RECHTZAKEN Wilt U iets weten? BIOSCOPEN TE LEIDEN De Dieren-Jamboree WOENSDAG 21 JUNI 1939 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 12 ONREGELMATIGHEDEN BIJ HET B. A. TE GOUDERAK Op grond van loopende geruchten heeft de justitie een onderzoek ingesteld naar de administratie van het Burgerlijke Arm bestuur in de gemeente Gouderak. De uit komsten van dit onderzoek hebben er toe geleid, dat de voorzitter, de wethouder J. de B., en de secretaris-penningmeester A. R. werden aangehouden. Deze beiden heb ben zich gisteren voor de Rotterdamsche rechtbank te verantwoorden gehad, R. ter zake van verduistering en De B. wegens valschheid in geschrifte. Aan den secretaris-penningmeester A. R., 46 jaar, schilder van beroep, was ten laste gelegd, dat hij .in den loop van de jaren 1933 en 1934 een bedrag van 441.17, dat hij van het Burgerlijk Armbestuur onder zich had, heeft verduisterd. Verdachte geeft het feit toe, doch ne- weert niet de opzet gehad te hebben om het geld te verduisteren. Hij heeft dit be drag geboekt, als gestort bij de Boeren leenbank, maar dit storten schijnt te zijn nagelaten en het moet wel zoo zijn, dat ver dachte het geld in zijn zaak heeft ver bruikt. De districtsleider voor de steunverlee- ning J. C. Corver uit Voorburg, die de administratie van verdachte had onder zocht, verklaarde, dat hij een grooten chaos had aangetroffen, maar ten slotte heeft men kunnen vaststellen, dat het als gestort geboekte geld inderdaad niet was gestort. Het beleid van den burgemeester De burgemeester van Gouderak, H. Berg man, deelde mede, dat verdachte door den gemeenteraad is benoemd tot secretaris penningmeester van het Burgerlijk Arm bestuur. Die benoeming moet omstreeks het jaar L920 hebben plaats gehad en ver dachte volgde zijn vader en grootvader in die functie op. Omtrent de verduistering, die hem ten laste gelegd wordt, weet ge tuige niets. Verdachte leefde niet boven zijn stand en er was geen reden om hem te wantrouwen. Getuige had natuurlijk wel het recht tot het opvragen van de boeken. De officier, mr. J. C. V. Meischke: Waar om hebt u van dat recht dan geen gebruik gemaakt? Getuige: Dat weet ik niet. De Officier: Het was niet alleen uw recht, maar ook uw plicht, om controle uit te oefenen. Getuige: Ik meende voldoende gedekt te zijn, door het feit, dat een der wethouders voorzitter van het Burgerlijk Armbestuur was. De verdediger, mr. S. H. Smit uit Gouda, merkt op, dat reeds vier jaar geleden de burgemeester opgemerkt moet hebben, dat de boeken van verdachte naar niets leken. Getuige weet daar niets van. Evenmin heeft getuige gezien, dat op de steunlijst en de armenlijst soms dezelfde namen voorkwamen. Dokter T. Beekenkamp kent verdachte als een heel behoorlijk man. De algemeene indruk te Gouderak is, dat R. niet tot op zettelijke verduistering in staat wordt ge acht. De gewezen secretaris-ambtenaar P. H. v. d. Meulen had al eerder tegen den burge meester de opmerking gemaakt, dat het ontoelaatbaar moest worden geacht, dat de kas van het Burgerlijk Armbestuur en van de Steunverleening niet werd opgenomen. Bij een van die gelegenheden had de burge meester gezegd te weten, dat R. geen boek houdkundige was. De oud-wethouder J. de B., die evenals de dokter en de secretarie-ambtenaar als getuige a décharge werd gehoord, beves tigde, dat de burgemeester al vier jaren geleden had gezegd te weten, dat R. onbe kwaam was om boek te houden. De vertegenwoordiger van het O.M., mr. J. *C. V. Meischke, was van oordeel, dat de ten laste gelegde verduistering als ambte naar is bewezen. Verdachte heeft zich op zijn onbekwaamheid als boekhouder be roepen. Ongeveer zestien jaren heeft ver dachte de functie van secretaris-penning meester van het B. A. vervuld, zonder dat er ooit iets op zijn beheer aan te merken is geweest. Alleen de laatste jaren is er van eenige nonchalance sprake. De Offi cier is van meening, dat verdachte al ge noeg gestraft is met het door hem onder gane voorloopige arrest van 2 maanden en hij vraagt zijn veroordeeling tot een straf, gelijk aan dit voorloopige arrest. De verdediger, mr. S. H. Smit, dankt het O.M. voor zijn zachtmoedig requisitoir. Pleiter concludeert tot vrijspraak, doch mocht de rechtbank verdachte schuldig achten, dan kon pleiter zich bij het requi sitoir aansluiten. Vervolgens heeft terecht gestaan de 52- jarige touwslager J. de B., gewezen wet houder van Gouderak, die zich als voor zitter van het Burgerlijk Armbestuur zou hebben schuldig gemaakt aan valschheid in geschrifte, door op een der steunlijsten van November 1933 de handteekening te plaatsen van den werkloozen koetsier H. Raaphorst. Verdachte, die het feit toegeeft zegt, dat het de gewoonte was twee lijsten aan te leggen. Op de eene lijst kwamen de namen voor van degenen, die ondersteuning ge noten en op de andere de namen van hen. die in den onderstand waren opgenomen. Er bestonden soms twijfelgevallen, d.w.i dat men niet wist of iemand, die zich voor ondersteuning aangemeld had, moest wor den geplaatst op de lijst van de onder steunden. dan wel op die van de steun- trekkenden. Men plaatste hun naam dan op beide lijsten, doch keerde steun uit, in de verwachting, dat het Rijk 80 pet. van het uitgekeerde bedrag voor zijn rekening zou nemen. Tegelijkertijd kwam de naam ook voor op de lijst van de ondersteunden. Die onderstand werd echter niet uitgekeerd, maar daarvan werd een potje gemaakt, dat onder beheer van het Burgerlijk Armbe stuur bleef. Verdachte heeft niet gehoord, dat Raaphorst eenmaal zijn steun niet heeft ontvangen en^dat hij eens verzuimd heeft de lijst voor'ontvangst te teekenen, is vermoedeijlijk veroorzaakt doordat een ander het steunbedrag voor hem in ont vangst zal hebben genomen. Bij het na zien van de lijsten, voox-dat zij werden in gezonden, is gezien, dat de handteekening van Raaphorst ontbrak en daarom heeft verdachte toen den naam ingevuld. De koetsier H. Raaphorst zegt in de jaren 1931 tot 1934 ingezetene van Gouderak te zijn geweest. Hij behoorde er tot de steuntrekkers en wanneer hij zijn steun bedrag in ontvangst kwam nemen, moest hfj daaxwoor teekenen op een lijst. Ge tuige weet niet zeker of de op de lijst, die de president, mr. G. L. van Es, hem toont, voorkomende handteekening al dan nxet door hem is geplaatst. Hij meent ver der te weten, dat het eenmaal is voorge komen, dat een ander het steunbedrag voor hem in ontvangst heeft genomen. Dokter T. Beekenkamp, die ook in deze zaak als getuige a décharge wox'dt ge hoord, verklaart getuige te kennen als een hoogst fatsoenlijk en betrouwbaar mensch als een in alle opzichten achtens waardig burger. Dc districtsleider voor de steunverlee ning J. C. Corver zegt nog, dat er in Gou- dex-ak reeds jarenlang gesukkeld wex-d met een wanordelijk beheer. Men heeft de grootste moeite gehad met het in orde brengen daarvan. Het laatste jaar is men er eindelijk toe ovei-gegaan de administra tie te leggen in de handen van een ambte naar. De vertegenwoordiger van het O.M. achtte ook hier het ten laste gelegde be wezen. Omtrent de vraag of er nadeel kon ontstaan, zegt spr. te vermoeden, dat pleiter de onmogelijkheid daarvan zal willen aan- toonen en er zich tevens op beroepen zal, dat vei'dachte niet voor zichzelf heeft ge werkt, doch in het belang van de gemeente, ten einde zooveel mogelijk van het voor de ondersteuning noodige geld van het Rijk terug te krijgen. Spreker zegt, dat ver schillende onnauwkeurigheden zijn be gaan en dat hij er in het geheel niet van is overtuigd dat niet een deel van de gel den in de zakken van verdachte is gevloeid. Verdachte heeft bedankt als raadslid en dat wil spr. in aanmerking nemen bij het bepalen van de straf, die ook bij dezen ver dachte gesteld kan worden op een tijd, ge lijk aan dien, welke verdachte in preven tieve hechtenis heeft doorgebracht. De verdediger, mr. J. Smit uit Gouda, merkte op, dat men hier het laatste bedrijf meemaakt van een politieken strijd van jaren. Het hoofd van de gemeente heeft over vexxiachte een inlichtingsrapport in gezonden, waarin deze zijn politieken tegenstander nog een ezelstrap na gegeven heeft. Verdachte heeft 10 weken in preven tieve hechtenis doorgebracht op de be schuldiging zich aan verduistering te heb ben schuldig gemaakt. Die beschuldiging is ten slotte verbleekt tot valschheid in ge schrifte. Pleiter heeft uitvoerig de feiten uiteengezet, waarbij hij betoogde, dat dooi de daad van verdachte geen nadeel kon ontstaan, omdat er materieel niets ver anderde wanneer Raaphorst zelf teekende voor het bedrag, dat hij ontvangen had, dan wel, dat verdachte zijn naam voor ontvangst invulde. Pleiter concludeerde dan ook tot vxijspraak. Verdachte zelf zeide té hopen, dat de eer, die hem ontnomen is, hem door rechtbank zal worden teruggegeven. OUDE DAME SLACHTOFFER VAN OPLICHTERSBENDE. Tegen twee verdachten 21/2 jaar geëischt. „Dit zijn ongure, gluiperige typen met een chanteursinslag, die ook reeds aan de Fransche en Italiaansche Rivière op over eenkomstige wijze hun oplichterspractijken hebben uitgeoefend". Aldus sprak de officier van justtie bij de Arnhemsche rechtbank, mr. O. E. G. Graaf van Limburg Stirum tijdens de gistermid dag voor genoemde rechtbank vortgezette behandeling van de oplichtersaffaire, waar bij een bepaarde Arnhemsche dame het slachtoffer werd, en waarvan wij reeds melding maakten. De Rechtbank behandelde nog de zaken tegen den 46-jarigen koopman W. J. van B. en de 53-jarige Ca. Ma. H., beiden uit Am sterdam en thans gedetineerd, die ieder 2 1/2 tegen zich hoorden eischen. Verd. van B. ontkende bij het verhoor, dat hij zich voor „rechtkundig adviseur" had uitgegeven. Ook het verhaal van N. die in Duitschland in hechtenis zou zitten en die vrij gekocht zou moeten worden ver klaart hij niet gedaan te hebben. De vei'dachten erkennen wel, dat zij 100 samen gedeeld hebben als aandeel in een bedrag van 500 dat de beide eerste verdachten van mej. B. hadden losgekre gen. De kroongetuige in deze zaak was weer de gedupeerde mej. B. die verklaar de dat zij verd. van B. niet anders had ge kend dan als rechtskundig adviseur die zou trachten het geld los te krijgen, dat zij van een zekeren de W. uit Duitschland moest ontvangen. Verd. H. had zich voor gedaan als de schoonmoeder van N., die in Duitschland in gijzeling zat. Aangezien de gijzeling verband hield met het smok kelen van het geld van de W.. had getuige zich laten overhalen 500 te betalen om N. vrij te krijge.n. Men had haar angstig ge maakt voor de eventueele gevolgen en had zelfs over de gevangenis gesproken. Naderhand was men gekomen met het verhaal, dat de Z. en H. in financieele moeilijkheden verkeerden, waarbij men liet uitkomen, dat dit mede door haar schuld was. Zij had toen aan verd. H. 3600 ter hand gesteld. Bij het getuigenverhoor bleek nog, dat de gedupeerde dame eenige effecten had moeten verkoopen, om de verdachten aan geld te helpen. Bij vriendinnen had zij bo vendien nog eerst 500 en later 3600 ge leend. Een dezer vrieidinnen, die lont i*ook betrok de politie in het geval, welke spoedig door enkele arrestaties een einde aan de plunderingen maakte. De Off,icier van Justitie wees er in zijn requisitoir op, dat de methode, waarop deze beide verdachten te wex-k zijn gegaan, geheel verschil met die van de beide an dere verdachten en eischte tegen elk twee jaar en zes maanden gevangenisstraf met bevel tot terugave van het in het bezit van de verdachten aangetroffen geld (eenige honderden guldens). De ï-aadsman rnr. A. M. Cremers uit Arnhem, wees op enkele dubieuze punten de getuigenverklaringen en drong aan op een clementere straf. COMMISSIONNAIR IN EFFECTEN TOT TWEE EN EEN HALF JAAR VEROORDEELD Conform den eisch van den officier van justitie veroordeelde de Rechtbank den commissionnair in effecten P. J. K., vroe ger kantoor houdende aan de Prinsen gracht te Amsterdam, wegen- verduiste ring, namelijk het bewegen van het pu bliek door het opzettelijk verzwijgen ol verminken van ware of voorspiegelen van valsche feiten of omstandigheden tot het koopen van aandeelen van een vennoot schap en wegens het publiceeren van val sche balansen, tot twee en een half jaar gevangenisstraf met aftrek van den tijd in voorarrest doorgebracht (ongeveer een half jaar). Medio December deed de justitie een in val in het kantoor van den commissionnair, die tevens beheerder was van de N.V. Petra Prima. Korten tijd later werd hij failliet verklaard met een tekort van ruim 115.000. De officier had hem verduistering van 30 a 40.000 ten laste gelegd, als beheer der van Petra Prima gepleegd. Deze gel den had hij als beheerder der N.V. ontvan gen en direct in privé geelend. Ook de beide andere feiten door mr. Wassenbergh ten laste gelegd, achtte de rechtbank be COMMISSIONNAIR IN EFFECTEN TOT EEN JAAR GEVANGENISSTRAF VEROORDEELD Het Haagsche Gerechtshof bevestigde heden het vonnis van de Rotterdamsche Rechtbank, waarbij de 71-jarige commis sionnair in effecten J. J. V. wegens be- driegelijke bankbreuk veroordeeld is tot een gevangenisstraf van één jaar. de „Phenix". Campinchi in de Kamer en Daladier in den Senaat sloten zich daar bij aan. Daladier deelde bovendien mede, dat de regeering heeft besloten een nieu we duikboot op stapel te doen zetten, die eveneens „Phenix" zal heeten. SPOORWEGONGELUK IN KARPATISCH RUSLAND. In Karpatisch Rusland heeft zich tus- schen Polena en Aklos een spoorwegon geluk voorgedaan. Een trein ontspoorde hier tengevolge van het feit, dat de spoordijk door den regen ondermijnd was. De machinist en de stoker werden gedood, drie reizigers werden gewond. HET ONGELUK OP DEN GROSSGLOCKNERWEG. Het aantal menschen, dat om het leven is gekomen ten gevolge van het aüto-on- geluk op den Grossglocknerweg bij Heili- genblut, is gestegen tot 17. SVEN HEDIN GEWOND. De bekende Zweedsche geleerde en ont dekkingsreiziger Sven Hedin is gisteren bij een auto-ongeluk ernstig gewond. Hij in een ziekenhuis te Stockholm opgeno men. HEVIGE ONWEDERS IN HONGARIJE. In Hongarije woeden voortdurend hevi ge onweders. Nabij Eger zijn vier personen door den bliksem gedood. De stad staat onder water. OVERSTROOMINGEN IN TEXAS. In het Westen van Texas heeft aanhou dende zware regenval tot groote over stroomingen geleid. Het treinverkeer ligt stil, terwijl vele wegen onbegaanbaar zijn. Talrijke bruggen zijn door het water weg gespoeld. DRANKSMOKKELAARS IN HINDERLAAG. In den Mexicaanschen staat Puebla zijn drie inspecteurs van het federaal alcohol bureau. een korporaal en zes soldaten doodgeschoten door dranksmokkelaars, die zich in hinderlaag gelegd hadden. Buitenlandsctie berichten HET VERGAAN VAN DE „SQUALUS" DE THETIS" EN DE „PHENIX". Zou het sabotage kunnen zijn? Een resolutie, waarin gevraagd wordt om instelling van een Congrescommissie, die een onderzoek zou instellen naar de mogelijkheid, dat het verlies der drie on derzeeërs, „Squalus". „Thetis" en „Phe nix" te wijten zou zijn aan sabotage, is gis- teren in den Amerikaanschen Senaat in gediend door senator Barbour. De resolu tie verklaart, dat een commissie opdracht zou moeten krijgen om een onderzoek in te stellen naar de geheele kwestie van het optreden van buitenlandsche spionnen in de Vereenigde Staten. Dc bemanning van dc „Phenix" herdacht. In de Fransche Kamer en Senaat heb ben de voorzitters gistermiddag hulde ge bracht aan de omgekomen bemanning van Vraag: Kan iemand, die te Leiden twee kinderen beneden 8 jaar op soliede zitplaatsen op zijn rijwiel meeneemt, wor den bekeurd? Antwoord: Ja; in Leiden is het ver boden meer dan een persoon, behalve de bestuurder op een fiets te vervoeren. Vraag: Wij hebben een clivia, waarvan een bloem tusschen de bladeren zit, en niet tot zijn recht komt. Hij schijnt te ver stikken. Wat kan daar de reden van zijn en hoe kunnen wij dat voorkomen. Antwoord: Indien mogelijk de bla deren wat van elkaar halen om zoodoende de bloem, welke in de knel zit, wat ruimte te geven. Na de bloei bloem wegsnijden, plant rust geven, in het najaar extra be mesting geven, verdunde koemest, of plantenmest. Als de plant het volgend jaar weer wil gaan bloeien, dan flink water geven, plant flink in het licht zitten- en geregeld, zoo noodig dagelijks, de plant draaien, dat voorkomt, dat de bladeren naar een zijde gaan groeien. Geen bandjes, touwtjes of lintjes om de plant doen. V r a a g. Wat is de kortste en beste weg van Lisse naar Helvoirt en hoeveel K.M.? Antwoord: Lisse, Leeghwatei', Lei- muiden, Alphen, Bodegraven, Woerden, Utrecht, Culerh'borg, Geldermalsen, Tuil, Zalt Bommel, 's-Hertogenbosch, Vreght, Helvoirt. Afstand 125 K.M. Vraag: Op welke dagen wordt de kraammai-kt te Utrecht gehouden? Hoe laat vangt deze markt aan en wanneer eindigt zij? Mogen er ook bloemen ver kocht worden? Antwoord: Te Utrecht wordt Zater dags de weekmarkt gehouden. Voor bloe men en planten tot 12 uur op het Janskerk hof; kramen voor goed op de Breestraat tot pl.m. 1 uur, 's avonds alles tezamen op het Vreeburg. In den Jaarbeurstijd wordt de markt geheel op het Janskerkhof en de Breestraat gehouden. Vraag: Welke is de korste weg per fiets van Hazexswoude naar Moerdijk? Hoeveel K.M.? Moet ik nog overvaren en wat zijn de kosten? Antwoord: Hazerswoude, Benthui zen, Zoetermeer, Bleiswijk, Hillegersberg, Rotterdam, Rijsoord, Zwijndrecht, Dor drecht, Willemsdorp, Moerdijk. Afstand 50 K.M. Overvaren te Zwijndrecht. Kosten 10 cent. Vraag: Wanneer is de serie St. Willi- brordus-Hendenkingszegels, die uit 2 stuks bestaat ml. 5 cent groen en 12 y> cent blauw verkrijgbaar. Met of zonder toeslag? Kan men deze zegels aan het gewone postzegel loket of alleen aan het verzamelaarsloket krijgen? Antwoord: Deze zegels zijn zonder toeslag verkrijgbaar vanaf 15 Juni tot 15 September. Ze zijn op aanvraag aan elk postkantoor ter beschikking. De geldig heidsduur eindigt op 31 Dec. 1939. THEATER HOOFDFILMS INHOUD AANVANGSUUR KEURING Trianon: Mannen met vleugels (Fred Mac Murray, Ray Milland). Doctor Rhythm (Ma ry Carlisle, Bing Crosby). Aviatiek Muzikale comedie lederen avond 8 uur. Zondag van 27 uur. Matinée Zaterdag en Woensdag 2 uur. Goedgekeurd Luxor: Gevangene der vrij heid. (Barton Mac Lane, Chenda Far- rell). Om 30.000 dollar. (Ka the von Nagy, Georges Regaud). Dramatisch Humor lederen avond 8 uur. Zondag van 27 uur. Matinée iederen dag 2 uur, behalve Vrij dag. Goedgekeurd v. volwassenen Casino: Tarzan's gevaarlijk ste avonturen (Her man Brix). De stroopers van Alaska. (Jac Holt). Wildernis- avonturen Wildernis- avonturen Iederen avond 8 uur. Zondag van 47 uur. Zaterdag en Woens dag half drie matinée Toelaatbaar v. volwassenen Lido: Onderzee-patrouille. (Richard Greene, Nancy Kelly). Twee onmisbare vrouwen. (Loretta Young, Warner Bax ter). Avonturen op zee Dramatisch Iederen avond 8.15 u. Zondag van 27 uur. Matinée Zaterdag en Woensdag 2 uur. Goedgekeurd v volwassenen Rex: De terugkeer van den rooden Pimpernel (Barxy Barnes, So phie Stewart). Mr. Moto's laatste kans. (Peter Lorre). Romantische avonturen Dect.-film Iederen avond 8 uur. Zondag van 27 uur. Iederen dag 2 uur matinée. Goedgekeurd v. volwassenen 297. Eerst werden de resten van het kampvuur, dat on derwijl was uitgegaan, opgeruimd. Toen ging een der pad vinders, een arend, in het midden staan. In zijn eene hand droeg hij een groot vaandel waar opstond „Padvinders uit alle landen, blijft vrienden." 298. Alle jongens stonden tegelijk op en riepen als uit één mond: „wij zullen vrienden blijven." Tot weerziens op de volgende Jamboree". Hierop volgde een daverend hoe ra, driemaal herhaald en nu was de Jamboree werkelijk voorbij.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 12