STADS KERKNIEUWS KAMPEERDERS ZATERDAG 10 JUNI 1939 DE LE1DSCHE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 15 Gemeentelijke volkscredietbank Zooals Commissarissen van de Gemeen telijke Hulpbank (Gem. Bank van Lee ning en Geldschietbank), in een schrijven mededeelen, is het geldende reglement der Bank niet meer in overeenstemming met de praktijk in zake het verstrekken van credieten en achten zij het in verband daarmede noodig, dat tot vaststelling van een nieuw reglement wordt overgegaan. Na kennisneming van dit schrijven en meer in het bijzonder van de memorie van toelichting, gevoegd bij het door Commis sarissen ingediende ontwerp-reglement, kan indtrdaad niet worden ontkend al dus B. en W. dat zich belangrijke wij zigingen in de werkwijze van de Bank hebben voltrokken, wijzigingen, die ook naar de meening van B. en W. in het re glement tot uitdrukking verdienen te wor den gebracht. Alvorens tot de toelichting van het aan den Raad ter vaststelling aangeboden ont- werp-reèlement over te gaan, achten B. en W. het nuttig, zij het ook in groote trek ken, een overzicht te geven van de wijze, waarop de werkzaamheid der Bank zich !n den loop der jaren heeft ontwikkeld. Van haar oprichting af tot 1910 is de Bank uitsluitend als bank van leening werkzaam geweest; eerst in laatstge noemd jaar is zij daarnaast begonnen met het verstrekken van voorschotten op pensioenen en gagementen. Zoowel by de pandenbelening als by het verstrekken van de hierboven bedoelde voorschotten, liet de Bank zich in het al gemeen niet in met de vraag, waarom en waarvoor degenen, die haar hulp inriepen, het geld noodig hadden; mits de haar ge boden zekerheid voldoende was, ging zy tot het verleenen van de haar gevraagde hulp over, zonder zich daarbij het hoofd te breken over de vraag, of die hulp wel in het werkelijk belang van de aanvra gers was. Met het ter leen verstrekken van geld op schuldbekentenis, waarmede de Bank zich van 1923 af mede ging bezighouden, een taak, waaraan vooral door de samen werking met de inmiddels opgerichte borg stellingsfondsen het Leidsch- en het Rijnlandsch Borgstellingsfonds groote uitbreiding werd gegeven, kwam echter in den boven geschetsten gang van zaken een belangrijke verandering. Wel moest de Bank uit den aard der zaak ook nu blijven zorgen, dat haar bij de geldleeningen be trokken risico zoo veel en zoo goed mo gelijk werd gedekt, doch deze wijze van credietverleening bracht er haar als het ware vanzelf toe mede te vragen naar het waarom en waarvoor men het geld noodig had; zij moest, voor zoover haar dat moge lijk was, «controleeren, of de haar daarom trent gedane mededeelingen op waarheid berustten; zij moest ten slotte onderzoe ken, hoe hef met de mogelijkheid van terugbetaling van het ter leen te verstrek ken bedrag stond. Kortom, deze wijze van credietverleening bracht de Bank er toe de credietvtrleening niet uitsluitend van het standpunt van haar eigen belang te zien, doch mede en bovenal de belangen van de credietaanvragers daarbij in be schouwing te nemen. Dit leidde er toe, dat de Bank thaar credietverleening dienst baar maakte aan het herstel van het gel delijk evenwicht van de credietaanvra- gers en aan de saneering van hun bedrij ven; daartoe verleende zij haar bemidde ling bij de regeling en aflossing van hun schulden. Aldus is de taak der Bank er vooral een van socialen aard geworden; zij tracht in de werkelijke leenbehoefte te voorzien en de zoogenaamde leenziekte te bestrijden. In het ontwerp-reglement wordt nu aan een en ander uitdrukking gegeven. De samenwerking van de Bank met het Leidsch- en het Rijnlandsch Borgstellings fonds heeft er voorts toe geleid, dat de Bank niet alleen in Leiden, maar ook in het ruimere gebied van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland tot een volkscredietbank is uitgegroeid, welke al die voor kleine credieten in aan merking komende groepen der bevolking heeft bereikt, welke niet bij de gewone handels-, middenstands- of boerenleenban ken terecht kunnen. Met Commissarissen kunnen B. en W. zich dan ook mede vereenigen, dat de Bank voortaan den naam van „Gemeente lijke Volkscredietbank" zal voeren. Het spreekt vanzelf, dat het uitleenen van geld op schuldbekentenis niet zonder invloed is gebleven op de overige werk zaamheden van de Bank. Zoo werden in de eerste plaats die voor schotten op pensioenen en gagementen, welke bij- de Bank onder den naam van „vernieuwingsvoorschotten" bekend zijn sedert 1937 geleidelijk omgezet in geldlee- ninge nop schuldbekentenis, zoodat Bank aan gepensionneerden en gegageer^j den thans nog alleen maar de zoogenaam de „verdeelingsvoorschotten" verstrekt, waaronder dan zijn te verstaan voorschot ten op- en termijnsgewijze uitbetaling van door de Bank geinde, reeds verschenen pensioens- en gagementstermynen. Voorts heeft de verstrekking van geldleeningen een aanzienlijke verla ging van het aantal pandenbeleenin- Agenda gen tot gevolg gehad. Werden in 1923 nog 90.000 panden beleend *ot een to taal bedrag van 340.000, in 19" "as dit aantal ingekrompen tot 37.000 pan den met een totaal bedrag aan beleen sommen van 117.000. Zelfs dit restant, dat voor een aanzien lijk deel nog uit wekelijks terugkeerende beleeningen bestaat, zal in de toekomst nog voor verdere beperking vatbaar zijn. Door de Bank toch worden, uit overweging, dat in verhouding tot de geringe bedragen van de beleensommen de aan de beleening verbonden kosten zoowel voor de Bank als voor de pandgevers hoog zijn, pogingen in het werk gesteld, om deze wekelijks te rugkeerende beleeningen zooveel mogelijk tegen te gaan. Werd dit aanvankelijk be proefd door elke week een kleinere be leensom op het pand te verstrekken, of ook wel door de pandgevers in de gelegen heid te stellen door middel van spaarzegels geleidelijk het voor de lossing van het pand benoodigde bedrag bijeen te brengen, toen bleek, dat beide methoden niet altijd tot het gewen9chte resultaat leidden, is de Bank ook in deze gevallen tot het ter leen verstrekken van geld op schuldbekentenis overgegaan, welk geval dan door de lee- ners uit hun inkomen in een groot aantal kleine termijnen moet worden terugbe taald. Een ingesteld onderzoek naar de per soonlijke omstandigheden van de hierbe- doelde groep van pandgevers toch leerde, dat zij in de meeste gevallen op deze wijze uit hun financieele moeilijkheden konden worden verlost, mits vooraf een grondige saneering van het huishoudelijk budget plaats had; saneering, waarbij de Bank haar hulp en bemiddeling verleende. Verwacht mag worden, dat de panden- beleening een steeds kleiner onderdeel van de werkzaamheid der Bank zal gaan vor men en dat de beleening van panden ten slotte alleen zal plaats hebben in die ge vallen, waarin directe verstrekking van geld tegen afgifte van het goed zonder verder onderzoek noodig is. De vermindering van het aantal belee ningen is intusschen reeds zóó ver gevor derd, dat een van de daarmede belaste ambetnaren naar het oordeel van Com missarissen thans kan worden gemist en dus op wachtgeld dient te worden gesteld, terwijl het in verband met de hierboven geschetste ontwikkeling van de sociale laak der Bank naar hun meening noodig is, aan de Bank een maatschappelijk werk ster te verbinden. Met het oog op een en ander treedt het ontwerp-reglement, niet meer in bijzonder heden omtrent de aan de Bank verbonden ambtenaren. Ten slotte moge niet onvermeld blijven, dat in het ontwerp-reglement eenige be palingen zijn opgenomen om het exploita tie-tekort, dat reeds aanzienlijk is gedaald, te verminderen. Zoo laat het reglement de vaststelling van het bedrag der administratiekosten en. van de risico-premies binnen bepaalde grenzen aan Commissarissen over, daarbij in acht zullen moeten nemen, dat daardoor de bedrijfskosten van de Bank, resp. haar verliezen op de door risico-pre mies gedekte geldleeningen zooveel moge lijk worden goedgemaakt. Daarnaast wordt voorgesteld het admi- nistratieloon bij de pandenbeleening eenigszins te verhoogen en voor bepaalde panden bovendien een bewaarloon te vor deren. De verwachte vermindering - an het aantal beleeningen en de daarmede ge paard gaande vermeerdering van het aan tal geldleeningen op schuldbekentenis zul len er overigens het hare toe bijdragen, da'| het exploitatie-tekort tot een zeer gering bedrag zal kunnen worden teruggebracht, een bedrag, dat, gezien de belangrijke uit gaven, welke de Bank door haar werkwijze aan de organen van armenzorg bespaart, dan van geen beteekenis meer zal zijn. De rente, thans door art. 29, eerste lid, op 8 pet. per jaar over het werkelijk uit staand bedrag bepaald, zal volgens het ontwerp 4 pet. bedragen, hetzelfde per centage, dat de Bank voor haar kapitaal aan de gemeente betaalt. Het bedrag van de administratiekosten en van de eventueel verschuldigde risico premie regelt het ontwerp daarentegen niet meer zelf, doch laat het ter regeling aan Commissarissen over, die daarbij uit! den aard der zaak niet geheel vrij kunnen worden gelaten, doch aan bepaalde rege len behooren te worden gebonden. Bij de vaststelling van bovenbedoelde administratiekosten en risico-premies zul len Commissarissen nu, zooals boven reeds werd vermeld, tot richtsnoer hebben te nemen, dat de bedrijfskosten van de Bank, resp. haar verliezen op de door risico-pre- meis bedekte geldleeningen zooveel moge-| lijk worden goedgemaakt. Teneinde echter te voorkomen, dat de gelden op voor de leeners te bezwarende voorwaarden ter leen zouden worden ver-| strekt, zijn Commissarissen daarbij aan maximum gebonden, dat niet mag worden] overschreden: aan rente, administratiekost ten en risico-premie te zamen toch nimmer meer mogen worden gevorderd] dan particuliere geldschietbanken op grond van het koninklijk besluit van 13 Januari 1933 (S. 12) in totaal in rekening mogen brengen. Aldus wordt een zoowel voor de ge meente als voor de leeners weinig bezwa rende regeling verkregen, welke bovendien tot op zekere hoogte op soepele wijze aan de wisselende bedrijfsuitkomsten van de Bank kan worden aangepast. NED. R. K. VOLKSBOND, AFD. LEIDEN CENTRALE VAN DE R. K. ARBEIDERS BEWEGING. Secretariaat: Verl. Bloemistenlaan 45. Zondag: Het Gebouw is den geheelen dag gesloten. Maandag: Rechtskundig Adviesbureau voor de leden van de Afdee- ling Leiden en Omstreken op het Kantoor van het Bondsgebouw, Steenschuur 15, nam van 6.308.00 uur. Repetitie R. K. Zang- vereeniging „Pulchri Studio", 8 uur. (Zaal 6). Kantoor Bouwvakarbeidersbond, (Zaal 10), nam. van 7.308.30 uur. Dins- cag: Bestuursvergadering R. K. Volksbond, 8 uur Vrijdag: Ledenvergadering „St. Paulus", 8 uur. Ledenvergadering R. K. Hotel Geëmployeerden Ledenvergade ring Houtbewerkers, 8 uur Ledenver gadering „St. Raphael", 8 uur. Zaterdag: Spaarbank op het Kantoor, 78 uur. Zondag, 18 Juni: Encycliekmeeting te Zoe ter woude (Dorp). Programma's op het Kantoor verkrijgbaar. Werkloozen betalen half geld. INTERPAROCIEELE ST. JOSEPH'S- GEZELLENVhREENIGING LEIDEN. Rapenburg 52. Heden, Zaterdag, van 8.159.15 uur Bi bliotheek. Beurtrooster: Heden, Zater- C. v. d. Meel en P. Ry ze voort; Zon dag: Th. Varkevisser, J. Post en H. Key; Maandag: D. Devilée en F. Overdijk; Dins dag: vervalt; Donderdag: C. v. d. Meel en V7. v. d. Holst; Zaterdag: G. Bot en P. Rij- zevoort. Zondag: Feestrecollectie voor de leden der Retraiteclub „St. Clemens Ma ria Hofbouwer" 's morgens te 8 uur in de St. Lodewijkskerk de H. Mis met alge- meene H. Communie. Na de dankzegging wordt gezongen: „Dat Jezus Leef". Hierna in het Gezellenhuis gemeenschappelijk ont bijt met attracties. Jaarvergadering en ver kiezing van het bestuur. De zaal is ge opend van 12.302.30 uur en van 7—10.15 uur; verplichte bijeenkomst van 8.45 9.45 uur; om 10.15 uur wordt de zaal ge sloten. Geen zitting St. Josephs-Spaarkas. Van 12 uur Bibliotheek. 8.30 uur Prijsbiljarten. Maandag: Bijeenkomst voor de gezellen van 810.15 uur. 8.30 uur Vergadering Muziekgezelschap „Frans Schweitzer". 8 uur Biljartclub. 8 uur Tafeltennisclub. Dinsdag: 8.30 uur Ver plichte maandvergadering afd. Gehuwde Gezellen. Na de conferentie prijsbilparten. Woensdag: 8.30 uur Repetitie Liederta fel Sebastian Schaffer". 8.30 uur Be stuursvergadering Tafeltennisclub. Don derdag: Bijeenkomst voor de gezellen van 810.15 uur. 8.30 uur Bijeenkomst schaalclub „De Raadsheer". Vrijdag: 8.30 uur Repetitie Muziekgezelschap „Frans Schweitzer". Bij de sluiting van het feest van het H. Hart zullen aan de procesie deelnemen 4 Kolpingslyfwachten in cos- tuum en wel S. v. d. Aar, J. v. d. Pegt, L. Witsenburg en T. Ouwerkerk, bovendien de Senior der Gehuwde Gezellen G. v. Hoorn en W. Boogers. Zaterdag: Bijeen komst voor de gezellen van 810.15 uur. uur Kegelclub „De Poedelaars". 8.159.15 uur Bibliotheek. Mededeelin gen: Iedere Dinsdag, Woensdag en Don derdag des avonds te 6.30 uur spreekuur van den Eerw. Vice-Praeses aan de Pas torie. Een goed gezel gaat minstens eens per jaar ter retraite. Men kan zich op iedere bijeenkomst als spaarder melden. SINT ODO-KOORKNAPEN. Zondag: De Schola zingt in Hoogmis en Plechtig Lof. Maandag: half vijf: As piranten kwart na vijf: Crescendogroep half negen: De Schola geeft een uitvoe ring in den Burcht kwart over acht aan treden! Dinsdag: 6 uur: Schola Canto rum Donderdag: 6 uur: Schola Canto rum. Vrijdag: half vijf; Aspiranten kwart na vijf: Crescendogroep. Des avonds zingt de Schola in het Lof met Pro cessie. Hallo boys! Allemaal de St. Odo- klok van Juni al te pakken? Zoo niet, dan zijn er nog wel nummers over! De Schola zingt Maandag in den Burcht, doet je best! Dan: groot nieuws! De datum van het Uit stapje van de Schola Cantorum zal hoogst waarschijnlijk zijn: Maandag 31 Juli a.s. Houdt dus die datum vrij! We gaan naar RhenenAmersfoortBussumSchiphol —Amsterdam! Hoofdnummer van het pro gram is: apen kijken in het Ouwehands- Dierenpark! De rest hooren jullie nog wel. Denk om apennoten! De twee andere Groe pen gaan een heele dag naar de Vink, waarschijnlijk in diezelfde week. dus Dins dag 1 Augustus de Crescendogroep, en Donderdag 3 Augustus de Aspiranten! Zorgt, dat je die dagen vrij houdt Boys! Denk nu aan de Contributie, want die moet gelijk zyn! O zoo! Tot kjjks! Kapelaan E. A. M. PAAP. INTERPAR. ..ST. FRANCISCUS- LIEFDEWERK Zondag 9 uur Horgengebed, H. Mis met preek. Daarna ontbyt en recreatie; 6 uur Lof waarna recreatie; 7.30 uur Gezellen. Maandag 6.45 uur Franciscusvrienden I 8.30 uur Gezellen. Dinsdag 8 uur Mond- orgclclub. Woensdag 6.45 uur Francis cusvrienden (Aspiranten); 8 uur Gods dienstonderricht waarna recreatie; 8.30 uur Franciscusridders n; Gezellen Don derdag 8 uur Voetbalclub Vrijdag 8.30 uur Gezellen; Tooneelclub Zaterdag 6 uur Franciscusridders III; 7.30 uur Fran ciscusridders IV. KRUISVAART Cohort „St. Pane ras" Burcht: iWma Paulownastraat. Maandag 7 uur Gedialogeerde H. Mis: 8 uur Lode wijk- en Servatiusban. Dinsdag 8 uur Tarcisius- en Canlsiusban. Donderdag 8 uur Aloysius- en Don Bos- coban. Vrijdag 8 uur Godfried- en Willi am Doyleban Zaterdag 67 uur Ar- rekencn 3 cents fonds Spaarbank en Con tributie. Cohort „Aeternus Pater" Burcht: St. Antonius Clubhuis Zondag 2.30 uur Kruistochters in uni form alleen per fiets. Geen ontspanning. Maandag 7.30 uur Willlbrordus Boni- fatiusban. Geen postzegelclub. Dinsdag 7.30 uur Martinus Paschalisban. Woensdag 7.30 uur Arnoldus Servatiusban Donderdag 7.30 uur Franciscus Tarci- siusban. Denkt om de kampspaarbank. Cohort „St. Petrus" Burcht: Garenmarkt 36 Zondag 2 uur Aantreden voor fietstocht Dinsdag 6 uur Sleutelkoor; 7.30 uur Stephanus-ban; 8 uur Kard. v. Faulhaber- ban; 8.30 uur Franciscusban Woensdag 8.30 uur Aantreden St. Pctrusban, voor bij zondere vergadering. Donderdag 8 uur Trommelen; 8.15 uur Adspirantenban. Vrijdag 6 uur Sleutelkoor; 8.15 uur Af rekenen en afhalen van Jonge Wacht- bladen. Zaterdag 7 uur K.J.C.-Mis; 7 uur Lodewijkban. OEGSTGEEST Cohort „St. Bcrnardus" Burcht: R.K. School Zondag Elisabethpenning, Willibrordban; 7.30 uur Gezongen H. Mis voor Kruis vaarders en St. Jansknapen; 9.45 uur korte repetitie voor 't avondprogramma voor 't geheele cohort; 115 uur Allen pre sent op 't terrein Kruisvaarders en St. Jansknapen voor de opmarsch; 7.15 uur Repetitie van de „Paardendans" onder lei ding van den heer W. Quint. Maandag 7.30—9.00 uur Willibrordban. Woensdag 1.303.00 uur Aspiranten, St. Janskr pen; 3.004.00 uur St. Jansknapen; 7.30- '.00 uur Faulhaber- en Michaël Pro-ban. Donderdag 7.309.00 uur Ignatius- en Tarcisiusban Vrijdag 6.458.00 uur Handenarbeid Groep A; 8.009.15 uur Handenarbeid Groep B. Zaterdag 4.30 6.00 uur Fluitclub. VROUWELIJKE JEUGDBEWEGING VOOR KATHOLIEKE ACTIE „DE GRAAL." Parochie O. L. Vr. Hemelvaart en St. Joseph: Maandag: 7.008.30 uur Jong ste groepen. Dinsdag: 7.30 uur H, Mis en A!g. H. Communie 's avonds 8.15 uur „Top" groep Donderdag: 7.008.30 uur: Jongste groep (geen Tooneel); 8.15 uur Zang. APOSTOLAAT TER ZEE. Kapelaan K. Vosskülilcr benoemd tot hoofdaalmoezenier. Naar we vernemen, is de weleerw. heer K Vosskühler, kapelaan der St. Nicolaas- kerk te Amsterdam en aalmoezenier van het Apostolaat ter Zee, havendistrict Am sterdam. benoemd tot hoofdaalmoezenier van dit Apostolaat en is gelijktijdig eer vol ontslag verleend aan den weleerw. heer F. v. d. Vliet, die tot nu toe deze func tie vervulde. Zooals bekend, staat het Apostolaat ter Zee in ons land onder leiding van den Bis schop van Haarlem. „Tijd". WAT ANDERE BLADEN SCHRIJVEN Op 'n drogen weg moet uw auto bij 40 km per uur binnen 16 r kunnen «toppen. Maar bij 80 km per uur Is die remweg niet 32. maar 64 meter! JAAKLIJKSCHE NOVENE TER EERE VAN O.L. VROUW VAN ALTIJD- DURENDEN BIJSTAND 1939 In het Ilaarlemsche Bisdom wordt de jaarlijksche feestdag ter eere van Maria, de Moeder van Altijddurenden Bijstand gevierd op 27 Juni. Gelijk vorige jaren zal ook nu wederom in de parochiekerk Santpoort, Maria toegewijd onder dezen titel, de Novene worden gehouden voorbereiding op haar fest. Gesteund door de groote deelname aan deze Gebedsnovene in de vorige jaren, durven wy ook dit keer ale Maria- vereerders en vereersters op te roepen, om gedurende de negen dagen met onze paro chianen mee te bidden tot Haar, die er een vreugde in stelt ons altijd bij te staan, als wy haar altijd aanroepen. Dringend spo ren wy U aan niet alleen zelf vurige ver eerders- en vereersters te zijn van de Moe der van Altijddurenden Bijstand, maar ook ons te helpen om deze devotie meer be kend te make nen te verspreiden. Gaarne wekken wij de Katholieken van Haarlem en omstreken op om in deze dagen eens een kleine pelgrimstocht te onder nemen naar de devotie parochiekerk, in fraai gelegen Santpoort, waar haar beel tenis bijzonder wordt vereerd. Wie zelf niet kan komen zende schriftelijk zijn in tenties op, R.K. pastorie Frans Netscher- laan 12, Santpoort (Dorp). De Novene be gint op Zondag 18 Juni, 's avonds in het Lof te 7 uur en sluit op Dinsdag 27 Juni, het Feest van Maria van Altijddurenden Bijstand. Gedurende de Novene worden er H.H, Missen voor de aanbevolen intenties op gedragen. Iedere avond ia de week is er te half 8 Marialof. Als lid van de Broederschap van O.L. Vrouw van Altijddurenden Bijstand den H. Alfonsus, welke Broederschap aangesloten bij de Prima Primaria tc Rome, kan men zich opgeven aan voornoemd adres. Onze algemeene gebedsintentie dit jaar „Blijvende vrede in Europa". Evenals voorheen vertrouwen wij Uw welwillende medewerking ter bevor dering van de Mariavereering. De devotie kapel der Moeder van Altijddurenden Bij stand is gedurende deze Novene den ge heele dag geopend. A. F. J. GOOSSENS, Pastoor Santpoort (Dorp) Frans Netscherlaan 12. EEN KAPITEN-GENTLEMAN! We lezen in het Huisgezin: „Daarom ook moge hier een spontaan «n gerechtvaardigd protest opklinken tegen iets wat een dezer dagen notabene in een centrum van het katholieke Zuiden om exact te zijn: in Maastricht kon ge beuren. Een katholiek priester passeerde in ge noemde stad op een gegeven oogenblik het terras van een café, toen hij meende door iemand aangeroepen tc worden. De pusseerende priester keek op en con stateerde dat een kapitein middelpunt van een groepje officieren de eenige geweest kon zijn, die hem aangeroepen had.'Evenwel: de kapitein deed alsof hy an toeten noch blazen wist, en slechts een spottend glimlachje om zijn lippen en> een onderdrukt lachje bij eenige luitenants overtuigden den priester er van, dat hier iets niet klopte. „Flauwe grap", zoo mompelde hy bij zichzelf en wilde doorloopen. Op hetzelfde oogenblik hoorde hij zich weer aanroepen met een spottend: „Hé, pastoorke!", en thans constateerde de priester met zeker heid, dat deze uitroep van den op het ter ras zittenden kapitein kwam. Thans be greep hij ook, dat de kapitein zich blijk baar ten koste van de rond hem zittende luitenants meende te kunnen vermaken op een wijze, die gespeend was van zelfs het geringste gevoel voor betamelijkheid en oirbaarheid, om van hoffelijkheid te zwijgen. Hier was slechts één daad op zijn plaats en de priester aarzelde geen seconde: hij ging op den kapitein toe en vroeg om een verklaring. De laatste hierdoor evident verrast meende den veiligsten weg te kiezen door een botte ontkenning. Echter de Brabantsche kapelaan want de pries ter was een Brabander hield vol, waar op een tweede ontkenning volgde. Toen nam het geval eensklaps een ver rassende wending, doordat een in de nabij heid zittende heer opstond, zich in het dis puut mengde, de beschuldiging van den Brabantschen kapelaan bevestigde en zich hiena ontpopte als majoor van het Indi sche leger! Veel verbeeldingskracht is niet noodig. om zich het effect van deze inmenging voor te stellen: een drama in het klein speelde zich in enkele oo^enbllkken af. Het slot van het liedje: volledige ge noegdoening voor den priester, donk zij de toevallige aanwezigheid van een boven den niet-katholiekcn kapitein staande autoriteit. Oqk deze formecle genoegdoening ware anders ongetwijfeld achterwege gebleven en niet weg te wissen was ook thans het feit, dat een katholiek priester in een ka tholieke stad in het openbaar een bespot ting had te ondergaan van een aldaar gast vrijheid genietend, andersdenkend kapi tein. Voor zoo'n handelwijze afgezien van overwegingen over de ccr en prestige, die een kapitein van het Ncderlanrdsche leger heeft hoog te houden past slechts één kwalificatie: beneden elk peil." De Maasbode teckcnt hierbij aan: „Wij hopen dat aan dezen kapitein- gentleman, die heel gemakelijk achterhaald kan worden, overduidelijk gemaakt zal v/orden, dat er een veel betere wijze bestaat om de populariteit van en het respect voor het Nederlandsche leger te handhaven, dan de miserabele min-antipaapsche kwajon gensmethode, waarvan deze uniformdrager in officiersrang zich in het hartje van het katholieke Zuiden tegenover een katholiek geestelijke, gelukkig niet op zijn mondje gevallen, in 's lands belang meende te moe ten bedienen." ■appefastf

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 13