agen Historie SPORT ZATERDAG 17 JUNI 1339 DE LEIDSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 14 DE JAPANSCHE BLOKKADE TE TIENTSIN EEN INCI DENT VAN VERRE STREKKING DE ONDERHANDE LINGEN LONDEN—MOSKOU DE OORLOG DER PROPAGANDA. V Blokkade. Er schijnen tijden ge- weest'te zijn, waarin het regeeren een aan gename „besogne" was. Het zitten op het kussen was gereserveerd voor heeren, die izich niet bezorgd behoefden te maken voor hun dagelijksch levensonderhoud en der halve deze min of meer voorname bezigheid ambieerden, teneinde zonder groote in spanning toch iets te presteeren. Indien deze tijden al bestaan mogen heb ben, zeer zeker bestaan zij thans niet meer. Integendeel de positie van een bewinds man is geen benijdenswaardige. Telkens wordt hij voor nieuwe puzzles geplaatst, terwijl hij de zekerheid heeft, dat, welke oplossing hij er ook voor vindt, hij het toéh allen niet naar den zin kan maken. Vooral een zoo uitgebreid rijk als het Britsche Imperium, dat des te meer kwets baar is naarmate het zich in alle wereld- deelen uitstrekt, heeft telkens met nieuwe moeilijkheden te kampen en dan kijkt de wereld maar weer naar den grijzen Cham berlain, om te zien hoe hij nu dit varken tje weer zal wasschen. Op het oogenblik heeft het incident van Tientsin weer de volle aandacht en het verdient deze aandacht, want het prestige van het Britsohe rijk staat op het spel. Zooals men weet blokkeeren daar de Ja panners de Britsche concessie, omdat het bestuur der concessie geweigerd heeft toe te geven aan den eisch der Japanners tot •uitlevering van vier Chineezen, die zij voor schuldig houden aan moord op een zekeren Tsjeng, een voornaam pro-Japansch amb tenaar. De Japanners zijn echter in ge breke gebleven, hom eisch met bewijzen te ondersteunen. Zij hebben ook het voor stel verworpen tot het Instellen van een gemengde rechtbank tot het instellen van een onderzoek naar de beschuldigingen en teneinde uit te maken, of er aanleiding be stond voor het uitleveren van de beschul digden. Er is alle reden voor de veronder stelling, dat de Japanners verder-strekken- de bedoelingen hebben en dat hun eisch tot uitlevering daarvoor slechts als voor wendsel dienst deed. Dc woordvoerder van het departement van buitenlandsche zaken te Tokio heeft verklaard, dat „het niet lan ger een zaak was van uitlevering van de schuldigen, maar van medewerken der Britten tot het waarborgen van den vrede en de veiligheid". En dat waarborgen van vrede en veilig heid zien zij onder een 'bepaalden gezichts hoek, m.l. in velband met de „nieuwe orde" in het Verre Oosten, wat een andere term is voor: Japansche hegemonie, Japan- sche overheersdhing. Wat er dus thans geschiedt rondom de Britsche concessie te Tientsin is in feite een krachtproef lusschen de oude rechten van het Westen in het Verre Oosten en de nieuwe eiscben van Japan. Het loopt den Japanners in China ook niet mee. Het is hun tot dusver niet gelukt maarschalk Tsjang Kai Sjek te doen capi- tuleeren, die den stryd met groote geest kracht volhoudt. Het is hun evenmin ge lukt om, met behulp van de JapansChe jen, die de Cihneesc'he joean uit de geld circulatie moest wegdringen, Tsjang Kai Sjek van de fondsen te berooven, die de nervus rerum vormen van zijn verzet tegen de Japansche invasie. De schuld daarvan ligt volgens de opvatting der Japanners in hoofdzaak bij de Britten. Dezen hebben tot dusver hardnekkig geweigerd de feitelijke bezetting van het onmetelijke lange kust gebied van China door de Japanners te er kennen. De Chineezen konden aldus on gestoord hun producten in de bezette zones via de internationale concessies het land uitvoeren en ruim buitenlandsche devie zen beuren. Deze deviezen kwamen ten goede aan de centrale regeering van China te Tsjoengking via dé Chineesche bank te Londen en in andere hoofdsteden. De Japan ners daarentegen zien zich gedwongen voor buitenlandsche goederen, die zij in het be zette gebied invoeren, met vreemde valuta te betalen. Wat de Japanners dus willen, is con trole in de buitenlandsche concessies en Tientsin is nu het proefkonijn. Wat zal Engeland nu daartegen doen? Het overweegt thans economische repre saille-maatregelen, maar de vraag is, of deze voldoende zullen zijn, om de Japan ners te doen afdeinzen. Want blijkens be richten uit Tokio is de Japansche regeering vast besloten om door te zetten. Overigens gaat het niet alleen om de positie der Engelschen, mrar ook om de positie van al de rndere Westersche mo gendheden, dia belangen in China hebben. Londen Moskou. Het ver moeden ligt voor de hand, dat het optreden van de Japanners, voornamelijk tegen En geland, in de hand gewerkt wordt door de beide Europeesche spil-mogendheden, Duitschland en Italië. Zij groeien in elke moeilijkheid, welke Engeland thans in den weg wordt gelegd. Maar van den anderen kant moet elke nieuwe moeilijkheid elders Engeland dichter brengen tot Moskou. Op het oogenblik zijn de Britsche en Fransche vertegenwoordigers druk aan het onderhandelen met het Russische volks commissariaat en het eind van het liedje zal wel zijn, dat de Engelschen volledig zul len toegeven aan de Russischce eischen. De Russen laten duidelijk blijken, dat zij niet van zins zijn, in het door Engeland nagestreefde Vredesfront hun plaats in te nemen, tenzij Chamberlain niet het kleinste gaatje in dit front open laat, ten einde de Sowjet-Unie voor verrassingen te vrijwaren. Van hun kant hebben de Engelsche mi nisters Chamberlain en Halifax deze. week te verstaan gegeven, dat zij ongeduldig be ginnen te worden en ook anders kunnen. Ze hebben n.l. een beroep gedaan op Duitschland en hun bereidwilligheid te kennen gegeven, om alle Duitsche eischen in overweging te nemen, mits men de ge- weldpolitiek laat varen. Halifax zeide bijv.: ,,De dagen zijn voor bij, dat de onafhankelijkheid van Euro peesche naties door eenzijdig optreden kon den worden vernietigd, zoodat elke nieu we poging om dit te doen zou stuiten op breeden en vastbesloten tegenstand; mits echter de onafhankelijkheid van de naties werd erkend, ware de Engelsche regeering niet slechts bereid, maar ook verlangend het geheele probleem van den economi- schen Lebensraum te onderzoeken, niet slechts voor Duitschland, maar voor alle Europeesche volken. Alle Duitsche aanspraken komen voor overweging in aanmerking aan de conferentietafel. Groot. Brittannië zou gaarne zien, dat alle tegen over elkaar staande aanspraken werden ge regeld op een zoodanigen grondslag, dat een duurzame vrede wordt verkregen." Dit is een hand toegestoken aan Hitier. Het is nu aan Hitier om daarop te ant woorden. Waarschijnlijk zal hij dat doen bij de te water lating van een nieuwen kruiser op 1 Juli a.s. Propaganda. Minister Chamber lain heeft Donderdag in het Lagerhuis verklaard, dat de Britsche regeering in vredestijd niet zal overgaan tot het instel len van een ministerie voor propaganda. Wel zal een specicale inlichtingendienst worden georganiseerd, welke ono\r lei ding zal staan van lord Perth. Op een dergelijken propadanda-dienst was den laatsten tijd in Engeland sterk aangedrongen, omdat men zich rekenschap gaf van het feit, dat, ofschoon de Duitsche regeering volkomen op de hoogte is van het vredelievende en zeer tegemoetkomende Britsche standpunt, het Duitsche volk vol komen in onwetendheid gehouden wordt van de feiten, welke fundamenteel zijn om den toestand te kunnen begrijpen, zelfs •vervuld wordt met een propaganda, welke er op gericht is de waarheid te misvormen. Daarom moest met alle middelen ge tracht worden om de waarheid over de Duitsche grenzen te krijgen. De Duitsche pers was natuurlijk heftig gekant tegen dit streven. Zooiets mag Goebbels wel doen, maar geen Engelschman. Wanneer in- tusschen deze Engelsche inlichtingsdienst gaat werken krijgen wij er weer een nieu wen oorlog bij, de stille oorlog der bericht geving. Feitelijk bestaat die reeds maar nog niet zóó uitgesproken en openlijk. Een heel klein beetje! Weet n wat die dame speelt". Japiano! (^OUStiqttSj VOETBAL Uit het katholieke kamp L V. C. B.# DE LEIDERS DER KAMPIOENS COMPETITIE BIJ SCHIJNDEL OP BEZOEK. WA naar den kop? Nog eenige weken duurt het alvorens de strijd in de kampioencompetitie is beslist, want drie clubs moeten elk nog drie wed strijden spelen, terwijl een daarvan, Spar taan n.L, morgen vrijaf heeft. Wie ten slotte met den eeretitel zal gaan strijken valt nog moeilijk te zeggen, want door het geringe verschil in punten der drie kop- clubs zyn er nog tal van mogelijkheden. Alleen wanneer VOSTA erin zou slagen morgen van Schijndel te winnen en WA zou beide punten aan Kerkrade verspelen, dan komen de de beslissing een heel eind nader. Dat het morgen zoover zal komen nemen we niet zonder meer aan. Schijndel toch hoewel practisch uit geschakeld van het kampioenschap, zal on getwijfeld haar uiterste krachten inspan nen om een zoo eervol mogelijk resultaat te behalen, terwijl WA haar laatste kans om den strijd met VOSTA vol te houden niet zonder meer ongebruikt voorbij zal laten gaan. Het zijn dus twee belangrijke kampen, die den voetballiefhebbers morgen te wachten staan, maar we vermoeden, dat het beter weer voor de kijkers dan voor de voetballers zelf zal zijn. Clubnieuws der Kath. Sportvereenlglngen Foreholte: Morgen om 3 uur een vriend schappelijke wedstrijd: ForeholteSt. Ber- nardus. We kunnen dan eens zien, of er al reeds wat is geleerd door de training. Voor- houters toont uw belangstelling. Op 25 Juni vindt de return-match plaats tegen St. Bcrnardus Junioren. Nic. Boys: Morgen ontvangt Nic. Boys II op eigen terrein Leimuiden II, een oude bekende uit de vorige competitie. Het zal aan spanning zeker niet ontbreken. Aan vang 2.30 uur. Nic. Boys I gaat in Roelofarendsveen den strijd aanbinden met het sterke DOSR II. Er zal zeker heel goed gespeeld moeten worden om eenig resultaat te bereiken. Als oefening Is het echter een belangrijke wedstrijd. Vertrek 1.15 uur per fiets. Teylingen: A.s. Zondag heeft de kerkelij ke viering plaats van het 3de lustrum der R. K. S. V. Teylingen. 's Morgens 7 uur H. Mis voor leden en donateurs, waaronder algemeene H. Communie. Om 8.30 uur ge meenschappelijk ontbijt in de groote zaal van het K. S. A.-gebouw. Des nam. vinden de Jeugdwedstrijden plaats op het Sporthof, waaraan 10 Junioren elftallen deelnemen. Het programma luidt als volgt: SJC a SMc a, 12 uur; DOS a—St. Bernardus a, 1.3 5 uur; Teylingen aLisse a, 2.30 uur; WSB aVCH a, 3.45 uur; Teylingen c— SMC b, 5 uur. WL.: Het 2e elftal moet een beslissings wedstrijd spelen wie de onderpteats zal bezetten om degradatie-wedstrijden te spelen WL II, of DHL III, Deze wedstrijd is vastgesteld op morgen, aanvang 2.30 uur Er is nog geen terrein vastgesteld. De beide junioren elftallen gaan op tour- ■nooi te Wassenaar. Dit is een mooie trai ning voor 25 Juni om dan de WL-kleinen hoog te houden te Hilversum. Het a elftal speelt tegen AW a. Jongens doet je best om in de winnaars ronde te komen. Het b elftal bindt den strijd aan tegen Ria b ookvoor jullie geldt het devies als boven. Gezamenlijk vertrek te 12.15 uur. Leimuiden: Morgen gaat Leimuiden op bezoek bij Nic. Boys tot het spelen van een vriendschappelijken wedstrijd. Aanvang 2.30 uur. Ter kennis van de leden wordt gebracht, dat a.s. Maandag 19 Juni 's avonds 8.30 uur een algemeene ledenvergadering zal ge houden worden in de kleine zaal van café Sneeboer. Er wordt gerekend op een groo te opkomst, zoowel van leden als niet le den, daar van deze vergadering veel zal af hangen van het al of niet voortbestaan der vereeniging. Het zou jammer zijn als „Lei muiden" van het tooneel zou moeten ver dwijnen. Zondag 18 Juni worden er door de K. J. C. athletiekwedstrijden gehouden om prijzen op het voetbalveld. Blauw Zwart: Morgen wordt er door de Juniorencommissie van Blauw Zwart een feestmiddag gehouden, op het terrein aan den Katwijkscheweg. Om 1 uur wordt er begonnen met het spelen van bliksemwed- strijden. Hieraan hebben ingeschreevn 2 Junioren-elftallen van V.V.L., 2 van A.V. V., 2 van R.I.A., 2 van V.V.P., 1 van K.R. V. en drie elftallen van Blauw Zwart. De wedstrijden worden gespeeld in drie series en voor elke serie zijn drie prij zen beschikbaar gesteld. Om 5 uur volgt tot slot van dezen mid dag een veteranen-wedstrijd tusschen de oudste leden van Blauw Zwart en K.R.V. C. uit Rijswijk. Blauw Zwart komt met het volgende elf tal uit: doel: P. C. de Smit, achter: J. L. v. d. Velde en J. Laarman, midden: P. v. d. Meer, W. v. Leeuwen en M. Paardekoo- per, voor: J. Slots, C. J. v. d. Ploeg, Th. de IJssel, C. Tolido en H. Bellekom, Esto: Morgen zal Esto haar nederlaag- serie voortzetten en ontvangt bezoek var het sterke Overschie I (2e klasse, district Rotterdam;. Als bijzonderheid kunnen wij vermel den, dat pastoor Janus den aftrap zal ver richten. Tevens wordt gerekend op een record-aantal bezoekers. Laten nu ook zij, die zelfs niet om sport geven, eens belang stelling toonen en het woord van het Door luchtig Episcopaat plichtsgetrouw en daad werkelijk onderschrijven door a.s. Zon dag 18 Juni door hun aanwezigheid en door hun „entrée" de R.K. Sportver. zoowel moreel als financieel te steunen. De opstelling is: W Hoogeveen H. Diependaal W. Voordouw Twaalfhoven Veelenturf Vernooij W. van Niekerk E. Binda W. van Liempt W. Rietveld H. van de Kruis Kon. Nederlandsche Voetbalbond AJAX KAN MORGEN KAMPIOEN ZIJN. Beslissingswedstrijden voor de promotie. Het voetbalprogramma voor morgen vermeldt nog steeds een respectabel aan tal wedstrijden. Voor den strijd om het kampioenschap kan de beslissing morgen vallen, indien Ajax van Achilles wint en DWS een gelijk spel behaalt tegen NEC. Wat er echter ge- beuFen gaat als Ajax verliest of gelijk speelt en DWSNEC gelijk eindigt? Er zijn nog tal van mogelijkheden. De ergste zou wel zijn als Ajax, NEC, DWS en Eind hoven ten slotte met een gelijk aantal punten eindigen. We willen er niet aan denken, maar hopen, dat Ajax door een zij het nog zoo geringe zege voor een beslissing zorgen zal. Ook de promotiecompetitie vraagt nog aandacht voor verschillende wedstrijden. Van de zes wedstrijden, welke we hier onder even memoreeren zijn niet minder dan vier beslissingswedstrijden, een ver lengstuk dus van de promitie-competitie. De twee normale promotiewedstrijden zijn LFCCromvliet en UVS IIAlphen II De Leidsche Kanaries zijn al gepromo veerd en spelen dus als het ware een eere wedstrijd tegen den concurrent in de pro motie Cromvliet, waarvan in den eersten wedstrijd met 32 werd gewonnen. UVS II maakt ook een goede kans op promotie en zal zich dus wel tot het uiter ste inspannen tegen de reserven der Al- phenaren. BECVIOS is de eerste der vier beslis singswedstrijden. Deze wordt gespeeld op het SW-terrein te Schiedam, omdat BEC na de nederlaag tegen VIOS in Den Haag liever niet in de Residentie speelt. De wedstrijd WassenaarDe Ooievaars wordt morgenavond te 7 uur op het VUC- veld te Den Haag gespeeld. In de Zuidelijke af deeling is Limburgia gepromoveerd, doch Bleyerheide moet haar eerste klasseschap nog verdedigen te gen Helmond. Deze beslissingswedstrijd wordt te Roermond gespeeld. Op het HSC-veld te Sappemeer spelen GRC en WVV voor de tweede maal een beslissingswedstrijd, aangezien de eerste onbeslist bleef. (Het werd toen 22). WW moet dezen wedstrijd winnen, an ders promoveert GRC wegens een beter doelgemiddelde. DAMMEN NED. R.K. DAMBOND Persoonlijk kampioenschap Aan den wedstrijd om het persoonlijk kampioenschap van den R.K. Dambond wordt dit jaar door niet minder dan vijf tien spelers deelgenomen, n.l.: A. M. J. Jacobs en W. Heydra, Den Haag, A. Hage naars, Rotterdam, J. Belderok, Amster dam, Th. v. d. Poll, Vught, H. Roos, Eind hoven, H. v. Nieuwkerk, Mijdrecht, C. J. Stolk, Zaandam, J. J. Wortel, Wormerveer, W. Krom, Sassenheim, P. Geerlings, Leiden, J. Haver, IJmuiden en G. Eising, Haarlem. R.K. HAAGSCHE TEGEN DEN DISTRICTE DAMBOND Op 22 Juni zal te Den Haag een ont- moeting plaats hebben tusschen de ver tegenwoordigende tientallen van den R.K. Haagschen Dambond en den H.D.D.B. Voor het Katholieke team wordt een keuze gedaan uit de volgende spelers. A. Jacobs, W. Heydra, W.C. M. Scholtes, L. Vollebregt, L. W. Schol tes, S. Alsemgeest, L. Veldhoven, M. J. Jansen, P. Geerlings, W. Krom, W. H. van de Bersselaar en J. Molhoek. R.K. Damver. „Beatrix" De R.K. Damvereeniging Beatrix (Voor schoten) heeft een wedstrijd gespeeld te Rijswijk tegen „Rijkswijk" met uitslag, als volgt: le tiental. BeatrixRijswijk K.D.O. G. v. BemmelenJ. v. d. Laan 02 A. WittemanP. v. d. Laan 02 L. de Hollanderv. d. Wijngaard 11 Th. KooijmanC. A. de Krom 02 A. v. d. NouwelandG. Gieskes 11 A. ToussaintVrijenhoek 20 H. DuivenvoordeA. v. Zon 20 P. NapJ .Dooien 11 J. WittemanP. Kouwenhoven 02 O. RijsdijkH. Kloosterman 02 7—13 2e tiental. Beatrix IIRijswijk K.D.O. I H. KooimanG. Zoutman 02 N. van LeeuwenJ. Schooneveld 02 G. Parlevliet—J. Brusse 0—2 Adr. Krogt—H. v. d. Ploeg 02 N. DuivenvoordeK. Schrama 11 W. v. d. KrogtH. Haekenbroek 11 Adr. Mens—M. Valk 2—0 J. v. d. BergP. Ark 20 J LambooJ. Brokx 20 8—10 HET TWEEDAAGSCH SPORTFKTST DER LEIDSCHE SPORTSTICHTING. Gisteravond begonnen. Het sportterrein aan den Zoeterwoud- schen Singel was gisteravond èl kleur cn leven bij gelegenheid van de opening van het tweedaagsch sportfeest der Leidsche Sportstichting. Fraai weer begunstigde den inzet van dit sportfestijn en als zoodanig slaagde het uitstekend. De toeschouwers hebben de de monstraties met belangstelling gevolgd en hun waardeering klonk herhaaldelijk luid op. Tegen 7 uur werd het zeer druk aan den Zoeterwoudschen Singel, wijl allereerst de deelnemende vereenigingen zich verzamel den en gereed maakten voor den op- marsch. Dat was een feestelijke intocht. De Leidsche Politie-Muziekvereeniging on der leiding van den heer Bolderdijk mar cheerde aan het hoofd van den stoet van ongeveer vijf en twintig vereenigingen. Van de vereenigingen, welke op dezen avond haar medewerking verleenden, lie pen de deelnemers (sters) mee in den stoet. De niet- deelnemende vereenigingen, die toch haar sympathie met het streven der Leidsche Sportstichting hadden be tuigd, waren door ekele afgevaardigden vertegenwoordigd. Het was een kleurige stoet van vaandels en clubcostuums. Speciaal viel de groote groep van Nieuw Brunhilde op, welke in het rood-wit-blauw op het groene grasta pijt een levendigen indruk maakte. Na den opmarsch werd de vaandelgroet gebracht door de vaandeldragers(sters), die daartoe tot voor de officieele tribune waren genaderd. Dan sprak de heer ir. F. Stokhuyzen, na mens het bestuur der Sportstichting, een kort welkomst woord tot den burgemees ter, mr. A. van de Sande Bakhuyzen en de overige genoodigden en zeide, dat de Sportstichting deze tweedaagsche sport evenementen had georganiseerd om het Leidsche publiek te toonen wat er zooal op sportgebied in Leiden gepresteerd wordt. Mr. v. d. Sande Bakhuyzen dankte het bestuur der Sportstichting voor de ge dachte dit tweedaagsch sportfestijn te or- ganiseeren. Spr. heeft groote waardeering voor het werk door de Sportstichting ver richt, maar dit is bij het publiek nog niet algemeen bekend, zoodat het goed is, dat hiervan op deze wijze uiting wordt ge geven. Spr. dankte den deelnemers voor den vaandelgroet en sprak de hoop uit, dat de sporters door de sport den naam van de Sleutelstad zouden hooghouden. Hierna werd het Wilhelmus gespeeld en door de aanwezigen medegezongen en de demonstraties begonnen. Er werd in twee groepen, later wel in drie groepen gewerkt, wanneer de een of andere oefening wat te lang duurde. Onze algemeene indruk van deze de monstraties is, dat zij wel geslaagd zijn. Echter wanneer twee groepen tegelijk wer ken op een groot sportveld, dan is de be zetting maar dunnetjes. Een gymnastiek- demonstratie slaagt eerst dan ten volle, wanneer er een massa-demonstratie van ge maakt word. Dit moeten dan natuurlijk gezamenlijke vrije oefeningen zijn, want het werken aan tien of twintig toestellen tege lijk brengt nog geen massa-demonstratie. Intusschen, over het algemeen slaagden de oefeningen heel aardig. Groen wit opende met vrije oefeningen volgens systeem Niels Bukh en tegelijker tijd demonstreerde Donar haar kunnen op den springtafel. De Vrije oefeningen van Nieuw Brunhilde tegelijkertijd met het brugwerk van Docos streden om aller aan dacht en belangstelling. Daar werd door beide ploegen uitstekend gewerkt. Dan volgde nog knotsoefeningen en volksdan sen van Nieuw Brunhilde, tremplin paard- springen der Dos-dames en brugoefeningen door de Dos-heeren, Concordia gaf een demonstratieles rhytmische gymnastiek, Rhönrad-oefeningen volgde door de dames van Brunhilde, en Excelsior demonstreerde brugoefeningen en brugstanden. Tot slot volgde de korfbalwedstrijd tus schen de twaalftallen van den Leidschen Korfbal'bond, waarvan we de opstelling be reids hebben medegedeeld. Het werd een aardig partijtje, spanning loos, omdat er geen doelpunten werden ge maakt, spanningvol, omdat, de partijen zoo goed tegen elkaar opwogen. Het einde kwam ten slotte zooals begon nen was en door doelworpen eindigde de witte partij tenslotte als winnares. Vanmiddag wordt het sportfeest voort gezet met athletiek en voetbal. LAWNTENNIS DIOCESANE TENNISDAG 16 JULI De Sportraad van de Graal en de Dioc. Haarl. Sport Bond organiseeren op 16 Juli een Dioc. Tennisdag om de kampioenstitels. De inschrijving hiervoor aan den Sport raad Koningslaan 30 of aan het Bonds- bureau 2e Const. Huijgensstraat 77 Am sterdam is verlengd tot 1 Juli. t

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 14