VIM T Wilt U iets weten? 1>lecle*£ancl l/ei£cy! Vereen. v.Nat. Veiligheid De Dieren-Jamboree Gebruik Beschadig mij niet VRIJDAG 16 JUNI 1939 GEMENGDE BERICHTEN LANDBOUWER BIJ AANRIJDING GEDOOD. Gisteravond om half negen is de 63-ja- rigé landbouwer A. Hardijzer, uit Capelle aan den IJssel, die per fiets den provin cialen weg RotterdamGouda wilde over steken, door een vrachtauto gegrepen en tegen den straatweg geworpen. De man was op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het lij kenhuisje te Nieuwerkgrk aan den IJssel overgebracht. JONGETJE VERDRONKEN. Het vierjarig jongetje J. H., wonende in de Schermerstraat te Haarlem is gister avond in de Brouwersvaart gevallen en verdronken. Een dame zag omstreeks zes uur het kind in het water liggen. Zij waarschuwde eenige omwonenden, doch toen deze een reddinghaak van een der bruggen hadden gehaald, was het jongetje in dc diepte ver dwenen. De politic, die spoedig aanwezig was, begon onmiddellijk te dreggen en haalde omstreeks tien uur het lijkje op, dat werd overgebracht naar het St. Elisabeth- ziekenhuis. JONGETJE DOOR DE HITTE BEVANGEN. Aan de gevolgen overleden. Eenige dagen geleden werd een 9-jarig zoontje van de familie J. te Meyel (L.) on wel door de hitte. De toestand van het knaapje, die zich aanvankelijk niet zoo ernstig liet aanzien, verergerde echter na een paar dagen zoodanig, dat men geeste lijke en geneeskundige hulp moest inroe pen. Thans is de jongen overleden, aldus meldt de „Msbd." BRAND IN ATELIER VOOR RUBBER REGENKLEEDING. Gistermiddag omstreeks half zes is'brand uitgebroken in een atelier voor rubber re- genkleeding van de firma Kalkoene en Cohen, gevestigd Tweede Lombardstraat 10 te Rotterdam. Voorbijgangers zagen op dat tijdstip, hoe vlammen uit de tweede verdieping sloegen, kort nadat de atelier meisjes het atelier hadden verlaten. De heer Cohen was in het op de eerste ver dieping gevestigde kantoor nog aanwezig. Op aanwijzing van dc burgers snelde hij naar boven, maar slaagde er niet in met emmers water het vuur, dat zich snel uit breidde, te blusschen. Men riep de hulp van de Rotterdamsche vrijwillige brand weer in, die met vier stralen het vuur da delijk krachtig aanpakte. Weliswaar smaak te men het genoegen het vuur tot de twee de verdieping te beperken, maar men kon niet verhinderen, dat deze verdieping to taal uitbrandde. De vlammen vonden gre tig voedsel in de aanwezige grondstoffen. Het pand, dat zeer oud is, bestond voor het grootste deel aan dc bovenzijde uit een houten constructie. Na drie kwartier hard werken had de brandweer den brand on der de knie. Met twee stralen heeft men toen de nablussching ter hand genomen, die nog aanzienlijken tijd vergde. Het kan toor en het magazijn op de eerste verdie ping hebben geen brandschade opgeloopcn, maar wel vrij aanzienlijke waterschade. Alles is echter verzekerd. BOERDERIJ UITGEBRAND. Gisternacht is brand ontstaan in de wo ning met stallingen van den landbouwer Swelsen te Beek (L.). Op het moment, dat de bewoners het vuur ontdekten, had de brand reeds een zoodanige afmeting aan genomen, dat men zich door de vensters van de bovenverdieping met behulp van ladders in veiligheid moest stellen. De brandweer kan wegens gebrek aan water niets uitrichten. Het vee was gedeeltelijk in de weiden, doch het deel in de stallingen kon worden gered, evenals een bescheiden aantal meu belen. De woning met stallingen brandde ge heel uit. Slechts de geblakerde muren ble ven overeind staan. De oorzaak van den brand is onbekend. De schade, welke op eenige duizenden gul dens wordt geschat, wordt door verzeke ring gedekt. 11ET GEBEURDE TE ZAANDAM. Te Zaandam is gisterochtend het stoffe lijke overschot van de eehtgenoote van C. D., die Zaterdagavond bij een kanotochtje verdronken is, onder groote belangstelling op het R.K. kerkhof ter aarde besteld. C. D., die verdacht wordt de oorzaak te zijn van de verdrinking van zijn vrouw, wat hij echter hardnekkig blijft ontkennen, is gisterochtend naar Haarlem gebracht om ter beschikking van de justitie te worden gesteld. GROOTE INBRAAK TE DEN HAAG. Buit ter waarde van 4000 gulden. Terwijl de bewoners eenige uren afwe zig waren is ingebroken in een woning in d.e Nieuwe Parklaan te 's-Gravenhage. Na een ruit van de keukendeur met zeep te hebben ingesmeerd, zijn de dieven door het verbreken van die ruit de woning binnen gekomen. Dit werd nog vergemakkelijkt doordat de sleutel aan den binnenkant in het slot stak. Op de eerste étage, in een achterkamer, heeft men uit een antieke kast drie bank biljetten van 1000 guden ontvreemd. Ver volgens hebben de dieven meegenomen een platina horloge met briljanten, een gouden horloge met ketting en een gouden sigarettenkoker, ter gezamenlijke waarde van ongeveer 1000. POLITIEK VECHTPARTIJTJE TE DEN HAAG. Woensdagavond ongeveer 8 uur heeft te Den Haag een vechtpartij plaats gehad in de Christiaan de Wettstraat tusschen een 7-tal N.S.B.-ers, die daar met een politiek blaadje liepen te colporteeren, en een fa milie uit die straat, bestaande uit vader, moeder en een 18-jarigen zoon. De familie gebruikte by dit treffen een pook als strijd middel, terwijl de N.S.B.-ers zich van hun broekriemen bedienden. De 7 N.S.B.-ers werden door de politie, die spoedig tusschen beiden kwam, opge bracht naar het bureau in de v. d. Venne- straat, waar tegen hen procesverbaal werd opgemaakt, wijl jij verdacht worden van mishandeling cp het deelnemen aan een vechtpartij, waarbij meerdere personen betrokken waren. De 18-jarige zoon van de familie uit de Christiaan de Wettstraat had by de vecht partij een wondje aan den arm en een der N.S.B.-ers een wondje aan het achterhoofd opgeloopen. EEN PREMIE VOOR EEN KARPER. Hoe een kleine jongen gelukkiger was dan groote visschers. Toen op 1 Juni de vischtyd geopend werd, heeft de heer D. van Reese te Rot terdam in den Schiedamschen Singel een grooten karper uitgezet met een loodje aan een der vinnen. Voor het bemachtigen van dezen karper had de heer v. R. een premie van 25 uitgeloofd. Na eenige weken van spanning is de karper thans, naar de „Msb." meldt, uit den Singel opgehaald. Onder de hengelaars bestond de eerste dagen een groote spanning, wie de geluk kige zou zijn door den premie-karper aan den haak te slaan. Velen zullen den moed al hebben opgegeven. Nadat het nieuws van de vangst ter ken nis van den heer Reese was gebracht, ar rangeerde deze gistermiddag te drie uur in het café „Boulevard"' aan den Coolsin- gel een kleine plechtigheid. Journalisten en persfotografen stonden gereed, toen op den afgesproken tijd een knaap binnen kwam, onder zijn arm den karper, in kran tenpapier gewikkeld. Het nieuws van de vangst moest verteld. Waar en hoe was het dier gevangen. „Och, was het antwoord van den jon gen, ylak bij den kant zag ik een groote doode visch drijven. Misschien was het de karper wel. En toen ik hem er uit had ge haald en er een loodje aan zag zitten, ben ik er mee naar de politie in de Baan ge gaan". Groote oogen bij de omstanders, die na tuurlijk een heel ander verhaal hadden verwacht. Achteraf bleek, dat de majoor, die voor den jongen had opgebeld, niet precies alles had verteld. Een dergelijke vangst was natuurlijk door den heer Reese bij het uitloven van zijn premie niet bedoeld. Maar aangezien de vinder, de 13-jarige J. J. Schols, wonende in de Sleutelsteeg, best een "nieuw pakje kon gebruiken, schonk de heer Reese hem in een groot moedig gebaar toch maar de uitgeloofde hengelaarspremie van 25 piek. EEN SLIM DAMHERT. In de koninklijke houtvesterijen bij Apel doorn zijn hier en daar reeds sedert gerui- men tyd rasters in het wegdek gelegd ter vervanging van dc hekken om het wild binnen een bepaald gebied te houden. Deze voldoen goed. Een prachtig damhert uit de koninklijke houtvesterij van Hoog-Soeren had evenwel na eenigen tijd de draagwijd te van het gevaar dezer rasters begrepen. Het waagde zijn pooten niet op het oneffen i astergebied, maar sprong er lenig over heen. Na den eersten keer pleegde het her haaldelijk deze overtreding, tot groot on gerief der bewoners uit die omgeving, wier tuinen het geducht beschadigde. Aangezien het dier op geen andere manier binnen de perken was te houden, is het op een zwerf- in de maand is..."" zegh Dot 'geldt heet in t b^ï^^ook in boscn -p. enpPWil aanzien van .p. Kookem of vuuK DE LEIDSCHE COURANT tocht op verboden terrein doodgeschoten. Het komt maar zelden voor, dat de her ten zoo snugger zyn in te zien, door een sprong het verboden terrein te kunnen be reiken. JASLOOZE OOSTERLINGEN. Wij lezen in de „Sportkroniek" onder de rubriek „Het Oosten": Honderden Oosterlingen vertrokken Zon dagmorgen naar den Olympischen Dag in Amsterdam. Het was schitterend weer in het gebied van Afdeeling III. In Arnhem, in Nijmegen, in Deventer, in Enschede, overal stapte men welgemoed in den trein. Vooraf had men nog eens naar de lucht gekeken en met voldoening geconstateerd, dat er geen enkel motief was voor het mee nemen van een regenjas. En zoo trokken drommen sportliefhebbers uit het Oosten Zondag Amsterdam-waarts in lichte zomer- pakken, meerenideels blootshoofds. Maar tijdens de reis veranderde het as pect. Zoodra men de Stichtsehe lustwaran- da naderde, versomberde het landschap. Donkere, dreigende wolken, trokken langs den hemel en toen men in Amersfoort en Utrecht reizigers sprak, die uit Amsterdam kwamen, hoorde men, dat het daar flink regende. Het weerbericht van De Bilt werd geraadpleegd en het optimisme keerde terug. Immers: de samenstellers van de weerver wachting in Nederland profeteer den, dat er slechts een paar kleine regen buitjes kon worden verwacht. Maar toen men in Amsterdam uitstapte, moesten de heeren in de lichte zomercostuums en zon der een beschutting tegen den regen tot de slotsom komen, dat zij in een moeilijk parket verkeerden. Slechts enkele bevoor rechten waren in het bezit van kaarten voor het overdekte gedeelte van het Olympisch Stadion. Het zag er naar uit, dat het een dagregen zou worden en daarom moest ge tracht worden een oplossing te vinden. Op Zondag zijn de winkels in Nederland gesloten, met uitzondering van de Joodsche zaken. En zoo werd een run ondernomen op de St. Anthoniebreestraat en de Joden- breestraat naar de daar gevestigde zaken. Een winkel, welke het uithangbord: regen- kleeding, droeg, werd als 't ware bestormd. In korten tijd waren alle gangbare maten regenjassen uitverkocht. Tientallen mannen gristen in een hoop jassen, die alle te klein bleken. Ook in de andere winkels waren de jassen in no time weg. De winkeliers belden alle confectiezaken op, die regenjassen ver vaardigden, maar het aantal in voorraad zijnde jassen bleek uiterst gering. Twee winkeliers, die een paar jassen in een fa briek hadden weten te krygen, werden overvallen en van de fiets getrokken: er ontstond een felle strijd om een jas te be machtigen, maar slechts enkelen konden gelukkig worden gemaakt. Tal van ver ouderde .modellen, die van den zolder waren gehaald, werden grif van de hand gedaan. Vele heeren staken zich in dames-regen jassen en maakten een potsierlijken indruk. Een fabriek had nog een aantal niet geheel afgewerkte jassen in voorraad, waarom eveneens gevochten werd. Het waren jas sen zonder knoopsgaten, maar door middel van veiligheidsspelen werd in dit euvel voorzien. Ook naar parapluies bestond veel vraag, maar hier was het aanbod grooter. Dege lijke heerenparapluies waren echter spoe dig uitverkocht en men zag Zondag vele heeren met roode en andere regenscher men stadionwaartstrekken. In de Jodenbreestraat troffen wij een winkelier, die zijn geheelen voorraad regen- kleeding van de hand had gedaan, maar desondanks in een zeer neerslachtige stem ming verkeerde. „Wat een zaken, wat een zaken had ik kunnen doen" zuchtte hij. „Honderden menschen heb ik moeten te leurstellen. Als ik een goede zakenman was geweest, had ik Zaterdag alle regenjassen in Nederland moeten opkoopen. Dan zou mijn 'heele jaar goed zijn geweest!" NACHTVORST. De vorst heeft gisteren- en eergisteren- nacht in midden-Limburg veei schade be rokkend. Groote perceelen aardappelen, erwten en boonen zijn bevroren. ONVEILIG STRAND. Het strand te Scheveningen is onveilig op Vrijdag 20 Juni a.s. van 10 tot 18 uur, tusschen de strandpalen 92 en 93, wegens schieten met geschut. De aandacht wordt erop gevestigd, dat het strand eerst weder toegankelijk is, na dat de roode vlaggen, welke de onveilige strook aanduiden, zijn ingehaald. V r a a g Ik héb een witte fox, kortharig, maar die ruit steeds, borstelen geeft niets. Zcudt U ook kunnen zeggen wat er aan te doen is? Antwoord: Het eenige wat U daar tegen kunt doen, is laten scheren en daar na goed borstelen. Vraag: Wat is er te doen tegen kip pen, die elkaar de veeren uittrekken? Ze leggen goed. Antwoord: Met een zacht vijltje sna- velpunten afvijlen; wat betreft het doode puntje: snavelringen inzetten en in den loop of in het hok*kaf strooien, zoodat ze hun voedsel moeten zoeken en zoodoende van verveling afgeleid worden. Vraag: Ik heb een fiets in huurkoop, welke per week wordt voldaan. Nu is deze fiets gestolen. Ben ik nu verplicht door te betalen of is de verkooper er aansprakelijk voor. Antwoord: Degene, die iets in huur koop heeft, is aansprakelijk voor alle scha den, welke de zaak lydt gedurende den tijd, dat de huurkoop voortduurt. U is dus aansprakelijk ook voor diefstal. Vraag: Wat is een Davis-toestel en hoe werkt het? Antwoord: Een Davis-toestel is een reddingsapparaat bij duikbooten. De man schappen krijgen een zak met zuurstof, waardoor zy onder water eenigen tijd kun nen ademhalen, en worden daarmee via een reddingskamer uit de duikboot gelaten. Zij moeten dan langs een ljjn, vastgemaakt aan een van dc duikboot opgelaten boei, langzaam naar de oppervlakte stijgen. Vraag: Ik heb een jonge ekster, die uit een nest gevallen is. Zoudt U mij ook kunnen zeggen, waarmee ik hem het best in leven kan houden. Antwoord: Een ekster eet hoofdza kelijk dierlijk voedsel: goed voedsel voor jenge eksters is het volgende: gehakt of fijn gesneden vleesch met brood: beschuit is beter, goed door elkaar kneden en'niet al te vochtig. De vogel moet echter mak kelijk kunnen slikken. De verhouding van het voedsel is: gelijke deelen, dus half vleesch of gehakt, half brood. Bij jonge vogels nooit de bek openen, doch het voed sel er voor houden. Zij laten zich dan ge makkelijk voeden en snavelbeschadiging is uitgesloten. Het beste is dikwijls per dag kleine beetjes te geven en nooit te veel ineens. Men voert jonge vogels gauw te veel, wat verstopping tengevolge kan hebben. Vraag: Is er in Leiden ook gelegen heid om kinderen met de groote vacantie te sturen naar vacantie-kolonies? Zijn de kosten daar hoog van? En tot wie kan ik mij daarvoor wenden? Antwoord: Het R. K. Huisvestings comité (secr. Apothekersdijk 5) zorgt voor uitzending van zwakke kinderen. Doch uit uw schrijven op te maken is dat bij U niet het geval. Wend U zich eens schriftelijk om inlichtingen tot het secre tariaat van het R. K. Vacantiehuizenwerk, Lange Putstraat 44, te 's Hertogenbosch. Voorts heeft de Bond voor Groote Gezinnen et-r vacantie-kolonie te Egmond aan Zee. U zoudt ook daar eens kunnen informee- ren. Het adres is: Directrice St. Antonius Vacantie-kolonie, Egmond-Zee. Vraag: Ik heb veel last van mieren or.der het buffet in het café. Kunt U mij ook zeggen hoe ik die het best kan ver wijderen? Antwoord: Zoo U de gaten zien kunt, waar zij in en uitgaan, dan de mieren met veel water verdelgen. Zoo de omgeving niet toelaat, dat U de vloer met water be werkt, dan kunt U bij de drogist een prima werkend poeder koopen, Het beste is ech ter de schuilplaatsen niet heet water vol laten loopen. Vraag 1. Kunt U my ook zeggen, on der welke parochie de F. C. Donderstraat te Bussum hoort en wie daar Pastoor is? 2. Wij hebben zes jonge kippen. Er zijn er na elkaar twee dood gegaan. Een was een paar dagen niet goed en lag daarna 's mor gens dood in het hok. Bij het open maken had zij een gröote lever, die bleek zag en gespikkeld was. Zij was heel vet. Toen werd r.o. 2 ziek, eten deed zij goed, maar zij was hongerig. Na verloop van veertien dagen Steunt Luchtverdedigingsfondü Postgiro Den Haag 3550Ö00 ten name van hebben wij deze geslacht. Ook deze lever was te bleek en zag er vreemd uit. Deze was niet vet. Nu schijnt er weer een niet goed te zijn. Zoudt U mij ook kunnen zeg gen, wat hier de oorzaak van is en wat hier aan te doen is? Antwoord: 1. Onder de parochie van het H. Hart van Jezus. Pastoor dezer pa rochie is Pastoor A. W. G. M. Wiegerinck. 2. Uit uw schrijven blijkt, dat uw kippen leverziekte hebben. Het is een ondank baar werk om ze te genezen. Het beste is de kippen weg te doen en het met een ander soort te probeeren. Begin met jonge hennen en zie, dat u goede waar krijgt. Met oordeelkundig voederen zult u .zich dan veel ergernis en teleurstelling bespa ren. V r aa gKunt U mij de oorzaak opge ven van de zoogenaamde „schimmelziek te" van goudvisschen opgeven en wat daar tegen te doen is. De visschen bevinden zich in een cementen vijvertje in de tuin gevuld met duinwater en plantjes. Wij gooi den er seeds eenige handjes zout in, doch dit mocht niet baten. Antwoord: De vischjes er uithalen. Zij, die niet te erg zijn aangeslagen door schimmel in een emmer onder de kraan zetten: goede zoutoplossing en dan de kraan zachtjes laten loopen, zoodat er in de emmer strooming ontstaat. De emmer moet zachtjes overloopen. Het water, waarin U de vischjes onder de loopende kraan zet, mag gerust zout smaken. De vijver eerst leeghalen en grondig reinigen. Liefst plan ten door andere vervangen. De vischjes als ze uit de vijver komen met een zacht doekje voorzichtig schoon vrijven, voor U ze in het zoute water doet. Vraag: Betreffende Stoombootdienst Medemfolik of Enkhuizen naar Kampen en Urk. A n t w o o r d: In antwoord op boven bedoelde vraag bericht ons een onzer abon- né's, wien wij hiervoor hartelijk dank zeg gen, dat een dergelijke bootdienst is tus schen Enkhuizen en Kampen-Urk. Vertrek dagelijks behalve Zondags ongeveer 12 uur van Enkhuizen, aankomst plm. 4.30 te Kampen. Zeker, kleermaker, niet slecht; maar ik wilde het geheel graag een beetje getailleerd hebbent (Lustige Sachse) 289. Nieuwsgierig keken de padvinders toe. Waar ble- I 290. Ze hadden allen een vel muziekpapier in hun voor ven de zangers nu? Eensklaps kwam er hevige beweging pooten en er was een dirigent met een stokje. Die maakte in het water. Het golfde zoo, dat het bijna over den rand een buiging en zei: „Eerste nummer", „Wy leven vrij, w»j kwam. En ineens zaten daar een stuk of vyftien kikkers, J leven blij". Hij keek even schuin "naar een ooievaa'-, die ieder op een blad. vlak vooraan stond, maar hij mocht j *et bar-g ryn, want J hst was vrede. OP ELKE BUS EEN BON VOOR GESCHENKEN

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 14