Peek&Cloppenburg De blokkade te Tientsin qQJ1 Regenjas Vrouwen en kinderen verlaten concessie de WAAROM TRAINEEREN DE ONDER HANDELINGEN TE MOSKOU Hel Verre Oosten is niet in 't geding BUITENLAND WOENSDAG 21 JUNI 1939 DE LE1DSCHE COURANT TWEEDE BLAD - PAG. 6 VRACHTAUTO BREEKT DE BLOKKADE Het vrijwilligerskorps van de Britsche concessie heeft gisteren order gekregen zich voor onmiddellijke mobilisatie gereed le maken. Een Engclsche vrachtauto, geladen met een groote hoeveelheid groenten, heeft de blokkade verbroken. De auto werd bege leid door een detachement Britsche troe pen en kon de Japansche afzetting onge hinderd passeeren. De groenten waren op geladen in het door de Japanners be- licerschte gebied rondom de concessie. Twee Britsche kustvaarders zijn van Sjanghai naar Tientsin vertrokken met le vensmiddelen, zooals tarwe, meel, groen ten en fruit. Inmiddels zijn honderd Engclsche vroy- wen en kinderen uit de concessie vertrok ken naar Tsjingwantau, Peitaiho en andere zomerverblijven. Een gedeelte is per boot van de concessie naar Tongkoe aan den mond van de Hai gebracht, waar een Britsch stoomschip de menschen opnam. De Japanneezen kwamen niet tusschen- beide. De door de Japanneezen aangewakkerde anti-Britsche agitatie in het door de Ja panneezen beheerschte gebied duurt onver minderd voort. De Chineesche hotelhou ders hebben gisteren in een geschrift over gave van de Britsche concessie gevraagd en allen Chineezcn, die de concessie willen verlaten, logies tegen den halven prijs aan geboden. BRITSCHE DIPLOMATIEKE STAPPEN. Verzoeken afgewezen. zoek aan de afzettingen, zoodat slechts nu en dan versche aanvoer binnen komt. „De algemeene toestand, aldus Hali fax, is nog niet duidelijk. In de situatie, ontstaan door den oorspronkelijken eisch tot uitlevering van vier Chineezen, schijnt verwarring te zijn gekomen, doordat een belangrijker punt van algemeene politiek naar voren gebracht is. In dit opzicht heeft Japan echter geen formeele stappen ge daan en men hoopt nog, dat een plaatse lijke regeling spoedig gevonden zal wor den. De Britsche regeering heeft zich bereid verklaard, maatregelen te bespreken ter verzekering van wat altijd haar doel te Tientsin geweest is: de neutraliteit van de concessie te Tientsin, die in geen geval de basis van vijandige actie mag zijn. De Britsche regeering vertrouwt, dat de Japansche regeering. evenmin als de Brit sche, het terrein van geschil wenscht uit te breiden, of den toestand, die reeds uiterst moeilijk is, te compliceeren. De regeering is zich tevens ten volle bewust van de reacties, die het bestaande geschil heeft op de positie van de ande re Britsche en internationale nederzettin gen in China. Zij staat in het nauwste con tact met de regeeringen van Frankrijk en de Vereenigde Staten". NIEUWE JAPANSCHE ACTIE BIJ SWATAU. Volgens een officieel Japansch commu niqué rukken de Japansche afdeelingen, die op twee plaatsen in de nabijheid van Swatau aan land gegaan waren, naar het binnenland op, den hardnekkigen tegen stand der Chineezen ten spijt. Er zijn op het oogenblik te Swatau on- veer 150 vreemdelingen gevestigd. On der hen zijn 80 "Engelschen en 40 Ame rikanen; verder komen er Franschen, Duit- schers en Portugeezen. De Britsche torpedobootjager „Thanet" en de Amerikaansche torpedobootjager „Pillsbury" bevinden zich ter plaatse, ten einde den Britten en Amerikanen bescher ming te verleer en. Wang-Tsjing-Wei achter de schermen? Uit zeer betrouwbare bron wordt te Hongkong vernomen, dat Wang-Tsjing-Wei, de vroegere ondervoorzitter van den uit voerenden Joean, de Japansche regeering onlangs heeft voorgesteld vier punten van zijn programma ten uitvoer ie leggen. Ja pan zou de steden Swatau en Pakhoi moe ten nemen om voorziening van de Chi neesche troepen uit het Zuid-Westen te verhinderen. Hei zou het vierde roode le ger van het gros der Chineesche troepen moeten afsnijden door een nieuwen aan- va1 in het Jangtse-gebied. Het zou Sianfoe en de communistische hoofdstad Jennan moeten bezetten om ravitailleering van Rusland uit te voorkomen. Wang zou dan bereid zijn een nieuwe regeering te vormen en toe te treden tot het anti-Komintern verdrag met de bedoeling, aan dc zijde der spilmogendheden te staan in geval van een wereldconflict. In politieke kringen te Hongkong acht men den Japanschen aanval op Swatau ernstig, omdat het een aanwij zing is voor een nieuw offensief tegen de Westersche mogendheden. Een krachtige houding dezer mogendheden, aldus zegt men, zou thans beslissend zijn, als zij haar positie in het Verre Oosten willen behouden. c'U Vlec/coile iifcclclïi'ii hoor \fLieren et/ engel ui AlleenvenUoop BREESTRAAT LEIDEN De Britsche ambassadeur te Tokio heeft inmiddels, zooals gemeld, opnieuw een be zoek gebracht aan Arita, den minister van buitenlandsche zaken, welk bezoek een kwartier duurde. Naar verluidt, heeft de ambassadeur ver zocht, dat de Britsche bewoners der con cessie op dezqlfde wijze zullen worden be handeld als de andere buitenlanders, waar bij hij er op wees, dat dê Britsche onder danen op discrimineerende wijze werden behandeld door de Japansche controlepos ten. Tenslotte heeft hij verzocht de controle op de goederen, welke naar de concessie worden vervoerd, le verzachten. De Asa hi Sjimboen" meldt, dat de Ja pansche regeering het Britsche verzoek tot afschaffing van de discrimineerende maat regelen tegen de Engelschcn te Tientsin en van de vertragende controle op levensmid delen heeft afgewezen. De minister van buitenlandsche zaken, Arita, heeft den Britschen ambassadeur van deze weigering op de hoogte gesteld. Hij heeft verder medegedeeld, dat de Japansche regeering het standpunt der militaire autoriteiten te Tientsin steunt en dat zij niet in staat is aan de Britsche ver langens tegemoet te komen, zoolang Enge land zijn standpunt en houding ten aan zien van den nieuwen toestand in Oost- Azië niet grondig herziet. DE HOUDING VAN AMERIKA. In welingelichte Amerikaansche kringen verklaart men, dat de Amerikaansche zaak gelastigde bij een bezoek aan het Japan sche ministerie van buitenlandsche zaken twee krachtig gestelde nota's heeft over handigd. In een dezer nota's wordt een op somming gegeven van de schade, aan Ame- rikaanschen eigendom in China aangericht door de Japansche luchtaanvallen, hoewel Japan verzekeringen op dit punt gegeven had. In de tweede nota wordt gevraagd, dat de levensmiddelenvoorziening te Koe- langsoe niet langer gehinderd zal worden. In beide nota's wordt in krachtige bewoor dingen onmiddellijke voldoening verlangd. In geval deze niet zou worden gegeven, zou Washington zich het recht voorbehou den, de publieke opinie in de Vereenigde Staten in te lichten over de willekeurige wijze, waarop de Japansche militaire auto riteiten omguan met dc rechten der mo gendheden in China". In dezelfde kringen legt men er den na druk op, dat dc Amerikaansche diplomatie door deze nota's, die volgen op het bemid delingsaanbod, op discrete maar duidelijke wijze "wil doen uitkomen, dat „de Vereenig de Staten geenszins onverschillig zijn voor het lot der Fransche en Britsche conces sies te Tientsin". HALIFAX ACHT DEN TOESTAND NOG STEEDS NIET DUIDELIJK In het Engclsche Hoogerhuis heeft de minister van buitenlandsche zaken, lord Halifax, gisteren verklaringen afgelegd over den toestand te Tientsin, welke in hoofdzaak gelijkluidend zijn aan die, welke Chamberlain eergisteren in het Lagerhuis heeft afgelegd. Halifax deelde o.a. mede, dat de blok kade door de Japanners met de grootste gestrengheid wordt gehandhaafd. De aan voer van aan beedrf onderhevige levens middelen, zooals groenten, melk en ijs, wordt vertraagd door een streng onder- ENGELSCHE EN RUSSISCHE TEGENSPRAAK In officieele kringen te Londen wordt verklaard, dat dc berichten, volgens welke de onderhandelingen van Strang en Molo- tof óók op het Verre Oosten betrekking hebben absoluut in strijd met de waarheid zijn. Naar Reuter verneemt worden bedoelde besprekingen uitsluitend op een strikt Europeeschen grondslag gevoerd. Ook Moskou verklaart naar aanleiding van het door sommige Duitsche bladen ge publiceerde bericht,*volgens hetwelk dc Sovjetregecring bij de onderhandelingen met Engeland en Frankrijk zou staan op een garantie voor de Russische grenzen in het Verre Oosten, hetgeen een beletsel zou zijn voor het tot stand komen van een ac- coord, dat dit bericht beslist van allen grond ontbloot en niet meer dan een ver zinsel is. DUITSCU COMMENTAAR OP HET DEMENTI. In verband met bovenstaand dementi geeft het Duitsche Nieuwsbureau het vol gende commentaar: „De Moskousche onderhandelingen zijn, zooals bekend is, sedert de vorige week Vrijdag nog steeds niet hervat, omdat gelijk reeds herhaaldelijk gemeld is, de kwestie der schriftelijke vastlegging der Britsche verplichtingen ir. het Verre Oosten in geval van een Sovjetrussisch-Japansch conflict den Britschen onderhandelaars zoo onaangenaam is, dat zij tot dusverre er nog niet toe hebben kunnen besluiten om dezen Russischen eisch te aanvaarden. Als even onaangenaam gevoelt men het in Londen, dat dit pijnlijke dilemma der Britsche bui tenlandsche politiek door de Duitsche en Italiaansche pers meedoogenloos onthuld is. Daarom heeft men ook de uitwerking van het eigen, meer dan twijfelachtige „de menti" in het geheel niet eerst afgewacht en het Sovjetrussische agentschap Tass thans eveneens tot een soortgelijk „de menti" gebracht, waarin echter volgens de van ouds bekende methode wederom iets gedementeerd wordt, wat nooit tevoren be weerd is, om daai'door de ware feiten te doen vergeten. Want nog nooit heeft een Duitsch blad gesproken over de garandeering van de Russische grenzen in het Verre Oosten, wel echter in overeenstemming met de feiten Eerste Leidsche Begrafenisonderneming voor Roomsch Katholieken GEVESTIGD 1882. G. H. KLEINHANS PIETER DE LA COURTSTRAAT 22 TRANSPORT TELEFOON 1455 Tarief en uitvoering in overleg met U over de schriftelijke vastlegging van de Britsche hulpverleen in g aan Sovjetrusland in geval van een Conflict met 'Japan, het geen niet het geringste uit te staan heeft met een garandeering van grenzen. Deze even wanhopige' als stumperachtige pogin gen tot dementeeren der Londensche pers regie kunnen echter op geenerlei wijze mis leiden ten aanzien van het doode punt in de Moskousche onderhandelingen, dat na tuurlijk met het oog op de toenemende Britsch-Japansche spanning in de Tientsin- kwestie een van dag tot dag onaangenamer uitwerking heeft. DUITSCHLAND DE GRONDSTOFFENVOORZIENING VAN DUITSCHLAND EN ITALIë. Het tijdschrift „Vierjahrsplan", het offi cieele orgaan van Goering, wijdt een ar tikel aan de grondstoffen voorziening van Duitschland en Italië. Het blad betoogt, dat bij het militaire verdrag een nauwe samenwerking op het gebied der oorlogseconomie, niet mag wor den vergeten en dat beide landen alles doen om zich en elkander de noodige producten te verschaffen „in hun eigen economische ruimte". Dit streven zal nog'met grooter kracht worden voortgezet. Duitschland kan geheel voorzien in Italiaansche behoefte aan steenkool en dit land helpen bij het op richten van nieuwe autonome industrieën. Italië zou Duitschland zijde, hennep, huiden, kwikzilver, zwavel en wellicht nog andere producten leveren. In de behoeften, die de beide landen niet zelf kunnen bevredigen, kunnen bevriende staten in Oost- en Zuid- Oost-Europa voorzien. Andere neutrale landen, zooals de Scandinavische staten, de Randstaten, België, Nederland, en Zwitserland zijn, aldus het orgaan, landen, waar „de spil haar militaire economie kan completeeren". De aanvullende voorziening uit het Zuidoosten is reeds begonnen door het verdrag met Roemenië en de Itali- aansch-Zuidslavische samenwerking. De buitenlandsche handel van de spil met Zuidoost-Europa zonder Turkije bedraagt 60 pet. De economisch-mililaire besprekingen der beide bondgenooten zulllen ook betrekking hebben op verkeerskwesties, in het bijzon der op de spooiriijnen in de Alpen. Men zal verder zijn bijzondere zorg wijden aan den Donau, de Adriatische Zee en de toegangs wegen tot het Zuid-Oosten. Het blad waarschuwt tegen „de Fransch- Engelsche omsingelingspogingen" in 't Oos ten der Middellandsche Zee, de Aegeische Zee en de Dardanellen. De arbeid van de spil op het gebied der grondsloffenvoorzie- ning is „het antwoord op de wapenings plannen van Londen, Parijs en Washing ton". GROOTE NOOD ONDER BEIERSCHE GEESTELIJKHEID. Met ingang van 1 April 1939 werden de tot nu toe gebruikelijke staatssubsidies ter aanvulling van het inkomen der geestelijk heid in de zielzorg in Beieren afgeschaft. Dit was voor de kerkelijke autoriteiten een groote slag, daar de salarissen der gees telijkheid voor drie vierde teruggingen op deze bron van inkomsten. De toch reeds bescheiden 'bezoldiging der geestelijken moest nu door de kerkelijke autoriteiten opnieuw verminderd worden. Tegelijkertijd moet dc Kerk zoeken naar nieuwe bronnen van inkomsten, daar de kerkelijke bezittingen na de inflatie zelfs bij de grootste spaarzaamheid de noodzake lijke gelden niet kunnen opbrengen, zelfs niet, i wanneer van allen nieuwbouw afge zien wordt. De Kerk heeft daarom zich tot de geloo- vigen gewend met het dringend verzoek, in alle parochies het zoogenaamde „algemeen kerkengeld" in te voeren, wat hierin be staat dat alle geloovigen met een eigen inkomen vanaf hun 21 jaar een Jaarlijksche bijdrage van drie Rijksmark geven. In alle kerken zijn offerblokken aangebracht „Voor priesters, godsdienst en Kerk". Om den finantieelen toestand der Kerk eenigszins te verbeteren is in sommige plaatsen de taxe van de misstipendia ver hoogd van 2 tot 2.5 Rijksmark. ENGELAND GEEN ULTIMATUM VAN IBN SAUD. „Wij zijn goede vrienden van Engeland". Khalid Hud, de afgezant van koning Fön Saud van Arabia Saudia, die een bezoek heeft gebracht aan Hitier te Berchlesgaden, heeft in een interview, dat hij aan een vertegenwoordiger van Reuter toestond naar aanleiding van de Italiaansche berich ten volgens welke de zoori van koning Ibn Saud een ultimatum zou hebban gericht aan de Britsche regeering, verklaard: „Wij zijn goede vrienden van Engeland". Khalid Hul dementeerde ten stelligste, dat zijn bezoek aan Hitler in verband zou hebben gestaan met dit ultimatum. „Mijn bezoek, aldus spreker, was zuiver een tegen bezoek op dat, wat Goebbels verleden jaar aan het hof van den koning Ibn Saud heeft gebracht". Khalid Hud verklaarde verder, dat hij om gezondheidsredenen te Berlijn vertoefde en herinnerde er aan, dat hij tevoren een be zoek had gebracht aan Londen en Parijs. In de Wilhelmstrasse worden de Italiaan sche persberichten eveneens gedementeerd. Een welingelichte woordvoerder noemde ze onzinnig, hoewel ze op opvallende wijze door de Duitsche pers worden gepubliceerd. POLEN SPION TER DOOD VEROORDEELD. Het militaire gerecht te Krakau heeft den kanonnier Kitzinger wegens spionnage ten voordeele van Duitschland ter dood ver oordeeld. Het vonnis is reeds ten uitvoer 'gelegd. PALESTINA HET TERRORISME. Een onbekende heeft drie bommen ge worpen in een huis in het nabij Tiberias gelegen dorp Lubia. waarbij twee vrouwen en een man gedood en drie personen ge wond werden. UIT LEIDEN VERTROKKEN. H. P. v. Aggelen, Pretoria R. Beentje, den Haag, Dierenschelaan 79 B. G. J. v. Bemmel en Fam., Lemsterland, Lange- streek 58 C. Boom en Fam., Taraka M. v. d. Breggen, Loosduinen, Wilhelmina- straat 195 G. S. Briejer en Fam., den Haag, Schedeldoekshaven 16 J. W. Brou wer, Hilversum, Irisstr. 83 B. v. d. Berg, Oegstgeest, Duivenv.str. 35 H. v. Dis sel en Fam., Batavia N. v. Dijk, Val kenburg Z.H., Rijnstroomlaan 6 J. Eijnd- hoven, Zwolle, K. Kamperstr. 16 I. D. Fransen v. d. Putte, Goes, Kloetingscheweg 7 J. C. A. Th. Gentis, den Haag, Hya- cinthweg 32 H. L. G. Goeman, Renkum F. v. d. Graaf, den Haag, Benoord enh. weg 79 D. C. de Haan, Noord wijk, O. Zeeweg 6 J. A v. Haarlem, den Haag, Deimanstr. 89 S. Hamzah, den Haag, Pahudstr. 20 A. Heinen, den Haag, Marktweg 52 L. J. R. Heirman, Hille- gom, Hoofdstr. 133 N. Hoogervorst, Noordwijk, v. Speijkstr. 15 M. Israël, den Haag, Voltastr. 16 G. C. Jansson, Haarlem. Anegang 24 G. Kers, Apel doorn, Loolaan 22 G. Kesiing, Ter Aar. Oostkanaal weg C 196 J. Kops, Gouda, Dubbclbuurt 2 C. G. C. Kraneveld, Alk maar, Westerweg 102a J. H. v. Leeuwen, Sassenheim, J. v. Beijerenlaan 13 V. C. Lemmens, Haarlem, Kleverparkweg 105 R. S. Liffmann, Brussel, Rue du Conseil 11 J. F. Logeman en Fam., Bandoeng E. Meier, Duitschland M. H. Metten, Geldrop, Hout 2 H. J. v. d. Meij en Fam., den Haag, A. v. Buerenstr. 122 P. A. Mooijmans, den Haag. Spui 191a S. M. Mulder, Noordwijk, Villa de Hoeve W. Mulder en Fam., Oegstgeest, de Kempe- naerstr. 73 C. Noordman, IJsselmonde, Smaetlandschedijk 22 J. Noordenmeer, Wassenaar, Wassen, slag 12 M. J. v. Overeem, den Haag, Waalsdorper weg 44 J. Fabriek-Palm, Oegstgeest, Geversstr. 42 A. H. J. Planje, Pekalongan E. G. Remmelenkamp, Oegstgeest, Geversstr. 34 B. M. Riebeek, Aalten, Rusthuis Avond- vrede C. M. J. Rietveld, Leiderdorp, Hoogrifadescheweg 13 A. J. Schlagwein en Fam Leidschendam, Mauvelaan 24 J. Schriel, Rotterdam, L. Hillew. 11a J. P. Ket-Singeling, Woubrugge, Noordeinde 184a J. J. D. Snoek en Fam., Ede, Verl. Maanderw. 63 H. M. Starrenburg, Zoeter- woude, Miening E 104 A. M. C. Peeper- korn-v. d. Steen, Noordwijk, v. Limb. Sti- rumstr. 13 J. Uitterdijk en Fam., Batavia, Carp Altingstichting H. v. d. Veer, Am sterdam, Amsteldijk 159hs M. v. Velde, Oegstgeest, Willinklaan 1 P. Verkade, Woubrugge B 3 M. v. Vliet, Vlaardingen, Jan Steenstr. 15 G. J. Vos, Amsterdam, le Helmerstr. Ill I C. Wagemaker] Oegstgeest, H. Morschweg 45d J. M. v. d. Weg en Fam., Havelte, „Berkenrode" A. J. Witsenburg, Almelo, Sluiskade NZ 122 .C. J. Wolf, Oegstgeest, Mauritsstr. 2 E. Zijerveldw, Sassenheim, Hoofdstr. 103 C. Zwagerman, Aalsmeer, Kudelstaart. IN LEIDEN GEVESTIGD. M. J. Th. Bakker, dienstbode, Rapen burg 122. J. E. v. Beek, kantoorbedien de, Anjelierstraat la. W. A. Bense, Rijnsb.weg 179. J. Koet—Binder, Mo lenstee# 14. B. J. E. de Blank, leeraar M.O., Rijnsburgerweg 31a. N. E. M. Boorsma, leerares, Rijnsb.weg 102. J. A. Bouland, adj.-accountant, Boerhaveln. 16. S. JillebaBrant, Beschuitsteeg 5. J. de Bruin, winkelbediende, Maresingel 27a. C. J. v. Buuren, Zoeterw. Singel 98. II. L. ten Cate Brouwer, kantoorbediende, Wtssenaarscheweg 2. J. Dubbeldeman, Breestraat 7. M. L; Ouwerkerk—v. Dijk^ P. Krugei-str. 19a. I. L. Fojuth, dienst bode, Rijnsb.weg 90. J. F. Fukkcn, han delsreiziger Zaemenln 4ï. A. Gulde- nr.nd en fam., timmerrtlan, Roodborststr. 36. L. Petersv. Gurp, N. Rijn 106. L. de Haan en fam., loswerkman, Bronk- harslslraat 23. G. J. Heersink, Groenha- zengra 12. H. A. Hirt, fotolithograaf, Ma- nënpoelstraat 21. J. C. Jansen, Witte Singel 6. P. Kallenberg en fam., win- keher in fruit, Steenstraat 11. J. F. Kleenput, Terweepark 2. G. E. G. Klomp kapster, v. 't Hoffstraat 42a. W. Kramer, I.l. verpleegster, Rijnhb.weg 10. J. E. v. Ben tenv. Lambaart, Jac. Catsln. 69. J. v. Leeuwen, tuinman, ter Haarkade la. A. Leplaar en fam., straatmaker, Waardgv. 127. J. P. G. Manhave, dienstbode. Rijri.«b.weg 47a. L. J. v. d. Meide en fam boeknrukker, Kastanjekade 27. E. Mien, Morschweg 11. J. Opstal en fam., schip per aan boord „Anna". J. Fabriek Palm en fam.. J. Vossensteeg 31. Wed. C. C. Platteel-Plaisier, Apoth.dijk 29. F. Poot, Mariënpoelstraat 25a. A. C. Raat, Lammensch.weg 61. R. C. Renes, J. v. Goyenkade 20. D. de Jongv. Khijn Stieltjesstraat 51. H. v. Rossenberg, dienstbode. Morschweg 23. H. S. v. Rijn, bakkerknscht, H. Rijndijk 252. W. Sloot, hulp in de huish.H. de Vriesstraat 86. E. HengeveldSoeters, Fagelstrëat 41. G. H. Siipdonk, landarbeider, Vliet 41. T. W. Veldman, adm. rubberond., P. J. Blolfstraal. 34. L. Velthuijsen, dienstbo de, Konmginnehof 9. J. M. Verbeek, de kenwever. J. v. Goyenkade 35. J. E. Verstraalen, dienstb., Langestr. 6'M G. Vink, dienstbode, Kam. Onneslaan ^3. G. Visscher, analyste, Rijnsb.weg 9a. G. B. Vonk, winkelbediende, Diefsteeg 14. K. P. v. d. Wal, Lijsterstraat 5. II. Wiersma, II. verpleegster, Witte Singel 27. I. l'al- lenigoedZwaan, Utr. Jaagpad 25. Ik heb zoo hard ge schreeuwd, dat ik m'n stem verloren ben. Zoek dan maar 'ns in m'n oor! (Cardiff Echo).

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6