DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DE WILLIBRORD- TENTOONSTELLING Ernstig verkeers ongeluk te Soest WOENSDAG 14 JUNI 1939 30ste Jaargang No. 9361 Bureaux i'apengracht 32. Telefoon: Redactie 15, Administratie 935. Adv. en Abonn.-Urleven sie pag. 2 Giro 103003. Postbus 11. TE UTRECHT Op artistieke wijze heeft het uitvoerend comité voor de Willibrord-tentoonstelling een gepaste oplossing gevonden voor de inrichting van een tentoonstelling in ver band met de nationale-Willibrordus-her- deking, bij gelegenheid van de viering van het twaalfde eeuwgetijde van den grooten apostel der Nederlanden. Op meesterlijke wijze is het plan van deze tentoonstelling, welke de figuur van Willibrord en de cultuur van zijn tijd tot onderwerp zal hebben, uitgewerkt. In het bijzonder komt hiervoor dank toe aan den ijverigen promotor, den burgemeester van Utrecht, mr. dr. G. A. W. ter Pelkwijk, die onvermoeid heeft voortgewerkt om van deze tentoonstelling iets bijzonders te maken, zoodat deze niet alleen van plaat selijke beteekenis, doch ook van nationale en internationale beteekenis zal blijken te zijn. Naarmate de plannen vasteren vorm kregen, werd het denkbeeld uitgewerkt deze tentoonstelling een uitgesproken tweeledig karakter te geven, onafhankelijk van elkaar, doch met dezelfde grondge dachte: kunst, wetenschap, kerkelijk en maatschappelijk cultureel leven in de vroege Nederlanden weer voor den geest te roepen. Het gedeelte der tentoonstelling, dat met de vereering van den apostel Willibrc-rd in verband staat, is ondergebracht in de aula der universiteit en is als een op zich zelf staand geheel te beschouwen. Het tweede gedeelte der tentoonstelling is gehuisvest in den kloostergang van den Dom en bedoeld als e'en zuivere kunst tentoonstelling. Het spreekt vanzelf, dat het in de bedoeling lag hierbij de kunst, die op Nederlandschen bodem is ontstaan, als punt van uitgang te beschouwen, maar tevens wilde men een beeld geven van de kunst der middeleeuwen in breeder ver band: daarom is getracht om uit de omlig gende landen datgene bijeen te brengen, wat, volgens dit denkbeeld in verband tot de Nederlanden staat Zoo ontstond het program dezer tentoonstelling: de kunst van de dagen der groote volksverhuizing af tot het einde van de twaalfde eeuw, de periode, die overgaat in de gothiek. De wederzijdsche betrekkingen op cultureel en artistiek gebied in de landen van West- Europa zullen op deze tentoonstelling op velerlei wijze worden aangetoond. Prach tige specimen daarvan liggen in speciaal daarvoor ontworpen en geheel aan de om geving aanpassende vitrines uitgespreid. Ierland, Zwitserland. Frankrijk en Bel gië zonden kostbare inzendingen, waarbij die uit ons eigen land zeker geen slecht fi guur maken. De artistieke leiding berust bij jonkvr. dr. C. H. de Jonge, dr. W. C. Schuylen- burg en pastoor E. Lagerwey. DE OPENING DER TENTOONSTELLING Donderdagmiddag zal om drie uur in den Dom deze tentoonstelling offi cieel worden geopend door Z. Exc. dr. H. Colijn, nadat de voorzitter van het nationaal comité, dr. G. A. W. ter Pelkwijk, prof. dr. W. Lampen uit Nij megen en dr. W. C. Schuylenburg het woord zullen hebben gevoerd. Vele autoriteiten in den landen zijn voor deze plechtigheid uitgenoodigd. De tentoonstelling van herinneringen aan den apostel Willibrord in het groot auditorium der rijks-universiteit, de vroe gere kapittelzaal van den Dom, heeft als middelpunt de meest venerabele reliek: het kalondarium, waarin St. Willi brord zelf in het jaar 728 enkele bijzon derheden uit zijn leven aanteekende. Dit handschrift werd door de bibliotheque na tionale te Parijs als een bijzonder bewijs van vriendschap ter beschikking gesteld. Op een altaarvormigen onderbouw, in het midden van het verhoogd gedeelte der zaal, zijn in een glazen schrijn alle groote relieken van de apostel Willibrord, voor zoover in Nederland aanwezig, bijeenge bracht. Zij kwamen o.m. uit Utrecht, Hei- lo, Amsterdam, Rotterdam, Leiden Maas tricht en Oegstgeest en gaan verge zeld van de bij elk stuk behoorende docu menten. Boven dit reliekenaltaar beheerscht de prachtige schilderij van den Utrechtschen meester Jan van Bijlert, afgestaan door de R.K. kerk te Huissen, de zaal. Dit schil derij beeldt St. Willibrord en St. Bonifa- cius af, neergeknield in aanbidding voor de H. Drievuldigheid. Terzijde staan in vier groote vitrines, de talrijke gouden en zilveren werken met afbeeldingen van den apostel, een schat van kelken, cibories en monstransen, edcl- smeedwerk, vooral uit de 17e en 18e eeuw. Aan den ingang van het verhoogde ge deelte vormt een levensgroote, in wit marmer gehouwen liggende figuur van St. Willibrord als 't ware een graftombe. Dit werk van den beeldhouwer E. van den Bcssche (1905) is afkomstig uit de kerk van St. Willibrord aan de Prinsengracht te Amsterdam. Dë wanden vap de zaal zijn gesierd met groote schilderijen van oude meesters, voorstellende St. Willibrord of van tafe- reelen uit diens leven. Verder is in een zestiental tafelvitrines een keuze uit de tallooze oude prenten van St. Willibrord en uit de zeer uitgebreide Willibrord-lit- teratuur neergelegd. Kostbare laat-mid- deleeuwsche incunabelen, naast 17e en 18e eeuwsche biografen en gebedenboeken zijn er te zien. Onder de vensters tooncn een twaalftal groote verlichte transparan ten enkele der voornaamste St. Willibrord- kerken en enkele van de nog bestaande St. Willibrcrd-putten, herinnerend aan de plaatsen waar de geloofsverkondiger het H. Doopsel aan de bekeerlingen toediende. Ten slotte zijn in een kleiner vertrek de kunstwerken geplaatst van de de heden- daagsche kunstenaars Jos. ten Horn, Dolf Henkes, Henri Bijvoet, Joep Nicolaas, Matthieu Wiegman, Joan Colette, Pieter Wiegersma, Joanna Brom, Lode Sengeis, Hildegard Biom, Hub Levigne, A. Meer- tens, Wim Harzing, Steph. Uiterwaal en anderen wier werk door de figuur van St. Willibrord is geïnspireerd. Daarnaast gra fische technieken en beelhouwwerk, glas in lood, weefsels, mozaieken en emails. Hier hangen ook de beide groote wandkaarten, doo:r Piet Worn in opdracht van het comi té gemaakt, bevattende de landen van Europa en de plaatsen in en om Neder land waar de apostel heeft gewerkt en waar aan kerken of bronnen zijn naam is verbonden. Omtrent enkele voorname en zeer kost bare gedenkstukken, welke nog uit het buitenland worden verwacht kan neg geen mededeeling worden gedaan. Wat hier met medewerking van zeer velen is bijeenge bracht toont op overtuigende wijze aan hoe Nederland zijn eersten apostel door de eeuwen heen op waardige wijze heeft ge- eerd en hoe dit ook thans bij deze herden king nog geschiedt door deze tentoonstel ling ingericht dicht bij de plaats waar Wil librord zijn eerste kerkje mocht bouwen. De uitvoerige catalogus, fraai geïllus treerd, bevattende enkele honderden num mers, is verlucht met een korte levensbe schrijving van Willibrord. DE WERELD VOGELVLUCHT TIENTSIN. De Japanneezen probee- ren niet alleen de Chineezen er onder te krijgen, zij probeeren ook de Europeanen uit China weg te werken. Dat noemen zij de „nieuwe orde" in het Verre Oosten, wat een mooiere term is voor: het ver krijgen van de opperheerschappij in Oost- Azië: Een onderdeel van de Japansche actie is dan ook, de rechten der buitenlanders in de z.g. concessies te beknibbelen, met het doel steeds vaster voet te krijgen in die buiten de wet staande stadsdeelen. Zoo is er op het oogenblik weer iets gaande in de Britsche concessie van de belangrijke Noord-Chineesche stad Tient sin. Er was een aanslag gepleegd en de Japanners beschuldigen een paar Chinee zen, die in de Britsche concessie huizen, ervan. Zij eischen van de Britten, dat zij deze Chineezen zullen uitleveren, maar de Britten zijn niet overtuigd van de schuld dezer Chineezen en hebben gewei gerd. De Japanners hebben thans de Brit sche concessie gebarricadeerd, waardoor zij de Engelschen hopen te kunnen dwin gen zich te voegen naar hun eischen. Dat het hier voor de Japanners meer gaat om het spel dan om de knikkers, blijkt uit een hoofdartikel van het Japan sche blad „Yomioeri Sjimboen", waarin staat, dat het doel van Japan niet de kwes tie van de Britsche concessie in Tientsin alleen is, maar dat Japan de kwestie der buitenlandsche concessies in China in het algemeen heeft opgenomen en voorts de kwestie van de Britsche en Fransche po litiek ten aanzien van het Verre Oosten. Het blad besluit met te schrijven, dat En geland door de instelling voor te stellen van een gemengde commissie slechts een bekentenis geeft van zijn gebrek aan scherpzinnigheid. De Engelschen hadden n.l. voorgesteld: laten wij de schuld van deze Chineezen sa^en uitzoeken. Maar dat wilden de Ja panneezen niet. Want het gaat niet om de schuld van de Chineezen; het gaat erom, of de Engelschen al of niet zullen buigen. Parallel daarmee wordt gemeld, dat de Japanners weer toeschietelijker worden ten opzichte van de Duitsch-Italiaansche verlangens naar uitbreiding van het mili tair bondgenootschap. Het een houdt met het andere verband. Auto tegen boom In brand gevlogen Vier dooden en een zwaar gewonde Hedennacht, ongeveer half twee is op den rijksweg te Soest, nabij hotel „Kamplust" een ernstig ongeluk ge beurd, waarbij vier personen om het leven kwamen en een zeer ernstig is gewond. Een two-seater, waarin vijf personen waren gezeten, bestuurd door den heer Bruins uit Amersfoort, is daar ter plaatse door tot nog toe onbekende oorzaak uit den bocht gevlogen en in volle vaart te gen de langs den weg staande boomen ge botst. De gevolgen waren verschrikkelijk, want onmiddellijk vloog de auto in brand. Slechts een van de inzittenden slaagde er in zich uit den brandenden wagen te be vrijden. Met zware verwondingen is hij opgenomen en naar het ziekenhuis „Lich tenberg" te Amersfoort overgebracht. Men vreest dat hij in ieder geval een zij ner oogen zal moeten missen. De heer Bruins verbrandde achter het stuur. Een derde passagier, alsmede twee inzittende vrouwen werden op slag ge dood. Een van de lijken bleek zeer ern stig verminkt. Het stoffelijk overschot van de slacht offers is naar Soest overgebracht. De po litie heeft de resten van de verbrande auto in beslag genomen. Omtrent dit ongeval vernemen wij nog. dat de bestuurder, de heer Bruins des avonds met een vriend per motorrijwiel naar Utrecht was gegaan, alwaar zij een gezamenlijken vriend bezochten. Gedrieën hebben zij toen den avond verder doorge bracht. Men heeft getracht van den eenig over levende van dit ongeval te weten te ko men wie de onbekende vrouwen waren, doch hij bleek niet in staat dit mede te deelen. Oorzaak drankmisbruik. Omtrent dit verkeersongeluk vernemen wij nader, dat dit te wijten is aan drank misbruik. De wagen, een twee-persoons auto met dickey-seat, werd bestuur door J. Bruins. Men weet niet zeker, uit welke plaats de man afkomstig is, daar het slachtoffer is verbrand en ook zijn papie ren verloren zijn gegaan. Vermoedelijk betreft het hier een inwoner uit Utrecht- Tuindorp. De namen der twee gedoode vrouwen zijn nog niet bekend. Zij zijn waarschijnlijk afkomstig uit Amsterdam. De vierde gedoode is de 34-jarige A. Bekman uit Amersfoort. De gewonde is E. Boom uit Amersfoort. Hij heeft een ernstige hoofdwonde opgeloopen en is op de plaats van het ongeluk zijn oog kwijt geraakt. De man wordt verpleegd in het ziekenhuis Lichtenberg te Amersfoort. Zijn toestand is zorgwekkend. Van bewoners van hotel „Kamplust" vernemen wij, dat zij omstreeks half twee een hevigen slag hoorden. Toen zij bui ten kwamen zagen zij een auto aan den kant van den weg in brand staan, terwijl één man er naast stond en om hulp riep. Met zand en snelblusschers trachtte men den brand te blusschen, doch men moest toezien, dat de bestuurder Bruins, die nog teekenen van leven gaf, verbrandde. Hij zat muurvast achter het stuur geklemd. De drie andere slachtoffers waren uit den wagen geslingerd. De auto is niet in brand gevlogen door den motor, maar door het lekken van de benzinetank, waarvan de inhoud vermoedelijk met een brandende sigaar in aanraking is gekomen. Goed red dingswerk werd noe verricht door een inwoner van Soestdijk, den heer van Wijngaarden, die veel moeite heeft ge daan den bestuurder te redden. De geneesheeren J. Veldhuizen van Zanten en H. J. Ruperts, beiden uit Soest, waren spoedig na het ongeval ter plaatse, evenals de burgemeester van Soest, mr. W. A. J. Visser, de politie en de brand weer. De auto is met zulk een kracht tegen den boom gereden, dat het voorste ge deelte om den boom gedraaid zat. E. Boom, de eenige overlevende van dit ontzettende auto-ongeluk, is slager van beroep en woonde in Amersfoort. Hy is met den groentenhandelaar Beekman omstreeks half negen per motor uit Amers foort, naar Utrecht vertrokken. Daar heb ben zij den motor achtergelaten en zijn met Bruins en twee vrouwen per auto, eigendom van Bruins, verder gegaan. De toestand van Boom is zoo ernstig, dat de geneesheeren het niet gewenscht achten, dat hy gehoord wordt Relaas van een ooggetuige. Een ooggetuige vertelde ons het vol gende: De inzittende. Boom, die op het opgen- blik in het ziekenhuis te Amersfoort 4igt, zat achter in den wagen met een dame. Door den hevigen schok vlooog Boom uit de dickeyseat over den kap van de cabine uit den wagen. De naast hem zittende dame kreeg het deksel van de dickeyseat tegen het hoofd en was op slag dood. In de ca bine van de auto zaten drie menschen: de bestuurder, een dame, die in het midden zat, en een heer. Óp het oogenblik dat het ongeluk ge beurde, passeerde per auto uit de richting Amersfoort de heer D. van Wijngaarden, die onmiddellijk stopte en hulp verleende. Het gelukte hem een der slachtoffers, Beek man, uit de cabine te trekken. Het slacht offer was echter reeds overleden. Vervol gens probeerde hij de vrouw te redden. Zy had een verbrijzeld been, terwijl haar an dere voet in brand stond. Zij zat met de voeten onder in den wagen bekneld. Met zeer veel moeite kon zij bevrijd worden,, de levensgeesten waren reeds geweken. Toen trachtte de heer van Wijngaarden den bestuurder, die luidkeels om hulp schreeuw de, uit zijn benarde positie te bevrijden. Zijn beide beenen brandden. Hij zat zoo vast bekneld, dat men hem onmogelijk kon bevrijden. Intusschen passeerden eenige automobilisten, die onmiddellijk stilhielden, doch zij waren bij het aanschouwen van de ramp zoo ontdaan, dat zij geen hulp kon den bieden. Teneinde raad stapte de heer van Wijn gaarden in zijn eigen wagen en reed hij naar het politiebureau te Soest om hulp te halen. Hij keerde daarop met een enelblus- soher terug. Toen hij bij den verongelukten wagen kwam, was de bestuurder geheel verkoold. Toen is hij wederom naar Soest teruggereden en wel naar het St. Jozef gebouw, waar op het oogenblik militairen zijn ondergebracht. Hier heeft hij een vrachtauto gehaald en militaire hulp. Op de plaats van het ongeluk teruggekomen, heeft hij de lijken allen, op den heer Boom na, waren gedood naar het ge meentehuis in Soest vervoerd. De auto heeft met een formidabele snel heid gereden. Van drank heeft de getuige echter niets kunnen merken. De toestand van den gewonden heer Boom is van dien aard, dat hij nog niet ge hoord kon worden. PROEFNEMINGEN MET HET KUNSTMATIG DROGEN VAN GRAS De commissie voor het kunstmatig drogen van gras deelt ons het volgende mede: De proefnemingen, die in 1938 genomen zyn in Leeuwarden, Burum en Stolwijk met het kunstmatig drogen van gras, heb ben een bevredigend verloop gehad. De uitkomsten hiervan zijn vermeld in de eerste mededeeling van de commissie voor kunstmatig drogen van gras, uitgegeven door het Centraal Veevoeder-bureau. De bestudeering van het vraagstuk kan dit jaar, dank zij den steun van de regeering, met kracht worden voortgezet en de proef nemingen zijn nog eenigszins uitgebreid. Thans zijn in gang: 1. Een proef in Leeu warden. Dezer proefneming (type Kaloroil) is met enkele kleine veranderingen op de zelfde wijze als in 1938 sedert 8 Mei on onderbroken in gang en de eerst resul taten maken een gunstige indruk 2. Een proef in Burum. Hieraan is eenige uitbreiding gegeven door een twee de installatie van hetzelfde type (Kalo roil) naast te plaatsen, waarbij vooral de vraag naar een betere arbeidsverdeling bij een grootere capaciteit en de organisatie van de grasaanvoer bij grooter installatie in studie is genomen. Ook wordt het ef fect van technische verbeteringen in de installatie nader onderzocht. Deze proef neming is tengevolge van eenige vertra ging bij de levering sedert 22 Mei in be drijf. 3. Een proef in Stolwijk. Deze proef neming wordt door de Coöp. Landb. Vereen. „Ons Belang" uitgebreid tot een dubbele installatie, hoewel men voor- loopig nog op dezelfde voet als het vorig jaar werkt, Tengevolge van de zeer slechte toestand van de grasmat door de winter is de grasgroei in deze streek zeer laat en slecht, waardoor aanvankelijk geen gras tei beschikking van de droger is geweest. Thans wordt echter regelmatig gras aan gevoerd. Behalve de bestaande proefnemingen zyn er dit jaar nog enkele proeven, waarbij onder medewerking van andere instanties ervaringen worden verzameld. Een zeer belangrijke proefneming, die hoofdzakelijk door particuliere instanties wordt uitge voerd in samenwerking met het Centraal Veevoederbureau is de proef in Langweer, waar geheel op fabriekmatige wijze met Dit nummer bestaat alt vier bladen. VOORNAAMSTE NIEUWS Buitenland De Japanneezen hebben vandaag de Britsche concessie te Tientsin gebarrica deerd. (2de blad). In de Belgische Kamer is gisteren ge sproken over de Nazi-propaganda in Bel gië. (2de blad). De pleger van den aanslag op de her togin van Kent voor het gerecht. (2de blad). Binnenland De St. Willibrordus-tentoonstelling te Utrecht. (1ste blad). Ds. A. C. Lingbeek plotseling overleden. (lste blad). Hedenmorgen is bij Soest een auto te gen een boom gevlogen en in brand ge raakt: vier dooden en een zwaar gewon de. (1ste blad). Ds. C. A. LINGBEEK I» In den afgeloopen nacht is in zijn woning te Voorthuizen plotseling over leden ds. Casper Andries Lingbeek, emeritus predikant en oud-lid van de Tweede Kamer der Statcn-Gcncraal. Na predikant te zijn geweest in verschil lende gemeenten, zond in 1925 de Herv. (Ger.) Staatspartij, aan welks oprichting ds. Linkbeek een actief aandeel had geno men, hem als haar eersten afgevaardigde naar de Tweede Kamer. Ds. Lingbeek was gedurende zyn eerste Kamerperiode ook lid van de Prov. Staten van Zuid-Holland en van den Gemeenteraad van 's Gravcn- hage. In 1931 stelde hij zich niet meer her kiesbaar en nam een beroep aan naar de Ned. Herv. Gemeente van Urk, waar hij 10 Januari 1932 zijn intrede deed. Bij de Kamerverkiezingen van 1933 was ds. Ling beek opnieuw lijstaanvoeder en nam hij opnieuw zitting op het Binnenhof. In 1937 keerde hij na de verkiezingen van dat jaar niet meer in de Kamer terug. Sinds dien tyd was hij- woonachtig te Voorthuizen. Ds. Lingbeek, die een leerling en geest verwant was van wijlen dr. Ph. J. Hoede- maker, behoorde tot de confessioneelo richting en was ook lid van het hoofdbe stuur van de confessioneele verceniging, alsmede mederedacteur van haar orgaan „De Geref. Kerk". Ds. Lingbeek was even eens redacteur van het Weekblad der H. G S. „Staat en Kerk". een installatie van groote capaciteit wordt gewerkt. Hier wordt het systeem Pehrson toegepast, dat reeds in Skandinavië met succes ingang vindt. Het verschc gras wordt gehakseld, daar na gedroogd en gemalen en tenslotte in de vorm van koeken afgeleverd. De eerste in druk, die men van het bedrijf krijgt, is gunstig; het bedrijf is geheel fabriekmatig ingericht en het eindproduct ziet er zeer goed uit, men zal natuurlijk verdere resul taten moeten afwachcten voor er een oor deel gegeven kan worden. Verder is er nog een proefneming opge zet in samenwerking met de gemeente Kampen, die echter nog niet in gang is, maar waarschijnlijk in de loop van de/L maand bedrijfsklaar zal komen. Het be treft hier een Zwitsersch systeem, dat by de voorloopige beproevingen in Zwitser land een gunstig resultaat opleverde. Uiteraard zullen de ervaringen hier te lande afgewacht moeten worden. Behalve deze proeven, waarmede het Centraal Veevoederbureau bemoeiingen heeft, worden er ook door anderen pogin gen aangewend om het procédé op eommcr- cieele basis toe te passen. Het blykt, dat zoowel van de zijde van de directe produ centen en verbruikers als van de zijde van hen, die bij de mengvoederfabricage zijn geinteresseerd, belangstelling voor dit pro bleem bestaat.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 1