TM SS doetje qoed! OlympischeSpelen 1944 in Londen k RECHTZAKEN ZATERDAG 10 JUNI 1939 CE LEIDSCHE COURANT rIEROE BLAD - PAG. 14 De winterspelen 1940 te Garmisch Partenkirchen, die van 1944 te Cortina d'Ampezzo LENI RIEFENSTAHL ONDERSCHEIDEN Het internationaal Olympisch Comi té heeft gisteravond In zijn vergadering •e Londen besloten de zomerspelen van de 13e olympiade in 1944 te Londen te doen plaats vinden. Do winterspelen van dat jaar zullen in de Italiaansche wintersportplaats, Cortina d'Ampezzo, in de Dolomieten gelegen, worden georganiseerd. St. Moritz heeft de organisatie van de Winterspelen van 1940 aan het Interna tionaal Olympisch Comité teruggegeven. Dit' lichaam heeft thans besloten deze spelen aan Garmisch Partenkirchen, waar In 1936 eveneens dc winterspelen werden gehouden, te geven. Belangrijke beslissingen op dc laatste zitting. Op dc voorlaatste zitting van het Inter nationaal Olympisch Comité werd beslo ten aan de Duitsche cineaste Leni Riefen- slahl het Olympisch diploma uit te reiken. In 1940 zal zij te Helsinski het diploma in ontvangst kunnen nemen. Griekenland deelde mede, dat te Olym- pia een olympische academie zal worden gesticht, welke onder bescherming van het I. O. C. zal staan. De Olympische beker werd toegekend aan het algemeen Zweedsch sportverbond. De stemmingen. Op de middagbijeenkomst werd met al- gemeene stemmen besloten, dat de win terspelen van 1940 te Garmisch Partenkir chen zullen worden gehouden. De zomerspelen van 1944 werden aan Londen gegeven, de beslissing viel met 20 van de 34 stemmen. Twee stemmingen waren noodig om de plaats aan te wijzen, waar in 1944 de winterspelen zullen wor den georganiseerd. In tweede instantie werd Cortina d'Ampezzo in de Dolomieten gekozen met 16 van de 34 stemmen. Graaf de Baillet Latour dankte in zijn slotrede de leden voor den verrichten ar beid en constateerde, dat de gevallen be slissingen zijn genomen buiten alle poli tieke invloeden om. Het I. O. C. heeft nog een communiqué verspreid, waarin staat, dat het Zwit- sersch Olympisch Comité het I. O. C. had medegedeeld, onmogelijk de Vijfde Olym pische Winterspelen te kunnen organisee- ren volgens het programma, hetwelk vroe ger was aangenomen. Het I. O. C. heeft zich tot zijn groote spijt genoodzaakt ge zien de winterspelen aan een andere stad toe te vertrouwen. Na zorgvuldige bestu deering van de mogelijkheid de winter spelen binnen een termyn van acht maan den te organiseeren, werden de in dit verband ingediende nieuwe aanbiedingen nauwkeurig aan een onderzoek onderwor pen. Het I. O. C. kwam tot de slotsom, dat slechts Garmisch Partenkirchen in staat en bereid zou zijn de Olympische winterspelen in Februari 1940 te organi seeren. Toch een fakkelloop. De vertegenwoordigers van het Finsche organisatie comité deelden nog mede, dat In 1940 een fakkelestafetteloop zal wor den georganiseerd van Olympia via Ber lijn naar Helsinski. WIELRENNEN DE RONDE VAN DUITSCHLAND. De achtste etappe van de ronde van Duitschland leidde van Passau naar Wee- nen over 330 K.M. De renners ondervon den veel hinder van onweersregen. Langhoff won in de sprint te Weenen in den tijd van 8 uur 59 min. 20 sec. De uit slag luidt: 1. Langhoff (Duitschland) 3 uur 59 min. 20 sec., 2. Spiessens (België), 3. Chocque (Frankrijk), 4. Schild (Duitsch land), 5. Scheller (Duitschland), 6. Weng- ler (Duitschland), 7. Bautz (Duitschland), 8. Lachat (Frankrijk), 9. Jakobson (Dene marken) allen zelfden tijd. Algemeene rangschikking: 1. Umben- hauer (Duitschland) 57 uur 16 min. 23 sec.. 2. Scheller (Duitschland) 57 uur 20 min. 45 sec., 3. Zimmermann (Zwitserland) 57 uur 20 min. 51 sec., 4. Bautz (Duitsch land) 57 uur 24 min. 38 sec., 5. Oubron (Frankrijk) 57 uur 25 min. 44 sec., 6. Thierbach (Duitschland) 57 uur 27 min. 35 sec., 7. Wierinckx (België) 57 uur 34 min. 2 sec. Landenklassement: 1. Duitschland (dia mant) 162 uur 37 min. 3 sec., 2. Zwitser land 162 uur 53 min. 12 sec., 3. België 162 uur 53 min. 47 sec., 4. Frankrijk 163 uur 9 min. 44 sec., 5. Gemengde ploeg 164 uur 2 min. MOTORSPORT DE DUMONCEAU-BEKERRIT. In verband met het in orde brengen van de wagens na de auto-races te Zandvoort heeft de regeligscommissie voor den twin tigsten Dumonceau-bekerrlt, welke op 17 en 18 Juni a.s. wordt verreden, besloten de inschrijvings-termijn te verlengen en wel tot Dinsdag 13 Juni a.s. des namid dags te 6 uur De inschrijvingen voor de motorrijders zijn vlot binnengekomen. Deze rit geldt n.l. als een verplichte proef voor de team keuze door de Kon. Ned. Motorwielrijders vereeniging voor uitzending naar de inter nationale motor-zesdaagsche. BILJARTEN LEIDSCHE BILJARTBOND. Stedenwedstrljd den HaagLelden. De return wedstrijd van de 2e afd. libre voor de steden wedstrijd, welke in den Haag gespeeld werd, werd wederom een nederlaag voor Leiden, doordat zij verloren met 64 caramboles. Alleen Hendriks en Rietbergen wonnen hun partij, eerstge noemde met een fraai gemiddelde. De uit slagen waren: C. Hendriks L. L. v. Es H I. v. Rijzen res. G. Toussant J. Ouwerkerk P. v. .t Oosten H. Rietbergen M. Paalvast 125 22 23 5.68 63 21 14 3.00 104 34 9 3.05 125 34 13 3.67 69 28 9 2.46 125 28 26 4.46 125 40 11 3.12 119 39 24 3.05 G. B. 70 33 8 2.12 W. Duivenstein res. 125 33 15 3.73 De 3e afd. libre verloor eveneens haar return wedstrijd, welke in het clublokaal van T.O.G. werd verspeeld en wel met 112 caramboles, v; Vliet speelde hierin een mooie partij met een gemiddelde van 6.92. De uitslagen luiden: F. Kal H. G. B., L. J. Keijzer J. Ververs P. v. Vliet S. Arbouw L. Staphorst J. Wassink res. A. v. Wassem A. L. I. 90 36 11 2.50 88 35 12 2.51 90 32 11 2.81 68 31 14 2.19 90 13 22 6.92 41 13 7 3.41 90 22 29 4.09 73 21 12 3.47 90 33 11 2.72 68 32 10 2.12 Maandag a.s. worden in het clublokaal vain de Poort van Cleef alhier de laatste partijen gespoeld voor deze wedstrijd door de 1ste afd. cadre. Het programma luidt: J. RijffB. Teegelaar, G. Ouwehand B. de Roo, J. de BrijnW. F. Karstens, E. FrscoG. M. Teegelaar, S. Verhoef—E. Bakker. GEMENGDE BERICHTEK STEUNFRAUDE TE WEST WOUD. BURGEMEESTER VAN WESTWOUD GEARRESTEERD. De politie van Westwoud heeft gisteren den burgemeester van deze gemeente aan gehouden op vermoeden van fraude met steungelden. De burgemeester is naar Alkmaar over gebracht en daar in het Huis van Bewa ring ingesloten. Reeds in het begin van deze week was de politie overgegaan tot de arrestatie van den gemeenteontvanger van Westwoud, die eveneens naar Alkmaar werd overgebracht doch gisteren weer op vrije voeten werd gesteld. De Justitie is thans nog bezig met het onderzoek in deze zaak, hetwelk nog slechts in een beginstadium verkeert. Van welken omvang deze fraude is, is nog on bekend. Terzake van de arrestatie van den bur gemeester-secretaris van Westwoud kun nen wij nog nader melden, dat reeds on geveer anderhalf jaar geleden geruchten opdoken, dat het op de secretarie van deze landelijke gemeente met de administratie niet in den haak zou zijn. Deze geruchten vielen samen met de ontdekking van on regelmatigheden met de steunuitkeerin- gen in de aangrenzende gemeente Blokker, wat toen aanleiding gaf tot het onge vraagd ontslag van den burgemeester van dit dorp. Nadien werd van ontoelaatbare praktijken te Westwoud niets meer verno men tot nu de arrestatie eerst van den ontvanger en daarna van den burgemees ter, die een gezin heeft met acht kinde ren en die een even sobere als onbespro ken levenswandel voerde, plotseling in de gemeente een groote. beroering heeft ver wekt. Het blijkt nu, dat de rijksveldwacht reeds eerder een onderzoek heeft inge steld, dat via den procureur-generaal te Amsterdam is overgedragen aan de rijks recherche, welke voldoende termen aan wezig achtte om den burgemeester naar het huis van bewaring te Alkmaar te doen overbrengen. Omtrent den omvang der gepleegde fraudes, waarvan de gemeenteraad geheel onkundig was, is'niets met zekerheid be kend. Het schijnt, dat des zomers de namen van werkeloozen, die dan weer tijdelijk in het vrije bedrijf waren opgenomen, toch in de lijsten der werkverschaffing werden ingevuld, waardoor onrechtmatig rijks- steun werd genoten. Deze feiten zouden reeds dateeren van 1934 af. HOOIBROEI. Het is een niet te miskennen feit, dat ieder jaar opnieuw tengevolge van brand door hooibroei aanzienlijke kapitalen voor de gemeenschap verloren gaan. Deze schade komt grootendeels ten laste van de Verzekering-Maatschappijen en dus indirect tei laste van de landbouwers, omdat de premies voor de brandverzeke ring voldoende moeten zijn om deze scha de te dekken. Ook de Gemeente kassen lijden er scha de door, omdat aan blusschingskosten dik wijls belangrijke sommen moeten worden betaald en het behoeft geen betoog, dat een nadeel voor de Gemeente ook een na deel voor de ingezetenen beteekent. Daarom is het behalve plicht ook ieders belang alles in het werk te stellen om brand door hooibroei te voorkomen. Ieder weet, dat hoo broeit en lat lichte broei noodzakelijk is voor een goede kwa liteit, maar zware broei, waardoor brand gevaar ontstaat, behoeft bij een kundig en voorzichtig landbouwer niet voor te ko men, een hooge uitzondering daargelaten. Enkele practische wenken, om zooveel mogelijk brand door hooibroei te voorko men, mogen hier volgen: Landbouwers, zorgt ervoor, dat Uw hooi vooral goed droog in den berg komt; zet indien eenigszins mogelijk, het eerste hooi aan een klamp en tas het hooi geleidelijk op. Stelt U minstens éénmaal per dag op de hoogte van den toestand van Uw hooi. Komt de geur of kleur U verdacht voor of wordt het hooi-ijzer in het hooi naar Uwe meening te warm, waarschuwt dan onmid dellijk de Verzekering-Maatschappij, het zij rechtstreeks, hetzij door middel van den agent, telegrafisch of telefonisch. Zij zal U dan ongetwijfeld, met het oog op de te nemen maatregelen, ten spoedig ste raad geven. Is er direct brandgevaar, dan is het waarschuwen van de plaatselijke brand weer natuurlijk noodzakelijk. BOERDERIJ-BRAND TE OIRSCHOT Gisteravond omstreeks zeven uur is op nog onopgehelderde wijze brand uitge broken in de boerderij van M. Rijnen bij het gehucht de kleine Heidebloem onder Oirschot. De brandweer, die spoedig aan wezig was, kon wegens gebrek aan water weinig uitrichten, zoodat de boerderij tot den grond is afgebrand. Slechts eenige varkens konden gered worden. De schade wordt door verzekering gedekt. ONBEKENDE VEE-ZIEKTE TE BLADEL UITGEBROKEN. Reeds vier koeien gestorven. De landbouwer J. Heuveling te Bladel (N.-B.), deed vorige week Maandag aan gifte. dat een koe uit zijn veestal was ge storven, zonder dat de oorzaak kan worden vastgesteld. Oorspronkelijk werd aan een Wetenschappel. berichten SCHATTEN DER AARDE. De alpenwateren in Noord Italië verte genwoordigen een arbeidsvermogen van 6.000.000.000 P.K., waarvan 5.500.000 P.K. economisch te benutten is. De hydrographi- sche dienst maakt studies om deze ener- gievoorraden te ontginnen. De electrische centrales in Zweden hebben een capaciteit van 2.000.000 P.K., waarvan 1.250.000 P.K. van de watervallen afkomstig is. De in Zwitserland te winnen waterkracht kan veilig gesteld worden op 8.000.000 P.K. In Zwitserland is trouwens het electriciteits- gebruik zeer hoog. Men produceert in dit land 1000 K. W. U. per jaar per hoofd van de bevolking. De helft van de krachtinstallaties in Zwitser land is in handen van particulieren, de andere helft is staatseigendom. In Noor wegen kan de waterkracht benut worden tot 16.500.000 P.K. Hiervan wordt op het oogenblik 12 pet. benut, Noorrwegen is het land, waar in de tot-komst die industrieën kunnen woraen gevestigd, welke een zeer groot kwantum energie voor hun bedrijven noodig heb ben. Californië biedt een energievoorraad van 4.000.000 P.K. in haar waterkracht en men denkt die binnen tien jaar ook geheel tc kunnen benutten. De plannen hiertoe zijn reeds gereed. De kosten hiervan zijn ge raamd op 100.000.000 pd. st. De ontwikke ling van de waterkrachtinstallaties in de Vereenigde Staten is reusachtig groot. In acht jaar steeg de canariteit van 7.800 000 P.K. tot 12.000.000 P.K. Concessies zijn ver leend voor verdere benutting van 5.500.000 P.K. Aanvragen zijn verder binnengeko men voor economische winning van 15.000.000 P.K., waarvoor nog geen conces sies zijn verleend. In Canada wordt de wa terkracht ook op groote schaal economisch benut. Aan de ontginning van deze ener- gievoorraden werd van 19241927 alleen reed 40.000.000 pd. st. ten koste gelegd. De economische winbare waterkrachten in Duitschland worden geschat op 1.800.000 P.K., waarvan momenteel reeds een vierde benut wordt. Nieuw Zuid Wales heeft in haar rivieren een winbare energievoor raad van 250.000 P.K. Het tropische Nieuw Guinea bezit een bijzonder groote energie- voorraad in haar rivieren, deze wordt ge schat op 20.000.000 PK. KINDJE ONDER AUTO GEKROPEN. Aan bekomen verwondingen overleden. Gistermorgen is te Nes aan den Amstel, gemeente Nieuwer Amstel, een kindje van zestien maanden van den bakker Wester- bos, in de gerage onder een bestelauto gekropen, zonder dat dit door iemand werd bemerkt. Bij het uitrijden van den wagen is het jongetje ernstig gewond. Het ventje werd naar het O. L. Vrouwe Gasthuis vervoerd, waar het vanochtend is overleden. KIND IN PUT VERDRONKEN Terwijl de moeder aan den voorkant van het huis aan het glazen lappen was, is gistermiddag het anderhalfjarig zoontje van de familie Ham, in de Gasstraat te Den Helder in een put gevallen. Het ventje werd er door een buurman bewusteloos uitgehaald en naar het marine hospi taal vervoerd, waar bleek, dat het kind was overleden. AAN BLOEDVERGIFTIGING OVERLEDEN. Begin dezer week bleek bij den heer L. W. te Roosendaal, bloedvergiftiging te zijn ontstaan tengevolge van het openkrabben van een puistje aan zijn gezicht. In het ziekenhuis Charitas is de man gisteren dahraan gestorven. BRANDJE IN EEN BAR TE A'DAM. In dien afgeloopen nacht omstreeks vijf uur ontdekten surveilleerende agenten, dat brand was uitgebroken in de Flower bar, een dier vele kroegjes in de War moesstraat te Amsterdam. Door een defect rookkanaal van een kachel in het café, waarin vuur was, had de vloer van de eer ste etage vlam gevat. Het vuur had zich reeds over deze verdieping verspreid, ter wijl ook de vloer van de tweede etage was gaan branden. Beide etages waren on bewoond. De brand was nog in het begin stadium van ontwikkeling, waardoor de brandweer niet veel moeite had het vuur met een straal te blusschen. De schade bleef beperkt tot twee doorgebrande vloe ren en enkele verbrande deuren en ra men. en ander geen aandacht geschonken, doch tusschen vorige week Maandag en heden zijn reeds vier koeien aan deze onbekende ziekte gestorven, terwijl vier andere bees ten thans dezelfde verschijnselen vertoo- nen. Volgens verklaringen van den veearts is het eerste verschijnsel, dat de koeien 's morgens geen melk geven, aldus de „Vooruit". Zij eten dan niet meer en gaan 's avonds met de vier pooten tegen elkaar staan, terwijl zij de kop omlaag laten han gen. Nadat zij een paar dagen in die hou ding hebben gestaan, vallen zij dood neer. Een eigenaardig verschijnsel hierbij is dat, als de beesten eenmaal de genoemde hou ding hebben aangenomen, het uier geheel in het lichaam optrekt, terwijl geen enkele beweging meer in de hsesten is te krij gen. De heer Kirsch, inspecteur van den Vee artsenij kundigen Dienst te Den Bosch heeft ter plaatse een onderzoek ingesteld, doch ook hij kon de oorzaak van dit ver schijnsel niet vaststellen. Het drinkwater werd onderzocht, doch bleek in orde te zijn. De meening, die post gevat had bij verschillende personen, dat een en ander het gevolg kon zijn van de bespuitingen met loodarsenaat, kan niet juist zijn, dat verschillende van de aangetaste koeien in het geheel niet met dergelijke stoffen in aanraking zijn gekomen. De cadavers zijn per speciale auto van de desturctor uit Son opgehaald, waar men op de beesten sectie zal verrichten. Dat door dit vreemde verschijnsel de be zitters van koeien in deze gemeente in angststemming verkeeren, laat zich begrij pen. DREIGEND CONFLICT IN HET MEUBELBEDRIJF TE GOUDA. Door de drie samenwerkende bonden in het meubelbedrijf worden pogingen in het werk gesteld om in verschillende bedrij ven het collectief contract, dat met de werkgeversorganisatie is afgesloten, ver der door te voeren. De onderhandelingen hebben bij de fir ma Koole en Vis te Gouda geen bevredi gend resultaat opgeleverd. Indien er in den loop van de volgende week geen ac- coord wordt bereikt, gaat het personeel op Maandag 19 Juni in staking. Het personeel is georganiseerd en om vat 75 man. Officieële Crisispabücatles TEELTPREMIE VLAS OOGST 1938. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat voor vlas van den oogst 1938, hetwelk met inachtneming van de dienaangaande gestelde regelen werd ver kocht in het tijdvak van 1 Maart 1939 tot en met 30 April 1939, alsmede voor vlas van dien oogst hetwelk op 30 April 1939 nog onverkocht en in onbewerkten toe stand aanwezig was, een teeltpremie zal worden uitgekeerd. Deze teeltpremie zal per K.G. gerepeld vlas een zoodanig bedrag beloopen als overeenkomst met een gemiddelde premie van 37.50 per H.A. 's-Gravenhage, 9 Juni 1939. STEUNVERGOEDING ERWTEN EN BOONEN. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor erwten van den oogst 1938, gedenatu reerd van 5 tot en met 10 Juni 1939, voo-r groene erwten, door handelaren gedena tureerd en voldoende aan de standaard- monsters van de kwaliteitsklasse A, B of C, respectievelijk 2.90, 2.40 en f 1.90 per 100 K.G. zal bedragen en voor voeder- erwten, gedenatureerd door telers, die deze erwten zelf hebben geteeld, 1.40 per 100 K.G. De steunvergoeding voor veldboonen van den oogst 1938 in hetzelfde tijdvak door telers of handelaren gedenatureerd en voldoende aan de kwaliteitseischen, zal 1.50 per 100 K.G. bedragen. 's-Gravenhage, 9 Juni 1939. Bnltenlandsche Berichten BERGING VAN DE THETIS WORDT DRIE WEKEN UITGESTELD. Men meent te weten, dat in verband met de groote moeilijkheden de werkzaamheden tot berging van de „Thetis" drie weken zullen worden opgeschort. Vernomen wordt, dat het totaal bedrag der verzekering van de „Thetis" 500.000 pond sterling was. Het grootste deel was geplaatst bij Londensche assuradeurs. ONTPLOFFINGEN IN ENGELSCHE BRIEVENBUSSEN. Ongeveer tien ontploffingen in brieveiv bussen of op sorteeringsbureaux zijn gis teravond in Londen voorgekomen, vier in Birmingham en één in Manchester. In elk dezer gevallen meent men, dat springstof fen in den vorm van een bom gebruikt zijn. In het postkantoor van West-Londen deed zich een ontploffing voor in een postzak. Een man werd daarbij licht gewond. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek leidde tot de ontdekking van nog vier „bommen" in postpaketten. Ook in het postkantoor van Lincoln zijn een aantal enveloppen ontploft. Relletjes in de Bijenkorf te Amsterdam. Begin December van het vorig jaar wer den in de Bijenkorf eenige malen relletjes veroorzaakt door groepjes opgeschoten jongens, die bezoekers lastig vielen en die bovendien beleedigende pamfletten ver spreiden. De politie was gewaarschuwd en twee politiemannen surveilleerden in de zaal. Een paar dagen voor Sinterklaas werden zij gewaarschuwd, dat er gevochten werd op de eerste etage. De politie schoot on middellijk te hulp en met eenige moeite gelukte het een controleur te ontzetten die was aangevallen, zooals hij verklaarde, door een jongeman, die ook den vorigen dag bij de relletjes in de Bijenkorf was ge weest en dien hij had gesommeerd het ge bouw te verlaten. Toen hij met den jon gen naar beneden liep, poogde deze hem beentje te lichten, waarna hij hem vast greep en een worsteling ontstond, waarbij de jongen hem met twee handen den keel trachtte dicht te knijpen. Vandaag stond deze jongen wegens mis handeling terecht voor het Gerechtshof. De Politierechter had hem in de eerste instan tie veroordeeld tot twintig dagen gevan genisstraf. Hij verklaarde, dat hij in be roep was gekomen, omdat hij toch eigen lijk niet schuldig was. Hij was al lang geen lid meer van de N.S.B. en op dien bewusten avond was hij naar de Bijenkorf gegaan omdat het zoo regende. Hy had aan den controleur, die hem eenigen tijd gevolgd was gevraagd: „Wat moet u van me?" en toen deze zei: „Ga maar mee naar buiten, dan zal ik het je vertellen", had de contro leur hem vastgegrepen. „Ik heb me dus eigenlijk alleen maar verdedigd", conclu deerde verdachte. De beide agenten, die den controleur ontzet hadden, verklaarden, dat zij met eenige moeite en met behulp van den gummistok de orde hadden kunnen her stellen. Verdachte had den controleur bij den keel vast. De procureur-generaal, vond de straf eigenlijk te licht, maar hij had niet den in druk, dat deze persoon een hoofdrol ge speeld had in het veroorzaken van rellet jes in het Warenhuis. Spr. requireerde bevestiging van het vonnis: twintig dagen gevangenisstraf.

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 12