FAILLISSEMENTEN ASPIRIN© RECHTZAKEN AGENDA NIEUWS WOENSDAG 14 JUNI 1939 CE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprijs: voor Lelden 18 cent per week; 2.5J per kwirtaaL Bij onie agenten 20 cent per wwk; 2 60 per kwartaal. Franco per pont 2.95 per kwartaal. Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïll. Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel. Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjaa hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? IETS WARMER. De Bill seint: Verwachting: Geldig van hedenavond tot morgenavond ongeveer 19 uur: Toenemende bewolking, geen regen van beteekenis, iets warmer. Zwakke tot matige Zuidelijke tot Westelij ke wind. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: halfbewolkt, zwakke Wes telijke wind, 12 gr. C. Vlissingen: zwaar bewolkt, matige Zui delijke wind, 10 gr. C. De Bilt: licht bewolkt, zwakke Z. Z. W. wind 11 gr. C. Groningenê: licht bewolkt, zwakke Z. W. wind, 10 gr. C. Maastricht: licht bewoykt, zwakke Z. W. wind, 10 gr. C. buiten landsch weekoverzicht. De depressie activiteit op den Oceaan is gedurende de laatste dagen geleidelijk weer aan het toenemen. De gisteren ge noemde depressie bij Groenland ligt van morgen bij IJsland. Zij neemt echter weer in diepte af, zoodat de luchtdruk daar nu weer begint te stijgen. Ook op de Britsche Eilanden is de depressie-invloed te merken. L'c luchtdruk is hier gedaald en de bewol king is toegenomen terwijl er v/at regen valt. De temperatuur steeg er vrij veel. Het verder doordringen van deze warme lucht veroorzaakt boven ons land een zwa- n Noord-Westerstorm (op 6000 meter 105 km per uur). In geheel Scandinavië is de luchtdruk aanzienlijk gestegen. Het ondie pe minimum, dat hier gisteren nog lag, is naar het Noorden weggetrokken, hetgeen met eenige regen gepaard ging. Dienten gevolge is de intensiteit van de koude luchtstroom over de Noordzee in beteeke nis afgenomen. In ons land is de tempe ratuur nog ongeveer drie graden onder normaal. Waar de nacht helder was kwam plaatselijke nachtvorst voor. In deze koude lucht blijft het weer in ons land, België on Frankrijk nog buiig, maar de afgetapte hoeveelheden neerslag waren niet groot. LUCHTEMPËRATUUR. 16.4 gr. C. licht op voor fietsers e.a.r Van Woensdagnamiddag 9.52 uur lot Donderdagmorgeen 4.07 uur. hoog water. Te Katwijk aan Zee op Donderdag 15 Juni voorm. 1.35 en nam. 2 uur. WATERTEMPERATUUR. Zweminrichting „do Zijl" 17 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 17 gr. C. Maan op 3.12 uur Dinsdagnacht. Maan onder 18.58 uur Donderdagavond. Academienieuws LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal examen Wis- en Natuurkun de, hoofdvak Scheikunde- de heeren J. Hulstkamp, Voorburg, E. F. J. Janetzky, Den Haag. Doctoraal examen Rechten: de heer E. G Wesselink. Oegstgeest. Opgeheven. L. van der Goes, te Zoetermeer, J. W. Brandt, te Wassenaar. WEERBERICHT: IVoor het geheele land: koel weer. zwaar bewolkt met opklaringen, g enkele regenbuien met kans op on- n H weer, zwakke tot matige W. tot N. j| g wind. 1 Gevolg .V&vKOud^CO^ j Hel middel: DIRECT Sillllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllfffl HAAGSCH GERECHTSHOF. UET STROOPERSDRAMA TE WADDINXVEEN. Het Gerechtshof verzwaart de straf tot tien jaar. Het Gerechtshof tc s-Gravenhage heeft heden uitspraak gedaan in de strafzaak te gen den 35-jarigen strooper H. R., die in den nacht van 4 op 5 October 1938 te Wad- dinxveen op den rijksveldwachter C. van der Hoef, die hem en zijn kameraad bij het stroopen op hceterdaad betrapte, gescho ten heeft, met het gevolg, dat de veldwach ter ernstig aan zijn arm werd gewond. R. is door de Rotterdamsche Rechtbank tot een gevangenisstraf van acht jaar ver oordeeld, van welk vonnis hij hooger beroep bij het Haagsch Gerechtshof aanteekende. Het standpunt van de verdediging was, dat verdachte zich snel omgedraaid heeft, toen de veldwachter „halt, politie" i'iep en dat door die bruske beweging het schot per ongeluk is afgegaan. Een door dr. C. J. van Ledden Hulse bosch uitgebracht rapport, sterkte in zijn conclusie dit standpunt. Niettemin heeft de advocaat-generaal de poging tot doodslag bewezen geacht en verhooging van de straf tott ien jaar ge vangenisstraf gevorderd. Met eenparigheid van stemmen heeft het Gerechtshof heden, conform dezen eisch, arrest gewezen. Haagsche Politierechter Wat de oorzaak? Toen J. B. H. uit L e i d e n in de maand Maart knusjes gearmd met zijn meisje liep te wandelen, had hij plotseling een harden klap op het oog gekregen terwijl ook zijn neus in het gedrang was ge komen. Natuurlijk had zijn toekomstige ega, die „liefkoozing" niet gegeven, die had het wel op een meer teedere manier gedaan. Wie het dan wel gedaan had en waarom? Het wie was gauw opgelost, maar het waarom zal wel nooit uitkomen aangezien de verdachte v. d. S. vertelde, het „zoo maar eens" gedaan te hebben. Mogelijk zal jaloezie de drijfveer wel ge weest zijn. Het klonk bovendien heel onlogisch toen verdach-te vertelde, dat de getuige een „houding" had aangenomen tegen hem, want die had wel andere dingen aan zijn hoofd dan houdingen aan. te nemen tegen willekeurige voorbijgangers. Ver dachte voortbordurende op de „houding" van den getuige ging nog verder en zei, dat hij toen gedacht had, dat hij geslagen zou worden en toen had hij gedacht, de eerste klap is een daalder waard en had toen maar geslagen. Hoogst onwaarschijnlijk werd het ver haal van verdachte gevonden en die eer ste klap van een daalder vermocht ook geen indruk te maken. Omdat hij reeds verschillende vonnis sen wegens mishandeling achter den rug heeft, eischte de Officier vier weken ge vangenisstraf. „Een beetje veel", meende verdachte. Het vonnis werd ten slotte een week gevangenisstraf. Een lastige cafébezoeker. Een slager afkomstig uit Leiden, had in de Residentie op een danige manier de peentjes opgeschept. Het was al begonnen 's morgens vroeg toen hij reeds de noo- dige borreltjes door zijn keelgat had laten glijden. Toen al eenigszins onder invloed zijnde was hij in een café gekomen om zijn dorst wederom te lesschen, maar de kastelein, ziende wat Voor vleesch hij in de kuip had, had geweigerd te tappen en de slager was verwijderd. Dat was gebeurd 's morgens om elf uur. Om drie uur was onze slager weer in hetzelfde café terug gekomen, maar inmiddels had h\j elders nog „vocht" ingenomen. Er was weer een hartig woordje over en weer gevallen met uiteindelijk resultaat, dat de slager weer kon inrukken zonder „nattigheid" gekregen te hebben. Maar er waren nog meer café's en daar had onze slager zijn schade ruimschoots ingehaald. Dus nog meer moed hebbende gekregen was hij om acht uur maar weer naar het café gegaan waar hij steeds weer uitgeknikkerd werd. Hij was begonnen den caféhouder spinhuisboef te noemen, hetgeen een wederwoord had ontlokt. Voor de zooveelste maal was hij wegge werkt, maar om elf uur was hij al weer terug en toen had het slot plaats gevon den van al deze visites. De slager had den kastelein beetgegrepen om de zaak nu maar eens uit te knokken en de café houder, geen uitweg meer ziende, had een ijspriem gegrepen en den slager eenige prikken gegeven. En dat had de caféhou der niet mogen doen want hij had de po litie moeten waarschuwen. Maar wat doe je als je den geheelen dag getreiterd bent? De Officier nam dit dan ook als ver zachtende omstandigheid in aanmerking en eisc'nt wegens mishandeling een geld boete van 40.subs. 40 dagen. Het vonnis tegen den kastelein werd een geldboete van 30 subs. 30 dagen. De slager kwam er niet zoo goed af, want diens optreden werd hoogst onbe hoorlijk gevonden. De Officier eischte wegens beleediging en huisvredebreuk een gevangenisstraf van twee maanden. Hij vroeg een geldboete maar daar voel de de Politierechter niets voor, want daarvoor was hij te „vervelend"'geweest. De slager werd dan ook veroordeeld tot 20 dagen gevangenisstraf. UITSPRAAK IN DE ZAAK VVIEGERINCK MUSCHTER. De Rechtbank te Amsterdam deed van daag uitspraak in de strafzaak tegen de bei de directeuren C. J. F. M. M. en J. C. F. W. van de bank Wiegeringck Muschter en Co., verdacht van verduistering van een zeer groot bedrag ten nadeele van cliënten van de bank. Het tekort beliep circa twee millioen gul den. De Rechtbank veroordeelde M. tot an derhalf jaar gevangenisstraf, conform den eisch van den Officier van Justitie. De Rechtbank bepaalde, dat de straf zal moeten worden ondergaan in de bijzonde re strafgevangenis te Scheveningen. De verdachte W. hoorde zich veroordee- len tot twee en een half jaar gevangenis straf. De Officier van Justitie had vier jaar tegen hem gerequireerd. In beide gevallen bracht re Rechtbank de voorloopige hechtenis, acht maanden, in mindering. Zij overwoog dat het verweer, als zou -een gedeelte van de stukken in leendepot zijn ontvangen, dien te worden verworpen, want ook wanneer zij in leen depot waren ontvangen, dan waren de stukken door beide verdachten in ont vangst genomen met het doel, ze niet te rug te geven en er ook geen gelijkwaar dige stukken voor in de plaats te geven. HET DRAMA TE BRUNSUM VOOR HET BOSSCHE HOF. De schilder veroordeeld tot 15 jaar gevangen isstraf. De vrouw vrijgesproken. Het Gerechtshof te 's-Hertogcnbosch heeft hedenmorgen arrest gewezen in de strafzaak tegen den schilder W. v^an E. en tegen Maria Hendrika Dae huisvrouw van v. d. W., beiden wonende te Brunssum, die op Woensdag 31 Mei in hooger beioep te recht hebben gestaan, verdacht van het feit, dat zij op 12 November van het vo rige jaar te Brunssum, tezamen en in ver- eeniging Mafia Schumans, echtgenoote van II. Maassen, opzettelijk van het leven heb ben beroofd. Dit is geschied door eerst de vrouw met bijlslagen te verwonden en haar daarna met een touw, waarin zich een schuifstrik bevond, te wurgen. Voorts stonden beiden in hooger beroep terecht, als verdacht van het feit. dat zij, na den moord, het lijk van de vrouw in een zak hebben gestopt en het in een kuil, gegraven in den tuin van verdachte D„ hebben geborgen. De Rechtbank te Maastricht heeft de vrouw van den ten laste gelegden moord vrijgesproken, doch haar tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld wegens het verbergen van het lijk. Op 31 Mei j.l. heeft de advocaat-gene raal van het Bossche Hof, mr. H. W. Mas- sink, in hooger beroep tegen beide verdach ten dezelfde straffen geëischt. Het Hof heeft hedenmorgen den schilder van E. van de ten lastelegging van moord vrijgespro ken, doch wegens doodslag en wegens het verbergen van het lijk hem veroordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf met aftrek van het geheele voorarrest. De vrouw werd van het ten laste geleg de vrijgesproken. De verdachte van E. deelde mede, van cassatie af te zien. BIJ STOEIPARTIJ DOODGESCHOTEN. Soldaat veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Voor den krijgsraad te 's-Hertoge'nbosch heeft zich te verantwoorden gehad een 19-jarige soldaat van het 8ste regiment infanterie te Arnhem, J. Sch., uit die ge meente, aan wiens schuld het te wijten zou zijn, dat op 11 April te Lent de sol daat A. J. Hasbroek is overleden. Bekl. heeft hoogst roekeloos en onverantwoor delijk al stoeiende het pistool, waarmede hij was gewapend, met den loop naar vo ren tegen het lichaam van dien soldaat 'gedrukt en vervolgens aan den trekker van het pistool getrokken, zonder zich te vergewissen of de veiligheidspal op rust stond en of zich een scherpe patroon in de kamer bevond. Tengevolge van deze handeling is een schot afgegaan, waardoor Hasbroek zoodanig aan den buik gewond werd, dat hij is overleden. Bekl. erkende het ten laste gelegde; hij was van meening, dat het pistool was af gegaan, zonder dat hij aan den trekker had getrokken. De adjudant J. Faber te 's-Hertogen- bosch verklaarde als getuige-deskundige, dat het niet mogelijk is. dat dit wapen af gaat zonder dat aan den trekker wordt getrokken. Als verzachtende omstandigheid merkte de auditeur-militair aan, dat ook het slachtoffer zijn revolver spelenderwijs had afgetrokken. Spr. achtte een ernstige straf noodig en requireerde twee maan den gevangenisstraf. Mr. Peeters, te Eindhoven pleitte cle mentie. De krijgsraad veroordeelde bekl. tot een gevangenisstraf voor den tijd van één maand. Donderdag Sluitingsavond cursus R.K. Middenstandsavondschool, „In den Vergulden Turk", 8.30 uur. Donderdag. Bureau-zitting R.K. Reclassee- ringsvereeniging, gebouw St. Vin- centiusvereeniging, Hooglandsche sche Kerkgracht 32, 89 uur. Vrijdag, R.K. Bond van Overheidsperso neel „St. Paulus", ledenvergade ring Bondsgebouw, half negen. Dinsdag. Consultatie-bureau A.V.O. (Ver. Arbeid voor Onvolwaardigen) Le vendaal 1 (Arbeidsbeurs), 78 uurnam. De avond-, nacht- en Zondagdienst der apotheken te Leiden wordt van Zater dag 10 tot en met V r ij d a g 16 Juni a.s. waargenomen door de apotheken tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, tel. 1060 en D. C. Kok, Rapenburg 9, tel. 807. Te Oegstgeest: Oegstgeestsche Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 274. ZWARE STRAFFEN WEGENS DIENSTWEIGERING. Averechtsch succes in hooger beroep. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft uitspraak gedaan in de zaken tegen de gewoon dienstplichtige soldaten P. de V., T. S., A. de V. en C. D., allen gedetineerd, die bij vonnissen van den krijgsraad voor de landmacht te 's-Hertogenbosch, wegens opzettelijke ongehoorzaamheid in tijd van oorlog, werden veroordeeld ieder tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf met ontslag uit den militairen dienst zonder ontzetting van de bevoegdheid om bij de gewapende macht te dienen, voor eerst genoemde zonder, voor dc overigen met aftrek der voorloopige hechtenis. Het Hof heeft de vonnissen ten aanzien van de opgelegde gevangenisstraf vernietigd, deze gebracht op twee jaren en zes maan den gevangenisstraf, voor allen met af trek der voorloopige hechtenis, en de von nissen ten aanzien van de bijkomende straf van ontslag uit den militairen dienst bevestigd. Op 'n drogen weg moet uw auto bij 40 km per uur binnen 16 tfuUWT.,* meter kunn«n «oppen. Maar bij I I 80 km per uur is die remweg niet 32, maar 64 meterl Gemeentel. Aankondigingen INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOOR DE OPENBARE BEWAARSCHOLEN. Burgémeester en Wethouders van Lei den brengen ter kennis van belangheb benden, dat aan de Openbare Bewaarscho len in het Elisabethshof, aan de Atjeh- straat en aan de Gortestraat tot en met 1 Juli 1939 gelegenheid bestaat tot het doen inschrijven van leerlingen en wel des voor middags van kwart vóór negen tot half tien en uitgezonderd 's Woensdags en 's Zaterdags des namiddags van kwart vóór 2 tot kwart na 2 uur. De kinderen moeten op het tijdstip van toelating den leeftijd van 4 jaar hebben bereikt. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 14 Juni 1939. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR DE OPENBARE SCHOLEN. Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter algemeene kennis: lo. dat tot en met 1 Juli 1939 gelegen heid bestaat tot inschrijving van nieuwe leerlingen, gedurende een half uur vóór den aanvang van eiken schooltijd, aan: a. de Jongensschool voor u.l.o. aan de Pieterskerkstraat: b. de Meisjesschool voor u.l.o. aan de Breestraat; c. de Opleidingsschool voor Gymnasium en H.B.S. aan de Aalmarkt; d. de Opleidingsschool voor Gymna sium en H.B.S. aan de Boommarkt (welke school tegen September a.s. zal worden overgebracht naar het nieuwe gebouw aan de Kex-nstraat); e. de Opleidingsschool voor u.l.o. aan de Langebrug, de Drie Octoberstraat, den Rijnsburgersingel, den Maresingel en de Driftstraat; f. de o.l. scholen aan den Zuidsingel en de Medusastraat; g. de Centrale school voor het 7e en 8e leerjaar (ingang Oude Vest 35); 2o. dat bij de inschrijving een geboox-te- bewijs moet worden getoond; 3o. dat de kinderen met uitzondering van die waarvoor toelating tot de u.l.o. scholen of tot de Centrale school wordt 'gevraagd vóór 1 October a.s. den leef tijd van 6 jaar moeten hebben bereikt. A. VAN DE SANDE BAKHUYZEN. Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 14 Juni 1939. Stemmer De stad was nu in rep en roer. De wagen van den groenteboer Stond even een moment alleen De baas was naar de stembus heen, En ook de juffrouw van hiernaast Had zich ter stembureau gehaast. Intusschen was aan d' overkant De pan met piepers aangebrand. Het kwam door stemmen van de meid, Dat kostte onverwachts veel tijd, Ze wist niet, toen ze stemmen wou, Welk hokje ze nu kiezen zou. Het stemvee werd als versch geslacht Naar 't stembus-slachthuis heengebracht. Op wie de stemmer 't had gemunt, Dien koos hij met een roode punt. Tot een pianostemmer kwam, Die uit zijn zak een stemvork nam; Hij was bij 't stemmen lang niet malsch, Want alle tonen klonken valsch. Toen kwam hij bij lijst 2 terecht. Die toon klonk zuiver, waar en echt En toen hij daar zijn punt had staan, Is goedgestemd hij heengegaan. TROUBADOUR. VRIJWILLEGE VROUWELIJKE HULP. Gisteren zijn de cursussen voor gezins bescherming ingezet, die V. V. H. geeft in samenwerking met de Vereeniging voor Luchtbescherming speciaal voor vrouwen. Er was voor dezen cursus veel belangstel ling; de heer D. Kok heeft de leiding van den middagcursus op zich genomen, ter wijl de heer van der Neut de avondcursus verzorgt. De opzet van bendeinleiders is, een korte uiteenzetting te geven en daarna gelegenheid te bieden tot het stellen van vragen in verband met ieders persoonlijke omstandigheden. Reeds deze eerste maal werd daarvan een druk gebruik gemaakt en het is op zichzelf interessant te hooren, hoezeer het vraagstuk van de bescherming van het eigen gezin de vrouw van eiken stand of leeftijd bezighoudt. Juist door zulk een ongedwongen gedachtenwisseling komen problemen en bezwaren tot uiting, die men tot nu toe maar liever stil heeft gezwegen of waarvoor men in eigen kring geen op lossing vond. Daar de aanvragen nog steeds voortdu ren, ligt het in de bedoeling van het be stuur van V. V. H., om bij genoegzame deelzame ook in het najaar een dergelijken cursus te houden. AANBESTEDING. Op het bureau van Gemeentewerken heeft plaats gehad de openbare aanbeste ding van bestek no. 6, dienst 1939, het ver richten van buiten- en binnenverfwerken aan gemêente-eigendommen, in 7 percee- len. Ingeschreven was als volgt: Perc. 1: J. L. Koet 778.—, Fa. M. Zie- gelaar en Zn. 740.Chr. Rietkerken 6'00.—, H. P. Jansen 477.—. Perc. 2: B. Harteveld 465.—, J. J. v. Weerlee 390.—, G. S. Bakhuyaen 388.—, J. L. Koet 375.—, C. Veerman 306.—, A. v. Lunteren 285.H. P. Jansen 277.—, J. L. Burgers 256.—, H. A. Schell, Scheveningen 250.J. A. Ver- wer 235.Chr. Rietkerken 230. L. C. v. d. Voort en C. L. v. d. Voort 225.—. Perc. 3: J. L. Koet 920.—, J. J. v. Weerlee 895.A. v. Lunteren 880. B. Harteveld 842.Chr. Rietkerken 750.—, H. P. Jansen 697.—, B. de Vries 595.40, P. F. Smit 590.—, J. A. Ver- wer 510.H. A. Schell, Scheveningen 450.—. Perc. 4: Chr. Rietkerken 900.B. Harteveld 825.G. S. Bakhuyzen 770.—, C. Veerman 761.—, W. F. W. Vis 695.—, J. J. v. Weerlee 663.—, A. v. Lunteren 640.H. P. Jansen f 635. P. F. Smit 570.J. Leugering 563.50, J. A. Verwer 450.J. L. Burgers 420.s H. A. Schell, Scheveningen 400.—. Perc. 5: C. Veerman 699.B. Harte veld 569.J. J. v. Weerlee f 490. A. v. Lunteren f 448.G. S. Bakhuyzen 437.—, H. P. Jansen f 427.—, H. A. Scheell, Scheveningen f 400.L. C. v. d. Voort en C. L. v. d. Voort f 365.Chr. Rietkerken f 350.J. A. Verwer ƒ330. Perc. 6: B. Harteveld 985.A. v. Lunteren 786.—, J. J. v. Weerlee 720. H. P. Jansen 599.G. S. Bakhuyzen 590.Chr. Rietkerken f 580.H. A. Schell, Scheveningen f 480.J. A. Ver wer 474. Perc. 7: J. Leugering 899.75, C. Veer man 880.B. Harteveld 864.Chr. Rietkerken 750.—. L. C. v. d. Voort en C. L. v. d. Voort 720.—, B. de Vries 699.f G. S. Bakhuyzen f 650.J. A. Verwer 635.—, P. F. Smit 595.— H. A. Schell, Scheveningen f 550.H. P. Jansen 545. Waar geen woonplaats vedmeld, is deze Leiden. Dinsdag 27 Juni a.s. herdenkt de heer A. de Vos, onder-ladingmeester der Ned. Spoorwegen op het station alhier, den dag. dat hij vóór 25 jaar bij de Ned. Spoorwe gen in dienst trad.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2