KONINKLIJK BEZOEK AAN CANADA. Een avontuur op den Balkan Op hun reis door Canada brachten de Koning en de Koningin van Engeland ook een bezoek aan Victoria. Een snapshot bij het verlaten van het Parlementsgebouw na de officieele ontvangst De traditioneele parade, .trooping ol the colour te Londen op den verjaardag van den Engelschen Koning had Donderdag weer plaats. Een typische opname tijdens dit grootsch militair schouwspel Generaal Gamelin, de Fransche generalissimus, inspecteert de eerewacht bij zijn bezoek aan het Engelsch militair college te Sand- fj hurst Voor het eerst zal men dezen zomer bij trektochten door ons land tegen geringe vergoeding gebruik kunnen maken van goe derenwagens der Ned. Spoorwegen. Prof. dr. J. Goudriaan gaf Donderdagavond te Utrecht persoonlijk het vertreksein voor den eersten .kampeertrein" De olifanten van den Haagschen Dierentuin houden van een ver- frissching op warme dagen en, zooals het blijkt, zoowel In- als uit wendig Een kranige sprong tijdens het internationaal concours hippique, dat te Bussum gehouden wordt FEUILLETON door ERNST KLEIN. 14) Ja, en u ook nog ontvoeren, bromde Hamid, maar hij was lang zoo woedend niet meer als zooeven. Hoe vermetel het plan van den courantenman ook was, er viel over te praten. Daarentegen zal ik mij weten te be schermen met jullie hulp natuurlijk. Ik been geen nieuweling in dit gezegende land. Daarom acht ik het beter, dat wij niet tezamen werken, doch afzonderlijk. Wan neer de bende werkelijk naar Griekenland reeds- ontsnapt is, dan kunnen jullie den professor alleen terughalen, wanneer jul lie de Atheensche regeering den oorlog ver klaren. Joost gave, dat wij dat konden, rie pen de drie Turken als uit één mond. Joost bemoeit er zich niet mede, die is veel te bang voor de groote mogendhe den. Daarom zullen wij onszelf moeten helpen. Het feit, dat de heele troep zich onzichtbaar heeft gemaakt, is voor mij een bewijs, dat zij my reeds verwachten. Of men wil u en ons op slinksche wij ze om den tuin leiden, om u dan gemakke lijker te kunnen vangen. Bah, daar moeten wy het maar op aan laten komen. Neen, mijne heeren, ik blijf er by, dat wij het moeten wagen. Het is mogelijk, dat mijn voorstel verkeerd is, maar het is toch in ieder geval een po ging. Hier in Ellassona te zitten wachten, totdat de bandieten ons den professor bij stukjes en beetjes terug sturen, heeft geen doel. Hamid ging weer in den kleinen kring om de tafel zitten. Zijn Albaneesche be diende vulde de koffiekopjes, waarna men de détails van het plan besprak. Vitus Thavon wilde dus, allen door Sa lomon begeleid, naar Zaricani. Dat was het laatste dorp op Turksch gebied, vanwaar de bergstraat naar Griekenland voerde. Daar zou hij als onschuldig verslaggever zijn intrek nemen en wachten. Hamid Bey zou het militaire onderzoek voortzetten en wel zoo luidruchtig mogelijk, zoodat de bandieten geen argwaan konden krijgen. Verder zou hij voor een geheime bewa king van zijn vriend zorgen. Hü had be halve de gendarmen, die in Zaricani hun permanent verblijf hadden, een afdeeling infanterie en eenige vertrouwde menschen in het dorpje. Vitus moest echter beloven, niets te zullen ondernemen, zonder de Turksche officieren er van in kennis te stel len. Afgesproken. Dien avond vertrokken Vitus en Salo mon naar Zaricani. Zij bereikten het nog voor het invallen van de duisternis en von den logies bij den dorpsschoolmeester, een zer bijzondere persoonlijkheid, die een boord droeg en „bonsoir" kon zeggen. De kerel bevalt mij niet, verklaarde Salomon, toen zij hun geringe bagage naar de beide, op de bovenverdieping gelegen kamers brachten. Mij ook niet, antwoordde Vitus. Juist daarom blijven wy hier. Er gebeurde niets. Vitus wandelde onder de schoone plata nen en deed overigens weinig anders dan gapen. Salomon hield schietoefeningen met zijn browning en verklaarde Zaricani voor het meest troostelooze nest van den heelen Balkan. Van tijd tot tijd trad hij als diplomaat op, dat wil zeggen, dan ging hij naar de herberg, tracteerde de notabelen van het dorp op requi en vertelde iedereen, dat het maar weten wilde, welk een gewichtige persoonlijkheid zijn meester Vitus Thavon was. Vertrouwensman van de regeering, fabelachtig rijk. Als de antartes niet zulke stommelingen waren, hadden zij hun geld voor den professor reeds lang binnen. De fantastische welsprekendheid van den Span jool werd echter nutteloos verspild. De ra- qui werd weliswaar gedronken, doch de monden werden alleen geopend, om den godendrank door te laten, overigens bleven ze gesloten. Vitus trachtte een-, tweemaal op ver- trouwelijken voet met den schoolmeester te komen. Eveneens zonder resultaat. Óp den Balkan zijn de leeraren en de popen de geheime agenten van de komitadschis. Zij zyn de eenigen, die een beetje lezen en schrijven kunnen en door hun handen loo- pen de verbindingsdraden tusschen de oor logvoerende benden en de mannen, die de operaties vanuit de veilige, verte leiden. Vitus wist dit zeer goed en daarom stelde hy alle pogingen in het werk, om den schoolmeester van Zaricani uit te hooren. De kerel was een van de onsympathiek ste exemplaren, die Vitus ooit ontmoet had. Hij wekte bijna een lichamelijke afschuw bij hem op en Vitus had heel wat liever zyn rijzweep eens eenige malen geducht op den eeuwig gekrompen rug doen neer dalen, dan met hem aan één tafel te gaan zitten. Hij droeg Salomon op, een vette kip te braden, voor goed gezouten olijven en meer dere flesschen Pilsener bier de grootste delicatesse in deze door antieke herinne ringen geheiligde streken te zorgen en noodigde den schoolmeester tot dit koste lijk maal uit. Die was verbazend gevleid, at bijna de heele kip op zonder zich het genot er van door een al te rijkelijk ge bruik van vork en mes te vergallen dronk tallooze glazen bier en vertelde Vi tus tot dank een geschiedenis, welke by dezen de gevaarlijke neiging opwekte, om alle bierflesschen op zyn hoofd kapot te slaan. De ontvoering van den professor? O, hij begreep heel goed, wie daarachter zat Misschien zou Vitus verbaasd zyn, maar de Turken en niemand anders dan zij had den den ongelukkigen professor gevangen genomen. En waarom? Nu, dat lag toch voor de hand. Om de Grieken, de marte laars der vrijheid en cultuur, in de oogen van de wereld een brevet van geweten loosheid te bezorgen. De Grieken streden wel voor de onafhankelijkheid en de rech ten van hun volk, doch zij streden slechts op edele, ridderlijke wijze. Maar de Tur ken. Wat kon men van hen anders ver wachten dan gruweldaden, wreedheden en leugens. Daarmede was de geschiedenis uit en het bier op. Uit pure nieuwsgierigheid nam Vitus de zen vertegenwoordiger van het Grieksche volk nog eens onder handen. Met uitzon dering van eenige kleine veranderingen, werd hem hetzelfde verhaal opgedischt Toen gaf hij het op. Hamid Bey en zijn manscappen gingen hunnerzijds voort, het heele gebied af te zoeken en den armen duivels van boeren het leven zuur te maken. Zij wierpen een paar popen in de gevangenis, namen hen op him wijze een verhoor af en lieten hen met lange gezichten loopen, daar er niets uit hen was te krijgen. Een week verliep en nog een. Geen be richt van de bandieten. Geen levensteeken van professor Martius. Zulke ontvoeringen zijn niets nieuws op den Balkan. In aller herinnering leeft nog die van Smith, de Amerikaansche, door Bulgaarsche komitadschis. Terwyl de Bul- gaarsche regcering het heele Rhodopogc- bergte op stelten zette, om de geroofde jon gedame te vinden, zaten de aanvoerders van de rooverbende in de voorname Union- club te Sofia en speelde bridge en poker met de diplomaten. Miss Smith mocht alle acht dagen bericht geven, dat zij goed be handeld werd en haar gezondheid niets te wenschen overliet. Toen het losgeld be taald was, werd zy onmiddellijk in vrijheid gesteld en was de zaak tot tevredenheid van alle betrokkenen geregeld. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 5