Conflict te Tientsin spitst zich toe Goebbels zweept Dantzigers op de CEBUTO Engeland gaat represailles overwegen ,De verbondenheid van het bloed moet spreken" BUITENLAND Vermoedelijke eisclien van Hitier Nieuwe uitgaven MAANDAG 19 JUNI 1939 DE LE1DSCHE COURANT l./EEDE BLAD - PAG. 6 Hel Incident Is niet meer locaal te regelen ECONOMISCHE TEGENMAATREGELEN. De leden'van het Britsche kabinet wacht ten Zaterdag nadere bijzonderheden af om trent den toestand te Tientsin. Hoewel de regeering van Japan haar goedkeuring heeft gehecht aan het optreden van de Ja- pansche militaire autoriteiten te Tientsin, achtte men het nog mogelijk, dat men van de Japansche regeering nog enkele mede- deelingen zou ontvangen, welke den toe stand zouden ophelderen en de mogelijk heid bieden te onderhandelen over een re geling van het Ihcident. Indien dit evenwel niet het geval zou zijn, dan moet de Britsche regeering re presaille-maatregelen overwegen. In dit verband wordt reeds gezegd, dat de ambte naren van het ministerie van handel, het ministerie van financiën en van het mi nisterie van buitenlandsche zaken de ver schillende maatregelen, welke genomen zouden kunnen worden, overwogen heb ben en 'n rapport dienaangaande hébben opgesteld. Indien gedurende het weekeinde geen verbetering in den toestand zou zijn ingetreden, zal dit rapport eerst door de ministerieele commissie van buitenland sche zaken en vervolgens door het geheele kabinet worden behandeld. Naar verluidt zouden deze maatregelen zijn: lo. Het schrappen van Japan van de lijst van meestbegunstigde landen. 2o. Het opzeggen van het Britsch-Japan- sche verdrag van 1911, waardoor Japan zijn grootc markt op de Britsche kroonkolonies zou verliezen. 3o. Het verhoogen van de rechten op Ja pansche goederen. IIET IS GEEN LOCAAL INCIDENT MEER Verklaart de Japansche commandant te Tientsin. De commandant van het Japansche garni zoen te Tientsin heeft een aantal Chinee- sche en Japansche journalisten medege deeld, dat een regeling van de aangelegen heid der concessie moeili.ik zal zijn, tenzij Engeland zijn steun aan Tsjang Kai Sjek opgeeft. De toestand heeft zich ontwikkeld tot een volledig protest tegen de Britsche politiek van steunverleening aan Tsjang Kai Sjek, zoodat niet meer kan worden gesproken van een zuiver plaatselijk inci dent. Het incident kan niet meer geregeld worden met uitlevering der Chinee- sche misdadigers, reorganisatie van den gemeenteraad der concessie en verwij dering der anli-Japansche schoolboe ken. De hoofdzaak blijft een onvoor waardelijke herziening der Britsche politiek. Een economische blokkade tegen Japan zou onmogelijk zijn zonder de medewer king der Vereenigde Staten, die uiterst twijfelachtig is. Bovendien is Japan gereed om een blokkade het hoofd te bieden, aldus de commandant. JAPAN IS NIET BANG VOOR BOYCOT. Japansche financieele en economische des kundigen zijn van oordeel, dat indien En geland zijn dreigement van een economi sche boycot van Japan zou uitvoeren, dit grooter nadeel zou hebben voor Engeland zelf dan voor Japan. Dit oordeel wordt ge grondvest op den economischen toestand van Engeland en op de verhouding tussdhen Engeland en de Dominions. Bovendien is Engeland op het oogenbli'k niet in staat een sterke vloot naar Singapore te zenden, aan gezien het te zeer wordt vastgehouden door den politieken toestand in Europa. Do deskundigen merken verder op, dat Engeland geen oorlog kan voeren in het Verre Oosten, behalve wanneer de Ver eenigde Staten de verzekering zouden geven, dat zij actief zullen meewerken. Aangezien evenwel Tientsin geen Britsoh grondgebied is, zooals Hongkong, doch En geland hier slechts economische rechten heeft, verwacht men niet, dat Engeland hier een oorlog zal ontketenen. DE TOESTAND IN DE CONCESSIE. Volgens den diplomatieken redacteur van Press Association heeft zich geen enkele ontspanning voorgedaan tijdens het week einde in de aangelegenheid van Tientsin. „Gisteravond bestond te Londen dan ook Weinig hoop", zoo schrijft hij, .,dat een compromis tot stand zal komen, tenzij een snelle wijziging in den toestand intreedt zal het ministerieele comité voor buiten landsche zaken Maandag de kwestie van represailles bcstudeeren". De redacteur voegt hieraan toe: „Evenals in alle critieke situaties bestaat het gevaar, dat een inci dent van secundaire beteekenis een gevaar lijk conflict doet ontstaan. De ministers zullen dan ook in hun bijeenkomst den toe stand in zijn geheel bestudeeren en, zoo noodig, voorzorgsmaatregelen nemen". GEHEELE LEVENSMIDDELENTOEVOER THANS AFGESNEDEN. Het optreden der Japanneezen te Tientsin is gisteren nog een stap verder gegaan, aan gezien patrouillevaartuigen op de rivier de Hai alle schepen met levensmiddelen terug gezonden hebben. De toevoer van vleesch, visch en groenten is thans volkomen af gesneden en de bewoners van het bele gerde gebied hebben hun voorraden ver duurzaamde levensmiddelen moeten aan spreken. Rijst en meel zijn nog in ruime hoeveelheid aanwezig. In elk geval zijn de Britten in de concessie vastbesloten, on danks de blokkade stand te houden. Bij alle posten, waar voorbijgangers ge fouilleerd worden, zijn thans luidsprekers opgesteld, welke aanvallen op Engeland rondbazuinen. Overal in het onder Japan sche controle staande gebied zijn wederom anti-'Britsche strooibiljetten rondgedeeld, terwijl de campagne in de plaatselijke Ja pansche bladen tegen de Britsche politiek in China nog feller is geworden. Een Engelschman door Japanneezen gearresteerd. Een Britsen employé van den spoorweg PekingMoekden is in een gevceht met een Chineesch politieagent in Japanschen dienst 'bij de barricade aan de grens van de Britsche nederzetting gewond en door de Japanneezen gearresteerd. De Britsche consul-generaal heeft vergeefs gepoogd zijn vrijlating te verkrijgen. Duitschland steunt de aan spraken van Dantzig. „DE FüIIRER MOET NAAR DANTZIG KOMEN". In den stadsschouwburg van de vrije stad Dantzig heeft dr. Goebbels Zaterdag een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide dat de Dantzigers dezelfde taal spreken als de Duitschers en stamden uit hetzelfde ras, zij zijn door hetzelfde lot gebonden en der halve moeten zij terugkeeren tot het rijk. Hun verlangen hiernaar is groot en slechts een wereld, waarin nijd, afgunst en wan begrip heerschen, kan willen pogen zich te verzetten tegen dezen drang. Hierdoor is evenwel de stad een inter nationaal probleem geworden. Zij heeft het ongeluk aan de monding van de Weichsel te liggen en volgens de mooie theorie van Warschau behooren steden, welke liggen aan riviermondingen steeds tot de landen, waardoor de rivieren stroomen. Volgens deze theorie behoort ook Rotterdam tot Duitschland, want het ligt aan de monding van den Rijn en de Rijn is een Duitsche ri vier. Goebbels herinnerde vervolgens aan de woorden van den Britschen minister van buitenlandsche zaken, dat Londen ver langde, dat het vraagstuk Dantzig wordt geregeld in vriendschappelijke onderhan delingen en stelde hiertegenover, dat En geland Polen een blanco volmacht heeft gegeven en poogt Duitschland en Italië te omsingelen. Men vergist zich evenwel, wanneer men meent een onmachtig, burgerlijk en zwak Duitschland voor zich te hebben, het na- tionaal-socialistischc rijk is niet zwak en onmachtig, doch beschikt op het oogenblik over de sterkste weermacht ter wereld. Het wordt ook niet door laffe bourgeois geregeerd, doch door Adolf Hitler en der halve acht men het gepraat te Warschau en Londen voor spelen met woorden, dat het gebrek aan macht en vastberadenheid moet verbergen. Vervolgens vroeg Goebebls: „Wat deert u dit? Gij Dantzigers wilt terug in het rijk, dit blijkt uit de spontane begeestering, waarmede gij mij als af gezant van den Fuehrer hebt begroet. Thans moet de verbondenheid van het bloed spreken van het volk van Dant zig met het groot Duitsche rijk en ook de vastberadenheid er moge van kome wat wil de onverbreekbare trouw aan het gemeenschappelijke va derland te bewaren. „Weest overtuigd, dat ieder in Duitsch land uw wenschen kent cn deelt en met gelijke trouw naast u staat, waarmede gij, aan het rijk hangt. Wat wij in Duitschland willen, is eveneens duidelijk. De Fuehrer heeft in het in zijn jongste rede in den rijksdag gezegd op een wijze, v/elke niet voor misvatting vatbaar is, toen hij ver klaarde: „Dantzig is een Duitsche stad en zij wil terug tot Duitschland". Dit moet de wereld begrepen hebben en de wereld moét ook uit het verleden hebben geleerd, dat de Fuehrer geen holle woorden gebruikt. Zij vergist zich op gevaarlijke wijze, wan neer zij meent dat h;j terugschrikt voor dreigementen of voor pressie kapituleert. Daarom kunnen de Dantzigers rustig in de toekomst, moedig, dapper en oprecht blijft, sche rijk staat aan hun zfjde. „Ik ben gekomen om u te sterken in uw vastberadenheid, en nu hebt gij mij ge sterkt. Ik verlang van u, dat gij ook in de toekomst, moedig, dapper en oprecht bijlft, Duitschland is overal, waar Duitschers staan en dus ook bij u". Deze rede van Goebbels werd telkens door luid gejuich onderbroken. Steeds weer riepen de toehoorders „de Fuehrer moet naar Dantzig komen", „wij willen terug in het rijk" en „een volk, een rijk, een Fuehrer". WEINIG REACTIE IN POLEN. De betoogingen van Zaterdag en Zondag in Dantzig bij gelegenheid van de sluiting der cultureele week in tegenwoordigheid van Goebbels hebben slechts een zwakke echo gewekt in Polen. De redevoering van Goebbels is in een korte samenvatting ge publiceerd in de Poolsche dagbladen, waar bij men de passage heeft overgenomen over de inlijving van Dantzig bij Duitschland. De schaarsche commentaren, die tot uit drukking komen in de opschriften der dag bladen, noemen de verklaringen van Goed- bels een propagandarede, een theatrale re de, een brutale rede. „Eigenlfjk, aldus verklaren Poolsche kringen, brengt de redevoering van Goeb bels geen enkel nieuw element. Zij her haalt slechts de verklaring van Hitler van 28 April, waarin hij Dantzig opeischte en waarop Beek duidelijk de houding van Po len heeft gedefinieerd". POLEN DREIGT DANTZIG MET REPRESSAILLES. De persdienst van den Senaat van Dant zig deelt mede, dat de diplomatieke verte genwoordiger van Polen te Dantzig door een van zijn legatie-secretarissen heeft la ten meedeelen, dat iedere maatregelvan de autoriteiten van Dantzig, welke Poolsche onderdanen of Poolsche eigendom betreft, dubbel en drievoudig zal worden vergol den door Poolsche maatregelen tegen Dant zig. De regeering van Dantzig heeft thans de diplomatieke vertegenwoordiging van Po len te Dantzig een nota gezonden, waarin wordt gezegd, dat ook Dantzig vast beslo ten is in de toekomst een dergelijke hou ding aan te nemen. DUITSCHLAND GESTEUND DOOR STEVIGE MILITAIRE PLANNEN. Volgens een Engelsch blad. De diplomatieke redacteur van de „Sun day Dispatch" maakt melding van te Lon den ontvangen berichten uit goede bron, volgens welke Hitier voornemens zou zijn, voor het einde van dit jaar zes eischen te stellen, welke op de volgende punten be trekking hebben. 1. Inlijving van Dantzig bij Duitsch land. 2. Engeland moet afzien van elk poli tiek of economisch belang in midden- Europa en op den Balkan, welk gebied „Lcbensraum" van Duitschland wordt. 3. Terugkeer van Gibraltar naar Spanje. 4. Wijziging van het statuut van Djiboeti ten gunste van Italië. 5. Wijziging in het beheer over het Suez-kanaal. 6. Bestudeering van de Duitsche ko loniale eischcn. Om aan deze eischen kracht bij te zet ten, aldus het blad, zou Duitschland de volgende plannen hebben: 1. Tenuitvoerlegging aan het einde der maand Juli van een „permanente" semi-mobilisatie. 2. Versterking van de Siegfriedlinie in het Westen. 3. Concentratie van Duitsche troepen in Oost-Moravië en Slowakije en ver betering van de Duitsche versterkings- werken in Slowakije. 4. VoVtoiing van de verdedigings linie langs fDuitcch-Poolschc grens. D is het Diner dat U wacht In een 1e klas Hotel, waar Cebuto een kamer voot U ge reserveerd heeft Reis per Cebuto Touringcar en U wordt overal met open armen ontvangen en op Uw wenken bediend, zonder dat het U fooien kost. Cebuto regelt alles. Uit de Cebuto Massakeus: 4 dg Bad Neuenohr 1 M.50 4 dg Borglsch Land 2<-— 6 dg Haizgeboigto - 7 dg Zwarte Woud55.— 13 dg Framche Rlvléra 1"Z.— Inlichtingen en Reisgids bij: JAC. HEEMSKERK TOURINGCARS Agentschap: Sigarenmag. H. Heestermans, leiden, Steenstr. 24 bij Beestenm. Tel. 1532. ^7-%r£EEEEES5z£ GEEN GODSDIENST MEER IN DE RADIO. De uitzending van godsdienstoefe ningen door de Duitsche radio-zenders op Zondag is niet meer toegestaan. Zij zullen worden vervangen door pro gramma's tot nationaal-socialistische opvoeding. Met ingang van gisteren zonden de Duitsche zenders op deuren, waarop vroeger godsdienstoefeningen of religieuse toespraken werden uitge zonden, muziek uit, ofwel herdenken zij de dooden van de nationaal-socia listische partij. Aan een luisteraarster, die aan het radio station te Berlijn vroeg, waarom de uit zending van godsdienstoefeningen werd gestaakt, werd geantwoord, dat dit werd ge daan om „technische redenen tot verlich ting van het programma." DE BEVOLKING VAN HET DUITSCHE RIJK. Volgens het voorloopig resultaat van de volkstelling op 17 Mei telt het Duitsche Rijk zonder het Memelgebied waar de telling niet is gehouden 79.6 millioen inwoners. Met het Memelgebied zal de be volking 79.8 millioen zielen tellen. Rekent men de bewoners van het protectoraat Bo- hemen en Moravië mede, dan stijgt het cij fer tot 86.6 millioen. Van de bewoners van Duitschland zonder het protectoraat zijn 38.8 millioen van het mannelijk en 40.8 mil lioen van het vrouwelijk geslacht. De be volkingsdichtheid is gestegen van 131 per vierkanten kilometer bij de vorige telling lot 136.4. In Europa hebben slechts België, Nederland, Engeland en Italië een dichtere bevolking. Alleen Sovjet-Rusland heeft meer inwoners dan Duitschland. UIT HET PROTECTORAAT. Bom ontploft in café te Praa^. Gisternacht is in het hoofdzakelijk door Joden bezochte café „Riva" in de oude stad van Praag een bom ontploft, waarbij 39 personen werden gewond, van wie 7 zware \erwondingen bekwamen. De meeste slacht offers zijn Joden. Van twee der ernstig gewonden moesten beide beenen geampu teerd worden. Zy verkeeren in levensge vaar. Het geheele interieur van het café werd vernield. Vele gewonden renden naar buiten en zakten op straat ineen. Men ge looft. dat deze nieuwe aanslag deel uit maakt van de reéks, die in de afgeloopen weken is gepleegd, en schrijft hem we derom toe aan de Tsjechische fascisten. De Tsjechische politie heeft van nog geen en kelen dader een spoor gevonden. Duitsche straatborden vernield. In het district Nichovo Hradista, dat ge heel Tsjechisch is, hebben onbekenden Duitsche straatbordjes, welke hier na 15 Maart zijn geplaatst, vernield. Derhalve is het verkeer gedurende een week tusschen 's avonds 9 uur en 's morgens 4 uur ver boden. De bevolking mag zich 's nachts niet op straat bevinden, op straffe van ge vangenis en boete. Indien nogmaal Duitsche straatborden zullen worden vernield, zullen nog.stren gere maatregelen worden genomen. RUSLAND DE ONDERHANDELINGEN IN MOSKOU. Moskou wil geen vage toezeggingen. Het telegraafagentschap Ate meldt, dat de Moskousche besprekingen van den En gelachen speciale afgezant Strang voor korten tijd zijn onderbroken. Strang zou zich na langdurige beraadslagingen met de ambassadeurs van Engeland en Frank rijk in verbinding hebben gesteld met Londen. Hij zou om nieuwe instructies heb ben gevraagd met verwijzing naar de reser- ves, die van Russische zijde gemaakt zijn. verhullen?" Belangrijke meeningsverschillen over de kwestie der verplichtingen in het Verre Oosten, zouden Strang daartoe aanleiding gegeven hebben. Moskou wil heel strak de vastlegging van de Britsche verplichtingen in geval van verwikkelingen in het verre Oosten, hetgeen voor Groot-Brittannië het verlies van den laatsten rest van zijn pres tige in het Verre Oosten zou beteekenen en wat het bovendien juist thans met het oog op de gebeurtenissen in Tientsin in een zeer onaangenamen toestand tegen over Japan zou brengen. In politieke krin gen in Moskou duikt in dit verband de ver wijzing op naar de ervaringen van Tsjecho- Slowakije, dat eveneens in het bezit was van onbepaalde Engelsche toezeggingen, die echter nooit ook maar in het minst tot practische uitwerking zijn gekomen. MEXICO GELD VAN DE SPAANSCHE REPUBLIKEINSCHE REGEERING. In Mexico ondergebracht. Men verneemt thans, dat het jacht „Vies" dat 30 Maart te Tampico is aangekomen met een Baskische bemanning en passa giers en een geheimzinnige lading veertien millioen pond sterling naar Mexico heeft gebracht, afkomstig van de reserves van de Spaansche republikeinsche regeering. Het geld is gestort bij de Mexicaansche Bank en is bestemd voor het stichting van indusrtieele ondernemingen, waar de Spaansche vluchtelingen te werk zullen worden gesteld. PALESTINA BEKENDE SYNAGOGE DOOR BRAND VERWQEST. Een brand, die waarschijnlijk aan kwaad willigheid te wijten is, heeft gisternacht de synagoge te Tiberias, een bekend bede vaartsoord, in de asch gelegd. De schade wordt op duizenden ponden sterling ge raamd. In dezelfde streek heeft nog een moed willig aangestoken brand gewoed, waar door een groote hoeveelheid asfalt verloren is gegaan. CHINA CHINEEZEN BLAZEN JAPANSCHEN MILITAIREN TREIN OP. Het Chineesche persbureau meldt, dat de Chineezen in het Noorden van Hohan een Japanschen militairen trein in de lucht hebben laten springen. Verscheidene honderden Japanneezen zouden hierbij omgekomen zijn. De Maatschappij der Ned. Letterkunde te Leiden. Wfj ontvingen een handig klein boekje, waarin de geschiedenis en werkzaamheid van de Maatschappij der Nederlandschc Letterkunde. De samensteller ervan is prof. dr. Jan de Vries. Omtrent het ontstaan lezen we, dat op Vrijdag 18 Juli 1766 in de Schuttersdoelen te Leiden een vergadering werd gehouden, bijeengeroepen door het genootschap „Mi nima crescunt", dat negen jaar tevoren door een paar Leidsche studenten opge richt was. Ofschoon deze vergadering slechts elf leden telde, werd het besluit genomen een maatschappij op te richten, die zich ten doel zou stellen: den opbouw en de uitbreiding der Nederlandsche Taal kunde, Dichtkunst, Welsprekendheid, Oud heid- en Historiekunde. Met dit besluit was de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde in het leven geroepen; zij was bestemd om vele staatswisselingen te overleven, menige periode van verflau wing en inzinking te doorstaan en ondanks dit alles uit te groeien tot een der belang rijkste lichamen op het gebied der Neder landsche beschaving. Op 20 Mei 1775 werd zij bij Octrooi van de Staten van Holland en West-Friesland erkend en het is nog steeds aan ditzelfde Octrooi, dat de Maat schappij heden ten dage haar rechtsper soonlijkheid ontleend. Het voornemen om eiken eersten bijeen te komen, om een voordracht aan te hoo- ren, heeft zich bijna onafgebroken tot op onze dagen bestendigd. Na de korte beschrijving van de ge schiedenis der maatschappij vat de schrij ver samen: „De Maatschappij der Ned. Let terkunde is in den loop van bijna twee eeuwen gegroeid tot een machtig en be langrijk orgaan in het kuituurleven van Nederland". En hij vervolgt: „Toen dc Maatschappij haar Eeuwfeest vierde, heeft men getracht een fonds te stichten, maar ondanks het feit, dat dat Koninklijke Fa milie, die sedert Stadhouder Willem V de Maatschappij met het beschermheerschap vereerde, op vorstelijke wijze voorging, werd het aldus bijeengebracht kapitaal niet meer dan 6000! Sindsdien is reeds weder meer dan een halve eeuw verloo- pen; in menig opzicht zijn de omstandig heden veranderd; de waardeering voor onze nationale geestelijke goederen is in breede kringen groote geworden. Zou in den tegen woord igen tijd. nu het belang van de handhaving onzer kuituur als zoo veel dringender noodzaak door velen ge voeld wordt, niet op grootere toewijding gehoapt mogen worden en zou het zoo gansch ondenkbaar zou zijn, dat vermo gende Nederlanders een som van 100.000 ter beschikking stelden van een Lichaam, dat terug mag zien op een eervollen staat van dienst en dat zich bewust is in do toekomst een gewichtige taak te moeten

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 6