RADIO-PROGRAMMA'S RECHTZAKEN Het drama te Koedijk. Steun-Knoeierij en WOENSDAG 14 JUNI 1939 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 10 DONDERDAG 15 JUNI. MOTORCLUB „LEIDEN". Tijdens een stroomenden regen startten op Zondag j.l. om 10.01 de le deelnemer van de 55 deelnemers welken deel namen aan de Puzzlerit voor het persoonlijke en het clubkampioenschap van Zuid-Hol land, en die georganiseerd was door Mo torclub Leiden in samenwerking met Mo torclub Delfgauw e.o. De 120 K.M. langen zig-zag ochtendroute liep via de Haar», lemmervaart, door Oegstgeest, langs Rhijnhof, Valkenburg, Katwijk a. d. Rijn, naar Rijnsburg, alwaar na het volbrengen van een vernuftig vierkant de le contro lepost bereikt werd. Vandaar ging de rou te over Voorhout, Keukenhof, en station Lisse, naar Noord wij kerhout, alwaar de 2e controle opgesteld stond. Achter Noord- wijk-Binnen om, via Noordwijk aan Zee, en wederom Noordwijk-Binnen, moest er bij café Duinrand pl.m. 500 meter door de duinen heen gereden worden op het ra diostation aan met direct dar boven op de 3e controle. .Hier vandaan ging het via Langeveld, Lisse, langs de Vaart, Voor hout, Rijnsburg en Katwijk a. d. Rijn op Rijksdorp in Wassenaar aan met zijn 4e controle. Na nog een waarschuwingscon trole voor het kruisen van een voorrangs- weg in Den Deyl gepasseerd te zijn, ver volgde de route zich over de Papenlaan, Voorschoten, De Vink, Leiden en Zoeter- woude op Stompwijk aan, waar de 6e controle zich bevond, en welke maar 14 van de 55 deelnemers heeft kunnen no- teeren. Vandaar ging het via Zoetermeer en Pijnacker op de rustcontrole in Delf gauw aan, en daar bleek alras dat er een aantal de strijd opgegeven hadden en dat er een groot aantal via den Haag deze controle bereikt hadden. Nadat het intus- schen opgehouden had met regenen, star ten na een uur rust aldaar de deelnemers weer voor het 140 K.M. lange middagtra ject, hetwelk de rijders voerden over Schiedam, Pijnacker, Boskoop, Alphen a. d. Rijn, Zoetermeer, Benthuizen en Stomp wijk terug naar Delfgauw, waarmede deze rit te omstreeks 6.30 uur beëindigd was. Het aantal uitgedeelde strafpunten is le gio, en men moet bewondering hebben voor de rijders en rijdsters die onder deze zeer moeilijke omstandigheden nog vol hielden. De grootste handicap was het door de regen onleesbaar worden van de routekaarten, hetwelk nog zooveel moge lijk ondervangen werd door op de ver schillende controleposten reserve-route- kaarten ter beschikking te houden om de verregende te kunnen vervangen. Aange zien de resultaten door de 2 organisee- rende clubs onderling uitgewisseld moe ten worden, is de uitslag momenteel nog niet vast te stellen, en zal deze nader be kend gemaakt worden. Vast staat echter reeds, dat J. F. Duindam het beste resul taat heeft mogen boeken van de deel nemende leden van Motorclub Leiden, en dus wel in het bezit van de toegezegde beker zal komen. PAARDENSPORT RENNEN TE ASCOT BEGONNEN. De rennen te Ascot, het hoogtepunt van het Engelsohe Society-seizoen, zijn gisteren Ibegonnen onder veel ongunstiger omstan digheden dan een paar dagen geleden nog waarschijnlijk werd geacht. Men had zich verzoend met de afwezigheid van den ko ning en de koningin, omdat de geheele verdere koninklijke familie aanwezig zou zijn en de optocht naar de koningsloge met dezelfde pracht als andere jaren zou ge schieden. Maar het weer werkte niet mee en dat is voor Ascot feitelijk de eenige beslissende factor. In de koningsloge zaten de hertog en hertogin van Gloucester, die den koning en die koningin vertegenwoordigden en de hertog en hertogin van Kent met Lord Harewood en de Princess Royal en hun (beide zonen, maar koningin Mary was we gens het ongestadige weer thuis gebleven. De uitslagen van de voornaamste rennen waren: De Gouden Vaas over twee mijl is ge wonnen door Atout Maitre van mt Bla- grave, die den outsider Accord Parfait van (baron E. de Rothschild met 2 lengten sloeg. Auriga van van Vicomte de Ohambure was derde in een veld van 17 paarden. De Ascot Stakes over 4050 m. werd ge wonnen door Frawn van mr J. Westoll met E. Smith, den Derby-winnaar in den zadel, die Foxchase van Miss D. Paget met vier lengten heeft geslagen; de outsider Ninas van Sir Abe Bailey was derde in een veld van dertig paarden. Frawn heeft denzelfden ren ook vorig jaar gewonnen, maar omdat hij een jaar ouder geworden was en op een na het hoogsté gewicht te torsen had, was hfj niet de eerste favoriet, waarvoor men Lilibullero uitgekozen had, die niet ge plaatst werd. Frawn was echter zeer druk gespeeld en startte 8/1 met Snipe Wood. In de andere rennen wonnen de favorie ten "Heliopolis en Admirals Walk onbe dreigd. Heden werd de Royal Hunt Cup verreden. BRIDGE DE NEDERLANDSCHE BR1DGE- KAMPIOENSCHAPPEN. Op Zaterdag 17 Juni en Zondag 18 Juni zullen te Amsterdam de nationale kam pioenschappen van den Nederlandschen Bridge Bond voor viertallen worden ver speeld. Onder de deelnemers bevindt zich een viertal hetwelk door den Nederlandschen Bridge Bond is afgevaardigd om Neder land te vertegenwoordigen in de internatio nalen kampioenschappen, welke van 3 tot en met 9 Juli in Pu'lchri Studio te Den Haag zullen worden gehouden. VERMOORDDE EEN VADER ZIJN DRIE KINDEREN? Verdachte voor het Gerechtshof. Pres.: (tot Maria D.): „Het is onbegrij pelijk, da veco. op den 13en Januari, toen hij eigenlijk een slaapkuur deed, zoo'n handtekening zette". Bij het verdere verhoor geeft het meisje toe een verhouding met B. te hebben ge had. Verdachte wilde met haar trouwen, „maar' zoo verklaarde het meisje „ik zei, in een gesprek in Juli, dat ik weinig lust had met hem te tróuwen, omdat ik de kinderen niet steeds om me heen wilde hebben „Verdachte had toen geantwoord: „Daar za* je geen last van hebben". Ge tuige had toen gezegd: „Dan moet er iets verschrikkelijks gebeuren". Raadsheer mr. Canis: „Dus over dat ver schrikkelijke bent u het eerste begonnen." Getuige: „Ja, maar ik heb direct gezegd: „Da* kar niet". Verdachte heeft toen geantwoord: „Laat dat maar aan mij over". Pres.: „Met dat verschrikkelijke bedoel de u toen: van kant maken. Of bedoelde u een scheiding?" Getuige: „Ik weet het niet, ik vind het al lebei vieeselijk". Pres.: „Hebt u hem in den waan gelaten, dat u met hem wilde trouwen als hij vrij was?" Getuige geeft dit toe. In een later gesprek in September had verdachte haar gezegd, dat hij met vrouw en kinderen in het water zou rij den om op die wijze een einde aan hun le ven te maken. Over de kinderen had hij gezegd: „Ze moeten maar dood, anders worden ze net als de moeder". Pres.: „Maar dat is toch vreemd, het eeni ge kwaad, dat u van die vrouw weet te vertellen, is dat zij zoo „bazig was". Getuige: „En toch heeft hij dat gezegd". Vlak voor den 2en Januari, waarschijn lijk op Oudejaarsdag had verd. nogmaals met getuige gesproken. Hij had toen ge zegd, dat het „ongeluk" op 2 Januari zou gebeuren. Pres.: „En hebt u hem toen nog trachten te remmen, net als bij de andere gesprek ken." Getuige (zacht): „Ja't hield niet." Pres.: 't Is eigenlijk misdadig wat u ge daan hebt. U waarschuwt de politie noch de vrouw, u wacht kalm het bericht door de radio af. Daar hoorde u van, dat hij zijn afschuwelijke plan had uitgevoerd." Getuige: „Ik probeerde hem toch nog te Na het gebeurde had getuige alleen met verd. gesproken in het ziekenhuis. Hij had toen gezegd, dat de tocht een mislukking was geweest, maar ze moest maar geduld hebben; rtwe zullen elkaar toch wel krij gen". Pres.: „En nog zegt u niets. Integendeel u blijft kalm met hem omgaan. Heeft hij ook geschreven hoe het ongeluk gebeurd is?" Getuige: „Neen, daar heeft hij weinig over verteld, alleen sprak hij overeen hondjedat verhaal had hij aan de men- schen verteld." Nadat verdachte uit het ziekenhuis was ontslagen had verd. het meisje opgezocht in Schagen. Hij wilde haar waarschuwen tegen een man, die werk van haar maakte. Pres. (tot verd.) Was de verhouding toen uit?" Verd.: „Ja. 't Meisje: „Neen Pres.: „Waarom hebt u het heele ver haal aan den journalist K. verteld. Wat be zielde u om hem te zeggen, dat verd. zijn vrouw en kinderen in het water heeft ge reden? En dat na een half jaar zwijgen." Getuige: „Ik wilde alles zeggen". De jour nalist had aanvankelijk beloofd te zullen zwijgen. Een paar dagen later had getuige de melkfabriek te Bergen opgebeld en zij had hem gevraagd in Schagen te komen ten huize van K. Verd. was dienzelfden avond gekomen, hij wag erg in de war. Later waren K. en getuige naar een pries ter gegaan. Getuige had een zeer vriend schappelijke verhouding met K. Pres.: „Weet u, waar K. tegenwoordig woont? De procureur-generaal heeft veel werk gehad om zijn adres te vinden. Twee maal is er per radio naar gevraagd. Zij ver telt nog, dat K. niets onbeproefd heeft ge laten om haar te steunen." De president leest nog een aantal proces- cen-verbaal voor. Een daarvan beschrijft o.a. hoe het meis je het bericht door de radio hoorde. Zij logeerde bij familie te Blokker. „Zij was erg geschrokken", hidden de familieleden gezegd. POSTDUIVEN De Gevleugelde Vrienden (Wassenaar) Wedvlucht vanuit Marbehan, afstand pl.m. 270 K.M. De duiven werden aldaar te 6.30. uur in vrijheid gesteld. De eerste duif bereikte het hok te 10 uur 30 min 4 sec. en had gevlogen met een gemiddelde snelheid van 1172.01 Meter per minuut. De laatste prijswinnende vogel werd geklokt te 11 uur met 14 sec. en had gevlogen met een gemiddelde van 1039.6 Meter per mi nuut. De uitslag was als volgt: 1, 8, 13 J. H. Groeneveld; 2 P. Bouwmans; 3, 14, 20 J. P. Brederode; 4 en 15 U. de Vries; 5 W. C. van Eek; 6 L. H. de Kleine; 7 en 16 H. Lausen; 9, 11 en 12 K. Scv effer; 10 J. Kop pers; 17 J. F. v. d. Lely; 18 W. C. van Beekum; 19 S. v. d. Ham. Pres.: „Als u toch alles vooruit wist, hoef de u niet te schriken"! Raadsheer mr. Canis (terugkomende op de verklaringen van get.): „U hebt eigen lijk het eerst over de kinderen gesproken. Dat u ze niet om u heen kon zien. U zoudt hem dan eigelijk op dit afschuwelijke idee hebben gebracht." De verdachte wordt dan ondervraagd: „Nooit heeft hij gezegd, dat hij van zijn vrouw af wilde of haar en de kinderen uit den weg wilde ruimen." Pres.: „Een priester verklaart anders. Te gen hem zoudt u hebben gezegd, dat u wel vaag met het plan had rondgeloopen." Verdachte (met klem): „Onjuist". Pres.: „Maar fantaseert dit meisje dan dit heele afgrijselijke moordverhaal." Verd.: „Ja, alles gelogen." Wel heeft verdachte eens gezegd: „Als je geen geloof, geen gevoel en geen gewe ten had, zou je de boel kunnen verdrin ken". Pres.: „En verder; hebt u haar niets ge zegd?" Verd.: „Geen woord". Het verhoor is hiermede ten einde, het meisje is langer dan anderhalf uur onder vraagd, doch zij blijft bij haar verklarin gen. Zij mag gaan ziten en zij staat haar plaats af aan haar vriend K., die mede deelt, dat hij thans waterbouwkundige en geen journalist is. Hij vertelt, dat het meisje tijdelijk bij hem *de huishouding verzorgde. Getuige had geruimen tijd een verhouding met het meisje. Hij kende verdachte B. niet, op zekeren dag had B. haar opgezocht ten huize van getuige. Hij had een fluisterend gesprek gehoord, en met veel moeite had hij haar later bewogen te vertellen, wat er besproken was. Zij had verteld, dat zij een verhouding met verd. heeft gehad. Getui ge had toen gezegd: „Oh, ben jij de vrouw, die er achter zou zitten, zooals men fluis tert." Maria had haar verhaal voortgezet, doch zij had getuige eerst laten beloven niets te vertellen. „Ik dacht" zegt ge tuige „dat het een tamelijk onschuldig verhaal was". Toen hij het geheele drama hoorde, had hij zijn belofte van stilzwij gendheid herroepen. Getuige had met een priester gesproken en met dezen priester had verdachte óók een gesprek gehad. La ter had deze tegen getuige gezegd: „Het is gebeurd, zooals het meisje het gezegd heeft". Paé in October deed getuige aangifte bij de justitie. President: „Eerst hebt u verklaard, dat dp priester hem niet schuldig vond, omdat hij verd. er wel eens ove heeft ge dacht. Maar het plan niet opzettelijk heeft uitgevoerd. Nu verklaart u. dat de pries ter gezegd heeft, dat het gebeurd is zoo als Maria vertelde." Getuige: „Ik kreeg van den priester den indruk, dat verd. een onweerstaanbare drang had en dat het gebeurde toch een ongeluk was." President: „Heeft u nog een verhouding met het meisje. Gaat u haar trouwen?" Getuige: „De verhouding is uit, Ik kan haar niet trouwen, omdat ik geen geld heb. Mede in verband met deze zaak kreeg ik ontslag en nu moet ik een eigen bedrijf opbouwen. Bovendien ben ik getrouwd".... President: „Wordt uw vrouw niet bewo gen om mee te werken aan een echtschei ding." Getuige (koeltjes): „Ik weet er niets van." Ook met dezen getuige wordt over trouwplannen met Marietje gesproken. Pres. (tot get. K.): „Hebt u nooit gezegd, dat u Marietje zou trouwen, wanneer u ge noeg geld bezat en waneer u vrij was?" Getuige (aarzelend): „In dien zin niet..., trouwens, ik kan zooiets niet beloven." Raadsheer mr. Canis: „Waarom had u zoo'n haast om van die aanklacht tegen B. werk te maken? Lag dat niet in uw bij zondere verhouding tot het meisje Ma ria D?" „Neen", zegt getuige, „die verhouding is cordiaal. Bovendien had ik niet zooveel haast." Mr. Canis: „Dat had u wel, want nadat u met een jurist had gesproken kon u niet eens wachten tot de priester weer terug was, die toevallig eenige dagen uit was. U haalde nog een anderen priester in de zaak om toch maar gauw een aanklacht te kunnen indienen." Pres. (tot getuige K.): „U hebt rapport op rapport gestapeld om maar te kunnen „bewijzen", dat B. een misdadiger is." Het Hof hoort vervolgens den priester, pater de Hart. In Mei 1938 is getuige K. bij hem gèweest om te vertellen, wat hij, K., van het meisje had gehoord. Dat verhaal was zoo tendentieus, dat de priester de vrees kreeg, dat juffrouw B. nog elk oogen blik gevaar liep gedood te worden; Getui ge had het meisje gehoord en daarbij was hij direct van dien vrees genezen. Ook heeft de priester verdachte gehoord, die hem bekende wel eens met het plan te hebben rondgeloopen zijn vrouw te dooden. Maar dien dag had hij dat plan niet gehad en het. te water rijden was volgens verd. niets anders dan een ongeluk. Volgens Marietje D. was er echter wel opzet in het spel ge weest. Weer betoogt verdachte met klem, dat de priester zich vergist en de verhalen door elkaar haalt. Over plannen had hij nooit gesproken, wel over de verhouding met het meisje. De priester handhaaft zijn lezing. Ten slotte hoort het Hof dr. H. Hoene- veld zenuwarts te Alkmaar nog, die naar de geestvermogens van verdachte een onder zoek instelde. Verdachte is volkomen toerekeningsvat baar. Ook kan hij in de reacties niets ab normaals vinden. Verdachte behoort tot de nerveuzen. Na het gebeurde was hij vol komen geschokt. Desk. acht het zeer on waarschijnlijk, dat een man als verdachte, na een rustig familiebezoek, zijn kinderen, waar hij veel van hield, om het leven zou brengen. Dat is'onaannemelijk, meent des kundige. Wel kon hij gemakkelijk een dub- HILVERSUM I, 1875 en 415.5 M. 8.00 P.,15 KRO., 10.00 NCRV., 11.00 KRO., 2.00 12.00 NCRV. 8.009.15 Gramofoonmu- ziek. (Ca. 8.15 Berichten). 10.00 Gra- mofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Gods dienstig halfuurtje. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest (1.001.20 Gramofoon muziek). 2.00 Handwerkuurtje. 2.55 Gramofoonmuziek. 3.00 Vrouwenhalf uur. 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.30 Pianovoordraocht en gramofoonmuziek. 6 30 Causerie over het werk van het Le ger des Heils. 7.00 Berichten. 7.15 Journalistiek weekoverzicht. 7.457.55 Gramofoonmuziek. '8.00 Berichten ANP., herhaling SOS-berichten. 8.15 Orgelcon cert. 9.00 Exegetische causerie. 9.30 Apollo-ensemble. 10.00 Berichten ANP., actueel halfuur. 10.30 Vervolg concert (10.4511.00 Gymnastiekles). 11.25 Gra mofoonmuziek. Ca. 11.5012.00 Schriftle zing. HILVERSUM II, 301.5 M. AVRO-uit- zending. 8.00 Gramofoonmuziek. (Ca. 8.15 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Orgelconcert. 11.00 Voor de vrouw. 11.10 Omroeporkest en solis te 12.15 Berichten. 12.17 De Roman cers en soliste. 1.15 Orgelspel. 1.40 Het Lyra-Trio. 2.25 Declamatie. 2.45 Revue-programma (opn.) 4.00 Voor zie ken en thuiszittenden. 4.30 Gramofoon muziek. 5.00 Jeugdhalfuur. 5.30 AV- RO-Amusementsorkest. 6.28 Berichten. 6.30 Sporthalfuur. 7.00 Gramofoonmu ziek. 7.10 Koor „De Wacholders". 7 40 Vacantie-praatje 8.00 Berichten ANP., Radiojournaal, mededeelingen. 8.25 Omroeporkest en solist. 9.20 Radio- tooneel. 10.30 AVRO-Vaudeville-orkest. en soliste. 11.00 Berichten ANP. Hierna: Karolyi Arpad's Zigeunerensemble. 11.2512.00 Dansmuziek (gr.pl.). DROITWICH 1500 M. 11.40—11.45 en 12.05 Gramofoonmuzike. 12.20 BBC-Zan- gers. 12.50 Julius Kantrovitch en zijn orkest. 1.20 Liedjes aan de vleugel. 1.352.20 BBC-Schotsch orkest. 3.10 3.30 Declamatie. 3.35 BBC-orke'st en soliste. 5.05 Voor de vrouw. 5.20 Het Walker-octet. 6.00 Cellovoordracht. 6.20 Berichten. 6.40 Landbouwpriatje. 7.00 Radiofilm. 8.00 Causerie „Arctic La boratory". 8.20 Gevarieerd programma. 9.05 Radiotooneel. 9,20 Berichten. 9.45 Nieuws uit Canada. 9.50 Billy Thor- burn's Band. 10.20 Kerkdienst. 10.40 Berichten. 11.05 Reportage uit Halifax. 11.50 Gramofoonmuziek. 12.1012.20 Berichten. RADIO-PARUS 1648 M. 12.35 Zang. 1.25 Pascal-orkest. 2.35 Vioolvoor dracht. 5.25 Solistenconcert. 6.05 Ra diotooneel. 7.20 Ellis-orkest. 8.50 12.05 Opera-uitzendiijg. KEULEN 456 M. 6.50 Gramofoonmu ziek. 7.35 Klein Dresdens orkest. 8.50 Omroepkleinorkest en solisten. 10.20 10.50 Volksliederenconcert. 12.20 Om roepkleinorkest. en de 5 Munchener instru mentalisten. 1.35 Uit Italië: EIAR-strijk- orkest en accordeontrio. 2.303.20 Po pulair concert. 4.20 Leo Eysoldt's orkest en soliste. 6.55 en 8.50 Gramofoonmu ziek. 9.35 Radiotooneel. 10.5512.20 Versterkt trompetterkorps en soldatenko- ren. BRUSSEL 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 Omroeporkest. 1.502.20; 5.20 en 6.50 Gramofoonmu ziek. 8.20 Radiotooneel met muziek. 9 20 Omroeporkest. 10.3011.20 Gramo foonmuziek. 484 M.: 12.20: 1.30—2.20 en 5.20 Gramo foonmuziek. 6.35 Vioolvoordracht. 6.55 en 7.35 Gramofonmziek. 8.20 Ed. Loiseau's orkest. 10.3011.20 Gramo foonmuziek. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 8.35 Muziek op de oude instrumenten. 9 20 Omroepkamerkoor en Omroeporkest. 10.20 Berichten. 10.40 Trioconcert. 11.05 Berichten. 11.2012.20 Omroep-' kleinorkest. GEM. RADIO-DISTRIBUTIE BEDRIJF. 3de Programma. 8.00 Keulen. 10.50 Radio PTTN. 11.20 Diversen. 11.50 Radiod PTTN. 12.15 Parijs Radio. 12.35 Brusel VI. 1.35 Keulen. 3.20 Diversen. 4.20 Keu len. 5.20 Brussel VI. 6.05 Radio PTTN. 6.20 Londen Reg. 7.20 Parijs Radio. 8.20 Keulen. 8.30 Brussel Fr. 8.50 Pa rijs Radio. 4de Programma. 8.00 Brussel VI. 9.20 Parijs Radio. 9.30 Radio PTTN. 10.35 Londen Reg. 12.50 Droitwich. 2.20 Londen Reg. 3.25 Droitwich. 5.05 Londen Reg. 5.20 Droitwich. 6.35 Brussel Fr. 7.00 Droit wich 7.50 Londen Reg. 8.20 Droit wich. 9.05 Keulen. 9.20 Droitwich. ben leven leiden, daar zijn vriendin een krachtiger natuur heeft dan verd. Er is wel eens gezegd, dat hij zoo weinig bedroefd leek na het verlies van zijn kinderen, dat lijkt misschien zoo, omdathij oppervlakkig is en droefheid betrekkelijk kort in zijn geest blijft hangen. De dokter ziet in hem een goedige, sterk emotioneele man, die eigenlijk zelf niet meer precies weet, hoe het ongeluk gebeurd is. De zitting wordt geschorst tot Donder dagochtend. Voor de Amsterdamsche rechtbank diende gisteren de strafzaak tegen een gewezen hoofdambtenaar, P. van A., van het bureau der steunverleening van de gemeente Weesp die ervan beschuldigd is, in de kolom „handteekening van ont vangst" van den steunstaat voor de week van 10 tot 16 Maart 1933, valsche hand- teekeningen te hebben geplaatst en zich derhalve aan valschheid in geschrifte te hebben schuldig gemaakt. Uit het verhoor van de verschillende getuigen, w.o. de burgemeester van Weesp, een "wethouder en oud-wethouder, bleek, dat het gemeentebestuur in verdachte een vrijwel onbeperkt vertrouwen heeft ge steld. Alles wat steunzaken betreft, is se dert de oprichting van het bureau van steunverleening aan verdachte overgela ten. De valsche handteekeningen, welke door verdachte geplaatst zijn op de steun- staten, zijn aanleiding geweest, dat het Rijk de gemeente Weesp subsidie heeft verleend, welke waarschijnlijk niet was verleend zonder deze handteekeningen. Deze handteekeningen had verdachte n.l. geplaatst, teneinde de door de gemeente reeds betaalde verhuiskosten van werk- loozen, die in andere gemeenten werk hadden gevonden, van het Rijk terug te krijgen. Daarvoor had verdachte de steun- lijsten ingevuld, alsof die werkloozen, die reeds uit Weesp vertrokken waren, nog steeds in de gemeente verbleven en hun steun genoten. Daar zij echter geen hand teekeningen in de ontvangsten-kolom kon den plaatsen, zette verdachte deze hand teekeningen zelf. Op deze wijze betaalde het Rijk subsidie voor werkloozen eenige weken door, welke subsidie waarschijn lijk terecht gekomen is in de gemeentekas. Verdachte geeft toe, steunkosten bij het Rijk in rekening te hebben gebracht, om de verhuiskosten te betalen, daar het Rijk pas na een uitvoerig onderzoek ver huiskosten betaalt, doch de steunkosten direct vergoedt, in dit geval op een val sche handteekening. Hij ontkent echter ten sterkste zichzelf daarbij bevoordeeld te hebben, hetgeen hem trouwens ook niet ten laste wordt gelegd. De burgemeester van Weesp, die als een der eerste getuigen werd gehoord, ver klaarde dat het voor het gemeentebe- stuur wel degelijk van belang was, de verhuiskosten van het Rijk terug te ont vangen, maar de toegepaste methode zou nooit zijn gesanctionneerd door het ge meentebestuur. De districtsleider van den rijkscontro ledienst zeide, dat het bedrag, dat door het Rijk te veel is betaald aan de gemeente Weesp, is vastgesteld op 800 gulden, dat door de gemeente is terugbetaald. Verdachte verklaarde, dat het plaatsen van valsche handteekeningen zeer vaak gebeurt en in talrijke gemeenten. Hij was er zich nooit van bewust geweest, dat hij zich schuldig maakte aan strafbare feiten. Hij beschouwde het als het plaatsen van een handteekening bij volmacht. De Officier van Justitie mr. Bosch, eischte, mede met het oog op de algemee- ne preventie, een gevangenisstraf voor den tijd van tien maanden. De verdediger, mr. J. de Vrieze, wees er in zijn pleidooi op, dat voor verdachte de zekerheid van voordeel voor de betrok ken werkloozen en daarmede voor 't Rijk vast stond, een voordeel, dat verloren zou gaan, wanneer de lange ambtelijke weg via Den Haag was gevolgd. Administratief zijn de bedragen niet terug te vinden, maar dat bewijst nog niet, dat er geknoeid is. Een man, die valsche handteekeningen zet om te knoeien, hangt dit niet aan de groote klok. Men wist er van, 'niemand heeft echter den burgemeester gewaar- scuhwd, wel een bewijs, dat niemand er persoonlijk geknoei van den ambtenaar in zag. Spreker noemde verdachte een slachtoffer van een systeem, bepleitte der halve een zeer geringe straf, gelijk aan de preventieve hechtenis of een voorwaarde lijke veroordeeling. Met klem betoogde de Officier van Jus titie tenslotte nog, dat hij nooit aan ver duistering gedacht heeft en momenteel ook overtuigd is, dat zij niet geschied is. De rechtbank bepaalde de uitspraak op 27 Juni.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 10