RECHTZAKEN Wilt U iets weten? /Jefr 'A VRIJDAG 9 JUNI 1939CE LEIDSCHE COURANT DERDE BLAD - PAG. 12 Enquêtte over Oss? BESCHOUWING VAN DE „MAASBODE" De „Maasb." wijdt in verband met loo- pende geruchten, dat in de Tweede Kamer opnieuw een voorstel zal worden gedaan om een enquête te houden over de affaire van Oss, een beschouwing aan het enquête recht. Bij de Grondwetsherziening van 1848 schrijft ze is „het recht van onderzoek (enquête)" aan de Tweede Kamer toege kend (art. 90 van de Grondwet van 1848). In 1922 is dit recht uitgebreid tot de bei de Kamers, zoowel ieder afzonderlijk als in vereenigde vergadering (art. 96 van 1922, art. 98 van de huidige Grondwet). De uitoefening van dit reoht is geregeld bij de, meermalen herziene, wet van 5 Augustus 1850. Volgens' art. 1 dier wet moet het besluit tot het instellen van een onderzoek (enquê te), nadat het onderwerp vooraf in de af- deelingen is onderzocht, in een vergadering van de Kamer worden genomen, terwijl het moet bevatten „een nauwkeurige omschrij ving van het onderwerp des onderzoeks". Men zal dus moeten afwachten, hoe de „nauwkeurige omschrijving van het onder werp des onderzoeks" zal luiden. Immers eerst dan zal men over de strekking ook over de politieke beteekenis der te houden enquête een oordeel kunnen vellen. Zooals de zaken echter thans staan, kun nen wij ons moeilijk een formuleering der „nauwkeurige omschrijving" denken, waar uit niet zou blijken, dat het besluit tot het houde dezer enquête in wezen is een uitspraak van wantrouwen in de ministers van Justitie en van Defensie. Zij hebben eerst mondeling, daarna in een ongewoon uitvoerige nota schriftelijk alle gevraagde mededeelingen aan de Kamers verstrekt. Acht men deze onvolledig, dan kan om nadere aanvulling gevraagd worden. Maar daarover gaat het blijkbaar niet. Men vertrouwt de gegeven antwoorden niet, en wil daarom een enquête, om te onderzoeken, of die antwoorden al of niet juist zijn. Daarom kunnen we in dit geval het besluit tot het instellen eener enquête nau welijks andex-s zien dan als in wezen een uitspraak van wantrouwen, van verden king, onwaarheid te hebben meegedeeld, gericht tegen de beide bij deze zaak be trokken ministers. Men moet toch tweeërlei enquêtes goed onderscheiden: vooreerst, een enquête naar bestaande toestanden enquêtes, als zoo wel in Engeland als ten onzent meermalen gehouden zijn en vervolgens een en quête naar handelingen van een of meer ministers. Dat deze hier beoogde enquête behoort niet tot de eerste, maar tot de tweede cate gorie, zal wel door niemand betwijfeld wor den. Maar daarom zal dit besluit, bedoeld of niet bedoeld, noodzakelijk een politiek karakter hebben, en eventueel niet zonder politieke gevolgen kunnen blijven. Men zal misschien zeggen: de betrokken ministers zullen, als ze een zuiver geweten hebben, rustig de uitslag van het te hou den onderzoek kunnen afwachten. Maar wie zoo oordeelt, miskent de feitelijke strek king van het thans onder de bestaande om standigheden en na de reeds door de mi nisters verstrekte inlichtingen te nemen enquêtebesluit. De Kamer, die het zou ne men zou, zacht uitgedrukt te kennen geven, dat er volgens haar gerechte twijfel bestaat aan de geloofwaardigheid der be trokken ministers. Welnu, als zulk een besluit niet gelijk staat met een motie van wantrouwen, dan begrijpen wij niet wat dan de strekking van zulk een motie zou moeten zijn. Daarom is onze meening, dat volgens goe de staatsrechtelijke opvattingen, ministers tegen wie een dergelijk besluit genomen wordt, hun ambt behooren neer te leggen. Tenzij onomstootelijk zou vast staan, dat bij de Kamermeerderheid, die zich voor een enquête zou verklaren, niet de bedoeling voorzit, wantrouwen uit te spreken in het beleid der ministers, in dit geval met name in hun waarheidsliefde. Maar het lijkt ons haast ondoendijk i n d i t geval, onder deze omstandig heden, een dergelijke bedoeling a f- d o e n d e uit te sluiten. Ten slotte moge opgemerkt worden, dat in casu het besluit tot het houden eener enquête niets zal opleveren. Immers, art. 19 der Enquête-wet zegt uitdrukkelijk: „Zij, die uit hoofde van hun stands be roep of wettige betrekking tot geheimhou ding verplicht zijn, kunnen zich verschoo- nen getuigenis af te leggen, doch alleen en bij uitsluiting nopens hetgeen waarvan de wetenschap aan hen als zoodanig is toe vertrouwd". Wat dus geheim is, blijft geheim, ook al besluit het parlement tot het houden eener enquête. Maar daaruit juist blijkt des te meer het politiek en zuiver persoonlijk karakter van een besluit, om thans nog tot het houden eener enquête over te gaan. geleerd! (Judge). De zomerwarmte veroorzaakt vaak hevige hoofdpijneen Hartje van Mijnhardt doet deze spoedig bedaren 2 8t. 10 ct., 12 st. 50 et. lijj Apoth. en Drogisten HAAGSCH GERECHTSHOF. Een week gevangenisstraf voor een stoelzwaai. De president van het Haagsche Hof sloeg den spijker precies op zijn kop toen hij concludeerde, dat het een heele familie- herrie geweest is op de Voldersgracht te Leiden. Mevrouw G. was uit Noordwijk-Binnen naar Leiden gekomen om haar dochter met een bezoek te vereeren. Maar de man van haar dochter, dus haar schoonzoon, was er ook en tusschen schoonmoeder en schoon zoon was alles nu bepaald geen koek en ei. Op de benedenverdieping het echt paar woont boven wonen nog meerdere familieleden en ook daarmede was de har monie niet zoo bijster goed. Het bezoek van schoonmoeder, al of niet gewenscht, was een factor om alle kwesties maar eens voorgoed op te lossen. Alleen hadden de diverse familieleden zich hoogst ernstig vergist als zij gedacht hadden, dat schoonmama nu zulk een gemakkelijke te genpartij zou zijn. Het tegendeel was waar geweest, want schoonmama was het eerst, tot verrassing van vriend en vijand en zonder voorafgaande besprekingen tot da den overgegaan. Deze niet-verklaarde oor log bestond hierin, dat zij een stoel had opgepakt en dit zit-instrument met een pracht van een salto op het hoofd van den arbeider-schoonzoon, S. had laten neder dalen. De stoel begaf het, maar ook S. had tijdelijk een horizontale positie ingenomen op de vlcfcr. Schoonmama was blijkbaar hoogst tevre den geweest over de uitwerking van deze agressieve daad en had toen wel bespre kingen willen voeren. De vergadering was echter tijdelijk verdaagd tot voor den Po litierechter, die schoonmama tot een week gevangenisstraf haf veroordeeld. Prompt was zij in hooger beroep geko men bij het Hof, omdat zij zich zoo on schuldig gevoelde als een pasgeboren kind. Drie familie-leden kwamen getuigen, dat moeder resp. schoonmoeder inderdaad met den stoel gezwaaid had. Maar schoonmama ook niet mis had drie familieleden meegebracht die moesten ver tellen, dat zij niet met den stoel bezig was geweest, en die dit dan ook prompt deden. Ten slotte maakte de president de op merking in den aanvang vermeld, waarna de procureur-generaal een week gevange nis de juiste straf voncj- Nadat de schoonmoeder nogmaals ver teld had, dat er niets aan de hand was ge weest, werd de uitspraak bepaald op over 14 dagen. Vr a a g: Wij willen op de fiets vanaf Lisse over Utrecht naar Nijmegen. Welke is dan de kortste weg. En van Nijmegen naar Valkenburg (L.). Dan vanaf Valken burg door Noord-Brabant weer naar Lisse. Kunt U voor ons nu een mooie weg uit stippelen en daarbij opgeven hoeveel K.M. het is? Hebben wij nog fietskaarten noodig? Antwoord: Lisse, Sassenheim, Leegh- water, Leimuiden, Alphen aan den Rijn, Bodegraven, Woerden, Harmeien, Utrecht, de Bildt, Zeist, Driebergen, Leersum, Ame- rongen, Eist, Wageningen, Opheusden, Zet ten, Andelst, Slijk Ewijk, Nijmegen. Af stand 140 K.M. Nijmegen, Mook, Gennep, Heyen, Afferden, Arcen, Venlo, Tegelen, Reuver, Swalmen, Roermond, Susteren, Sit- tard, Amstenrade, Nut'h, Schimmert, Val kenburg. Afstand 134 K.M. Valkenburg, Sit- tard, Susteren, Echt, Ittervoort, Weert, Maarheeze Heeze, Geldrop, Eindhoven, Acht, Best, Moergestel, Tilburg, Breda, Ter- heiden, Moerdijk, Willemsdorp, Dordrecht, Zwijndrecht, Rijsoord, Rotterdam, Over- schie, Delft, Rijswijk, Leidschendam, Voor schoten, langs de Vink, Haagsche Schouw en Oegstgeest naar Sassenheim, Lisse. Af stand 250 K.M. Fietskaarten heeft u niet meer noodig, doch u moet een legitimatiebewijs bij u heb- 'bsn, dat U niet-inwoner van Noord-Bra bant is. Vraag: Kunt U mij een mooie route opgeven voor een vacantiereisje per fiets van drie dagen met als doel de Veluwe? Zijn daar in den omtrek K.J.V.-huizen aan wezig om te overnachten? Is daar ook ge legenheid om te eten? Weet U ook de on kosten van dit logies? Antwoord:U zult voor het bepalen van uw uitstapjes eerst moeten weten, waar U kunt overnachten. Speciale K.J.V.- huizen kennen wij niet. Wij hebben wel adressen met vacantiehuizen voor dames en jonge meisjes, uitgegeven door de Fe deratie van R. K. Ver. ter Bescherming van Meisjes in Nederland. Op de Veluwe vindt men daarvoor in deze lijst Lunteren, Har derwijk en Nunspeet. Alle bijzonderheden daarover kunnen wij hier niet opsommen. U kunt ze evenwel op ons redactiebureau ter inzage krijgen. Aan de hand daarvan willen we U tegelijk wel een driedaagschen toer voorleggen. Vraag' Welke zijn de overzetkosten van 'n auto over het pont te Schoonhoven en Gorinchem? Antwoo'd: Schoonhoven: voor een personenauto met niet meer dan 5 zitplaat sen 0.50, meer dan 5 zitplaatsen f 0.60, plus 0.05 per persoon; Gorinchem: 0.50 per auto (bestuurder inbegrepen en 0.10

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 12