dagen Historie ZATERDAG 10 JUNI 1939 CE LEIDSCKE COURANT VIERDE BLAD - PAG. 13 7 FRONTVORMING ROND TWEE KERNPUNTEN DE LANGE WEG VAN LONDEN NAAR MOSKOU PRINS PAUL TE BERLIJN DE TSJECHEN EN HUN BESCHER MING HET BEZOEK VAN HET BRITSCHE KONINGS PAAR AAN RO OSEVELT. Frontvorming De staten, die de wereldgeschiedenis maken, zijn bezig zoo snel mogelijk fronten tegenover elkander te vormen. De kernen van deze frontvorming zijn Berlijn en Londen en beiden streven er naar zich zoowel innerlijk door bewape ning, als naar buiten door middel van bond- genooten zoo sterk mogelijk te maken. Ber lijn heeft de „as" versterkt met een bond genootschap op papier, wat weinig anders geacht kan worden als een uiterlijke de monstratie van hetgeen in de practijk reeds bestond. Deze beide bondgenooten zien nu ook Japan over te halen om zich daarbij aan te sluiten, wat niet zoo heel gemakkelijk schijnt te gaan. Waarschijn lijk zullen zij beter succes hebben met Spanje, dat evenwel voorloopig wat op verhaal mag komen, alvorens het dienst baar wordt gemaakt aan de as-wentelin gen. Joego-Slavië wordt in de persoon van prins-regent Paul met strijkages gelokt, maar tot nu toe heeft dit land zich niet ge wonnen gegeven. Aan den anderen kant is Engeland be zig aan z'n anti-aanvalsfront (de Duitschers spreken van omsingelingsfront). Turkije heeft vrij vlot een bondgenootschap met Engeland gesloten, maar met de voornaam ste schakel in den keten, met Sovjet Rus land zijn de onderhandelingen uiterst moèi- zaam. Inmiddels bereidt de Engelsche ko ning den weg voor meerdere medewerking van Amerika. En terwijl men aldus de twee fronten versterkt, steken de staats lieden redevoeringen af, die alle op het zelfde thema neerkomen. Van Duitsche zijde verwijt jyien Enge land en Frankrijk een herhaling van hun vroegere omsingelingspolitïek, waarna dan steevast volgt: maar dezen keer zal het jullie niet lukken. Van Engelsche en Fran- sche zijde wordt betoogd, dat men zich slechts sterk wil maken tegen een aanval, doch als er goede wil is aan den anderen kant, Londen zoowel als Parijs niets liever willen dan een vreedzame oplossing der hangende kwesties. Het laatst is dat nog gezegd door lord Halifax, die zeer sterk den nadruk legde op Engelands bereid willigheid om alle problemen, ook die van de Duitsche „Lebensraum", in overweging te nemen. It's a long way „It's a long way to Tipperay", aldus begon een Engelsch soldatenliedje uit den oorlogstijd. De En- gelschen kunnen dat liedje thans weer aanheffen in verband met den langen weg, dien zij moeten afleggen om in Moskou te komen en het pact met Sovjet-Rusland te bereiken. Men zal zich herinneren, dat Engeland aanvankelijk niets anders wilde, dan dat Moskou zich zou verplichten tot het ge ven van garanties aan die landen, welke Engeland graag gegarandeerd wilde zien. Dank je wel, zeide Molotof, Rusland is niet van plan om voor anderen de kastanjes uit het vuur te halen. De Sovjet-Unie wil wel de veiligheid van Engeland helpen verze keren, maar dan moet Engeland ook onze veiligheid helpen verzekeren. „Allemaal misverstanden", zei Chamber lain, maar hij slaagde er toch maar niet in, om de misverstanden van Moskou weg te nemen voor en aleer hij aan de Russische eischen zij het schoorvoetend had toegegeven. Engeland is thans bereid tot volledige wederkeerigheid; het wil ook onmiddellijk en zonder reserve in samenwerking met de Franschen militairen steun geven. Maar de drie Oostzeelanden leverden nog moeilijk heden. Zij willen immers niet gegaran deerd worden en zij hebben dat niet alleen in de laatste weken tal van malen her haald, maar zij hebben ook de Engelsche regeering daarvan kennis gegeven. Zulks nog wel in een formule, welke het Londen niet gemakkelijk maakt, n.L dat zij geen garantie wenschen te ontvangen als resul taat van de onderhandelingen, welke tus- schen Engeland en Rusland gevoerd wor den. Het is duidelijk, dat het onmogelijk is om garanties op te leggen aan mogendhe den, welke deze niet wenschen, maar ik hoop een weg te vinden, aldus Chamber lain. Hij heeft dezen weg in zijn rede reeds aangegeven. Het is een van de twee compromis-oplossingen, welke Parijs vol ijver reeds voci Londen gereed had ge maakt. En in Par;;s weet men wel, hoe formeel de moeilijkheden te omzeilen en is men niet zoo scru;/i l'.us ten aanzien van de gevoelens van anderen. Parijs vond uit, dat het heelemaal niet noodig is om de drie landen te noemen. Men kan hetzelfde afspreken zonder ook maar één naam aan te geven en dan kun nen de drie landen niet protesteeren, ter wijl de Russen tevreden zouden kunnen zijn. Want het doel is dan bereikt, en aan de feitelijke oplossing is niets veranderd. Daarom kwam Parijs met de clausule van den indirecten aanval! Chambelain nam de vondst over. Het is niet de bedoe ling, aldus de Engelsche minister-presi dent, dat de militaire steun beperkt wordt tot gevallen van een daadwerkelijken aan val op het eigen grondgebied. Het is mo gelijk, dat een der drie mogendheden haar veiligheid op indirecte wijze bedreigd acht door eenige andere Europeesche mogend heid. Wat hy niet zeide,' volgt hieruit van zelf, n.L: als gij u aldus bedreigd acht, ko men wij u te hulp. Het is nog de vraag, of de Russen daar genoegen mee nemen. Zij hebben hun rechten lieven precies zwart op wit. En om hen op dit punt gerust te stellen, vertrekt vandaag of morgen een hooge Britsche ambtenaar naar Moskou, om den Brit- schen ambasadeur aldaar, die griep heeft, in te lichten omtrent de laatste loodjes. De nieuwe Driebond is dus in zicht, al kan de definitieve tot stand koming nog even duren. Wij zijn na het sluiten van het pact be nieuwd naar de houding, welke Japan dan zal aannemen. Prins Paul Na Rome heeft prins Paul van Joego-Slavië ook Berlijn bezocht. Hij is er met veel vertoon van hartelijk heid ontvangen en er zijn ook „openharti ge" besprekingen gevoerd. Maar van over eenkomsten is geen sprake geweest. Of het er binnenkort niet toe zal komen, durven wij niet te voorspellen. Onder de gegeven omstandigheden, d.w. z. aan de eene zijde begrensd door Italië en aan de andere zijde door Duitschland, ge handicapt bovendien door een nog nog steeds niet geheel opgelost Kroatisch pro bleem, zou de Zuid-Slavische regeering zich niet openlijk kunnen verzetten tegen de politiek van de spilstaten zonder het land aan groote gevaren bloot te stellen. Men moet meegaan en kan slechts bij voortduring remmend optreden door den nadruk te leggen op het verlangen naar on afhankelijkheid. Zoo heeft Joego-Salvië een zekeren weerstand geboden aan de ge dachte van een aansluiting bij de spil. Maar tezelfder tijd is het gedwongen politiek en oeconomisch toch tot op zekere hoogte sa men te werken, althans het voortbestaan van de goede buurbetrekkingen niet te ver storen. Het is daarom een beetje „geven en ne men" en veel laveeren om een stranding op de kust der afhankelijkheid te vermij den. De Tsjechen Joego-Slavië wil liefst niet hetzelfde lot ondergaan als Tsje- cho-Slowakije. De Tsjechen zitten thans in een „protectoraat", wat letterlijk betee- kent: „beschermd gebied". Zij voelen die „bescherming" geducht en worden thans op dezelfde wijze onderdrukt als zy de Duitschers indertijd onderdrukt hebben. Het is nu eenmaal het lot van niet-inheem- sche minderheden, dat zij met allerlei dwangmethoden worden gedwongen om zich te voegen naar de levensvormen van de overheerschende bevolking, welke hun vreemd zijn. Het natuurlijke gevolg daar van is, dat zij zich verzetten; zoo lang zij de macht boven zich voelen in lijdelijk verzet, en in openlijk verzet ^oodra zij de kans schoon zien. De Tsjechen voelen best, dat zij op het oogenblik niets kunnen uitrichten tegen de Duitsche overheersching, en daarom plegen zy geen openlijk verzet. Maar ondergronds kruipt het smeulende vuur van de haat tegen al wat Duitsch is Voort en nu en dan breekt het even door aan de opper vlakte. Dan spreekt men van een incident Zoo'n incident heeft zich te Kladno voorgedaan, waar in den nacht een Duitsch politieman is vermoord. De reactie van de Duitsche overheerschers is typeerend. Zij hebben direct de stad in staat van beleg verklaard; de bewoners mogen 's avonds hun huizen niet verlaten, zij mogen zelfs geen vensters open zetten. De Tsjechische politie is ontwapend, het bestuur is afge zet enz. Dat zyn methoden, welke men toe pas* tegenover onbeschaafde volksstam men, maar tegenover de Tsjechen hebben zij een geheel verhoerde uitwerking. En wanneer dergelijke drastische maatregelen werkelijk noodig zijn, werpen zij wel een schril licht op de fout, welke de Duitsche politiek heeft begaan, toen Bohemen en Moravië werden geannexeerd. Koningsreis. Laten wij tot slot een prettiger beschouwing wijden aan de reis van het Britsche koningspaar door Noord-Amerika. De kruistocht door Canada is afgeloopen en thans zijn de koning en zijn gemalin in de Ver. Staten aangekomen. Ook dat was eens Engelsch gebied, maar de tijden van den Amerikaanschen vrij heidsoorlog liggen al weer lang achter ons. Het bezoek van het Britsche vorstenpaar draagt het karakter van een niet-officieele, persoonlijke visite aan den Amerikaan schen president en dat niet-officieele van het bezoek is juist iets wat de Amerikanen het meest aantrekkelijke ervan vinden. Dit niet-officieele bezoek kan ver-strek- kenden invloed uitoefenen. „De Amerikaan is op dit oogenblik in het diepst van z(jn hart nog even isolationistisch als elke Brit het vijf en twintig jaar gele den was, schrijft de „Msb.". Het diepe be sef van de Angelsaksische lotsverbonden heid, dat de hoogste leiders der Vereenigde Staten momenteel bezielt, is nog allerminst tot de groote massa der Amerikanen door gedrongen. Deze zien nog steeds in Europa een werelddeel, dat door de onbeduidend ste conflicten en belangenverschillen ver deeld wordt; dat zelfmoord dreigt te plegen om „idealen", welke zij zelf al lang over wonnen hebben, na te jagen. En in die over tuiging wenschen zy niet in de Europee sche „entanglements", intriges, verwikkeld te worden en daarvoor leven en goed op te offeren. De Amerikanen mogen in vele opzichten gelijk hebben, als zij zoo redeneeren. Zij vergeten echter, dat achter die uiterlijke onbeduidendheden levensbeschouwingen schuil gaan, welke heel diep niet alleen in het leven der individueele volken, maar evenzeer in de geheele menschelijke ge meenschap ingrijpen. Het persoonlijk con tact, dat zij, niettegenstaande de intimiteit van het vorstelijk bezoek, dezer dagen met den koning-keizer van het Britsche wereld rijk zullen hebben en daartoe zijn gele genheden te over open gehouden zal er ongetwijfeld toe bijdragen, dat de volken elkaar wederzijds beter begrijpen en waar- deeren Engelsche propaganda heeft in de Ver eenigde Staten steeds noodlottig gewerkt. Het koningsbezoek draagt geen enkel ge wild propagandistisch karakter. Juist wijl elk streven in die richting absoluut ge weerd is, kan het een verrassend effect hebben, en bereiken, wat tot dusverre on mogelijk scheen: elkaar warm en zonder achterdocht de hand drukken". SPORT Uit liet katholieke kamp DE DISTRICTS WED STRUD DEN HAAG—LEIDEN. Wij vragen aller aandacht voor Wassenaar. Zooals thans wel bekend mag worden ver ondersteld, vindt morgen te Wassenaar de districtswedstrijd Den Haag—Wassenaar plaats. De opstelling der elftallen hebben we gis teren gepubliceerd. Thans rest ons nog een laatste opwek king tot alle Katholieke sportliefhebbers om in grooten getale naar het Blauw Zwart- terrein op te trekken. Dit is weer een prachtige gelegenheid om de sympathie voor het werk de Katholieke voetbalbon den te steunen en indien het weer niet te warm is belooft het een interessante voetbalpartij te worden. Voor de spelers uit het Leidsche district nog dit: De wedstrijd vangt aan om 2.30 uur. Er wordt gereisd per bus vanaf Noordwijk, vertrek 1 uur. De SJC-spelers willen wel zorg dragen op tijd aan het Lindenplein aanwezig te zijn. Van Noordwijk naar Sas- senheim KSA 1.15 uur waar de Teylingers instappen. Van SassenheimLeiden, Bees tenmarkt parkeerterrein, om 1.40 uur, waar de DOS-spelers instappen. VVL gaat per rijwieL Voor shirts wordt zorg gedragen. De spe lers dragen zelf zorg voor zwarte broek en zwarte kousen en schoenen. Clubnieuws der Kath. Sportvereenlglngen D.O.SJR. Junioren: Dos a vertrekt om 11 uur naar Lisse a, waar om 12 uur de wedstrijd aanvangt; leider D. Hoogen- boom Jzn. Een combinatie der overige junioren zal een vriendschappelijke wedstrijd spelen tegen de V.C.H.-junioren op het sportter rein aan den Langeweg; aanvang 1 uur. Teylingen: Morgen worden de Jubileum- wedstrijden van het 15-jarig bestaan voort gezet. Alle drie de lagere elftallen komen in het veld. Het programma is als volgt: Teylingen 2—S.J.C. 2, 2.15 uur. Teylingen 3V.V.S.B. 3, 4 uur. Teylingen 4Meerburg 2, 12.30 uur. Met de Jubileum-wedstrijden is er voor al onze elftallen een extra programma vast gesteld. zoodat alle elftallen hieraan mede werken. Indien het niet zulk warm weer is, kun nen het mooie spannende wedstrijden wor den, waarvan de supporters kunnen ge nieten. De juniorencompetitie. Afd. A: Lisse aDOS a, 12 uur, P. v. Gijlswijk; Docos aTeyl. a, 12.30 uur, L. Hermans, Docos bSJC a, 1.45 uur, P. Speel. Aid. D. Docos eNic. Boys a, uitgesteld wegens Kerk. redenen. Afd. E: Docos f—KRV a, 3.15 uur H. v. Velzen. Kon. Nederlandsdie Voetbalbond DE OLMPISCHE DAG EN PROMOTIE WEDSTRIJDEN. Een van de belangrijkste sportgebeurte nissen van morgen is de Olympische Dag in het Amsterdamsche Stadion. Verschillende sporten zullen daar weer hoogtij vieren, maar als steeds neemt de voetbalwedstrijd een voornaam deel daar van in beslag. Het Bondselftal van den K. N. V. B. zal morgen den strijd aanbinden tegen een Joego-Slavisch elftal, dat een stevige par tij voetbal ten beste belooft te geven. Dit Bondselftal staat practisch gelijk met het Nederlandsch elftal, want van de ploeg, die den laatsten wedstrijd tegen Zwitser land speelde is alleen v. d. Veen niet van de partij. Hij wordt vervangen door Len stra, een goalgetter, die zal moeten bewij zen of hij ook tegen de Joego-Slaven op productiviteit kan bogen. De gasten van morgen zijn voor Neder land onbekende sterren. De Joego-Slavi- sche ploeg speelde voor het laatst in Ne derland bij de Olympische Spelen in 1928, toen zij met 21 van Portugal verloren. Den laatsten tijd hebben de Joego-Slaven meermalen van zich doen spreken, o.m. door een 21 zege op Engeland. Zondag j.l. verloor de ploeg weliswaar met 21 van Italië, maar ook dat wijst voldoende op de krachten, welke in dit elftal schiulen. Het Ned. Elftal zal zich danig moeten inspannen, om morgen eenbehoorlijk re sultaat te behalen. De samenstelling der ploegen is als volgt: Ned. Bondselftal: Dijkstra (Z.F.C.); Wil- ders (Blauw-Wit); Caldenhove (D.W.S.); Stam VUC); Anderiessen (Ajax); Paauwe Feijnoord); Drager (D.W.S.), Lenstra (Hee renveen), Vente (Feijenoord), Smit (Haar lem), De Harder (V.U.C.). Joego-Slavisch Bondselftal: Lovric, And- jelkovic, Dubac; Manola, Dragicevic, Lech- ner; Glisovic, Petrovic, Zizkovic, Matosic, Zecevic. Het programma van den Olympischen Dag vermeldt voorts athletiek- en wieler wedstrijden en paardensport. De aanvang is half twee, het einde om streeks half zes. In verband met bovenstaande zijn geen kampioenswedstrijden voor morgen vast gesteld en vragen alleen promotiewedstrij den de aandacht. In Afd. I wordt 's avonds te 7 uur ge speeld de wedstrijd H. B. S.E. D. O., wel ke vorige week werd uitgesteld. Practisch kan hier de beslissing vallen en H. B. S. is wel sterk favoriet, want ontegenzegge lijk is EDO gehandicapt door het tragisch verlies van den speler Bas Timmermans. In Afd II eveneens om 7 uur de wed strijd D. F. C.U. V. V. Ook hier hebben de eerste klassers een goede kans om zich te handhaven. D. F. C. heeft reeds aan een gelijk spel voldoende, terwijl een nederdaag een beslissingswedstrijd noodzakelijk maakt. De Dordtenaren zullen het zoover wel niet laten komen. Voor de promotie<ompetitie der 3e klasse is nog ingelascht de wedstrijd VIOSASC, voor de Leidenaars van geen belang weer, maar voor de Hagenaar sdes te meer. VIOS moet nl. winnen om nog een kans op pro motie te hebben. Erop vertrouwend, dat de Leidenaars hun sportieven plicht zullen doen, zijn we nog niet zoo zeker van een volledig Haagsch succes, nu de Leidenaars de zenuwen thuis kunnen laten. Zelfs aan een gelijk spel hebben de Hagenaars niets, want ook dan blijft B. E. C. haar plaats in de twee klasse behouden. De wedstrijd wordt reeds heden namid dag te half zes gespeeld. LFC gaat voor de promotie naar de Ja gers en een derde Leidsche overwinning brengt de LFC'ers hier in de derde,klasse terug. Dus belooft het een spannende strijd tegen de Jagers te worden. In het Zuiden worden morgen dc laatste wedstrijden gespeeld, indien tenminste geen beslissingswedstrijd noodig is. De beide Limburgsche clubs, Limburgia en Bleijer- heide, zijn morgen binnen als Helmond van Middelburg verliest.... Maar zoover is het nog niet. We vermoeden eerder, dat Helmond wel zal winnen en dan is een beslissingswedstrijd noodig, óf met Bleijer- heide óf met Limburgia: met Bleijerheide n.L indien de derby LimburgiaBleijer heide in gelijk spel eindigt, met Limburgia, wanneer Bleijerheide wint. Verliest Bleijer heide morgen, dan is er groote kans, dat zy degradeert. ALPHEN n—U.V.S. IL Het UVS-elftal is voor dezen wedstrijd als volgt samengesteld: J. Onderwater G. Burgy H. Tisseur P. Hansen N. N. C. v. d. Berg J. Fasel A. v. d. Laan G. v. Bovene C. Vernoogt J. Onvlee De wedstrrd angt oi 2.30 uur aan. LEIDSCHE VOETBALBOND. De Zomeravondcom petitie. Het wedstrijdprogramma voor deze com petitie luidt als volgt: 12 Junt: Aid. 2B: Fides Pacta 1Noord wijk 3, H. v. d. Hoogt, 13 Juni: Afd. 1B: Leidsche B. 1— L.F.C. 2, J. Neuteboom; S.L.F. 1Rijnsb. Boys 1, L. Schrama. 14 Juni: Afd. IA: Noordwijk 1Sport man 1, J. Hillebrand. Afd. 2A: A.S.C. 3—L.F.C. 4. P. Ju. Afd. 2B: P.V.C. 1—Katwijk 2, A. v. d. Velden. Afd. 3: Sportman 3Noordwy-k 6, H. J. Venetie. 15 Juni: Afd. IA: L.D.W.S. 1—Quick Boys 1, W. Dijkman; A.S.C. 1Katwijk 1, A. v. d. Horst. Afd. 2B: Noordwijk 3—C.N.V. 1, P. Riet kerken. Aid. Adsp.: RoodenburgRijnsb. Boys, P. v. d. Valk, aanvang 6.30 uur; A.S.C. Quick Boys, A. Hillebrand. 16 Juni: Afd. Adsp. Noordwijk (B)L.D. W. S., H. v. d. Nat. ENGELAND—ZWEDEN IN NOVEMBER A.S. De Engelsche voetbalbond heeft beslo ten het Zweedsche elftal uit te noodigen voor den jaarlykschen landenwedstrijd, die in het begin van November zal wor den gespeeld. Het vorige jaar was Noorwegen de gast. WATERPOLO WEDSTRIJDEN L. Z. C. Dinsdag, 13 Juni a.s.. vinden in „De Zijl** de volgende wedstrijden plaats: L.Z.C. 2—A.Z.C. 2 begin 8.15 uur. L.Z.C. 1S.Z.C. 1 begin 8.45 uur. De Koningin Beschermvrouwe van de Europeesche roeikampioenscbappen te Amsterdam. De Europeesche roeikampioenschappen, welke 1, 2 en 3 September a.s. te Amster dam zullen worden georganiseerd, zullen plaats vinden onder de hooge bescheriping van H. M. de Koningin. R. K. Damver. „Beatrix". De resultaten van den bordenwedstrijd voor het kampioenschap van Beatrix (Voor schoten) luiden als volgt: Th. KooymanH. Duivenvoorde 02 A, ToussaintP. Nap 20 G. van BemmelenC. Nouweland 20 8e tiental: N. van LeeuwenG. Parlevliet 20 Adr. KrogtAdr. Men6 02 Jo MensW. v. <L Krogt 20 Afgebroken partijen: J. LaimbooJo Mens 20 A. MensG. Parlevliet 20 J. LambooAdr. Krogt 02 G. ParlevlietJ. Lamboo 02 INTERACADEMIALE WEDSTRUD. Gisteravond viel de beslissing in de In teracademiale Schaakcompetitie. Te Leiden vond de wedstrijd plaats tusschon de kampioenen van het vorig jaar, de Leid sche Studentenschaakv. Morphy en de Delftsche Studentenschaakcl. Paris. Mor phy had tot nu toe de leiding in deze com petitie op den voet gevolgd door Luderido Studemus (Groningen), dat slechts 1 punt minder had. Door de laatste wedstrijd te winnen zouden de Leidenaren dus weder om beslag te kunnen leggen op den eerctitel. Inderdaad bleek het Leidsche team het sterkste te zijn, het versloeg de Deltsche studenten met 6 1/21 1/2, een uitslag, die geen twijfel overlaat over de sterkte van Morphy. Door deze overwinning kwam Morphy dus weer voor een jaar in het be zit van het Zilveren Paard, de wisselprijs, die aan het behalen van het kampioen schap verbonden is. De gedetailleerde uitslag luidde: Morphy (Leiden)Paris (Delft). M. WijnansA. Wijnans 01 J. R. HommesI. W. Taconis 10 H. ViesJ. Schroder 1/2-1/2 Th. M. H. VreedeJ. Asselberghs 10 D. ter HaarP. v. Heel 10 J. H. Passtoors—*A. Rcilingh 10 Th. A. J. MarisJ. L. P. Bouman 10 J. H. Sandersn.o. 10 6 1/2—1 1/2 gesp.gew.gel. verl.pnt. bordp. Morphy (Leiden )8 6 2 0 14 42 —22 Ludendo Studemus (Groningen) 8 5 12 11 40.5—15.5 Lasker (Utrecht) 8 3 2 3 8 29 —35 Paris (Delft) 8 2 0 6 4 22 —42 Philidor (A'dam) 8 0 1 7 1 18.5—37.5

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 11