THEE doet je ZATERDAG 17 JUNI 1939 DE LE1DSCHE COURANT VIEROE BLAD - PAG. 15 De Ruyter heeft eindelijk succes op de 1500 M. Het Ned. record met 2 9 sec. verbeterd Osendarp eerste op de 100 en 200 meier te Oslo Tijdens de internationale wedstrij den te Oslo georganiseerd door de vereeniging „Ready", heeft de Ruyter een nieuw Nederlandsch record ge vestigd op de 1500 meter. Hij liep dezen afstand in drie minuten 57.5 sec. Het oude record stond met vier minuten 0,4 sec. eveneens op zijn naam en werd dus met 2.9 sec. verbeterd. Osendarp werd zoowel op de 100 als op de 200 m. eerste. De uitslagen luiden als volgt: 100 Meter: 1. Osendarp (Ned.) 10.6 sec.; 2. Tranberg (Noorw.) 10.7 sec.; 3. Savolai- nen (Finland) eveneens 10.7 sec. 200 Meter: 1. Osendarp (Ned.) 21.7 sec.; 2. Savolainen (Finland) 22.4 sec.;*3. Chris- tensen (Noorw.) 23.2 sec. 1500 Meter: 1. Lehne (Noorw.) 3 min. 56.5 sec.; 2. Lie (Noorw.) 3 min. 56.7 sec.; 3. de Ruyter 3 min. 57.5 sec. (nieuw Ned. record). R. K. ATHL. VER. „DOCOS". Morgen worden te Heemstede de Dioce sane Junioren Kampioenschappen gehou den op het fraaie Sportpark van H.B.C. Hieraan zal een zeer groote junioren ploeg van „Docos" deelnemen. Integendeel met vorig jaar toen Docos zeer schaarsch in de junioren zat, beschikt de vereeniging thans over een aanzienlijk aantal, waaronder ver schillenden, die zeer veel voor de toekomst (beloven. De ploeg zal er als volgt uit zien: 80 M., N. Stikvoort, J. Onstenk, J. van Vonderen, C. Slechtenhorst, H. Paardekooper Jr. Op vèrspringen komen in de B-klasse uit J. Onstenk, N. van Maarle, C. Slechtenhorst, N. Stikvoort, A. Paardekooper Jr., J. van Heteren en H. PaaVdekooper. Op hoog springen: C. Slechtenhorst, J. van Vonde ren, N. van Maardie, J. Onstenk en H. Paardekooper. Kogelstooten: J. van Von deren en A. Paardekooper Jr. en Speer werpen J. van Heteren en N. Stikvoort. Bovendien wordt nog gestart met een esta fetteploeg op de 4 X 30 M. welke voorloopig als volgt is saamgesteld: C. Slechtenhorst, J. van Vonderen, J. Onstenk, N. Stikvoort. Ook de A-klasse is behoorlijk bezet; hier in zullen starten op de 60 M.: J. C. Verhoe ven, E. Fleerbos, J. Stikvoort en A. Ber gers. Hoogspringer: E. Fleerbos en A. Ber gers. Vèrspringen: J. Stikvoort, A. Bergers, J. Verhoeven en E. Fleerbos. Kogelstooten: A. Bergers en Kastie. Bal werpen: J. Ver hoeven. Verder zal in oeze klasse met een estafetteploeg gestart worden in de 4 X 60 M. estafette en wel in de volgende opstel ling: J. Verhoeven, J. Stikvoort, A. Ber gers, E. Fleerbos. De ploeg maakt de reis naar Heemstede per fiets en vertrekt uit Leiden om 11 uur precies vanaf de Haarlemmervaart hoek Maresingel. Aan voorspellingen ovei de resultaten van de Docos-athleten zullen wij ons maar miet wagen doch vast staat, dat zij den naam der vereeniging zullen hooghouden en wanneer wij ons niet vergissen, zal er wel een kampioenschap door hen behaald worden. Wanneer wij de ploeg in totaal beschou wen, komen wij tot de overtuiging, dat met een dergelijk aantal junioren de toekomst der vereeniging met een gerust hart kan worden tegemoet gezien. Dit neemt echter niet weg, dat nog steeds nieuwe leden zoo wel jongeren als ouderen kunnen gebruikt worden. Deze kunnen zich opgeven bij het secretariaat: H. J. Averdieck, Melchior Treublaan 4 (hoek Kamerlingh Onneslaan) Leiden. Wij raden een ieder, die belang stelt in de mooie en gezonde athletieksport aan, eens een kijkje te nemen op het R. K. Sportpark „Haagweg", waar de athleten iederen Dinsdag en Donderdagavond trai nen onder de perfecte leiding van den heer A. J. J. Duindam. MAEKI VERBETERT WERELDRECORDS 5000 METER EN 3 MIJL. Tijdens atletiekwedstrijden te Heisinki verbeterde de jonge Finsche athleet Taisto Maeki het wereldrecord op de 5000 meter, door dezen afstand fa te leggen in 14 min. 8.8 sec. Het wereldrecord stond op naam van zijn landgenoot Lauri Lehtinen, die het op 19 Juli 1932 te Helsinki met een tijd van 14 min. 17 sec. vestigde. Pekuri (Finland) werd tweede en no teerde 14 min. 16,2 sec. waarbij hij dus eveneens beneden het wereldrecord van Lehtinen bleef. Tijdens den wedstrijd over 5000 meter, heeft Maeki ook het wereldrecord over 3 Engelsche mijlen verbeterd. Hij noteerde voor dezen afstand 13 min. 42,4 sec. Het record stond op naam van Lluri Lehtinen, die het met 13 min. 50,6 sec., eveneens tijdens den wedstrijd over 5000 meter op 19 Juli 1932, vestigde. MOTORSPORT DE GROOTE PRIJS VAN NEDERLAND DER K. N. M. V. Officieele Inschrijving van Gilera en D.K.W. Er is thans overeenstemming met de Gi- lerafabriek bereikt en er zullen een twee tal racemachines te Assen aan den start komen. Wie de rijders zijn is nog niet be kend, waarschijnlijk zullen het echter Se- rafini en Aldrighetti zijn. Niet minder dan 5 officieele fabrieksrij- ders van de Duitsche D. K. W.-fabriek zul len de kleuren van deze beroemde fabriek verdedigen waarvan Winkler, Kluge en Petruschke in de 250 cc.-klasse en Fleisch- mann en Wunsch in de 350 cc.-klasse. DE T.T.-RACES OP HET EILAND MAN. Meier wint op B. M. W. in de klasse tot 500 ccm. Gisteren is op het eiland Man de race voor motoren tot 500 ccm. verreden, welke voor de eerste maal sinds 1907 door een niet-Engelschen renner is gewonnen. De Duitscher Meier legde op B MW. het par cours, ter lengte van 420 K.M., af in een tijd van 2 uur 57 min. "9 sec., voor West (Engeland) op B.M.W., die er 2 min. 20 sec. langer over deed. Meier maakte een gemiddelde uursnelheid van 143.723 K.M., hetgeen een nieuw circuitrecord beteeken- de. Het oude record stcnd op naam van den Engelschman Daniel met 2 uur 57 min. 50.6 sec. Van de 47 renners die voor deze race startten, kwamen slechts 17 renners door de finish de Engelschman Reid op B.M W. viel in de tweede ronde, waarbij hij zijn arm brak. Meier reed van den aanvang af in een zeer hoog tempo. In de eerste ronde had hij reeds 52 sec. voorsprong ge nomen op Stanley Woods, die de leiding had van een groote groep renners. In de tweede ronde maakte de Duitscher de snelste ronde van den dag, n..l. in een tijd van 24 min. 57 sec. Hij benaderde hiermee het bestaande rondeiecord op 5 sec. West (Engeland) op B. M W. veroverde in de vierde ronde de tweede plaats, waarna de volgorde der zes eerste renners als volgt was: Meier, West, Frith, Woods, White en Archer. Meier werd iets ingeloopen doordat hij tweemaal tanken moest, doch met ruim 2 min. voorsprong bereikte hij als eerste den eindstreep. In de volgorde kwam geen verandering meer. Race voor motoren tot 500 ccm.: 1. Meier (Üuitschland op BMW 2 uur 57 min. 19 sec., gem. uursnelheid 143.723 K.M. (nieuw circüitrecord). 2. West (Engeland) op BMW 2 uur 59 min. 39 sec., gem. uursnelheid 141.85 K.M. 3. Frith (Engeland) op Norton 3 uur 11 sec. 4. Stanley Woods (Ierland) op Velocette 3 uur i7 sec. 5. White (Enge land) op Norton 3 uur 4 min. 27 sec. 6. Ar cher (Engeland) op Velocette 3 uur 7 min. 58 sec. 7. Mellors (Engeland) op Velocette 3 uur 9 min. 12 sec. 8. Wood (Engeland) op Norton 3 uur 12 min. 16 sec. 9. Cann (En geland) op Guzzi 3 uur 13 min 22 sec 10. Galway (Zuid-Afrika) op Norton 3 uur 15 min. 8 sec. BILJARTEN LEIDSCHE BILJARTBOND PERSOONLIJK KAMPIOENSCHAP 3de KLASSE C. Hendriks kampioen In de laatste partyen voor het Persoon lijk kampioenschap 3de klasse welke in het clublokaal van D.O.S, werden verspeeld wist C. Hendriks zijn beide partijen te winnen, waardoor deze eerste werd in deze klasse met 5 gewonnen en 1 verloren party en een gemiddelde van 4.16. Voor de twee de plaats eindigden H. C. Rietbergen en C. Winkel gelijk, zoodat een barragepartij gespeeld moest worden voor de beslissing, welke party door Rietbergen werd gewon nen, waardoor hy beslag legde op de twee de plaats. Door den heer A. Verstraaien was een extra prijs beschikbaar gesteld voor de hoogste serie in een onbekende beurt. Deze prijs werd door C. Winkel ge wonnen. Na afloop werden de pryzen met een toepasselijk woord aan de winnaars uitgereikt. De uitslagen van de partijen waren: C Hendriks 150 30 24 5.00 J. Vryburg 64 30 20 2.03 H. C. Rietbergen C. Paauw C. Hendriks C. Winkel 150 32 18 4.68 80 32 18 2.50 150 45 16 3.33 105 45 8 2.33 POSTDUIVEN Nationaal St. Vincent Voor het bekende nationale concours van de E.C.C. te Eindhoven bestaat voor alle liefhebbers van Leiden en omliggende plaatsen gelegenheid enkele duiven te zetten. De inkorving is Maandag a.s. van half acht tot half negen in club L.P.C. De inleg per duif is één gulden verhoogd met 20 ets. onkosten. De-losing vindt plaats Vrijdag middag 23 Juni a.s. Inkorfbiljetten en eventueele inlichtin gen bij den heer A. Krol te Leiden. GEMENGDE BERICHTEN KINDJE DOODGEVALLEN. In de Eerste Jan Steenstraat 53 te Am sterdam is gistermiddag te half twee een zeer ernstig ongeluk gebeurd, waarbij een meisje van anderhalf jaar het leven heeft verloren. De ouders waren even voor familiebezoek naar den overkant gegaan en hadden hun beide kinderen, twee meisjes van vijf en anderhalf jaar in de gesloten achterkamer, naar zij meenden, veilig achtergelaten. Het^ Het oudste kind is er echter in geslaagd de deur open te maken waarop de kinderen naar de voorkamer zijn gegaan. Hier klommen d< kleinen op een divan, die voor een open raam stond. De jongste zette de gevaarlijke escapade voort en kroop op de vensterbank. Het kind viel van de derde verdieping op straat en werd dood opgenomen. Het lykje is naar het O.L.V. Gasthuis ver voerd. BIJ HET SPELEN VERDRONKEN. Gistermiddag omstreeks half vijf is de zevenjarige P. Bruinings te Maassluis bij het spelen in het Hellinggat geraakt en verdronken. De politie slaagde er wel in den knaap spoedig op het droge te bren gen, maar kunstmatige ademhaling ver mocht niet de levensgeesten op te wekken. OUDE MAN OVERLEDEN. Omtrent h<*i geval van gasvergiftiging in de Jan Sybrandsteeg te Zaandam, waarby het echtpaar van Zanen in bewusteloozen toestand op bed gevonden werd, vernemen wy, dat na de vrouw gisteravond ook de man in het gemeente-ziekenhuis is overle den. BOERDER1JBRAND TE DENEKAMP. Gistermiddag omstreeks vier uur ont stond door onbekende oorzaak brand in de boerderij van den landbouwer H. Engel- bertink aan den Brandlichterweg te Dene kamp. De bewoners slaagden er met veel moei te in het brandende perceel te verlaten. Van den inboedel kon niets worden gered. Nog voordat de brandweer van Dene kamp ter plaatse gearriveerd was, lag de boerderij reeds in de asch. Ook de hooi oogst ging verloren. De brandweer beperkte zich tot het nat houden van een op eenigen afstand gele gen schuur. De schade wordt door verzekering ge dekt. TIELSCHE POLITIE ONTMASKERT PSEUDO-DOOFSTOMME Woensdagmorgen heeft een surveillee- rende agent te Tiel ontdekt, dat een onge veer vijftigjarige man in de Weerstraat langs de huizen ging en geld inzamelde. Omdat de man de daarvoor vereischte ver gunning niet kon toonen en schijnbaar doofstom was, zooals zijn bedelbrief, die bovendien vermeldde, dat hij aan vallende ziekte leed ook aangaat, werd hij meege nomen naar het politiebureau. By de ondervraging van den man, die natuurlijk schriftelijk plaats had, kreeg de politie den indruk, dat hij maar voorgaf doofstom te zijn en daarom werd hij nog eens extra aan den tand gevoeld. Hij bleek volmaakt normaal te zijn en gaf de doof stomheid maar voor om op die wijze in zijn onderhoud te voorzien. Hij had dit al eeni- ge dagen te Gorlnchem en voordien ook met succes te Dordrecht gedaan. Ook vroe ger was het hem al eens noodlottig gewor den, waarvoor hij toen voor de rechtbank te 's Gravenhage een vrij zware straf heeft gekregen. De man zal ter beschikking van den of ficier van justitie worden gesteld. Eerder zou men geneigd zijn aan te ne men, dat de dader heeft verondersteld, dat de inhoud van het briefje op hem aloeg en op het andere lid. dat was geschorst. In dat geval was hij natuurlijk gedurende de kermis op zijn qui vive. Deze zidhswyze wordt ondersteund door twee feiten: door het feit. dat het slacht offer. zooals nu blijkt, vlak voor de vecht partij zij het waarschijnlijk uit scherts ecnigszins provoceerend is opgetreden en verder ook door de wijze, waarop de Inhoud van het briefje wereldkundig is geworden. In de eerste plaats is n.l. komen vast te staan, dat in het café, voor welk de vechtpartij geleverd werd, L. door Van Goch in de drukte op zijn Voet is getrapt L. heeft toen gezegd: ..Dat vind ik niet aar dig. dat je mii nu een hak wil zetten", waarop Van Goch moet hebben geant woord: „Ik wil op den onderen voet ook nog wel trappen". Niemand schonk aandacht aan dit inci dentje, doch toen Van Goch en Franssen even later buiten kwamen, we-den zij door L. onverhoeds aangevallen, met het bekende noodlottige gevolg. Het briefje, waarom in deze zaak zooveel te deen is. is in de week, die aan de kermla vooraf ging, in de weverij van de firma De Wit geschreven en heeft onder de arbeiders onder wie onk de dader gecirculeerd. Het was geschreven od een label, die in de weverij wordt gebruikt. De vader van L., die vlak naast de fabriek woont, hoorde van dit briefje. Hij heeft schijnbaar dadelijk veronder steld, dat de inhoud op zijn zoon sloeg. Hij wist het briefje in handen te krijgen en ging er meer naar pastoor Abbeelen van de St. Jozef parochie. Deze was uit den aard der zaak verontwaardigd en stelde dalelijk de politic op de hoogte. Politie wist er van. De politie heeft echter blijkbaar niet kunnen veronderstellen, dat het briefje iets anders was dan een misplaatste grap. In- tusschen zou het de vraag zijn geweest of BRAND IN DE VILLA VAN DEN BURGEMEESTER VAN LISSE Gistermiddag is in den Dungen brand uitgebroken op een veranda van de villa Groot-Grinsel, «toebehoorend en bewoond door jhr. jmr. F. J. C .M. van Rijskevorssel, die benoemd is tot bur gemeester van lè.lssc, maar nog met zijn familie in den Dungen ver blijf houdt. Het vuur greep snel om zich heen en men alarmeerde de brandweer, die spoedig met de motorspuit ter plaatse was en met eeni- ge stralen water gaf. Na eenige uren slaag de men er in het vuur meester te worden, zoodat het fraaie landhuis niet geheel aan het vuur ten offer is gevallen en alleen de rechtervleugel is uitgebrand. Het zich daar bevindende meubilair is eveneens verloren gegaan. Het gedeelte, dat behou den bleef, kreeg veel waterschade. De oor zaak van den brand is onbekend. De scha de wordt door verzekering gedekt ZWARE BINNENBRAND TE DEN HAAG. Gisternamiddag omstreeks kwart over zes is de politie-brandweer te 's-Graven- hage uitgerukt voor bet blusschen van een zwaren binnenbrand in de Willem Kuiper straat te Scheveningen. De brand was ont staan in de fabriek van melkproducten van W. Vlak, op no. 48. Eigen middelen bleken niet voldoende om het vuur te be dwingen, zoodat de hulp van de politie- brandweer telefonisch werd ingeroepen. Het vuur sloeg over naar de woning van den heer M. Verhulst, handelaar in aard appelen, groenten en brandstoffen, die juist met zijn vrouw en zoon aan tafel wil de gaan. De heer Verhulst woont op no. 52 boven zijn zaak naast de fabriek van W. Vlak. Twee motorspuitcn, waarvan slechts een dienst behoefde te doen waren spoedig ter plaatse en met vier stralen was de brand snel gebluscht. De achterzolder van den heer Verhulst brandde geheel uit. Verder is eenig huisraad verbrand of wel door het bluschwater geschaad. Vermoedelijk is de brand ontstaan door het overspringen van een vonk uit den schoorsteen van de fabriek van melkpro ducten. FELLE BRAND TE RIJSWIJK. In de gemeente Rijswijk (N.B.) is van morgen een woonhuis, toebehoorende aan den heer T. J. van Heulexora en bewoond door twee gezinrien, tot den grond toe af gebrand. Het grootste gedeelte der inboe dels ging verloren. Een aan het huis gren zende schuur, waarin hout was opgeslagen, werd eveneens een prooi der vlammen, ter wijl tevens een daartegenover gelegen bak kerij ernstig door het vuur te lijden had. Het bij deze bakkerij behoorende woon huis kon gespaard blijven. De oorzaak van den brand was het ontploffen van .een benzinelamp, welke een schilder by zijn werk gebruikte. GEHEIMZINNIG BRIEFJE TE DEURNE Voorafgegaan aan den doodslag op de kermis „De volgende week zullen in de St. Jo zefparochie twee lijken vallen. De leden van de S. V. V. zullen ieder van den pas toor vijf gulden krijgen uit N. S.". Dit is de raadselachtige inhoud van een geheimzinnig briefje, dat de gemoederen in Deurne bezighoudt en dat een voorname rol speelt in het politie-onderzoek naar de toedracht van de vechtpa tij met rtoodüij- ken afloop, die d8ar deze week tijdens de kermis heeft plaats gehad, meldt do „Tol.", Het geval, zooals wij dat reeds meldden, leek weinig ingewikkeld. Even voor het sluitingsuur van den tweeden kermisdag kreeg de 20-jarige arbeider J. L. ruzie met den 33-jarigen H. v. Goch en met den 28- jarigen M. Franssen. L. trok zijn mes en stak Van Goch clood, terwijl hij Franssen een vrij ernstige verwonding toebracht aan den schouder. Kort na het gebeurde werd L. door de politie gearresteerd en hil legde een volledige bekentenis af. Het eenige wat eenigszins vaag bleef, was het motief, dat den dader tot zijn vree- selijke daad had gebracht. Er was te voren geen ruzie van beteekenis geweest en de steekpartij begon zonder eenige woorden twist of iets dergelijks. Achteraf blijkt evenwel, dat er reden is om te veronderstellen, dat het iets anders is geweest dan een gewone kermuvecht- party. Het bewuste briefje is n.l. geschre ven enkele dagen voor den doodslag ge pleegd werd. Het was voordien reeds aan de politie bekend Nog geen zekerheid. Laten wij vooropstellen, dat van een duidelijken samenhang tusschen het briefje en de vechtpartij voorloopig nog niets met zekerheid vaststaat. Men tast in dit opzicht nog volkomen in het duister. Voor zoover het raadselachtige briefje zich verklaren laat, kan daarvan het volgende worden ge zegd: met de St. Jozefparochie is een be paalde wijk van Deurne bedoeld en met de S. V. V. de sportvereeniging. die in deze wijk sinds jaren bestaat. Wat het slot van het epistel beduidt, weet men nog niet Zelfs is het niet onmogelijk, dat voor N. S. nr. 5 moet worden gelezen. In de sportvereeniging, die in het brief je wordt genoemd, is reeds verschillende malen ruzie geweest, hetwelk o.a. tot ge volg heeft gehad, dat twee leden voor het leven zijn geschorst. Een dezer geschorste leden nu Is de da der van den doodslag, J. L. Zou men nu redeneeren, dat L. de schrijver van het briefje moet zyn cn de doodslag dus met voorbedachten rade zou hebben gepleegd, dan bereikt men daardoor alleen, dat de vele vraagsteekens in dit mysterieuze ge val met één worden vermeerderd. Immers door de passage over de beloo ning voor de leden heeft de schrijver blijk baar willen te kennen geven, dat de men- schen, die vermoord zouden worden, vijan den van den pastoor, althans tan de sport vereeniging waren. De getroffen jongemannen waren echter beiden geen lid van S. V. V.; Franssen is dit wel geweest, doch oneenighcid heeft hij, voor zoover bekend, nog met geen der leden ooit gehad. zij het had kunnen voorkomen. Op het oogenblik doet zU haar uiterste best om te achterhalen, wie de schrijver van het brief je is geweest. ZU heeft o.a. het geheelc personeel va ndc weverij schriftprocven la ten afleggen. Tot nu toe heeft dit evenwel niet tot practische resultaten geleid, behal ve dan dat de proeevn zouden hebben uit gewezen, dat de dader niet de schrijver ls. Tenslotte vernamen wij nog, dat de ru zies in de sportvereeniging van de SL Jo zefparochie voor een deel haar oorzaak zouden vinden in de pogingen om uit het personeel van de weverij een neutrale sportclub op te richten. Het is zeer de vraag of ooit de schrijver van het geheimzinnige briefje zal worden gevonden. Toch zal eerst dan kunnen wor den vastgesteld, of briefje en doodslag al dan niet met elkaar verband houden. LEERLINGEN VAN POLITIE- VAKRCIIOOL ALS „SLAGER". Zakkenroller loopt op de markt te Hilversum in de val. De Hilversumschc politie heeft op de weekmarkt, aldaar, een goede vangst ge daan. In de morgenuren werden twee vrouwen uit Bussum gearresteerd, die van verschillende kramen waren hadden ge stolen, evenals uit een warenhuis ter plaat se. De vrouwen hadden haar boodschsp- pentasschen vol met gestolen goederen. De middaguren werden nog beter be steed. Herhaaldelijk was een geroutineerd zakkenroller op de drukke markt „werk zaam" geweest en vooral uit de wijde zak ken van slagers- en kruideniersjasjes ver dwenen telkens beurzen met inhoud. Don derdag zette de politie een val open, waar in de man zich vangen liet. Enkele leerlin gen van de model-politievakschool tc Hil versum gingen, gekleed in slagers- en an dere werkjasjes. de markt op. In een der wijde zakken zat een beurs met cenig geld, maaraan die beurs was een touwtje bevestigd, dat deze jongelieden in de hand hielden. Na geruimen tijd van drentelen op het marktterrein voelde een der man nen van het uitgezette „lokaas" een zacht rukken aan het touwtje, dat hij vieren liet, totdat de dief de portemonnaie in de zak van zijn regenjas had en op heetcr- daad was betrapt! De gearresteerde bleek, aldus meldt de „Tel.", een berucht zakkenroller te zijn, die reeds heel wat veroordeel ingen te de zer zake heeft. Het was de 37-jarige koop man C. S. uit Amsterdam. De man blijft in arrest en zal worden geleid voor den Offi cier van Justitie te' Amsterdam. Een ongelukkig* liefde dat grijpt mij altijd aan! Nou riet u zelf. Juffrouw: maar u wilt niet hebben, dat nw dochter zich met den ala- ger verlooft! (Elicgcnde Blatter).

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 15