DE KINDER BIJSLAGEN WOENSDAG 21 JUNI 1939 DE LEIDSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 7 Minister Romme Vergadering van gisteren. De heer JOEKES (V.D.) vervolgt zijn rede en wijst op verschillende maatrege len ter tegemoetkoming aan de groole ge zinnen, doch deze maatregelen moeten, naar spr.'s meening, tegemoetkoming blij ven en geen aanmoediging worden tot de vorming van groote gezinnen. Hij heeft er geen bezwaar tegen, dat het behoefte-ele ment in aanmerking wordt genomen, doch dan dient rekening te worden gehouden met de verschillen in het bedrijfsleven. Hij betwijfelt, of inderdaad de premie van 1 pet. van het loon voldoende zal zijn, daar hier sprake is van een schatting. De heer VAN DEN HEUVEL (A.R.) is het in principe met het ontwerp eens, doch dit oogenblik is wel uiterst ongeschikt. Dit ontwerp is een bedrijfsbelasting. Het ont werp moet worden een betere loonverdee- ling. Spr. kant zich daarom sterk tegen het verbod van premieverhaal. Hij acht dit een onoverkomelijk bezwaar. Ook tegen de uitvoeringsorganen heeft spr. ernstige bezwaren. De heer DE VISSER (Comm.) is van oordeel, dat de motieven, waarop men zich beroept, de werkelijke bedoelingen van het ontwerp verbergen. Niettemin zal spr. zich er niet tegen verzetten. De kleinste loonsverhooging wordt aangenomen, te meer daar verhaal verbodén zal zijn. Spr. bepleit een loongrens; 3000 acht hij daarvoor echter te laag. Kleine zelf standigen behoeven evenzeer een bijslag als de loonarbeiders. Voor de kinderen uit groote gezinnen zijn deze maatregelen hard nooflig. De heer VAN DER WAERDEN (S.D.) staat tegenover dit ontwerp critischer dan zijn partijgenoot Drees. Hij begrijpt de noodzakelijkheid van dit ontwerp niet. Hij acht het een verbetering, dat pa troons er geen voordeel van hebben, als zij vaders van groote gezinnen niet in dienst nemen. Hij zal daarom zijn stem in beraad hou den. Ook vreest spr. dat in vele gezinnen de steun niet aan de kinderen ten goede zal komen. De heer LOERAKKER (R.K.) acht de voorgestelde regeling de juiste; een meer redelijke verbetering van het arbeidsloon is van groote beteekenis. De vraag, wie de premie moet betalen, kan nooit van doorslaggevende beteekenis zijn. Spr. is er van overtuigd, dat geenszins de afstand tusschen platteland en stad grooter- zal worden. Voor het platteland acht hij de voorgestelde regeling een ze gen. Spr. juicht het toe, dat het ont werp een algemeene regeling inhoudt. De bezwaren van den heer Van den Heuvel wat betreft de bedrijfsraden kan spr. niet onderschrijven. Spr. zal zijn stem aan het ontwerp geven. De heer ZANDT (Staatk. Geref.) kan zich niet met het ontwerp vereenigen, hoewel hij een groot gezin een zegen Gods acht Spi\ heeft principieele bezwaren tegen het door den minister ingenomen uitgangs punt. Bovendien is hij van oordeel, dat het ontwerp een nieuwe belasting van het be drijfsleven beteekent, terwijl hij vreest voor een druk op het loonpeil. Spr. bepleit een loongrens en leeftijds beperking tot 14 jaar. Het verdient voor keur, dat de regeling ingaat bij het vierde kind. Dr. BEAUFORT (R.K.) bestrijdt de rede van dr. Vos. De minister heeft geen specifieke kath. theorie tot grondslag genomen. De minis ter is uitgegaan van natuur-ethische gron den, zooals spr. in een met aandacht ge volgd betoog nader uiteenzet. De heer AMELINK (A.R.) is van oor deel, dat de heer Zandt niet de meening van den staatkundig-gex*efcrmeerden kring heeft vertolkt. Al komt dit wetsvoorstel van de zijde van een katholiek minister, daarom is het geen vrucht van een katho lieke gedachte. De christelijk-sociale kring heeft jaren lang den kinderbijslag voorgestaan. Waar het systeem werkt, daar wordt het ge waardeerd. Spr. zal gaarne zijn stem aan het ont werp geven. Een loondrukkende werking is wel-mogelijk, doch niet een noodzake lijk gevolg. Spr. is er een voorstander van de regeling bij het derde kind te doen ingaan. Dan zal van loondruk in het al gemeen geen sprake zijn. De MINISTER VAN SOCIALE ZAKEN, de heer ROMME. kan het belang van de vraag, of hier sprake is van een verzeke ring, niet goed vatten. Spr .is van oordeel, dat hier een centra- liseerende regeling noodzakelijk is, hoe wel er veel bezwaren aan kleven. De mi nister heeft echter het zwaarst laten we gen, wat het zwaarst was. Een gedecen traliseerde regeling levert de moeilijkheid op, dat in de meeste bedrijfstakken geen collectieve overeenkomst bestaat. Boven dien zouden dan de vaders van groote ge zinnen eerder gedupeerd kunnen worden. Spr. hoopt, dat later nog eens recht zal kunnen worden gedaan aan de eischen van de verschillende bedrijfstakken. Wat de kleine zelfstandigen betreft, ziet de minister geen wezenlijk onderscheid tusschen deze zelfstandigen en de loon- trekkenden. De belooning van de men- schelijke arbeidskracht is het criterium. Practisch zijn er echter tal van moeilijk- Tweede Kamer standpunt uiteen heden om tot een regeling ten aanzien van de zelfstandigen te komen. Bovendien be- hooren dezen niet thuis in dit ontwerp. Ook opneming van de werkgevers is afge stuit op practische bezwaren. Spr. hoopt, dat een weg kan worden gebaand voor de zelfstandigen. De minister staat op het standpunt, dat een loongrens niet gewenscht is, daar alle loontrekkenden onder het ontwerp moe ten vallen. Het doel van de voorgestelde regeling is de algeheele doorvoering van het beginsel, dat bij de loonbepaling re kening wordt gehouden met de gezins grootte, gebaseerd op een gezin van ge middelden omvang. Naar spr.'s gevoelen heeft deze vraag niets te maken met de stelling „loon naar prestatie", dus los van de behoefte. Alom wordt rekening gehouden met de behoefte. Ook theoretisch kan men de prestatie niet als eenigen norm verdedi gen. De prestatie-basis levert alleen ver- houdingscijfers, de behoefte-basis absolute cijfers. De basis van de loonbepaling is de re delijke bestaansmogelijkheid van den ar beider en zijn gezin. De gemeenschap moet de voorwaarden scheppen, waardoor het individu aan zijn behoeften kan voldcen. De gemeenschap mag het individu niet dringen naar beperking van zijn gezin. De gemeenschap heeft belang bij een natuurlijke ordelijke ontplooiing van het gezinsleven. Daarvoor is noodig een recht vaardige loonverdeeling. De regeling be oogt opruiming van belemmeringen om de kinderen, die er zijn, naar behooren op te voeden. Bevordering van de proge- nituur zou geheel andere maatregelen eischen. Ten aanzien van de financieele werking van de regeling meent spr., dat verbod van premieverhaal en verdisconteering in het loon niets met elkaar te maken heb ben. De minister acht het niet onjuist, dat de regeling ingaat bij het derde kind. De meeste regelingen in het particuliere be drijf beginen daarmede eveneens. Ook ten aanzien van den leeftijd is deze regeling gevolgd. Wat de wijze van uitvoering betreft, deze geschiedt primair door het bedrijfs leven, subsidiair door rijksorganen. Men zal met kracht moeten gaan in de richting van coördinatie en unificatie. Naar de opvatting van den minister wordt aan deze gedachte geen afbreuk ge daan door de 'bedrijfsraden- in te schake- len. Spr. hoopt, dat de Kamer de uitvoering van de regeling zal accepteeren. Om 18.10 uur wordt de vergadering ver daagd tot hedenmiddag 1 uur. Aan- en verkoop van lO.Kerkelijke fondsen V/ 2052 BINNENLAND H. M. DE KONINGIN NAAR HET LOO. Iï. M. de Koningin is vandaag naar het Loo vertrokken. Zij heeft op de reis daarheen een kort be zoek gebracht aan Soestdijk. „PIET HEIN" IN GORCUM. Het heele stadje in rep en roer. Maandagmiddag arriveerde te Gorcum het prinselijk jacht „Piet Hein", dat voor den wal ligplaats nam. Trok het jacht toen reeds groote belangstelling van de zijde der bevolking, tegen den avond werd het rustige stadje in opschudding gebracht door het nieuws, dat H. K. H. Prinses Juliana met Prinses Beatrix per auto was aange komen om zich aan boord te begeven van de „Piet Hein". Deze mare deed de bevol king naar de haven stroomen, met het ge volg, dat de politie moeite had om de me nigte in bedwang te houden. De halve be volking verzamelde zich voor de aanleg plaats van het jacht en veroorzaakte zoo'n drukte, dat de kapitein van de „Piet Hein" opdracht kreeg, den walkant te verlaten en midstrooms te gaan liggen om daar de komst van Prins Bernhard af te wachten. Omstreeks zeven uur arriveerde Z. K. H. er. begaf zich onmiddellijk per motorboot naar de „Piet Hein". Kort daarop vertrok het jacht naar Dordrecht, waar het om ne gen uur in de zeehaven ligplaats nam. Gistermorgen om halfnegen is de „Piet Hein" vertrokken. Het jacht voer door de Kil in de richting van het Hollandsch Diep. „Telegraaf". DE „PIET HEIN" TE VLISSINGEN. Hedenmorgen omstreeks 9.45 uur is de „Piet Hein" met de prinselijke familie aan boord Vlissingen binnengeloopen en heeft ligtplaats genomen bij de sluis. WERKLOOSHEID IN DE WEEK 22 TOT EN MET 27 MEI 1939. De directeur van den rijksdienst der werkloosheidsverzekering en arbeidsbe middeling deelt- de volgende resultaten mede van de verzameling door het centraal bureau voor de statistiek van de voorloo- pige gegevens over de week 22 tot en met 27 Mei 1939. Arbeidsbemiddeling. Op 27 Mei 1939 v.aren bij de organen der openbare arbeidsbemiddeling inge schreven 295.830 werkzoekenden (280.696 mannen en 15.134 vrouwen). Hiervan waren 216.336 (205.953 mannen en 10.383 vrouwen) werkloos en waren 62:966 personen door overheidshulp te werkgesteld bij cultuur-technische en ad ministratief daarmede gelijkgestelde wer ken. Blijkbaar waren er. dus 16.528 perso nen als werkzoekenden ingeschreven, die in het vrije bedrijf werkten, doch ander werk zochten. Werkloosheidsverzekering. In de week van 22 tot en met 27 Mei 1939 waren bij gesubsidieerde vereenigin- gen met werkloozenkas aangesloten 585.866 personen, waaronder 11.163 landarbeiders. Van de 508.793 verzekerden buiten de landarbeiders was het werkloosheidsper centage 18.8 (in de vorige verslagweek, 8 tot en met 13 Mei 1939, was dit percen tage 19.5). In de overeenkomstige verslagweek van .Mei was het werkloosheidspercentage in de laatste jaren als volgt (in het tijdvak Mei tot en met November worden bij de berekening van de percentages de landar beiders buiten beschouwing gelaten): 1932 24.3 1933 25.3 1934 25.1 1935 30.0 1936 31.0 1937 24.7 1938 23.P 1939 18.8 Werkloosheids-ondersteuning. Van de 216.336 ingeschreven werkloozen ontvingen in de week 22 tot en met 27 Mei 1939 ondersteuning ingevolge de rijks steunregeling 115.000 kostwinners, kostgan gers en alleenvvonenden, d.i. 43.000 min der dan overeenkomstige verslagweek van 1938. Tewerkstelling door overheidshulp. Op 27 Mei 1939 waren direct tewerkge steld. a. bij cultuur-technische en administra tief daarmede gelijkgestelde werken 62.000 personen; b. bij werkfonds-werken 3.000 personen. T i 1 'l personen. Het aanta1 is ohgeveer 18.000 hooger dan in dc overeenkomstige verslagweek van 19C-3. Aargenomen, dat bij de werken van g'.or-p a. de directe tewerkstelling per man medebrengt eer, tewerkstelling in het vrij bedrijf van 0.4 man en bij de werken van groep b, van 1.8 man, was in totaal door overheidshulp tewerkgesteld ruim 91.000 man. PROCES TUSSCHEN TWEE PREDIKANTEN. Lid van N. S. B. acht zich belecdigd. De Amsterdamsche predikant ds. L. C. W. Ekering, lid van den N. S. B., heeft den se cretaris van den bond van Nederlandsche predikanten, ds. D. B. voor de civiele kamer van de Haagsche Rechtbank gedagvaard, aangezien dr. E. zich in zijn eer en goeden naam aangetast achtte door een artikel in het orgaan van den bond van Nederland- sche predikanten in November van het vo rig jaar verschenen. Eischer vorderde als vergoeding van de schade en tot betering van het nadeel in eer en goeden naam geleden, een bedrag van ƒ1500. In Maart van dit jaar had ds. B. voor ditzelfde feit voor den Haagschen Politie rechter terecht gestaan en was tot een geldboete veroordeeld. Nadat de zaak Dinsdag tot de civiele rol van de Haagsche Rechtbank was gebracht, werd zij voor verdere behandeling tot Sep- j tember van dit jaar uitgesteld. OF PREDIKANT ÓF RAADSLID. De ..Standaard" meldt: In zijn vergadering heeft de kerke- raad der Ned. Hervormde Gemeente van Amsterdam met groote meerder heid een motie aangenomen, waarin de kerkeraad uitspreekt, dat hij het on- gewenscht acht, dat een predikant zijn ambt verbindt met het lidmaatschap van den Gemeenteraad. Deze uitspraak houdt natuurlijk aldus de „Vooruit" verband met de candida- j tuur van ds. L. C. W. Ekering op de candi- datenlijst der N. S. B. voor de raadsverkie zingen van heden te Amsterdam en de ver klaring door ds. Ekering gegeven, dat hij, indien hij gekozen wordt, die benoeming zal aanvaarden. DE AFGIFTE VAN KEURINGS CERTIFICATEN BIJ EXPORT NAAR DUITSCHLAND. Wij kunnen met voldoening mededeelen, dat minister Steenberghe, die in den laat- sten tijd herhaaldelijk verkeerde toestan den heeft geredresseerd, wederom een der gelijke beslissing heeft genomen, aldus het „Hbld." Hij heeft n.l. besloten tot intrekking van den brief, waarin de Ned. Alg. Keurings dienst (landbouw) werd aangewezen als in stituut voor afgifte van uitvoercertificaten bij den export van groentezaden naar Duitschland, met volkomen negatie van het keuringsinstituut van de producenten en handelaren (B. K. Z.) EEN STAD WIJDT ZICH TOE AAN KONING CHRISTUS. 7000 kinderen zetten het feest in. Ons mooie katholieke Brabant, de derde provincie des lands, heeft traditie-volle feesten, waaraan het geheele volk spon taan medewerkt. Den Bosch, de stad van de „Zoete Lieve Vrouwe", is daarin wel het meest- bekend. Maar ook Tilburg heeft haar specifiek eigen feest, als in de Juni maand heel deze stad zich toewijdt aan het H. Hart van Jesus. Weken tevoren wordt aan deze „omme gang" reeds gewerkt .achter stille klooster muren en in de huiskamers van rijken en armen, want alle standen rekenen het zich tot een eer mee te mogen doen. Vrijdag, op 't feest van het H. Hart, was het de dag van de kinderen. In de ochtenduren trokken de kleinsten in kleurrijke stoeten naar dc eigen parochie kerken om hun prille jeugd in ongerepte reinheid aan den Koning-Kindervriend toe te wijden. 's Middags om 2 uur waren wij getuigen van de inmposante kinderhulde op den Heuvel, het hart van de snel-grceiende in dustriestad Tilburg. Eerst kwamen de leerlingen der Mulo- scholen, om de afzetting van het terrein te verzorgen. Het verkeer in de binnenstad is omgelegd en gemoedelijke politic-agen ten weten alles keurig te regelen. Van alle kanten komen nu de biddende en zingende kinderen het Heuvelplein op, onder lei ding van het onderwijzend personeel. Pa ges en bruidjes, in alle schoon e tinten vanaf wit tot rood, allen voorzien van vlaggen of bloemen of schilden, vullen het plein. Tegen den .voorgevel van de St. Jo- sephskerk is een groole stellage gebouwd en daarop nemen de bruidjes plaats, hon derden en honderden, hoog oprijzend te gen het kerkgebouw, 't Is prachtig! Omstreeks drie uur zette een zeer goed spreekkoor de hulde in: Mijn kind, ziet gij het kruisbeeld wel? Dat vleesch, gefolterd wreed en fel, Dat hoofd, gekroond met doornen? En zoo werd heel het drama van Calva- rie in de herinnering geroepen om te be ëindigen met dankbetuiging, aanbidding en hulde. Terstond daarna klinkt het „Rex cle- mentissime", gezongen door een krachtig koor en als het „Laude Jerusalem" door duizenden wordt meegejubeld, wuiven er duizenden palmtakken en bloemenruikers, het lijkt één veld van bloemen. Als dan de processie met het Allerheiligste nadert, zinken de duizenden op de knieën en e<*n kort Lof beëindigt deze zinrijke plechtig heid der 7000 kinderen van Tilburg. Een fleurig défilé langs het H. Hart-mo- nument volgt en alle kinderen staan hun bloemen af, zoodat, als tegen vijf uur al len weer naar hun scholen zijn terugge keerd, een stapel bloemen het beeld siert. Zondag 18 Juni, de groote dag. In de 20 parochie-kerken wordt onder de H. Mis sen gepreekt over: „De vrede in ons cn rondom ons", duizenden gaan ter H. Tafel om dezen hoogtij-dag te doen slagen. Til burg moge een stad zijn van onderwijs en opvoeding, van handel en industrie, net is toch vóór alles een stad van geloof. Om vijf uur zal de groote bid-stoet op den Heuvel arriveeren. maar een uur te voren is in de straten der binnenstad met moeite een plaats te krijgen. Tienduizen den willen getuigen zijn en meegetuigen. De vlaggen hangen statig, de zon schijnt verrukkelijk en de stemming is opperbest. Precies vijf uur komt er eenige bewe ging en ja, de kop van de stoet is nu te zien. Koorknapen dragen een doek met de bekende intentie. De openingsgroep wordt gevormd door maagden in wit en geel en groen, met palmtakken en witte bloemen: daarachter volgen deputaties van alle kloosters van Tilburg en dat zijn er heel wat! De onderwijsinstellingen en vereeni- gingen zijn ruim vertegenwoordigd door „St. Olof", door Lycea en studiehuizen. Onderwijzersbond etc. De godsdienstige en cultureele vereenigingen, waaraan deze stad zoo rijk is, vormen een geweldig deel en het zijn vooral „Brabantia Nostra" en de groep Onderofficieren, die in 't oog springen. Groote deputaties van liefdadige en sociale vereenigingen en van de jeugd organisaties sluiten dit gedeelte af. Dan volgen de twintig parochies van Til burg en elke groep brengt een geschenk mee voor den Christus-Koning, n.l. een schitterende bloemenmand. Congregaties met hun vaandels vormen hier het leeu wendeel. Toen kwam de hoofdgroep, waarvan dit jaar weer bijzonder werk was gemaakt. Almacht, Wijsheid en Liefde, omgeven door Acolytcn.' gevolgd door de drie Aarts- engelen en omgeven door Engelen cn.... onnoozele kinderen. Helena met het kruis, Veronica met de doek en vrouwen met specerijen gingen langszij ec*f enorm kruis, waarachter de vier Evangelisten wandelden. De Machten, de Krachten en de Heerschappijen omringden de Zon en de Maan en Engelenkoren in groen en goud, in zilver en wit sloten het af. De slotgroep was „de hulde van Til burg". Het wapen der stad werd gevolgd door de stedemaagd met kroon en sleutels. Dichtkunst, schilderkunst en beeldbouw kunst; de wetenschap, de handel en de in dustrie, zij allen, uitingen van geest en middelen van bestaan, brachten hulde aan Koning Christus. Twaalf zangkoren en vier harmonieën liepen in deze stoet, die kilometers lang was, mede en het was zes uur eer het plechtig Lof een aanvang nam. Een men- schenmassa, die toch niet te schatten is, vulde het groote plein; de menschen stonden op de balcons en puilden uit de vensters, het moeten er tienduizenden zijn geweest. Pastoor van Erp van de parochie Ko ningshoeven, sprak deze massa toe. Hoe heerlijk, aldus spr., is dit schouwspel van kleurenpracht en geloof, van hulde en liefde. Terwijl Christus wordt gebannen Jaarverslag Philips Gloeilampenfabrieken. Verschenen is het verslag over het boek jaar 1 Mei 1938 tot 30 April 1939 der N.V. Philips gloeilampenfabrieken te Eindho ven. Aan het verslag van commissarissen ontleenen wij: De heer Dr. Ir. G. L. F. Philips en Mr. Aug. Philips hebben den wensch te ken nen gegeven als commissarissen te willen aftreden. Aan de Algemeene Vergadering van Aan deelhouders op 6 Juli a.s. zal worden voor gesteld te benoemen tot Commissarissen der Vennootschap de heeren Mr. D. Crena de Jongh, Pfresident van de Nederland sche Handel Maatschappij, Mr. L. A. Ny- pels, Raadsheer in den Hoogcn Raad der Nederlanden en Mr. H. L. Woltersom, Di recteur van de Rotterdamsche Bankveree- niging. Tevens acht Dr. A. F. Philips het oogen blik gekomen zijn functie van President der Directie neder te leggen. Het is Com missarissen een groote voldoening dat Dr. A. F. Philips, die gedurende bijna 45 jaren, waarvan dc eerste 27 jaren gezamenlijk met Dr. Ir. G. L. F. Philips en sedert eind 1936 bijgestaan door Ir. P. F. S. Otten, de directie van onze Vennootschap heeft ge voerd, zich beschikbaar heeft gesteld tot ons College toe te treden. Het ligt in ons voornemen om, na zijne benoeming door de Algemeene Vergadering tot Commissaris, hem het voorzitterschap van het College op te dragen en hem tevens te benoemen tot gedelegeerd Commissaris. In verband met het aftreden van Dr. A. F. Philips als President der directie wordt aan de Algemeene Vergadering van Aan deelhouders voorgesteld in zijn plaats te benoemen: Ir. P. F. S. Otten en tot direc teuren te benoemen de hccren mr. H. F. van Walsem, O. M. E. Loupart en ir. F. J. Philips. Aan het verslag van de directie wordt ontleend: Het resultaat stemt tot tevredenheid in dien men in aanmerking.neemt, dat ook gedurende het verslagjaar internationale moeilijkheden en spanningen hebben ge- heerscht, waarvan de invloeden aan een zoo internationaal werkend concern als het onze niet voorbij zijn gegaan. De personeelbezitting van de Neder landsche en buitenlandsche bedrijven be droeg per begin Mei 1938: in Nederland 19.000. buiten Nederland 25.000, totaal 44.000; per begin Mei 1939: in Nederland 19.000, (buiten Nederland 26.000, totaal 45 000. De exploitatierekening sluit met een voordeelig saldo van f 8.038.591 (8.015.307). Voor de houders van aandeelen is hier van voor uitkeering beschikbaar met inbe grip van het onverdeeld dividendsaldo van net vorig boekjaar ad 72.261 (39,394) in totaal 6.976.362 (0.924.029), zoodat kan worden uitgekeerd: aan de houders van 6 pot. cum.' pref. winstd. aandeelen 7 pet. (als v. j.), idem uitgifte Dec. 1938 2 1/3 pet., aan de houders van gewone aandee len 11 pet. (als v. j.), waarna overblijft een onverdeeld dividendsaldo van 112.921 (72.261). Voor tantièmes wordt voorts bestemd 591.908 (589,916) en voor belangen perso neel 542.582 (540.756). De televisie. In de laboratoria werden dc proefne mingen op het gebied der televisie voort gezet. De resultaten van deze proefnemin gen zijn zeer gunstig waardoor men in staat is ontvangtoestellen te houwen, die tot de beste op '.dit gebied behooren. De Engelsche dochtermaatschappij zal binnenkort televisie-ontvangapparaten op de markt brengen, die in verscheidene uit voeringen gefabriceerd worden; onder meer een uitvoering, waarbij televisie- en radio ontvangst in één toestel gecombineerd zijn en een andere, waarbij een bccldnntvan- ger is gemaakt als oen afzonderlijk toestel, dat aan eiken radio-ontvanger kan worden gekoppeld. In andere landen, waaronder ook Ne derland, neemt men nog een afwachtende houding aan. Mochten er in deze landen plannen op dit gebied tot uitvoering ko men, dan zijn de fabrieken gereed, om zoo- wel de zenders ais de ontvangtoestellen te leveren. uit landen en steden, terwijl men Hom de jeugd ontneemt, komt katholiek Tilburg bijeen in deze openlucht-kerk, om in het openbaar te getuigen van geloof, hoop en liefde. En spr. prees de stad om het geloof en de liefde, om de eerbied voor de pries ters; want Tilburg is een stad van vele en goede priester- en kloosterroepingen! Hierna volgde de hernieuwing der toe wijding en dan, machtig als in een Kathe draal, barst de menigte los in het „Feest lied" en 't klinkt: U Koning van Tilburg zoo groot en zoo goed, U eerherstel, liefde, aanbidding en groet, Het bekende koor der Fraters zingt dan. het Sacris Solemn is en na een gemeen schappelijk „Tantem Ergo" valt een aan grijpende stilte. Wie knielen kan knielt, maar 't is zoo vol, dat velen het hoofd bui gen. Dan neigen de vaandels en vlaggen, de politie staat in forma, altaarschellen klingelen door wel twintig luidsprekers, Christus-Euchan Licus zegent Zijn volk... „Aan U, o Koning der eeuwen", juicht het nu op het plein, in de straten, overal waar menschen zijn. Tilburg bejubelt den Christus treffen<j-mooi. In de stad heerscht dan nog groote drukte tot laat in den avond. En het caril lon der St. Josephskerk jubelt feestklan ken. Tilburg. S. M.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 7