STADS NIEUWS v Academfenieuws ZATERDAG 10 JUNI 193!» DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 2 Abonnementsprija: voor Lalden 19 cent per week; 2.50 per kwartaaL By onze «genten *0 cent per w\>*k; 2.60 per kwartaal. Franco per pont 2.95 per kwartaaL Geïllustreerd Zondagsblad 0.50 per kwartaal. Losse nummers 5 cent, met geïlL Zondagsblad 9 cent. Advertentiën: 30 cent per regel- Ingezonden mededeelingen dubbel tarief. Telefoontjes hoogstens 30 woorden, 50 cent per plaatsing, al léén Woensdag en Zaterdag. HOE WORDT HET WEER? TOENEMENDE BEWOLKING. De Bilt seint i Verwachting: Voor het geheele land: Aanvankelijk licht tot halfbewolkt, droog weer; morgen overdag toenemende bewolking met plaat selijk eenigen regen doch niet van betee- kenis; weinig verandering in temperatuur; zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. De weerstoestand van hedenmorgen 7.20 uur: Den Helder: licht bewolkt, matige Z. W. wind, 14 gr. C. Vlissingen: licht bewolkt, zwakke O. N. O. wind, 15 gr. C. De Bilt: licht bewolkt, zwakke Z. Z. W. wind, 14 gr. C. Groningen: licht bewolkt, zwakke Zuide lijke wind, 13 gr. C. Maastricht, helder, windstil 14 gr. C. BUITENLANDSCH WEEKOVERZICHT. De luchtdruk daalde vanmorgen in bijna geheel West-Europa. Het gebied van hoo- gen luchtdruk bedekt nog een zeer groot Éedeelte van den Oceaan, maar over de Britsche Eilanden nam het aanzienlijk in beteekenis af. Over Noord-Duitschland handhaafde zich de hooge drukking, waar door ons land vanmorgen juist tusschen twee maxima in kwam te liggen. Dienten gevolge werd de wind hier zwak en ver anderlijk. In onze omgeving en Noord- Duitschland, is het weer zonnig en steeg de temperatuur iets. Over het Iberisch schiereiland en Zuid-Frankrijk ligt een vlakke depressie, die daar plaatselijk on weer bracht, waarbij groote hoeveelheden neerslag vielen. (Rochefort 27 m.m.) in ge heel Frankrijk werd het koeler, evenals in Oostwaarts naar Noord-Scandinavië, waar Zuid-Duitschland. De depressie, die gis termorgen bij IJsland gelegen was, trok de barometerstand nu snel daalde. De wind is aan de Noorsche kust krachtig tot storm achtig uit het Zuid-Westen en er werden daar groote hoeveelheden neerslag afge tapt. (Kinn. 22 m.m.) Op IJsland en de Faroer gingen de drukdalingen weer in stijgingen over, en ruimde de wind naar Noord-West. Uit Thorshavn werd 39 m.m. regen gemeld. LUCIITEMPERATUUR. 16.7 gr. C. LICHT OP VOOR FIETSERS e.a.r Van Zaterdagnamiddag 9.49 uur tot 4.08 uur Zondagmorgen. Van 9.50 uur Zon dagnamiddag tot 4.08 uur Maandagmorgen. HOOG WATER. Te Katwijk aan Zee op Zondag 11 Juni voorm. 10.05 en nam. 10.30'uur; op Maan dag 12 Juni voorm. 11.10 uur en nam. 11.35 W ATfc RTEMPERATUUR. Zweminrichting „De Zyi". 20 gr. C. Zweminrichting „Poelmeer" 20 gr. C. Maan op 1.24 uur Zondagnacht. Maan onder 14.21 uur Zondagmiddag. Maan op 1.47 uur Maandagnacht. Maan onder 15.29 uur Maandagmiddag. LEIDEN. Geslaagd: Doctoraal examen Rechten de heer W. H. van den Berge, Voorburg. Proza en Poëzie in de verkiezing ZIEKEN die op Woensdag 14 Juni a.s. hun stem plicht willen vervullen en naar de stem bus vervoerd moeten worden kunnen daar van morgen, Zondag 11 Juni, opgave doen aan de navolgende adressen: St. Petrusparochie: v. d. Waalsstraat 16, van 11 tot 1 uur. Parochie Hartebrug: Bereidkamer, van 10 tot 12 uur. Parochie Haag weg: Klooster, van 11 tot 1 uur. Parochie Hemelvaart en St. Jozef: School Lusthof laan, van 11 tot 1 uur. Voor de uitvoering van opgaven die la ter mochten binnenkomen kunnen wij in geen geval instaan. COLLECTE. Morgen, Zondag, zal aande uitgangen van alle kerken door ons gecollecteerd worden ten bate van ons verkiezingsfonds. Deze collecte is dringend noodig, want de bodem van onze schatkist is reeds lang meer dan zichtbaar. Steunt ons dus ook in dit opzicht op uw bekende royale wüze. VERGADERING. Maandagavond 12 Juni om 8.15 uur wordt in de groote zaal van Den Burcht onze slotvergadeiing gehouden. De enthousiaste redenaar H. J. Kuiper spreekt. Het Odo-Knapenkoor zingt. De toegang is vrij. Wij rekenen op een massale opkomst. Bestuur van Dr. Schaepman. KIESPIJN Men zegt, dat dit de dagen zijn, Waarnaar de tandarts haakt, Men zegt, dat dit de dagen zijn, Die voor hem zijn gemaakt. Men zegt, dat dit de dagen zijn, Waarop de drilboor drilt En wij daar zitten met de angst: Nu worden wij gevild. Maar heelemaal is het zoo niet; Kiespijn is geen gerief, Maar deze kiespijn dragen wij, Want dit is collectief. Het is een soort epidemie, Waarvan men wel eens hoort, Die regelmatig t'rugkeert en Goedaardig in haar soort. Maar bovenal merkwaardig ook: Voor allen, U en mij Is op een vastgestelden dag De kiespi.jn weer voorbij. Dat komt: die kies die moet eruit, Wat pijnloos kan gedaan, 't Komt daarbij dan alleen maar op Het juiste trekken aan. Verdooven hoeft U dan niet eens, Dat heeft daarbij geen doel; Als U de juiste kies maar kiest, Is 't zelfs een leuk gevoel. Welnu wij helpen U daarbij Lijst 2, da's niet iets slechts U kiest gewoon de tweede rij, De eerste kies van rechts. TROUBADOUR WAARHEID Ook in de Verkiezingsactie Iedere partij kan en mag en moet bij de verkiezingsactie getuigen voor haar begin selen. Maar iedere partij moet daarbij zich als norm stellen: waar te zijn. Niets maakt de kiezers terecht! méér afkeerig van wat zij noemen: d e po litiek, de partij-politiek, dan onwaar heid in de partij-propaganda! Wij hebben ons zelf als eisch gesteld, geen woord te schrijven bij de verkiezings actie, dat niet volkomen verantwoord is! En wij meenen, dat niemand ons er van kan beschuldigen, dat wij beneden dien eisch zijn gebleven! 't Spijt ons, te moéten constateeren, dat niet alle partijen de waarheid, en niets dan de waarheid, bij haar propaganda, willen dienen. Zoo ligt er voor ons een propaganda-ge- schrift van de S.D.A.P., dat aldus aan vangt: „Is het bewind van het Leidsche ge meentebestuur, waarvan thans twee sociaal-democraten deel uitmaken, in de achterons liggende vier jaren beter geweest dan daarvoor?" En het antwoord luidt kort en krachlig: „Inderdaad". En dan volgt er: „Met twee belangrijke feiten dient de kiezer daarbij rekening te houden. Ie. dat, evenals in de gemeenteraad, ook in het college van B. en W. de so ciaal-democraten minderheid zijn. 2e. Dat de financieele toestand der gemeente zich steeds meer in ongun stige zin heeft gewijzigd". Dat sub 2o is waar. Maar wij kunnen er, ook volkomen naar waarheid, aan toe voegen, dat de financieele toestand van de gemeente in de achter ons liggende vier jaar reeds hopeloos zou zijn g e- weest, als, in de daaraan voorafgaande jaren, een in meerderheid rechtsch be wind zich niet daadwerkelijk had verzet tegen vele voorstellen van de sociaal-de mocratischeoppositie. Nu heeft de S.D.A.P. zich inderdaad: wijselijk laten weerhouden van verscheidene uitga ven, waarop zij, voor dat er S.D.A.P.'sche wethouders waren, voortdurend aan drong in voorstellen en moties! Als toen de Raadsmeerderheid 'ns niet verstandi ger ware geweest en partij-belangen, kiezers-successen niet zou hebben achter gesteld bij het gemeentebelang!..:. Erger is echter, dat het verkiezings- geschrift de oorzaak van het feit, dat het bewind van twee sociaal-democrati sche wethouders niet meer heeft opgele verd, wijt aan gebrek aan medewerking of aan tegenwerking van de meerderheid in het college van B. en W. en in den Raad. Deze wijze van voorstelling is ONWAAR. Mogen wij deze kwalificatie niet ge- gebruiken? Welnu, men toone dat van de zijde der S.D.A.P. aan, door ons mede te deelen, welken arbeid van socialen opbouw de wethouder van Sociale Zaken niet heeft kunnen volvoeren, tengevolge van tegen werking of gebrek aan medewerking bij de meerderheid in het College van B. en W. en bij den Raad!! Als ons dat in feiten geen kleinig heden of onbenulligheden, natuurlijk wordt aangetoond, dan zullen wij onze kwalificatie „onwaar" terugnemen. Maar wij veronderstellen, dat men zal zwijgen! WIJ WACHTEN AF. Er is dezer dagen van de zijde der S.D! A.P. afgegeven op een verkiezingsgeschrift van de Antirev., waarin in verband met het optreden der S.D.A.P. werd gespro ken over „kiezersbedrog". Maar geeft men geen aanleiding en voldoende reden! voor zulk een be schuldiging, als men het voorstelt, alsof de soc.-democr. wethouder v. Stralen veel meer goeds voor de arbeiders had kunnen doen en zou hebben gedaan, als daar maar niet waren geweest o.a. de katholieke wet houder mr Tepe in het College van B. en W. en de Katholieken in den gemeen teraad! Dat is om het nu 'ns zacht uit te drukken een verkiezings-actie, die niet staat op hoog peil; een partij-politiek, die helaas ook de part ij-politiek in het alge meen in discrediet kan brengen! ZILVEREN JUBILEUM BU DE TWENTSCHE BANK N.V. Van den heer P. G. Ililgersom. Woensdag 14 Juni a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer P. G. Hilgersom, procuratiehouder van de Twentsche Bank N.V., hier ter stede, in dienst trad van de toenmalige bankiersfirma van Wensen Co, welke firma later werd overgenomen door de tot het concern De Twentsche Bank N.V. behoorende Haarlemsche Bankver- eeniging N.V. Na op verschillende afdeelingen te zijn werkzaam geweest, werd hy elf jaar ge leden op de effectenafdeeling geplaatst, en volgde, bij de opname van de Haarlemsche Bankvereeniging in De Twentsche Bank in Januari 1931 zijn benoeming tot procuratie houder. In de loop der jaren hebben velen den heer Hilgersom leeren kennen, ook buiten zijn beroep. Wij denken daarbij aan zijn penningmees terschap van de St. Petrusconferentie der St. Vincentiusvereeniging, en aan zijn lid maatschap van het College van Collectan ten van de. Parochie van St. Petrus, alhier. Derhalve twijfelen wij er niet aan of het zal hem aan belangsteling bij zij.i jubileum niet ontbreken. MEISJE 3IET PIJL IN HET OOG GESCHOTEN. Waarschuwing tegen jeugd-baldadlgheid. Gisteravond omstreeks 8 uur heeft in de Tollensstraat een droevig ongeval plaats gehad, waarbij weer eens duidelijk is ko men vast te staan hoe de baldadigheid der jeugd tot ernstige gevolgen kan leiden. Een 9-jarige jongen uit de Da Costra- straat was aan het schieten met pijl en boog en richtte daarbij op een 5-jarig meisje uit de Tollensstraat. De pijl trof het kind juist in een der oogen, dat zoodanig gekwetst werd, dat het kind dit oog wel zal moeten missen. Door den E. H. D. werd het jeug dig slachtoffer naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd, waar operatief ingrijpen nood zakelijk bleek. In verband met dit droevig ingeluk wij zen we nog eens met nadruk op de toene mende baldadigheid der jeugd. Ouders en opvoeders kunnen we niet ge noeg op het hart drukken de kinderen te wijzen op de noodlottige gevolgen van verregaande onbedachtzaamheid als hier boven geschetst. Handelsregister K. v. K. Wijzigingen: 3698. F. G. Zitman, Leiden, Zijlsingel 80. Sigarenwinkelier; igentuur en commissiehandel in bouwma terialen. Overl. E.: F. G. Zitman, Leiden, d.d. 5 Juni 1939. 1255. H. Hoppenbrouwer Jr. Leiden, Apo- thekersdijk 12. Limonadefabriek en bier- handel. Vest. fil.: Wassenaar, Havenstraat. 7071 N.V. Leidsche Zand- en Grond Maatschappij voorheen J. M. Sason. Lei den, Heerensingel 2c. De zaak is verplaatst naar Zoeterwoude, Hooge Rijndijk F34. 292. Stokhuyzen's Vruchtensap en Jam- fabriek N.V. Alphen aan den Rijn, Wilhel- minastraat 34. De procuratie van P. J. van Kesteren is ingetrokken. MILITARIA 6e Reg. Veld. naar Oldenbroek Het 6e Regiment veldartillerie, ter sterk te van 1 hoofdofficier, 14 subalterne offi cieren, 60 onderofficieren en 230 korporaals en manschappen vertrekt Dinsdag 13 Juni as. per trein te 4.14 uur naar Ede op marsch naar de Legerplaats by Oldebroek voor het houden van de jaarlijksche schiet oefeningen aldaar. Na aankomst te Ede wordt dien dag ge marcheerd en ingekwartierd: de le Bat terij te Westeneng, de 2e Batterij en de Staf te Meu Lunteren en de Valk, de 3e Batterij te Eschoten. Op 14/15 Juni wor den de volgende kwartieren betrokken: le Batterij Vierhouten, 2e Batterij en de Staf Leuvenum, 3e Batterij Staverden. Op Donderdag 15 Juni komt het Regiment in de Legerplaats aan. Het vertrek vandaar naar Leiden is vastgesteld op Dinsdag 27 Juni. Bij K.B. van 23 Mei 1939 No. 56 is met ingang van 15 Juni 1939 benoemd en aangesteld tot majoor de Kapitein C. II. Iwes van 6 R.V.A. bij 3 R.V.A. met be stemming voor de functie van hoofd instructeur bij dat regiment. MOTORDIENST VRIJW. LANDSTORM. Met ingang van 2 Juni zijn bevorderd bij het V.L.S.K. Motordienst sectie Leiden: de sergeant S. Erkelens tot sergeant-ma- joor-instructieur; de korporaals J. J. Jans sen, R. Dool, P. van Mullum, W. J. Koore man. J. G. Horsman en H. A. P. Thijsen tot sergeant. O.O. Ver. „St. Georgius". Donderdag j.l. werd door de leden van bovengenoemde vereeniging een excursie gehouden naar de sigarenfabriek van de firma Wij ten burg, wel bekend onder den naam van „Edelachtbaar". De Opd. Off. Ver. ,.St. Martinus" alsmede een aantal ond. off. niet-leden waren mede uitgenoodigd. Op zeer prettige wijze werd met een der directieleden een rondwandeling door de fabriek gemaakt en kon men zien de be werking van tabak tot sigaar. Door de zeer ruime lokalen alsmede de goede orde en netheid welke in deze fa briek heerscht, maakt dit bedrijf op den bezoeker een aangenamen indruk. Aan het einde dankte de voorzitter de firma Wijtenburg voor de bezichtiging van haar fabriek. De ond. off. Vex*, hoopt binnenkort nog meerdere excursies te ondernemen ter be vordering van de algemeene ontwikkeling harer leden. R.K. Middenstandshandelsavondschool. De sluitingsavond van den cursus der R.K. Middenstandshandelsavondschool heeft plaats Donderdag a.s., des avonds om 8.30 uur,, in café-rest. „In den Vergulden Turk". Meisjescongregatie O. L. Vr. Hemelvaart en St. Jozef. Morgenochtend om kwart vóór zeven algem. H. Communie voor de beide afdee lingen van onze Congregatie. In verband met de sluiting van 't triduum van Aller heiligst Sacrament en Priesterschap ver wachten we zeker alle leden. Eenieder zorge ervoor, op tijd te zyn. Bestuur. Aanbesteding. Gisteren Is door den Garnizoens-Com- mandant een onderhandsche aanbesteding gehouden van kleiaardappelen over hel tijdvak 16 Juni t/m 30 Juni 1939. Er waren 3 inschrijvingsbiljetten t.w.: *Gebr. v. d. Berg, Haarlem 2.57 per 100 K.G. H. Zwaan, Leiden 2.39 per 100 K.G. C. Wagemaker, Leiden 1.98 per 100 K.G. De gunning is toegewezen aan C. Wage maker te Leiden. Het gemeentebestuur van Rotterdam heeft opgedragen het maken van een tuin aanleg, de bestrating, de rioleering, hoofd leidingen voor gas en water, benevens het aanbrengen van kabels enz. ten behoede van het Zuiderziekenhuis te Rotterdam aan de firma L. P. van der Geer en A. Th. Stuifzand alhier, voor de somma van 86.900. Gisteravond te half tien is de 15-jarige J M. uit de Os- en Paardelaan in de So- phiastraat by het oversteken van de straat aangei-eden door de wielrijdster M. C. v. G. De knaap viel en brak het linkersleu telbeen, terwyl hij verwondingen aan den elleboog bekwam. Door den E. H. D. werd hy naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Naar wy vernemen is de uitbreiding der electr. licht- en kracht installatie in de dak pannen en klei waren fabriek v/h. D. van Oordt Co. te Alphen aan den Ryn, op gedragen aan het Technisch Bureau Lan- gezaal en Inniger alhier, voor de som van 12.312.—. In de gisteravond alhier gehouden leden vergadering van het Ziekenfonds „Boer- haave" werden tot nieuwe bestuursleden gekozen: de heeren L. Develing en J. A. Wytenburg. Gemeentel. Aankondigingen DISTRIBUTIE VATGROENTEN Burgemeester en wethouders van Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de distributie van vatgroenten aan de daarvoor in aanmerking komende ondersteunden, vanaf heden tot nader be richt is stopgezet. A. VAN PE SANDE BAKHUYZEN Burgemeester. VAN STRYEN, Secretaris. 4 Bioscopen. Trtanon. GESTOLEN LEVEN Het programma van Trianon biedt deze week twee interessante films. De eerste is „Gestolen Leven", waarin de gevierde ac trice Elisabeth Bergner in haar eerste film voor Paramount is opgetreden. Onder re gie van haar echtgenoot Dr. Paul Czinner, kwam „Gestolen Leven" tot stand, waarin Michaël Redgrave als tegenspeler van de ster optreedt. Het scenario is van de be kende schrijfster Margaret Kennedy, en Elisabeth Bergner speelt er de dubbelrol in van tweelingzusters, waarvan de eene wuft en oppervlakkig, de ander stil en fijngevoelig is. In deze dubbelrol demonstreert Elisa beth Bergner haar prachtige en nog steeds rijpende kust nog overtuigender dan ge woonlijk. Het was ongetwijfeld een zeer zware opgave voor een actrice om de twee lingzusters Martina en Sylvina op het cel luloid tot leven te brengen, doch Elisa beth Bergner heeft van beide zoo volko men verschillende karakters een boeiende creatie gemaakt: Sylvina een wufte, op pervlakkige flirt, geeft zij met een char mante lichtheid, speelsch, ondeugend, gui tig, die het noodlot van het meisje meer een gevolg van lichtzinnige onnaden kendheid dan van berekening of koudhar- tigheid doet schijnen; Martina, die een veel rijker zieleleven heeft, en, stil en te ruggetrokken, niet tegen de soms harte- loQze machinaties van haar zusje kan en wil ingaan, terwijl deze er toch op uit is de genegenheid van den man, die de groo te liefde in Martina's jonge leven is, voor zichzelf te veroveren, wordt met groote innigheid en dikwijls ontróerenden een voud en bescheidenheid van middelen door Bergner geteekend. Deze bescheidenheid van spel wordt on der Czinner's regie ook door Bergner's te genspeler, Michaël Redgrave, beti*acht, en hij blijkt een ideale partner voor de ac trice te zijn. Het is wel merkwaardig dat de jongeman, die deze eer werd waardig gekeurd, tot voor kort nog een volkomen onbekende was. Zijn beide ouders hebben hun heele leven op de planken gestaan, doch Michaël trad voor het eerst als ac teur op toen hij als leeraar in Duitsch en Fransch op een Engelsche middelbare school werkte, en met zijn leerlingen too- neelstukjes instudeerde, waarin hij zelf soms een rol vervulde. „Gestolen Leven" is Michaël Redgrave's tweede film, en er wacht reeds weer een engagement by een tooneelgezelschap op hem. Paul Czinner heeft met zijn regie van „Gestolen Leven" zichzelf overtroffen. Het is in studio-kringen een bekend feit dat Czinner een van de lastigste en veel- eischendste regisseurs is, een man die nim mer tevreden is met zyn eigen werk. Hij is een kunstenaar in de werkelijke betee kenis van dit veel misbruikte woord, een kunstenaar die met eindeloos geduld een scène steeds opnieuw repeteert, die aan de kleinste détails schaaft en vijlt tot zij vol maakt zijn. Hij is een man die als het moest een jaar aan één scène zou werken zonder ooit zijn geduld te verliezen. Werk onder Czinner is werkelijk werk. Geen oogenblik verslapt de aandachtige span ning bij acteurs en technici. Elke scène wordt herhaald en nog eens herhaald, tot Czinner bereikt heeft wat hij zich in zijn hoofd gezet heeft, en eerst dan geeft hij toestemming om de camera's aan het loo- pen te brengen. Dat rusteloos streven van den grooten regisseur komt hier tot uiting in het rus teloos streven naar de hoogste perfectie ook in de uiterlijke verzorging van deze film, waarvoor b.v. niet minder dan zestig décors zijn gebruikt. Als Marsina maakt Elisabeth kennis met een jong toerist, Alan Mackensie, dien zij spoedig liefheeft. Haar tweelingzuster Syl vina gaat echter met den buit strijken. Als Alan op exploratiereis is in het Himalaya- gebergte, komt Sylvina bij een zeiltocht met Martina om het leven. Deze trachtte haar nog te redden en daarbij trekt zij den trouwring van Sylvina's vinger. De redders van Martina vinden haar met den ring in de hand geklemd: ieder houdt haar voor Sylvina en zij geeft zich tenslotte voor haar zuster uit omeindelijk bezit te nemen van den man, dien zij bemint. Dan komen echter de moeilijkheden en het dreigt tot een eeuwig conflict met Alan als zii tenslotte bekend maakt Martina en niet Sylvina te zyn. Voor de pauze gaat de sensatie-film „Bulldog Drummond in Afrika", een nieuw verhaal van den jongen Engelschman, ka pitein Hugh (Bulldog) Drummond, met den detective-knobbel, die in een avon tuurlijke race den naar Afrika ontvoerden kolonel Nielson weet te bevrijden van zyn ontvoerders en zulks ondanks de tegen werking van Scotland Yard. Een film met spanning tot het einde.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 2