OMGEVING RECHTZAKEN Laatste berichten MARKTBERICHTEN WOENSDAG 7 JUNI 1939 DE LEIDSCHE COURANT EERSTE BLAD - PAG. 3 LEIDSCHE ARMENRAAD Dr. S. Rozemond over „Bestrijding van demoraliseering als gevolg van werkloosheid en armoede" Gisteren vergaderde de Armenraad in hotel den Burcht onder leiding van prof. Dr. N. Bakhuizen van den Brink. De ver- dering was met het oog op de lezing van Dr. Rozemond voor belangstellenden toe gankelijk. De rekening over 1938 en de begrooting voor 1940 werden vastgesteld. Hierna sprak Dr. Rozemond over: „Demoraliseering als gevolg van werk loosheid en armoede". Deze lezing werd gehouden in verband met een circulaire van de Ned. Ver. voor Armenzorg en Weldadigheid, gericht aan de Besturende Colleges der Instellingen van Weldadigheid. Hierin worden aange moedigd middelen, welke hetzij kunnen strekken tot vermindering en voorkoming van werkloosheid en armoede, hetzij tot het voorkomen van demoralisatie ter ken nis te brengen van hun maatschappelijke werkers, die met in nood verkeerende ge zinnen in aanraking komen. Dr. Rozemond begon met op te merken, dat demoralisatie behalve gevolg van werkloosheid en armoede ook oorzaak hier van kan zijn, maar dat deze aan den ande ren kant niet altijd tot demoralisatie be hoeven te leiden. Daarna trachtte hij een definitie te geven van het begrip demora lisatie. Dit is niet het gebrek op zichzelf, noch immoraliteit en criminaliteit. Demo ralisatie is het verlies van menschwaardig- heid. De mensch leeft en heeft waarde naarmate hij dient en strijdt; valt zijn dienstbaarheid weg, dan verliest hij zijn waardegevoel. De mensch is een sociaal wezen, de demoralisatie wordt gekenmerkt door een kloof tusschen enkeling en ge meenschap. Het geschokt vertrouwen der gezinnen, moet worden hersteld. Uitgangs punt daarbij moet zijn het bewustzijn, aat dit slechts kan geschieden door versterking der geloofskracht en door het openen van nieuwe perspectieven. Men moet de werk loosheid niet zien als probleem op zich zelf maar als de keerzijde van het probleem van arbeid en arbeidsvreugde. Men moet den werklooze niet teveel waardeeren als productiefactor. Noodig is in hem te ont dekken de talenten, die hij heeft en die hij ontwikkelen kan. Hierbij dient niet al leen gelet te worden op arbeidskracht; men moet trachten het geloof in de waarden van den mensch in den werklooze over te brengen en bij hem bereidheid* te wekken zijn menschwaardigheid te bewaren in het belang van de gemeenschap. Kan men dit geloof in dezen tijd behouden? Als Christen, ja! Ook in anderen leeft deze overtuiging. Spreker herinnert aan een uitspraak van Herman de Man, die zegt, dat de mensch in ieder probleem, dat de tijd stelt, een opdracht moet zien; wordt deze door ieder naar individueele begaafdheid en invloed sfeer opgelost, dan is levensvreugde moge lijk. Men ziet de voorbeelden hiervan om zich heen. Dat met het probleem van de werkloos heid in alle kringen geworstéld wordt om te trachten een oplossing te vinden, is voor den werklooze een moed- en hoopgevende gedachte. Zooals ook uit een onlangs verschenen rapport van den Hoogen Raad van Arbeid blijkt, weten wij in de wereld en vooral in Nederland weinig van de werkloosheid als probleem. Spreker, vindt dit een vertroos tend verschijnsel daar niemand wetenschap pelijk gefundeerd kan zeggen, dat de werk looze overbodig is. Er 'bestaan twee gevaren bij de bestrij ding van de werkloosheid: niet meer te gelooven in uitwegen en te gelooven in het bestaan van een gemakkelijken uitweg. Nergens is nog een afdoende oplossing ge vonden en altijd zal een deel blijven be staan dat de zorg van den medemensch noodig heeft. Het belangrijkste blijft het vinden van arbeid. Daarnaast bestaat voor kerkelijke en particluliere instellingen de taak door verschillende middelen de gezinnen eeniger- mate het hoofd te doen bieden aan de moeilijkheden. Gewezen moet. worden op de volgende mogelijkheden: voor huismoeders en oudere meisjes het bestaan van kook- en naailessen; voor oudere werkloozen vak en ontwik kelingscursussen en kampen; mogelijkheid tot deelneming aan jeugdvereenigingen. Van al deze middelen wordt te weinig gebruik gemaakt. Dit ligt ten deele aan gebrek aan levensmoed, gedeeltelijk aan de onbekendheid met gelegenheid. De menschen moeten geactiveerd worden. Met de woorden „noodig is met diepe rust, groot geduld en heilige vechtlust te trachten te redden wat er te redden valt", besloot dr. Rozemond zijn rede. Hierop werden tal van vragen tot den spreker gericht, welke hem aanleiding gaven tot een belangwekkende beantwoor ding. Daarna sloot de voorzitter met dank aan den inleider de vergadering. LUSTRUMCOMMISSIE V.V.S.L. De Lustrumcommissiè van de V.V.S.L. voor het 8e lustrum, dat op 27 Jan. zal worden gevierd, is als volgt samengesteld: E. Sijthoff, praeses Den Haag, Freule M. W. van Heurn, ab-actis Dordrecht, Freule N. de Vos van Steenwijk, quaestrix Assen, E. P. Diets, assessor I, Den Haag, M. C. Vriesendorp, assessor II, Dordrecht. Het is de bedoeling nog een zesde lid aan die commissie toe te voegen. Vrijdag 9 Juni a.s. herdenkt de heer P. A. Klazema, conducteur bij de Haagsche Tramwegmaatschappij Den Haag—Wasse naar-Leiden. den dag. dat hij voor 25 jaar bij genoemde maatschappij in dienst trad. CAPITULANTENBOND „ST. GEORGIUS" Afdeeling Leiden, Men zendt ons volgend verslag van een gehouden vergadering: Op den 30sten Mei j.L had in onze Mili- tairen-vereeniging weer een algemeene vergadering plaats van „St. Georgius" te Leiden, de eerste vergadering welke wij konden beleggen, na de maatregelen ge troffen door onze regeering, waardoor ve len onzer leden werden overgeplaatst en ook velen hun mobilisatiebestemming moesten volgen. Tot onzen spijt was de geestelijk advi seur, den zeereerw. heer Pastoor R. F. M. Smitz, verhinderd bij deze bijeenkomst te genwoordig te zijn. Vier onzer trouwe leden zijn vertrokken naar het grens-bataljon, onder wien onze voorzitter, de sergeant W. M. G. Viervey- zer; maar voor hen mochten wij vier nieu we collega's begroeten en als lid in ons midden opnemen. Hier rest ons nog een woord van dank en waardeering voor het vele werk, dat onze collega Vierveyzer, in zijn korte periode als voorzitter onzer af deeling, heeft gepresteerd. Na bespreking van eenige onderwerpen van algemeen belang voor onzen Bond, waarbij ons ook een opwekkende en aan sporende brief van den Bondspresident werd voorgelezen, werd overgegaan tot het kiezen van een nieuwen voorzitter. Bij algemeene stemming viel de keus op onze collega sergeant M. G. J. Ham, die zich gaarne bereid verklaarde deze verant woordelijke en werkzame functie op zich te nemen. Wij zeggen den sergeant Ham alle medewerking toe en hopen, dat onze afdeeling onder zijn voorzitterschap zal groeien en bloeien tot het bereiken van ons aller doel. eenheid en kameraad schap, algemeene en cultureele ontwikke ling der leden, en door ons optreden als katholieke onderofficieren een voorbeeld zijn voor alle militairen. Ook het zomerprogramma voor onze af deeling werd nader onder de loupe geno men; immers de tijd breekt aan, dat we kunnen zorgen voor ontspanning en cul tureele ontwikkeling onzer leden en door ook anderen, niet-leden, te laten mede-ge nieten van onzer heerlijke trips en excur sies, sporen wij ook hen aan zich te orga- niseeren en waar dit niet mogelijk blijkt, zich bij ons aan te sluiten als begunstiger van onzen Bond, tegen betaling van een geringe bijdrage. Gezien de absolute noodzakelijkheid van een eigen orgaan, en de groote kans cp verschijnen daarvan, mits de financiën het toelaten, heeft onze afdeeling besloten 5 daarvoor beschikbaar te stellen. Tevens besloot de vergadering eens in de maand een algemeene H. Communie te houden, met gemeenschappelijk ontbijt. Aan het einde van de vergadering geko men, werden wij opnieuw aangespoord, in stemmend met den brief van onzen bonds president, te strijden voor „de groote zaak". Wij moeten ons hechter aaneenslui ten en kunnen dit doen door in verbinding te treden met de E.E. H.H. Directeuren der Miltairen-Vereeniging. Zij zullen met ons aller medewerking de kudde weer her eenigen en de band weer sterk maken, de band van liefde en kameraadschap. Gisterenmiddag te 5 uur is op het ter rein van het Stadhuis een brandje ont staan in een 14-tal steigerdeelen, vermoe delijk als gevolg van het feit, dat een brandende sigaret is geworpen in stroo, dat onder de palen lag. De politiebrand- weer bluschte het vuur met een straal op de waterleiding. LEIDSCHENDAM Been gebroken. Toen gisterenmiddag de heer A. W v. d. B. uit Den Haag op den Westvlietweg met zijn rijwiel voor een paar passeerende auto's wilde uitwijken, kwam hij met het voorwiel naast de ver- hcoging van de straat en kwam zoodoende te vallen. Eenige voorbijgangers haalden v. d. B. tusschen zijn rijwiel vandaan, doch het bleek, dat hij niet op zijn linkerbeen kon staan. Dr. Kemmen uit Rijswyk, die inmiddels was gewaarschuwd, constateer de een bloeduitstorting in het been en een vermoedelijke breukj onder de knie. Na het been voorloopig gespalkt te hebben, werd van der B. met een ziekenauto van de fir ma v. d. Berg uit Voorburg naar St. An- toniushove vervoerd. INGEZONDEN STUKKEN Mijnheer de Redacteur, Behalve van uw veelgelezen blad ben ik ook lezer der Katholieke Illustratie. En daar heb ik laatst gelezen, dat onze spreuk: De beste stuurlui staan aan wal, ook al in New-York is doorgedrongen. Ondanks de ze waarschuwing neem ik bij deze toch de vrijheid u op iets te wijzen, dat mij maar al te vaak het lezen van uw blad bemoei lijkt. Ik bedoel dit: de vele, voor mij he laas al te vaak onverstaanbare afkortin gen. Daaronder reken ik niet die der voet balclubs. Daar ben ik immers toch te oud voor. Neen, maar zoo in uw gewone rubrie ken. Onlangs bijvoorbeeld las ik, dat de vereeniging Horecaf een vergadering had gehad. Gelukkig trof ik een kennis, die kellner is, en die bleek het te weten. Nou weet ik het natürlijk ook. Maar wat is dat bij zoovelen? Laat ik er enkele opnoe men: BVL, DOCOS, NLS, DNB. ABTB. AVO. CAO. OLVEH. LUF, SEBAGO. Valt het u ook op, dat de drieletterige het meest De Hanze. CENTRALE RAADSVERGADERING. Heden heeft de Centrale Raad van den R K. Middenstandsbond in het Bisdom Haarlem in de tuinzaal van den Dieren tuin, te 's Gravenhage, zijn 61ste vergade ring gehouden. In zijn openingswoord stelde de voorzit ter, de heer Stumpel, vast, dat vele mid denstanders juist in deze moeilijke tijden aansluiting bij den bond zoeken. Er is in derdaad reden tot groote tevredenheid, doch er is bij de leden vaak een te kort aan activiteit te bespeuren. De zorg voer de stoffelijke belangen eischt medeleven met de organisatie. Spr. wees op het ge vaar, dat komt van de zijde van hen, die hun eigen vakorganisatie boven de stands organisatie stellen, mede onder pressie van het grootbedrijf. In de ochtendvergadering sprak de gees telijke adviseur, dr. A. A. Olierook, over inschakeling van de kernen in het practi- sche werk van den bond. Spr. constateer de, dat het Christendom en het Katholicis me in onze dagen terrein verliest. Om met succes den strijd te aanvaarden, is noodig leeken^ostolaat in de organisatie zelf en door de organisatie naar buiten. Dit kan door de kernen. In de „Hanze" bestaan thans 26 middenstandskernen. De kernen moeten nu omgezet worden in actie-clubs. Spr. gaf de punten aan, waarop deze actie moet worden gevoerd. Na behandeling van de voorstellen van het hoofdbestuur, o.m. om een algemeene spaarregeling in het leven te roepen en om een blijvend fonds te stichten tot steun in bijzondere gevallen, sprak in de mid dagvergadering dr. H. W. E. Moller, lid van de Tweede Kamer, over „De midden stand en de nieuwe gemeenschap". Spr. stelde vast, dat de nieuwe ge meenschap niets anders beteekent dan terug naar de volledige levenshouding van het christendom in de gedragin gen en gevoelens van de menschen on der elkander Deze verhouding kan alleen zuiver en juist zijn, wanneer wij de eenig ware ge- meenschaps-beginselen volgen, die Chris tus ons heeft gebracht: niet alleen het strenge recht, maar het recht en de lief de. tot een twee-eenheid samengegroeid. De middenstand verzorgt een zeer aan zienlijk deel van de stoffelijke welvaart der menschen. Daarom heeft de midden stand in het vormen van de christelijke ge meenschap een zeer bijzondere taak ten opzichte van elkander, de mede-midden standers, en ten opzichte van de verbrui kers. Daartoe is noodzakelijk, dat de R.K. Middenstand zonder uitstel en met kracht gaat werken aan de herordening van den eigen stand in de eerste plaats door de eigen R.K. organisatie van zelfstandige middenstanders (de geheele werkgevende middenstand inbegrepen) inwendig zoo krachtig en zoo christelijk mogelijk te ma ken in oprechte samenwerking en door een behoorlijke cultureele ontwikkeling te be vorderen van zijn leden en toekomstige le den; vervolgens door organisch verbonden zoowel in vak- als in standverband samen te werken met de R.K. werknemende mid denstand en de andere werkers in de ge zamenlijke R.K. middenstands-bedrijven. En ten slotte door naast elkaar te werken met andere georganiseerde middenstands- groepen. in trek zijn? Daarom zou ik u gaarne, zij het met ge paste bescheidenheid, het volgende voor stel ter overweging willen geven: zoudt niet in een bepaalden hoek van uw blad eiken dag de lijst der ongewone afkortin gen, die dien dag in de krant staan, kun nen opnemen en verklaren? Gewone noem ik bijvoorbeeld NZH, HBS, RET, HTM en MTS. Ik geloof, Mijnheer de Redacteur, dat daarmee velen uwer lezers en dus ook de belangen van uw blad gediend zouden zijn. Want tegen het euvel zelf schijnt weinig te doen te zijn. En wij, Katholieken, wonen in dit opzicht in een glazen huisje: Wie van ons weet precies, wat die geheimzinnige letters achter Patersnamen beteekenen? Met dank vor uwe welwillendheid uw trouwe lezer J. De geestige opmerkingen van den geach- ten inzender willen wij beantwoorden met.... de belofte, dat wij afkortingen spaarzaam zullen gebruiken en zoo nu en dan ook er tusschen door de afgekorte woorden zullen vermelden! En den betrok kenen zouden ook wy gaarne in overwe ging willen geven, om te schrijven b.v. Predikheer of Dominicaan inplaats van O.P., enz. VOORWAARDELIJKE STRAF VOOR BUS-EXPLOITANTEN. Het „Christoffelfonds" was een onbruikbaar schild. Tegen den voorzitter van het „Christof felfonds", den heer Stoop, was respectie velijk op 17 Februari, 3 Maart, 14 Maart en 13 April proces-verbaal opgemaakt, omdat hij met een autobus personen tegen vergoeding vervoerde. Gistermorgen diende deze zaak voor den Haagschen kantonrechter. De reisleider Van het fonds, de heer Vogt, werd als eer ste getuige gehoord. Hij verklaarde, dat de deelnemers aan de ritten vrijwillig een bij drage stortten in de kas van het fonds, terwijl zich ook vaak deelnemers aan meldden, die niet in de kosten bijdroegen. cxsc Twee andere getuigen verzekerden, dat zij lid waren van het „Christoffelfonds" en daarom naar Leiden konden worden ver voerd. In zijn requisitoir betoogde de ambte naar, dat het „Christoffelfonds" niets an ders is dan een schijnbeweging om de wet te ontduiken. Het fonds is in feite een persoonlijke onderneming van den heer Stoop. Er wordt arbeid verricht met het vervoer van personen tegen vergoeding. Spr. eischte derhalve in een der zaken een geldboete van f 500, subs. 100 dagen hech tenis, en in de drie overige geldboeten van 1000 voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Mr. J. F E. Jongbloed kwam op tegen de bewering van het O.M., als zoude het „Christoffelfonds" er zijn om de wet te ontduiken. De kantonrechter, mr. Ferguson, legde de straf voorwaardelijk op. DOODSLAG OP ZIJN VADER. Vier jaar tegen den zoon geëischt De rechtbank te Leeuwarden behandel de heden de zaak van den 30-jarigen M. te Hempens, wien ten laste was gelegd dood slag op zijn vader aldaar. In het belang van den verdachte werd deze zaak met gesloten deuren behandeld. Op 20 Maart jl. was er voor de zooveel- ste maal ruzie tusschen vader en zoon ont staan. Deze ruzie ontaardde tenslotte in een vechtpartij, waarbij men elkaar met een mes te lijf ging. De zoon heeft den va der toen verwondingen toegebracht in de schouders, de borst, den rug en den hals. Hierdoor ontstonden zoowel in- als uit wendig verbloedingen, tengevolge waar van de man kort daarna is overleden. De officier van justitie eischte een gevangenis straf van vier jaar. Binnenland EEN BEDRIJFSONGEVAL MET DOODELIJK GEVOLG. In de N.V. exportpapierfabriek in de Tolienstraat te Nijmegen, heeft zich giste renmiddag een ernstig ongeluk voorge daan. De 17-jarige arbeider W. Kuipers droeg met een ouderen collega een zwaren balk. Plotseling gleed de jongeman uit en hier door kreeg hij den balk op hoofd en lichaam. Met ernstige hoofdwonden en inwendige kneuzingen, is hij naar het St. Canisius Ziekenhuis alhier overgebracht, waar hij vanmorgen aan de gevolgen can het on geval is overleden. VAST GESLAPEN. Openslaande ramen zijn een verzoeking voor sommige lieden. Dat ondervond van nacht een 79-jarige man, die aan den over kant van het Y te Amsterdam, alleen een huisje aan het binnenhof bewoont. Hij had zijn slaapkamerraam by deze hitte epen gezet en was rustig gaan slapen. Zoo rustig en zoo vast sliep de oude heer, dat hij niet bemerkte, hoe in het nachtelyk uur zich iemand door de vensteropening wrong en geruischloos de dingen in het slaapkamertje begon te inspecteeren. De donkere figuur boog zich over de kleeren welke netjes op een stoel waren gelegd én haalde uit de panatlon een portemon- naie, waarin zich echter niet meer dan drie gulden bevond. Daarna snuffelde de man in laadjes en kasten waar hij nog eenig klein geld vond en als een schim verdween hij weer zooals hij gekomen was. Pas vanmorgen ontdekte de oude heer, dat er iemand bij hem op bezoek moest zijn geweest. EEN H.A. BOSCH BIJ AUSTERLITZ AFGEBRAND. Militairen helpen liet vuur blusschen. Vanmorgen om half tien werd in de bos- schen bij Austerlitz langs den Rijksweg UtrechtArnhem brand ontdekt. Zonder dralen werd de brandweer van Austerlitz gewaarschuwd, die het eerst het blus- schingswerk aanvjng. Ook de militairen van het derde regi ment genietroepen, die aan de „Krakeling" zijn gelegerd, werden gealarmeerd en on der leiding van 2e luitenant Timmer vat ten zij, evenals j.l. Maandag by den groo- ten brand in het Sparrenbosch aan den Krakelingschen weg het blusschings- werk met kracht aan. De veertienjarige dennen, waarin het vuur woede, werden rondom uitgetrokken, zoodat het vuur eeni- germate gelocaliseerd werd. Dank zij den geringen wind joegen de vlammen niet ver voort en wist men den brand tot eon H.A. te beperken. Met takken sloeg men de vlammen uit. Buitenland 40.000 S.A. LIEDEN NAAR DANTZIG. WARSCHAU, 7 Juni. (A. N. P.) Naar vernomen wordt zullen 40.000 S.A.-lieden naar Dantzig komen om deel te nemen aan de sportfeesten, welke van 9 tot 13 Juni zullen worden gehouden. GRIEKSCn SCHIP MET CLANDESTIENE IMMIGRANTEN AANGEHOUDEN. HAIFA, 7 Juni. (A. N. P.). Gisteravond is ten Noorden van Haifa dc Grieksche schoener „Assimi" met 260 Joodsche vluch telingen aan boord aangehouden. AMSTERDAM, 7 Juni. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd: 275 vette kalveren 60—65. 52—58 en 4050 cent per kg. levend gewicht; ondermelkers lager; 95 nuchtere kalveren 48 per stuk; 109 varkens: vleeschvarkens, wegende van 90 110 kg. 56—57 cent, zware 5556 cent, vette 5455 cent per kg. slachtgewicht' Aangevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Denemarken. Vette kalveren ruime aanvoer, handel zeer matig, prijzen lager, nuchtere kalveren, matige aanvoer, han dt! gedrukt, prijzen lager. Varkens zeer matige aanvoer, handel slecht, prijzen on veranderd. Aan het eind der markt vele varkens onverkocht. BOSKOOP, 7 Juni. BloeiflenveUing. Rozen per bos van 10 stuks: Poch told 26 42 cent, Hadley 15—25 cent, Duitburg 12 19 cent, Briarclif 1218 cent, Butterfly 1525 cent, Wilh. Kordes 1216 cent, Ro- salandia 1521 cent, Florex 15—25 cent, Vierlanden 2035 cent, Edith Helen 15 28 cent, Aug. Noack 1016 cent, Else Poulsen 1525 cent, Gloria Mundi 2042 cent, Ellen Poulsen 612 cent, Paul Gram- pel 1218 cent, Rosa Mundi 2056 cent, Mevr. van Strnaten van Nes 1220 cent, Ingar Ohlson 15—20 cent, Paul Scarlet 12 30 cent, Violieren 1017 cent, Lathyrus 37 cent, Pioenen 1016 cent, Roode Le lies 2041 cent. Leeuwenbekken 21 cent, Clematis Prins Hendrik 1.201.70, idem The President 1.idem Le Coultre 1.20 Hortensia per stuk 35 cent. KOUDEKERK, 6 Juni. Eierenveilinjj Koudekerk-Rijndijk. Aanvoer 4052 stuks eieren en 80 pond boter. Prijzen: kippen eieren 13.303.70, eendeneieren 2.80 3.00 per 100 stuks, boter 5864 cent, kaas 1330 cent per pond, Hanen 75 cent, konijnen 40 cent per stuk. LOOSDUINEN, 6 Juni. Groentcnvoilinff. Bloemkool le soort 85, 2e soort 4—5, kaskomkommers le soort 3.504.20, 2e soort 2.70—2.90, 3e soort 2.00—2.10, rijen komkommers le soort 3 605.20, 2e soort 2.403.70, gele komkommers le soort 3 804.80 per 100 stuks; stamprin- cessen 65, tomaten A f 34 8043.—, idem B 28.40—30 40, idem C f 37.20—4.1— idem CC 3134.20, idem bonken f 2429.40, groote boonen 24 per 100 kg.; oinazie 621 cent per 4 kg.; postelein 913 cent per 6 kg.; salade le soort f 0.501.10 per 100 krop, peen le soort 5.30—10.50, rabar ber f 3.30, selderie f 0.301.10, pieterselie 1.501.60 per 100 bos; andijvie 23 per 100 kg., andijvie 0.80—1.80 per 100 struik, stoofsla 612 cent per 8 kg., pepers 2.per 100 stuks. ROELOFARENDSVEEN. 7 Juni. Groen- tenveiüng. Aardbeien 1219 cent en fram bozen 2627 cent per doosje, sla 0.50 1 20 per 100 krop; peulen A 6469 cent, idem B 60—61 cent, idem C 6469 cent, idem D 90—95 cent, extra f 0.951.25, sui kerpeulen 70—95 cent, doperwten 1.45 I 50 en capucijners f 2.202.40 alles per 10 kg., snijboonen f 1.802.10, idem stek 1.201.40, princesscboonen f 3.103.40, tuinboonen 70 cent alles per 10 pond; peen 6 cent per bos, postelein 2 cent per kg., bloemkool 7 cent per stuk. RIJPWF.TKRING. 6 Juni. Eierenvciling R. P. V. Aanvoer: 6074 kippeneieren f 3.40 4.en 175 eendeneieren 3 203 30 por 100 kg., boter 0.84 1.00, per kg., duiven II cent, kippen 38 cent en konijnen 16—36 cent per stuk. VOORSCHOTEN. 6 Juni. Vrlle veiling. Prijzen: Eieren 3.404a,10 per 100 stuks, konynen 60100 cent, duiven 1016 cent per stuk, zoetekaas 4652 cent en Lcidsche kans 34—38 cent per kg. WOERDEN, 7 Juni, Kaas. Aanvoer 452 partijen. Prijzen: met rijksmerk le kwal. f 2—24, 2e kwul. 20—21.50. Handel ma tig. TER AAR. 7 Juni. Centrale Veiling. Per kist: spinazie 1023 cent. andijvie 8 22 cent. slavellen 7 cent. per Hl kg peü- len 0.601.65. doperwten 1.30—2.05, capucijners 2.00—2 40. tuinboonen 1.40 1.85, snijboonen f 3.604.20, per kg postelein 1.502.50. ner 100 1 g breek- peen f 34 prei 1 3.50, per 100 bos: kro ten 3.70. radijs f 1.rabarber 3—5, peen f 2.005.70, selderie f 0.50- 2.10. per 100 stuks, sla 0.501,20, per stuk: bloem kool 221 cent. komkommers 47 cent, aardbeien 1117 cent per doosje. LEIDSCHENDAM, Juni. Grneefenvoiling. Eng. komkommers le soort f 4.606,10, 2e soort ff 3.40—4.30, 3e soort f 2.50—4.00, wankl. 34, stek 3040 cent. gele kom kommers le soort 4 20 6.60. 2e soort 3 80—4.90, 3e soort 2 60—3 50, stok 50 80 cent, kropsla le soort 1 50- 2,30, 2e soort 5080 cent, stoofsla 23 cent. peen 7.1011.60, Bloemkool le soort f 11 15, 2e soort 710. uitschot f 35, tomaten midd. f 19 40—20 80. gr. ronden 17—19, 2e soort f 19.30—21.50. 3e soort f 12.30— 14.60, bonken f 1516, andijvie per 100 f 1.503.30, andijvie per 4 kg. 14 27 cent, spinazie per 6 kg. 1226 cent, postelein 2.303.00, raapstelen 30- 40 cent, rabar ber per 100 bos f 3.805 00, sniihoonen 5380 cent. spercieboonen 0 70--0.72, sel derie 7090 cent, peulen 1012 cent en tuinboonen 2528 cent. Elerenveiling Café .Het Wapen van Veur.". Aangevoerd: 25787 kipoi-neieren 3.60—4.10, 454 eendeneieren 2.90—3.00, en 13 ganzeneieren f 89 per 100 stuks: 576 kinnen 0.101.05, 10 eenden 3070 cent, 112 konijnen f 0 301.75 en 10 duiven 1020 cent per pond. WISSELNOTEERINGEN (AMSTERDAM) Londen «81 .'t/4 Berlijn 75.45 Parijs 4.983/4 Brussel 8109 Zwitserland 49 16 Kopenhagen 30 35 Stockholm 45.40 Oslo New York 1.8813 16

Leidsche Courant | 1939 | | pagina 3