EEN GOED GESLAAGDE OLYMPISCHE DAG Het Ned-elftal verslaat de Zuid- Slavische voetbalploeg met 4-1 QtfllftflflA MAANDAG 12 JUNI 1939 DE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 9 Regen was handicap voor de zomersporten De traditie wil, dat op den jaarlijkschak Olympischen Dag het zonnetje schijnt, dat er een temperatuur heerscht. welke uitstekend is voor de zomersporten, maar te warm voor voetbal; de traditie wil, dat de tribunes bevolkt zijn met een fleurige massa, waarin de bonte toiletjes der da mes domineeren. Maar van dat alles was gisteren niets te bespeuren. Integendeel, het was net, of de Bilt nu eens wilde aantoonen, dat het ook nog an ders kan. In stroomen viel de regen neer. van de vroege morgenuren af tot bij half zes in den middag, het moment, waarop volgens het programma de Olympische Dag moest zijn geëindigd. Regen, regen. Maar 55.000 toeschou wers hadden, van tevoren dan altijd, hun kaarten gekocht en dus waren de tribunes vol. Regen, regen. De Zuid-Slavische spelers zijn hitte gewend en een droog, keihard veld met weinig of geen gras. Te Amsterdam vonden zij een prachtige grasmat, welke zeer glad was en eèn frissche temperatuur, waaraan men in één dag niet kan wen nen. Geen wonder, dat de tegenstan ders van het Nederlandsch bondself- tal sterk gehandicapt waren. Regen, regen. De wielerbaan dreef, met het gevolg, dat de wielerwedstrijden let terlijk in het water vielen en het sprintje, dat aan het slot nog kon worden verre den, was het aankijken niet waard. Het was jammer, dat de aan de hitte en droog te gewend zijnde Italiaan Astolfi daar voor alleen naar Amsterdam moest ko men. Regen, steeds maar regen. Op de athle- tiekbaan stonden plassen en de modder vloog de loopers om de ooren. Goede tij den waren uitgesloten en dat het record op de 1500 meter niet werd verbeterd, mag voor een goed deel op rekening van de weersomstandigheden worden geschre ven. Want Emery en de Ruyter hebben om de overwinning fel gestreden, al bleek in dit nummer, dat de handicap van de overige deelnemers veel te groot was. Het was eigenlijk zoo: Emery en de Ruyter liepen een race en de „handicappers" een andere. Regen, regen. Het was een hopelooze taak voor de gymnasten, die in hun witte kleedij zich op het natte koude veld moes ten wentelen en na hun uitvoering in het zwart naar de kleedkamer terugkeerden. En toch is deze Olympische Dag volko men geslaagd. De opbrengst, welke zeker niet gering was, komt geheel ten goede aan de training voor de Olympische spe len te Helsinki, zoodat alle sportbonden geholpen zijn. Op tijd werd het program ma afgewerkt, dank zij de energieke en vlotte leiding van de speciale commissie, aan het hoofd waarvan Karei Lotsy staat, die het klappen van de zweep nu zoo langzamerhand wel kent. Prettig deed de belangstelling van Prins Bernhard aan. De hooge gast kwam bij het begin van de tweede helft van den voetbalwedstrijd en vertrok aan het slot van het springconcours. Met bijzondere interesse volgde de Prins de verschillende nummers, daarbij voorgelicht door den president van het Nederlandsch Olym pisch comité, mr. A. baron Schimmelpen- ninck van der Oye. Het was teekenend voor de gezellige stemming, welke er in het stadion heersch- te, dat de Zuid-Slavische voetballers vele hartelijke applausjes kregen, wanneer zy aardige staaltjes van hun kunnen demon streerden. Een luid gejuich ging er tel kenmale op, als de voetbalgoochelaar Kick Smit meetkundige figuren op het veld trok, maar niettemin in het bezit van den bal bleef en daarbij nog een tegen stander voor het lapje hield. Roerend was de wijze, waarop scheids rechter van Welzenes op een gegeven mo ment een Zuid-Slaviër trachtte iets bij te brengen van den buitenspelregel, en juist als de brave Nederlandsche leider dacht, dat zyn speler het wist, liep de laatste weer in den val, welke Caldenhove c.s. zoo listig hadden opengezet. Want de F.I.F.A. mag noodig enkele spelregelboek jes naar den Balkan sturen, van buiten spel heeft men daar niet veel verstand. Storend was alleen het medeleven van het publiek bij het springconcours. Het is nu eenmaal noodzakelijk, dat er volko men stilte heerscht bij dezen tak van sport, waar zooveel gevergd wordt van ruiter en paard. Doch bij het omverwer pen van een hindernis ging er een oor- verdoovend „gezucht" op en wanneer een ruiter op het nippertje een obstakel zon der fouten nam, weerklonk een enthou siast gejuich. Over de wedstrijden zelf is niet zooveel meer te vertellen. Osendarp was de onbe dreigde winnaar op de 100 meter en hij leidde zijn club ook naar de zege in de estafette. Spannend was de kamp tus- schen Emery en de Ruyter op de 1500 meter, al kwam men niet binnen de 4 mi nuten-grens. Fanny Koen vormde een klasse op zichzelf bij de dames: zij won de 100 en de 200 meter, zooals zij wilde. Luitenant Gruppelaar en „Peter Pan" vormden de beste en snelste combinatie bij het springen, terwijl ook ritmeester Pahud de Mortanges met „Madel wie Du" een uitstekenden indruk maakte. En ten slotte was Derksen eerste in de sprint en het tandem OomsLeene won met vele lengten voorsprong. De uitslagen luiden: WIELRENNEN. Sprint: 1. Derksen, laatste 200 Meter in 12 2/5 sec. 2. Smit. 3. Astolfi. 4. Mensen. 5. Wing. Tandems: 1. H. OomsB. Leene, laatste 200 meter in 12 sec. 2. P. J. EversJ. Pronk. 3. P. W. SmitsM. van Gelder. 4. O. MoekeJ. P. van der Heyden. ATHLETIEK. Eerste serie 100 M.: I. Osendarp 10,9 sec. 2. Houtman 11,2 sec. 3. Boersma 11,2 seconde. Tweede serie: 1. H. Baumgarten 10,9 sec. 2. Geul 11,1 sec. 3. Heyn 11,4 sec. Finale: 1. M. B. Osendarp (Trekvogels) 10.8 sec. 2. H. Baumgarten (Trekvogels) 10.9 sec. 3. Chr. Berger (A.A.C.) 11,2 sec. Finale 400 meter: 1. K. Baumgarten (Trekvogels) 49,1 sec. 2. H. Butselaar (Hellas) 49,3 sec. 3. Chr. Nauta (Trekvo gels) 51,7 sec. Finale 1500 meter: 1. De Bruijn (Trek vogels) 3 min. 56,9 sec. Met 85 M. voor gift: 2. G. Kamps (A.V.G. '26) 3 min. 57.1 sec. met 85 M. voorgift. 3. H. Kalkman (Trekvogels) 3 min. 57,9 sec. (met 75 M. voorgift). De Ruyter en Emery beiden 4 min. 1,1 sec. van meet af. 4 maal 100 M. estafette: 1. Trekvogels (Den Haag) 43.6 sec. 2. A.A.C. (Amster dam) 43,9 sec. 3. Vlug en Lenig (Den Haag). 4. Hellas (Utrecht). 100 M. dames: 1. Fanny Koen (Sagitta) 12,2 sec. 2. K. ter Braake (A.D.A.) 13 sec. 3. L. Koning (Sagitta) 13,2 sec. 200 M. dames: 1. Fanny Koen (Sagitta) 25,5 sec. 2. A. de Vries (A.D.A.) 27,5 sec. 3. N. Knuyt (A.D.A.) 28,1 sec. 4 maal 100 M. estafette dames: 1. Sa gitta (Amsterdam) 50,7 sec. 2. A.D.A. I (Amsterdam) 52,3 sec. 3. A.D.A. II (Am sterdam) 52,4 sec. PAARDEN. Springconcours: 1. Luit J. J. Gruppe laar met „Peter Pan" 0 fouten, 1 min. 14,1 sec .2. Ritm. C. F. Pahud de Mortanges met „Madel wie Du*' 0 ft. lmin. 20,2 sec. 3. Ritm. A. D. C. van der Voort van Zijp met „Present" 0 ft. 1 min. 21 sec. 4.- Rit meester G. P. de Kruyff met „Giovezza" 4 fouten, 1 min. 18 sec. 5. Kapt. J. J. Gre- ter met „Carina" 4 fouten, 1 min. 21,2 sec. 6. P. Leeuwenburg met „Pacha" (eig. D. H. Pasman) 8 fouten, 1 min. 14.1 sec. 7. Kapt. J. A. de Bruine met „Tabouret" 12 fouten, 1 min. 18,2 sec. OLYMPISCHE SPELEN Baron Schimmelpenninck v. d Oye over de be slissing van Londen „Men lacht wel eens smalend over de bijeenkomsten van het Internationaal Olympisch Comité en beweert, dan, dat er wat oudere heeren bij elkaar komen om over sport te praten, maar ik kan u verzekeren, dat de gemiddelde leeftijd der I.O.C.-leden niet zoo hoog ligt als men wel d^nkt. Degenen, die op de zittingen het woord voeren, zijn volkomen op de hoogte van de feiten", aldus deelde de pre sident van het Nederlandsch Olympisch Comité, lid van het I.O.C., mr. A. baron Schimmelpenninck van der Oye aan een redacteur van het A. N. P. mede, toen deze vroeg naar de indrukken van Lon den. „Ik stel het op prys", aldus de N. O. C."- president, „om dat te verklaren en wel licht een verkeerden indruk weg te ne men. De beslissingen van Londen zijn onge twijfeld zeer belangrijk. Reeds nu zijn de steden aangewezen, waar in 1944 de Zomer spelen en de Winterspelen worden gehou den. Vijf jaren van te voren weten Londen en Cortina d'Ampezzo reeds, dat zij de wed- stiijden mogen organiseeren, een prachtige voorbereidingstijd dus. Een groot verschil met Helsinki, dat slechts een termijn van ongeveer twee jaar ter beschikking stond." „Heert Londen al iets van zijn plannen bekend gemaakt?" vroegen wij. „Inderdaad is dat geschied", luidde het antwoord, „maar natuurlijk slechts in glo bale trekken. Het Wembleystadion zal het middelpunt van de Spelen van 1944 wor den. Het zwembassin is er ook en waar men het boksen, het gewichtheffen, het worste len en het schermen zal onderbrengen, is nog niet bekend, maar veel hoofdbrekens zal dat in een stad als Londen niet kosten. Het roeien, de kanosport en het zeilen zul len buiten Londen moeten worden gehou den. Ik stel mij voor, dat op de bijeen komst van het I. O. C. te Helsinki, het vol- De Voetbalwedstrijd Alle doelpunten in de eerste helft gescoord De hoofdschotel van het programma van den Olympischen Dag, de voetbalwed strijd tusschen het officieuze Nederland sche elftal en Zuid-Slavie, heeft niet de spanning gebracht die men er van ver wacht had. Want, docr welke oorzaken dan ook, het spel der Zuidslaven was teleur stellend en tegen een Nederlandsch elftal in den vorm hadden de gasten geen eer voller resultaat verdiend. Roem én roep waren den Zuidslavischen voetballers vooruitgegaan: Engeland had den zij in het zand doen bijten. Italië had Slechts met de grootste moeite een 21 overwinning kunnen behalen na een wed strijd vol emotie. Ons elftal zou dus voor een zeer zware taak gesteld worden en de uitslag was met geen mogelijkheid te voor spellen. Maar het is anders geloopen. Waren het de weersomstandigheden, die Zuid-Slavië een zoo groote nederlaag hebben gebracht? Het is waar, de gasten zijn gewend op harde en droge terreinen te spelen en het glibberige veld en de gestadig vallende regen moeten hun dus parten gespeeld hebben, vooral voor de rust. Onze spelers waren hier dus in het voordeel, maar een verschil van drie doelpunten wordt niet daardoor alleen verklaard. Neen, het Ne derlandsche spel was veel productiever, evenwichtiger en zekerder. De Zuidslaven speelden niet onver dienstelijk. Individueel lieten zij aardige dingen zien. Zy waren vlug, speelden vaak met veel vuur, zij voerden ook een behoorlijk samenspel uit, maar zij hielden dat meestal te kort. En schotvaardig wa ren zij niet. Bij het beoordeelen van den wedstrijd moet wel een duidelijk verschil tusschen de eerste en de tweede helft gemaakt wor den. Vóór de rust hadden de Zuidslaven, behalve tegen hun tegenstanders, ook te gen de omstandigheden van weer en veld te kampen. Vooral in den aanvang ging dat hun niet al te goed af en zoo gebeurde het, dat Nederland na negen minuten spe- lens een voorsprong van twee doelpunten had. Het eerste werd reeds na drie minu ten met een fraaien kopbal gescoord door Lemstra, uit een goeden voorzet van de Harder. Het tweede ontstond uit een prach tig. ver en hard schot van Smit, dat de Zuidslavische verdediging volkomen ver raste. Zoo had de ontmoeting al na korten tijd een onverwacht aspect gekregen: ce gasten zouden zich zeer moeten inspannen om een nederlaag te ontgaan. Maar Neder land bleef in de meerderheid. De aanval len der onzen waren veel gevaarlijker, doordat er steeds een schot uit verwacht kon worden. D*> geheele Nederlandsche voorhoede speelde 'n goede partij. Op de vleugels waren de Harder en Drager zeer actief. Snel brachten zij op en ook hun voorzetten mochten er zyn. Het binnen- trio was door het opnemen van den Frie- schen speler Lemstra zeker niet verzwakt. Lemstra heeft voldaan. Later was hij wat zwakker dan in het begin, doch zyn spel bleef steeds van behoorlijk gehalte. Vente had een goeden dag. Hij verdeelde het spel goed, was snel en gevaarlijk en, een belangrijk ding: hij schoot veel en goed. Smit heeft weer heel wat werk verzet en ook hy spaarde zijn kruit niet. Zoo was het een voorhoede zonder zwakke plekken, die de Zuidslavische verdediging het vuur na aan de schenen legde. En aangezien die verdediging niet al te veilig was, ontston den er voor Nederland vele kansen. De rechtsback Andjelkowitsj werd herhaalde malen vlot gepasseerd en beoordeelde de situatie ook vaak verkeerd. En zyn collega Pozega kon alleen de stormloopen onzer voorhoede niet stuiten. Achter dit tweetal had de doelverdedigir Lowritsj het moei lijk. Heel wat gevaarlijke schoten en kop ballen heeft hy onschadelijk gemaakt en hij behoorde tot de beste spelers van het Zuid-Slavische elftal. In het Nederlandsche doel speelde Dijk stra beter dan we de laatste wedstrijden van hem gewoon waren. Beheerschter en rustiger was zyn spel en hij stelde zich goed op. Daarom was het jammer, dat hij er waren 26 minuten in de eerste helft gespeeld den bal, die hard door Petro- witsj was ingeschoten, niet klemvast kon houden, zoodat Perlitsj den stand op 21 kon brengen. Verder bracht de voorhoede der gasten het. De beide buitenspelers Perlitsj en Glisowitsj, waren de besten in deze voor hoede. Meermalen verschaften zij hun bin- nentrio kansen, die zooals gezegd, verloren lgingen door een gebrek aan schotvaardig heid. Bovendien volharden de Zuidslaven in hun kort samenspel, waarmede zij te gen onze verdediging weinig kans hadden. Wilders en Caldenhove wisten, hoe zij een dergelijk aanvalspel moesten behandelen en zy vormden een hechten muur, die de tegenstanders niet konden forceeren. Het spel van Wilders bekoorde ons meet dan dat van onzen linksback. Wilders is de man, die met forsche trappen en toch met overleg het terrein zuivert. Caldenho ve dribbelt wel eens wat veel, vertrouwt er op, dat hij zyn belagers wel baas kan en verliest zoo den bal meer dan eens. Niettemin zou het onjuist te zeggen, dat hij minder goed gespeeld heeft. Ook ten aanzien van de middenlinies valt de vergelijking tuschen beide elftallen in het voordeel van Nederland uit Wel was Stam niet op zijn best maar Anderiesen en Bas Paauwe maakten dat door hun be trouwbaar en intelligent spel goed. Aan val en verdediging steunden zij naar be- hooren. Van de Zuid-Slavische middenli nie kan dat niet gezegd worden. Die speel de niet slecht, maar ook niet buitengewoon goed. En aan de foute*1, die in de verdedi ging pemaakt werden, had zij ook deel. Van een dier fouten profiteerde Vcnte prachtig, toen er 32 minuten gespeeld wa ren. Door een missen van een der Zuid-Sla ven kreeg hy den bal op grooten afstand van het doel vrij. Even liep hy door, men verwachtte, dat hij naar den meesnellcn- den Drager zou overgeven, doch hij loste een kolossaal schot, dat in den uitersten hoek van het Zuid-Slavische doel ver dween. Zeven minuten later kwam de Har der voor Lowrftsj te staan. Hij schoot te gen den doelverdediger, doch toen de bal van diens lichaam terugsprong, scoorde onze linksbuiten. Zoo ging de rust in met een stand 41 voor Nederland. Een veilige voorsprong. Na de rust bleken de gasten op het glad de veld ingespeeld te zyn en toen kon men ook zien, dat zij wel weten, wat voetbal is Toen kon men goede spelstaaltjes bewon deren, een handig samenspel, een behoor lijke balcontrole, uithoudingsvermogen en geestdrift. Maar toen ook kon men 7 dat ook zonder het voordeel van weers- en terreinomstandigheden het Nederlandsch elftal deze ploeg partij zou kunnen geven Want hoe handig ook vaak de bal werd opgebracht, het samenspel bleef klein kort en doorzichtig. En hoewel het spel in de tweede helft meer verdeeld was, het bondselftal kreeg de beste kansen. Kan sen waren er natuurlijk aan beide zijden, maar doelpunten werden er niet meer ge maakt. Tegen het einde was er zelfs een periode, dat de Zuid-Slaven vrijwel voort durend op de Nederlandsche helft speel den. Dykstrij verviel toen enkele malen in zijn oude fout. een onzekerheid in het uitloopen. Eenmaal moest Caldenhove, op de doellyn staande, redding brengen, toen Dijkstra zijn doel verlaten had. En dan hadden de gasten nog een lastigen vyand, den buitenspelregel. Zeker tien van hun aanvallen werden in dc tweede helft door buitenspel onderbroken. Terwyl de tyd verstreek, werkte Neder land zich weer los, zoodat in een periode van gelijk opgaan spel het signaal klonk, dat een einde maakte aan een zeer goeden wedstryd van het bondselftal. De opstelling der ploegen luidde als volgt: Bondselftal: Doel: Dijkstra (A,P,G,S,). Achter. Wilders (Blauw-Wit), Calden hove (D.W.S.). Midden: Stam (V.U.S.), Anderiesen (A- jax), Pauwe (Feyenoord). Voor: Drager (D.W.S.), Lemstra (Hee renveen), Vente (Feyenoord), Smit (Haar lem), De Herder (V.U.C.). Zuid-Slavië. Doel: Lowritsj. Achter: Andjelkowitsj en Pozega. Midden: Manola, Dragtsjewitsj en Lech- ner. Voor: Glisowitsj, Petrowitsj, Ziwkowitsj, Matositsj en Perlitsj. SIGAREN gend jaar vóór de Spelen, Londen met uit gewerkte plannen zal komen. Zeker zal Londen de Spelen uitstekend organiseeren en het huisvestingsprobleem is er ook al niet zog groot als te Helsinki. Helsinki wordt goed. En nu wij toch over Helsinki praten, de heeren Krogius, lid van het I.O.C., Ran- gell, voorzitter van het organisatiecomité in Finland en Karikoski, secretaris-gene raal, hebben te Londen een uiteenzetting gegeven van de maatregelen, welke voor de sport, de athleten, het publiek enz. ge nomen zyn. Zeer ernstig vat men het te Helsinki op en mijn indruk is, dat alles in 1940 uitstekend zal loopen. Het groote voordeel is, dat de terreinen zoo dicht by elkaar liggen, eigenlijk in een cirkel, waar van de straal 8 K.M. bedraagt. Het huis vestingsprobleem is een van de moeilijkste. Mij rekent op 100,000 toeschouwers per dag en de bevolking van de Finsche hoofd stad moet dan ook volkomen medewerken om aan de groote vraag naar onderdak tegemoet te komen. Maar de twintig groo te schepen, welke in de haven komen te liggen, zullen hun aandeel bijdragen in de oplossing van dit vraagstuk. Het 6preekt wel vanzelf, dat Helsinki enkele takken van sport niet in het programma heeft kunnen opnemen, daarvoor was de tijd van voorbereiding te kort. Maar ook, en dat ia myn personlijke meening", aldus de heer Schimmelpenninck, heeft 't argument van overlading gewicht in de schaal gelegd. Da- mesgymnastiek zal ook niet op het pro gramma staan, evenmin als hockey, basket ball en handbal. lilt mijn gespreken met verschil lende gedelegeerden is mij gebleken, dat dc belangstelling voor de Spelen te Helsinki bijzonder groot is. Ieder een wil er gaarne naar'toe, men heeft respect voor de rustige, energieke en serieuze voorbereiding van Finland, en dc mogelijkheid beslaat, dat het aan tal actieven dat van Berlijn zal evena- De voorzitter van het Olympisch Comité deelde ons nog mede, dat de mogelijkheid, dat de fakkelestafettc van Olympia naar Helsinki doorgaat, zeer groot is. Men gaat nu de practische uitvoerbaarheid onder zoeken maar de kosten zijn niet zoo hoog en het is een uitstekende propaganda voor do Olympische gedachte. Door talrijke lan den moet het vuur naar Helsinki worden gebracht, het is iets, dat spreekt tot de menschen. De Winterspelen te Garmisch. „Aangename herinneringen bewaar lk van St. Moritz", zoo verklaarde de heer Schimmelpenninck, toen wij het gesprek op de Winterspelen brachten, „maar nu het niet mogelijk Ls de Winterspelen in Zwit- seland te organiseeren, nu is Garmisch in derdaad de eenige plaats, waar men in staat is binnen acht maanden een organi satie op te bouwen. Er is nog gepraat over Montreal en over Oslo, maar te Garmisch- Partenkirchen is alles nog vrijwel intact van 1936, al zal men hard, heel hard moe ten werken om op tijd gereed te komen. Men zal nu opnieuw invitaties moeten zen den en ongetwijfeld zal ook Nederland een kleine ploeg naar deze Spelen zenden, het geen het N. O. C. ook van plan was voor St. Moritz". 39 LANDEN HEBBEN TOT DUSVER INGESCHREVEN. De volgende 39 landen hebben tot dus ver de uitnoodiging tot deelneming aan do Olympische Spelen in 1940 te Helsinki, aangenomen: Engeland, Denemarken, Noorwegen, Ita lië, Roemenie, Palestina, Zwitserland, Bel gië, Joego Slavië, Costa Rica, Zweden, Liechtenstein, Luxemburg, Portugal, Grie kenland, Nederland, Tsjecho Slowakije, Duitschland, Vereenigde Staten, Hongarije, Argentinië, Estland Australië, Brazilië, Haiti, Indië, IJsland, Letland, Malta, Boll- vië, Canada, Cuba, Poten, Burgarije, Zuid- Afrika, Frankrijk, Ceylon, Mexico en Fin land.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 9