Instantine KERKNIEUWS AGENDA Academienieuws DINSDAG 20 JUNI 1939 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 c Abonnementsprijs: voor Lelden IS cent per week; 1 2.51) per kwartaal. Bij onze agenten ^0 cent per wx*»k; 2.80 per kwartaal. Franco per po*t 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstenj 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. v HOE WORDT HET WEER? WARMER. De BUI seint: Verwachting: Geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, geen regen van beteekenis, iets warmer. De weerstoostand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: regenbuien, matige Zuide lijke wind, 12 gr. C. Vlissingen: zwaarbewolkt, matige Z. Z. W. wind, 14 gr. C. De Bilt: licht bewolkt, matige Z. Z. W. wind, 14 gr. C. Groningen: half bewolkt, matige Zuide lijke wind, 14 gr. C. Maastricht: half bewolkt, zwakke Z. W. wind, 15 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. Het gebied van hoogen luchtdruk op den Oceaan is nog in beteekenis toegenomen er. heeft zich gisteren verder onder de Britsche Eilanden uitgebreid. In de afge- lonpën nacht begon de luchtdruk in Frank- ji.ik te dalen. Over de Noordzee ligt een vlakke depressie, die sedert gisteren wat is opgevuld. Deze brengt zware neerslag aan de Oostkust van Engeland en buiig weer aan onze Westkuit (te Spurnhead viol in het afgeloopen etmaal niet minder dan 42 m.m Ook in Centraal Europa 1 gt een vlakke depressie, die daar onweers- achtig weer veroorzaakt, hetgeen met plaat selijk zware neerslag gepaard ging. Over West-Duitschland ligt een rug van betrek kelijk hoogen luchtdruk, die de scheiding \ormt tusschen de beide genoemde vlakke minima. In Finland heeft de hooge druk sland gehouden. Het blijft hier en ook in de Randstaten buitengewoon warm, vanmor gen worden binnen de Poolcirkel weer tem peraturen boven 25 graden aangetroffen, Do ondiepe depressie, die gisteren bij De nemarken lag, verplaatste zich Noord- Westwaarts naar de Noorsehe kust en vulde daarbij op. Zij bracht daar nog plaatselijk voel regen (Lista had 30 m.m.). Ook in IJsland zijn de barometers gedurende de laatste dagen aanzienlijk gestegen. Hier heeft zich een afzonderlijke kern van hoo gen druk ontwikkeld, die nog in beteeke nis toeneemt. l.UCIITEMPERATUUR. 18 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.r Van Dinsdagnamiddag 9.55 uur tot Woensdagmorgen 4.07 uur. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Woensdag 21 Juni voorm. 0.10 en nam. 6.35 uur. W ATt RTEMPERATUUR. Zweminrichting: „De Zijl" 19 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 18 gr. C. Maan op 9.43 uur Woensdagmorgen. Maan onder 23.40 uur Woensdagavond. PROFESSORAAT IN VADERLANDSCHE GESCHIEDENIS TE AMSTERDAM. Een protest. Een aantal oud-hoogleeraren van de ge meentelijke universiteit van Amsterdam, heeft zich gewend tot den minister van On- drewijs, Kunsten en Wetenschappen, met een adres van den volgenden inhoud: „Ondergeteekenden, allen oud-hooglee raren aan de universiteit van Amster dam, onthutst over het feit, dat, bij de benoe ming van een hoogleeraar in vaderland- sche geschiedenis door den gemeenteraad van Amsterdam, niet wetenschappelijke en paedagogische. maar politieke overwe gingen den doorslag hebben gegeven: van oordeel, dat het onderwijs in vader- landsche geschiedenis alleen veilig is bij geleerden, wier liefde voor het vaderland onverdacht is, richten tot u het dringend verzoek, te willen bevorderen, dat aan deze benoeming de koninklijke goedkeuring niet worde verleend, Het adres is onderteekend door de oud- hoogleeraren; prof. J. G. Appeldoorn, prof. H. Brugmans, prof. H. Burger, prof. M. E. F T. Dubois, prof. A. F. Holleman, prof. S. Mendes da Costa, prof. J. C. *H. de Meijere, prof. J. Rotgans, prof. P. Ruitin- ga, prof. A. E. G. Swaen en prof. P. Zee man. NATIONAAL VERBOND VAN K.J.M.V. Nieuwe plannen. Het Nationaal Verbond van katholieke jonge midenstandsvereenigingen verga derde in hotel Noord-Brabant te Utrecht onder voorzitterschap van den heer Gerard Peet. De uitvoering van het zomerprogram, dat grootendeels aan lichamelijke oefenin gen gewijd is, werd onder de loupe geno men. Men kwam tot de conclusie, dat te verwachten resultaten niet onbevredigend zullen zijn, al geldt ook hier weer het ge zegde, dat velen de kat eerst uit den boom willen kijken. Er moet een zomertenue worden vastge steld, dat de K. J. M. V. overal onder scheidt. maar ook op dit gebied waren de geleerden het nog niet eens. Vervolgens werd het concept Nationaal Programma 19391940 in behandeling ge nomen. Een commissie, bestaande uit de heeren B. Spröngers te Hamersveld, A. Gommers te Udenhout en dr. W. J. Dljssel- bloem te Oegstgeest hadden opdracht ge kregen om een ontwerp samen te stellen. Als leidraad gold het program, dat de in terdiocesane jeugdcommisise heeft be paald en dat is ingesteld op het katholieke familieleven. In 1937 behandelde de K. J. M. V. weliswaar een gezinsprogramma, maar dit culmineerde meer in de verant woordelijkheid van den jongen man ten opzichte van het huwelijk en zijn toe komstig huwelijksleven. In het gezinspro gramma voor het komende winterseizoen zal dan ook het gezinsleven als zoodanig en de plaats van den jongeman in dal ge zinsleven moeten worden behandeld. Om echter het „andere" karakter van het program nog sterker te doen uitkomen zal het worden ingeschakeld in de actie „Naar de nieuwe gemeenschap". Daar het echter allerwegen noodzakelijk wordt geacht, dat in een jongerenbeweging de activiteit der leden wordt gestimuleerd en gaande gehou den, concludeerde de commissie, dat het niet .voldoende is zich maandelijks te wij den aan de theoretische behandeling van een bepaald onderwerp, doch dat daar naast aan dat onderwerp een activiteit wordt gekoppeld, waaraan door ieder in dividueel lid kan worden deelgenomen. Het actiepunt van de maand zal steeds onder een krachtig motto gelanceerd wor den. Het concept zal nu defintief worden uit gewerkt en behandeld worden op de Natio nale Besturendagen op 30 en 31 Juli te Til burg. Daar zullen deskundige sorekers de verschillende onderwerpen principieel uit eenzetten. Van 26 Juni tot 22 Juli zal te Ginneken weer een werkkamp worden ingericht, voor jonge werkloozen uit den middenstand. Hier moeten jonge middenstanders, jonge intel- lectueelen opgeleid worden tot kampleiders teneinde de jeugd van ongeveer 14 jaar niet alleen theoretisch te scholen, maar ook op de practijk in te stellen. Een beperkt aantal kan slechts tot dit kamp worden toegelaten. Bij de debatten over actie en propagan da bracht rector van Kampen, bondsmo- derator van het bisdom Breda in het mid den, dat het goed zou zijn, wanneer om de drie maanden een actiepunt gezamenlijk met de andere plaatselijke jeugdvereni gingen beleefd werd. De Verbondsmodera- tor L. J. Beune, gaf eenige nadere inlich tingen over het contact met de vakorga nisaties. Bij enkele candidaatstelling werd tot Ver bondsvoorzitter gekozen de heer Bert Sprangers te Hamersveld (Utr.). Deze ver klaarde in zijn maidenspeech, dat hij er zich van bewust was hoe groot de verant woordelijkheid is van de taak, die hem op de schouders werd gelegd. In een tijd van verdwazing en afstom ping moet een Nieuwe Gemeenschap ge vormd worden naar het model van Chris tus. Deze poging kan nooit slagen wanneer een consequente en ...rinciuieele leiding der jongerenorganisaties haar taak, n.l. het vormen van volwaardige persoonlijkheden, niet krachtig uitvoert De Verbondssecretaris, de heer C. Klop- penborg, richtte een hartelijk woord van afscheid tot den heer Gerard Peet. die acht jaar lang de belangen van de K. J. M. diende. In een speechje waarin hij op humoristische wijze tal van gebeurtenis sen ophaalde, stelde hij de vele en groote verdiensten van den scheidenden voorzit ter in het licht. Hij bood hem het gouden K. J. M. V.-speldje aan. De Verbondsmoderator gaf als hoogste getuigenis van zyn heel bijzondere dank baarheid te kennen, dat door het beleid van Peet de priesterlijke invloed in de K. J. M. V. ten volle tot uiting gebracht kon worden. Dc scheidende voorzitter wees er in zijn laatste toespraak in deze functie op, dat het bereikte alleen mogelijk was door de goede samenwerking. Het moderne pijnstillende middel Aelpt/ 't is van ZIEKTENCOMMISSIE VOOR NARCISSEN. Bij Kon. besluit van 10 Juni is een ziek- tcncommissie voor narcissen (art. 5. Bloem- bollenziektenwet 1937) ingesteld en zijn voor het tijdvak van 15 Juni 1939 tot aan 15 Juni 1942 benoemd in deze commissie: A. tot lid tevens voorzitter: prof. dr. E. van Slogteren, te Lisse, directeifr van het Laboratorium voor Bloembollenonderzoek te Lisse; B. tot leden: G. van de Marei, te Was senaar, als vertegenwoordiger van de Alge- meene Vereeniging voor Bloembollencul tuur, gevestigd te Haarlem; J. Vreeken, te Sa^enheim, als vertegenwoordiger van den Bond van Bloembollenhandelaren, geves tigd te Haarlem; D. van Egmond, te Hil- legom, als vertegenwordiger van het Hol- landsch Bloemkweekers Genootschap, ge vestigd te Haarlem; Th. R. de Vroomon, te Warmond, als vertegenwoordiger van den Katolieken Nederlandschen Boeren- en Tuindersbond, gevestigd te 's-Gravenhage; G. Zandbergen, te Sassenheim, als vertegen woordiger van den Christelijken Boeren- en Tuindersbond in Nederland, gevestigd te Amsterdam; W. Vennik, te Venhuizen (N. II.), als vertegenwoordiger van den Neder landschen Tuindersbond, gevestigd te Rot terdam; H. van Zonneveld, te Sassenheim en H. J. van der Poel, te Lisse, als verte genwoordigers van de Vereeniging De Nar cis, gevestigd te Haarlem, in haar hoeda nigheid van instelling in den zin van de Bloembollenziektenwet 1937. De minister heeft aan de commissie voor het tijdvak van 15 Juni 1939 tot aan 15 Juni 1941, als adviseerende leden toegevoegd den inspecteur, hoofd van den plantenziekten- kundigen dienst, te Wageningen, en den rijkstuinbouwconsulent in het bijzonder be last met de voorlichting met betrekking tot de bloembollenteelt, te Lisse. „Sts.crt." GARANTIEPRIJS VOOR ROGGE? Nieuwe regeling in voorbereiding. De regeering overweegt, naar het „Han delsblad" verneemt, om voor den nieuwen regge-oogst den tot dusverre slechts theo- retischen richtprijs van dit product prac- tisch om te zetten in een garantie-prijs, met een bewaarloon van een dubbeltje per maand. In tegenstelling tot tarwe zal niet de geheele-rogge-oogst van overheidswege worden opgekocht tegen garantieprijs, doch men hoopt de noodige stabiliteit der prij zen op het door de regeering vast te stel len niveau te bevorderen door middel van aankoopen op de markten. Tevens wil zij een spreiding van het aanbod bevorderen door den aankoopprijs per maand of per week te laten oploopen, waardoor de ver bouwers er zonder speculeeren belang bij krijgen, om hun rogge niet direct te dor- schen en op de markt te werpen, doch om haar wat langer vast te houden. INVOER VAN ROGGE EN ROGGE BLOEM. Contingenteeringswetsontwerp ingediend. De beperking van den invoer van rogge bloem en roggemeel is bij Koninklijk Be sluit met ingang van 1 Mei j.l. voor het tijd vak van een jaar weer ingesteld. Het mo tief hiervoor was een scherpe daling van de prijzen van roggebloem en roggemeel in een bepaald land. evenwel zonder dat de prijs van de grondstof rogge met een over eenkomstig bedrag was gedaald. De invoer uit dat land nam daardoor sterk toe en de Nederlandsche maalindustrie dreigde op ernstige wijze benadeeld te worden. Minis ter Stcenberghe achtte daarom het verzoek van de gezamenlijke Nederlandsche meel fabrikanten om tot wederinstelling van de contingenteering over te gaan, voor inwil liging vatbaar Als basis-tijdvak werden 1937 en 1938 aangenomen. De minister heeft thans een wetsontwerp ingediend ter be krachtiging van het desbetreffend Konink lijk Besluit. BETALINGSCONT1NGENTLN VOOR DEN UITVOER NAAR DUITSCHLAND. In het 3de kwartaal 1939. De Regeeringspersdienst meldt: De Nederlandsche en de Duitsche regee- ringscommissies hebben tijdens hun bijeen komst in Den Haag besprekingen gevoerd over de vaststelling van de bctalingscon- tingenten voor den uitvoer van Neder landsche en Ned.-Indische producten naar Duitschland. Bij deze besprekingen heeft men, evenals bij vorige gelegenheden, bij zondere aandacht geschonken aan den stand van de clearing-rekening. Een ver mindering van de betalingscontingenten is tengevolge van den stand dezer rekening onvermijdelijk. Het bleek echter mogelijk te zijn, de be perking der uitvoercontingenten binnen matige grenzen te houden. Er zal n.l. een bedrag naar de algemeene clearing-reke ning kunnen worden overgeboekt, afkom stig van stortingen uit hofde van den in voer, die in de eerste plaats bestemd zijn om daaruit den rentetransfer te dekken. Deze stortingen blijken namelijk te bedra gen, welke krachtens de bestaande over eenkomst benoodigd zijn voor den rente- transfer. te ovartreffen. De beide commissies zetten haar bespre kingen over andere onderwerpen voort. ZONDAG 25 JUNI 193?. Traditioneele Dag van K. R. O.-Wereld- apostolaat. Naar wij vernemen zal Zondag 25 Juni a.s. de K. R. O. zijn jaarlijksche Dag van K. R. O.-Wereldapostolaat houden. Op dezen dag doet de K. R. O. een be roep op de Katholieken van Nederland, om door een klein offertje, door het koopen van een insigne, het mogelijk te maken de K. R. O.-Werelduitzendingen vol te hou den en uit te breiden. Zooa'ls bekend, zendt de K. R. O. reeds gedurende zes jaren, thans vier uren per week, een bijzonder programma via de ultra-kortegolf-zenders uit, bestemd voor alle Nederlanders in den vreemde, doch meer bijzonder bestemd voor de duizen den Missionarissen, Priesters en Religieu- sen. ver van hun vaderland verwijderd. Een nauwer contact en een inniger band tusschen Katholiek Nederland en zijn Mis sionarissen is hierdoor bereikt. Dank zij de beschikking van het Hoog waardig Episcopaat aan de K. R. O., gedaan bij schrijven van 24 October 1933, is aan de K. R. O. toegestaan „jaarlijks aan alle ker ken van Nederland genoemde insigne-ver koop te organiseeren ten bate van de K. R. O.-Werelduitzendingen voor de Neder landsche Missionarissen". Wij vertrouwen, dat alle Katholieken het speldje zullen koopen, opdat de Katho lieke Aetherstem vanuit Nederland door alle landen en volkeren, maar vooral door de Nederlandsche Missionarissen, die daar voor het heil der zielen werken, kan blij ven gehoord worden. ZONDAG 25 JUNI K.R.O.-SPELDJESDAG Een radio-wedstrijd. Op den Dag van het K. R. O.-Wereld apostolaat, Zondag 25 Juni a.s.. zal gedu rende het avondprogramma een bijzonder interessante Radio-Misiewedstrijd gehou den worden. Aan deze wedstrijd kan iedereen deel nemen, die in het bezit is van een speldje, dat met toestemming van het Hoogwaardig Episcopaat aan alle kerken in Nederland mag verkocht worden tot steun van het K. R. O.-Weeldapostolaat. Immers, zooals bekend, zendt de K. R. O. wekelijks, gedurende vier uren, een spe ciaal programma uit via de ultra-kortegolf- zenders, bestemd voor alle Nederlanders buiten hun vaderland vertoevend, bijzon der voor de Nederlandsche Missionarissen. De verkoop van dit speldje heeft even eens plaats op Zondag 25 Juni a.s. Behalve om het goede doel te steunen, is ook, om een geldige oplossing van de wed strijd te kunnen inzenden, dit speldje noo- dig. Zelfs kan één persoon meerdere op lossingen inzenden, mits zij voldoen aan de gestelde voorwaarden, welke nader voor de microfoon worden bekend gemaakt. Voor het nazien der binnengekomen op lossingen is een jury samengesteld. Indien meer goede oplossingen binnenkomen dan prijzen beschikbaar zijn, zal de jury, ten overstaan van notaris Luyckx, de prijzen onder de winnaars verdeelen. Meer dan 1000 waardevolle en fraaie prij zen zijn aan deze wedstrijd verbonden. Iedere Katholiek viere de Dag van K. R. O.-Wereldapostolaat op Zondag 25 Juni volop mee, koopt h?t speldje en bewaart het, en dingt 's avonds tijdens de wedstrijd mee naar de fraaie prijzen. PATROONHEILIGEN VOOR ITALIë. Z. H. de Paus heeft in een breve ver klaard, dat Sint Franciscus van Assisië en de heilige Catharina van Siena zijn uitge roepen tot eerste patroonheiligen van Ita lië. De Heilige Vader verklaarde in zijn breve verder, dat in de huidige moeilijke tijden, welke ook Italië treffen, hij niet be ter kon doen dan hen te wijzen op twee voorsprekers in den hemel. Sint Franciscus van Assisië en de heilige Catharina van Siena, beiden Italianen, hebben in buiten gewone moeilijke tijden een groote deugd getoond en hun vaderland, dat ook dat van den Opperherder is, veel goed gedaan. Derhalve heeft de Paus deze beide heiligen uitgeroepen tot eerste patroons van Italië en elk jaar zal hun feest plechtig worden gevierd. ZUSTERS FRANCISCANESSEN VAN BENNEBROEK. In het Generaal Kapittel der Zusters Franciscanessen van Bennebroek, dat op 16 Juni, aldaar gehouden werd onder voor zitterschap van Z. H. Exc. den bisschop van Haarlem, werden herkozen als algemeene overste de E. Z. Carolina; als moeder vi- cares de E. Z. Josepha en als raadzusters gekozen de E. Z. Elexia, Quirina en An- selma. PATER J. GELING t Op de Procure der Witte Paters van Kar dinaal Lavigerie te Boxtel werd telegrafisch bericht ontvangen van het overlijden van pater J. Geling uit Sappemeer, overste van Abba, vicariaat Albert-Meer (Belgische Congo). Pater Geling bereikte den leeftijd van 36 jaar. Hij werd in 1933 priester gewijd. Spoedig na zijn wijding vertrok hij naai de missie. Gemeentel. Aankondigingen UITBREIDINGSPLAN. De Burgemeester van Leiden brengt ter algemeene kennis, dat een plan van uit breiding voor de gemeente Leiden, ten aan zien van gronden, gelegen ten Noordoosten van den Zoeterwoudscheweg en o.m. be grensd door de trambaan LeidenVoor schoten, den spoorweg LeidenWoerden en het Rijn-SchiekanaaL welk plan strekt ter vervanging van het plan van uitbrei ding van de gemeente Leiden, vastgesteld bij raadsbesluit van 6 November 1933, voor zoover betreft vorenbedoelde gron den en van het bij raadsbesluit van 5 Sep tember 1938 vastgestelde herzieningsplan met betrekking tot die gronden, met in gang van 21 Juni 1939 tot en met 4 Juli d.a.v. voor een ieder ter inzage zal lig gen ter gemeenteseertarie (afd. Algemeene Zaken), Rapenburg 12. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. Leiden, 20 Juni 1939. 2049 LEIDEN. Dinsdag. Consultatie-bureau A.V.O. (Ver. Arbeid voor Onvolwaardigen) Le vendaal 1 (Arbeidsbeurs), 78 uurnam. Dinsdag: „Katholiek Leiden", jaarverga dering, „Turk" te 8.30 uur. Donderdag, R.K. Bakkerspatroonsver. „St. Clemens", afd. Leiden en omge ving. ledenvergadering Hotel „Cen tral", Breestraat, 7 uur. Vrijdag. ..St. Christoffel". Ledenvergade ring in „De Harmonie", 8.30 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 17 tot en met V r ij d a g 23 Juni a.s. waargenomen door de apotheken J. E. M. ten Dijk, Haven 18, tel. 85 en M. Boekwijt, Breestraat 74, tel. 552. Te Oegstgeest: Öegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 274. Naar de T.T. RACES te Assen op I Juli PER LUXE TOURINGCAR 3 gld. per persoon retour Auto-Reisbureau „BOLHUIS" LEIDEN, APOTHEKERSDIJK 2. TEL. 362. N00RDWIJK, TEL. 251 PATER P. LUIJCK S.J. t In den ouderdom van 69 jaren is in het R. K. Ziekenhuis te Den Haag overleden pater P. Luijck S.J., leeraar aan het St. Aloysiuscollege, aldaar. De uitvaart zal Donderdagmorgen om half negen geschieden in de kapel van ge noemd college; de overledene zal des mid dags te Mariëndaal worden begraven. FINANCIËN EN ECONOMIE DIVIDEND PHILIPS Directie en commissarissen van de N.V. Philips' Gloelampenfabrieken te Eindho ven zullen aan de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders voorstel len over het boekjaar 1938/1939 een divi dend uit te keeren van 7 pet. op de pre ferente aandeelen en 11 pet. op de gewone aandeelen. De raad van beheer der N.V. Gemeen schappelijk Bezit van aandeelen Philips' Gloeilampenfabrieken zal aan de jaarlijk sche algemeene vergadering van aandeel houders voorstellen over het boekjaar 1938/'39 een dividend uit te keeren van 7 pet. op de preferente aandeelen en 11 pet. op de gewone aandeelen. LEIDEN. Geslaagd: doctoraal-examen Wis- en Natuurkunde, hoofdvak Geologie: mej. C. IJspeert, 's-Gravenhage; de heeren S. v. d. Heide, Delft, G. Zijlstra, Groningen, A. Maaskant, Leiden; candidaats-éexamen Rechten mej. L. C. van Delft, Oegstgeest, mej. T. Heyli- gers, Utrecht, de heeren R. Salm. Den Haag, B. C. de Groot, Rijswijk, mr. P. S. van der Lely, Leiden; doctoraal-examen Rechten: de heeren P. R. M. de Kuyper, Rotterdam, P. F. C. van Geer, Amsterdam; taalkundig candidaatsexamen Indologie de heer L. J. M. Coppes, Den Haag; candidaatsexamen Wis- en Natuurkunde letter F. de heer C. J. P. Spruit, Scheve- ningen, letter B, de heer A. van Iersel, Heemstede; doctoraal-examen Arische taal- en let terkunde, de heer J. G. de Casparis, Am sterdam; candidaatsexamen Semietische taal- en leterkunae de heeren D. S. Attema, Hil versum, F. van Geus, Den Haag.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 16