Een nieuwe duikbootramp DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Fransche onderzeeër „Phenix' bij Saigon gezonken. Met 71 man aan boord. ZATERDAG 17 JUNI 1939 30ste Jaargang No. 9364 3)e £eid&^0oi4/fc(Mtt Bureau Papengracht 32. Telefoon: Redactie 15, Administratie 935. Adv. en Abonn.-tarieven xle paf. I Giro 103003. Postbus 11. V De waarde van publieke controle Een commissie uit den Amsterdamschen gemeenteraad heeft een rapport uitge bracht over een en ander wat er zoo al rond „Gemeentewerken" in Amsterdam heeft plaats gegrepen. Dit rapport is niet prettig voor een soc. democr. wethouder en voor twee soc. de in oer. raadsleden. Maar de commissie, bestaande uit leden van verschillende politieke partijen ook een lid van de S.D.A.P. had er zitting in is unaniem gekomen tot de, gisteren ver melde» in het rapport opgenomen conclu sies. Dit rapport zal worden uitgespeeld tegen het democratisch regiem. En.... het pleit juist vóór het democra tisch regiem! Inderdaad! Neen, den inhoud bedoelen we, natuur lijk, niet. Er worden werkelijk dingen ge noemd, die onder democratisch regiem zijn geschied, en die zeer afkeurenswaardig zijn. Maar wij bedoelen het feit, dat zulk een rapport is verschenen. Onder elk regiem zullen verkeerde dingen gebeuren. Omdat onder elk regiem menschen werken. En omdat onder menschen kwaad gedaan wordt. Maar onder een dictoriaal of tota litair regiem of hoe ge 't noemen wilt men begrijpt, wat wij bedoelen kunnen zulke verkeerde dingen verborgen blijven en blijven ook feitelijk vaak, ongetwijfeld, dergelijke en véél erger dingen voor het publiek bedekt èngewoon döorloopen. Er is in dat hierbedoelde regeerings-systeem geen publieke controle. En publieke controle is een wezenlijk element in het democratische regiem, ter wijl juist in het dictatoriale of totalitair systeem alle publieke controle per se is uitgesloten. Publieke controle is een goed, waarvan de waarde moeilijk kan worden overschat. En het Amsterdamsche rapport biedt een gelegenheid, weer 'ns met een enkel woord op de waarde te wijzen. De tijd van St. Willibrord Bij de opening der Willibrordustentoon- stelilng te Utrecht sprak dr. Colijn in het reeds vermelde openingswoord nog deze merkwaardige woorden: Spr. zeide te willen wijzen op de onver deeldheid der Christelijke kerk ten tijde van Willibrord. Wanneer wij ons opmaken tot een Willibrordherdenking, dan gaan wij terug tot het einde van de zevende en begin achtste eeuw, d.w.z. dan gaan wij terug tot den tijd toen de Christelijke kerk nog ongedeeld was, en toen hier te lande het zaad gestrooid werd, waaruit onze gansche volkscultuur ontkiemd is. Ziedaar de reden, aldus de minister-pre sident, waarom elke Nederlander, van welk geloof ook, meedoet aan de viering van het twaalfde eeuwgetij van Willi brord. DE TEELTVERGUNNINGEN IN DE BOLLENCULTUUR. Voorbarig bericht In het „Alg. Hbld." van hedenmorgen kwam een bericht voor, dat de Nederland- sche sierteeltcentrale maatregelen over weegt om nog dit seizoen een einde te ma ken aan den vrijen handel in bollenteelt- vergunningen. In 't bijzonder heeft hiertoe geleid de misstand dat gelegenheidshan delaren van den geldnood van kweekers gebruik gingen maken om hun vergunning op te koopen. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, is dit bericht voorbarig; de betrokken com missie heeft nog in 't geheel geen besluit genomen. De meening, die reeds hier en daar wordt verkondigd, dat dit bericht van den L.T.B. afkomstig zou zyn, is geheel on juist RIJKSMIDDELEN. Over de eerste 5 maanden 1939 is de opbrengst ruim 1 millioen boven de raming. De Rijksmiddelen hebben in de maand Mei opgebracht S 36.538.534, hetgeen 271.882 beneden de raming is en 4.864.970 minder dan over Mei 1938. Over de eerste vijf maanden van dit jaar bedroeg de opbrengst 185.085.371, hetgeen 1.033.288 meer is dan de raming over die periode en 7.139.156 meer dan over de zelfde periode van 1938. Volgens een telegram uit Saigon is de Fransche duikboot „Phenix", aan boord waarvan zich 71 man bevinden, nog steeds niet boven water gekomen, nadat het schip dertig uren geleden onder is gedoken. Het Fransche ministerie van Marine deel de voorts mede: Omtrent het lot van de duikboot der eer ste klasse Phenix", die op het oogenblik in Indo-China gedetacheerd is, heerscht ernstige ongerustheid. Na een langdurigen duik, tijdens in den ochtend van 15 Juni ter hoogte van de baai van Cam Ranh gehouden oefeningen, is de duikboot niet weder verschenen. De vloot- strijdkrachten in het Verre Oosten, als mede in Indo-China gedetacheerde marine- vaartuigen hebben onmiddellijk een on derzoek ingesteld, dat nog voortduurt, en waaraan watervliegtuigen van de kolonie deelnemen. Direct nadat het gewaarschuwd was, heeft het ministerie van Marine den toestand ter kennis gebracht van de fami lieleden der bemanning. De bemanning van de „Phenix" bestaat uit 71 officieren en minderen. Hoe de vermissing ontdekt werd. Nader wordt nog gemeld: De duikboot „Phenix" moest zich van een punt aan de Indo-Chineesche kust, ge legen op ongeveer 300 K.M. ten Noorden van Saigon in de baai van Cam Ranh, naar een ander punt aan de kust begeven. Het vaartuig moest laat in den ochtend aan het eindpunt van den tocht aankomen. Toen de commandant van de Fransche vlootstrijdkrachten in het Verre Oosten de Phenix niet omstreeks het verwachte tijd stip boven water zag komen, alarmeerde hy terstond alle schepen en watervlieg tuigen van de Indo-Chineesche vlootbasis. Nadat eenigen tijd gezocht was, moest men wel tot de conclusie komen, dat de „Phenix" by het duiken door tot nu toe on bekende oorzaak uit haar evenwicht is ge raakt en op den zeebodem is gestooten. In de omgeving waar het vaartuig verdwenen is, is de zee ongeveer honderd meter diep. Hoewel men vreest de bemanning niet meer te kunnen redden, wordt het opspo ringswerk voortgezet. Men kent de oorzaak van het ongeluk niet; een commissie zal daarnaar een onderzoek instellen. De „Phenix", die in 1930 te water is ge laten, staat onder bevel van kapitein Cou- chacoutr. Zy meet 1379 ton en is 92 meter lang. De bewapening bestaat uit een kanon van 100 m.m., een kanon van 37 m.m., een machinegeweer en elf torpedo-lanceerbui- DE „PHENIX" VERLOREN GEACHT. Uit Saigon wordt nog gemeld: Aan boord van de „Phenix" bevonden zich 5 officie ren en 66 onderofficieren en manschappen. De duikbooten „Phenix" en „Espoir" do ken tegelijkertijd, doch alleen de laatste kwam weer boven. Onder leiding van admiraal Decoux werd onmiddellijk met het opsporen een begin gemaakt, doch, nu men 24 uur lang tevergeefs gezocht heeft, moe ten de boot en haar bemanning verlo ren geacht worden, omdat het bijna zeker is, dat de lucht in het vaartuig zeer spoedig uitgeput zal zijn, terwijl de diepte der zee op de plaats van het ongeluk redding bijna onmogelijk maakt. Op alle Fransche oorlogschepen zijn de vlaggen halfstok geheschen. Volgens de laatste berichten geschiedde het ongeluk zes mijl pit de kust. VERSTOORDE GODSDIENST OEFENINGEN IN OPPER-SILEZIË. Een vermanend woord van den Bisschop van Kattowitz. Naar aanleiding van de pijnlijke incidenten en verstoringen van de orde in verschillende kerken en bedehuizen van Opper-Silezië heeft de bisschop van Kattowitz, Mgr. Dr. Adamski een herderlijk schrijven uitgevaardigd, dat tijdens de Poolsche Godsdienstoefeningen in het Diocees Kattowitz van den kansel is voorgelezen en waarin de kerkvorst de ongeregeldheden in de kerken gedurende de Duit- sche godsdienstoefeningen ten stel ligste veroordeelt. Wij laten hieronder de belangrijkste pas sages van genoemd Herderlijk Schrijven volgen: In zijn inleiding beschrijft de bisschop Mgr. Dr. Adamski de vervolgingen, die de Poolsche Katholieken in het Derde Rijk te verduren hebben, zoowel op godsdienstig als ten opzichte van hun nationale gevoe lens, hetgeen begrijpelijkerwijze een ver ontwaardiging en opwinding onder de Poolsche katholieken van het kerkelijk district Kattowitz tengevolge had. De Pool sche Katholieken in Duitschland hebben voor het grootste gedeelte hun Poolsche godsdienstoefeningen moeten prijsgeven. Door geweld en bedreiging heeft men hen verhinderd deel te nemen aan deze Pool sche godsdienstofeneingen. Men heeft Pool sche kinderen beroofd van kerkboeken in hun moedertaal. Oude Poolsche opschriften op kruisbeelden, beelden en kerkelijke mo numenten zijn reeds verwijderd. Organen van de Geheime Staatspolitie en andere beambten zouden een onbeschryflijken druk uitgeoefend hebben op de geestelijk heid om alle Poolsche godsdienstoefenin gen af te schaffen en in de kerken alles, wat van Poolsche afkomst is te kunnen ver wijderen. Zoowel geloovigen als priesters, zouden tegen hun overtuiging in, gedwon gen zijn om verzoekschriften te ondertee kenen waarin gevraagd wordt om de Pool sche godsdienstoefeningen af te schaffen. In gevallen van weigering werd gedreigd met ontslag uit fabriek of werkplaats en ver banning." Wanneer ik dit alles openlijk verklaar, dan is dat geen leugenachtige laster en ook geen politieke agitatie, maar jammer ge noeg een treurig feit, dat men met dood zwijgen niet uit de wereld kan bannen." De Poolsche bevolking van het bisdom Kattowitz, die door duizenderlei banden met de broeders aan gene zyde van de grens gebonden is, vindt deze vervolging buitengewoon pijnlijk, want voor hen zijn zy tevens een vervolging en verdrukking van hun overtuiging en van den Pool- schen volksaard. Het is daarbij aan geen twijfel onderhevig, dat de Katholieken van Duitschen stam in het bisdom Kattowitz zich nog in een dusdanige mate van bezit van eigen Duitsche godsdienstoefeningen mogen verheugen, waarvan de Poolsche Katholieken aan gene zyde van de grens zelfs niet kunnen droomen. Het aantal Duitsche Katholieken loopt ieder jaar meer en meer terug, maar het aantal Duitsche godsdienstoefeningen is niet in dezelfde verhouding verminderd. Het is daarom be grijpelijk, dat onder dergelijke omstandig heden in het hart der Polen, tengevolge van het leed over de toestand onder hun bloeders, niet alleen de wensch wakker wordt, om de vermindering van het aan tal Duitsche godsdienstoefeningen te be spoedigen, maar ook dat de wil ontstaat om wraak te nemen en de Duitsche Katho lieken in Polen te straffen voor de vervol gingen, die de Poolsche Katholieken aan gene zijde van de grenzen te verduren heb ben. Met opzet vermeld ik dit alles, want ik vind het niet juist, om dingen te verzwy- gen, die voor iedereen pijnlijk zyn." In het vervolg van zijn schrijven be spreekt de kerkvorst van Kattowitz de ju ridische positie en de regeling van de Duit sche godsdienstoefeningen. In het Concor daat van 1925 is ook een regeling getroffen voor niet-Poolsche godsdienstoefeningen. In het Concordaat wordt de mogelijkheid open gelaten om het aantal godsdienstoefenin gen in vreemde talen te beperken, over eenkomstig de wijzigingen die zich op ge bied van het nationaliteitenvraagstuk voor doen. Teneinde de verandering van taal by de godsdienstoefeningen niet afhankelijk te maken van de beslissingen der plaatselijke werkelijke autoriteiten, zijn Kerk en Staat overeengekomen dat wijzigingen in gods dienstoefeningen en de tekst der predika tie alleen ingevoerd kan worden met goed keuring van de Poolsche Bisschopsconferen tie van den Latynschen Ritus. Noch de pas toor ter plaatse, noch de Bisschop hebben het recht om op eigen initiatief en gezag de taal waarin de godsdienstoefeningen ge houden worden te veranderen, en zy mo gen eenigerlei wijziging slechts aanbren gen met toestemming van de bisschopscon ferentie. Immers de bisschopsconferentie van den Latynschen Ritus is zoowel voor de Kerk als voor de Staat in deze aangelegen heid de eenig beslissende instantie. Ten slotte veroordeelen Mgr. Dr. Adams ki de excessen, die zich op verschillende plaatsen hebben afgespeeld: „Ik weet en geloof, dat veruit de grootste aantal demon stranten goede en ordelievende Katholie ken zijn, die echter op den verkeerden weg zijn gebracht. Ik weet echter ook, dat aan het veroorzaken van deze incidenten ook mannen schuldig zyn, die ofwel in het ge heel niet meer naar de kerk gaan, ofwel reeds sedert langen tyd niet meer in de kerk komen, of die zelfs in het geheel niet meer tot de kerk behooren. In een reeks van gevallen heeft het onderzoek en de verklaringen der ooggetuigen aangetoond, dat de incidenten in de kerken door bepaal de organisaties en door menschen waren voorbereid, die blijkbaar slechts een heel zwak begrip hebben van de waardigheid van een GodshuisZoo gaat het in ieder geval niet! Wanneer het afschaffen van godsdienstoefeningen in de vreemde taal werkelijk een onontkoombare noodzakelijk heid was voor de Poolsche staat, zou dan de regeering en de Poolsche autoriteiten ook het gebruik van de Duitsche taal niet evenzeer dienen te verbieden in het onder wijs, in het organisatiewezen en in het openbare leven?1 Bidt voor uwe vervolgde broeders, be mint uw vaderland en alles, wat God u schonk als een natuurlijk recht. Maar volgt niet het voorbeeld dergenen, die Gods rechten met voeten treden. Dll nummer bestaal uit vijl bladen, w.o. geïllustreerd Zondagsblad. BINNENLAND DE VLUCHTELINGEN OP DE „ST. LOUIS". Het schip naar Antwerpen opgestoomd. Tegen half elf is de „St. Louis" waarop zich de ongeveer 900 vluchtelingen bevin den, naar Antwerpen opgestoomd. Tyd ens het verblijf op de reede van Vlis- singen heeft zich een aantal personen aan boord van het schip begeven. Hieronder bevonden zich in de eerste plaats vertegen woordigers van de onderscheidene vluch- tel ingencom i té's. Uit Rotterdam waren vertegenwoordigers van de vreemdelingenpolitie naar Vlissin- gen gekomen en deze begaven zich even eens aan boord om tezamen met de ver tegenwoordigers der comité's onderweg naar Antwerpen de ontscheping en het ver dere transport der vluchtelingen te rege len. Toen de sleepboot met de leden van het comité en de vertegenwoordigers van den vreemdelingendienst de „St. Louis" nader den, ging er onder de vluchtelingen, die zich op de dekken hadden opgesteld, een gejuich op. Zij waren bly, dat zij zich ein delijk op een plek op de wereld bevonden, waar zij niet werden teruggestuurd. Voor zoover wy by het korte bezoek aan boord konden nagaan, was de toestand van de vluchtelingen goed te noemen. Zy zagen er na de moeilijke reis vry goed uit. Onder de ruim 900 passagiers bevonden zich veel kinderen, die eveneens de zwerftocht over de zeeën hebben meegemaakt. De „St. Louis" wordt vanmiddag om drie uur te Antwerpen verwacht, waarna on middellijk met de ontscheping der vluch telingen wordt begonnen. De 194-vluchtelingen, die voorloopig in Nederland zullen worden ondergebracht, zullen met het Belgische vaartuig „Flan- dria", een klein passagiersschip, zoo spoe dig mogelijk naar Rotterdam worden over gebracht. R. K. BOND VAN KRAAMVERZORGSTERS. Een zeventigtal R. K. Kraamverzorgsters, uit alle deelen des lands, waren in de St. Rosalia-kerk te Rotterdam byeen, om de tweede Lustrumviering van dezen bloeien- den Bond in te zetten met een H. Mis, opge dragen door den Algem. Bondsadviseur Pater Max van der Schoot O.F.M. uit Den Haag. 'n Kameskoortje voerde onder leiding van Mevr. Dora Reys-van Weerelt op schit terende wijze de gewijde gezangen uit. Na de H. Mis hield de Bondsadviseur een be zielende predikatie, waarin hij den R. K. Kraamverzorgsters wees op de verheven heid harer roeping en hen aanspoorde de Zon te hebben in eigen leven, om de Zon te kunnen brengen in zoovele gezinnen.... en wijdde daarna het mooie nieuwe vaan del, dat fijn en teer ontworpen door Mej, Agnes Canta van Rotterdam, op kunstzin nige wijze werd vervaardigd door mevr. Paardekamp Wiegman. Om elf uur begon de jaarvergadering in een der zalen van „Plaswyck". De Vice- VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland Een nieuwe duikbootramp. De Fransche duikboot „Phenix" bij Saigon gezonken met 71 man aan boord. (1ste blad). De blokkade van Tientsin. (2de blad). Een rede van prof. Aalbcrse op de In ternat. Arbeidsconferentie te Genève. (2de blad). Binnenland De stand; der Rijksmiddelen. (1ste blad). Tweede Kamer-debat over het aftreden van minister de Wilde. (1ste blad). Presidente Mej. Dr. M. A. van Dijk, Kin derarts, leidde bij verhindering van Prof. van Bouwdijk Bastiaanse de vergadering. Aanwezig was ook Pater v. d. Berg uit Rot terdam. In 't kort gaf Dr. van Dijk een overzicht van den Bond, die van jaar tot jaar in bloei is gestegen, zoodat hij nu het grootste ge deelte der R. K. Kraamverzorgsters in Ne derland omvat. Ons streven is: alle R. K. Kraamverzorgsters lid van onzen bond! Wat de vooruitzichten betreft, hoopt de Presidente op de allereerste plaats dat de maatregelen, die van overheidswege al lan gen tyd overwogen worden, om te komen tot een wettelijke besoherming van den naam en het werk der Kraamverzorgsters, niet te lang op zich zouden laten wachten. Geruchten gaan dat deze regeling inder daad binnen niet te langen tyd tot stand zal komen. Uit het financieel verslag van de secr.- penningmeesteresse Mej. H. Bender, bleek dat de contributie althans voor het komen de jaar kan worden gehandhaafd. In de vacature Bonds-Voorzitter, ont staan doordat Prof. van Bouwryk Bas tiaanse wegens drukke bezigheden moest bedanken, heeft de vergadering voorzien door Dr. van Dijk bij acclamatie als Pre sidente aan te wijzen. De nieuwgekozen Presidente, die haar functie aanvaardde met een groot vertrouwen op de leden, stelde voor Prof. van Bouwdijk Bastiaanse, die 10 jaar lang de volijverige en bezie lende voorzitter is geweest, tot Eere-Voor- zitter te benoemen. Algemcene bijval! Mej. Sweerts uit Haarlem, aftredend lid van het Hoofdbestuur, werd met groote meerderheid herkozen. Mej. Jungerhans bracht verslag uit over het periodiekje, dat nu een jaar bestaat, en met algemeene stemmen voortaan met de naam „Ancilla domini" zal worden be groet. Presidente bracht hulde aan Mej. Jungerhans en H. Bender, die, gesteund door den Bondsadviseur, de ijverige Re dactie van „Ancilli Domini" vormen. Nit de verschillende verslagen der Af- deelingen Breda, Eindhoven, Haarlem, Lei den en Rotterdam bleek overduidelijk hoe allerwege met enthousiasme wordt gear beid. De „wilde opleidingen" kwamen nog eens ter sprake. De Bond zal de rechten der R. K. Kraamverzorgsters blijven bescher men! Mevr. Verhoeven bracht een nauwkeu rig verslag uit over het Retraite-Fonds, dat aller steun blijft vragen en over het Vaan delfonds waardoor het mooie nieuwe vaan- wel tot stand kwam. Na het middagmaal, waar de feestvreugde hoogtij vierde en voor het eerst bet mooie nieuwe Bondslied van Mevr. Vismans werd gezongen, werd in de voortgezette verga dering het woord gevoerd door Mej. M. M. Michielsen, Directrice van de Verceniging voor Ziekte en Invaliditeitsverzekering ten behoeve van personen in dienst van Katho liek-Maatschappelijke Instellingen. Met groote aandacht en levende belang stelling werd deze uiteenzetting gevolgd. Veel practische vragen werden naar aller tevredenheid beantwoord. Op schitterende wijze werd deze dag be kroond door een fijne, boeiende causerie van Mevr. Schelfbout van der Meulen, die sprak over „De R. K. Kraamverzorgster en haar roeping". Zoozeer wist de spreekster te bezielen, dat men, ondanks het reeds ge vorderd uur, om een tweede causerie vroeg, en mevrouw Sdhelfhout gaf een fijne ver handeling over „De Moeder". Op verzoek van de Presidente heeft Pater van der Schoot de spreekster op enthou siaste wjjze dank gebracht namens alle leden, op wie het gesprokene een diepen indruk had gemaakt. Nadat was besloten de Jaarvergadering 1940 te Utrecht te houden, bleef men in „Plaswijck" nog ge ruimen tijd heel ge zellig bijeen en, enthousiast over deze zoo fijn geslaagde Lustrumviering, gingen allen met nieuwen moed bezield huiswaarts.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1