioenen 2026 cent, Clema tis Durandi 2032 cent. Clematis Prins Hendrik 1.20, Clematis Le Coultre 1.00 -1.20. KATWIJK a. d. KUN, 20 Juni. Groenten- veiling. Per 100 kg. vroege aardappelen: groote 56, drielingen 3.604.20, per 100 bos: bospeen 2.903.80, radijs 5070 cent, per 100 stuks: sla 5070 cent. KOUDEKERK, 20 Juni. Eierenveiling Koudekerk-Rijndijk. Aanvoer 5014 stuks eieren en 92 pond boter. Prijzen: kippen eieren 3.403.75. eendeneieren 3.10 per 100 stuks. Boter 5963 cent, kaas 2030 cent per pond, kippen 40—80 cent, konij nen 0.75—1.00 por stuk. LEIDSCHENDAM, 20 Juni. Grocntcnvci- ling. Eng. komkommers le soort f 3.50 4.80, 2e soort 2.203.40, 3e soort f 2.00 2.50, gele komkommers le soort 3.00 4.20, 2e soort 2.30—3.—, 3e soort 2.00— 2.20, kropsla le soort 0.60—1.10. 2c soort 50 cent, peen 4.006.50, bloemkool le soort 7.00—12.e soort 3.006.50, Uitschot 2.00—3.50, tomaten midd. 11— 12.50, gr. ronden f 10.50—12.—, 2c soort 10.00—12.40. 3c soort 6.00—7.50. bon ken 7.002.50, andijvie per 100 0.50 4.20,, andijvie per 4 kg. 1018 cent, spina zie per 4 kg. 1632 cent, posteleirl f 3.50 50, rabarber per 100 bos 2.504.80, snijboonen 3241 cent, spereieboonen 40 —46 cent, radijs f 0.80—1.50, selderie 0,60 —1.50, peulen 10—17 cent, tuinbooncn 5 —7.50, doperwten 1016 cent. Eierenveiling. Café „Het Wapen van Veur". Aangevoerd: 27172 kippeneieren 3.55—4.10, 441 eendeneieren 2.80—2.90, per 100 stuks, 10 ganzeneieren 6 cent per stuk, 447 kiupen 2595 cent, 10 eenden 05 cent, 217 konijnen 21170 cent en 10 dui ven 1020 cent. LOOSDUINEN, 20 Juni. Groentcnveiling. Bloemkool le soort f 4.00—9.40, 2e soort 2.00—3.50, kaskomkommers le soort 6.80 2e soort f 4.70, 3e soort f 2.70. rijen kom kommers le soort 3,.404.90, 2e soort 2.40—3.30, gele komkommers J 2.80—3.20, witte komkommers 4.30, per 100 kg., me loenen 30—70 cent per stuk; stamprincesscn 40—42, snijboonen 33—35, tomaten A 24.8027.40, tomaten B 21.60—23.40, idem C 23.40—24 80, idem CC f 16.80— 18.groote boonen 5.50—6.20 per 100 kg., spinazie 6—24 cent por 4 kg., postelein -0—23 cent uer 6 kg., salade le soort 50 cent per 100 krop, peen S 3.207.00, sclde- i ie 0.30—0.40. pieterselie 30—40 cent per 100 bos, andijvie f 2.002.25 per 100 kg., andijvie 0.70—1.50 per 100 struik; Pepers 0.90—1.10 per 100 stuks. ROELOFARENDSVEEN, 21 Juni. Groen tcnveiling. Aardbeien 1521 cent per pond, peen 34 cent per bos, sla 5060 cent per 100 krop, snijboonen f 1.25—1.65, stek 75 90 cent, prinsesseboonen f 1.701.75, ren tegevers 1.70 per 10 pond; peulen 0.60 1.80, doperwten 74—85 cent, eapucijners 7375 cent. Blauwe eapucijners 1.40, witte eapucijners ƒ-1.50, tuinboonon 41 43 cent per 10 kg Augurken: grof f 4.80 —5.10, stippel 3.10, bommen 2.— per 25 kg.; Kwakel: peulen 0.601.35, dop erwten 80—82 cent, tuinboonen 41 cent per 10 kg. RIJPWETERING, 20 Juni. Eierenveiling R. P. V. Aanvoer 5525 stuks. Prij/.en: kip peneieren 3.40—4.00, 205 eendeneieren f 2.903.50 per 100 stuks, konijnen 11—30 cent, kippen 2026 cent, duiven 1213 cent per tsuk. TER AAR, 20 Juni. Centrale Veiling. Andijvie 25 cent, peulen 0.901.70, dop erwten 0.801.00, eapucijners 0.85 MO, blauwschokkers 1.85—1.95, tuinboo nen 3751 cent, snijboonen 2.652.95, stek 1.101.70, dubb. stambooncn f 3.75 3.80.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9